شناخت شیرآلات صنعتی 1

setare_ur

عضو جدید
با سلام خدمت استاد خیرخواه عزیز

استاد من دنبال شرکتهای معتبری میگردم که در زمینه واردات شیرهای توپی تمام جوشی برای خطوط انتقال گاز طبیعی در سایزهای بالا ترجیحا (8 اینچ به بالا) از برندهای معتبر فعال هستند لطف میفرمایید در این زمینه راهنمایی بفرمایید؟ تو وندور شرکتهای گاز و نفت نگاهی انداختم بیشتر شرکتهایی بودند که خدمات پیمانکاری داشتند و برای پروژه های در دست اقدام قبلی خود اقدام به واردات شیرکرده اند که اکثرا با تحریم های فعلی امکان واردات ندارند

farzad.valve

عضو جدید
سلام
امسال میگن نمایشگاه نفت و گاز رونقی نداشت .
کسی رفته بود؟
من که حوصله نداشتم چون می دونستم اینجوری می شه

سلام مهندس
من امسال از طرف شرکت رفته بودم
همون شرکتهای قبلی بودن تجدید دیدار شد باهاشون آقای ریاضتی هم سلام رسوندن گفتن شما غرفه ندارین
فقط یه شرکت از مشهد پیدا کردم (بنام دیار شرق) که کار جالبی که انجام داده بودن شناسایی حدود 19 نوع گریس خور به کار رفته در پلاگ ولوها بود که آنها را مرتب کرده بودن و بهشون کد داده بودن
فردا میخام باهاشون صحبت کنم که اگه بشه با همکاری همدیگه یه استاندارد راجع به گریس خور ها تدوین کنیم و اگه بشه به عنوان استاندارد شرکت ملی گاز ابلاغ کنیم به شرکتهای ولو ساز داخلی که لااقل این همه تنوع در مورد گریسخورها نداشته باشیم
از لحاظ کیفیت حق با شما بود من که شرکت خارجی ندیدم جز چند چینی چشم بادامی!

farzad.valve

عضو جدید
سلام مهندس
من امسال از طرف شرکت رفته بودم
همون شرکتهای قبلی بودن تجدید دیدار شد باهاشون آقای ریاضتی هم سلام رسوندن گفتن شما غرفه ندارین
فقط یه شرکت از مشهد پیدا کردم (بنام دیار شرق) که کار جالبی که انجام داده بودن شناسایی حدود 19 نوع گریس خور به کار رفته در پلاگ ولوها بود که آنها را مرتب کرده بودن و بهشون کد داده بودن
فردا میخام باهاشون صحبت کنم که اگه بشه با همکاری همدیگه یه استاندارد راجع به گریس خور ها تدوین کنیم و اگه بشه به عنوان استاندارد شرکت ملی گاز ابلاغ کنیم به شرکتهای ولو ساز داخلی که لااقل این همه تنوع در مورد گریسخورها نداشته باشیم
از لحاظ کیفیت حق با شما بود من که شرکت خارجی ندیدم جز چند چینی چشم بادامی!

با سلام
خیلی کار جالبیه اگر موافقت بشه

reza12593

عضو جدید
سلام
اطلاعاتی در مورد شیرآلات مورد استفاده در صنایع تولید روغن های صنعتی و این قبیل میخوام
ضمنا به تازگی با یه شرکتی همکاری میکنم که نیاز به ساخت چند مخزن تحت خلاء داره
اگه راجع به طراحی و اصول اولیه این هم بتونم اطلاعاتی کسب کنم ممنون میشم
البته من نمیخوام اونا رو طراحی کنم ولی به عنوان ناظر باید بتونم بازرسی و کنترل کنم که متاسفانه اطلاعات در این مورد بسیار اندک هست:confused::confused::confused:

farzad.valve

عضو جدید
سلام
اطلاعاتی در مورد شیرآلات مورد استفاده در صنایع تولید روغن های صنعتی و این قبیل میخوام
ضمنا به تازگی با یه شرکتی همکاری میکنم که نیاز به ساخت چند مخزن تحت خلاء داره
اگه راجع به طراحی و اصول اولیه این هم بتونم اطلاعاتی کسب کنم ممنون میشم
البته من نمیخوام اونا رو طراحی کنم ولی به عنوان ناظر باید بتونم بازرسی و کنترل کنم که متاسفانه اطلاعات در این مورد بسیار اندک هست:confused::confused::confused:
صنایع روغن شیرهای خاصی نداره از همین شیرهای معمولی با تریم مناسب و یا اگر دما بالاست از نوع بلوزدار استفاده می کنیم

سلام بر مهندس بزرگوار
نه اینو تو یکی از سایتها دیدم جالب بود گفتم به هر طریق در دل دوست رهی باید پیدا کرد (مثل اینگه گند زدم به شعر و ضرب المثل) اما با این بهانه خواستم یه لبخند بیاد گوشه لباتون
راستی مهندس قبلا تو یکی از کامنتهام یه عکس از اکچویتر Ledeen انداخته بودم و می خواستم که اگه دوستان بدونن اون قطعه چیه کمکم کنن
هفته پیش طی مطالعه یک نقشه مربوط به این اکچویتر پی بردم که این دو تا استوانه نصب شده در دو طرف هند پمپ در واقع همون لیمیت سوییچ های گشتاور هستن که در این اکچویتر در این محل بخصوص و بعد از هند پمپ نصب میشن (همون هایی که در اکچویتر Biffi و ... در بالای مخازن گاز روی روغن نصب میشن
20120411516.jpg20120411520.jpg

setare_ur

عضو جدید
در خواست کمک

در خواست کمک

با سلام خدمت همه دوستان و اساتید سایت
بنده در راستاس یکی از پروژه هایی که دارم می خاستم شیر توپی در محیط catia مدل سازی کنم از دوستان اگه کسی بتونه دراین خصوص اطلاعات یا طرح دوبعدی یا مدلی داشته باشه و بتونه کمکی کنه ممنون میشم
هدف مدل سازی و مونتاژ کلیه قطعات شیر توپی تمام جوشی 24اینچ فول بور turnion mounted خطوط انتقال گاز می باشد.

hashin

عضو جدید
با درود

یه فایل آموزشی با فرمت فلش در مورد شیرهای GOV، تهیه شده توسط آقای علیرضا محمودیان هست. کسی این فایل رو داره برای من بفرسته؟ لطفا...

ممنون

farzad.valve

عضو جدید
کاویتاسیون

کاویتاسیون

کاویتا سیون در مجاری عبور جریان مایعات :
1- مجرای عبوری مانند شیرآلات را مانند یک نازل- دیفیوزر یا اورفیس در نظر بگیرید
2- در هنگامی که جریان در حال عبور از حداقل سطح مقطع است فشار کاهش می یابد و کمی جلوتر از آن به مینیمم میرسد
3- ولی در کمی جلوتر و در خروجی مجرا که سطح مقطع افزایش یافته فشار افزایش می یابد یا ریکاور می شود
4- اگر در حالت 2 فشار مینیمم به زیر فشار بخار مایع برسد حبابهایی از جنس بخار مایع تشکیل شده و در هنگامی که فشار در حالت 3 افزایش می یابد دو حالت بوجود می آید :
الف ) فشار ریکاور شده به بالای فشار بخار برسد که حبابها ترکیده و کاویتاسیون رخ می دهد
ب) فشار ریکاور شده به بالای فشار بخار نرسدکه حبابها نترکیده در جریان باقی مانده و فلشینگ رخ می دهد
هر کدام از این 2 پدیده بعلاوه پدیده خفگی یا Choked Flow مشکلات عدیده ای در piping System بوجود می آورند که اگر علاقه مند باشید در ادامه صحبت خواهم کرد
شکل زیر موارد فوق رو مشخص کرده و مشکلات کاویتاسیون رو نمایش داده :
ارادتمند - خیرخواه

cavi.jpgcavi3.jpg

پوش باتونهای بیفی

پوش باتونهای بیفی

:)سلام خدمت دوستان عزیز و گرانقدر
تو گشتی که تو اینترنت داشتم فایل ضمیمه را پیدا کردم که

به صورت رنگی و جالبی نحوه عملکرد پوش باتونها و سولونویید بیفی را توضیح میدهپ
امیدوارم به دردتون بخوره:D

پیوست ها

• f0077e55.pdf
    1.7 مگایابت · بازدیدها: 0

farzad.valve

عضو جدید
:)سلام خدمت دوستان عزیز و گرانقدر
تو گشتی که تو اینترنت داشتم فایل ضمیمه را پیدا کردم که

به صورت رنگی و جالبی نحوه عملکرد پوش باتونها و سولونویید بیفی را توضیح میدهپ
امیدوارم به دردتون بخوره:D
مهندس عزیزیان
ماشا لا مثل همیشه فعال و جویای اطلاعات جدید
وتا پیدا نکنین به تلاش ادمه میدین
دستتون درد نکنه

farzad.valve

عضو جدید
شناخت کنترل ولو

شناخت کنترل ولو

همونطور که قول داده بودم درخصوص کنترل ولو اطلاعاتی رو اینجا ارائه میکنم که اگه مورد استقبال قرار بگیره ادامه میدم.
کنترل ولو - Control Valve
شیرهای کنترلی به 3 بخش اصلی تقسیم می شوند :
1- بدنه یا Body
2- محرک یا Actuator
3- تجهیزات وابسته یا Accessories
هرکدام از این بخشها از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که در مباحث آینده به آنها اشاره خواهد شد. امید است گامی هرچند کوچک در این راستا برداریم.

farzad.valve

عضو جدید
مقدمه ای بر کنترل ولو

مقدمه ای بر کنترل ولو

در زمانهای بسیار دور بشر برای کنترل سیالاتی مانند آب از تخته سنگها و یا الوارهای چوبی برای انحراف یا مسدود کردن جریان استفاده می کرد. با گذشت زمان شیرهای کشویی بصورت ابتدایی ساخته شدند و در آبراهها استفاده میشدند. بشر تلاشگر به مرور زمان انواع شیرها را اختراع و هرکدام را به کاری گمارد تا کلیه نیازهای شبکه های انتقال سیالات و مواد برآورده شوند.
شیرهای اختراع شده یک مشکل در عملکرد داشتند و آن حضور یک اپراتور در محل شیر بود که باید آنرا باز، بسته و یا تنظیم می نمود و این مستلزم صرف هزینه های نیروی انسانی بود و مخصوصا اگر تعداد شیرها بیشتر بود هزینه های بسیار زیادی را بوجود می آورد.
ولی مشکل اساسی در موارد دیگری بود مانند سرعت بستن یا باز کردن شیر در مواقع ضروری، میزان دقت در تنظیم شیر که مبتنی بر چشم اپراتور بود و در نهایت وابستگی پارامترهای مختلف جریان به هم بود که توسط اپراتور کنترل مناسبی روی آنها انجام نمی گرفت.
به همین دلیل شیرهایی با کنترل از راه دور و بصورت اتوماتیک بوجود آمد و این عمل توسط محرکهایی انجام می گرفت که با نیروی برق و یا فشار سیال هیدرولیک و هوا انجام میگرفت که بدین ترتیب کلیه مشکلات ذکر شده با بکار گیری سیستمهای کنترلی و محرکهای اتوماتیک (Actuators) مرتفع گردید.
شیر کنترلی یا Control Valve از جمله همین نوع تکامل یافته شیرها است و امروزه هر جایی که لوپ کنترلی وجود دارد معمولا Final Control Element آن شیرهای کنترلی هستند و به همین دلیل انواع بسیار زیادی از آنها برای شرایط گوناگون وجود دارد. از کاربردهای آن میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی، نیروگاهی ، نظامی، هوا و فضا ، آب و فاضلاب ، مواد غذایی ، پزشکی و دارو سازی ، تاسیسات ساختمانی، فولاد ، خودرو سازی ، سیمان و هر جای دیگری که برای تولید محصولات آن از انواع سیالات استفاده میگردد و مقدار مصرف این سیالات باید به میزان مشخصی باشد.

آخرین ویرایش:

farzad.valve

عضو جدید
بدنه کنترل ولو

بدنه کنترل ولو

کنترل ولوها از لحاظ نوع بدنه به 4 دسته تقسیم می شوند که هر کدام دارای محاسن و ایراداتی است که باعث شده کاربرد آنها در موارد خاصی بیشتر مرسوم باشد تا بیشترین بهره وری و قابلیت کنترل را داشته باشند؛

1- کنترل ولو نوع
Globe
2- کنترل ولو نوع
Butterfly
3- کنترل ولو نوع
Ball
4- کنترل ولو نوع
Eccentric Plug

تشریح کامل این دسته بندی ها و انواع هر کدام مستلزم وقت و زمان بسیار زیادی است و در این مبحث نمی گنجد زیرا عکسها و فیلمهای بسیاری باید مورد بررسی قرار گیرند، کاتالوگها و مدلهای 3 بعدی بسیاری باید شرح داده شوند ولی در حد آموزش کلی به اختصار هر کدام را شرح می دهم ؛

1- کنترل ولو نوع
Globe
پرمصرفترین نوع کنترل ولو همین نوع آن است و انواع مختلف آن برای کاربردهای مختلف بکار گرفته می شوند . از علل پرمصرف بودن آنرا می توان به سادگی ساختار و نیز گوناگونی آن اشاره نمود و به همین دلیل تا چند دهه قبل تنها از این نوع کنترل ولو استفاده می شد ولی با ایجاد تاسیساتی با هدف تولید محصولاتی خاص امروزه ناگزیر به استفاده از انواع دیگر نیز هستیم تا محصولی با کیفیت خاص را بتوانیم تولید نماییم.
دارای 3 بخش اصلی است که هر کدام وظیفه خاصی دارند تا در نهایت در تریم شیر خواص لازم جریان در فرایندهای به انجام برسد:

اول- پوسته یا
shell : محفظه دربرگیرنده فشار و نیز بعنوان پایه شیر است و کلیه قطعات دیگر به نحوی روی آن سوار می شوند پس باید دارای استحکام بالایی باشد. دارای 2 نوع single seat و double seat است
دوم- کلاهک یا
bonnet : روی بدنه قرار گرفته و محفظه فشار را کامل می کند و مکانیزم آب بندی ساقه و نیز راهنمای ساقه (در برخی) در این قطعه انجام می گیرد. قسمت فوقانی آن نیز طوری است که محرک یا Actuator به آن متصل می گردد.سوم- قطعات داخلی یا Trim : کلیه عملیات و فرآیندهایی که روی سیال انجام می گیرد در این بخش اتفاق می افتد و دارای انواع بسیار گوناگونی است که تشریح کامل آنها مستلزم صرف چندین روز وقت و دوره آموزشی است که انواع آنرا می توان به top-guided, Seat-guided, Top-bottom-guided, Cage-guided و ... تقسیم بندی نمود. خواص جریان "ذاتی" و "پس از نصب" نیز در همین بخش تعریف می شود که متعاقبا شرح خواهم داد.
valve.gif6.gif

درخواست راهنمایی

درخواست راهنمایی

سلام بر مهندس خیرخواه و سایر دوستان و صاحبنظران:)
راستش تو شرکت ما یه مساله ای پیش اومده که دیدم خالی از لطف نیس در اینجا مطرح بشه و از نظرات دوستان نیز بهره مند گردیم
همانگونه که میدانید به منظور حفاظت از لوله های دفنی در زیر خاک از حفاظت کاتدیک استفاده می شود بدین ترتیب که ولتاژی کوچکی در حد ولت به لوله اعمال می گردد.
در ایستگاه های تقویت فشار گاز که معمولا تاسیسات در خارج از خاک هستند این ولتاژ حفاظتی دیگر معنایی ندارد و به کمک IJ ها از ارتباط الکتریکی خط با لانچر, رسیور و قطعات داخل ایستگاه جلوگیری به عمل می آید.
باز هم همانگونه که میدانید در ایستگاه های تقویت فشار گاز از سیستم حفاظتی ارت و زمین استفاده می شود تا در صورت القا یا نشت جریان از قطعات الکتریکی به بدنه فلزی قطعات، این جریان از طریق سیستم ارت به زمین هدایت می گردد.
مشکلی که ما با آن مواجه هستیم تداخل این ولتاژ حفاظتی با سیستم ارت در ولو 20 تاسیسات می باشد. (ولو 20 ولو رابط بین لانچر و رسیور بوده و در صورت از سرویس خارج بودن ایستگاه تقویت فشار گاز به عنوان ولو بین راهی عمل می کند و در صورت کارکرد ایستگاه تقویت فشار گاز این ولو بسته شده و عملیات تقویت فشار گاز از طریق تاسیسات صورت می گیرد.
به دلیل اینکه این ولو جزو ولوهای دفنی می باشد وجود حفاظت کاتدیک برای آن ضروری است اما این ولتاژ حفاظتی از طریق استم اکستنشن و نیز لوله های پاور اکچویتر به روی اکچویتر راه پیدا می کند. از طرف دیگر به دلیل وجود فرمان ریموت باز و بسته از طرف اتاق کنترل و نیز وجود لیمیت سوییچ های باز و بسته روی آن وجود سیستم ارت نیز ضروری می باشد.
تداخل این دو موضوع باعث می شود که کل ولتاژ حفاظتی مجددا به چاه ارت هدایت شده و جریان شدیدی برقرار گردد.
حال چطور می توان این دو را در کنار هم داشت و در عین حال از تداخل آنها جلوگیری به عمل آورد.
اگر دوستان نظری داشته باشند خیلی خوشحال خواهم شد که از نکته نظرات آنها نیز آگاه بشوم

farzad.valve

عضو جدید
با درورد فراوان به شما مهندس عزیزیان
انشالا که خوب و سلامت باشید
چیزی که واضح هست، نمیشه همزمان هردوی این سیستمها را روی یک شیر داشته باشیم چون همون مشکلی که عنوان کردید بوجود می آید. ولی چند روش رو میشه پیشنهاد کرد
1- قسمت remote که از بیرون فرمان میگیره رو نسبت به ولو از لحاظ الکتریکی عایق کنیم و یا اگه ارت داره مستقیم به زمین وصل کنیم
2- کچویتور رو نسبت به ولو از لحاظ الکتریکی عایق کنیم که کمی سخت بنظر میرسه بخاطر ارتباط ساقه و لوله های پاور و linebreak
3- ولو رو با اتصال عایقی از خط جدا کنیم و بطور دقیق عایقکاری کنیم تا دیرتر دچار خوردگی شود و انتهاش رو هم فلنجی بگیریم که قابل تعویض باشه و اگه قبلش هم یه ولو جوشی که تو سیستم حفاظت کاتدی باشه که عالی میشه.
4- مرحله 3 رو با ساختن حوضچه دور شیر انجام بدیم تا هم راحتتر قابل دسترس باشه هم اینکه کمتر دچار خوردگی بشه

ارادتمند - خیرخواه

تشکر استاد
ما هم تو بند اول به این نکته رسیده ایم که سیستم ارت ولوها باید مجزا باشند (این موضوع تو استاندارد هم قید شده است) اما عایق کردن قسمت ریموت نسبت به ولو به نظرم امکان نداشته باشد
در ضمن ایمیلی نیز به شرکت بیفی زدم که متاسفانه مساله تحریم ها را مطرح کردند و از جواب دادن به ایمیلم عذرخواهی کردند (بهتره بگم طفره رفتن)
شاید ایزوله کردن شیر مناسب باشد که اونم مستلزم استفاده از دو تا IJ در طرفین ولو است که هزینه اجراییش باید زیاد باشد.
با مساله ایجاد حوضچه هم موافق نیستم که اونم مسایل خاص خودش مثل احتمال نشتی از اتصالات و جمع شدن گاز در چاه و ... را به دنبال دارد
به هر حال از حسن توجهتان ممنونم
باز هم اگه مطلبی به نظرمون رسید همدیگر را در جریان بگذاریم

farzad.valve

عضو جدید
برخی اصطلاحات کنترل ولو

برخی اصطلاحات کنترل ولو

1- The most common final control element in the process control industries is the control valve. It causes to change in the Flow Rate, Velocity, Temperature, Pressure , ... to ensure the excellent products quality. It consists of 3 major section to work : Body , Actuator , accessories.

2- The control valve manipulates a flowing fluid, such as gas, steam, water, or chemical compounds, to compensate for the load disturbance and keep the regulated process variable as close as possible to the desired set point.

3- Dead Band is the range through which an input signal can be varied, upon reversal of direction, without initiating an observable change in the output signal. and Hysteresis is the maximum difference in output value for any single input value during a calibration cycle, excluding errors due to dead band.

4- Positioner is a position controller that is mechanically connected to a moving part of a final control element or its actuator and that automatically adjusts its output to the actuator to maintain a desired position in proportion to the input signal.

5- Response Time measured by a parameter that includes both dead time and time constant. When applied to the valve, it includes the entire valve assembly.

6- Control Loop means the interconnection of process control components such that information regarding the process variable is continuously fed back to the controller set point to provide continuous, automatic corrections to the process variable.

7- Gain is the ratio of the magnitude of the output change of a given system or device to the magnitude of the input change that caused the output change.

8- Fail position is a condition wherein the valve closure member moves to it when the actuating energy source fails. the normal position is the ordinary position of valve before installing on the process. Usually these parameters are same except control valves with lockup system.

9- Flow Characteristic is the relationship between the flow coefficient and the closure member travel as it is moved from the closed position to rated travel with constant pressure drop across the valve.

10- Accessories are devices that is mounted on the actuator to complement the actuator’s function and make it a complete operating unit. Examples include positioners, supply pressure regulators, solenoids, and limit switches.

منبع : vanaston.ir

آخرین ویرایش:

zingzing2hamid

عضو جدید
Needle Valves

کمک خيلي خيلي فوري
:cry::cry::cry:
خواهشا کمک کنيد
سلام
من بايد هفته آينده يک پروژه و تحقيق در زمينه شيرهاي سوزني ارائه بدهم اما در طي جستجو هاي فراوان در اينترنت از جمله سايت هاي ميراب و مکانيک آب به مطالب ناچيزي برخورد کردم .
آيا شما مي توانيد يک مطلب جامع و مفصل در اين زمينه به من بدهيد ؟؟؟؟
و يا اينکه مقاله ، کتابها و يا هندبوک هايي به زبان فارسي که به صورت کامل و مفصل به مبحث شيرهاي سوزني مي پردازد به من معرفي کنيد ؟؟؟؟؟

عناوين تحقيق به زبان فارسي
تعريف کامل شيرهاي سوزني
انواع شيرهاي سوزني
دسته بندي جامع شيرهاي سوزني
اساس کار و نحوه عملکرد شيرهاي سوزني به همراه شکل
تشريح اجزاء و ساختمان داخلي شير هاي سوزني به همراه شکل
عملگرهايي که روي شير هاي سوزني قرار مي گيرند
کاربرد شيرهاي سوزني
فيلم ها و کليپ هايي در زمينه شير هاي سوزني

rahimi_ah

عضو جدید
با سلام.بسته به نوع شیر استانداردهای مختلفی در مورد آنها وجود دارد که از مهمترین آنها میتوان به استاندارد API6D اشاره کرد.با مراجعه به این استاندارد مطالب مفیدی دستگیر شما میشود.

farzad.valve

عضو جدید
با سلام.بسته به نوع شیر استانداردهای مختلفی در مورد آنها وجود دارد که از مهمترین آنها میتوان به استاندارد API6D اشاره کرد.با مراجعه به این استاندارد مطالب مفیدی دستگیر شما میشود.

ممنون از توجه شما
باید اضافه کنم که استاندارد فوق در مورد 4 نوع شیر Gate, Check, Plug, Ball و نوع خاصی از آنها صحبت می کند و درمورد ولوهای دیگه یا انواع دیگه ولوهای فوق باید استانداردهای بیشتری رو مطالعه نمود.

سلام بر مهندس عزیز و بزرگوار
اینو میدونیم و بهمون گفتن که سعی شود در اختلاف فشار بیش از 2 بار یا 30 پی اس آی, ولوها باز نشوند. می خواستم بدونم آیا این موضوع تو یه استاندارد یا کاتالوگ خاصی آمده است یا نه؟
مجددا تشکر می کنم

تو استاندارد SHELL DEP 31.38.01.11 - Piping General Requirement بخش 3.12.7 مطلب جالبی راجع به لزوم نصب بای پاس نوشته شاید به دردمون بخوره
Quick opening of a large valve holding high pressure may cause a significant shock wave travelling true the pipe at sonic speed causing damage to internals, flanged connections bellows etc. Since controlled opening (crack a valve open) is easier with a small valve than with a big valve, large valves should be provide with a small by-pass in order to allow controlled equalizing of the high pressure. As a guide line a DN 50 (NPS 2) by pass should be provided when the run pipe is larger than DN 150 (NPS 6) and the pressure difference is larger 15 Bar (218 psi). A bypass is not necessary in case a control valve is installed downstream that can be opened gradually after opening of the block valve. The decision to install an equalizing by-pass is a part of the process design.
به طور خلاصه میخواد بگه که باز کردن سریع شیرهای بزرگ ممکن است منجر به انتشار یک موج با سرعت صوت بشه که میتونه به قسمت های داخلی شیر یا دیگر اتصالات آسیب بزنه. بنابراین شیرهای بزرگ باید با بای پاس های کوچک موازی گردند. به عنوان مثال برای یک شیر بزرگتر از 6 اینچ و با اختلاف فشار بیش از 15 بار یک شیر 2 اینچ به عنوان بای پاس لازم است.
به نظر من از این روی این استاندارد می توان استناد کرد که در اختلاف فشار کوچکتر از 15 بار می توان شیر را به راحتی باز کرد.
آیا این استناد می تونه درست باشه؟

farzad.valve

عضو جدید
با عرض سلام و تبریک سال نو خدمت همه دوستان به خصوص سرور گرامی ، مهندس عزیزیان
ان شالا سال خوب و پر برکتی داشته باشید

farzad.valve

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان
ایشالا که شاد و خندان باشید
دیدم از شما خبری نیست گفتم عرض ادبی کرده باشم

سلام بر استاد خیرخواه
دلمون واستون تنگ شده بود