مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

VAHID.MAKU

عضو جدید
میتونم بپرسم مگه علوفه قحطه که میخوای ریگراس بکاری؟! :)
چه ویژگی خاصی تو این گیاه دیدی؟

توي كشورهاي پيشرو در زمينه گاوداري مثل هلند و استراليا اين علوفه جهت تغذيه كشت ميشه.
17 % پروتئين داره قابليت هضم بالايي داره ، گياهيه كه حيوان پسنده و به راحتي ميشه نگهداري كرد( حتي با افزودن يه نوع باكتري به صورت سبز نگهداري ميشه تا زمستان بدون خراب شدن) و از همه مهم تر با اين قيمت كاه كه اخيرا خيلي گرون شده جايگزين خيلي خوبيه واسه كاه.
اين گياه در دماي 5 درجه بالاي صفر شروع به رشد ميكنه و در 30 درجه رشدش متوقف ميشه. با كشت تركيبي ريگراس با يونجه ميشه از زمين بيشترين استفاده رو برد. وقتي كه دما پايينه ريگراس شروع به رشد ميكنه وقتي كه هنوز يونجه رشد نكرده و به تدريج كه هوا گرمتر ميشه يونجه رشد ميكنه تا اواخر مهر ماه كه برداشت يونجه ديگه تموم ميشه ريگراس ادامه ميده به رشدش تا دما به 5 درجه كاهش پيدا كنه.
در كشت به صورت تركيبي ما حداقل دو ماه بيشتر ميتونيم از زمين برداشت داشته باشيم.

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام دوستان
دو تا سوال دارم
اول اینکه در قزوین جایی را سراغ دارید که بشه ازش کوکوپیت پیت ماس و پرلیت تهیه کرد ؟
فروشگاه اینترنتی قابل اطمینان که بشه محصولات بالا را ازش تهیه کرد را کسی از دوستان سراغ داره ؟

برای گلکاری خانکی می خوام
نه اینترنتی نخر !! برو گلخونه های شهرتون حتما دارند !!

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
دو تا سوال دارم
اول اینکه در قزوین جایی را سراغ دارید که بشه ازش کوکوپیت پیت ماس و پرلیت تهیه کرد ؟
فروشگاه اینترنتی قابل اطمینان که بشه محصولات بالا را ازش تهیه کرد را کسی از دوستان سراغ داره ؟

برای گلکاری خانکی می خوام

چه مقداری نیاز دارید ؟ قیمتش دستتون هست !!!

mohsen_blid

عضو جدید
سلام دوستان
ممنون بابت راهنماییاتون و پاسختون
من امروز کلی اینور اونور زدم اما دریغ از نتیجه مغازه های زیادی را سر زدم که نمی دونستن چیه یا نداشتن یکجا هم بر خوردم که تا گفتم در حد خانگی م یخوام دو تا گفت نه نمی دیم
حتی رفتم جهاد کشاورزی به یکی گفتم کوکوپیت دارید برگشت گفت وسیله کامپیوتره شاخ دراوردم توضیح دادم بالاخره رفتم از مسئول زراعت و باغبانی پرسیدم اونم شخصی را معرفی کرد که اونم گفت نه تعداد کم نمی دیم و هیچی
یکی از بچه ها زحمت کشید شماره تماس یک شخصی را داد با اون هم تماس گرفتم که گفت من اصلا تو این کار نیستم
قیمت های کوکوپیت هم که بین 6 تا 9 هست البته این اینترنتی ها
تو گلفروشی ها هم فقط ورمی کمپوست و خاک مخصوص گلدون را دارن که هیچ خیلی ها هم نمی دونن چیه
به هر حال من موندم چی کنم
کسی جایی رو تو کرج یا تهران نمیشناسه که خرده فروشی بدن؟دنبال هورمون ریشه زایی هم هستم اما نیست که نیست

mohsen_blid

عضو جدید
می خوام تعدادی قلمه بگیرم و با هورمون ریشه زایی گل تکثیر کنم تا بهار اینده بدون صرف هزینه زیادی کلی گل داشته باشم که بتونم حیاط و باغچه را تزئین کنم
ممنون میشم یکی از دوستان کمک کنه بتونم این مواد را تهیه کنم

Hamzeh856

کاربر ممتاز
می خوام تعدادی قلمه بگیرم و با هورمون ریشه زایی گل تکثیر کنم تا بهار اینده بدون صرف هزینه زیادی کلی گل داشته باشم که بتونم حیاط و باغچه را تزئین کنم
ممنون میشم یکی از دوستان کمک کنه بتونم این مواد را تهیه کنم

خب تو رشت من خودم کوکوپیت رو بلوکی ( 5 کیلویی ) 15 تومن و پیت هم 2500 فکر کنم .

برای چه گیاهی میخوای قلمه بگیری ؟ هورمون ریشه هم برای گیاهای مختلف متفاوت هست . منظورم تنه سخت و نرم و ....

بیشتر برا بذر از کوکوپیت استفاده میشه و برای قلمه از ورمیکولایت که اکثرا نمیدونن چیه و همچنین ماسه استفاده کن .

تو تهران که با تماس تلفنی فقط مقدار بالا میدن که قیمتاشون خوبه و تفاوت خیلی بالایی هست

mohsen_blid

عضو جدید
قلمه که برای گلهای رز و محمدی
من فیلم اموزشی دیدم قلمه ها در کوکوپیت بودن و داشت توزیع می داد
خودم از خاک باغچه استفاده کردم همه قلمه ها سیاه شدن و ماده سفید رنگی دورشون گرفت که احتمالا قارچ هست
کوکوپیت که خودتون بهتر می دونید وقتی با اب قاطی میشه حجم بیشتری می گیره خوب پس برای گل کاری خانگی و در این حد یکی یا دو تا کافی اما قیمت کوکوپیتتون خیلی بالا نیست؟15!؟
مقدار بالا احتمالا 100 یا 1000 یا بیشتر هست که برای گلخونه ها هست

Hamzeh856

کاربر ممتاز
قلمه که برای گلهای رز و محمدی
من فیلم اموزشی دیدم قلمه ها در کوکوپیت بودن و داشت توزیع می داد
خودم از خاک باغچه استفاده کردم همه قلمه ها سیاه شدن و ماده سفید رنگی دورشون گرفت که احتمالا قارچ هست
کوکوپیت که خودتون بهتر می دونید وقتی با اب قاطی میشه حجم بیشتری می گیره خوب پس برای گل کاری خانگی و در این حد یکی یا دو تا کافی اما قیمت کوکوپیتتون خیلی بالا نیست؟15!؟
مقدار بالا احتمالا 100 یا 1000 یا بیشتر هست که برای گلخونه ها هست

خب گل رز رو تو شن و ماسه رودخونه بذار به راحتی ریشه دار میشه مخصوصا تو گلخونه .... بعدش فصل قلمه زدن مهمه !!!! نوع قلمه انتخابی و ....

برات یه شماره از یه شرکت میدم باهاشون تماس بگیر پیت ماس 250 کیلویی داره به قیمت 115000 تومن

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
مشاوره در مورد خنک کردن گلخانه

مشاوره در مورد خنک کردن گلخانه

سلام دوستان عزیز یک مشاوره میخواستم بهم بدید:

برای ایجاد سایبان و شید برای این گلخانه چه روش هایی رو پیشنهاد میدید؟
چون خیلی وسایل از این گلخانه آویزونه شید داخلی نصب کردنش سخته.... کلا میخوام دمای گلخونه رو بیارم پایین! اما نمیاد! حالا بجز این شید و سایان چه پیشنهادی دارید؟ متشکرم :gol:

Hamzeh856

کاربر ممتاز

چون خیلی وسایل از این گلخانه آویزونه شید داخلی نصب کردنش سخته.... کلا میخوام دمای گلخونه رو بیارم پایین! اما نمیاد! حالا بجز این شید و سایان چه پیشنهادی دارید؟ متشکرم :gol:

سلام .... اگه داخل گلخونه نمیتونی شید بذاری از بیرون این کار رو انجام بده ...من تو شهرک گلخونه ای دیدم به خاطر همین مشکل از این روش استفاده کردن ....

اون کولر دما رو پایی نمیاره ؟

"Pejman"

سلام .... اگه داخل گلخونه نمیتونی شید بذاری از بیرون این کار رو انجام بده ...من تو شهرک گلخونه ای دیدم به خاطر همین مشکل از این روش استفاده کردن ....

اون کولر دما رو پایی نمیاره ؟
مرسی از پاسخت. بله منم دیدم از بیرون میزارن اما من به نور نیاز دارم. پس شید متحرک باید بزارم . اما اگه شید ثابت بزارم باید بیام و همش برشدارم و جمعش کنم و این خیلی سخته! اونایی که شما دیدی همیشه ثابت بودن؟ یعنی همیشه روی گلخونه بودن در ایام تابستان؟ اون کولر بیچاره زورش به گرمای هوا نمیرسه خنک میکنه اما نه زیر سی درجه! میره بالای 32 ! و این برای من یعنی جهنم! باید بیارمش زیر سی! چون در تابستون با دمای 46 درجه تا 36 درجه میشه داخل با هزار تا ترفتند! اما بازم برای من مناسب نیست! گرمه خیلی گرم........ ضخامت دیواره گلخانه آنقدر نیست که در تابستان و در زمستان بشه روش حسابی باز کرد!

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
من پنجره ندیدم تو این گلخونه، در رو ی باد کولر یا کلا تهویه رو چجوری انجام میدی؟

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
مرسی از پاسخت. بله منم دیدم از بیرون میزارن اما من به نور نیاز دارم. پس شید متحرک باید بزارم . اما اگه شید ثابت بزارم باید بیام و همش برشدارم و جمعش کنم و این خیلی سخته! اونایی که شما دیدی همیشه ثابت بودن؟ یعنی همیشه روی گلخونه بودن در ایام تابستان؟ اون کولر بیچاره زورش به گرمای هوا نمیرسه خنک میکنه اما نه زیر سی درجه! میره بالای 32 ! و این برای من یعنی جهنم! باید بیارمش زیر سی! چون در تابستون با دمای 46 درجه تا 36 درجه میشه داخل با هزار تا ترفتند! اما بازم برای من مناسب نیست! گرمه خیلی گرم........ ضخامت دیواره گلخانه آنقدر نیست که در تابستان و در زمستان بشه روش حسابی باز کرد!
خب شید بدقی بگذارید با یه دکمه خودش بره کنار!!!داریم ؟؟؟!!
میتونید قالب ها یخ بخرید هر روز !!!
مجموع ای از روش های من درار الیوت !!

Hamzeh856

کاربر ممتاز

خب واسه تابستون من که دیدم ثابت بوده ....گلخونه اونقدر هم بزرگ نیستا !!!!! کاری نداره که

خب اگه دما رو میخواین پایین بیارین باید تهویه داشته باشین ! منم تو گلخونه در بسته باشه با اینکه سایه داره در رو باز نکنم دما راحت روی 40 هست

mohsen_blid

عضو جدید
حمزه جان 250 کیلو !!!!:eek:
خیلی زیاده من خیلی بخوام یکی دو تا بلوک کوکوپیت باشه چون خیلی بتونم قلمه جور کنم 50 تا بشه در حد خونه ویلایی می خوام تکثیر کنم
امیدوار بودم کسی در قزوین اشنا داشته باشه که بتونم تهیه کنم به هر حال ممنون

Hamzeh856

کاربر ممتاز
حمزه جان 250 کیلو !!!!:eek:
خیلی زیاده من خیلی بخوام یکی دو تا بلوک کوکوپیت باشه چون خیلی بتونم قلمه جور کنم 50 تا بشه در حد خونه ویلایی می خوام تکثیر کنم
امیدوار بودم کسی در قزوین اشنا داشته باشه که بتونم تهیه کنم به هر حال ممنون

بسته بندی کیسه ای پیت ماس 250 هست ...واسه کوکوپیت که 10 کیلویی بود الان شد 5 ...

شما هزینه زیاد نکن تو بستر شن و ماسه رودخونه بزن میگیره با رعایت اصول .... من خودم زدم و گرفت ...

"Pejman"

من پنجره ندیدم تو این گلخونه، در رو ی باد کولر یا کلا تهویه رو چجوری انجام میدی؟
سقفش یه دریچه بزرگ داره! که باز و بسته میشه. فقط مشکلم اینه که اگه در رو زیاد باز کنم رطوبت از دست میره و دستگاه رطوبت ساز پدرش در میاد تا رطوبت تولید کنه!!! یه در هست اون بالا که وقتی کولر روشنه هوا از اونجا میره بیرون :gol:

خب شید بدقی بگذارید با یه دکمه خودش بره کنار!!!داریم ؟؟؟!!
میتونید قالب ها یخ بخرید هر روز !!!
مجموع ای از روش های من درار الیوت !!
آره فقط نصبش داخل گلخونه سخته! بیرونشم فکر کنم کار زیاد میبره و هزینه هاش خیلی میشه! آخه این گلخونه تحقیقاتیه و فضاش خیلی کمه.... پس برای این حجم نمیان برامون انجام بدن! :gol:

خب واسه تابستون من که دیدم ثابت بوده ....گلخونه اونقدر هم بزرگ نیستا !!!!! کاری نداره که

خب اگه دما رو میخواین پایین بیارین باید تهویه داشته باشین ! منم تو گلخونه در بسته باشه با اینکه سایه داره در رو باز نکنم دما راحت روی 40 هست
خوب دریچه سقفی داره گرما از اونجا میره بیرون راحت.... اما اونقدر هواش گرم هست که حد نداره! مثلا واسه کالیبره کردن اونجا و تست قطع برق نتیجه گرفتم که دما در مدت 4 ساعت (10 صبح تا 2 بعد از ظهر) شد 68/5 که یعنی فاجعه! آتیشه یعنی اون تو! زمستونا پیر میشم تا گرم بشه..... تابستونا هم پیر میشم تا خنکش کنم! کنارشم یک دستگاه چیلر هست برج خنک کننده از اون پشت معلومه... اما میگن به دستگاهمون فشار میاد بخواد اونجارو خنک کنه!!! فعلا به مرگ گرفتم که به تب راضی گردم!!! :gol:

Hamzeh856

کاربر ممتاز
سقفش یه دریچه بزرگ داره! که باز و بسته میشه. فقط مشکلم اینه که اگه در رو زیاد باز کنم رطوبت از دست میره و دستگاه رطوبت ساز پدرش در میاد تا رطوبت تولید کنه!!! یه در هست اون بالا که وقتی کولر روشنه هوا از اونجا میره بیرون :gol:

آره فقط نصبش داخل گلخونه سخته! بیرونشم فکر کنم کار زیاد میبره و هزینه هاش خیلی میشه! آخه این گلخونه تحقیقاتیه و فضاش خیلی کمه.... پس برای این حجم نمیان برامون انجام بدن! :gol:

خوب دریچه سقفی داره گرما از اونجا میره بیرون راحت.... اما اونقدر هواش گرم هست که حد نداره! مثلا واسه کالیبره کردن اونجا و تست قطع برق نتیجه گرفتم که دما در مدت 4 ساعت (10 صبح تا 2 بعد از ظهر) شد 68/5 که یعنی فاجعه! آتیشه یعنی اون تو! زمستونا پیر میشم تا گرم بشه..... تابستونا هم پیر میشم تا خنکش کنم! کنارشم یک دستگاه چیلر هست برج خنک کننده از اون پشت معلومه... اما میگن به دستگاهمون فشار میاد بخواد اونجارو خنک کنه!!! فعلا به مرگ گرفتم که به تب راضی گردم!!! :gol:

مگه محل گلخونه تو کدوم شهر هست ؟ من 200 متر رو روی 34 نگه داشتم دیگه بالاتر نرفته ...البته کنار های گلخونه کاملا نصفش باز میشه ...
چه محصولی یا گیاهی توش هست ؟ امکان اینکه دائم سایه داشته باشه نیست !!!
خود شید اونجوری هم تاریک نمیکنه که اگه رو سقف همیشه بمونه .

از این سیستم های پوشالی هست مث خود کولر آبی که سرتاسری میذارن ...اینم خوبه البته هزینه داره ...!!

"Pejman"

مگه محل گلخونه تو کدوم شهر هست ؟ من 200 متر رو روی 34 نگه داشتم دیگه بالاتر نرفته ...البته کنار های گلخونه کاملا نصفش باز میشه ...
چه محصولی یا گیاهی توش هست ؟ امکان اینکه دائم سایه داشته باشه نیست !!!
خود شید اونجوری هم تاریک نمیکنه که اگه رو سقف همیشه بمونه .

از این سیستم های پوشالی هست مث خود کولر آبی که سرتاسری میذارن ...اینم خوبه البته هزینه داره ...!!

125 کیلومتری جنوب تهران و 15 کیلومتری قم!
گلخونه من کلا 6 در 6 هم نیست! ارتفاعش هم به 6 متر نمیرسه! دماش همیشه و معمولا تا 35 میره! آخه اونقدر کوچیکه که با رطوبت ساز هم مشکل داریم. کلا کار تحقیقاتیه همه چیز باید تحت کنترل باشه. جلوی گرما رو بگیرم رطوبت از دست میره! کلا مشکلات زیر ساختی زیاد دارم! ذرت میکارم! کلا هر چیزی که بشه روش طرح داد و نتیجه گرفت ازش! از اون پس سلولزی ها هم خوبه اما بازم اونقدر کوچیکه که کسی نمیاد با اون عرض برامون کار بندازه! یکی از همکارام که خودش سابقه زیادی در گلخونه های صنعتی داشت به من گفت که میتونی رنگ و مل بریزی روی گلخونه! اما خوبپاک کردنش فکر کنم درد سر باشه و اینکه به هر حال جلوی نور رو میگیره! و این خیلی بده متاسفانه......

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
125 کیلومتری جنوب تهران و 15 کیلومتری قم!
گلخونه من کلا 6 در 6 هم نیست! ارتفاعش هم به 6 متر نمیرسه! دماش همیشه و معمولا تا 35 میره! آخه اونقدر کوچیکه که با رطوبت ساز هم مشکل داریم. کلا کار تحقیقاتیه همه چیز باید تحت کنترل باشه. جلوی گرما رو بگیرم رطوبت از دست میره! کلا مشکلات زیر ساختی زیاد دارم! ذرت میکارم! کلا هر چیزی که بشه روش طرح داد و نتیجه گرفت ازش! از اون پس سلولزی ها هم خوبه اما بازم اونقدر کوچیکه که کسی نمیاد با اون عرض برامون کار بندازه! یکی از همکارام که خودش سابقه زیادی در گلخونه های صنعتی داشت به من گفت که میتونی رنگ و مل بریزی روی گلخونه! اما خوبپاک کردنش فکر کنم درد سر باشه و اینکه به هر حال جلوی نور رو میگیره! و این خیلی بده متاسفانه......

قبل از احداث گلخونه باید جانمایی کرد.....هرجایی مناسب گلخونه نیست.والا اونقد هزینه رو دست آدم میذاره که نگهداریش اصلا به صرفه نیس.
تهران و قم جای مناسبی برای یه فعالیت اقتصادی در قالب گلخونه نیست.

آخرین ویرایش:

"Pejman"

قبل از احداث گلخونه باید جانمایی کرد.....هرجایی مناسب گلخونه نیست.والا اونقد هزینه رو دست آدم میذاره که نگهداریش اصلا به صرفه نیس.
تهران و قم جای مناسبی برای یه فعالیت اقتصادی در قالب گلخونه نیست.

دوست عزیز این گلخونه مثلاً تحقیقاتیه!!! تجاری و اقتصادی نیست وگرنه واویلا میشد :biggrin:
متاسفانه در زمان ساختنش من نبودم و هم اینکه اینجا تنها جایی بود که باید گلخونه احداث میکردن و از همه بدتر اینکه کنار گلخونه یه دیواره! دیواری که در زمستون سایه میندازه! کلان شرایط جوری هست که باید تغییر در جزئیاتش انجام بدم. تغییر در کلیات امکانپذیر نیست!!! اصلاً و حتی مخالفت هم میشه! چون دقیقا تابستونا این گلخونه جهنم میشه! الان دنبال کم کردن اثرات متغییرهای نامطلوب هستم وگرنه در فرمایش شما شکی نیست. مهم رائه راه حل برای مشکل هست. مرسی از پاسختون :gol:

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
اينجانب پايان نامه ام رو گذاشتم براي فروش.
موضوع: آفات پسته ايران
آماده و حاضره.
بهم پيام بديد

مارجين

کاربر ممتاز
دوست عزیز این گلخونه مثلاً تحقیقاتیه!!! تجاری و اقتصادی نیست وگرنه واویلا میشد :biggrin:
متاسفانه در زمان ساختنش من نبودم و هم اینکه اینجا تنها جایی بود که باید گلخونه احداث میکردن و از همه بدتر اینکه کنار گلخونه یه دیواره! دیواری که در زمستون سایه میندازه! کلان شرایط جوری هست که باید تغییر در جزئیاتش انجام بدم. تغییر در کلیات امکانپذیر نیست!!! اصلاً و حتی مخالفت هم میشه! چون دقیقا تابستونا این گلخونه جهنم میشه! الان دنبال کم کردن اثرات متغییرهای نامطلوب هستم وگرنه در فرمایش شما شکی نیست. مهم رائه راه حل برای مشکل هست. مرسی از پاسختون :gol:

سلام اجازه هست يه چي بگم؟؟؟

ميتونيد روي گلخونه اتون حصير بكشيد و با قرقره هايي كه بهش وصل ميشه به صورت محرك ازش بهره برداري كنيد يعني هرموقع خواستيد جمعش كنيد و هرموقع خواستيد بازش كنيد.
در ضمن ميتونيد روش رو هم هر ازگاهي آبپاشي كنيد تا در بهبود و خنك كردن هوا هم بهتون كمك كنه...تازه از داخل هم ميتونيد اينكار رو انجام بديد. از همين حصير قديما...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام اجازه هست يه چي بگم؟؟؟

ميتونيد روي گلخونه اتون حصير بكشيد و با قرقره هايي كه بهش وصل ميشه به صورت محرك ازش بهره برداري كنيد يعني هرموقع خواستيد جمعش كنيد و هرموقع خواستيد بازش كنيد.
در ضمن ميتونيد روش رو هم هر ازگاهي آبپاشي كنيد تا در بهبود و خنك كردن هوا هم بهتون كمك كنه...تازه از داخل هم ميتونيد اينكار رو انجام بديد. از همين حصير قديما...

مارجین عزیز
اگه حصیر بکشه تکلیف نور گلخونه چی میشه؟!

آبپاشی بازدهی نداره ضمن اینکه آب مایه حیاته!! علف خرس که نیس:smile: درست نمیگم؟

مارجين

کاربر ممتاز
مارجین عزیز
اگه حصیر بکشه تکلیف نور گلخونه چی میشه؟!

آبپاشی بازدهی نداره ضمن اینکه آب مایه حیاته!! علف خرس که نیس:smile: درست نمیگم؟

هوم؟

خب واسه همين گفتم هرموقع بخواد ميتونه ببنده يا بازش كنه ديگه...بعدشم پوشش كامل نداره كه از لابلاش نور رد ميشه...
اووووه حالا مگه دو سه متر حصير چقده آب ميكشه...بعدشم يكي از روشهاي خنك كردن گلخونه ها همين آبپاشيه مگه نه؟؟؟
ملت يه ماشين ميشورن هوارتا آب ميريزن...مامانا يه حياط ميشورن يه استخر آب مصرف ميكنن...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
هوم؟

خب واسه همين گفتم هرموقع بخواد ميتونه ببنده يا بازش كنه ديگه...بعدشم پوشش كامل نداره كه از لابلاش نور رد ميشه...
اووووه حالا مگه دو سه متر حصير چقده آب ميكشه...بعدشم يكي از روشهاي خنك كردن گلخونه ها همين آبپاشيه مگه نه؟؟؟
ملت يه ماشين ميشورن هوارتا آب ميريزن...مامانا يه حياط ميشورن يه استخر آب مصرف ميكنن...

سری رو که درد نمیکنه دستمال نمیبندن که!... خب آقا مگه زوره!؟ هرجایی مناسب هرکاری نیس...مث اینه که روی قله دماوند درخت موز پرورش بدی بعد ....!!!!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

من توی این پست عکسی نمیبینم...نمیدونم گذاشتین یا نه....
حالا که اینقده اصرار دارین برای حفظ این گلخونه من 2تا پیشنهاد دارم
اگه حجم کمی داره یا از کولر گازی و یا از کولینگ تاور استفاده کنین