فیتوپلاسماهای بیماری زا در گیاهان

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
شاید با گفتن عنوان یک بیماری از گیاهان بیشتر موقع‌ها ذهن ما به سمت قارچ‌ها، سپس به باکتریها و به ندرت به ویروسها معطوف شود. عاملان بیماری گسترده‌تر از قارچ و ... میباشد. نماتودها و فیتوپلاسماها نیز میتوانند برای گیاهان بیماری ایجاد کنند. در این تاپیک قصد دارم اشاراتی مختصر به بیماری‌های ناشی از فیتوپلاسماها یا شبه فیتوپلاسماها و خصوصیات آنها کنم. :gol:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیماریهای ناشی از فیتوپلاسما در روی گیاهان از سال 1967 توسط گروهی از محققین ژاپنی یعنی دوئی و همکارانش و همچنین وایشی و همکارانش کشف گردید. آنان در آوندهای آبکش چند گیاه آلوده به بیماری زردی مینا، کوتولگی، جاروی جادوگر سیب و غیره، موجودات فیتوپلاسما و یا شبه فیتوپلاسما (PLO) را کشف کردند!
این موجودات فاقد جدار سلولی بودند و زندگی آنها به بافت آبکش محدود میشد. قبلا این بیماریها را ناشی از ویروس میدانستند.
تا کنون بیش از 75 بیماری گیاهی را از حدود 300 جنس گیاهی شناخته‌اند که از فیتوپلاسماها ناشی میشوند. این دسته از موجودات قبل از کشف در گیاهان به عنوان عامل بیماری‌زا در جانوران شناخته شده بودند. از خطرناک‌ترین بیماریهای فیتوپلاسمایی میتوان بیماری ایکس هلو، زوال گلابی، زردی مهلک نارگیل و زردی مینا را نام برد. بعضی از بیماریها مانند بیماری برگ‌ریزی مرکبات (Stubborn) و بیماری کوتولگی ذرت در اثر حمله نوعی فیتوپلاسمای فنری شکل به نام اسپیروپلاسما Spiroplasma ناشی میشود.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
با بررسی‌های انجام شده میتوان خصوصیات کلی فیتوپلاسماها را به صورت زیر خلاصه کرد:
1. فیتوپلاسماها از ویروس‌ها بزرگتر و از باکتری‌ها کوچکتر بوده (80 تا 800 میلی میکرون) و از صافی نگهدارنده باکتریها عبور میکنند.
2. نوع فنری شکل آنها (اسپیروپلاسما) در محیط مصنوعی قابل تکثیر میباشد و از این نظر به باکتریها شبیه هستند.
3. فاقد دیواره سلولی هستند و با غشاء پلاسمایی احاطه میشوند و در نتیجه میتوانند اشکال گوناگونی به خود بگیرند.
4. تمام فیتوپلاسماها مانند باکتریها پروکاریوتیک هستند و هر سلول آن دارای DNA ، RNA و ریبوزوم میباشد.
5. تمام آنها نسبت به پنی‌سیلین مقاومت مطلق دارند ولی اغلب آنها در مجاورت غلظت کم تتراسیکلین حساسیت از خود نشان میدهند و از رشد باز میمانند.
6. از نظر انتقال از گیاهی به گیاه دیگر و علائم بیماری، به ویروسها شباهت دارند.
فیتوپلاسماها به وسیله بعضی از زنجره‌های ناقل منتقل میشوند و در گیاهان آلودگی سیستمیک ایجاد میکنند.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
زوال گلابی

زوال گلابی

خب حالا تا اونجایی که اطلاعات دارم ... در مورد چندتا از بیماری های فیتوپلاسمایی مطلب و تصویر خواهم گذاشت ...
دوستان دیگه ای هم که میتونن کمک کنن و در مورد بیماریهای فیتوپلاسمایی مطلب دارن
بزارن ... یقینا ما خوشحال میشیم ... :)

بیماری زوال گلابی! (مایکوپلاسموز) Pear decline

عامل آن فیتوپلاسمایی از خانواده Acholeplasmataceae بوده و انتقال دهنده یا ناقل این بیماری حشره ای بنام پسیل گلابی است ...
روند پیشرفت این بیماری در دو حالت تدریجی و سریع صورت میگیره ...
در این بیماری درخت گلابی بصورت تدریجی یا سریع خشک و نابود میشود.
.
همونطور که بالا هم اشاره کردم ... بعضی از فیتوپلاسماها نسبت به تتراسیکلین حساس هستند ...
برای مقابله با این بیماری یعنی زوال گلابی هم از تتراسایکلین استفاده میشه!
که میزانش حدود 100 گرم در 6 لیتر آب بوده و به درخت تزریق میشه ...
این نوع مبارزه تا بحال جواب داده ... اما 100% تضمینی نیست!

بالا