مشاوره، سوال و درخواست مطالب صنایع غذایی

hamid rad

کاربر فعال صنایع غذایی
آره درسته.اینم فکر کنم تاحدود زیادی برام روشن شد که این اصطلاحات چه مفاهیمی دارن.
نه بابای حمید آقا ما ارادت داریم ، از سوال کردن که به شخصه لذت میبریم و یاد میگیریم ، در توانمون هم باشه پاسخ میدیم و از اونم باز لذت میبریم.
شما که به ما کمک کردی تا حالا خسته که نشدین ایشالا؟
خداقوت.
بذار یه سوال دیگه بپرسم خستگیمون در بره.اینا واقعا برام سواله ها ، حالا ببخشید سرتونو درد میارم.
سوال:
وقتی میگیم رطوبت نسبی هوا 60% است ، یعنی اینکه اگر 40% هم به هوا رطوبت بزنیم ، به رطوبت اشباع میرسیم.درسته؟
یعنی به حالتی میرسیم که هوا پر از بخار شده و اینقدر این بخار زیاده که کندانس میشه و تبدیل به مایع میشه ، یعنی اگه ما در اون هوا قرار بگیریم خیس میشیم ، یعنی هوا کاملا شرجیه ، تا اینجا درست گفتم؟
خب الان باز در کتب نوشته شده که : با افزایش دمای هوا ،رطوبت نسبی کاهش میابد.
اینم جمله ی کتاب بود ، که از جدول سایکرومتری هم قابل مشاهده هستش.
خب اونایی که من گفتم ، با این جمله ی کتاب تناقض داره آخه.
هوا وقتی گرمه ما عرق میکنیم و خیس میشیم یا وقتی سرده؟ خب وقتی گرمه.
پس اونوقت هوای گرم رطوبت نسبی بالایی داره که عرق میکنیم و خیس میشیم دیگه.
نشد که.
متوجه شدین چی پرسیدم؟
بزار چند مورد زو مرور کنیم.
وقتی رطوبت نسبی هوا 90 درصده ، می توان به یقین گفت که ظرفیت چندانی برای دریافت رطوبت نداره. اما، نمیتوان 100 درصد از روی رطوبت نسبی هوا ، مقدار رطوبت موجود در هوا یا میزان مرطوب بودن را گفت.
همونطور که میدونی، فرمول درصد رطوبت نسبی برابر است با : ضربدر 100 pv/pvs که pvs در دمای ثابت باشد.
شما گفتی (با افزایش دمای هوا ،رطوبت نسبی کاهش میابد.) درسته. چون دما که بالا برا pvs میره بالا و در نتیجه رطوبت نسبی کم میشه.
ببین باز یه چیزو مرور کنیم: در نقطه شبنم سه شرط وجود داره : 1. هوا در شرایط اشباع است. 2. با سرد کردن به این نقطه می رسیم. 3. همراه با سرد کردن، pv را ثابت نگه می داریم.

حالا این همون نکته ایه که توو خشک کن ها مد نظره:
افزایش دما >>> pvs میره بالا >>> RHدرصد یا رطوبت نسبی هوا میاد پایین.
ایشالا که اوکی باشه توضیحام.

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
بزار چند مورد زو مرور کنیم.
وقتی رطوبت نسبی هوا 90 درصده ، می توان به یقین گفت که ظرفیت چندانی برای دریافت رطوبت نداره. اما، نمیتوان 100 درصد از روی رطوبت نسبی هوا ، مقدار رطوبت موجود در هوا یا میزان مرطوب بودن را گفت.
همونطور که میدونی، فرمول درصد رطوبت نسبی برابر است با : ضربدر 100 pv/pvs که pvs در دمای ثابت باشد.
شما گفتی (با افزایش دمای هوا ،رطوبت نسبی کاهش میابد.) درسته. چون دما که بالا برا pvs میره بالا و در نتیجه رطوبت نسبی کم میشه.
ببین باز یه چیزو مرور کنیم: در نقطه شبنم سه شرط وجود داره : 1. هوا در شرایط اشباع است. 2. با سرد کردن به این نقطه می رسیم. 3. همراه با سرد کردن، pv را ثابت نگه می داریم.

حالا این همون نکته ایه که توو خشک کن ها مد نظره:
افزایش دما >>> pvs میره بالا >>> RHدرصد یا رطوبت نسبی هوا میاد پایین.
ایشالا که اوکی باشه توضیحام.
بسیار خوب ، درسته . شما یه جمله گفتی: 1- نمیتوان 100 درصد از روی رطوبت نسبی هوا ، مقدار رطوبت موجود در هوا یا میزان مرطوب بودن را گفت.
خب پس چه معیار ها و فاکتور هایی برای بیان مرطوب بودن هوا وجود داره؟
یکیش رطوبت نسبیه ، که گفتید 100 درصد نمیشه از روی RH مرطوب بودن رو ذکر کرد. خب ما فرض کنیم که ، RH ، نود درصد به ما بگه که هوا چقد مرطوبه ، اون 10% باقیمانده چه فاکتورهایی هستن؟
ما چه زمانی پیرهنمون خیس میشه میچسبه تنمون؟ 1- وقتی که رطوبت نسبی هوا بالا باشه ( همون اتفاقی که در شمال میفته)
2- وقتی که هوا گرم باشه (عرق میکنیم و پیرهنمون خیس میشه)
مورد 1 میگه که وقتی رطوبت نسبی هوا بالاست ، ما خیس میشیم.
مورد 2 میگه وقتی دمای هوا بالاست ، ما خیس میشیم.
ادغام این دو مورد میشه : ما وقتی خیس میشیم ، که دما بالا باشه و رطوبت نسبی هوا بالا باشه.
کتاب میگه ما وقتی خیس میشیم که دما کم باشه و رطوبت نسبی هوا بالا باشه.
دقیقا برعکس

new moon

عضو جدید
ییسن اسن به کمکت میاد
از کتاب ENGINEERING ASPECTS
OF THERMAL FOOD
PROCESSING

http://uplod.ir/0q6yish1o34a/Engineering_Aspects_of_Thermal_Food_Processing_(Contemporary_Food_Engineering).pdf.htm
خیلی عذر میخوام ولی این صفحه باز نمیشه اصلا...میگه چنین فایلی وجود ندارد...:cry:

Ali_B_N

عضو جدید
سلام دوستان کسی مقاله فارسی در مورد
میکروبیولوژی آبزیان اگه داره لطفا به من کمک کند
ممنون

mustafa3

کاربر فعال صنایع غذایی ,
راستش من منظورمو توو جملات قبلی رسوندم. اما سوال الانتون ..؟!! درصد رطوبت یه ماده با یه روش (مثل آون گذاری) حساب میشه . ..

اخه یه جا خوندم برای کارهای تحقیقاتی و ازمایشگاه ها باید رطوبت رو برمبنای خشک به دست اورد نه مرطوب
نه دیگه اقای مهندس چه فرقی میکنه بر پایه ی خشک یا مرطوب باشه؟
اقای راد هم اشاره کردن دیگه. بر پایه ی خشک بخواییم بگیم ، بر حسب اون ماده ی خشک میگیم.
بر پایه ی مرطوب بگیم ، نسبت به کل جرم بیان میکنیم.درسته؟

آره خب روش به دست اوردن که مشخصه همینطور که شما مطرح کردید هست... ولی منظورم اینه که در کارهای نحقیقاتی و ازمایشگاهی فکر کنم باید بر مبنای خشک باشه نه مرطوب... هرچا هم که دیدم بر مبنای خشک حساب میکردن
نمیدونم چرا بیشتر تاکیدشون بر مبنای خشک بود...
به خاطر همین گفتم پیشنهاد بدم اگه بر مبنای خشک رسمی تر هست شما هم بر مبنای خشک انجام بدید وگرنه چیز مهمی نیس. :)

فاطیما1

عضو جدید
با سلام
در مورد کاهش فعالیت ابی کیک لازم است فرمول بسته شده بالانس باشد تنها گلوکز نمی تواند آن را کاهش دهد . من چند سالی هست که در کارخانه نان و کیک کار میکنم و فرمولاسیون میبندم . در صورت نیاز مشاوره هم میدم .

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب مبنای خشک لذتش بیشتره .میدونی چرا؟
چون بر حسب ماده ی خشک حساب میشه و اعداد بزرگتری به نظر میرسن گزارشات!
برای عوام فریبی خوبه دیگه.
مثلا بنویسه فلان ماده بر حسب مبنای خشک 50% پروتیین دراه.
بهتر از اینکه که بر پایه ی مرطوب بگه 30% داره مثلا...!

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسیار خوب ، درسته . شما یه جمله گفتی: 1- نمیتوان 100 درصد از روی رطوبت نسبی هوا ، مقدار رطوبت موجود در هوا یا میزان مرطوب بودن را گفت.
خب پس چه معیار ها و فاکتور هایی برای بیان مرطوب بودن هوا وجود داره؟
یکیش رطوبت نسبیه ، که گفتید 100 درصد نمیشه از روی RH مرطوب بودن رو ذکر کرد. خب ما فرض کنیم که ، RH ، نود درصد به ما بگه که هوا چقد مرطوبه ، اون 10% باقیمانده چه فاکتورهایی هستن؟
ما چه زمانی پیرهنمون خیس میشه میچسبه تنمون؟ 1- وقتی که رطوبت نسبی هوا بالا باشه ( همون اتفاقی که در شمال میفته)
2- وقتی که هوا گرم باشه (عرق میکنیم و پیرهنمون خیس میشه)
مورد 1 میگه که وقتی رطوبت نسبی هوا بالاست ، ما خیس میشیم.
مورد 2 میگه وقتی دمای هوا بالاست ، ما خیس میشیم.
ادغام این دو مورد میشه : ما وقتی خیس میشیم ، که دما بالا باشه و رطوبت نسبی هوا بالا باشه.
کتاب میگه ما وقتی خیس میشیم که دما کم باشه و رطوبت نسبی هوا بالا باشه.
دقیقا برعکس
واو فکر کنم فهمیدم.
عرق کردن مکانیسم دیگه ای داره و ربط 100% به رطوبت نسبی هوا نداره.
یس؟
حله. بریم سراغ بقیه سوالا...
بذارید ببینم چه سوالات دیگه ای داشتم!

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- به چربی میگیم گلیسرید های اسید های چرب. یعنی چی؟ یعنی اینکه گلیسرول + اسید چرب . درسته؟
خب الان : "استر های استرول" ، یعنی چی؟
2- در اندازه گیری روغن ، ما چربی آزاد رو اندازه میگیریم یا چربی کل رو(لیپید)؟
3-فرق چربی آزاد و چربی کل چیه؟ میتونید مثال بزنید در چه موادی چربی آزاد داریم و در چه موادری لیپید داریم؟ اصلا منظور از چربی آزاد و چربی کل ، چی هست؟

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
در مورد کاهش فعالیت ابی کیک لازم است فرمول بسته شده بالانس باشد تنها گلوکز نمی تواند آن را کاهش دهد . من چند سالی هست که در کارخانه نان و کیک کار میکنم و فرمولاسیون میبندم . در صورت نیاز مشاوره هم میدم .
خانم مهندس فرمول بالانس باشد یعنی اینکه ماده ی خشک رو بالا میبرین که Av کم بشه؟
یا مثلا از درصد آب کمتری برای بالانس شدن استفاده میکنین؟
خب این در تردی محصول نهایی ، گلوگیری و خفه شدن و اینا تاثیر نمیذاره؟
شما کدوم برند رو کار میکنی ما یه بار اون محصولو بخریم ببینیم در چه حد بالانس کردید. خوبه؟

hamid rad

کاربر فعال صنایع غذایی
اخه یه جا خوندم برای کارهای تحقیقاتی و ازمایشگاه ها باید رطوبت رو برمبنای خشک به دست اورد نه مرطوب

آره خب روش به دست اوردن که مشخصه همینطور که شما مطرح کردید هست... ولی منظورم اینه که در کارهای نحقیقاتی و ازمایشگاهی فکر کنم باید بر مبنای خشک باشه نه مرطوب... هرچا هم که دیدم بر مبنای خشک حساب میکردن
نمیدونم چرا بیشتر تاکیدشون بر مبنای خشک بود...
به خاطر همین گفتم پیشنهاد بدم اگه بر مبنای خشک رسمی تر هست شما هم بر مبنای خشک انجام بدید وگرنه چیز مهمی نیس. :)

مهندس درست میگی. حرفت کاملا درسته بیشتر این کارو می کنن

Vaez666

عضو جدید
درخواست راهنمایی برای انتخاب مقاله در مورد شیر

درخواست راهنمایی برای انتخاب مقاله در مورد شیر

سلام
برای درس لبنی 1 باید مقاله حدودا 5 تا 7 صفحه ای تحویل بدم و موضوعات هم باید یکی از اینها یا موضوعات مرتبط با این باشه
milk chemistry
milk micro
thermal proccessing milk
nutritional milk
در سایت science direct سرچ کردم ولی مطالب خیلی زیاد بود و نتونستم مطلب مورد نظرم رو پیدا کنم
ممنون
راستی این مطلب چطوره؟ارزش ترجمه داره
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022030213004931

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- به چربی میگیم گلیسرید های اسید های چرب. یعنی چی؟ یعنی اینکه گلیسرول + اسید چرب . درسته؟
3-فرق چربی آزاد و چربی کل چیه؟ میتونید مثال بزنید در چه موادی چربی آزاد داریم و در چه موادری لیپید داریم؟ اصلا منظور از چربی آزاد و چربی کل ، چی هست؟
از دوستان ارشد رشته شیمی نداریم پاسخ بده؟
آقا حمید شما رشته مهندسی هستید؟آقا مصطفی ، کلستریدیوم ، کسی نبود؟؟؟؟
این سوالا فک کنم از سوالای قبلی ساده تر باشه چرا کسی پاسخی نمیده پس!

hamid rad

کاربر فعال صنایع غذایی

سلام مهندس،
راستش من دیدم اما نمی رسیدم جواب بدم این چند روز . اول یه سوال من ازتون بپرسم.
شما منظورتون از چربی آزاد اسید چرب آزاده؟؟

hamid rad

کاربر فعال صنایع غذایی
سلام اقای مهندس.مرسی
بله دیگه اسید چرب آزاد منظورم هست...

استرول استر ها (sterol esters) (یک استرول + یک اسید چرب )
-----
There is a difference between the Two (Free fatty acid and fat) :

1. fatty acids are the building blocks of fat molecules
2. fat molecules are a compound made up of three fatty acids and one glycerol
Total Fat is Refer to the sum of triglycerides,
phospholipids, wax ester, sterols and minor amount of non-fatty materials

--------------
برای اطلاعات بیشتر این 2 pdf رو بخونید جالبه . معلومه معلم درس روغن تون خوب نبوده ها : )

http://www.cfs.gov.hk/english/programme/programme_nifl/files/Analysis_of_Total_Fat.pdf

http://www.cfs.gov.hk/english/programme/programme_nifl/files/Analysis_of_Fatty_acids.pdf

پیوست ها

• Analysis_of_Fatty_acids - Copy.pdf
    84 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Analysis_of_Total_Fat - Copy.pdf
    169.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
استرول استر ها (sterol esters) (یک استرول + یک اسید چرب )
-----
There is a difference between the Two (Free fatty acid and fat) :

1. fatty acids are the building blocks of fat molecules
2. fat molecules are a compound made up of three fatty acids and one glycerol
Total Fat is Refer to the sum of triglycerides,
phospholipids, wax ester, sterols and minor amount of non-fatty materials

--------------
برای اطلاعات بیشتر این 2 pdf رو بخونید جالبه . معلومه معلم درس روغن تون خوب نبوده ها : )

http://www.cfs.gov.hk/english/programme/programme_nifl/files/Analysis_of_Total_Fat.pdf

http://www.cfs.gov.hk/english/programme/programme_nifl/files/Analysis_of_Fatty_acids.pdf

salam.مرسی سر فرصت میخونم.نه بابا هنوز ما روغن پاس نکردیم که.تمام تکنولوژی ها رو گذاشتن واسه 2 ترم اخر.این سوالایی که میپرسم از درس گوشت هست.استادش سخت گیره مجبورم اینطوری مفهومی بخونم وگرنه نمیشه باهاش پنجه در پنجه شد

آقا بهنام

عضو جدید
چون قدرت اسیدی اسید لاکتیک کمتر از سیتریک هست/بنابراین میزان تبدیل ساکاروز به قند اینورت در شرایط یکسان کمتر خواهد بود/

پروانه سفید

عضو جدید
سلام دوستان
کسی در مورد آبمیوه و آب پرتقال و غنی سازی آبمیوه مطلب، کتاب، مقاله، پر وپوزال، پایان نامه داره؟
لطفا هر کسی داره واسم پیغام خصوصی بذاره.ممنون.خیلی لازم دارم.

denis**

عضو جدید
سلام;)
اطلاعاتی درباره طریقه کنسرو کردن ماهی کیلکا بهم بدین لطفا، خودم هرچی گشتم درباره ماهی تن پیدا کردم اگه کمکم کنین خیلی ممنون میشم.

با تشکر:)

حامد upm

عضو جدید
پروتئین

پروتئین

بچه ها یه مقاله فارسی در مورد پروتئین وی میخواستم
میخوام در مورد منابعش و ارتباطش با لبنیات بدونم
ممنون میشم اگه کمک کنید

ala.kia

عضو جدید
سلام من کنکور ارشددادم منتظر نتیجه هام به نظرتون تو هین فاصله چه کار مفیدی بکنم که واسه ارشدم مفید باشه

hamid rad

کاربر فعال صنایع غذایی
سلام من کنکور ارشددادم منتظر نتیجه هام به نظرتون تو هین فاصله چه کار مفیدی بکنم که واسه ارشدم مفید باشه

شما در دوران ارشد به زبان، سرچ و کامپیوتر باید مسلط باشی وگرنه باید کاراتو بدی بیرون برات انجام بدن. پس رو این موارد کار کن

maryam.

عضو جدید
راهنمایی

راهنمایی

سلام دوستان.سال نو مبارک.درمورد نشاسته مقاوم اطلاعات میخام.....ممنون

بالا