مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز

nasimparsi

عضو جدید
با درود

دوستان درخت های بادام دیم بنده به یک مشکل برخوردن اگر ممکنه راهنمایی کنید.

1-
پس از اینکه بدبختانه همگی گل‌ها و میوه‌های درخت‌های بادام بنده به دلیل سرمای بهاره و سرمازدگی از میان رفتند یکی دو درخت بودند که به دلیل دیرگل بودن دارای مقدار کمی بادام بودند ولی اون بادام ها هم به این صورت در اومدن. یعنی از درون همگی بادام ها یک شیره یا ماده اینجوری بیرون اومده و زمانی که بادام ها را می شکنم درونش یک کرم سفید رنگ وجود داره. می خواستم بدونم این کرم چیه و چگونه می تونم برای سال آینده باهاش مبارزه کنم ( لطفا تصاویر را مشاهده نمایید)

photo_2016-07-04_23-13-46.jpgphoto_2016-07-04_23-13-40.jpg

2-
برگ‌های برخی از درختان بادام من در تابستان به این شکل در میان. لطفا بگین این چه بیماری هست و آیا خطرناک هست و باید چگونه باهاش مبارزه کرد؟

nasimparsi

عضو جدید
شکل برگ ها و تصویرشو اینجا می زارم چون بیش از 2 عکس نمی شه توی هر پست گذاشت

photo_2016-07-04_23-13-52.jpg

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
با درود

دوستان درخت های بادام دیم بنده به یک مشکل برخوردن اگر ممکنه راهنمایی کنید.

1-
پس از اینکه بدبختانه همگی گل‌ها و میوه‌های درخت‌های بادام بنده به دلیل سرمای بهاره و سرمازدگی از میان رفتند یکی دو درخت بودند که به دلیل دیرگل بودن دارای مقدار کمی بادام بودند ولی اون بادام ها هم به این صورت در اومدن. یعنی از درون همگی بادام ها یک شیره یا ماده اینجوری بیرون اومده و زمانی که بادام ها را می شکنم درونش یک کرم سفید رنگ وجود داره. می خواستم بدونم این کرم چیه و چگونه می تونم برای سال آینده باهاش مبارزه کنم ( لطفا تصاویر را مشاهده نمایید)

مشاهده پیوست 258933مشاهده پیوست 258932

2-
برگ‌های برخی از درختان بادام من در تابستان به این شکل در میان. لطفا بگین این چه بیماری هست و آیا خطرناک هست و باید چگونه باهاش مبارزه کرد؟
زنبور مغزخوار بادام
مهمترین راه کنترلش جمع آوری و معدوم کردن میوه های آلوده کف باغ و احیانا روی درخت
البته اگه باغهای اطراف شما هم بادام داشته باشن و مبارزه نکنن ممکنه از اونجا دوباره بیاد تو باغ شما

nasimparsi

عضو جدید
زنبور مغزخوار بادام
مهمترین راه کنترلش جمع آوری و معدوم کردن میوه های آلوده کف باغ و احیانا روی درخت
البته اگه باغهای اطراف شما هم بادام داشته باشن و مبارزه نکنن ممکنه از اونجا دوباره بیاد تو باغ شما

سپاس گزار از پاسختون
درباره ی درخت بادام دیم دوتا پرسش دیگه هم داشتم که اگر ممکنه در این زمینه هم راهنمایی کنید

1-
برگ برخی از درخت ها از حدود آغاز تیرماه به این صورت در میاد. یعنی برگ های تازه و سرشاخه برگ های کوچک و کم و بیش پیچیده می شن و رنگ بعضی جاهاشون قهوه ای می شه. البته شاید درست توصیف نکرده باشم برای همین این دو عکس رو خدمتتون می زارم اگر ممکنه ببینیدیش:

photo_2016-07-06_11-05-03.jpgphoto_2016-07-06_11-05-09.jpg

2-
از اونجایی که برخی از درخت های بادام توی باغ زودگل هستند و منطقه ای که ما هستیم بدبختانه در بیش تر مواقع دچار سرمای بهاره می شه و درخت ها سرمازده می شن و میوه ای نمی دن آیا من می تونم درخت های رو کف بُر کنم و یک شاخه از درخت های دیرگل بادام رو روشون پیوند بزنم؟ با این روش درخت تبدیل به درخت دیرگل می شه؟

با سپاس

mehrnoosh2010

عضو جدید
سلام دوستان
میوه درخت انجیر می خواهد کامل رسیده شود به درخت می گندد علت آن چیست؟؟
لطفا مرا راهنمایی کنید
با تشکر

pashangparsi

عضو جدید
سلام دوستان
میوه درخت انجیر می خواهد کامل رسیده شود به درخت می گندد علت آن چیست؟؟
لطفا مرا راهنمایی کنید
با تشکر

من تخصصی ندارم تو این زمینه ولی تا جایی که شنیدم گویا انجیر چند بار میوه می ده و میوه های دوره ی اول می ریزن + گویا باید درخت بر داده بشه یا یه همچین چیزی! یعنی یه زنبور یا مگس یا چیزی هست که توی یک قوطی هست و باید اونو آویزون کنید به درخت. گویا یک بار این کارو بکنید درست می شه و میوه ها به بار می نشینند

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. ما دو تا گل رز داریم، یکیش هفت رنگ گل میده، یکیشم قرمزه. اینا دو ماه پیش پر شته بودن، ینی طفلکیا فک کنم جا برا نفس کشیدنم نداشتن. روش های سنتی و ارگانیک و یه مدتی نزدیک یکی دو هفته استفاده کردم. مثه آب صابون، آب تنباکو و ...خیلی موقتی جواب داد ولی اصلا فایده نداشت. دوباره همون آش و همون کاسه شد. فقط چون تو باغچه ای که رزا هستن، کلی گوجه فرنگی کاشتیم، نمی خوام سم بزنم بهشون. خلاصه این رزا علاوه بر شته، همش مگس میشینه روشون. یه جوریه انگار گاومیش مرده:cry:. چرا اینجوری میشه به نظرتون؟

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام دوستان. ما دو تا گل رز داریم، یکیش هفت رنگ گل میده، یکیشم قرمزه. اینا دو ماه پیش پر شته بودن، ینی طفلکیا فک کنم جا برا نفس کشیدنم نداشتن. روش های سنتی و ارگانیک و یه مدتی نزدیک یکی دو هفته استفاده کردم. مثه آب صابون، آب تنباکو و ...خیلی موقتی جواب داد ولی اصلا فایده نداشت. دوباره همون آش و همون کاسه شد. فقط چون تو باغچه ای که رزا هستن، کلی گوجه فرنگی کاشتیم، نمی خوام سم بزنم بهشون. خلاصه این رزا علاوه بر شته، همش مگس میشینه روشون. یه جوریه انگار گاومیش مرده:cry:. چرا اینجوری میشه به نظرتون؟
سلام
میتونید آب و فلفل قرمز رو هم اسپری کنید که اثر بخش هست.

Phyto

مدیر تالار
برا شته؟ ممنونم ازتون، حتما امتحان می کنم. ببخشید نمیدونید مگسا چرا روش میشینن؟
همونطور که میدونید شته ها از شیره گیاهی تغذیه می کنن و درصد زیادی از حجم شیره گیاهی رو قند تشکیل میده درحالی که این حشرات به پروتئین نیاز دارن. بنابراین قند اضافی رو دفع می کنن. اگه دقت کرده باشید برگها هم چسبنده میشن.
مگس ها هم که عاشق قند و شیرینی! بنابراین به احتمال زیاد حضور مگسها برای تغذیه از این مدفوع شیرین شته ها هست!

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
کلا برای اثر آفات این روش ارگانیک پیشنهاد میشه.
مگس سفید که زیر برگها متمرکز میشن؟
جناب مهندس حتما این روشی که گفتین رو امتحان می کنم. راستش مگسا از اون مگس درشتان.
همونطور که میدونید شته ها از شیره گیاهی تغذیه می کنن و درصد زیادی از حجم شیره گیاهی رو قند تشکیل میده درحالی که این حشرات به پروتئین نیاز دارن. بنابراین قند اضافی رو دفع می کنن. اگه دقت کرده باشید برگها هم چسبنده میشن.
مگس ها هم که عاشق قند و شیرینی! بنابراین به احتمال زیاد حضور مگسها برای تغذیه از این مدفوع شیرین شته ها هست!
پس برا از بین رفتن مگسا، اول باید شته نابود بشه. البته شهر ما همش سرده، ولی چن هفته پیش، دو سه روز هوا خیلی گرم شد، یکم از شته ها و مگسا کم شده. ولی هنوزم تعدادشون قابل توجهه

پ.ن: دوستان ازتون ممنونم که راهنماییم کردین

pashangparsi

عضو جدید
درباره ی درخت بادام دیم دوتا پرسش دیگه هم داشتم که اگر ممکنه در این زمینه هم راهنمایی کنید

1-
برگ برخی از درخت ها از حدود آغاز تیرماه به این صورت در میاد. یعنی برگ های تازه و سرشاخه برگ های کوچک و کم و بیش پیچیده می شن و رنگ بعضی جاهاشون قهوه ای می شه. البته شاید درست توصیف نکرده باشم برای همین این دو عکس رو خدمتتون می زارم اگر ممکنه ببینیدیش:

http://www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=258961&d=1467787153&thumb=1http://www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=258962&d=1467787164&thumb=1

2-
از اونجایی که برخی از درخت های بادام توی باغ زودگل هستند و منطقه ای که ما هستیم بدبختانه در بیش تر مواقع دچار سرمای بهاره می شه و درخت ها سرمازده می شن و میوه ای نمی دن آیا من می تونم درخت های رو کف بُر کنم و یک شاخه از درخت های دیرگل بادام رو روشون پیوند بزنم؟ با این روش درخت تبدیل به درخت دیرگل می شه؟

با سپاس

nasimparsi

عضو جدید
لطفا درباره این آفت کرم سفید راهنماسس کنید ( درختهام دارن سبز خشک می شن )

لطفا درباره این آفت کرم سفید راهنماسس کنید ( درختهام دارن سبز خشک می شن )

دوستان اگر ممکنه راهنمایی کنید

این دومین درختی هست که کاملا خشک شده. بعد از خشک شدنش می بنیم که درست وسط درخت چنین کرم های سفیدرنگ! وجود داره که نوک این کرم ها سیاه رنگ هست. گویا لارو یک گونه از پروانه هست
پارسال هم حدود 3 تا از درخت های سرو و امسال هم دوتا از درختهای آلبالو رو کاملا خشک کرده و سبز خشک شده. دقیقا بعد از سبز خشک شدن درختو که می شکنم این کرم وسطش هست!

می ترسم چند تا از درخت های دیگه از جمله آلو و .. یا سرو که توی باغ هستن این کرم وسطشون باشه. باید چکار کرد؟ فرو کردن میخ فولادی وسط درخت می تونه کارایی داشته باشه؟ البته می دونم که آب دادن به درخت و تقویت درخت و رعایت بهداشت باغ مهم هست. ولی الان بحث سر اینه که احتمال داره درخت های دیگه هم وسطشون این لارو وجود داشته باشهبدون ع33نوان.jpg

.photo_2016-09-01_20-53-58.jpg

Phyto

مدیر تالار
دوستان اگر ممکنه راهنمایی کنید

این دومین درختی هست که کاملا خشک شده. بعد از خشک شدنش می بنیم که درست وسط درخت چنین کرم های سفیدرنگ! وجود داره که نوک این کرم ها سیاه رنگ هست. گویا لارو یک گونه از پروانه هست
پارسال هم حدود 3 تا از درخت های سرو و امسال هم دوتا از درختهای آلبالو رو کاملا خشک کرده و سبز خشک شده. دقیقا بعد از سبز خشک شدن درختو که می شکنم این کرم وسطش هست!

می ترسم چند تا از درخت های دیگه از جمله آلو و .. یا سرو که توی باغ هستن این کرم وسطشون باشه. باید چکار کرد؟ فرو کردن میخ فولادی وسط درخت می تونه کارایی داشته باشه؟ البته می دونم که آب دادن به درخت و تقویت درخت و رعایت بهداشت باغ مهم هست. ولی الان بحث سر اینه که احتمال داره درخت های دیگه هم وسطشون این لارو وجود داشته باشهمشاهده پیوست 259758

.مشاهده پیوست 259757
سوسک چوبخوار (کاپنودیس)
مهمترین دلیل حمله ضعف درخت
بنابراین بهترین روش کنترل تقویت درخت با چالکود و بخصوص آبیاری کافی و منظم

nasimparsi

عضو جدید
سوسک چوبخوار (کاپنودیس)
مهمترین دلیل حمله ضعف درخت
بنابراین بهترین روش کنترل تقویت درخت با چالکود و بخصوص آبیاری کافی و منظم

ممنون
وولی برای اینکه بفهمیم توی درختهای دیگه هم این لارو هست یا خیر راهی نیست. آیا تقویت درخت و آب و کود دادن به درختی که ممکنه توش این لاورها باشن درختو نجات می ده؟

اینکه توی تنه ی درخت در فواصل گوناگون میخ بکوبیم می تونه اونها رو بکشه و به درخت آسیبی نرسه؟ ( البته علاوه بر تقویت درخت )

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
دوستان سلام شنیدم تا زمانیکه شکوفه روی درخت میوه هست نباید آبیاری کنیم آیا این مطلب درسته
سلام
آبیاری سنگین و زهکشی کم باعث ریزش گل ها می شود ولی اگر درخت به آب نیاز داشته باشه یه آبیاری خیلی سبک اشکال نداره
درختان در دو حالت قادر به جذب آب از خاك نیستند. وقتي كه خاك خشك بوده و آبي براي جذب وجود ندارد و دوم حالتي كه خاك اشباع از آب بوده و هوايي در خاك وجود نداشته باشد. تنها در حالتي كه سه جزء آب، خاك و هوا در كنار هم باشند، شرايط لازم براي جذب آب توسط ريشه گياه فراهم است. با اين تفاسير در طول زمان آبياري، درختان نمي‌توانند آبي را از خاك جذب نمايند؛ چرا كه در اين زمان خاك اشباع بوده و هوايي در آن وجود ندارد. به همين دليل است كه گفته مي‌شود باغچه‌ ها را هنگام ظهر آبياري نكنيد، چرا كه در اين زمان گياه بيشترين نياز به آب را دارد، در حالی که جذب آب متوقف مي‌گردد. لذا گياه به اصطلاح دچار خفگي شده و صدمه مي‌بيند. بسته به نوع خاك، اين حالت اشباع بين 24 ساعت (در خاك ‌هاي خيلي سبك شني) و تا 4 الي 5 روز (در خاك ‌هاي سنگين رسي و قليايي) پس از آبياري باقي مي ‌ماند. در اين حالت گياه تحت تنش غرقاب قرار مي‌گيرد. لذا جهت رفع مشكل در خاك ‌هاي با نفوذپذيري كم در زمان گل ‌دهي بايد از آبياري سنگين خودداري كرد. در شرايطي كه آب و خاك شور باشد نيز به دليل غلظت بالاي نمك در محلول خاك جذب آب به كندي صورت گرفته و حالت اشباع خاك ممكن است تا زمان بيشتري نيز باقي بماند.

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوستان گلهای شمعدونی مادر من گل نمیدن‌.
هزار نوع کود شیمیایو غیره ریخته پاشون ولی اصلا تاثیری نداشته و اونا فقط همینطور بلندتر و پر برگ تر شدن. باید چیکار کنه؟؟

Hamzeh856

کاربر ممتاز
سلام
دوستان گلهای شمعدونی مادر من گل نمیدن‌.
هزار نوع کود شیمیایو غیره ریخته پاشون ولی اصلا تاثیری نداشته و اونا فقط همینطور بلندتر و پر برگ تر شدن. باید چیکار کنه؟؟
فاکتور اصلی برای گلدهی هر گیاهی بخوص شمعدانی نیاز نوری بالا هست ، البته چه نوع شمعدانی ؟ بعد سایز گلدان مناسب و کیفیت بستر !!!
اینکه قد میکشن و فقط برگ میدن میتونه از کمبود نور باشه که با هیچ کودی جبران نمیشه

نحوه نگهداری رو هم توضیح بدید لطفا
مثل نور و ابیاری و ......

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
نوع شمعدانیشو نمیدونم اما خب بقیه گلهایی ک کنارشن گل میدن.
ما گلهامونو پشت پنجره قدی ک از صبح تا بعد از ظهر بهشون آفتاب میخوره گذاشتییم. البته توع شیشه های پنجره انعکاسیه این فک کنم مشکلش باشه. ولی بازم نور میرسه حالا ن ب اون شدت .

Hamzeh856

کاربر ممتاز
نوع شمعدانیشو نمیدونم اما خب بقیه گلهایی ک کنارشن گل میدن.
ما گلهامونو پشت پنجره قدی ک از صبح تا بعد از ظهر بهشون آفتاب میخوره گذاشتییم. البته توع شیشه های پنجره انعکاسیه این فک کنم مشکلش باشه. ولی بازم نور میرسه حالا ن ب اون شدت .

خب شمعدانی برای گلدهی نیاز به هوای تازه داره ، قاعدتا داخل منزل گل نمیده ، یکی از دلایل گل ندادنش همینه که داخل منزل هست

nasimparsi

عضو جدید
درخواست راهنمایی درباره پیوند زدن روی درخت بادام تلخ

درخواست راهنمایی درباره پیوند زدن روی درخت بادام تلخ

با درود

دوستان گرامی من حدودا 5 درخت بادام تلخ حدودا 8 ساله در باغ دارم که می خوام امسال روشون پیوند درخت بادام شیرین بزنم. لطفا در صورت امکان بگین که در این فصل و در زمان کنونی باید چه نوع پیوندی بزنم؟
طبیعی هست که درخت ها تنه بزرگ دارن با قطر حدود 10 سانتی متر و شاخه ها هم نازکی نیستند. در نتیجه باید شاخه ها رو احتمالا قطع کنم؟ لطفا در این زمینه راهنمایی کنید

با سپاس

سلام به دوستان
بعد از 4 سال مجدد برگشیتم پیشتون و خوشحالم
مخلص حمزه خان هم هستیم

دوستان من 22 تا درخت هلو 4 ساله دارم و 30تا درخت پرتقال همون 4 ساله ولی موقعی که بار اوردن انگاز درخت یه حالت خشکی میشه و برگ میریزه و میوه هم کوچیک میشه و خشک و دوباره زمستون که شد و بهار اومد جوونه میزنه دلیلش چی میتونه باشه؟از خاکی که ریختم پاش هست؟

در ضمن کلا زمان سمپاشی چه قبلی و بعد از عید و کود دهی چطوره و چه مارکی بگیرم(منظورم اسمش سم یا کود)؟
امسال هم کود حیوانی خشک شده گرفتم و خرد شدس چجوری قاطیش کنم با خاک معمولی که امسال زمستون خاک دور درختا رو عوض کنم؟

ممنون

لارو های Buprestidae
لارو ورمی فرم در سوسک های خانواده Buprestidae (کرم های طرقه و ریشه درختان) دارای قفسه سینه اول رشد کرده است (لارو سر چکشی) این لاروها(Buprestiform ) نامیده می شوند .
مبارزه مکانیکی با وارد کردن سیم مفتولی و یا استفاده از افشانه ها

ever green 1

کاربر فعال
سلام. دوستان. یه سوال دارم. میشه در مورد روش قلمه زدن گلهای رز راهنماییم کنید.
کم و بیش قلمه زدن گیاهان رو بلدم و نسترن های رونده رو هم تونستم قلمه بزنم ولی در مورد تکثیر رز های شاخه ای زیاد موفق نبودم. قلمه هام جوونه میزنن و برگ میدن ولی بعد از مدتی میبینم از قسمتی که داخل خاکه شروع به قهوه ای شدن میکنه و در نهایت از بین می رن. ممکنه تجربیاتتون رو در اختیار منم بذارید؟ ممنون

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
سلام. دوستان. یه سوال دارم. میشه در مورد روش قلمه زدن گلهای رز راهنماییم کنید.
کم و بیش قلمه زدن گیاهان رو بلدم و نسترن های رونده رو هم تونستم قلمه بزنم ولی در مورد تکثیر رز های شاخه ای زیاد موفق نبودم. قلمه هام جوونه میزنن و برگ میدن ولی بعد از مدتی میبینم از قسمتی که داخل خاکه شروع به قهوه ای شدن میکنه و در نهایت از بین می رن. ممکنه تجربیاتتون رو در اختیار منم بذارید؟ ممنون
سلام
شاخه ای رو انتخاب کنید که نسبتاً جوان و سبز و در عین حال قوی باشه. و طول ساقه اش خیلی کوتاه نباشه و وضعیت برگ هاش نشونه از سالم بودنش بده سرحال و شاداب باشه
گل روی این شاخه ای که انتخاب می کنید باشه
و حداقل 5 برگ بعد از گل به طرف پایین وجود داشته باشه
بعد از بریدن شاخه، تهش رو کج و مورب ببرید.
گل رو کامل جدا کنید
از قسمت پایین هر چهار برگ رو جدا کنید و فقط یک برگ روش بمونه. برگی که نزدیک گل هست.
بعد در مخلوطی ار پرلیت و کوکوپیت یا مخلوط پرلیت و خاک برگ با نسبت مساوی بکارید. قلمه رو جلوی نور آفتاب جنوبی قرار بدید روش رو با نایلون سوراخ شده بپوشونید و تا زمانی که برگ جدید رشد نکرده این نایلون رو برندارید.
به نسبت منظم هم بهش آب بدین.
گاهی می گیره ریشه می ده گاهی وسط راه خراب می شه . انتخاب ساقه سالم که برگ ها خیلی نزدیک هم نباشند مهمه.
بعد از اینکه گرفت بسته به فصل اگر نیمه اول سال هست می تونید به گلدان بزرگتر یا باغچه با خاک باغچه غنی شده با کود بکارید. کود اسب برای رز بهترینه.

معمولاً اونی که قهوه ای میشه رو اگه کامل در بیارین می بینین که ریشه نداده و خشک شده.
البته در مرحله قلمه گیری، آبیاری با آب مخلوط شده با کود کامل یا ریشه زا هم کمک می کنه.

ever green 1

کاربر فعال
ممنونم از راهنماییتون
چندتا سوال برام پیش اومد
1- اینکه گفتید پنجره جنوبی یعنی اگه آفتاب مستقیم به قلمه ها برسه مشکلی نداره؟ چون معمولا قلمه ها رو میگن باید تو نور غیر مستقیم باشن.
2- من از خاک پیت ماس مخلوط با پرلیت استفاده کردم که نتیجه نداد به نظرتون پیت ماس میتونه مناسب باشه؟
3- اندازه قلمه چقدر باشه؟

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
ممنونم از راهنماییتون
چندتا سوال برام پیش اومد
1- اینکه گفتید پنجره جنوبی یعنی اگه آفتاب مستقیم به قلمه ها برسه مشکلی نداره؟ چون معمولا قلمه ها رو میگن باید تو نور غیر مستقیم باشن.
2- من از خاک پیت ماس مخلوط با پرلیت استفاده کردم که نتیجه نداد به نظرتون پیت ماس میتونه مناسب باشه؟
3- اندازه قلمه چقدر باشه؟

1- منظور از پنجره جنوبی، پشت پنجره جنوبیه! بله اصلا نور مستقیم برای گیاهی که هنوز ریشه نداره منم استفاده نکردم تا حالا. . و اینکه دقت کنید به ریشه نور نخوره. مثلاً اگر در بطری پت می کارید دورش رو با چیزی بپوشونید.

2- پیت ماس نمی دونم چه مارکی با چه کیفیتی گرفتین، خوبه پیت ماس. خاک ریشه زایی هست/ من با ترکیب پرلیت و خاک برگ و مخلوط پرلیت و خاک کوکوپیت امتحان کردم.

3- قطر قلمه زیاد نباشه، خشبی و چوبی و سفت نباشه. منم چند ساقه از گل مختلف از رز رو گذاشتم برای ریشه زایی، نشده. قلمه سبز جوان و ظریف رو انتخاب کنید اما قوی هم باشه زیاد نازک نباشه. اندازه قلمه از نطر ارتفاع هم زیاد کوچولو نباشه، حدود 15 سانت باشه حداقل. دارای 5 برگ باشه. از زیر برگ پنجم کات کنید بصورت کج و مورب. :gol: