محفل گپ و گفتگوی دوستداران فیزیک

elissa_astro

عضو جدید
سلام
ابعاد کمیت های اصلی Mو T و L برای جرم و طول و زمانه که ابعاد کمیتای فرعی از ترکیب اینا بدست میاد
وقتی منظورمون ابعاد کمیت باشه باید بذاریم داخل قلاب --------> []
معادله ها یاید سازگاری ابعادی داشته باشن یعنی: x=v0t+1/2at^2 ابعاد X که L ه ابعاد V0T و AT^2 هم باید L باشه که میبینیم هست -------> ابعاد v0t برابره با LT^-1T که برابر میشه با L و همچنین ابعاد at^2 برابره با LT^-2T^2 که برابره با همون L که یعنی این معادله از لحاظ ابعادی سازگاره ;)
اوکیه؟
مرسی مهدی جان همش اوکیه فقط اون قسمتش که ابعاد V0Tو ابعاد AT*2رو به دست آوردی این هموز برام اوکی نشده.یعنی چه جوریاست؟مثلا ابعاد Vمیشه چی؟خو مگه V نمیشه DX/DTخو ابعاد Xمیشه Lابعاد Tهم که میشه Tپس ابعاد V میشه L/Tخنگ نیستما.گیج میزنم.روشنم کن.

uraniburg

عضو جدید
مرسی مهدی جان همش اوکیه فقط اون قسمتش که ابعاد V0Tو ابعاد AT*2رو به دست آوردی این هموز برام اوکی نشده.یعنی چه جوریاست؟مثلا ابعاد Vمیشه چی؟خو مگه V نمیشه DX/DTخو ابعاد Xمیشه Lابعاد Tهم که میشه Tپس ابعاد V میشه L/Tخنگ نیستما.گیج میزنم.روشنم کن.
خب دیگه ابعاد v میشه L/T و ابعاد tهم که Tیه که وقتی ضربدر هم شن Tصورت باTمخرج میخوره میمونه L که ابعاد Xهم lLه در نتیجه سازگاری ابعادی ;)

مهران.ن

عضو جدید
سلام دوستان من بیشتر تو ضمینه الکترونیک فعالیت دارم ولی دو تا سوال برام پیش اومد .ممنون می شم جواب بدید.
1) فرمول E=mc^2 ، که C سرعت نور و E انرژی حاصله , m نیز جرم است در این فرمول چطوری انرژی تولید می شه ؟آیا با شکست هسته ی اتمه.؟
2)سوال دومم اینه نور در لامپ ها سیمی چگونه به وجود میاد. من تحقیق کردم و چیزایی در مورد جسم سیاه و ذخیره انرژی در مورد ان خوندم ولی ممنون می شم یک توضیح کامل بدبد.

real Crysis

اخراجی موقت
سلام دوستان من بیشتر تو ضمینه الکترونیک فعالیت دارم ولی دو تا سوال برام پیش اومد .ممنون می شم جواب بدید.
1) فرمول E=mc^2 ، که C سرعت نور و E انرژی حاصله , m نیز جرم است در این فرمول چطوری انرژی تولید می شه ؟آیا با شکست هسته ی اتمه.؟
2)سوال دومم اینه نور در لامپ ها سیمی چگونه به وجود میاد. من تحقیق کردم و چیزایی در مورد جسم سیاه و ذخیره انرژی در مورد ان خوندم ولی ممنون می شم یک توضیح کامل بدبد.

دقیقا در فرمول که ذکر کردید با گسست هسته یا به عبارتی گداخت هسته ای انرژی تولید میشه!
که باعث ساخت بمب اتم شد!
در لامپ ها رشته ای از جنس تنگستن وجود داره که میتونه تا دمای 3000 درجه رو تحمل کنه وقتی شما ولتاژی بالا به این رشته اعمال میکنید با گذر الکترون ها از اون شروع به گرم شدن میکنه تا انجایی که سرخ میشه سپس سفید میشه ونور تابش میکنه که حدود 95 درصد از انرژیی رو که میگیره به گرما تبدیل میکنه (البته درست یادم نیست شایدم 99.5 درصد رو به گرما تبدیل میکنه) و بقیه رو هم به نور تبدیل میکنه!
البته در مورد لامپ از سال اول راهنمایی یادم مونده بود ببخشید اگه ناقص یا نادرسته.

a.inkare

عضو جدید
cherchilعزیز
اگر کسی زودتر از نیوتن به فکر جاذبه می افتاد ما امروز او را به نام نیوتن میشناختیم

مهران.ن

عضو جدید
سلام ممنون از جوابتون شما سوال اول منو متوجه شدید ولی مثل اینکه سوال دومم رو گنگ نوشته بودم .
منظور من جسم سیاه بود.من تحقیق کردم و جواب رو پیدا کردم.
اجسام سیاه رنگ انرژی رو به خوبی جذب می کنند و اگر مقدار انرژی زیاد تر از حد ظرفیت جسم بشه جسم انرژی دریافتی رو به صورت فتون بازتاب می کنه.و فقط هم اجسام سیاه فتون تولید می کنند.حالا سوال پیش میاد که اگر ما مثلا جسم فلزی سفید رنگی مثل آلومنیوم رو بر روی شعله بگیریم چطوری جسم سرخ می شود؟جسم پس از برخورد با شعله یا حتی با عبور جریان الکتریکی اول به رنگ سیاه در می آید.سپس به مقدار حداکثر ظرفیتی که داره اگر انرژی بگیره نور تولید می کنه.مثلا اگر 100 ژول انرژی جسم سیاه باریک و نازک 1 گرمی حداکثر نور رو تولید می کنه و به اصلا اشباه شده (و بیشتر از اون امکان ذوب اون است)یک جسم 100گرمی در با ایم مقدار انرژی شاید نور سرخ بسیار کمی تولید کنه.در لامپ های سیمی تنگستنی هم همین طور است که لامپهای مثلا 12 ولتی دارای مقدار تنگستن کمتری از لامپ 220 ولتی است تا بتونه با انرژی خیلی کمی حداکثر نور را تولید کنه.
باز هم خیلی ممنون

uraniburg

عضو جدید
سلام
تاپیک خدا و فیزیکو حذف کردن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!:eek:
چراااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:mad:

gholam taksir

عضو جدید
عرض ادب :cry:

درباره گرایش های زیر اگه اطلاعاتی بدین ممنون میشم :confused: [هرچند مختصرولی موثق] ؟!

( میدونم که
ممکنه
چند تا ازین ها همشون یکی باشن

یا
ممکنه
یکی زیر مجموعه اون یکی باشه

و حتی ممکنه
بعضیاشون گرایش نباشن و فقط یه نوع طبقه بندی باشن

ولی
همشونو جدا نوشتم که اگه در حقیقت دو مبحثِ مجزا هستند، درجریان باشم )

1. اختر فیزیک (Astrophysics)
2. اخترشناسی یا نجوم (Astronomy)
3. کیهان شناسی (Cosmology)
4. گرانش (Gravity)
5. فیزیک محاسباتی (Computational-Physics)
6. فیزیک ریاضی (Mathematical-Physics)
7. فیزیک نظری (Theoretical-Physics)
8. فیزیک آزمایشگاهی (Experimental-Physics)
9. فیزیک انرژی های بالا (High Energy-Physics)
10. ذرات (Particles)
11. هستی شناسی (Ontology)
12. پلاسما (Plasma)

چهره شما بعد از خواندن این متن=

چهره من=

a.inkare

عضو جدید
دوست عزیز
امروزه اختر فیزیک واخترشناسی عملا در یک سطح بررسی می شوند وبه جز نجوم رصدی - که آن هم در موارد نه چندان پیشرفته مانند نجوم طیف مرئی و در مواردی که اغلب به طور آماتور انجام میشود - اختر شناسی بدون اختر فیزیک معنایی ندارد
در باره کیهان شناسی باید گفت که گر چه همان کاربست فیزیک را برای توضیح کیهان به کار میگیرد واز این لحاظ با اخترفیزیک مشابهت دارد اما به دنبال پاسخ برای سوالات بنیادی تر میکوشد مثلا اینکه جهان چگونه به وجود آمده است
یا این که تابش سیاهچاله به چه شکل انجام میشود وامثال آن وبه نوعی سطح بنیادی تری از نگرش به جهان را در چارچوب اختر فیزیک دارد
گرانش نیز به طور کلی شاخه ای جدا گانه در فیزیک نیست وهمزمان در کیهان شناسی و فیزیک ذرات بنیادی مورد بررسی قرار میگیرد
فیزیک محاسباتی بخشی از فیزیک ریاضی است و مثلا یکی از کاربردهای مستقیم آن در فیزیک ماده چگال محاسباتی است که به عنوان گرایشی جداگانه در دانشگاه ها تدریس میشود
فیزیک نظری مفهومی کلی است که تمامی مباحث نظری را در فیزیک شامل میشود و در توضیح درباره آن میتوان گفت بر خلاف فیزیک کاربردی لزوما در پی عملی وکاربردی کردن همه موضوعات در فیزیک نیست مثلا در طبقه بندی ها اپتیک زیر مجموعه فیزیک کاربردی و کیهان شناسی زیر مجموعه فیزیک نظری است
شاخه مستقلی به نام فیزیک آزمایشگاهی نیز وجود ندارد و آنچه منظور شماست احتمالا فیزیک تجربی است که آن هم به علایق یک فیزیکدان و عرصه فعالیت های علمی خودش مربوط است
فیزیک انرژِی بالا نیز به صورت مجزا در دانشگاه ها تدریس نمیشود اما در زیر مجموعه فیزیک ذرات قرار میگیرد وتمرکز آن بررسی وحدت نیروها در انرژِی های بالا و تغییر رفتار آنهاست
فیزیک ذرات بنیادی مباحثی بسیار گسترده را در بر میگیرد وبه همراه نسبیت اساس فیزیک مدرن را تشکیل میدهد
اما به طور کلی می توان گفت شاخه ای از فیزیک است که به بررسی ذرات بنیادی ومیدان های آنها میپردازد
هستی شناسی به طور کلی آمیزه ای از فیزیک وفلسفه است که در بررسی ابعاد بنیادی سر بر می آورد ولزوما نمی توان آنرا از طبقه بندی های فیزیک دانست
فیزیک پلاسما نیز به بررسی حالت پلاسما میپردازد که به طور کلی میتوان آنرا گاز به شدت یونیزه دانست فیزک پلاسما نقش مهمی در بررسی ستارگان با دمای بالا وبرخی از دیگر شاخه های فیزیک دارد

gholam taksir

عضو جدید
@a.inkare: خیلی ممنون!!!! مرسی !!!!
این سوالو تو هر forum فیزیکی که پرسیده بودم همه فیزیک داناش سر در گریبان فرو برده، سکوت میکردند... :gol:

a.inkare

عضو جدید
آآآآآآآآآآآآی فیزیکیها

آآآآآآآآآآآآی فیزیکیها

چرا کاربران بخش فیزیک اینقدر تنبل شده اند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
روز های اول که ما تازه وارد تالار گفت وگو شده بودیم حداکثر چند ساعت بیشتر طول نمی کشید تا کاربران پاسخ یکدیگر را بدهند
من هم هر چه فکر کردم موضوعی که برای خودم جالب باشد پیدا نکردم
واقعا نمی دانم چه باید کرد ما در یک انجمن دیگر که تقریبا هم زمان با این انجمن در آن عضو شده ایم وبلکه دیرتر حدود 60 پست داشته ایم یعنی بیش از دو برابر اینجا وبحث میان ما و دیگران بدجوری بالا گرفته است
به هر حال غرض ما این بود که اگر کسی مثل ما بخواهد فقط سوالات دوستان را پاسخ دهد میپوسد!!!!!!!!!
البته ایجاد این تاپیک برای جلب نظر دوستان بود
احتمالا مدیر تالار به زودی این تاپیک را حذف می فرماید!!!!!!!!!!!!
اما چه اشکالی دارد یک تاپیک هم برای گلایه های فیزیکی ها ودرد دل هایشان وجود داشته باشد؟؟؟؟:D:D:D

آخرین ویرایش:

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
چرا کاربران بخش فیزیک اینقدر تنبل شده اند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
روز های اول که ما تازه وارد تالار گفت وگو شده بودیم حداکثر چند ساعت بیشتر طول نمی کشید تا کاربران پاسخ یکدیگر را بدهند
من هم هر چه فکر کردم موضوعی که برای خودم جالب باشد پیدا نکردم
واقعا نمی دانم چه باید کرد ما در یک انجمن دیگر که تقریبا هم زمان با این انجمن در آن عضو شده ایم وبلکه دیرتر حدود 60 پست داشته ایم یعنی بیش از دو برابر اینجا وبحث میان ما و دیگران بدجوری بالا گرفته است
به هر حال غرض ما این بود که اگر کسی مثل ما بخواهد فقط سوالات دوستان را پاسخ دهد میپوسد!!!!!!!!!
البته ایجاد این تاپیک برای جلب نظر دوستان بود
احتمالا مدیر تالار به زودی این تاپیک را حذف می فرماید!!!!!!!!!!!!
اما چه اشکالی دارد یک تاپیک هم برای گلایه های فیزیکی ها ودرد دل هایشان وجود داشته باشد؟؟؟؟:D:D:D

شما اگر علاقمند به این تالار هستین، احتمالا باید همه مطالبش رو خونده باشید یا حداقل بدونید که:

این تالار مدیر نداره دوست عزیز!

a.inkare

عضو جدید
شما اگر علاقمند به این تالار هستین، احتمالا باید همه مطالبش رو خونده باشید یا حداقل بدونید که:

این تالار مدیر نداره دوست عزیز!
ببخشید
ما چون تازه کار هستیم نمی دانستیم این تالار مدیر ندارد!!!!!!!!!!!
خب این ناعادلانه نیست که ما مدیر نداشته باشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!

uraniburg

عضو جدید
ببخشید
ما چون تازه کار هستیم نمی دانستیم این تالار مدیر ندارد!!!!!!!!!!!
خب این ناعادلانه نیست که ما مدیر نداشته باشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!

شما اگه لطف کنین مطلب بذارین و این تالارو فعال کنین شما میشین مدیر و عدالت حکم فرما میشه;)

a.inkare

عضو جدید
شما اگه لطف کنین مطلب بذارین و این تالارو فعال کنین شما میشین مدیر و عدالت حکم فرما میشه;)
اولا شما لطف دارید
ما در این حد نیستیم
:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:
ضمنا:
ببخشید من نمیدانم شما دوست دارید مطالب بیشتر در چه زمینه ای باشند
اما فکر میکنم اخباری که دیگر دوستان فرصت خواندنش را در جاهای دیگر ندارند بهترین گزینه است:

تيمی از منجمان اروپايی ادعا می کند که نخستين عکس مستقيم از سياره ای در خارج از منظومه شمسی را تهيه کرده است.به گفته اخترشناسان اين "سياره خارجی" در اطراف ستاره ای به نام "جی کيو لوپ" (GQ Lup)، که نوع جوانتر خورشيد است، می گردد., ساير پژوهشگران در گذشته ادعاهای مشابهی را مطرح کرده اند اما برخی دانشمندان به اين ادعاها بدبين هستند و می گويند که اين عکس ها تنها نشان دهنده اشيايی است که از نقطه نظر زمينی ها با ستاره مورد نظر در يک امتداد قرار گرفته است، نه اينکه دور آن بگردد.اما تيم تحت سرپرستی رالف نوهاسر طی مقاله ای در نشريه "نجوم و اخترفيزيک" می گويند اطمينان زيادی دارند شيئی که در مجاورت "جی کيو لوپ" مشاهده کرده اند يک سياره است. "جی کيو لوپ" در فاصله 400 سال نوری زمين، در ناحيه ای که ستارگان تازه در آن متولد می شوند، قرار دارد. منجمان می گويند از سال 1999 تاکنون سرگرم رصد و بررسی "سياره ای " که در اطراف جی کيو لوپ می گردد بوده اند. تيم محققان برای مطالعات خود از عکس های رصدخانه جنوبی اروپايی موسوم به "وی ال تی" در شيلی، تلسکوپ فضايی هابل و تلسکوپ ژاپنی سوبارو در هاوايی استفاده کرده اند. جوان بودن اين منظومه باعث شده است سياره نسبتا داغ باشد. اين مساله به تيم محققان کمک کرد سياره را در نور خيره کننده ستاره رديابی کنند. اين سياره از ستاره مرکزی فاصله زيادی دارد که تقريبا 100 برابر فاصله زمين از خورشيد است. اين مساله نيز به محققان کمک کرد بتوانند نور دو شیء را از يکديگر تفکيک کنند. منجمان طی يک دهه گذشته در حدود 130 سياره خارجی را رديابی کرده اند، که وجود آنها نه به طور مستقيم، بلکه از "تکان هايی" که با اعمال جاذبه در ستاره مرکزی ايجاد می کنند استنباط شده است. محدوديت های فنی و ضعف تکنولوژی، رويت سيارات خارجی به صورت مستقيم را بسيار دشوار می سازد. اما انتظار می رود با پرتاب نسل بعدی تلسکوپ های فضايی در دهه آينده امکان مشاهده مستقيم آنها فراهم شود. برخی از دانشمندان اين مساله را که شیء مجاور "جی کيو لوپ" يک سياره است زير سوال برده اند. پرفسور مارک مک کاگرين از دانشگاه اکستر در بريتانيا گفت او در مورد جرم اين شیء، که به اقرار تيم محققان ممکن است تا 42 برابر مشتری باشد، نگرانی هايی دارد. وی گفت: "تقريبا کليه مدل های نظری جرم اين شیء را چيزی ميان 15 تا 40 برابر مشتری رقم می زند. بنابراين احتمال غالب اين است که يک کوتوله قهوه ای (يک ستاره سوخته) باشد نه يک سياره." منجمان اروپايی درحالی خبر از تهيه عکس مستقيم از يک سياره خارجی می دهند که در حدود دو هفته قبل دو تيم از ستاره شناسان گفتند برای نخستين بار نور اشيايی را در خارج از منظومه شمسی رديابی کرده اند که به اعتقاد بسياری متعلق به سياراتی است که حول ساير ستارگان می گردند BBCمنبع
به نقل از انجمن فیزیک مریوان
;);););););)

uraniburg

عضو جدید
اولا شما لطف دارید
ما در این حد نیستیم
:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:
ضمنا:
ببخشید من نمیدانم شما دوست دارید مطالب بیشتر در چه زمینه ای باشند
اما فکر میکنم اخباری که دیگر دوستان فرصت خواندنش را در جاهای دیگر ندارند بهترین گزینه است:

تيمی از منجمان اروپايی ادعا می کند که نخستين عکس مستقيم از سياره ای در خارج از منظومه شمسی را تهيه کرده است.به گفته اخترشناسان اين "سياره خارجی" در اطراف ستاره ای به نام "جی کيو لوپ" (GQ Lup)، که نوع جوانتر خورشيد است، می گردد., ساير پژوهشگران در گذشته ادعاهای مشابهی را مطرح کرده اند اما برخی دانشمندان به اين ادعاها بدبين هستند و می گويند که اين عکس ها تنها نشان دهنده اشيايی است که از نقطه نظر زمينی ها با ستاره مورد نظر در يک امتداد قرار گرفته است، نه اينکه دور آن بگردد.اما تيم تحت سرپرستی رالف نوهاسر طی مقاله ای در نشريه "نجوم و اخترفيزيک" می گويند اطمينان زيادی دارند شيئی که در مجاورت "جی کيو لوپ" مشاهده کرده اند يک سياره است. "جی کيو لوپ" در فاصله 400 سال نوری زمين، در ناحيه ای که ستارگان تازه در آن متولد می شوند، قرار دارد. منجمان می گويند از سال 1999 تاکنون سرگرم رصد و بررسی "سياره ای " که در اطراف جی کيو لوپ می گردد بوده اند. تيم محققان برای مطالعات خود از عکس های رصدخانه جنوبی اروپايی موسوم به "وی ال تی" در شيلی، تلسکوپ فضايی هابل و تلسکوپ ژاپنی سوبارو در هاوايی استفاده کرده اند. جوان بودن اين منظومه باعث شده است سياره نسبتا داغ باشد. اين مساله به تيم محققان کمک کرد سياره را در نور خيره کننده ستاره رديابی کنند. اين سياره از ستاره مرکزی فاصله زيادی دارد که تقريبا 100 برابر فاصله زمين از خورشيد است. اين مساله نيز به محققان کمک کرد بتوانند نور دو شیء را از يکديگر تفکيک کنند. منجمان طی يک دهه گذشته در حدود 130 سياره خارجی را رديابی کرده اند، که وجود آنها نه به طور مستقيم، بلکه از "تکان هايی" که با اعمال جاذبه در ستاره مرکزی ايجاد می کنند استنباط شده است. محدوديت های فنی و ضعف تکنولوژی، رويت سيارات خارجی به صورت مستقيم را بسيار دشوار می سازد. اما انتظار می رود با پرتاب نسل بعدی تلسکوپ های فضايی در دهه آينده امکان مشاهده مستقيم آنها فراهم شود. برخی از دانشمندان اين مساله را که شیء مجاور "جی کيو لوپ" يک سياره است زير سوال برده اند. پرفسور مارک مک کاگرين از دانشگاه اکستر در بريتانيا گفت او در مورد جرم اين شیء، که به اقرار تيم محققان ممکن است تا 42 برابر مشتری باشد، نگرانی هايی دارد. وی گفت: "تقريبا کليه مدل های نظری جرم اين شیء را چيزی ميان 15 تا 40 برابر مشتری رقم می زند. بنابراين احتمال غالب اين است که يک کوتوله قهوه ای (يک ستاره سوخته) باشد نه يک سياره." منجمان اروپايی درحالی خبر از تهيه عکس مستقيم از يک سياره خارجی می دهند که در حدود دو هفته قبل دو تيم از ستاره شناسان گفتند برای نخستين بار نور اشيايی را در خارج از منظومه شمسی رديابی کرده اند که به اعتقاد بسياری متعلق به سياراتی است که حول ساير ستارگان می گردند BBCمنبع
به نقل از انجمن فیزیک مریوان
;););)

ممنون
اگه مطالب آموزشی باشه خیلی خوبه
من خودم از مطالبی خوشم میاد که آموزش فیزیکو با مثال های جالب و حتی طنز قاطی میکنن ;) ;);)

Campus

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی بد شد از بحثتون عقب افتادم
بچه ها تا 20 تیر نیستم برا امتحانات
بعدا میآم جبران می کنم

a.inkare

عضو جدید
چطوری اونوقت؟؟؟؟؟؟:huh:

در ادامه فعالیت تاپیک های تازه راه اندازی شده همکاری کنید
این تاپیک ها یک روزی که این تالار مدیر پیدا کرد به او کمک میکند که مطالب را طبقه بندی کند
سوالاتی که به ذهنتان میرسد را نیز بپرسید
چون فقط ایجاد تاپیک کافی نیست

uraniburg

عضو جدید
انیشتینای آینده بیان تو

انیشتینای آینده بیان تو

سلام
نظرتون چیه تو هر ماه نظرسنجی کنیم و یه کتاب انتخاب کنیم و هماهنگ با هم روزی یه مقدار معینشو بخونیم و تو یه ساعت معین بیایم تو باشگاه و درباره ش بحث کنیم واگه عکس و مطلبی راجع بهش داشتیم بذاریم تو تاپیک؟
کسی پایه هست؟
ممنون
:gol:

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
نظرتون چیه تو هر ماه نظرسنجی کنیم و یه کتاب انتخاب کنیم و هماهنگ با هم روزی یه مقدار معینشو بخونیم و تو یه ساعت معین بیایم تو باشگاه و درباره ش بحث کنیم واگه عکس و مطلبی راجع بهش داشتیم بذاریم تو تاپیک؟
کسی پایه هست؟
ممنون:gol:

داداش اینم پرسیدن داشت!!!!!
خودت که میدونی من هستم........;)

بالا