شما چه گیاهی تو خونه دارین؟

po7ya

عضو جدید
سلام اینا بذره کاجه ؟
میشه یه ذره توضیح بدید در مورد شرایطش ؟
من هر چی میکارم 10 ،‌ 15 سانتی متر که میشه خشک میشه .......
سلام
اینا بذر نوئل آبی هستند قراره آبی باشن ولی نمیدونم چرا سبز هستند:w19:امیدوارم یه روزی آبی بشن:smoke:
ماجرا از اینجا آغاز شد که توی یک گلفروشی در لواسان من برای اولین بار یه نوئل آبی دیدم و با همان نگاه اول یک دل نه صد دل عاشقش شدم:heart:

ولی وقتی قیمتش رو سوال کردم حالم خیلی بد شد:surprised: از 300 هزار تومان بود تا 2-3 میلیون :confused:
خلاصه از اون روز به بعد فکر داشتن نوئل آبی یک لحظه از سرم بیرون نمیرفت شبها خوابش رو میدیدم و روزها را در حسرت داشتنش میگذراندم:crying:

چند جا هم تو تهران پیدا کردم که سالها پیش کاشته بودنشون و الان برای خودشون عظمت و ابهتی داشتن مثلاٌ تو کاخ سعد آباد ،میدان لواسان ، کاخ نیاوران ..

آخرین ویرایش:

po7ya

عضو جدید
خلاصه چه سرتون درد بیارم یه روز فرشته مهربون اومد سراغم و کلی دلداریم داد:w24: و از طرف یک دوست درکانادا این بذرا رو برام فرستاد:w40::w21:

منم که هیچ اطلاعاتی در این زمینه نداشتم با کمی مطالعه :w10:

و پرس وجو:w26: شروع به زراعت کردم

اول به مدت 24 ساعت تعدادی بذر رو در آب جوشیده ای که سرد شده و به دمای اتاق رسیده بود می خیساندم و بقیه رو تو یخچال تو تنظیف نگه میداشتم تا نوبت کشت بعدی

از 120 بذر یه تعدادی رو به نصیحت بعضی از دوستان تو پیت ماس کاشتم ولی خیلی نتیجه خوبی نگرفتم به تجربه فهمیدم تو کوکوپیت بهتر نتیجه میده

برای بهتر شدن زهکش ، سینی های کشتم رو روی سبد میوه که برعکس کرده بودم میذاشتم تا آب اضافی راحتتر خارج بشه بازم فهمیدم که همون قدر که بذرها به آب احتیاج

دارن به هوا هم نیاز دارن وگرنه خفه میشن :eek:
چون بذرها خیلی ریز بودند (اندازه خاکشیر) تو عمق خیلی کم 2-3 میلیمتری میکاشتمشون خلاصه بعد از 10 روز انتظار بذرها جوانه میزدندو سبز میشدند :w11:
منم ذوق مرگ میشدم :w14:اون عکسی که قبلاٌ گذاشته بودم ماله 4-5 ماهه پیشه ولی از اونجایی که خیلی کند رشد هستند الان بعده این همه مدت تازه اینقدر شدند:love:

از 120 تا بذر فقط 60 تاشون سبز شد :huh: بازم به تجربه فهمیدم که این جوانه ها نیاز به آفتاب مستقیم دارند به سرما خیلی مقاومند انگار ضد یخ دارن تو خودشون
من این جوانه ها رو تو دمای زیر صفر هم بیرون خونه نگه داشتم هیچیشون نشد اصلاٌ با آب و هوای سرد سازگار هستند و به کم آبی هم خیلی مقاومند.هر از گاهی هم با مقدار کمی کود کریستالون 18-18-18 و آهن کودیاریشون میکنم.
این کل تجربیات من بود .
دیگه باید ببخشین همین قدر بلد بودم... :sweatdrop:
از بقیه دوستان هم خواهش میکنم اگه اطلاعاتی تو این زمینه دارند من رو راهنمایی کنند :w27:

آخرین ویرایش:

nargessss

عضو جدید
ممنون از توضیحات مفیدتون .
من این سوالو پرسیدم چون 3 ماه پیش بذره کاج رو کاشتم وقتی در اومد دقیقا شبیه بذرهایی بود که شما کاشته بودید اما برا من هیچ کدوم به سر انجام نرسید و همشون خشک شدن :cry:

گلابتون

مدیر بازنشسته
محشره پویا جان...عاااااااالیه...دست مریزاد.واقعا لذت بردم...

یه سوال عزیز: این ورقه های کوکو پیت رو از کجا تهیه کردی...من خیلی دنبالشون گشتم متاسفانه تو کرج پیدا نکردم.
:w20:

po7ya

عضو جدید
محشره پویا جان...عاااااااالیه...دست مریزاد.واقعا لذت بردم...

یه سوال عزیز: این ورقه های کوکو پیت رو از کجا تهیه کردی...من خیلی دنبالشون گشتم متاسفانه تو کرج پیدا نکردم.
:w20:

گلاب جان از اینهمه ابراز لطف و محبتی که داری خیلی ممنون و سپاسگزارم
تو صفحات اول این تاپیک شما از گل و گیاهات گفتی من یکی بیصبرانه منتظرم که هنر باغبانی شما استاد بزرگ رو به روایت تصویر ببینم مطمئنم کسی پیش شما حرقی واسه گفتن نداره:w16:
سینی های کشت هم من از بازار گل افسریه تهران خریدم همه مدلشم داره قیمتش راستش یادم نمیاد ولی ارزون بود.

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلاب جان از اینهمه ابراز لطف و محبتی که داری خیلی ممنون و سپاسگزارم
تو صفحات اول این تاپیک شما از گل و گیاهات گفتی من یکی بیصبرانه منتظرم که هنر باغبانی شما استاد بزرگ رو به روایت تصویر ببینم مطمئنم کسی پیش شما حرقی واسه گفتن نداره:w16:
سینی های کشت هم من از بازار گل افسریه تهران خریدم همه مدلشم داره قیمتش راستش یادم نمیاد ولی ارزون بود.

خواهش میکنم عزیز...واقعا قابل تحسینه ...خسته نباشی.

اما.......................

دست رو دلم نذار که خونه ....
اون موقع گذشت یه زمانی یه خونه ویلایی داشتیم که جای اینجور چیزها رو توش داشتم اما از بد حادثه آپارتمان نشین شدیم و به شدت گل و گیاه و گلدونامو از دست دادم...حدود هشتاد نوع گیاه کم نظیرم رو به تاراج دادم...چون نه دیگه جاش رو داشتم نه میشد که نیازشون رو توی یه آپارتمان جنوبی و بدون آفتاب برآورده سازم.
حالا دیگه چیز زیادی ندارم متاسفانه...اما یه چندتایی عکس البته خیلی محدود ازشون دارم ایشالا سر فرصت براتون میذارم اینجا ببینید...البته به قشنگی گل و گیاه شما نمیشه.

پویا جان سینی کشت رو نگفتم عزیز...منظورم ورقه های کوکو پیت بود که توی گلدانهای آویزی بکار برده بودی

po7ya

عضو جدید
خواهش میکنم عزیز...واقعا قابل تحسینه ...خسته نباشی.

اما.......................

دست رو دلم نذار که خونه ....
اون موقع گذشت یه زمانی یه خونه ویلایی داشتیم که جای اینجور چیزها رو توش داشتم اما از بد حادثه آپارتمان نشین شدیم و به شدت گل و گیاه و گلدونامو از دست دادم...حدود هشتاد نوع گیاه کم نظیرم رو به تاراج دادم...چون نه دیگه جاش رو داشتم نه میشد که نیازشون رو توی یه آپارتمان جنوبی و بدون آفتاب برآورده سازم.
حالا دیگه چیز زیادی ندارم متاسفانه...اما یه چندتایی عکس البته خیلی محدود ازشون دارم ایشالا سر فرصت براتون میذارم اینجا ببینید...البته به قشنگی گل و گیاه شما نمیشه.

پویا جان سینی کشت رو نگفتم عزیز...منظورم ورقه های کوکو پیت بود که توی گلدانهای آویزی بکار برده بودی

گلاب جان
از اینکه گلهایی که دوست داشتی رو دیگه پیشت نداری متاسفم :w24: وقتی استاد بزرگ باغبانی آپارتمان نشین بشه دیگه تکلیف ما روشنه
امیدوارم شرایطی براتون فراهم بشه که بتونین از اینهمه علم و دانش و علاقه ای که دارین به صورت عملی هم استفاده کنید براتون آرزوی موفقیت میکنم .
در ضمن شما بیسوادی من رو ببخش :redface: گلدان آویز با ورقه توش بود از همون بازار گل افسریه خریدم :w27:

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلاب جان
از اینکه گلهایی که دوست داشتی رو دیگه پیشت نداری متاسفم :w24: وقتی استاد بزرگ باغبانی آپارتمان نشین بشه دیگه تکلیف ما روشنه
امیدوارم شرایطی براتون فراهم بشه که بتونین از اینهمه علم و دانش و علاقه ای که دارین به صورت عملی هم استفاده کنید براتون آرزوی موفقیت میکنم .
در ضمن شما بیسوادی من رو ببخش :redface: گلدان آویز با ورقه توش بود از همون بازار گل افسریه خریدم :w27:
متشکرم عزیز شما خیلی به بنده لطف دارید من خودمو لایق این عناوین نمیدونم من شاگردی میکنم...

ممنونم از دعای محبت آمیزتون ...واقعا از خدا میخوام که موجباتش رو فراهم کنه...شادباشی عزیز.

اختیار داری ...باشه اینبار که برم تهران حتما تهیه میکنمشون...اینجا یه ایوان کوچولو دارم شاید بتونم یه کارهایی توش انجام بدم...ممنونم از راهنماییت...
براتون آرزوی موفقیت میکنم...

safir sabz

عضو جدید
سلام عزیز

سلام عزیز

من گیاهان زیادی ندارم اما گل زیاد دوست دارم یک گیاه یاس رازقی دارم که هم کنه گرفته وهم دوچار کمبود مواد غذایی شده البته شایدم مسموم شده ویک برگ انجریری که متاسفانه شکاف برگهاش از بین رفته ونمیدونم چی کارکنم

گلابتون

مدیر بازنشسته
من گیاهان زیادی ندارم اما گل زیاد دوست دارم یک گیاه یاس رازقی دارم که هم کنه گرفته وهم دوچار کمبود مواد غذایی شده البته شایدم مسموم شده ویک برگ انجریری که متاسفانه شکاف برگهاش از بین رفته ونمیدونم چی کارکنم
سلام عزیزجان...لطفا اگه سوالی دارید در این قسمت مطرح بفرمایید تا سریع تر به پاسخ سوالتون برسید....
بفرمایید در خدمتم..
..http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/62686-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A8%D8%A7%D8%BA%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C/page358

bargi

عضو جدید
با عرض سلام
من توی خونه حسن یوسف دارم وقتی بزرگ میشه قطعش میکنم ودوباره میکارمش ولی خشک میشه
لطفا بگید باید چیکار کنم
ممنون

بالا