محفل گپ و گفتگوی دوستداران فیزیک

uraniburg

عضو جدید
آخه از یکی پرسیدم گفت کلا از هم جدا هستن
و منظورم از تفاوت شتاب آهن و چوب اینه که تاثیر نیروی مغناطیسی روی آهن لحاظ میشه ؟؟؟!!!
بعدشم چگالی با شتاب چه رابطه ای داره؟؟!!
مگه فرمول شتاب گرانشی به اجرام وابسته نیست؟؟
اگه در مورد نظریه ی میدان واحد هم کمی توضیح بدین بد نیست

سلام
چگالی زمانی تاثیر داره که مقاومت هوا وجود داشته باشه;)

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال فننی؟
میدان مغناطیسی و گرانشی یکی هستن؟؟؟!!!
اگر دو قطعه ی 1 کیلوگرمی آهن و چوبی داشته باشیم و از ارتفاع یکسان(در سطح زمین) رهاشون کنیم شتابشون به سمت زمین برابره؟؟!!!
سلام عزیز.
نه دوست گُلم،ما در عالم هستی 4 نیروی اثبات شده داریم:
1.نیروی های هسته ای قوی
2.نیروهای هسته ای ضعیف
3.نیروی الکترومغناطیسی
4.نیروی جاذبه

ضعیفترین نیرو از لحاظ اندازه،جاذبه و قوی ترین به ترتیب،هسته ای قوی هست.و از لحاظ "بُرد" هم بیشترین بُرد رو گرانشی و کمترین بُرد رو هسته ای قوی دارن.

اگر مسئله ی اینرسی و نیروی مقاوم شارّه رو فاکتور بگیریم ، شما هر وسیله ای رو از فاصله ی مشخص (مثلا 1 کیلومتری زمین) پرت کنی با هم به زمین میرسند.
یک پیانو،با یک توپ با یک سنگ یا یک قطعه فلز یا یک درخت کامل با هم به زمین میرسن!حتی یک موشکی که خاموش باشه هیچ فرقی با یک پَر نداره!
همه چیز به شتاب گرانشی مربوط هست که برای کُره ی زمین چیزی بین 9.78 تا 9.82
هست. (بخاطر اینکه کره زمین ، دقیقا کُره نیست!)
ولی ازونجاییکه در طبیعت اصطکاک (و نیروی مقاوم شارّه) یه چیز غیر قابل انکار هست،مسائلی مربوط به اینرسی اجسام و اصطکاک بررسی میشه که توی دروس "استاتیک-مقاومت مصالح 1 و 2 " رشته های عمران و مکانیک خونده میشن.بحثش کمی گستردست ولی همینو بدونید که در حالت واقعی یک چیز سوراخ دار رو از آسمون پرت کنید خیلی سریعتر به زمین میرسه تا یک مکعب بزرگ.دلیلش هم مقاومت هوا با جسم هست.

در جواب سوال شما هم باید بگم هر دو با هم به زمین میرسند (اگر اون کوچولو مقاومت هوا رو هم نادیده بگیریم) ولی اگر مقاومت هوا رو در نظر بگیریم،چون حجم چوب یک کیلویی از حجم آهن یک کولیی بیشتر هست پس سطح تماسش با هوا بیشتر هست و هوا نیروی گرانش رو تا حد کمی خنثی میکنه و این دلیلی میشه که چوب دیرتر از آهن به زمین برسه.

آخرین ویرایش:

elissa_astro

عضو جدید
سلام عزیز.
1.نیروی های هسته ای قوی
2.نیروهای هسته ای ضعیف
3.نیروی الکترومغناطیسی
4.نیروی جاذبه

ضعیفترین نیرو از لحاظ اندازه،جاذبه و قوی ترین به ترتیب،هسته ای قوی هست.و از لحاظ "بُرد" هم بیشترین بُرد رو گرانشی و کمترین بُرد رو هسته ای قوی دارن.

اگر مسئله ی اینرسی و نیروی مقاوم شارّه رو فاکتور بگیریم ، شما هر وسیله ای رو از فاصله ی مشخص (مثلا 1 کیلومتری زمین) پرت کنی با هم به زمین میرسند.
یک پیانو،با یک توپ با یک سنگ یا یک قطعه فلز یا یک درخت کامل با هم به زمین میرسن!حتی یک موشکی که خاموش باشه هیچ فرقی با یک پَر نداره!
ولی ازونجاییکه در طبیعت اصطکاک (و نیروی مقاوم شارّه) یه چیز غیر قابل انکار هست،مسائلی مربوط به اینرسی اجسام و اصطکاک بررسی میشه که توی دروس "استاتیک-مقاومت مصالح 1 و 2 " رشته های عمران و مکانیک خونده میشن.بحثش کمی گستردست ولی همینو بدونید که در حالت واقعی یک چیز سوراخ دار رو از آسمون پرت کنید خیلی سریعتر به زمین میرسه تا یک مکعب بزرگ.دلیلش هم مقاومت هوا با جسم هست.

در جواب سوال شما هم باید بگم هر دو با هم به زمین میرسند (اگر اون کوچولو مقاومت هوا رو هم نادیده بگیریم) ولی اگر مقاومت هوا رو در نظر بگیریم،چون حجم چوب یک کیلویی از حجم آهن یک کولیی بیشتر هست پس سطح تماسش با هوا بیشتر هست و هوا نیروی گرانش رو تا حد کمی خنثی میکنه و این دلیلی میشه که چوب دیرتر از آهن به زمین برسه.
پس هرچی سطح تماس کتر باشه چون اصطکاک کمتره زودتر به زمین میرسه؟؟؟درست فهمیدم؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
نه تا اونجا که من شنیدم تونستن الکتریسیته رو با مغناطیس یکی کنن و به الکترو مغناطیس رسیدن!
بستگی به میزان شدت داره ولی در کل فکر میکنم حساب بشه!
نظریه میدان واحد هم باشه واسه فردا امتحان دارم دیگه برم!
ممنون real جان...........
در مورد میدان واحد شدیدا فقیرم:(
سلام
چگالی زمانی تاثیر داره که مقاومت هوا وجود داشته باشه;)
اگه سطح برخورد هوا با جسم یکی باشه تاثیر اصطکاک برای دو جسم برابر میشه (اگه اشتباه نکرده باشم)
سلام عزیز.
1.نیروی های هسته ای قوی
2.نیروهای هسته ای ضعیف
3.نیروی الکترومغناطیسی
4.نیروی جاذبه

دوست عزیز...........
در مورد 4 نیرو میدونم
مشکلم با میدان واحده که میگه همه میدان ها با هم یکی میشن یا بعبارتی میدان مغناطیسی و گرانشی و الکتریکی بر هم تاثیر میزارن
نمیفهمم چجوریه؟؟!!:confused:

elissa_astro

عضو جدید

اگه سطح برخورد هوا با جسم یکی باشه تاثیر اصطکاک برای دو جسم برابر میشه (اگه اشتباه نکرده باشم)

دوست عزیز...........
در مورد 4 نیرو میدونم
مشکلم با میدان واحده که میگه همه میدان ها با هم یکی میشن یا بعبارتی میدان مغناطیسی و گرانشی و الکتریکی بر هم تاثیر میزارن
میدان مغناطیسی و الکتریکی که بر هم تاثیر میذارن.سالدوم دبیرستان آزمایش سیم پیچ و میدان الکتریکی اگه یادتون باشه.من دقیق خاطرم نمونده که توضیح بدم.یادمه با سیم پیچ یا اهن ربا میدان مغناطیسی ایجاد میکردن بعد تاثیرش رو روی میدان الکتریکی نشون میدادن.الکترومغناطیس=یک میدان الکتریکی نوسانی ویک میدان مغناطیسی نوسانی که عمود بر هم هستند.یه جایی خونده بودم اگه میدان الکتریکی و مغناطیسی رو همزمان اعمال کنیم میتونیم الکترون یا پروتون رو معلق و شناور در فضا نگه داریم.نمیدونم درسته یا نه

Miss World

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
الان امتحان فیزیک داشتم...
خیلی افتضاح دادم

نمیدونم چرا از فیزیک خوشم نمیاد...بعضیا میگن چون مفهومیه و تو نفهمی!!!!

موندم چه جوریه شماها علاقه خاص دارید به فیزیک

اخه فیزیک چه ربطی به ای تی داره؟؟؟

به هر حال موفق باشید

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوست عزیز...........
در مورد 4 نیرو میدونم
والا در مورد اتحاد نیرو ها،ما یه نظریه اتحاد طبیعت داشتیم مال اینیشتین،فکر میکنم این همون تعمیم داده شده ی نظریه ی اینیشتین قبل از مرگش بوده.
ولی در کل من اینوو میدونم که نیروی مغناطیسی فقط بین بارهای الکتریکی تاثیر گذار هست.
نیروی گرانش فقط بر روی اجسام جرم دار تاثیر گذار هست.
نیروی هسته ای قوی و ضعیف هم فقط بر رویه ذرات ریز اتمی تاثیر گذار هست.
با در کنار هم قرار دادن این 4 تا،شاید بشه گفت یه اتحادی در کلشون وجود داره ولی اینکه بگیم گرانشی،معناطیسی رو قوی میکنه و بلعکس،نادرست به نظر میرسه.
در ضمن،ما میدان گرانش نداریم،ما نیروی گرانش داریم.
اتحاد دو میدان الکتریکی و مغناطیسی هم که میدونید،هر دو با هم نیروی الکترومغناطیسی رو بوجود میارن.(شاید جواب سوالتون این باشه)

پس هرچی سطح تماس کتر باشه چون اصطکاک کمتره زودتر به زمین میرسه؟؟؟درست فهمیدم؟
آره،تقریبا درسته.ولی ما تویه هوا و آب که سیال هستند،بهش نمیگیم اصطکاک،بهش میگیم نیروی مقاومت شارّه ! که با سرعت رابطه ی مستقیم داره.
برای مثلا،میدونی چرا موشک رو نوک تیز درست میکنن ؟
چون نوک تیز بودن موشک،باد رو میشکنه و اون رو انتقال میده به عقب موشک و حالت خرطومی مانند موشک باعث میشه باد به نرمی بر رویه اون جریان پیدا کنه و تاثیر اساسی روی جسم نزاره و همینطور هم بگم که اگر هوا به نرمی و در جای مخشص بر روی سطح موشک جا به جا بشه،هوا احساس میکنه که یک راه پیدا کرده و تمامی هوا های پشت سر خودش رو هم به همون منطقه میبره و باعث میشه که هوا با اصطکاک بسیار کم بر روی سطح موشک حرکت کنه و تاثیر چندانی رووش نزاره. (به اینکار میگن انتقال اطلاعات سیالات ، یک جور تعامل وجود داره،هرچند درکش برای ماها سخته) (دقیقا مثل این میمونه که شما روی یک کاغذ با خودکار بی رنگ شروع کنی به خط خطی کردن،وقتی که با خودکار رنگدار بخوای بنویسی،خودکار ، اتوماتیک وار روی شیار هایی که از قبل کشیدی میفته!یعنی خودکار سعی میکنه برای خودش یک مسیر پیدا کنه،حالا اینرو در ذهنتون به سیالات ببرید)
در ترمودینامیک 1 (رشته ی مکانیک) بر رویه این موضوعات تمرکز شدیدی داره و همه ی حالات رو بیان میکنه.
*فرشته گفت:
ممنون real جان...........الان امتحان فیزیک داشتم...
خیلی افتضاح دادم

نمیدونم چرا از فیزیک خوشم نمیاد...بعضیا میگن چون مفهومیه و تو نفهمی!!!!

موندم چه جوریه شماها علاقه خاص دارید به فیزیک

اخه فیزیک چه ربطی به ای تی داره؟؟؟

به هر حال موفق باشید
اگر فهمیدیم فیزیک چه ربطی به خدا داره،ربطش رو به IT هم میفهمیم :D
ولی در کل بگم من از درس فیزیک حالم بهم میخوره،ولی از دنیای فیزیکی که اصلا برامون توی دبیرستان و دانشگاه نمیگن،لذت میبرم.ترم پیش هم ترمودینامیک رو حذف کردم ولی دلیل نمیشه که ازش بدم میاد.الآن هم دینامیک داشتم که میان ترمش رو سفید دادم چون یک ساعت بیشتر نخوندم.
من رغبتی برای درس خوندن اصلا ندارم ولی ده برابر اون،تمایل دارم در مورد چیزهای مختلف فیزیک که تویه دروس بیان نمیشه بخونم.
دنیای فیزیک مفهومیه و هرکسی با عقل خودش به راحتی میتونه درکش کنه فقط نیاز به یک جرقه داره ، کسی که بلد باشه به شما بفهمونه،نوشته ای که بلد باشه بیان کنه،استادی که بلد باشه به دانشجوش بفهمونه یا کتابی که با خلاصه نویسی همه ی مفاهیم رو راحت برسونه.ازینجور امکانات کم داریم، واسه ی همینه که درکش واسه ی ماها سخته.ورگرنه شما چنتا سوال بنیادی که تویه ذهنت از فیزیک مونده رو اینجا بیان کن تا نظرات ما رو بشنوی،اونوقت خیلی راحت تر میتونی به درک اصلی فیزیک برسی چون داری از زبان 10 نفر دیگه میشنوی!
(درک فیزیک مثل سرازیری میمونه،بیفتی توش،دیگه حله!)

موفق و سربلند باشید:gol:

آخرین ویرایش:

uraniburg

عضو جدید
سلام

• :gol:
ببخشین که نقل قول نمیگیرم
کشش هوای وارد بر جسم افتان به سطح جلو و سرعت جسم بستگی داره بخاطر اینکه هرچه سطح تماس بیشتر باشه جسم با تعداد بیشتری از مولکول های هوا برخورد می کنه و هرچه سرعت بیشتر باشه هم در هر ثانیه باید با تعداد بیشتری از مولکول های هوا برخورد کنه میتونین تصور کنین میخواین عرض یه استادیومو رد بشین و جلوتون پر از آدمه هرچی شما چاق تر باشین و هرچی تند تر بخواین رد شین مقاومت بیشتری براتون هست.
در رابطه با نیروی الکتریکی و مغناطیسی هم که نیروی الکتریکی بین دو جسم باردار برقراره (الکترون و الکترون - پروتون و پروتون-الکترون و پروتون که مثبت و منفی گرفتن بار اینها قرار دادی بوده ) و نیروی مغناطیسی در اثر حرکت ذرات باردار معمولا الکترون بوجود میاد که در واقع نیروهای الکتریکی و مغناطیسی جنبه های مختلف پدیده ی الکترومغناطیسی اند .
در رابطه با نظریه ی وحدت بزرگ در سال 1983 شواهد تجربی تایید کرد که دو نیروی الکترومغناطیسی و هسته ای ضعیف در واقع نمودهای متفاوت بر هم کنش بنیادی واحدی هستند که اصطلاحا برهم کنش الکترو ضعیف نامیده می شود . در سال های اخیر پیشرفت هایی در زمینه ی تلفیق نیروی هسته ای قوی با نیروی الکتروضعیف در قالب یک نظریه ی وحدت بزرگ حاصل شده است . البته رویای فیزیک دانان عصر ما نهایتا کشف برهم کنش بنیادی واحدی است که بشود همه ی نیروها را در قالب آن تبیین کرد .
که سرن جان و برو بچس دارن روش کار می کنن
  • ;)

Miss World

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگر فهمیدیم فیزیک چه ربطی به خدا داره،ربطش رو به IT هم میفهمیم :D
ولی در کل بگم من از درس فیزیک حالم بهم میخوره،ولی از دنیای فیزیکی که اصلا برامون توی دبیرستان و دانشگاه نمیگن،لذت میبرم.ترم پیش هم ترمودینامیک رو حذف کردم ولی دلیل نمیشه که ازش بدم میاد.الآن هم دینامیک داشتم که میان ترمش رو سفید دادم چون یک ساعت بیشتر نخوندم.
من رغبتی برای درس خوندن اصلا ندارم ولی ده برابر اون،تمایل دارم در مورد چیزهای مختلف فیزیک که تویه دروس بیان نمیشه بخونم.
دنیای فیزیک مفهومیه و هرکسی با عقل خودش به راحتی میتونه درکش کنه فقط نیاز به یک جرقه داره ، کسی که بلد باشه به شما بفهمونه،نوشته ای که بلد باشه بیان کنه،استادی که بلد باشه به دانشجوش بفهمونه یا کتابی که با خلاصه نویسی همه ی مفاهیم رو راحت برسونه.ازینجور امکانات کم داریم، واسه ی همینه که درکش واسه ی ماها سخته.ورگرنه شما چنتا سوال بنیادی که تویه ذهنت از فیزیک مونده رو اینجا بیان کن تا نظرات ما رو بشنوی،اونوقت خیلی راحت تر میتونی به درک اصلی فیزیک برسی چون داری از زبان 10 نفر دیگه میشنوی!
(درک فیزیک مثل سرازیری میمونه،بیفتی توش،دیگه حله!)

موفق و سربلند باشید:gol:

ای گفتی
هی...
تا یاد دارم نه دبیر فیزیک خوبی داشتیم نه استاد خوبی
باید خودم بشینم بخونم با حوصله ببینم فرجی میشه

immigrant

عضو جدید
امروزه فیزیکدانها موفق شده اند نشان دهند که در انرژیهای بسیار بالا، تفاوت بین نیروی الکترومغناطیسی و نیروی ضعیف از بین می رن و امکان داره که در انرژی خیلی بالاتر، تفاوت بین نیروی قوی و نیروی ضعیف و همچنین تفاوت بین «لپتونها» و «کواراکها» نیز از بین برن، به گونه ای که فقط یک ذره اولیه و یک نیروی اولیه وجود داشته باشد. چنین روابطی را حتی با بزرگترین شتابدهنده ها نیز نمی توان مشاهده کرد ولی «وحدت نیروها» احتمالاَ مدت بسیار کوتاهی پس از انفجار بزرگ وجود داشته بود. یعنی زمانی که هنوز تمام کیهان به صورت یک گوی آتشین فوق فشرده و دارای انرژی عظیمی بود. در قلمرو کوچکترین ها، هنوز مطالب قابل پژوهش زیادی وجود دارد. امروزه فیزیکدانان این پرسش را مطرح می کنند که آیا کوارکها و الکترونها هم از ذرات کوچکتری ساخته شده اند یا خیر؟ از دیدگاه نظریه سی. پی. اچ.، پاسخ این سئوال مثبت است و علاوه بر آن نه تنها فرمیونها از ذره ی واحدی ساخته شده اند، بلکه بوزونها نیز که حامل نیروها هستند، از همان ذره ی بنیادی یعنی سی. پی. اچ. ساخته شده اند. از این دیدگاه، سی. پی. اچ. ها کوانتومهای انرژی را تشکیل می دهند، انرژی به ماده و پادماده واپاشیده می شود و فرمیونها را بوجود می آورد و فرمیونها خود، به تولید بوزونها می پردازند. در بخش یک نگرش فیزیک مدرن در مورد ذرات تبادلی(بوزونها) که نیروها را حمل می کنند، بیان می شود و بخشهای بعدی دیدگاه نظریه سی. پی. اچ. مطرح می شود. لازم به ذکر است که در فیزیک مدرن هیچ توضیحی در مورد منشا و علت تولید بوزونها وجود ندارد، در حالی که در نظریه سی. پی. اچ. شرایط بوجود آمدن و نابود شدن آنها نیز توضیح داده می شود.

elissa_astro

عضو جدید
معذرت که نقل قول نمیگیرم محسن.اره درست میگی از همین روش که واسه موشک گفتی واسه ماشینای گرون قیمت مثل بوگاتی یا لامبورگینی هم استفاده میشه واسه سرعت بخشیدن به حرکت.مرسی

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
  • :gol:
ببخشین که نقل قول نمیگیرم کشش هوای وارد بر جسم افتان به سطح جلو و سرعت جسم بستگی داره بخاطر اینکه هرچه سطح تماس بیشتر باشه جسم با تعداد بیشتری از مولکول های هوا برخورد می کنه و هرچه سرعت بیشتر باشه هم در هر ثانیه باید با تعداد بیشتری از مولکول های هوا برخورد کنه میتونین تصور کنین میخواین عرض یه استادیومو رد بشین و جلوتون پر از آدمه هرچی شما چاق تر باشین و هرچی تند تر بخواین رد شین مقاومت بیشتری براتون هست.
  • ;)
آره دقیقا درسته.یه سری عکس ها هستن که منظور رو به خوبی نشون میدن:http://upload.wikimedia.org/wikiped.../Flow_plate.svg/94px-Flow_plate.svg.pngمقاومت در بالا نزدیک به صفر هست.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/14/Flow_foil.svg/94px-Flow_foil.svg.pngمقاومت ، نزدیک به 10 درصد هست.http://upload.wikimedia.org/wikiped...low_sphere.svg/94px-Flow_sphere.svg.pngمقاومت نزدیک به 90% هست.http://upload.wikimedia.org/wikiped...g/94px-Flow_plate_perpendicular.svg.pngمقاومت 100% هست.وقتی سوار بر ماشین هستید،وقتی ماشین با سرعت در حال حرکته،دستتون رو بیارید بیرون و هوا رو حس کنید،اول کف دستتون رو به هوا باشه (مقاومت شدیدی احساس میکنید!) بعد هم دستتون رو بچرخونید و به شکل هواپیما بگیرید،میبینید مقاومت خیلی خیلی کم میشه!
ای گفتیهی...تا یاد دارم نه دبیر فیزیک خوبی داشتیم نه استاد خوبیباید خودم بشینم بخونم با حوصله ببینم فرجی میشه
فیزیک خوندنی نیست،فهمیدنیه.اون داستان های فیزیکه که خوندنیه،خود فیزیک رو باید درک کرد،بایدی هم وجود نداره ولی اگر درکش کنید مثل یه رفیق میشه و اتوماتیک وار جواب هر سوالی رو به شما خواهد داد.اگر نخوای یاد بگیری هیچ وقت یاد نمیگیری.بهتره هر جا مشکل اساسی فیزیک دارید بگید که ما توضیح بدیم و شما رو همیاری کنیم.اینکه بگیم "من خودم میخونم یاد میگیرم" آره حرف درستیه ولی 10 ها برابر بیشتر زمان میبره تا وقتیکه تویه گپ و گفت گوی فیزیکی مطرح بشه!
معذرت که نقل قول نمیگیرم محسن.اره درست میگی از همین روش که واسه موشک گفتی واسه ماشینای گرون قیمت مثل بوگاتی یا لامبورگینی هم استفاده میشه واسه سرعت بخشیدن به حرکت.مرسی
دقیقا،اگر دقت کنی قبلا ها شیشه ی ماشین ها خیلی صاف بود،صاف بودن شیشه مقاومت شدیدی تولید میکنه (در عکسهای بالا هم نشون دادم)الآن تقریبا برای همه ی ماشین های جهان،مقاومت شارّه و محاسبه ی اون و طرز ساختن ماشین برای شکستن باد و خوردن هوا و انتقال هوا اهمیت داره و جزو دروس اصلی مکانیک و طراحی خودرو هست.دروس "مکانیک سیالات 1 و 2" از جمله دروس بیس تمامی اینجور مباحث هست.تشکر از دوستانی که مباحث زیبای علمی رو اینجا با زبان ساده در اختیارمون قرار میدن.:gol:خواهش میکنم از دوستان دیگه هم شرکت کنن،و اگر عکسی چیزی وجود داره که درکش رو واسمون راحت تر میکنه حتما قرار بدن،ما هم سعی میکنیم جبران کنیم :D:gol:

uraniburg

عضو جدید
:gol:خواهش میکنم از دوستان دیگه هم شرکت کنن،و اگر عکسی چیزی وجود داره که درکش رو واسمون راحت تر میکنه حتما قرار بدن،ما هم سعی میکنیم جبران کنیم :D:gol:[/QUOTE]

سلام
لینک ویدیوهای آموزش فیزیک دانشگاه MIT رو تو تاپیک تحصیل در MIT گذاشتم خیلی عالیه من خودم به شخصه دیوونشم یعنی آخر عشقه به فیزیکه حتما یه سر بزنین;)

uraniburg

عضو جدید
توجه یه این نکته خالی از لطف نیست که ما تو اقیانوسی از هوا قرار داریم که چون نا مرئیه خیلی وقتا بهش توجهی نداریم .
اینی که میگن ایرانیا خیلی مغزن الکی نیست که! تو بهترین دانشگاه های دنیا مباحثی رو که ما اینجا مطرح میکنیم برای فهم مطالب اونا شبیه سازی می کنن و ویدیوهاشو به دانشجو ها نشون میدن ولی ما تصور میکنیم و خوبیش اینه که هیچ محدودیتی برای تصوراتمون وجود نداره و تصور مهم ترین داراییه یک علاقمند به فیزیک دانشجوی فیزیک و یا یک فیزیک دانه .

uraniburg

عضو جدید
[/QUOTE]

من یه ذره (راستشو بخواین خیییییییییلی) گیج شدم :confused:

اگه ما یه بادکنک و یه گوی فلزی که از لحاظ ظاهر و سطح تماس کاملا مشابه و برابرن رو از یه ارتفاع معین رها کنیم با وجود مقاومت هوا کدوم زودتر به زمین میرسه ؟
واضحه دیگه .
پس به چگالی هم ربط داره که این بخاطر اصل ارشمیدسه (به هر جسم واقع در هوا نیروی بالا سویی برابر هوای جابه جا شده وارد می شود) !
ولی چرا تو مکانیک گفته شده فقط به سطح تماس و سرعت جسم بستگی داره ؟!
من خون به مغزم نمیرسه یا یه مشکلی هست اینجا ؟!

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز

من یه ذره (راستشو بخواین خیییییییییلی) گیج شدم :confused:

اگه ما یه بادکنک و یه گوی فلزی که از لحاظ ظاهر و سطح تماس کاملا مشابه و برابرن رو از یه ارتفاع معین رها کنیم با وجود مقاومت هوا کدوم زودتر به زمین میرسه ؟
واضحه دیگه .
پس به چگالی هم ربط داره که این بخاطر اصل ارشمیدسه (به هر جسم واقع در هوا نیروی بالا سویی برابر هوای جابه جا شده وارد می شود) !
ولی چرا تو مکانیک گفته شده فقط به سطح تماس و سرعت جسم بستگی داره ؟!
من خون به مغزم نمیرسه یا یه مشکلی هست اینجا ؟![/QUOTE]
ما اینجا داریم اجسام صُلب رو بررسی میکنیم!نه توپی پر از باد!نه درختی که توش آب باشه! نه آبی که توش اکسیژن غاطی شده باشه!نه فلزی که زنگ زده شده باشه!اجسامی که تمامی چگالی در تک تک نقاطش با هم برابر هستند و از تغییر شکل جسم در اثر تنش (فشار یا کشش) صرف نظر میکنیم.

چگالی جزو اصول نیست که.چگالی خودش یعنی نسبت جرم به حجم!یعنی چگالی یه تعریف اضافه هست و بررسی نمیشه.شما خودتون باید فرمول ها رو بگیرید،نگاه کنید ببینید داخل فرمول یه جرم توی صورت کسر و یه حجم توی مخرج وجود داره یا خیر؟اون موقع میتونید با ساده سازی به جای اون دو تا کلمه،از کلمه ی چگالی استفاده کنید.

اگر بجای بادکنک،بگیم یه مشت پلاستیک (که قابل بررسی و حل باشه،چون درون بادکنک اگر باد باشه،اصلا جزو این قوانین به حساب نمیاد و اینجا دیگه نمیشه ازش صحبت کرد!چون دیگه جسم صُلب نیست!)
و یه قطعه فلز
هر دو از لحاظ اندازه به یه اندازه هستند و از لحاظ شکل هندسی هم تقریبا شبیه به هم هستند
اگر هر دوشون رو از یه ارتفاع رها کنید
هر دو همزمان با هم به زمین میرسند.

ولی اگر مقاومت شاره رو هم در نظر نگیریم (یعنی منظورم همون مقاومت هوا هست) دیگه هیچ فرقی نمیکنه که اندازه و ... چقدر باشه،هر مُدل جسمی رو از یه ارتفاع معین بندازید،با هم به زمین میرسند.
یعنی اگر مقاومت هوا نباشه:
یه کشتی رو از ارتفاع 100 متر بندازی پایین یا یک ساختمان 100 طبقه یا یک سنگ یا یک پلاستیک یا یک ماشین یا یک گربه یا یک تُف ! همه با هم به زمین میرسند!
جرم هیچ تاثیری در افزایش سرعت برخورد به زمین رو نداره.بلکه نیرویی که هنگامی که به زمین برخورد میکنه به جرم مربوطه!یعنی در فرمول F=ma شما اگر یه ساختمون 100 طبقه رو از ارتفاع 100 متری بندازی پایین،با همون زمانی که یه سنگ رو میندازی پایین با هم به زمین میرسند.فرمولش در پایین هست:
(دلتاx برابر است با یک دوم a در t به توان2 + سرعت اولیه در زمان (که سرعت اولیه نداریم و صفر هست) ) که یعنی :
100=منفی یک دوم G در T (به توان2)
و اگر بجای G شتاب گرانشی زمین که 9.81 هست قرار بدیم:
همه ی اجسام در ثانیه ی 4.515236409857309 به زمین خواهند رسید.

امیدوارم متوجه بششی دوست گُلم.هر جایی مشکل داشتی بهم بگو.

real Crysis

اخراجی موقت
سلام
نظریه وحدت میدانها خیلی وقته که قبول شده و مورد استفاده هستش.
تونستن نیرو های الکتریکی و مغناطیسی رو با هم ترکیب کنن و به نیروی الکترو مغناطیس برسن و بعد نیروی ضعیف رو با این دو نیرو ترکیب کردن و در حال تلاش برای ترکیب نیروی قوی و گرانش هستن.
دوستان برعکس اونچه به نظر میاد گرانش از همه قویتره ولی تاثیر اون در 10 بعده که باعث میشه اثر اونو در 4 بعدمون کم حس کنیم.
در مورد ذرات کوچک هم مثل گلوئن ها و یا کوارک ها (گلو ئن بالا پایین و میانی) میشه گفت در واقع بازخوردی از موج منتشر شده توسط یک ذره هستند که در دنیای ما به شکل ذراتی متفاوت به نظر میرسن!
ساده اش میشه اینکه فکر کنید ما یک ظرف پر از اب داریم و کاملا سطح صاف و بدون موجی داره حالا با انگشت ضربه ای به سطح اب میزنیم که امواج دایره ای تولید میکنه این امواج به دیواره برخورد میکنن و بازتاب میکنن و گره هایی رو با امواجی که تازه دارن میان ایجاد میکنن حالا اینو از محیط 2 بعدی به 3 بعدی و بعد 4 بعدی و الا اخر بست بدین(توضیح این مورد از حوصله بحث ما خارج است) حالا ما این گره ها رو به صورت کوارک و گلوئن در واقع 12 ذره زیر اتمی میبینیم.
ببینید زمین کامل کره نیست شما هر شکلی بسازین هر چقدر دقیق کره نیست تنها کره کامل الکترون هستش!
ببخشید اگه غلط املایی داره قبلا گفتم من هیچ وقت املام خوب نبود!:cry:

elissa_astro

عضو جدید
توجه یه این نکته خالی از لطف نیست که ما تو اقیانوسی از هوا قرار داریم که چون نا مرئیه خیلی وقتا بهش توجهی نداریم .
اینی که میگن ایرانیا خیلی مغزن الکی نیست که! تو بهترین دانشگاه های دنیا مباحثی رو که ما اینجا مطرح میکنیم برای فهم مطالب اونا شبیه سازی می کنن و ویدیوهاشو به دانشجو ها نشون میدن ولی ما تصور میکنیم و خوبیش اینه که هیچ محدودیتی برای تصوراتمون وجود نداره و تصور مهم ترین داراییه یک علاقمند به فیزیک دانشجوی فیزیک و یا یک فیزیک دانه .
اینو خوب اومدی.اما از تاثیر وسایل کمک آموزشی در آسونتر کردن مسایل نباید غافل شد.من باهات موافقم فیزیک احتیاج به تصور داره.آره خوب.اما به آزمایش هم خیلی نیاز داره.فیزیک علم آزمایش هم هست.

elissa_astro

عضو جدید
سلام
نظریه وحدت میدانها خیلی وقته که قبول شده و مورد استفاده هستش.
تونستن نیرو های الکتریکی و مغناطیسی رو با هم ترکیب کنن و به نیروی الکترو مغناطیس برسن و بعد نیروی ضعیف رو با این دو نیرو ترکیب کردن و در حال تلاش برای ترکیب نیروی قوی و گرانش هستن.
دوستان برعکس اونچه به نظر میاد گرانش از همه قویتره ولی تاثیر اون در 10 بعده که باعث میشه اثر اونو در 4 بعدمون کم حس کنیم.
در مورد ذرات کوچک هم مثل گلوئن ها و یا کوارک ها (گلو ئن بالا پایین و میانی) میشه گفت در واقع بازخوردی از موج منتشر شده توسط یک ذره هستند که در دنیای ما به شکل ذراتی متفاوت به نظر میرسن!
ساده اش میشه اینکه فکر کنید ما یک ظرف پر از اب داریم و کاملا سطح صاف و بدون موجی داره حالا با انگشت ضربه ای به سطح اب میزنیم که امواج دایره ای تولید میکنه این امواج به دیواره برخورد میکنن و بازتاب میکنن و گره هایی رو با امواجی که تازه دارن میان ایجاد میکنن حالا اینو از محیط 2 بعدی به 3 بعدی و بعد 4 بعدی و الا اخر بست بدین(توضیح این مورد از حوصله بحث ما خارج است) حالا ما این گره ها رو به صورت کوارک و گلوئن در واقع 12 ذره زیر اتمی میبینیم.
ببینید زمین کامل کره نیست شما هر شکلی بسازین هر چقدر دقیق کره نیست تنها کره کامل الکترون هستش!
ببخشید اگه غلط املایی داره قبلا گفتم من هیچ وقت املام خوب نبود!:cry:
مجتبی مرسی واسه توضیحت.خیلی خوب بود.اما من متوجه نشدم چرا نیروی گرانش رو حتی تو فیزیک عمومی ضعیفتر از بقیه نوشته.ما مثلا نیروی کشش سطحی یا حتی اصطکاک رو نیروی الکترومغناطیسی میگیریم دیگه.درسته؟باورم نمیشه یعنی نیروی کشش نخ یا اصطکاک قوی تر از گرانش ؟؟؟؟من باهات موافقم که گرانش قوی تر و فراگیرتر از بقیه ست.اما این نوشته ی کتاب فیزیک هریس بنسون گیجم کرد.درضمن خداییش من غلط املایی ندیدن ها.جدی میگم.;)

uraniburg

عضو جدید
سلام
چرا اینجا متوقف شده (چالشا تموم شد؟)؟!
درباره ی نیروی گرانشم لیلی خانوم توجه کنین که اگه یک جفت بار هم نام هر یک به اندازه ی یک کولن در فاصله ی یک متری از هم قرار داشته باشن نیروی دافعه ی بینشون 9 میلیارد نیوتون میشه !!!!!!!! یعنی بیشتر از 10 برابر یک کشتی جنگی ولی متاسفانه این مقدار نیروی خالص تو محیط روزمره ی ما وجود نداره!

uraniburg

عضو جدید
سلام
یه سوال چرا این قوانین(قوانین جهان هستی) ...؟!
چرا قوانین دیگه نه؟

elissa_astro

عضو جدید
سلام
چرا اینجا متوقف شده (چالشا تموم شد؟)؟!
درباره ی نیروی گرانشم لیلی خانوم توجه کنین که اگه یک جفت بار هم نام هر یک به اندازه ی یک کولن در فاصله ی یک متری از هم قرار داشته باشن نیروی دافعه ی بینشون 9 میلیارد نیوتون میشه !!!!!!!! یعنی بیشتر از 10 برابر یک کشتی جنگی ولی متاسفانه این مقدار نیروی خالص تو محیط روزمره ی ما وجود نداره!
مرسی مهدی.مثالت خیلی خوب بود واقعا تجسم موضوع رو برام آسون کرد.مرسی

real Crysis

اخراجی موقت
سلام
یه سوال چرا این قوانین(قوانین جهان هستی) ...؟!
چرا قوانین دیگه نه؟

دقیقا منظورتون چیه؟
در مورد نیروی گرانش باید بگم همه نیرو ها در سطح مولکولی یا به عبارتی در سطح میکروسکوپیک قوی تر از گرانش عمل میکنند به عنوان مثال میشه با اعمال نیروی مناسب وکافی به یک سیم پیچ اونو تو هوا معلق کرد.حتی میتوان یک ذره مثلا پروتون (البته هیچ وقت پروتون تنها نداریم) رو بین دو صفحه حامل بار معلق کرد.کاری که الان مثل اب خوردنه!

elissa_astro

عضو جدید
دقیقا منظورتون چیه؟
در مورد نیروی گرانش باید بگم همه نیرو ها در سطح مولکولی یا به عبارتی در سطح میکروسکوپیک قوی تر از گرانش عمل میکنند به عنوان مثال میشه با اعمال نیروی مناسب وکافی به یک سیم پیچ اونو تو هوا معلق کرد.حتی میتوان یک ذره مثلا پروتون (البته هیچ وقت پروتون تنها نداریم) رو بین دو صفحه حامل بار معلق کرد.کاری که الان مثل اب خوردنه!
دقیقا.با اعمال همزمان یک میدان الکتریکی و ومغناطیسی همزمان.

elissa_astro

عضو جدید
دوستای گل یه سوال اور÷انسی.من مفهوم بعد رو درک نکردم.منظورم از بعد اینه که میگن هر کمییت فیزیکی دارای بعد هست.مثلا بعد جرم میشه Mبعد طول میشه Lبعد یه فرمول مثل فرمول شتاب بهت میده میگه ابعاد اینو بنویس این چجوریاست الان؟؟؟

uraniburg

عضو جدید
دوستای گل یه سوال اور÷انسی.من مفهوم بعد رو درک نکردم.منظورم از بعد اینه که میگن هر کمییت فیزیکی دارای بعد هست.مثلا بعد جرم میشه Mبعد طول میشه Lبعد یه فرمول مثل فرمول شتاب بهت میده میگه ابعاد اینو بنویس این چجوریاست الان؟؟؟

سلام
ابعاد کمیت های اصلی Mو T و L برای جرم و طول و زمانه که ابعاد کمیتای فرعی از ترکیب اینا بدست میاد
وقتی منظورمون ابعاد کمیت باشه باید بذاریم داخل قلاب --------> []
معادله ها یاید سازگاری ابعادی داشته باشن یعنی: x=v0t+1/2at^2 ابعاد X که L ه ابعاد V0T و AT^2 هم باید L باشه که میبینیم هست -------> ابعاد v0t برابره با LT^-1T که برابر میشه با L و همچنین ابعاد at^2 برابره با LT^-2T^2 که برابره با همون L که یعنی این معادله از لحاظ ابعادی سازگاره ;)
اوکیه؟

بالا