مسابقه ••• تشخیص عکسهای میکروسکوپی!

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
خوب این اندامها آسک های چند سلولی هستن :w16:
ولی بیماریشو نمی دونم :redface:
باید بگردم
:w05:

afsoon6282

مدیر تالار
منم دلم میخواد تصاویر میکروسکوپی بیماری ها رو یاد بگیرم
میشه منابع با عکس برام بذارید.
ممنون.
زهرا جان اینجا هم یه مسابقه هست
از اولش هم تا حالا چندین مسابقه برگذار شده
میتونی ببینیشون:w16:

منابع چی می خوای؟

tazkare

عضو جدید
سلام آسك كه نميتونه باشه اما من يه حدسي ميزنم اما اصلا مطمئن نيستم از اين لحاظ اينو ميگم چون ميگيد يه بيماريه اما تفوتي هم داره شايد به اين دليل اين حدسو ميزنم كه يه عكست فقط اسپورانژ ولي يكي اسپورانژيوفور هم داره
اما حدس من:
پيتيوم و فيتوفتورا اونطور كه خاطرم هست هر دو تقريبا يه بيماري رو ايجاد ميكنن اما تفاوتشون اينه كه يكي اسپورانژ ريزان داره ولي اون يكي نه.والبته تفاوتهاي ديگه اي كه در اندام جنسي دارند و يا دريچه اسپورانژ.

helios

عضو جدید
این نمونه ها رو خودم از محیط کشت تهیه کردم و عکس گرفتم .. برای همین یکیش اسپورانژیوفور نداره...یعنی جدا شده.
یه راهنمایی کوچولو میکنم:
مربوط به یکی از مهمترین بیماریهای درختان میوه هسته داره:)

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من عامل غربالی درختان میوه هسته دار می تونه باشه...نام علمیش Wilsonsomyces carpohphilus هست.
البته بسیار سک دارم.
اگر این باشه که یکسری کنیدی هستند که روی اسپورهای چند سلولی یا همون فراگموسپورها قرار گرفتند.
اختلاف اگر مربوط به کنیدیها باشه می تونه توی تعداد بندهای اون باشه و یا شکل ظاهری اون بیضوی و یا دوکی باشه...
البته یه حسی بهم میگه همش اشتباهه...شرمنده دیگه

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیز ممنون میشم فردا دیگه جواب رو برامون بزاری..یک دنیا ممنونتم

helios

عضو جدید
فکر کنم سوالم سخت بود .. اما یه برنده داشتیم خدا رو شکر:w16:
برنده کسی نیست جز....بارانی جوووووووون:w17::w27:
خوب دیگه با اجازتون جواب کاملو میگم:
همونطور که گفتن این تصاویر مربوط به بیماری لکه غربالی درختان میوه هسته داره با نام علمی Wilsonomyces carpophilus.
هر دو تصویر مربوط به یک نوع قارچند با این تفاوت که تصویر سمت راست اسپورهای بیماریزا و تصویر سمت چپ غیر بیماریزا هستند. که از نظر ظاهری متفاوت و قابل تشخیصند.در اسپور بیماریزا سلول ها تقریبا یک اندازه است.اما اسپور غیر بیماریزا سلولهای ناهمسان و حالتی خمیده دارد.
موفق باشیییییید:gol:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از helios عزیزمون...مرسی گلک..من خیلی با نوع سوالی که طرح کردی حال کردم منتها خودم اینجوری بلد نیستم...
با اجازه همگی و افسون گل من سریع سوال بعدی رو بگم...
من تصویر زیر رو که مثل آب خوردن میمونه انتخاب کردم به این امید که همه جواب بدند...
ممنون از همه...

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
:redface::redface:سلام بارانی گلم ، میخوام یه اعتراف کنم ، من هیچ وقت به شکل میکوسکوپی اونم بیماری ها دقت نکردم برای همین وقتی این عکسها رو میبینم وحشت میکنم:eek:
ولی دنبالشم به موقعش بهتون میپیوندم ، از کجا معلوم شاید یه روز من سوال طرح کنم:confused:
از این که اینقر فعالی تا تایپیک نخوابه خیلی خیلی خیلی ممنون ، تو واقعا مثل باران رحمتی برای این تایپیک:gol::gol::gol:

tazkare

عضو جدید
سلام
نوع سوالي كه دوستمون كردن عالي بودو بيشتر به خاطر آدم ميمونه اما من متوجه نشدم گفتن هر دو مربوط به يه بيماري اما ميگن دومي بيماري زا نيست من متوجه نشدم.
عكس جديد هم بايد پني سيليوم باشه.

helios

عضو جدید
سلام
نوع سوالي كه دوستمون كردن عالي بودو بيشتر به خاطر آدم ميمونه اما من متوجه نشدم گفتن هر دو مربوط به يه بيماري اما ميگن دومي بيماري زا نيست من متوجه نشدم.

اسپور ها بیماریزا نیستند..

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
:redface::redface:سلام بارانی گلم ، میخوام یه اعتراف کنم ، من هیچ وقت به شکل میکوسکوپی اونم بیماری ها دقت نکردم برای همین وقتی این عکسها رو میبینم وحشت میکنم:eek:
ولی دنبالشم به موقعش بهتون میپیوندم ، از کجا معلوم شاید یه روز من سوال طرح کنم:confused:
از این که اینقر فعالی تا تایپیک نخوابه خیلی خیلی خیلی ممنون ، تو واقعا مثل باران رحمتی برای این تایپیک:gol::gol::gol:

ممنون عزیزم...ولی واقعیت اینکه این عکسها و یادگیریش به ما خیلی کمک می کنه البته فکر می کنم بیشتر مربوط به گیاه پزشکی باشه ...ولی از اینکه سر میزنی ممنونم همین هم مارو خوشحال می کنه .ولی پیشنهاد می کنم کمی فکی کن و هر چیزی بخ ذهنت میرسه بگو کم کم راه می افتی تو این زمینه هم.
بازم ازت ممنونیم.
:w30:
خواهش میکنم عزیزم:gol:
فکر میکنم کنیدی و کنیدیوفور های قارچ penicillium باشن.

سلام بر گل گلاب عزیز...
واقعیت اینکه کاملا درست فکر می کنید.آفرین..خودشه!!!:w17::w23:
سلام
مرسی آرزو جونم درست بود...:gol:

سلام منم فكر ميكنم مربوط به اسپورهاي غير جنسي كنيدي باشه:book:

ممنون گلک که شرکت کردی..ان شاا... بازم ببینیمت...:gol:
منم میگم قارچ پنیسیلیومه :w10:
اونا هم کنیدی و کنیدی فورش هستن :w16:

خیلی درست بود سمیه جون جونیم...:w30:

خوب..........
از همه ممنونم.جوابا درست بود..چون
helios گل زودتر پاسخ دادند ممنون میشم یه سوال خوب دیگه واسمون بزارند...بازم ازت ممنونم عزیز...:w27:

afsoon6282

مدیر تالار
درخواست

درخواست

دوستان عزیز:gol:
یه درخواست هست اگه ممکنه:redface:
عزیزان ممنون میشم هر کسی عکس میذاره یک عکس رو با دو یا سه تا سایت مختلف آپلودش کنه و بذاره چون بعضی دوستان هستن که با یک سایت خاص نمی تونن عکس ببینن اگه از یک عکس دو یا سه تاش باشه بالاخره میتونن ببینن
یا اگه سخته با سیستم همین جا آپلودش کنین و ضمیمش کنین
این جوری دیگه همه عزیزان میتونن عکس ببینن و تو مسابقه ها شرکت کنن
با تشکر از شما
:gol:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از سوالت...
من چیزی به ذهنم نمیرسه والا فکر کنم تلیوسپور باشند ..متوجه نشدم کدوم سلولهای ریز منظورت هست ولی شاید یوریدینیوسپور ها باشند.نمی دونم چی گفتم اصلا...
مربوط به puccinia graminis نیست؟

helios

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

سلام دوستان عزیز..:gol:
خوب... مثل اینکه کسی دیگه نمیخواد جواب بده...پس خودم جوابو میذارم:
همونطور که tazkare جان گفتند تلیوسپور هستند و سلول های اطراف سلول های عقیمند..:)
و این تلیوسپور ها متعلق به قارچ Urocystis agropyri عامل بیماری سیاهک برگی گندم میباشد..

tazkare

عضو جدید
سلام
خوب وقتي كس ديگه اي جواب نميده و شما ميخوايد جواب رو طراح بگه منم مجبور ميشم جواباي دست و پا شكسته خودمو بگم ميخواستم همون روز بگم اما چون ناقص بود نگفتم .
اين بايد اسيوسپور پاشه شايدم اسپرموگونيوم شرمنده ام مطمئنم من اينو زير ميكروسكوپ ديدم كه چندحجره اي هستن (نكته قابل توجه)اما يادم نمياد خوب برا همينم تو اين باشگاه ميچرخم ديگه كه يادم بياد و يادم بمونه.