مسابقه ••• واژنامه گیاهپزشکی

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باز یه سوال دو قسمتی که البته کاملا به هم مرتبه....

Synnema و Acervulus

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
دوستان یعنی اینقدر سخته یک خط از زبان لاتین را زحمت بکشیم و ترجمه کنیم! آخه تا کی همه چیزو آماده کرده بخوایم!!؟؟ جان من یه بار توضیح زیر عکس رو بخونید خودش داره ترجمه میکنه اینقدر واضحه!!
بله ترجمه این خیلی ساده بود ولی لطفش به اینه که خودت معنیشو بنویسی که اقلا یه کار مفید تو زندگیت انجام داده باشی!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
باز یه سوال دو قسمتی که البته کاملا به هم مرتبه....

Synnema و Acervulus

آسروول که یه بافت متراکم کنیدی بود بین بافت پوستی میزبان! روی اون هم کنیدیوفور ها قرار میگیرن!

کرمی یا همون ساینما (سینما) از بهم چسبیدن پایه کنیدی فورها ایجاد میشه مثل این جاروها! نه نه مثل یه دسته گل که ساقه گلها پایین به هم متراکمه! اینم رو سطح میزبانه!

برای ارتباطشون امیر خودش توضیح میده!

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آسروول که یه بافت متراکم کنیدی بود بین بافت پوستی میزبان! روی اون هم کنیدیوفور ها قرار میگیرن!

کرمی یا همون ساینما (سینما) از بهم چسبیدن پایه کنیدی فورها ایجاد میشه مثل این جاروها! نه نه مثل یه دسته گل که ساقه گلها پایین به هم متراکمه! اینم رو سطح میزبانه!

برای ارتباطشون امیر خودش توضیح میده!

هرچند زیاد با آسروولت حال نکردم! ولی قبوله....

چه تو چه الیوت چه رضا! به هر حال سوال حشره ایه!!!! الیوت سوال بعد.....

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نمیدونم آشناست...

فکر کنم به لارو های فاقد پا بگن...

لارو مگس...

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سوال بعد:

apophysis
تاخوردگی توپر جلد حشره به سمت داخل یا خارج بدن حشره که غده ایی یا ممکنه هم کشیده باشه را میگن !! مثلا این من از اطلاعات عمومی خودم گفتم !! اطلاعات عمومی = مطالبی قبلا خوانده شده و فهمیدین

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تاخوردگی توپر جلد حشره به سمت داخل یا خارج بدن حشره که غده ایی یا ممکنه هم کشیده باشه را میگن !! مثلا این من از اطلاعات عمومی خودم گفتم !! اطلاعات عمومی = مطالبی قبلا خوانده شده و فهمیدین
غلطه اطلاعات عمومی!:D

Phyto

مدیر تالار
آپوفیز یه معنای کلی میده فکر کنم، مشخص کن تو کدوم مبحث بگردیم دنبالش!

eliot -esf

کاربر ممتاز
در بعضی از قارچ ها قسمت انتهایی اسپوزانژیوفور به داخل اسپورانژ نفوذ می کند و متورم می شود که آن قسمت را ستونک ( Collumella ) و گاهی برجسته و گشاد می شود که آن را آپوفیز ( Apophysis ) می نامند.
ایول google تازه دارم به وجود با برکت این موتور جستجو گر پی میبرم :Dاطلاعات عمومی بیخیال !!! google عشق است !!!

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در بعضی از قارچ ها قسمت انتهایی اسپوزانژیوفور به داخل اسپورانژ نفوذ می کند و متورم می شود که آن قسمت را ستونک ( Collumella ) و گاهی برجسته و گشاد می شود که آن را آپوفیز ( Apophysis ) می نامند

کدوم قارچ ها؟؟؟

Phyto

مدیر تالار
مدیر مرکزپژوهشهای روسیه در همایش بین المللی«فضا، دانش و مشکلهای قرن 21»در مسکو اعلام کرد،خطر برخورد سیاره کوچک «آپوفیز»به زمین وجود دارد.

Phyto

مدیر تالار
آقا من آخرش نفهمیدم این آپوفیز چیه! امیر خودت یه توضیح درست درمون بده اگه عکس مکسم داری بذار یه چیزی حالیمون بشه!

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
apophysis

پهن شدگي اسپورانژيوفور در زير اسپورانژيوم در قارچهاي زيگوميست است.

رضا چند دقیقه پیش یه عکس و توضیح اضافه پیدا کرده بودم اما الان پیداش نمیکنم ....اگه دیدمش میذارم.

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این توضیح درمورد جنس Absidia است... که در مورد آپوفیز هم توضیح داده....

Absidia.sp

مشابه جنس هاي ديگر رده زيگوميستها مي باشد. هيف فاقد ديواره عرضي است اما در تعداد اندكي ممكن است مشاهده گردد. ريزوئيد بندرت ديده مي شود. اسپورانژيوفور از استولون كه ما بين دو ريزوئيد وجود دارد برمي آيد كه روبروي آن ريزوئيدي قرار نمي گيرد. اسپورانژيوفور شاخه اي است و از دسته هاي 2تا5 تائي از ميانگره ها بوجود مي آيد. آنها اغلب خميده اند و حامل اسپورانژ گلابي شكل به اندازه20 الي 120 ميكرومتر مي باشند. معمولاً يك ديواره درست زير اسپورانژيوم قرار دارد. اسپورانژيوفور پهن و گشاد شده و يك زائده (آپوفيز) قيفي شكل تحت نام اسپورانژيوم توليد مي كند. اين زائده خيلي خوب گسترش يافته و بارز مي باشد. آن پايه و يا اسپورانژيوفوري كه به يك اسپورانژيوم مبدل مي گردد، نيم دايره اي شكل بوده و در قسمت بالا يك برجستگي دارد. بر روي ديواره حل شده اسپورانژيوم ممكن است كه يك يقه كوتاه بر روي آپوفيز (زائده) مشاهده گردد. اسپورانژيوسپورها تك سلولي، شفاف متمايل به سياه روشن، گرد تا تخم مرغي شكل، نرم ويا بندرت تيغ دار و به اندازه 3 الي 5/4 ميكرومتر مي باشند

آخرین ویرایش:

20112

عضو جدید
میفرمایم :
acrosternite

سلام دوست عزیز
acrosternite : از مشخصات نیم حلقه ی شکمی در حشرات که به حالت مخفی در نیم حلقه ی شکمی قرار داره یا نیم حلقه ی پشتی-شکمی در حشرات شاید این باشه یا یه چیزی تو همین مایه هاست..................

Phyto

مدیر تالار
میفرمایم :
acrosternite

من اینو از تو دیشکینری جُستم:

acrosternite. The portion of a sternum anterior to the antecostal suture

ولی یه ریزه تو معنیش سر در نیاوردم! یه بخشی از پیش قفسه سینه که به سمت شیار نمیدونم چی چی کشیده شده!!!

eliot -esf

کاربر ممتاز
راستش من خودم دقیقا معنیش نیدونم از تو Glossary borror در آوردم و همین که آقا رضا را برای ترجمش نوشته !!! اما فکر کنم این که فائزه جون گفت درسته !!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا توضیح دادنش سخته! من شکلش رو میکشم تا متوجه بشیم ... فائزه هم درست گفت اما جمله آخرش فکر کنم اشتباست!
اینجا 2 تا بند سینه رو نشون میدم مثلا!
همون تیکه ای که پایین هست در سطح بالایی (پشتی هم هست! اون هم میشه Acrotergite

بازم اگر من دارم اشتباه میکنم بگید.

Untitled.jpg

آخرین ویرایش:

eliot -esf

کاربر ممتاز
والا توضیح دادنش سخته! من شکلش رو میکشم تا متوجه بشیم ... فائزه هم درست گفت اما جمله آخرش فکر کنم اشتباست!
اینجا 2 تا بند سینه رو نشون میدم مثلا!
همون تیکه ای که پایین هست در سطح بالایی (پشتی هم هست! اون هم میشه Acrotergite

بازم اگر من دارم اشتباه میکنم بگید.

مشاهده پیوست 61175
خوب فکر کنم همین درست باشه چون میگه یک قسمت نوک تیز قفسه سینه !!! اینم سوال المپیادی واژه حال کردین ;) شما برنده شدین تا 3 را میشماریم سوال بگذارین وگرنه ....

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
انسداد بافت آوند چوبی به منظور واکنش علیه صدمه یا آسیب و یا حفاظت از بافت مغزی گیاه!:cool:

میپذیریم ... اما اولا اجازه بده جوهر سوال خشک بشه! دوما کتاب رو هم نمیخورن! میخونن بعد نگهش میدارن!

میشه بگی تو کدوم بیماری همچین اتفاقی میوفته!؟