شناخت شیرآلات صنعتی 1

مهندس جان اعداد و حروفی که روی شیرها بخار ( شیر کف فلزی یا همون globe valve ) نوشته میشه چیه -باتوجه به این نکته تو سیستم بخار بیشتر از این نوع شیر استفاده میکنند
مهندس وقتی روی شیر های بخار مینویسه DN100 منظور قطر چیه ؟؟؟
الان دقیقا حضور ذهن ندارم ولی ی عدد وحروف دیگه ای به غیر از قطر بود نمیدونم دقیقا فکر کنم PN16 بود این اعدا که گفتم برای ی شیر بخار کف فلزیه - امکانش هست مهندس جان از اطلاعاتتون در این زمینه استفاده بشه
مهندس شرمنده که پا تو کفش شما میکنیم
اگه اجازه بدین درس تحویل میدیم
آقای رحیمی DN100 همان قطر دهانه شیر به میلیمتر است که در واقع این عدد نشاندهنده یه شیر 4 اینچ می باشد.
PN16 هم اگه اشتباه نکنم نشانگر فشار کاری شیر است
nominal pressure classPN​
numerical pressure design class as defined in ISO 7268 and used for reference purposes
nominal sizeDN​

numerical metric designation of size that is common to components in piping systems of any one siz​

آخرین ویرایش:

farzad.valve

عضو جدید
با اجازه صاحبخونه
دوست عزیز اطلاعات کامل در مورد اکچویترهایی که شما میخواین تو کلاسهای درسی و آموزشی پیدا میشه که خود مهندس این دوره ها را اجرا میکنن
من از کلاس ایشون بهره ها برده ام
پیشنهاد میدم که حتما تو یکی از دوره های آموزشی مهندس شرکت کنین
خیلی به درد بخور و عالیه

آقای مهندس عزیزیان لطف دارن به بنده
اگه نه خود ایشون تو کچویتورهای Gas Over Oil ماشالا خیلی با سواد هستند

farzad.valve

عضو جدید
مهندس جان اعداد و حروفی که روی شیرها بخار ( شیر کف فلزی یا همون globe valve ) نوشته میشه چیه -باتوجه به این نکته تو سیستم بخار بیشتر از این نوع شیر استفاده میکنند
مهندس وقتی روی شیر های بخار مینویسه DN100 منظور قطر چیه ؟؟؟
الان دقیقا حضور ذهن ندارم ولی ی عدد وحروف دیگه ای به غیر از قطر بود نمیدونم دقیقا فکر کنم PN16 بود این اعدا که گفتم برای ی شیر بخار کف فلزیه - امکانش هست مهندس جان از اطلاعاتتون در این زمینه استفاده بشه
آقای مهندس عزیزیان درست فرمودند و من کمی توضیح بیشتر میدم
DNبیانگر سایز و PN بیانگر کلاس فشاری در دستگاه متریک هستند
حرف N در DN , PN بیانگر نامی یا اسمی بودن این دو پارامتر هستند و این یعنی اینکه مقدار دقیقی از این 2 پارامتر سایز و فشار را به ما نمیدهند
بعنوان مثال PN16 در دمای معمولی تا 16 بار رو تحمل می کنه ولی در دماهای بالا ممکنه این مقدار حتی به کمتر از 6 بار برسه
و DN200 یا 8 اینچ در کلاس فشاری پایین شاید قطر دقیق دهانه شیر را بدهد ولی در فشارهای بالا ممکن است به 170 برسد و این 2 مثال اسمی بودن و نه دقیق بودن این 2 پارامتر را بیان می کنند

مجیدرحیمی

عضو جدید
مهندس جان امکانش هست درمورد شیر های کنترلی بخار وشیرهای فشار شکن بخار کمی توضیح بدید- تو ایستگاههای تقلیل فشار برای چیلرهای جذبی سه خط لوله لوله اریم یکی بای پیه و تا دیگه روی هرکدومشون ی شیر تقلیل فشاره که به وسیله بخار خروجی که تنظیم شد استفاده میکنند سوالم اینه باتوجه به اینکه این شیر های تقلیل فشار ی لوله از بالاشون گرفته شده و به لوله کلکتور عمودی مصرف کننده متصل میشه چه طوری میفهمند که چقدر شیرو باز کنند و ببندند یعنی چطوری طرای کردند که تواین فشار مثلا 2 بار شیرو یکم ببند یا تو فشار 1 بار ی کم ببند

مهندس جان امکانش هست درمورد شیر های کنترلی بخار وشیرهای فشار شکن بخار کمی توضیح بدید- تو ایستگاههای تقلیل فشار برای چیلرهای جذبی سه خط لوله لوله اریم یکی بای پیه و تا دیگه روی هرکدومشون ی شیر تقلیل فشاره که به وسیله بخار خروجی که تنظیم شد استفاده میکنند سوالم اینه باتوجه به اینکه این شیر های تقلیل فشار ی لوله از بالاشون گرفته شده و به لوله کلکتور عمودی مصرف کننده متصل میشه چه طوری میفهمند که چقدر شیرو باز کنند و ببندند یعنی چطوری طرای کردند که تواین فشار مثلا 2 بار شیرو یکم ببند یا تو فشار 1 بار ی کم ببند
با سلام مجدد و عرض ادب
مهندس جان یه کم تو املای مطالب دقت بیشتری کن
ما تو ایستگاههای تقویت فشار گاز یه ایستگاه تقلیل فشار نیز داریم که فشار گاز خط را از حدود 40 bar به حدود 4 bar و کمتر کاهش میده (برای سوخت توربینهای گازی این فشار به حدود 24 bar کاهش پیدا میکنه
در این ایستگاه تقلیل فشار از Axial Flow Valve استفاده میشه. در این سیستم فشار خروجی ایستگاه تقلیل فشار به روی این ولو وارد میشه و درون این ولو یه Sleeve لاستیکی قرار داره که از طرف پایین sleeve فشار قبل از رگولاتور بهش وارد میشه و از طرف بالای اون فشار بعد از رگولاتور وارد میشه
هر چه فشار بعد از رگولاتور کمتر باشه فشار زیر sleeve میتونه اونو بلندتر کنه و در نتیجه فلوی بیشتری از رگولاتور عبور کرده و فشار بعد از رگولاتور افزایش پیدا میکنه
با افزایش فشار بعد از رگولاتور, فشار اعمالی به بالای sleeve بیشتر شده در نتیجه موجب تنگتر شدن مجرای عبور سیال شده و بدین ترتیب رگولاتور عملیات کنترل فشار را به خوبی انجام خواهد داد
به پیوست کاتالوگ مربوط به این AFV را می فرستم
امیدوارم به دردت بخوره
اگه سوال دیگه ای داشتی در خدمتیم

پیوست ها

• Axial Flow Valve.pdf
    3.1 مگایابت · بازدیدها: 0
درخواست کمک و راهنمایی

درخواست کمک و راهنمایی

با عرض سلام و ادب خدمت مهندس خیرخواه و سایر دوستان
ما تو منطقه خودمان ضمن حفاریهای باستان شناسانه!!!! به یه شیر بی نام و نشان برخورد کردیم که متاسفانه تو name Plate مربوطه اش قسمت مربوط به کارخانه سازنده شیر ناخوانا بود
من که هر چی سعی کردم فقط تونستم عبارت گنگ trolV رو از رو name plate بخونم در حالیکه سایز حروف به ظاهر خوانده شده نیز با هم همخوانی ندارند
اگه از دوستان کسی میتونه راجع به کارخانه سازنده شیر اطلاعاتی بده خیلی خوشحال میشم که اون اطلاعاتو در اختیار من نیز قرار بده
به پیوست عکس گرفته شده از name plate را ضمیمه کردم
این شیر یه شیر هات تپ بوده و با توجه به اطلاعات روی name plate یک شیر توپی کلاس 600 با سایز 6 اینچ می باشد.

پیوست ها

• IMAG0588.jpg
    IMAG0588.jpg
    29 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMAG0590.jpg
    IMAG0590.jpg
    56.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:
درخواست کمک و راهنمایی

درخواست کمک و راهنمایی

دو تا عکس دیگه مربوط به این شیر باستانی رو خدمتتان می فرستم
دوباره از همکاری صورت گرفته پیشاپیش تشکر میکنم

پیوست ها

• IMAG0590.jpg
    IMAG0590.jpg
    56.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMAG0594.jpg
    IMAG0594.jpg
    25.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

.ElmoSanat

عضو جدید
سلام
آی فرزاد جان
قوربانت بشم
همش در مورد شیرهای معمولی گفتی یه کم هم در مورد سایر شیر آلات بگو

farzad.valve

عضو جدید
مهندس جان باید شرکت Petrol Valve باشه که سایتش رو پایین گذاشتم
http://www.petrolvalves.it/applications/Upstream/Upstream-Subsea/Ball-Valves/Top-Entry

سلام مهندس
دستت درد نکنه
مثل همیشه به خال زدی
اما مثل اینکه این شرکت اطلاعات چندانی تو سایتش نذاشته
میخواستم نقشه ولوهاشو داشته باشم
الان این شیری که حفاری شده از محل Top Entry و از کنار بولتهاش گاز میده بیرون
به نظر میاد یه گسکتی یا O-ring داشته باشه که دچار مشکل شده
میخواستم قبل از باز کردن ولو به نقشه هاش دسترسی داشته باشم
اما متاسفانه چنین نقشه هایی پیدا نکردم
اگه باز مطلب اضافه ای پیدا کردین ممنون میشم منو بی خبر نذارین

arian2

عضو جدید
با سلام و خسته نباشيد خدمت مهندس عزيز- يك سوال:
آيا LEAKAGE در ولو پروانه اي و توپي مشابه هم هست يا فرق ميكند؟ آيا اگر از لحاظ پروسس مشكل نداشته باشد ميتوان بجاي شير توپي از شير پروانه اي استفاده كرد؟ لازم به ذكر است در خط H2S جريان دارد كه بسيار خطرناك است و سايز خط "32 است . آيا استانداردي وجود دارد كه نشتي ها را بتوان از روي آن استدلال نمود؟

shahrameng

کاربر فعال
آيا LEAKAGE در ولو پروانه اي و توپي مشابه هم هست يا فرق ميكند؟ آيا اگر از لحاظ پروسس مشكل نداشته باشد ميتوان بجاي شير توپي از شير پروانه اي استفاده كرد؟ لازم به ذكر است در خط H2S جريان دارد كه بسيار خطرناك است و سايز خط "32 است . آيا استانداردي وجود دارد كه نشتي ها را بتوان از روي آن استدلال نمود؟

دوست من کاربری این 2 شیر با هم متفاوته و بجز بحث نشتی مجاز ، قابل استفاده به جای هم نیستند شیر های پروانه ای آن -آف هستند ولی شیرهای توپی اگه منظورتون
globe
باشه مصرف آن در
regulation
هستش امیدوارم جوابتو داده باشم

farzad.valve

عضو جدید

با سلام خدمت دوستمون shahrameng
من توی این تاپیک همیشه رک و راحت بودم الان هم هستم . امید وارم ناراحت نشید
عرض کنم پاسخ شما به سوال arian2 تقریبا هیچ ربطی نداشت
شیر توپی شیر قطع و وصل است ولی شیر پروانه ای را می توان علاوه بر قطع و وصل ، برای تنظیم جریان نیز بکار برد. هر دو این شیرها معمولا Soft-Seat هستند و بنابراین نشتی شان صفر است، در فشارهای پایین و جایی کا وظیفه شان اجازه دهد میتوان آنها را جای هم استفاده نمود.وجود H2S در سرویس مستلزم بکارگیری مواد خاصی است که توی استاندارد NACE MR 0175 آمده است و بحث بسیار گسترده ای است. اگر فشار شما کمتر از 20 بار است میتوان نوعی از شیر پروانه ای را جای توپی استفاده نمود و قیمتش درمقایسه با شیر توپی بسیار مناسب است
ارادتمند- خیرخواه

shahrameng

کاربر فعال
با سلام خدمت دوستمون shahrameng
من توی این تاپیک همیشه رک و راحت بودم الان هم هستم . امید وارم ناراحت نشید
عرض کنم پاسخ شما به سوال arian2 تقریبا هیچ ربطی نداشت
شیر توپی شیر قطع و وصل است ولی شیر پروانه ای را می توان علاوه بر قطع و وصل ، برای تنظیم جریان نیز بکار برد. هر دو این شیرها معمولا Soft-Seat هستند و بنابراین نشتی شان صفر است، در فشارهای پایین و جایی کا وظیفه شان اجازه دهد میتوان آنها را جای هم استفاده نمود.وجود H2S در سرویس مستلزم بکارگیری مواد خاصی است که توی استاندارد NACE MR 0175 آمده است و بحث بسیار گسترده ای است. اگر فشار شما کمتر از 20 بار است میتوان نوعی از شیر پروانه ای را جای توپی استفاده نمود و قیمتش درمقایسه با شیر توپی بسیار مناسب است
ارادتمند- خیرخواه

سلام دوستان
خیرخواه عزیز همچنین که از اسمتون پیداست از سر خیرخواهی و دانش بالای مهندسی اطلاعاتتون ارائه شده و نه من هیچکس از طرح و عقیده ودانش مهندسی حق ناراحتی نداره در ادامه خدمتتون عرض کنم که من یه 10 سالی سابقه کار پایپینگ در صنعت نیروگاه و نفت و پتروشیمی دارم و بر اساس تجربه و مقداری هم مطالعه اون موارد بالا رو نوشتم فقط یک تجربه شخصی من نشتی شیر پروانه ای در مدار روغن هیدرولیک نیروگاه کرخه هستش که بعد از 10 سال این مشکل هنوز برقراره و یا در سیستم های پتروشیمی مثل بندر صادراتی عسلویه یا بندر پارس خدمتون عرض کنم که بجز در سیستم های یوتیلیتی که نشتی ایرادی نداره و اونم فقط در انشعابات زیر 2 اینچ ما از باترفلای والو استفاده کردیم و اصولا بهربرداری با این والوها برای اپراتورها هم مشکل و در موارد دستی از آچارهای اف برای سفت کردن استفاده می کنند در حالی در همون سایز در گلوب والوها نشتی کمتر و بهربرداری راحتره فقط هزینه بیشتری باید پرداخت بشه

braveheart

عضو جدید
درود بر شما.
دوستان من اطلاعاتی درباره ی نحوه ی کار و تنظیم و اساس عملکرد choke valve می خواستم.لطفا راهنمایی فرمایید.
اگه هندبوک یا هر فایل یا این جور چیزها هم هست بزارید ممنون میشم.
با تشکر

farzad.valve

عضو جدید
درود بر شما.
دوستان من اطلاعاتی درباره ی نحوه ی کار و تنظیم و اساس عملکرد choke valve می خواستم.لطفا راهنمایی فرمایید.
اگه هندبوک یا هر فایل یا این جور چیزها هم هست بزارید ممنون میشم.
با تشکر
سلام بر شما
CHOKE Valve جزو شیرهای سر چاهی یا WELLHEAD است و برای فرایند اختناق و کاهش فشار سیال خروجی از چاه بکار می رود
دارای 2 نوع است: Positive و Adjustable
همونجوری که از اسماشون پیداست Adjustable قابلیت تنظیم دارد ولی Positive درای یک نازل ثابت یا Bean است که جریان هنگام عبور از آن دچار اختناق می گردد
ارادتمند- خیرخواه
Choke%20Valves.jpg

setare_ur

عضو جدید
پرسش نامه

پرسش نامه

با سلام خدمت استاد گرامی جناب مهندس خیرخواه عزیز

جناب مهندس مجموعه شرکت ما در حال بررسی مشکلات شیرآلات توپی تمام جوشی سایز بالای 8 اینچ هستش و در این خصوص پرسش نامه ایی رو آماده کرده ایم با توجه به سطح علمی جنابعالی و تجربه کاری سرشار شما استاد گرانقدر بسیار برایمان ارزشمند خواهد بود که از نکته نظرات شما در این پرسش نامه آگاه شویم. تقاضا مندیم آن را به آدرس INFO.OTF@GMAIL.COM ارسال نمایید. قبلا از همکاری جنابعالی کمال تشکر را داریم.

پیوست ها

• پرسشنامه بررسی &#1.pdf
    516.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • پرسشنامه بررسی &#1.doc
    101.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

setare_ur

عضو جدید
از کلیه دوستان و همکاران عزیزی که به نحوی با شیرآلات توپی تمام جوشی سایز بالا سر و کار داشته اند تقاضا داریم در راستای بررسی مشکلات شیرآلات توپی تمام جوشی سایز بالای 8 اینچ در صنعت نفت و گاز کشور، نسبت تکمیل پرسش نامه پیوست اقدام نموده تا ما را در راستای نتیجه بخشی این تحقیق و بررسی یاری نمایند. تا بدین وسیله گامی موثر در راستای رفع مشکلات موجود برداشته شود. خواهشمندیم پرسش نامه را پس از بررسی به آدرس INFO.OTF@GMAIL.COM ارسال کرده و یا به شماره فکس 04413673233 فکس نمایید.

پیوست ها

• پرسشنامه بررسی &#1.doc
    101.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

arash.sepahvand

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید
مطلب بسیار مفیدی بود
متشکرم
اگر امکان دارد در مورد خط لوله های نفت و گاز و همچنین نوع شیرهای به کار رفته توضیحاتی بدهید.

hadiadnani

عضو جدید
سلام
كسي در مورد كنتور حجمي مغناطيسي مگاب 3000 اطلاعاتي داره؟
كاتالوگش خيلي ناقصه و نحوه تنظيم كنتور حجمي براي نمايش صحيح دبي رو نگفته
ممنون

farzad.valve

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید
مطلب بسیار مفیدی بود
متشکرم
اگر امکان دارد در مورد خط لوله های نفت و گاز و همچنین نوع شیرهای به کار رفته توضیحاتی بدهید.
سوال شما خیلی کلی هست ولی یه توضیح کلی عرض می کنم
خطوط لوله برای انتقال سیالات انرژی مقرون به صرفه ترین روش در طولانی مدت هست
اگر نفت و گاز عبوری اصطلاحا شیرین باشه از لوله های کربن استیل معمولی ولی اگر ترش باشه باید از لوله هایی استفاده نمود که از استاندارد Nace پیروی کنند
خطوط لوله سراسری گاز تا 56 اینچ هستند و الان اگر اشتباه نکنم 9 تا خط سراسری گاز داریم و نفت هم 36 اینچ من میدونم که هست اگر بزرگترش هست دوستان بگن
خط 36 اینچ از ری میره به اصفهان . خطوط نفت معمولا نفت و فراورده را منتقل می کنند ولی خطوط گاز فقط گاز طبیعی منتقل می کنند.
شیرآلات خطوط انتقال نیز باید قابلیت پیگ رانی داشته باشند و عمر عملکردی بالایی داشته باشند و یکسری مکانیزمهای خاص که معمولا تو گاز از نوع خاصی از شیرهای توپی و نیز نه ندرت از یک نوع شیر دروازه ای و در نفت از همین نوع اخیر شیر دروازه ای استفاده می شود
ارادتمند - فرزاد خیرخواه

سلام بر مهندس عزیز
دیروز طی عملیات تعمیر یک شیر روی خط فشار دار متوجه نکته ای شدم که به نظرم درست نبود
می خواستم نظر شما را هم بدانم
مجرابند شیر پلاگ بعد از فشار دار شدن لوله به طرز محسوسی به سمت بالا حرکت کرد. به طوری که اگر شکل مخروطی پلاگ ولو نبود ممکن بود مجرابند از محل خود خارج شود.
آیا به نظر شما حرکت مجرابند به سمت بالا بعد از فشاردار شدن لوله و شیر امری طبیعی است یا نه؟
البته اینم بگم که الان یادم نیست آیا شیر در حالت باز بود یا بسته؟ اما بعد از باز کردن شیر قبل از اون شیر و فشاردار کردن مسیر، مجرابند به سمت بالا حرکت کرد و این حرکت نیز کاملا مشهود بود :eek:

سلام بر مهندس عزیز
دیروز طی عملیات تعمیر یک شیر روی خط فشار دار متوجه نکته ای شدم که به نظرم درست نبود
مجرابند شیر پلاگ بعد از فشار دار شدن لوله به طرز محسوسی به سمت بالا حرکت کرد. به طوری که اگر شکل مخروطی پلاگ ولو نبود ممکن بود مجرابند از محل خود خارج شود.
آیا به نظر شما حرکت مجرابند به سمت بالا بعد از فشاردار شدن لوله و شیر امری طبیعی است یا نه؟
البته اینم بگم که الان یادم نیست آیا شیر در حالت باز بود یا بسته؟ اما بعد از باز کردن شیر قبل از اون شیر و فشاردار کردن مسیر، مجرابند به سمت بالا حرکت کرد و این حرکت نیز کاملا مشهود بود :eek:

سلام مهندس جان کجایی بابا دلتنگ شدیم حالا جواب سوالمونو بی خیال بیا یه سری به برو بچ بزن پوسیدیم از بس به این صفحات قدیمی نگاه کردیم!
مخلصیم

farzad.valve

عضو جدید
سلام بر مهندس عزیز
سلام مهندس عزیزیان
عیبت بنده را ببخشید
عرض کنم شیری که میفرمایید پلاگ ولو از نوع Pressure Balance بوده که بصورت وارونه است و دارای دو سوراخ در دو طرف مجرابند است و اگر یکی از آنها مسدود شود همین پدیده ای شما فرمودید رخ می دهد یعنی Plug به بالا و یا پایین فشرده می شود و معمولا در حالت کاملا بسته این اتفاق نخواهد افتاد.
pb.jpg

farzad.valve

عضو جدید
control valve

control valve

با سلام و ارادت خدمت همه دوستان
در سال جدید حتما شروع به آموزش کنترل ولو خواهم نمود
برای شروع اگر دوستان سوالی دارند مطرح کنند که استارت مباحث ما باشه
ممنون
خیرخواه