لعنت به زلزله که انگار فقط از ما می کشد

rfa_65

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. نمیدونم کجای ایران هستی که داری این مطلب منو میخونی..اسمم رضاست.20 سالم بیشتر نیست .ولی خیلی دلم پره...میتونم کمی باهات درد دل کنم؟ پای حرفام میشینی؟ قول بده تا اخرشو بخونی ...

امیدوارم هر جای این کشور هستی هیچ وقت هموطنتو فراموش نکنی...ازت میخوام واسه چند ثانیه هم که شده چشاتو ببندیو خودتو جای مردم زلزله زده اذربایجان قرار بدی.خیلی سخته مگه نه؟ شده یکی از دوستاتو تو یه حادثه تصادف با ماشین
از دست بدی؟ اره ؟چه قدر براش گریه کردی؟ زیاد؟ خیلی زیاد؟ میدونم. واسه همه ماها سخته از دست دادن کسی که دوستش داریم

اما...

وقتی چشامو میبندمو صحنه ی زلزله رو تو ذهنم باز سازی میکنم یهو بی اختیار اشکام در میاد...من یه ایرانیم و درد هموطنم درد منه. چه طور میتونم بی خیال باشم؟

کاش میتونستم کاری کنم.

کاش حداقل اونجا بودم تا میتونستم کمک کنم.. نمیدونم چند تا بچه مادراشونو از دست دادن نمیدونم چند تا مادر بچشونو...اما یه چیزو خیلی خوب میدونم که به خدا خیلی سخته ..من که اصلا نمیتونم این شرایطو تحمل کنم...وای اگه یه روز مادرمو از دست بدم به خدا خودمو میکشم...اما این بنده های خدا ببین چه جوری مظلوم واقع شدن...

الان که دارم براتون تایپ میکنم همش صدای فریاد اون مادری که داره سنگارو میزه کنار تا بچشو از زیر خاک بکشه بیرون میاد تو گوشم...داد میزنه و میگه :

خداااااا بچمو میخوام...بچمو میخوام خدااا..بچم اون زیره نمیدونم زندست یا مرده..خدا بچمو بهم بر گردون. و شروع میکنه به برداشتن سنگها....فقط یه مادر میتونه اینقدر اروم سنگهارو بزنه کنار...شاید اگه منو تو بودیم سریع سنگارو میزدیم کنار که زود تر بتونیم بچه رو پیداش کنیم اما یه مادر با خودش تو اون لحظه میگه : اگه سنگارو بدون احتیاط جا به جا کنم ممکنه بیشتر فرو بریزه...الهی بمیرم برات مادر..دلت خیلی خونه مگه نه؟ جیگر گوشت اون پایین زیر خاکه نه میدونی زندست نه میدونی مرده...اما هیچ موقع امیدتو از دست نمیدی...

وقتی چشامو میبندم حال اون پدری رو حس میکنم که داره با تموم وجود سنگای 10 کیلویی رو که شاید قبل از این اتفاق اصلا قادر به بلند کردنش نبود رو الان با تموم قدرت بلند میکنه..اون پدر فقط تو اون لحظه داره به یه چیز فکر میکنه...با خدای خودش اروم میگه : ای خدا چرا من؟ چرا من باید برام این اتفاق بیوفته ؟ من که تا حالا مال حرومی تو خونه نیاوردم..من که تاحالا کسیرو اذیت ازار نکرده بودم چرا باید برای خونوادم همچین اتفاقی بیوفته...خانومشو تموم بچه هاش زیر خاکن..همش میخواد داد بزنه و گریه کنه ولی خودشم میدونه که این گریه ها فایده ای نداره جلوی اشکاشو میگیره و بجاش سعی تلاش خودشو بیشتر میکنه تا بتونه هر چی زودتر عزیزشو از زیر خاک بکشه بیرون.

یه سوالی دارم ازت ؟ میشه جوابشو اروم بهم بگی؟ نمیخوام کسی بشنوه...چه قدر میتونی نفس خودتو تو سینت حبث کنی؟ راستش همین الان که دارم براتون تایپ میکنم امتحان کردم. دقیقا 1 دقیقه و 20 ثانیه تونستم جلوی نفس خودمو بگیرم...اما بعدش بی اختیار زدم زیر گریه..

یاد اون بچه کوچولویی افتادم که وقتی زلزله میومد سعی میکرد فرار کنه ولی یهو سقف اومد روی سرش.بچه ها یه بچه چه قدر میتونه بدون اکسیژن نفس بکشه؟ من 20 سالمه خیلی سعی کردم نفسمو تو سینم حبث کنم کلا شد 1 دقیقه و 20 ثانیه ..اما اون بچه فقط میتونه 20 ثانیه نفس نکشه..الهی بمیرم حتی نمیتونستی تکون تکون بخوری تا اروم تر جونت از بدنت خارج بشه...حتی فکر کردن بهش تن ادمو میلرزونه...

دلم برای اون دختری میسوزه که الان دوست پسرش زیر خاکه. میاد با گریه زاری سنگارو میزنه کنار تا پیداش کنه..خدا رو چه دیدی شاید زنده باشه.میگن خدا همیشه با عاشقاست پس امیدشو از دست نمیده..سنگارو میزنه کنار ...دستاش زخمی میشه..خون میاد...اما هیچ توجهی نمیکنه ..که یهو...یهو یه دست میبینه!!! با خودش میگه: وای خدا این دست چقدر برام اشناست!! یهو با صدای بلند جیغو داد میزنه میگه : کمک!! کمک کنییین!!! .خوشحاله که تونسته عشقشو از زیر اوار پیدا کنه..!!! دوباره جیغ میزنه میگه :مردم بیااااااااین کمک!!! پیدااااااااااش کردم..همه سراسیمه خودشونو میرسونن ...سریع خاکارو میزنن کنار اما...اما...حتی از سرمای دستاش هم میشه فهمید که خیلی وقته تموم کرده...اون دختر که از شنیدن این حرف شکه میشه با صدای بلندداد میزنه : نه..نه ..نه خدا این دروغه...عشق من زندست...نه...واقعیت نداره..زندست.. مردمی که دورش وایستادنو میزنه کنارو بدن بیجان عشقشو تو بغلش میگیره و با صدای اروم تو گوشش میگه: تورو خدا بیدار شو..بیدار شو..من بدون تو میمیرم..دیگه قول میدم اذیتت نکنم..قول میدم دیگه سرت داد نزنم..اروم گونشو بوس میکنه...از خدا میخواد که برش گردونه..خدایاااا عشقمو بهم برگردون من میمیرم..من میمیرم نمیتونم...نمیتونم...ادمایی که اونجا وایستادن سعی میکنن ارومش کنن که یهو با صدای بلندجیغ میزنه..هیچکی جلودارش نیست...محکم به سرو صورت خودش میزنه.. مثل اینکه دیوونه شده براش اب قند میارن اما نمیخوره همش اسمشو صدا میزنه اما اون دیگه ...

دیدی یه بچه 4 یا 5 ساله وقتی مامانشو از دست میده بهش میگن : مامان رفته تو اسمونا پیش خدا؟ اون بچه هم با دل پاک خودش قبول میکنه که مامان رفته پیش خدا..حتی ازشم میپرسی مامانت کو میگه رفته پیش خدا ...اما بعد که بزرگ میشه میفهمه هرکی پیش خدا بره دیگه بر نمیگرده..هیچوقت...

تو یکی از عکسها دیدم که یه بچه 4 ساله با دستهای کوچولوش داشت خاکارو کنار میزد تا مامانشو از زیر خاک در بیاره.خدا میدونه وقتی این عکسو دیدم چه حالی شدم...اون کوچولو با خودش میگه حتما مامانی اون پایین زیر خاک قایم شده!!! اخه همیشه با مامانش قایم موشک بازی میکرد.خاکارو میزنه کنار تا وقتی مامانشو دید سریع بگه : سک سک..مامان تو باختی حالا تو چشم بذار من قایم بشم...

تا حالا 300 نفر زیر اوار جون خودشونو از دست دادن 16هزار نفر هم اواره شدن...هیچکی هیچی نخورده...خیلی ها مجروح شدن..خیلی ها خون میخوان واسه ادامه زندگی...اما چون تو منطقه محروم زندگی میکنن دسترسی به این امکانات رو ندارن..خیلی از مادرا از غم از دست دادن بچه هاشون دیوونه شدن...خیلی از پدرا از شدت غصه و ناراحتی نمیدونن چه کار کنن.بچشون مریضه غذا میخواد اما میگردن تو خاکا ببینن چی میتونن پیدا کنن که قابل خوردن باشه! ! اون بچه اب میخواد اما کسی نیست که بهشون اب برسونه..همه دارن اسم عزیزشونو که از دست دادنو صدا میزنن...

یکی از جوونا با موبایلش رادیو رو روشن میکنه تا ببینه که کمکی در راهه یا نه !! اما از رادیو هیچ خبر درست و حسابی نمیشنوه اینگاری هیچکی به یادشون نیست!!

یکی دیگه از جوونا که موبایلش تلوزیون داره میزنه شبکه 3 !!! اما با کمال تعجب میبینه که داره از سیمای ملی خنده بازار پخش میشه!!! بی اختیار گوشی موبایلشو میزاره تو جیبشو با صدای بلند میزنه زیر گریه.

اونا احتیاج به کمک دارن اما کشور ما بیشتر فکر و تمرکزخودشو گذاشته رو مسئله سوریه و کمک های میلیاردی خودشو برای اونا میفرسته در صورتی که در روستاهای زلزله زده هیچ امکاناتی رو فراهم نکردن.بعد از 72 ساعت دیشب اطلاع رسانی شد که همچین اتفاقی افتاده.خدا میدونه در این 3 روز چه بر سر این عزیزان هموطنمون گذشته...

این پست رو با کمال تاسف و چشمانی پر از گریه تقدیم میکنم به همه اذریهای عزیز.

هموطن درد تو درد منه.من اذری نیستم ولی خیلی دوستون دارم.خیلی زیاد.اسمم رضاست .کوچیک همتونم.شاید خیلی بهتون کم توجهی شده هم از صدا سیما هم از دولت ولی اینو بدونید که کسانی هستند که همش به فکرتوننو تا شما اروم نشید ما هم اروم نمیشیم. من صبح رفتم حلال احمر خون دادم.الانم خیلی احساس غرور میکنم که همچین کاریو کردم. امیدوارم دولت این بی توجهی رو با ساختن خونه برای شما عزیزان تا قبل زمستان جبران کنه.

دوستدار همه ی شما رضا حبیبی

دوستان عزیز با نظراتتون در این پست به همه اذری ها که در غم از
دست دادن عزیزشون به سر میبرن ثابت کنید که تنها نیستن....
Reza Habibi

3D Art

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز شما اسم تاپیکتون ابهام داره ...
یعنی چی " لعنت به زلزله که انگار فقط از ما میکشد " از کی میکشد ؟

rfa_65

عضو جدید
کاربر ممتاز
جک نگو اقا یا خانم پان ترک.:biggrin:

چشم آقای پان فارس

3D Art

عضو جدید
کاربر ممتاز
بخونی میفهمی

آخه یعنی چی از ما میکشد ؟
تو آمریکا این همه سیل و طوفان میاد تا میتونن باهاش مقابله میکنن نه اینکه دعا کنن نیاد ! میشه دوباره همون بحث زلزله و عذاب

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز شما اسم تاپیکتون ابهام داره ...
یعنی چی " لعنت به زلزله که انگار فقط از ما میکشد " از کی میکشد ؟
عنوان این تاپیک در زمان خودش از نگاه من عنوان بسیار درست و انتقادی قابل احترامی است ..........

به جای اینکه به عنوان تاپیک بپردازید بهتر نیست در جهت حل مشکلات هم وطنانمان در مناطق زلزله زده قدم برداریم ؟
.
.
.

کاربری هم که سعی در انحراف این تاپیکها دارد ........بهتر است با نام کاربری واقعی خود حضور یابد .........لااقل یه خروده جنم داشتن بد نیست

rfa_65

عضو جدید
کاربر ممتاز
عنوان این تاپیک در زمان خودش از نگاه من عنوان بسیار درست و انتقادی قابل احترامی است ..........

به جای اینکه به عنوان تاپیک بپردازید بهتر نیست در جهت حل مشکلات هم وطنانمان در مناطق زلزله زده قدم برداریم ؟
.
.
.

کاربری هم که سعی در انحراف این تاپیکها دارد ........بهتر است با نام کاربری واقعی خود حضور یابد .........لااقل یه خروده جنم داشتن بد نیست

rfa_65

عضو جدید
کاربر ممتاز
دغدغههاي «رويا تيموريان» پس از حضور در مناطق زلزلهزده

اين هنرمند كه به همراه تعدادي از سينماگران طي دو روز در اين استان حاضر بوده است گفت: در بازديد از مناطق زلزلهزده چيزي كه براي من ناراحت كننده بود، نگرانيهاي عزيزان حادثه ديده و مشكلاتشان بود كه بسيار زياد است.

وي ادامه داد: خيلي از كساني كه با آنها صحبت ميكرديم نگران دامها و زمينهايشان به عنوان تنها سرمايه زندگيشان بودند و خيلي از آنها نظرشان اين بود كه ممكن است دامهايشان را بفروشند و به شهر بيايند كه اين اتفاق خيلي بدي است.

اين بازيگر خاطر نشان كرد: در اين صورت آنها حاشيهنشين شهرهاي بزرگ خواهند شد و كاري جزء شغلهاي كاذب و دست فروشي نخواهند داشت و آن موقع بايد پرسيد تكليف كشاورزي چه ميشود؟

وي به صحبتهايش با يكي از زلزلهزدگان اشاره كرد و گفت: شرايط زيست آنها اصلا مناسب نيست و زلزله هم تاثير رواني بدي گذاشته است. بطوريكه خانمي به من ميگفت من از اين كوهها و از جايي كه در آن بزرگ شدهام ميترسم كه اين ترسشان طبيعي است.

تيموريان با بيان اينكه اسكان و فراهم كردن امكانات زمانبر خواهد بود اظهار كرد: با توجه به شرايط آب و هواي منطقه اگر به موقع رسيدگي نكنيم، نبايد در انتظار اتفاقات خوب باشيم. به خصوص از نظر جنبهي روحي و رواني بازماندگان كه بايد كارهاي زيادي انجام شود.

اين بازيگر كه در روزهاي ابتدايي زلزله كمكهاي غيرنقدي مردم را در خانهاش جمعآوري ميكرد گفت: همياري و همكاري خوبي در اين رابطه انجام شده و اقلامي كه مردم كمك كرده بودند را به همراه دخترم به مناطق زلزلهزده فرستاديم كه جا دارد از همه كساني كه در اين امر خير پيشقدم بودند، قدرداني كنم.
ايسنا

rfa_65

عضو جدید
کاربر ممتاز
بان کی مون :

به مردم آذربایجان تسلیت میگوییم / آماده ایم تابه قربانیان این فاجعه کمک کنیم
بان کی مون باابراز تسلیت به مردم آذربایجان شرقی گفت: سازمان ملل آماده است تا به قربانیان این فاجعه طبیعی کمک کند.

به گزارش آناج به نقل از مهر،"بان کی مون" دبیرکل سازمان ملل متحد پس از شرکت در مراسم افتتاحیه شانزدهمین اجلاس سران عدم تعهد در تهران به همراه "جفری فلتمن" معاون خود در دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه حاضر شد و به پرسش شرکت کنندگان پاسخ داد.

بان کی مون امروز پنجشنبه در جمع اساتید، پژوهشگران و اصحاب رسانه در دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه حضور در تهران را فرصتی بسیار مهمی خواند که دولت ایران در اختیار وی قرار داده است.

بان کی مون: وظیفه خود می دانستم که در اجلاس تهران شرکت کنم زیرا در برابر کشورهای عضو مسئولم

بان کی مون با اشاره به سومین سفر خود به تهران گفت: آخرین حضورم در ایران به سال 1979 باز می گردد، زمانیکه به مدت چهار روز به تهران آمدم.

دبیر کل سازمان ملل افزود: این اولین باری است که به عنوان دبیرکل سازمان ملل به تهران میآیم و از سفر قبلی ام تاکنون همه چیز عوض شده و تهران پرجمعیت تر شده است.

بان کی مون با اشاره به خشم کاندولیزا رایس وزیر خارجه سابق آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از سفر خود به تهران گفت: خیلی ها به من گفتند که چرا به آنجا می روی اما من به عنوان دبیرکل سازمان ملل گفتم که قدرت دیپلماتیک مسئول است تا به تمام کشورهای عضو این سازمان سفر کنم.

وی افزود: هم اکنون این فرصت بزرگ برای من فراهم شده تا با افراد بسیاری در تهران صحبت کنم و به راه حل های صلح آمیز در خصوص پرونده هسته ای ایران دست یابم.

تاکید دبیر کل سازمان ملل بر همکاری و تعامل همه جانبه

وی ضمن ابراز تمایل برای همکاری با ایران افزود: معتقد به تعامل همه تاثیر گذاران عرصه های جهانی و یافتن راه حل مسالمت آمیز برای حل تمام چالش ها هستم و دوست دارم تا نشست هایی همچون نشست سران غیرمتعهدها در ایران برگزار شود.

دبیرکل سازمان ملل ضمن ابراز تسلیت به مردم آذربایجان شرقی گفت: سازمان ملل آماده است تا به قربانیان این فاجعه طبیعی کمک کند.

وی با اشاره به پیشرفت های اخیر در ایران از جمله کاهش میزان فقر و مرگ و میر و افزایش میزان تحصیل در میان زنان گفت: جامعه ایران توانسته با استفاده از استانداردهای سازمان ملل به پیشرفت دست یاد. هم اکنون جوانان ایرانی بدون هیچ محدودیتی از اینترنت استفاده می کنند.

وی در ادامه به مذاکرات خود با سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران درباره برنامه هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: این دو مقام ایرانی درباره شفافیت برنامه هسته ای ایران به من اطمینان دادند و باید این موضوع تنها از طریق گفتگو حل شود و گام های موثر در مسیر اعتمادسازی برداشته شود.

بان کی مون افزود: ایران همواره قربانی مداخله عوامل خارجی بوده اما ایرانی ها میتوانند بر چالش ها فائق آمده و آینده بهتر را برای خود رقم بزنند.

دبیرکل سازمان ملل در ادامه اسلام ستیزی در قرن 21 را غیر قابل قبول خواند و گفت: نباید دیگر چنین تفکراتی در قرن بیست و یکم وجود داشته باشد.

وی در پاسخ به پرسشی در این باره که "چرا سازمان ملل که پس از جنگ جهانی دوم با هدف کاهش درگیری ها در جهان شکل گرفت، هنوز نتوانسته از بروز درگیری ها جلوگیری کند؟" گفت: سازمان ملل نقش بسیار موثری را در توقف خشونت ها در جهان ندارد و این شورای امنیت است که در این باره تصمیم می گیرد و در اکثر موارد اختلافاتی میان اعضای آن وجود دارد.

وی در ادامه با اذعان به وجود اختلافات در میان اعضای شورای امنیت بر سر سوریه در عین حال گفت: ایران تاکید کرده که موضوع سوریه باید به شیوه مسالمت آمیز و از طریق گفتگو حل شود.

وی در پاسخ به پرسشی در این باره که آیا باید ساختار سازمان ملل تغییر کند، گفت: بله ساختار سازمان ملل باید اصلاح شود و تصمیمات این نهاد بین المللی باید به صورت شفاف گرفته شود.

بان کی مون افزود: به دنبال ایجاد اصلاحات در ساختار سازمان ملل هستیم و با توجه به اینکه این نهاد بین المللی 193 عضو دارد، باید کشورها با هم به توافق برسند.

بان کی مون در ادامه صلح، توسعه و عدالت را برای پیشرفت یک کشور مهم دانست و گفت: این سه عامل باید در کنار همدیگر باشند تا به پیشرفت در کشوری دست یابیم.

دبیر کل سازمان ملل با تاکید بر جهان عاری از سلاح هسته ای از تعیین نماینده ویژه ای برای تحقیق و نظارت بر کشورهای مختلف در راستای رسیدن به این هدف خبر داد.

rfa_65

عضو جدید
کاربر ممتاز
حضور سر زده عادل فردوسی پور در مناطق زلزله زده

عادل با تهیه هدایای که تقدیم هم وطنان آسیب دیده کرد در واقع برنامه ریزی حضور اکیپ 90 را برای روز بعدش هناهنگ کرد
ok
سایت گل – در پی حضورتعدادی از هنرمندان صدا وسیما در مناطق زلزله زده ، مجری برنامه 90 عادل فردوسی پور هم بطور سرزده روز پنجشنبه 91/6/2 در تبریز حضور پیدا کرد وازمناطق آسیب دیده روستاهای مختلف شهر های اهر ، هریس ، ورزقان دیدن کرد .
عادل با تهیه هدایای که تقدیم هم وطنان آسیب دیده کرد در واقع برنامه ریزی حضور اکیپ برنامه 90 را هم برای روز بعد هماتنگ کرده بود وجالب اینکه به هیچ وجه دوست نداشت که حضور خود در این مناطق رسانه ای شود

rfa_65

عضو جدید
کاربر ممتاز
رئیس بخش مهندسی زلزله دانشگاه کانازاوای ژاپن:
ادامه پسلرزهها به دلیل عمق کم زلزله طبیعی است
نصر نیوز: رئیس بخش مهندسی زلزله دانشگاه کانازاوای ژاپن گفت: ادامه پسلرزهها در مناطق زلزلهزده آذربایجان شرقی به دلیل عمق کم زلزله طبیعی است.
به گزارش نصر نیوز، پروفسور ماساکاتسو میاجیما ظهر امروز در بازدید از اماکن مسکونی و عمومی آسیبدیده از زلزله در منطقه اهر ادامه پسلرزههای زلزله اخیر را طبیعی دانست و افزود: به دلیل عمق کم زلزله و سه زلزله پیدرپی که دو مورد آن بالای شش ریشتر بوده پسلرزهها رخ خواهد داد اما جای نگرانی وجود ندارد و مردم بهزودی به زندگی عادی خود برخواهند گشت.
روفسور میاجیما گفت: عمق کم زلزله که به فاصله 10 کیلومتری از سطح زمین اتفاق افتاده ادامه پسلرزهها را بیشتر کرده و از این پس تعداد پسلرزهها را کمتر و قدرت آن را نیز کم خواهد کرد.
این استاد دانشگاه کانازاوای ژاپن گفت: ایران و ژاپن هر دو یک کشور زلزلهخیز هستند که زلزله در آنها بیشتر اتفاق میافتد، از این رو در سازهها باید دقت داشت.
وی تصریح کرد: هرجا ساختمانها از مصالح کم دوام و سست استفاده شده باشد، چه در ژاپن و چه در ایران آسیبپذیری افزایش یافته و زلزله خسارت جدی وارد میکند.
رئیس بخش مهندسی زلزله دانشگاه کانازاوای ژاپن گفت: آنچه مهم است این است که بعد از زلزلهها چکار کنیم و برای آینده چه تصمیم بگیریم؛ باید با ساخت اماکن مسکونی با رعایت استانداردها و مصالح باکیفیت از تلفات و خسارات جلوگیری کنیم.
وی اظهار کرد: نکته دیگر این است که ساختمانها را سبک و محکم بسازیم تا خطر آسیبپذیری کمتر باشد.
انتهای پیام/

rfa_65

عضو جدید
کاربر ممتاز
هلال احمر ترکیه خانه های پیش ساخته به زلزله زدگان آذربایجان فرستاد
نصر نیوز: هلال احمر ترکیه، برای کمک به زلزله زدگان تبریز ۳٤ عدد خانه پیش ساخته به ایران ارسال کرد.

به گزارش نصر نیوز به نقل از تی آر تی، بر اساس اطلاعیه صادره، هلال احمر ترکیه که بعد از زمین لرزه شش ممیز دو ریشتری اخیر به حالت آمادهباش در آمده و در مرحله اول به ایران لوازم کمکی و در راس نیز مواد غذایی فرستاد، در مرحله دوم برای تامین نیاز زلزلهزدگان به سرپناه، ۳٤ خانه پیش ساخته با دو توالت سیار به تبریز ارسال کرده است.
بر اساس همین بیانیه، اکیپهای کارشناس از مرکز مدیریت آفات منطقه آناتولی شمالی، در ارتباط با تاسیس و کیفیت این خانههای پیش ساخته اطلاعاتی در اختیار مقامات هلال احمر ترکیه قرار دادند.
خانههای پیشساخته که بنا به در خواست هلال احمر ایران به این کشور ارسال شده، بعد از تاسیس در اختیار خانوادههای زلزلهزده قرار داده خواهد شد. این خانههای پیشساخته با محوطهای به وسعت ده و نیم متر مربع، توسط یک خانواده به راحتی قابل استفاده بوده و مجموع آنها، از سوی ۳٤ خانواده برای مدتی طولانی قابل استفاده خواهد بود. انتهای پیام/

rfa_65

عضو جدید
کاربر ممتاز
گفتوگو با مربی یک سگ زندهیاب در زلزله ورزقان
دومان یابنده زندهها و مرده ها

یاشار شادپور تربیتکننده و مربی سگهای جست و جو و نجات هلالاحمر در استان اذربایجان شرقی است. او به ویژه با «دومان» سگ باهوشی کار میکند که علاوه بر تخصص ویژه سگهای هلال ا حمر که «زندهیابی» است جسد هم پیدا میکند. آن هم مادرزادی، یا به عبارت بهتر خود خواسته بدون اینکه برای این کار تربیت شده باشد. «دومان» در زلزله اخیر منطقه ورزقان هم پا به پای دیگر سگهای جستوجو ونجات در نجات جان انسانها سهیم بوده است. گفتوگوی ما با یاشار شادپور دو روز بعد از بازگشت او به پایگاه امداد ونجات انجام شد در حالی که او ودومان به خاطر احتمال پس لرزهها همچنان در حال آماده باشند. شادپور میگوید وقتی حادثهای رخ میدهد تا اطلاع ثانوی ما در حال آماده باشیم و قبل از حادثه هم همیشه «on call» هستیم. حتی برای رفتن به مرخصی خارج کشور یا خارج از استانی هم باید درخواستمان از قبل توسط بخش اداری و پشتیبانی و معاونت امداد ونجات بررسی شود. شادپور میگوید سگهای جستوجو و نجات هیچ وقت تعطیلی ندارند. او از کار بیوقفه سگها در زلزله ورزقان میگوید و این که یک و نیم روز بعد از رخداد، به جز دو مورد، هیچ زیر آوار ماندهای باقی نمانده بوده وهمه خارج شده بودند. مربی «دومان» آن دو مورد راهم مربوط به نوع آوار برداری غیر مهندسی میداند که امکان یافتن را سخت کرده بود.

آقای شادپور ما درباره دومان سگ امداد و نجات هلال احمر و هنرهایش زیاد شنیدیم، به خصوص اینکه این حیوان در زلزله اخیر ورزقان، در پیدا کردن افراد زیر آوار مانده به شما زیاد کمک کرده. ممکن است برای ما از دومان بگویید و اینکه چه طور نجات جان انسانها شد حرفه دومان؟
دومان از نژاد ژرمن شپرد به منی سگ گله آلمانی است که جزو مشهورترین سگهای کار در بین سگهای پلیس و نگهبان است. این نژاد خوش تربیت است و یادگیری بالایی دارد. جزو سگهای مصالحه جو هستند و دوست دارند که با همه ارتباط خوبی داشته باشند. قدرت بدنی و استقامت بالا در شرایط خاص از دیگر ویژگیهای این نژاد است برای همین در گروههای امداد ونجات و جستوجو پلیس از این نژاد استفاده میشود. دومان متولد 12خرداد1384 است. مادرش خارجی و پدرش ایرانی هر دو از یک نژادند. دومان توسط یکی از همکاران دامپزشک ما و مسوول واحد جستوجوي نجات سگهای واحد تبریز استان آذربایجان شرقی خریداری شده است.
به هنگام انتخاب دومان آیا ویژگی خاصی مد نظر بوده است؟ منظورم این است که احتمالا گزینههای زیادی وجود داشته است، اما اینکه چرا دومان انتخاب میشود؟
دومان وقتی نزد من آمد یک توله 45 روزه بود که تازه از مادر جدا شده بود. همان زمان یک آزمایش/ تست کوچک از او گرفته میشود وقتی میبینند نتیجه مثبت است انتخابش میکنند. 6 ماهه بود كه دچار یک بیماری نژادی ژنی به اسم هاپيديس پلاژيا که مخصوص نژادژرمنها است، شد. همین باعث شده بود که پای حیوان لنگ شود. این بیماری در صورت پیشرفت باعث میشود که استخوان فمور پا لگن بیرون بزند و حیوان فلج شود، اما به همت دوستان دامپزشک بیماری کنترل شد. ما آموزش دومان را بین 9 تا تا ده ماهگی شروع کردیم و دو ساله بود که آموزشش پایان یافت و توانست کار تجسس و فرامین عمومی و عبور از میدان موانع را یاد بگیرد. بعد با همت سازمان هلال احمر مرکز تهران و سایر همکارآن دورههایی با دعوت از مربی بینالمللی صلیب سرخ آقای هافمن برگزار شد ومن به همراه تمامی مربیان سگهای جستوجو نجات جمعیت هلال احمر ایران، حدود سه تا 4 سال زیر نظر ایشان دوره تخصصی مربیگری سگها را یاد گرفتیم و بعد از این مدت کارآیی سگها بسیار بالا رفت. بعد به خاطر کوهستانی بودن منطقه غرب کشور و برای سرعت دهی به عملیات مناطق حادثه دیده، سایت امداد هوایی جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی با سرپرستی منطقه شمال غرب کشور طراحی و راهاندازی شد و پیشنهاد شد که از سگهای امداد و نجات و به ویژه دومان در این تیم امداد هوایی استفاده شود.

چرا دومان؟
دومان به علت اینکه سگ ترسویی نیست و جرات بالایی دارد پیشنهاد شده بود. ما ابتدا تمرینات تحمل ارتفاع را با دومان شروع کردیم به این شکل که از سازمان مرکزی جلیقه مخصوص فرود فرستادند و ما شروع کردیم به تمرین آویزان کردن دومان از ارتفاع وبعد به او فرود زمینی دادیم، همین طور باهمکاری دکتر مجلسی، دامپزشک سازمان، به لحاظ روانی او را آمادهسازی کردیم تا ترسهایش از بین برود مثل ترس از صدای بالگرد یا ارتفاع. در نهایت ما موفق شدیم عملیات فرود با بالگرد را با او انجام دهیم. ابتدا من و دومان از ارتفاع ده متر شروع کردیم بعد کم کم ارتفاع را زیاد کردیم و آخرین ارتفاعی که رکورد زدیم مربوط به یک عملیات واقعی در 14اردیبهشت 90 در منطقه بزگوش سراب بود که در اثر بهمن یک کوهنورد در حین صعود زیر برف مفقود شده بود. برای اولین بار در ایران وخاورمیانه در عملیات واقعی یک سگ توانست از ارتفاع 86 متری فرود آید و فرد مفقود شده را پیدا کند. کار هم به این شکل بود که سگ جلیقه نجات میپوشد و مثل کوله پشتی روی کوله من قرار میگیرد. این شکل از فرود از بالگرد بسیار خطرناک وسخت است چون فرود انفرادی نیست و من به همراه سگ و کوله پشتی و ابزار فرود، باوزنی در حدود150کیلو باید از ارتفاع فرود آییم اما به همت بچههای امداد کوهستان جمعیت هلال احمر این کار با موفقیت انجام شد
فرد مفقود شده زنده نجات یافت؟
نه متاسفانه بهمن و خفگی باعث یخزدگی و فوت کوهنورد شده بود. بهمن ساعت 10 صبح رخ داده بود به ما ساعت ده دقیقه به 12 ظهر اطلاع داده شد وکل عملیات از زمان اعزام تا پیدا کردن و خارج کردن جسد یک ساعت و 26 دقیقه طول کشید که به لحاظ زمانی در عملیاتهای امداد و نجات در کشور بینظیر بود.

به جز این موردی که گفتید تا پیش از زلزله اخیر دومان در کدام عملیاتهای امداد ونجات دیگر شرکت کرده و چند نفر را نجات داده است؟
قبل از پاسخ به سوال شما من باید درباره یک ویژگی منحصر به فرد دومان هم صحبت کنم و آن این است که دومان علاوه بر اینکه سگ زنده یاب است به صورت خود جوش گاهی جسد هم پیدا میکند یعنی ما به او یاد نداده ایم چون او سگ زنده یاب است
یعنی چه به صورت خود جوش جسد پیدا میکند؟
ببینید پیدا کردن جسد و فرد زنده توسط سگ دو کار متفاوت است.اولین بار که ما متوجه این ویژگی دومان شدیم مربوط به تخریب یک ساختمان در اثر انفجار گاز در محله لاله تبریز بود همسایهها به همکارآن آتش نشانی میگفتند که یک پسر با برادرش در آن ساختمان زندگی میکرده اما نمیدانستند که در زمان انفجاردر منزل بودهاند یا نه. برای همین هم نمیتوانستند با لودر آواربرداری کنند چون ممکن بود هنوز زنده باشند. دوستان آتش نشان با ما تماس گرفتند و ما اعزام شدیم به منطقه هنوز 4 تا 5 دقیقه از جستوجوی دومان نگذشته بود که متوجه شدیم که او دارد واکنش نشان میدهدجالب است برای شما بدانید که دومان وقتی جسد پیدا میکند به دو شکل نشانه میگذارد یا مینشیند همانجا یا ادرار میکند
شما به او یاد دادهاید؟
نه خودش انجام میدهد ما یادش ندادیم
یعنی کاملا ابتکار خودش است ؟
بله ابتکار خودش است
خب بقیه سگها مگر چه طور در این طور مواقع واکنش نشان میدهند ؟
بقیه سگها زنده یاب هستند و هر کدام یک واکنشی دارند برای همین ما ابتدا متوجه واکنشهای دومان نمیشدیم اما شروع به مطالعه کردیم واطلاعاتی کسب کردیم از دیگران و همچنین از آقایهافمن مربی بینالمللی سوال کردیم و متوجه شدیم وقتی او این کار را میکند یعنی که زیر آوار جسد است.در باره همان تخریب ساختمان محله لاله هم ما بعد از تخلیه متوجه شدیم که دقیقا همان منطقه که دومان نشانه گذاری کرده بود جسد قرار داشت، یک منطقه دیگر راهم کمرنگ تراشاره کرده بود یا واکنش ضعیف تری نشان داده بود که بعدا ساعت مچی کیف و موبایل فرد را پیدا کردیم.
خب واکنش دومان به هنگام پیدا کردن زندهها چه گونه است؟
وقتی کسی را زنده پیدا میکند پارس میکند.
دومان نر است یا ماده؟
دومان سگ نر است.همه سگهای امداد و نجات ایران نرهستند البته سگ ماده هم میتواند همین کار را بکند اما از یک طرف استقامت بدنی نرها بیشتر است و از طرف دیگر سگهای ماده به علت دچار شدن به مسائل زنانگی و حاملگی عملا در ماههایی ازسال خیلی امکان کارکردن ندارند.
خب میرسیم به زلزله اخیر آذربایجان و منطقه ورزقان، دومان به همراه دیگر سگهای امداد نجات هلال احمر چه قدر در پیدا کردن افراد زنده و حتی اجساد چهقدر موثر بودند؟
زمانی که زلزله رخ داد من اداره بودم چون حدود ده روزقبل از آن، زنجان سیل آمده بود و ما برای جست وجو رفته بودیم آنجا دست دومان درآن عملیات در حین جست وجو لای گل ولای به خاطر برخورد با اجسام تیز وبرنده مثل شیشه و تیغ که سیل همراه خود آورده بود زخمی شده بود بود و تحت درمان بود من آمده بودم اداره که پانسمان دستش را عوض کنم.روزی سه بار پانسمان میکردیم. دومان کف اداره خوابیده بود که شروع به پارس کردن كرد و با ما بیرون رفت بعد از ده ثانیه ساختمان شروع کرد به لرزیدن که ماهم آمدیم بیرون و بعد از 20 دقیقه اعزام شدیم به منطقه .درواقع همه گروههای جست جو نجات به همراه سگها اعزام شده بودند که اگر روستاییان یا امداد گران نتوانند کسی را پیدا کنند اینها وارد عمل شوند.درواقع به این شکل نیست که سگها همه جا بروند،سگها را جاهای کلیدی که خارج توان انسان است میفرستند.
خب شما چه طور خبردار میشوید که کجا باید بروید یا کجا نیاز است که دیگران امکان ورود ندارند؟
از طریق تماس با110 یا اورژانس یا 147 هلال احمربه ما اطلاع داده میشود. ما یا منطقه را ارزیابی میکنیم یا از طریق تیمهای امدادی موتور سوار و خودرو سوار پیشرو که زودتر وارد منطقه شده اند،از طریق بی سیم اعلام نیاز میکنند وما متوجه میشویم کجا باید برویم. من تقریبا 45 دقیقه بعد اززلزله وارد منطقه شدم که اولین اعلام نیاز مربوط به روستای میرزالو بود حدود 8کیلومتری ورزقان ودر یک دره قرار داشت.ما که وارد شدیم تیمهای امداد گر آنجا بودند به ما گفتند سه نفر زیر آوار مانده اند یک دختر 16 ساله و دو پسر 6 و 13 ساله.

یعنی اهالی یا همکاران امداد ونجات نمیدانستند دقیقا این سه نفر کجا هستند؟
بله دقیقا نمیدانستند که این سه نفر زیرکدام قسمت آوار هستند.هر آن هم ممکن بود در اثر پس لرزه بقیه ساختمان هم فرو ریزد ما که وارد شدیم نزدیک یک دیوار متوجه شدم که دومان یکه لحظه واکنش نشان داد سریع نگاه کردم دیدم سریکی از پسرها بیرون است فورا صدا زدم دیدم دومان هم شروع کرد به پارس کردن.
پس زنده بود؟
بله چون زنده بود، بعد به کمک دوستان او را خارج کردیم و سریع با آمبولانس به تبریز منتقل شد.مانده بود دختر 16 و پسر 6 ساله. اهالی جایی را نشان میدادند و احتمال میدادند آنجا باشند در حالی که دقیقا 180درجه خلاف جهتی بود که دومان نشان میداد. دومان جایی شبیه زیر زمین یا غار که گود بود و سقفش هم ریخته بود را نشان کرد،رفت زیرش روی جایی که فرش افتاده بود نشست و تکان نخورد، من متوجه شدم که این دو نفر زیر آوار فوت شدهاند.
پس حدس اهالی درست نبود
دقیقا 4 متر آن طرفتر از جایی بود که مردم حدس زده بودند. مردم اعتراض میکرند که آنجا نیستند. اما بیل لودر اداره راه شروع کرد به آوار برداری و یک متر و 70 سانتی متر پایینتر متاسفانه جسد دختر و پسر را پیدا کردیم آن هم در حالی که دختر برادرش را بغل کرده بوده که بیاوردش بیرون. یعنی دقیقاجایی که دومان نشان داده بود پیدا شدند.
اطلاعی از آمار افرادی که زنده یا مرده توسط سگهای زنده یاب هلال احمر در زلزله اخیر پیده شده اند دارید؟
آمار مفقودی که دومان زیر آوار پیدا کرده و و توانستیم خارج کنیم و من ناظر بودم 3نفر مرده و یک نفر زنده بود.12مورد دیگرهم که دومان نشانهگذاره کرده بود بعدا توسط امداد گران به من اعلام شد که تشخیص دومان درست بوده وتوانسته بودند افراد را زنده یا مرده از زیرآوار خارج کنند اما سایر تیمهای سگهای تجسس از آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، ورامین، تهران، کرمانشاه، همدان و سازمان مرکزی اهلال احمر،.همین طور از خود استان آذربا یجان شرقی با یک سگ دیگر به اسم « اراد» که یک دورمن پینتر با قدرت کارآیی بالاست و متعلق به همکارم دکتر مجلسی است هم به منطقه اعزام شده بودند که من آماری از یافتههای سگهای آنها ندارم.معمولا کار به این شکل بود که سگها کار جست جو را شروع ومحل را علامتگذاری میکردند بعد ما منطقه را ترک میکردیم و اعزام میشدیم به روستایی دیگر. در بیشتر جاهایی که سگها نشان داده بودند هم جسد و هم فرد زنده در آورده بودند ولی چون کار خروج و امدادی با گروهی دیگر بود ما منتظر نمیماندیم تا آمارمشخص شود برای همین هم الان آمار مشخصی ندارم مگر اینکه خود هلال احمر بعدا این آمارثبت شده را ارائه کند.فقط میتوانم بگویم که سگها بی وقفه کار میکردند تا جایی که بعد از پنج روز که برگشتیم اکثر سگها کوفتگی عضلانی داشتند.
شما در صحبتهایتان به این اشاره کردید که کار زنده یابی متفاوت است از یافتن جسد میشود بیشتر توضیح دهید؟
بله کاملا تخصصی است و فرق میکند و اگر سگهای تیم جستوجو و نجات جسد هم پیدا میکنند این جزو وظایفشان نیست لطف وهمکاریشان است. روز آخر ماموریت در روستای سرخه گاو دنبال خانمی بودند که چهار روز بود پیدا نمیشد ما با سگها اعزام شدیم و کار جست جو شروع شد چون سگهای دکتر مجلسی و اسماعیلزاده تخصص زندهیابی دارند ابتدا یک محدوده به شعاع 4 تا 5 متری را نشان دادند، بعد ما دومان را فرستادیم دیدم محدوده کوچکتری به شعاع یک تا دو متری را نشان داد و دقیقا در همان شعاع در عمق یک و نیم متری متاسفانه جسد آن خانم به اسم معصومه 32 ساله پیدا شد. درکار ما سرعت عمل خیلی مهم است چون در آن شرایط اهالی تحت فشارند مدام گریه وسوگواری میکنند و میخواهند عزیزشان پیدا شود. سگهای دیگر شعاع بزرگتری را نشان میدادند اگر قرار بود آن محدوده جستوجو شود زمان بیشتری میبرد، اما دومان بدون این که آموزشی دیده باشد مادرزادی مکانی که جسد قرار دارد را هم دقیق نشان داد، خب این سرعت کار را افزایش میدهد.
نوع مواجهه مردم و اهالی مناطق حادثه دیده وقتی شما با سگها اعزام میشوید چیست؟ به ویژه وقتی میبینند که سگها میتوانند نزدیکانشان را پیدا کنند به ویژه دومان که محل مفقود شدن هم فرد زنده و هم فوت شده را تشخیص میدهد
در مناطق حادثه دیده معمولا شاهد رفتارهای خوبی هستیم خواسته اهالی این است که عزیزشان مرده یا زنده پیدا شود و «همیشه با امید به سگهایی که حالا آمدهاند تا کار جستوجو را آغاز کنند نگاه میکنند» اما در سطح جامعه متاسفانه به خاطر مسائل فرهنگی، گاه مردم با این موضوع مشکل دارند. بهرغم این که ما از مراجع تقلید فتوا داریم که کار با این سگها مشکلی ندارد وبه خاطر مراقبتهای ویژه دامپزشکی عاری ازهر گونه آلودگی و بیماریاند هم ما مربیان سگهای جستوجو و نجات هلال احمر وهم خود سگها عادت کردهایم که صبر و تحملمان زیاد باشد. در کنار آن اما شاهد برخوردها و رفتارهای خوب هم هستیم. مردمی هستند که برای کاری که این سگها انجام میدهند ارزش و احترام زیادی قائلند. باید بگویم دومان به خاطر پوشش خبری که دربارهاش شده معروف شده است در حالی که همه همکاران من و سگهایشان زحمت میکشند و بیشتر مواقع با خاطر خوش و کارنامهای موفق از منطقه عملیاتی بازگشتهاند اما گمنام ماندهاند. اگر سگی کار میکند، اگر عملیات جستوجو و نجاتی به نتیجه میرسد، مرهون من مربی نیست مرهون یک کار گروهی است که جمعیت هلالاحمر پایهگذاری کرده است. قبلا طرح جستوجو نجات با سگها مختص سازمان تهران بود الان همه استانها مجهز به این امکان هستند اگر در یک نقطه در قالب یک عملیات تجسس، سگی مثل دومان در نوک پیکان عملیات قرار میگيرد و موفق به نجات جان یک انسان یا پیدا کردن فرد فوت شده میشود باید متوجه بود که پشت این موفقیت، یک گروه درحال کار است. مثل موردی که چندین سال قبل یک دختر 19 ساله، در درهای در ورزقان سقوط کرده بود، اراد سگ همکار و دوستم دکتر مجلسی پیدایش کرد. من همینجا میخواهم بگویم که از همه همکارانم در سازمان جمعیت هلال احمر ایران در همه بخشها کمال سپاس را دارم.

rfa_65

عضو جدید
کاربر ممتاز
فلاحی نماینده اهر و هریس : هنوز ریالی برای بازسازی مناطق زلزله زده پرداخت نشده است

تبریز سسی :
نماینده اهر و هریس در مجلس از پرداخت نشدن حتی یک ریال برای بازسازی مناطق زلزله خبر داد.
به گزارش گروه خبری تبریز سسی ، عباس فلاحی باباجان در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا بیان کرد: اسکان موقت به طور کامل در مناطق زلزله زده آذربایجان انجام شده است اما حجم مشکلات به شهرهایی برمی گردد که تا 50 درصد تخریب شده اند. علاوه بر این 102 روستا در اهر و 83 روستا در هریس نیز بیش از 50 درصد ویران شده اند و با توجه به این حجم خرابی، اقدامات باید به شکل گسترده تری صورت گیرد. وی افزود: تاکنون به طور کلی روند اقدامات صورت گرفته در مناطق زلزله زده رضایت بخش است اما در این میان کاستی های زیادی نیز وجود دارد. به عنوان نمونه ماشین آلات سنگین تنها 33 دستگاه در مناطق فعال است که این تعداد با توجه به حجم خرابی ها برای آوار برداری بسیار ناچیز و ناکافی است. نماینده اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن به فصل سرما اقدامات بعدی بسیار مهم است و باید هرچه زودتر مسئله اسکان موقت، احداث مسکن روستایی و محل نگهداری احشام حل شود چرا که با آغاز فصل پاییز سرمای شدیدی در این مناطق حاکم می شود که می تواند مشکلات بسیار زیادی به وجود آورد. فلاحی تصریح کرد: تاکنون هیچ تسهیلات و اعتباری برای بازسازی مناطق در نظر گرفته نشده و حتی یک ریال نیز تخصیص و واگذار نشده است و دائما این امر به امروز و فردا سپرده می شود. همه این ها نیز در حالی است که اصلا هیچ مسئولی در این زمینه وجود ندارد و هیچ مرجعی پاسخگو نیست. وی بیان کرد: برخی از روستاها کاملا تخریب شده اند و حتی امکان مکان یابی احداث روستای جدید داده نمی شد و این امر به سختی صورت گرفت. نماینده اهر و هریس در پایان از تمامی مردم و مسئولان خواست زلزله زدگان آذربایجان و مشکلات آن ها را به دست فراموشی نسپرند.

rfa_65

عضو جدید
کاربر ممتاز

شاید اگر "صمد "بود عروسک سخنگویش را تقدیم

تمامی کودکانی می نمود که
اینک بسترشان خاک و سرپناهشان آسمان
ابرآلود و سرد روستاهای آسیب دیده زمین لرزه است .

شاید اگر " صمد عمی " بود

کودکان قصه تلخ جدائی را از نوشته های او می خواندند
.
.
.
وشاید اگر "صمد "بود :
برای کودکان می نوشت که ماهی سیاه کوچولو یش به خاطر آنان دل به دریا زد و با ناملایمات جنگید .

zumurrud

عضو جدید

چه غریبانه خاموش شدند !
حسن راشدی : 25 مرداد ۱۳۹۱
در کشور ثروتمندی زندگی می کردند اما نصیبی از ثروت کشور نداشتند ؛ سرپناهشان جز خشت و گـِل نبود ،‌چه معصومانه خاموش شدند در میان این خشت و گِلها با مختصر خشم طبیعت !
گویی تلّی از خاک بود محل زندگیشان و خانه نبود ، " شبها تک چراغ خانه‌اشان هم از فقر خاموش بود ، با نور تلویزیون قدیمی شان، هم فیلم « چراغی که به خانه رواست … » را میدیدند و هم درون خانه گلی شان را از تاریکی می رهاندند !

ا
اگر تیر چراغ برق روستایشان و پشته یونجه‌های خشک شده‌اشان نبود حدس اینکه دو روز پیش انسانهای شریفی با زحمت شبانه روزی در این مکان زندگی می کردند مشکل بود ،جز تلّی از خاک چیزی دیده نمی شد و گاهی تعدادی آجرهای از هم پاشیده از دیوار سست .

فرزندان معصومشان که اکنون با چشمان و صورت کبود از ریزش آوار خانه خشتی‌شان در آغوش پدر زجر کشیده و جلو دیدگان مادر درد چشیده خاموش شده بودند با تمام محرومیتشان دو روز پیش با شور و هیجان خاص بحر طویل « آی تشتی تشتی تشتی ، ویردی گیلانی کئشدی ، ایکی خوروز اللشدی …» را می خواندند و چه غریبانه خاموش شدند در آذربایجان آذربه‌جان که در شام غریبانشان « خنده بازار » راه انداختند آنهایی که در رفاه پایتختی غوطه می خوردند و معنای کلمات ترکی مادر جگر سوخته را هم نمی دانستند !

دشمنان هم تسلیت گفتند دلسوخته‌ها و عزیز از دست داده‌های آذربایجان را ، اما خودی ها در حساب و کتاب اینکه برای مسئله آذربایجان سکوت بهتر است یا تسلیت ، گرفتار بودند! نوبت سفر استانی شان هم با شنبه ۲۱ و یا ۲۲ و یا حتی ۲۳ مرداد ۹۱ برابر نشده بود که با دسته و همراهان ، ورزقان ، هریس ، کلیبر و اهر را بگردند و تلویزیون نشانشان دهد ! چه غریبانه خاموش شدند و چه معصومانه نقاب در خاک « مس سونگون » ثروتمند فقیر آذربایجان کشیدند !

zumurrud

عضو جدید
230 چادر جدید در مناطق سیل زده ی ورزقان توزیع شد
تبریز-خبرگزاری مهر: مدیرکل ستاد بحران استان آذربایجان شرقی از توزیع 230 چادر جدید در مناطق زلزله زده ورزقان که در اثر جاری شدن سیل خسارت دیده بودند، خبر داد.
خلیل ساعی امروز در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر اظهار داشت: جاری شدن سیل در سه روستای زغن آباد ، لزگی بولاخ و لگین در شهرستان ورزقان باعث خسارت دیدن چادرهای مردم این مناطق شد که فرماندار ورزقان سریعا با حضور در این مناطق، میزان خسارت وارد شده به چادرهای این مناطق را شناسایی کرد.

وی با بیان اینکه این سیل خسارت جانی دربرنداشت ، افزود: پس از شناسایی میزان خسارت ضمن تغییرمکان این چادرها ، 230 چادر و همچنین 500 تخته پتو به این مناطق ارسال شد.

مدیرکل ستاد بحران آذربایجان شرقی از شناسایی محل اسکان اضطراری در کلانشهر تبریز خبر داد و گفت: مکان محل اسکان اضطراری شهر شناسایی شده و برای آماده سازی به شهرداری تبریز معرفی شده است.

بردوک بزرگ

عضو جدید
کاربر ممتاز
من این مدت اخراج بودم و نتونستم تسلیت بگم هر چند که الان دیره ولی واقعا از ته دلم تسلیت میگم.امیدوارم خداوند خودش بهشون کمک کنه تا مشکلاتشون زودتر حل بشه.فقط یک پدر میتونه حس کنه که پدر باشی وتن بی جان فرزندت تو اغوشت باشه و نتونی باور کنی که دیگه گرمایی تو تنش نیست نتونی باور کنی که دیگه بابای گفتنی در کار نیست. واقعا متاثر شدم.

Fateme_bay

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوبه....دست دولت خدمتگزار درد نکنه....

اون روز توی یه سایت..... خوندم که چطور مردم زلزله زده آذربایجان این روزها رو در سرما سپری میکنن
که چطور دولت قول داده بود که ظرف 2 ماه واسشون خونه بسازه و امروز که 25 شهریوره و یک ماه از زلزله گذشته هیچ کاری هنوز نکرده و فقط 1 ماه دیگه مونده
که چطور مردم از دست سرما شبها پتو به سر گوسفندانشون میکشن
که چطور از مردم میخواستن که براشون کانکس بفرستن
چرا که میدونن و میدونیم که امید یاری دولت....آب در هاون کوبیدنه....

خیلی دلم سوخت وقتی از یکی از اقوام ترک آذربایجانیمون شنیدم که گفت:
تا چند روز دیگه هوای اون مناطق به زیر صفر میرسه و .....

ای دولت خدمت گزار

ما را که به کمک شما امیدی نیست...لااقل شر مرسانید....

rfa_65

عضو جدید
کاربر ممتاز
جک نگو اقا یا خانم پان ترک.:biggrin:

من پان ام؟ يا تو؟

وقتي نژادپرستي تا حدي است كه من مجبورم در دانشگاه و مدرسه فارسي بخوانم و بنويسم...من پان ام؟ يا تو؟

وقتي اسم ماشين! بانك! موسسه! مدرسه! پارك! هتل! ... در آينده نيز واحد پول را پارس صدا مي كني...من پان ام؟ يا تو؟

وقتي منه آذربايجاني تورك زبان را، آذري ايراني صدا مي زني، ولي جك «يه تركه» بيشترين آمار در جكهايت را كسب ميكند...من پان ام؟ يا تو؟

وقتي زبان 35 ميليون تورك اين گونه مضحكه دستت شده...من پان ام؟ يا تو؟

وقتي زبان مادري من، حق من نيست...من پان ام؟ يا تو؟

وقتي اسم شهر و ديارم، كوه ، رودهايم، كه توركي بودند ولي همه فارسي شدند...من پان ام؟ يا تو؟

وقتي اسم توركي را ثبت احوال در شناسنامه ها نمي نويسند...من پان ام؟ يا تو؟

از اين همه تبعيض چه دولتي چه مردمي ات خسته شدم...

... من هم ميخواهم به زبان خودم با اسمهاي پيشوند و پسوند توركم... با همه هميني كه هستم زندگي كنم

ولي افتخار مي كنم كه فارسي حرف زدنم فاجعه است!!!وافتخارمیکنم که تورک هستم.

vatanparast

عضو جدید
ببخشید الان از کجا تشخیص دادین این زلزله عذاب الهی نیست؟

اگه باشه، رسانه ملی چه نشون بده یا نده فرقی نمیکنه، در شب قدر هم بوده و همه اهالی اونجا معتقد بودند تقدیرشون رقم میخورده و این تقدیرشون بوده.
.
.
.
.
زلزله به دليل ظلم و توهين به ائمه و اهل بيت (عليه السلام ) پديدار مى گردد و كم توجهى به آن بزرگواران و روى گردانى از حجت خدا و مبارزه با او، بلكه هر نوع دل آزردگى امام و عدم رعايت حقوق امام معصوم (عليه السلام )، مى تواند باعث زلزله گردد و مى توان گفت زلزله جلوه كوچكى از لرزش قلب گرفته امام معصوم ، و شعله كنترل شده و كوتاهى از تندر خشم امام (عليه السلام ) است .

منبع :

http://www.ghadeer.org/social/zelzeleh/69000004.htm

این دفه واقعا دمت گرم خوشم اومد ، تشریح بسیار جالبی از آخوند پرستی و خرافه پرستی بود ، کی میخوایم بیدار شیم

بالا