مسابقه ••• هر کی گفت مشکل چیه؟

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیماری خوشه صمغی یا عسلک گندم

عامل بیماری: Corynebacterium tritici
افسون خانم این که شما میفرمائید (خوشه صمغی) که با نماتد گال دانه گندم هم منتقل میشه یک بیماری باکتریایی محسوب میشه. ما دنبال یک بیماری قارچی هستیم که با نماتد گال دانه گندم منتقل میشه...

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
افسون خانم این که شما میفرمائید (خوشه صمغی) که با نماتد گال دانه گندم هم منتقل میشه یک بیماری باکتریایی محسوب میشه. ما دنبال یک بیماری قارچی هستیم که با نماتد گال دانه گندم منتقل میشه...

بله این باکتریایی هست
یک بیماری قارچی هم با این نماتد منتقل میشه بیماری پیچیدگی و سیاه شدن خوشه و برگ گندم هست
عامل بیماری قارچ Dilphospora alopecuri هست

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز

بله این باکتریایی هست
یک بیماری قارچی هم با این نماتد منتقل میشه بیماری پیچیدگی و سیاه شدن خوشه و برگ گندم هست
عامل بیماری قارچ Dilphospora alopecuri هست
آفرین افسون خانم دقیقا درست اشاره کردید. تبریک میگم.
جواب صحیح بیماری پیچیدگی خوشه گندم (Twist) بود که در اثر قارچ .Dilophospora sp روی خوشه گندم ایجاد میشه. این قارچ با نماتد عامل گال دانه گندم (Anguina tritici) منتقل می شود. در بوته های آلوده به این بیماری پنجه زنی اتفاق نمی افتد و بوته ها در مقایسه با بوته های سالم کوتاه تر بوده و در کل مزرعه به صورت تنک دیده می شود. نکته قابل تأمل اینکه در یک مزرعه گندم ممکن است همزمان هر سه بیماری نماتد، خوشه صمغی و پیچیدگی خوشه وجود داشته باشد.
افسون خانم لطفا سوال بعد...

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون جناب مهندس

بفرمایین این چه مشکلی داره؟

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
وای اینا چه بزرگ هستن هیرتروفی یا هیپرپلازی شدن ؟؟ یا عکسشون این شکلی نشون میده ؟؟؟؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
چرا اینقدر حاشیه میری جواب را بگو....

خوب اول بایدببینم چیه ؟؟ کجا هست ؟؟ تا تشخیص بدم افت یا بیماری بعد اگه بیماری فیزیولوژیک یا نه !! نمیشه که همین طوری !! جون یک گیاه در دست ماهاست :)

خوب فلفل دیگه مگه نه ؟/ بوته ميری فلفل Phytophthora capsici

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب اول بایدببینم چیه ؟؟ کجا هست ؟؟ تا تشخیص بدم افت یا بیماری بعد اگه بیماری فیزیولوژیک یا نه !! نمیشه که همین طوری !! جون یک گیاه در دست ماهاست :)

خوب فلفل دیگه مگه نه ؟/ بوته ميری فلفل Phytophthora capsici
بیماری بوته میری فلفل یا جالیز اصلا به میوه نمی زنه! این یه چیز دیگه است.

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوشم مياد خودتون دوتا دارين واسه هم جواب ميدين و رد ميكنين...
مشخصه پوسيدگي نرم هست اسکلروتیوروم رولسفی نيست؟ لاتينش رو بلد نيستم بنويسم

كسي نظري داره؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
احتمالا بیماری باکتریایی پوسیدگی نرم سبزیجات (Erwinia carotovora) روی فلفل باید باشه.

تازه بعد کل جستجو فهمیدم اشتباهم !!! اره درست همینه که شما میگین !!!

خوشم مياد خودتون دوتا دارين واسه هم جواب ميدين و رد ميكنين...
مشخصه پوسيدگي نرم هست اسکلروتیوروم رولسفی نيست؟ لاتينش رو بلد نيستم بنويسم

كسي نظري داره؟

خوب تو هم بیا بشیم خدمون 3 تا :Dدندوووون های من قشنگ تره !!!

نه این نیست !! من با نظر اقای اسماعیلی موافقم !!!

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها، با عرض معذرت من چند روزی برای شرکت در همایش علف های هرز و ارائه مقاله ام دارم میرم اهواز، ببخشید که نمی تونم توی این چند روز در این قسمت حضور داشته باشم. اگر من برنده این قسمت از مسابقه بودم به جای من الهام خانم سوال جدید را مطرح کنند. ممنون.

afsoon6282

مدیر تالار
سلام بچه ها، با عرض معذرت من چند روزی برای شرکت در همایش علف های هرز و ارائه مقاله ام دارم میرم اهواز، ببخشید که نمی تونم توی این چند روز در این قسمت حضور داشته باشم. اگر من برنده این قسمت از مسابقه بودم به جای من الهام خانم سوال جدید را مطرح کنند. ممنون.
سلام
بله برنده شما شدین
هر کسی قرار هست سوال بعدی رو بذاره
ممنون

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلامبله برنده شما شدینهر کسی قرار هست سوال بعدی رو بذارهممنون
صبر کردم خود اقای اسماعیلی بیان که انگار هنوز نیومدن !! سوال بعدی با اجازه دوستان من میگذارم !!بفرمایین ...age goftii.jpg

آخرین ویرایش:

reza-gh

عضو جدید
سلام دوستان گلم :gol::gol::heart::gol::gol:
سلام ویژه و مخصوص خدمت مدیر محترم و ارجمند افسون خانم گل :smile:
من بعد از یه غیبت طولانی دوباره اومدم

امیدوارم حال همگی خوب باشه
خیلی خوشحالم که اینقدر فعال هستید
من جواب سوال رو می دونم ولی فک کنم باید یه مدت از مطرح شدن سوال بگذره بعد جواب داد، به همین خاطر بعدا جواب میدم ا ن ب و ن ک آ ل و

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام دوستان گلم :gol::gol::heart::gol::gol:
سلام ویژه و مخصوص خدمت مدیر محترم و ارجمند افسون خانم گل :smile:
من بعد از یه غیبت طولانی دوباره اومدم

امیدوارم حال همگی خوب باشه
خیلی خوشحالم که اینقدر فعال هستید
من جواب سوال رو می دونم ولی فک کنم باید یه مدت از مطرح شدن سوال بگذره بعد جواب داد، به همین خاطر بعدا جواب میدم ا ن ب و ن ک آ ل و

سلام !! خوش امدین !!!
اخوبه که بعدا جوای دادین !! :D منم بعدا میگم ج وا ب ت و ن د رس ت اس ت .

eliot -esf

کاربر ممتاز
خوب اگه جواب درسته الهام خانم برنده را اعلام کنید، خیلی وقته که گذشته!

من که همون لحظه گفتم جوابشون درسته و برنده هستن !!! خوب یکبار دیگه میگم : جواب درست انبونک الو بود و اقای reza-gh برنده این دوره از مسابقه هستند !!!

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
ظاهرا این آقا رضا-ق نمی خواد بیاد جایزشو بگیره! فکر میکنم بهتر باشه یک نفر پیدا بشه به جای ایشون سوال طرح کنه. الهام خانم شما زحمتش را بکشید...

eliot -esf

کاربر ممتاز
تقصیر اینترنت که سرعتش کم شده !!! دیر رسیدم !!! به جای موزاییک خیارمت دوست دارم بکم موزایک توتون میدونم یکی اما اون اسمش بیشتر دوست دارم !!!

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
گیاهش خیلی خوب مشخص نیست ولی احتمالا ویروس موزائیک خیار (CMV) باشه.
به جای موزاییک خیارمت دوست دارم بکم موزایک توتون میدونم یکی اما اون اسمش بیشتر دوست دارم !!!

ويروسي بودن كه ويروسه ولي هيچ كدوم از اين بيماريهاي نيست
اگه ميخواين يه عكس ديگه ازش بزارم!!

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه نیازی به عکس دیگه نیست چون همون عکستون پاسخ رو به زبون آورده!

Lettuce Big Vein Virus ویروس رگه درشت کاهو...

این ویروس دارای ژنوم دو قطعه RNA میله ای منفی از جنس Varicossavirus و بدون قرار گیری در خانواده خاصی میباشند. این ویروس توسط قارچ Olpidiom منتقل میشود.

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
تورم رگبرگ !!!!!!:D
بله تورم رگبرگه فقط چه گياهيي؟ ببين دوست دارم بگم درست گفتيا ولي ميترسم بري 1 سال ديگه بازم بيايي تاپيك بخوابه ولي برنده اي
نه نیازی به عکس دیگه نیست چون همون عکستون پاسخ رو به زبون آورده!

Lettuce Big Vein Virus ویروس رگه درشت کاهو...

این ویروس دارای ژنوم دو قطعه RNA میله ای منفی از جنس Varicossavirus و بدون قرار گیری در خانواده خاصی میباشند. این ویروس توسط قارچ Olpidiom منتقل میشود.
شما ديگه درست ترترش كردي.
فقط ببين دوست دارم بگم برنده ايا ولي ميترسم فائزه ناراحت بشه چون زودتر گفت ولي اون هم هميشه نيستش خدا داند كي برميگرده
هر كدومتون خواستين عكس رو بزاريد

f.mars

عضو جدید
بله تورم رگبرگه فقط چه گياهيي؟ ببين دوست دارم بگم درست گفتيا ولي ميترسم بري 1 سال ديگه بازم بيايي تاپيك بخوابه ولي برنده اي

شما ديگه درست ترترش كردي.
فقط ببين دوست دارم بگم برنده ايا ولي ميترسم فائزه ناراحت بشه چون زودتر گفت ولي اون هم هميشه نيستش خدا داند كي برميگرده
هر كدومتون خواستين عكس رو بزاريد

ممنون عزیز دلم.
جواب اقای امیرمسعود کامل تره. بفرمایین