مسابقه ••• هر کی گفت مشکل چیه؟

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
منم حدس میزنم که botrytis باشه (کپک خاکستری پیاز)
البته مطمئنید که عکس دوم با بیماری عکس اول یکیه؟

سلام
ممنون از پاسختون...
من از یک سایت این رو پیدا کردم
البته معتبر بود بهش شکی نکردم.
اگر اشتباهه بگید نمی دونم.

tazkare

عضو جدید
نه من منبع خاصی ندارم فقط احساس کردم که بیماریش متفاوته اگر شما مطمئنید من اشتباه میکنم

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه من منبع خاصی ندارم فقط احساس کردم که بیماریش متفاوته اگر شما مطمئنید من اشتباه میکنم

فعلا اون عکس رو حذف کردم تا اشتباهی پیش نیاد...
یه سرچی می کنم ببینم شاید اشتباه کردم.
ممنون که گفتی آرزو جان

saman nikpay

عضو جدید
عکس دوم نیز متعلق به بیماری کپک خاکستری است .در مراحل اولیه آلودگی پوسیدگی نرم و لکه های آبسوخته ایجاد می شود که اگر به سن بوته پیاز آلوده توجه کنیم این مسئله واضح است و سپس در اواخر فصل این قارچ تولیدپوشش میسلیومی پیشرفته و میکرواسکلرت می کند;)

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به گیاهپزشکان گل باشگاه:love::gol:
اومدم یه واژه بذارم ببینم کی جواب درستو میده
:w01: البته سخت نیست ایشالا که حتمی میتونین بهش جواب درست رو بدین:w16:

اینم واژه Holocyclic و Heterocyclic چیه مربوط به چیه ؟ خوبه خوب توضیح بدین :w16:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام :gol:
خوبین دوستان . :gol::love:
آوا جون لطف کن جواب عکسی رو که گذاشتی رو بده و برنده رو هم معلوم کن :w16:
البته ببخشا من دخالت کردما
:sweatdrop:اخه افسون جونم نیست گفتم با اجازه شما البته مدیریت کنم این تاپیکو تا بیادش:w05::w01:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی چرا هیشکی به سوال پاسخ نداده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟///:w20:
بازم یک روز مهلت میدوم تا جواب بدین :w11:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام به گیاهپزشکان گل باشگاه:love::gol:
اومدم یه واژه بذارم ببینم کی جواب درستو میده:w01: البته سخت نیست ایشالا که حتمی میتونین بهش جواب درست رو بدین:w16:

اینم واژه Holocyclic و Heterocyclic چیه مربوط به چیه ؟ خوبه خوب توضیح بدین :w16:

Holocyclic این یعنی سیکل زندگی حشره یا شته در زمستان در تخم زنگی میکنه... سیکل زندگیش یه جوریه که در تخم هست

Heterocyclic اینم شاید غذای لارو باشه که یک ترکیب دلخواه شامل چندین نوکلئوئیدها و نوکلئوتیدهایی که برای آزاد کردن اسید نوکلئویک (نوکلئوزید و یوریدین و آیریدین وسیتوزین) استفاده می شود

دلم می خواد جوابمو با جواب بقیه و جواب اصلی مقایسه کنم ببینم چند میگیرم.... به جواب من زیاد دقت نکنید........

بازم رفوزه میشم ... من میدونم :twisted: :w02: :sweatdrop:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب من جواب بدم...
جواب همون پوسیدگی خاکستری جناب پیاز بودند...

توضیح:

وسیدگی خاکستری پیاز Onion Gray blight

عامل این بیماری سه گونه قارچ می‌باشد که تولید Blight می‌کند :

Botrytis squamosa

B. cinerae

B.allii

پوسیدگی عمیق قهوه‌ای با کپک خاکستری روی آن و اسکلرتهای سیاه از علائم پوسیدگی گردن پیاز است .

در ایران مهمترین عامل پوسیدگی پیاز B.allii می‌باشد .

گونه B.squamosa تولید سوختگی بسیار شدید در برگ می‌کند و گیاه را از بین می‌برد. اما در گونه B.cinerae تنها نقاط زیر قهوه‌ای روی برگ ایجاد می‌شود B.allii عمدتاً به غده حمله می‌کند و به عنوان پاتوژن برگی زیاد مطرح نیست ، اما گاهی به برگهای زخمی حمله کرده و موجب تولید لکه های ریز می شود که بسیار کم این وضع اتفاق می‌افتد. در اغلب موارد اسپور این قارچ اگر روی برگ سالم قرار گیرد جوانه زده و موجب زردی خفیفی در برگ می‌کند. قارچ بوتریتیس در مناطق خنک و مرطوب مسئله ساز است . کنیدیوفر آن درختچه‌ای است که در انتهای کنیدیوم و استریگما قرار دارد . این قارچ اسکلرت هم تولید می‌کند . علاوه بر این در پیاز بذرزاد هم می‌شود . اسکلرت در بقایای گیاهی به مدت زیادی باقی مانده و موجبات پایداری قارچ را فراهم می‌کند .

اسکلرت می‌تواند جوانه زده و تولید کنیدیوم و کنیدیوفر کند و بدینوسیله قارچ پراکنده شود اما در مواردی که شرایط مناسب است اسکلرت تولید آپوتسیوم می‌کند و آسکوسپورنیز وسیله پراکنش قارچ می‌شود . بقایای گیاهی منبع خوبی برای پایداری قارچ می‌باشد و پراکندگی معمولاً با کنیدیوم است .

کنترل :

1- بهداشت زراعی و حذف منابع آلودگی مانند پیازهای قدیمی و بیمار

2- بذر سالم و جدا کاشتن پیازهای بذری و مزرعه پیاز

3- تناوب با صیفی جات ، کاهو ، کرفس ، غلات

4- سمپاشی با دی تیوکارباماتها

5- خشک کردن پیاز قبل از انبار (2 روز در دمای 35-30درجه سانتی گراد)

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
و اما برنده..چشم نخوریم این بار چند تا از بچه های گل جواب دادند..:D
ممنونم از همه سامان عزیز :gol:و آرزوی گل:gol: و پژمان عزیز:gol: و همه بچه های گل...:gol:
خوب به رسم این تاپیک برنده این سری پژمان هستند که نفر اول جواب دادند...بقیه هم ممنون.دلمون رو گرم کردبن.:w30:
مبارکه پژمان جان:w23:
پژمان..بدو واسمون یه عکس آسون بزار..آفرین:w27:

"Pejman"

امیدوارم سوال آسونی باشه ؟

عامل بیماری این گیاهان چی هست ؟

اسم علمی عامل این بیماری رو میخوام

آخرین ویرایش:

"Pejman"

یعنی سوالم اینقدر سخت بوده ؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟

خوب یه شیر زن یا شیر مردی بیاد جواب بده .................

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
یعنی سوالم اینقدر سخت بوده ؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟

خوب یه شیر زن یا شیر مردی بیاد جواب بده .................
عزیز همه عکسا مربوط به یه بیماری هست؟:w20:

به نظر من آنتراکنوز مرکبات هست.

"Pejman"

پژمان جان ممنون میشم جوابو بگی عزیز:victory:

چشم

عامل بیماری :
Xanthomonas axonopodis

خوب اولین داوطلبی که دوست داره اینجا سوال طرح کنه ........

امیدوارم یکی پیدا بشه ... چون من سوالامو فقط خودم میتونم بفهمم و جواب بدم... یک جور خاص سوال طرح میکنم که جوابشون رو خودمم نمیدونم... خانوم مدیر و بچه های کشاورزی ... بیاین یک سوال درست و حسابی اما نه مثل سوال من طرح کنید .......

:heart::love:

afsoon6282

مدیر تالار
چشم

عامل بیماری :
Xanthomonas axonopodis

خوب اولین داوطلبی که دوست داره اینجا سوال طرح کنه ........

امیدوارم یکی پیدا بشه ... چون من سوالامو فقط خودم میتونم بفهمم و جواب بدم... یک جور خاص سوال طرح میکنم که جوابشون رو خودمم نمیدونم... خانوم مدیر و بچه های کشاورزی ... بیاین یک سوال درست و حسابی اما نه مثل سوال من طرح کنید .......

:heart::love:
ممنون پژمان جان میشه لطف کنی هم یه توضیحی در مورد بیماری مشکل بذاری که دوستان ببینن هم مشکل بعدی رو بذاری:w16:
مرسی:victory:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از پژمان و افسون عزیز
من یه بیماری می زارم تا اینجا نخوابه تا پژمان بیاد توضیح بده...

خوب این عکسها مربوط به چه بیماری هست.نام عامل رو بفرمایید لطفا...

"Pejman"

شانکر باکتريايي مرکبات

شانکر باکتريايي مرکبات

xanthomonas axonopodis pv.citri

بيماري شانکر باکترياي مرکبات با نام انگليسي citrus bacterial canker در بعضي از مناطق کشور وجود دارد و به عنوان بيماري قرنطينه اي داخلي محسوب مي شود.

علائم بيماري

حاشيه لکه ها معمولا به صورت آب سوخته است و هاله زرد رنگي اطراف آنها را مي گيرد

باکتري تمام اندامهاي جوان از اعم از برگ،‌ شاخه و ميوه ها را مورد حمله قرار مي دهد . علائم ابتدا به صورت نقاط سوزني شکل نکروزه و برجسته در سطح بافت ظاهر مي شوند و تدريجا بزرگ شده و در ارقام حساس سطح توسعه آن از 2_10 ميليمتر مي باشد . قطر و ظاهر لکه ها بر حسب سن برگ ،‌ زمان آلودگي و نوع ميزبان متفاوت است ..

ظاهر زخم هاي ميوه و ساقه شبيه زخم هاي برگي است . ميوه ها ممکن است 60 تا 90 روز پس از ريزش گلبرگها به بيماري حساس باشند و لذا لکه هايي با اندازه هاي مختلف روي ميوه مشاهده مي شود . کيفيت درون ميوه در اثر بيماري تغيير نمي کند اما بازار پسندي آن ( کيفيت ظاهري ) کاهش مي يابد . آلودگي شديد باعث خشکيدگي سر شاخه ها و موجب ريزش برگها و ميوه هاي آلوده مي شود ( محمد عليان و همکاران 1380)

عامل بيماري

عامل بيماري شانکر نوع آسيايي باکتري xanthomnas axonopodis pv.citir مي باشد ،‌که يک باکتري گرم منفي و روي محيط کشتهاي غذايي توليد کلوني هاي زرد رنگ مي کند. درجه حرارت بهينه براي رشد 28 تا 32 درجه سانتيگراد مي باشد. عامل بيماري در حاشيه زخمهاي ايجاد شده روي برگ ،‌ميوه و سر شاخه تا زمان ريزش آنها زنده مي ماند . در حالي که در خاک فقط چند روز مي تواند زنده بماند.

انتشار باکتري در مسافت هاي کوتاه توسط باران ،‌ باد، حشراتي از قبيل مينوز مرکبات ،‌ ابزار آلوده باغباني و انسان صورت مي گيرد . بقاياي گياهي آلوده مرکبات و يا ميزبانهاي ديگر ، جعبه هاي حمل و نقل ،‌کاميونها و حشرات باعث انتشار عامل بيماري به دور دست مي گردند.

مبارزه

در ابتداي آلودگي در مناطق مرکبات خيز بهترين روش کنترل بيماري ريشه کني درختان آلوده با اعمال قوانين قرنطينها مؤثرترين وشايد کم هزينه ترين راه ممکن باشد. استفاده از باد شکن ، هرس شاخه هاي آلوده به شانکراستفاده از حشره کشها براي مبارزه با حشرات ناقل واستفاده از سموم مسي مانند اکسي کلرور مس يا سولفات مس به ميزان5/2 در هزار ويا مخلوط با مخلوط بردو به نسبت 100-2-2 (100 ليترآب ، سولفات مس ،‌ آهک ) در کنترل بيماري مورد استفاده قرار مي گيرند. تعداد ودفعات سم پاشي بر اساس ميزان بارندگي در منطقه متفاوت خواهد بود.

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون پژمان جان لطف کردی عزیز
فقط یه چیزی هست این مشکلی که گذاشتی بیماریه که تو گفته بودی آفته
دستت درد نکنه عزیز:victory:

tazkare

عضو جدید
ممنون از پژمان و افسون عزیز
من یه بیماری می زارم تا اینجا نخوابه تا پژمان بیاد توضیح بده...

خوب این عکسها مربوط به چه بیماری هست.نام عامل رو بفرمایید لطفا...

سلام
این بیماری باید آنتراکنوز باقلا Colletotrichum betae باشه (راستی برای امتحانام دعا کنین خیلی سخته:cry: به خصوص قارچ)

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب بچه ها از همه ممنونم...
از آرزوی عزیز هم بسیار ممنونم که لطف کردند و پاسح دادند.:gol:
آرزوی گل جواب درست نبود.

جواب این عکس:

کنه گالی پسته Eriophyes pistaciae Nal. (Acari.; Eriophyidae) و کنه گالی ثانوی پسته Eriophyes stephanii Nal. (Acari.; Eriophyidae)

مرفولوژی:
جانوران در اندازه های 200-100 میکرون با بدنی نرم و در انتها باریک به رنگ زرد تا قهوه‏ای روشنمی‏باشند.

بیولوژی:
به صورت جانور کامل در لابه‏لای فلس جوانه‏ها زمستان گذرانی می‏کنند و در بهار از شیره گیاهی تغذیه نموده و سبب ضعیف شدن درخت می‏شوند. همچنین این گروه از کنه ها سبب بدشکلی خوشه گل و میوه، سرشاخه و برگ شده و گال ایجاد می‏کنند. خوشه های گل نر به گونه جادوی جادوگر رشد کرده و گل‏های ماده بارور نمی‏شود.

مبارزه:
- سمپاشی با سمومی نظیر نئورون به نسبت2- 5/1 در هزار یا سولفور به نسبت 3- 2 در هزار یا گوگرد وتابل به نسبت 2 در هزار
- هرس شاخه‏های بدشکل در زمستان

باز هم از همه ممنونم.

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
با اجازه من یه عکسی میزارم تا اینجا نخوابه تا بچه ها این رو جواب بدن یهبیماری بهتری گیر میارم....

یا علی

نام بیماری چیست؟