سوال و پاسخ-01-اصول مهندسی و طراحی صنایع غذایی

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
سلام دوستان....من یک مقاله انگلیسی خوب درباره خشک کردن مواد غذایی مثلا خشک کردن انجمادی یا اسپری درایر یا .... ( البته یک محصولی که زیاد سخت نباشه ) میخواستم
...خودم گشتم ولی سردرگم شدم واقعیتش...کمک کنید ممنون میشم واقعا...مرررررررسی:smile:

سلام... هیچی سخت نیس!!:D

پیوست ها

• 1-s2.0-S0023643808002971-main.pdf
    294.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • barberry.pdf
    494.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

new moon

عضو جدید
سلام... هیچی سخت نیس!!:D
سلام ...خیلی ممنونم ازتون...آخه تو مقطع ارشد استاد بیشتر به نمودار ها و معادلات سنتیک خشک کردن حساسه تا خود مطالب:) به اون خاطر گفتم آسون باشه....بازم ممنون از لطفتون..

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام ...خیلی ممنونم ازتون...آخه تو مقطع ارشد استاد بیشتر به نمودار ها و معادلات سنتیک خشک کردن حساسه تا خود مطالب:) به اون خاطر گفتم آسون باشه....بازم ممنون از لطفتون..
:surprised:
شما سینتیک می خوای؟ نگفته بودی!
برا سینتیک کدوم کتابو می خونین؟ استادتون قراره سینتیک رو درس بده؟؟
این یه مورد که سینتیک هم داره همچین چیز سختی هم نیست که! بزرگش می کنن!

پیوست ها

• 111.pdf
    797.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

new moon

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_surprised.gif
شما سینتیک می خوای؟ نگفته بودی!
برا سینتیک کدوم کتابو می خونین؟ استادتون قراره سینتیک رو درس بده؟؟
این یه مورد که سینتیک هم داره همچین چیز سختی هم نیست که! بزرگش می کنن!

استاد ما خودش طراح دستگاه هست و همزمان اصول مهندسی تکمیلی رو هم درس میده که صرفا سنتیک نیست ولی نمودار و معادله سازی و محاسبات رو هم گفت که شامل میشه...و گقت که مقالاتی که میارین حتما شامل این نمودار ها و... هم باشه تا همه بهتر یاد بگیرن... از منابع لاتین و کمی هم از کتاب توکلی پور و مرتضوی درس میدن.بازم ممنونم ازتون :gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mrsoli

عضو جدید
درخواست راهنمایی و کمک

درخواست راهنمایی و کمک

سلام

برای درس اصول طراحی کارخانه شیر و ماست موزانه جرم و انرژی می خوام
کسی میتونه کمکم کنه ؟:)
ممنون

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها.خوبید؟
کتاب مقدمه ای بر اصول مهندسی نوشته آر پائول سینگ و هلدمان ، نسخه اصلیش رو دارید؟ چاپ چهارمش.
اگه دارید برام واسه دانلود بذارین.ممنونم

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام بچه ها.خوبید؟ کتاب مقدمه ای بر اصول مهندسی نوشته آر پائول سینگ و هلدمان ، نسخه اصلیش رو دارید؟ چاپ چهارمش. اگه دارید برام واسه دانلود بذارین.ممنونم

سلام. ممنون
سه نسخه هست؛ اینکه اصل هستن یا نه؛ اونم برای یه نسخه الکترونیکی رایگان و علمی!!! نمی دونم:redface:

نسخه اول

نسخه دوم ویراست پنجم

اونی که کم حجم هست ویراست چهارم هست ک پایین ضمیمه کردم

پیوست ها

• [R._Paul_Singh,_Dennis_R._Heldman]_Introduction_to(BookZZ.org).pdf
    7.2 مگایابت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

food industrial

عضو جدید
سلام من یه جزوه اصول طراحی کارخانجات صنایع غذایی کامل و خوب لازم دارم. اگر کسی کتاب یا جزوه کامل و خوبی از طراحان یا اساتید برتر داره لطفا برای دانلود بزاره. متشکرم

shabgard_j

عضو جدید
کمکم لطفا

کمکم لطفا

سلام دوستان . ی سوال داشتم کسی از سیستم های با واکنش شیمیایی چیزی میدونه؟؟؟ استاد اصول مهندسی بهم پروژه داده ولی هر چی میگردم مطلب درستی پیدا نمیکنم.اصلا نمیدونم مربوط ب چی هست.لطفا کمکم کنین.

shabgard_j

عضو جدید
سلام دوستان ی کمکی میخوام ازتون کسی جزوه اصول مهندسی نداره بفرسته رو ایمیلم.کتابی pdf هم دارین برام بفرستین. ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mustafa3

کاربر فعال صنایع غذایی ,
سلام دوستان ی کمکی میخوام ازتون کسی جزوه اصول مهندسی نداره بفرسته رو ایمیلم.کتابی pdf هم دارین برام بفرستین. ممنون
abedyjavad@yahoo.com

سلام كتاب اصول مهندسي رو لاتين اگه ميخواين براتون بفرستم توي اين سايت هم ميتونين پيداش كنين
http://en.bookfi.org/

فارسي بعيد ميدونم پي دي اف گيرتون بياد
جزوه هم....
كليك كنين

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام دوستان . ی سوال داشتم کسی از سیستم های با واکنش شیمیایی چیزی میدونه؟؟؟ استاد اصول مهندسی بهم پروژه داده ولی هر چی میگردم مطلب درستی پیدا نمیکنم.اصلا نمیدونم مربوط ب چی هست.لطفا کمکم کنین.

سلام؛
چیزی که در اصول مهندسی صنایع غذایی معمولاً می خونیم، سیستم ها برای واکنش های فیزیکی هستند مثل اواپراتورها (تبخیر)، دیگ بخار، کندانسور، شیر انبساط، حتی کمپرسورها، تبرید، انجماد، سایکرومتری، کریستالیزاسیون، انتقال حرارت و جرم و ....

سوال شما کلی هست ممکنه منظورش انواع سیستم ها و ترمودینامیک سیستم ها باشه برای فصل اول اصول مهندسی سینگ هلدمان یا فصل ترمودینامیک؛ سیستم های باز، بسته، بچ، نیمه بچ و پیوسته

یکی از سیستمهایی که ممکنه واکنش شیمیایی داخلش انجام بشه، راکتور هست

تخمیر در صنایع غذایی و بیوتکنولوژی داخل فرمنتور انجام می شه که یک بیوراکتور هست؛ می تونید به کتاب فرآیندهای نوین مرتضوی یه نگاه بندازید

معمولا کشت زنده سلولهای دارای قابلیت تخمیر یا تولید محصولات مختلف زیستی مثل رنگ، اسیدچرب و .... داخل فرمنتور یا بیوراکتور انجام می شه

استخراج مواد هم ممکنه واکنش شیمیایی در نظر گرفته بشه که مثلا استخراج عصاره ها از بافت گیاهی یا حیوانی؛ استخراج روغن باشه مثل دستگاه سوکسله، روتاری در حد آزمایشگاهی

فرآیندهای بلیچینگ در صنعت روغن خودش واکنش شیمیایی هست که داخل یک مخزن انجام می شه

تخمیر شیر داخل تانک نگهداری برای تولید ماست، تخمیر شیر در وت برای تولید پنیر خودش یکی از سیستم ها برای انجام واکنش شیمیایی هست

فرآیند هیدروژناسیون روغن نباتی، جز به جز کردن و فرآیندهای مختلف در صنعت روغن اکثراً شیمیایی هستند

سیستم دیفوزیون در تهیه و استخراج مواد قندی از چغندر خودش شیمیایی هست

همه این واکنش ها رو به تفصیل می تونید از کتاب ها دربیارید:
1- روغن فرشته مالک
2- قند مصباحی
3- لبنی هر کتابی که شد

mohsen jahani j

عضو جدید
سلام من یه جزوه اصول طراحی کارخانجات صنایع غذایی کامل و خوب لازم دارم. اگر کسی کتاب یا جزوه کامل و خوبی از طراحان یا اساتید برتر داره لطفا برای دانلود بزاره. متشکرم

من پاس کردم و پروژه هم دارم
خوشحال میشم بتونم کمکتون کنم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

fabotorabi

عضو جدید
نیاز به طرح توجیهی در مورد کارخانه همبرگر

نیاز به طرح توجیهی در مورد کارخانه همبرگر

سلام و خسته نباشید
من ترم اخر صنایع غذایی هستم و درس طراحی کارخانه را دارم و پروژه ام در مورد کارخانه تولید همبرگر است اگر می شود اطلاعاتی در این زمینه بهم بدین
ممنون
با تشکر

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. یه سوال از اصول مهندسی : دقیقا فرق بین دانسیته توده ای و واقعی و ذره ای چی هست؟ با اینکه تعاریف رو از کتاب اصول مهندسی پائول سینگ خوندم ، ولی نتونستم متوجه بشم این سه تا کلمه یعنی چی؟

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام دوستان. یه سوال از اصول مهندسی : دقیقا فرق بین دانسیته توده ای و واقعی و ذره ای چی هست؟ با اینکه تعاریف رو از کتاب اصول مهندسی پائول سینگ خوندم ، ولی نتونستم متوجه بشم این سه تا کلمه یعنی چی؟

کتابهای دیگه ای هستن که اینا رو توضیح دادن مثل کتاب مهندسی توکلی پور یا کتابهای خواص فیزیکی مواد ؛ توو جزوه شاهدی و جزوه استاد سلطانی دانشگاه سهند و اشتباه نکنم توو جزوه پارسه و درسنامه جناب هم هست!

با پیکنومتر گازی اندازه گیری می شه

فرقش توو حجم چیزی هست که اندازه گرفته می شه؛

توده ای کل توده غذا هست مثل یک فنجان قهوه یا یک جعبه سیب یا یک سیلو چغندر (حجم ماده غذایی+ حجم هوای چسبیده به غشا یا داخل بافت ونسج اون+ حجم هوای آزاد بین دو تا ذره)
دانسیته ذره ای همون ها هستن با این فرق که حجم هوای آزاد رو در نظر نمی گیرن یعنی حجم فقط سیب نه هوای اطرافش (حجم ذرات+ حجم هوای غشایی )
دانسیته واقعی هم فقط حجم ذرات یا مواد بدون هوای غشایی یا هوایی که داخل نسج متخلخلش هست و وقتی توو آب بریزیمش، آب جای هوا رو می گیره (حجم ذرات بدون هوای غشایی و آزاد)

شما اگه ابعاد یک سیلو یا کانتینر رو بدونین کافیه تا دانسیته توده ای رو بگین
اگه ابعاد خود ماده غذایی رو بصورت دقیق بدونید حالا بسته به ماده غذایی، می تونید دانسیته ذره ای رو بگین
اگه ماده غذایی رو وقتی توو آب یا یک حلال نافذ می افته، بدونید و بعد از تفاضل از روی تغییر وزن، تغییر حجم رو بدونید تا حجم واقعی بدست بیاد، می تونید دانسیته واقعی رو هم محاسبه کنید

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه چندتا سوال داشتم... پیشاپیش از alpha که میخوان پاسخ بدن کمال تشکر رو دارم که همیشه سوالات ما رو حل میکنن.

وقتی میگیم در سرعت های برشی خیلی کم یا خیلی زیاد ، لزجت ظاهری تغییری نمیکنه ، این یعنی چی؟

مثلا فرض کنین ما یه کاسه سس داریم ، میخواهیم اون رو که مایعی رقیق شونده با برش هست ، جوری هم بزنیم که رقیق نشه ، پس در اینصورت اگر از سرعت برشی خیلی زیاد استفاده کنیم ، رقیق نمیشه یعنی؟ جالبه! چرا این اتفاق رخ میده مکانیسم رو میدونین چیه؟

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرض کنین مقداری شیر 4 درجه داشته باشیم ، و همچنین دو تا ظرف داریم ، که یکی مسی هست و دیگری از جنس استیل.

حالا شیر رو در هر دو ظرف میریزیم ، روش درپوش میذاریم و در دمای اتاق قرار میدیم ، کدوم ظرف حاوی شیر 4 درجه ، سریع تر به تعادل دمایی با اتاق میرسه؟
طبق ضریب هدایت حرارتی مس و استیل ، اصولا باید بگیم مس سریع تر و زودتر باعث میشه شیر گرم بشه ، درسته؟
پس چرا وقتی ما در هر دو ظرف مس و استیل آب داغ میریزیم ، استیل خییییییییلیییییییی سریع داغ میشه و خیلی سریع هم خنک میشه؟ اگر استیل k کمتری از مس داره (که داره) ، پس چرا سریع گرم یا سرد میشه؟ استیلی که سریع گرم یا سرد میشه ، چطوری میتونه مدت بیشتری اون شیر ما رو سرد نگه داره؟ میدونین معادلات و قوانین با ظاهر قضیه یه جورایی متناقض به نظر میرسه.

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرمول Q=mcdt رو در نظر بگیرین ، میگیم که یه سیب داریم که دماش 4 درجه هست ، میذاریمش در اتاق ، وزن سیب 0.1 کیلوگرم هست و c=4.1 (فرضا) ، حالا میگیم Q شد مثلا 2000 ژول.

این یعنی چی؟وقتی میگیم محتوای حرارتی سیب شد 2000 ژول ، یعنی چی؟ اگر بر حسب سرعت جریان بگیم و بیان کنیم که 2000 ژول بر ثانیه ، این مفهومش اینه که در هر ثانیه سیب 2000 ژول انرژی از دست میده؟

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه لوله فولادی داریم که ضخامتش 1 سانتی متر هست ، ضریب هدایت حرارتیش 43 هست ، قطر داخلیش هم 6 سانت هستش ، میخواهیم شیر رو از مخزن در جایگاه A از طریق همین لوله به جایگاه B منتقل کنیم ، فاصله ایندو جایگاه 40 متر هستش ، دمای سطح داخلی لوله در سمت جایگاه A برابر 4 درجه سانتی گراد هست و دمای محیط هم 32 درجه هست. گفته q رو حساب کنین. خب طبق معادله فوریه و.... q=1053814J/s

این مفهومش چیه؟ مفهومش اینه که در هر ثانیه ، این مقدار انرژی از محیط به شیر منتقل میشه و شیر رو گرم میکنه ، درسته تا اینجا؟

خب حالا سوال من اینجاست ، که با این q که از سمت محیط به شیر وارد میشه ، در جایگاه B که شیر 40 متر این مسیر رو طی کرده ، دماش چند درجه خواهد بود؟ فرض کنین سرعت جریان حجمی شیر هم مثلا 0.1 متر مکعب در هر ثانیه باشه فرضا.( دمای در نقطه A 4 درجه هست ، در نقطه ی B دما چند درجه خواهد بود؟)

این ها رو خودم طرح کردما اگر صورت مسئله غلط بود بگین (چون در اینصورت بدنبال جواب گشتن ، امکان پذیر نخواهد بود)

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام دوستان یه چندتا سوال داشتم... پیشاپیش از alpha که میخوان پاسخ بدن کمال تشکر رو دارم که همیشه سوالات ما رو حل میکنن.

وقتی میگیم در سرعت های برشی خیلی کم یا خیلی زیاد ، لزجت ظاهری تغییری نمیکنه ، این یعنی چی؟

مثلا فرض کنین ما یه کاسه سس داریم ، میخواهیم اون رو که مایعی رقیق شونده با برش هست ، جوری هم بزنیم که رقیق نشه ، پس در اینصورت اگر از سرعت برشی خیلی زیاد استفاده کنیم ، رقیق نمیشه یعنی؟ جالبه! چرا این اتفاق رخ میده مکانیسم رو میدونین چیه؟
رفتار رقیق شدن سیالات وابسته به زمان هست؛ اندازه رقیق شدن در زمان طولانی با نیروی برشی کم یعنی رقیق شدن کمتر؛ در زمان کوتاه هم باز یعنی رقیق شدن کمتر
سرعت برشی یعنی میزان برش در واحد زمان وقتی زیاده یعنی یا زمان آزمایش و اعمال نیرو کم هست یا برعکس زمانت کوتاه و نیروی برشیت خیلی زیاده؛ برای همین میزان رقیق شدن کم می شه نه اینکه اصلا رقیق نشه!

فرض کنین مقداری شیر 4 درجه داشته باشیم ، و همچنین دو تا ظرف داریم ، که یکی مسی هست و دیگری از جنس استیل.

حالا شیر رو در هر دو ظرف میریزیم ، روش درپوش میذاریم و در دمای اتاق قرار میدیم ، کدوم ظرف حاوی شیر 4 درجه ، سریع تر به تعادل دمایی با اتاق میرسه؟
طبق ضریب هدایت حرارتی مس و استیل ، اصولا باید بگیم مس سریع تر و زودتر باعث میشه شیر گرم بشه ، درسته؟
پس چرا وقتی ما در هر دو ظرف مس و استیل آب داغ میریزیم ، استیل خییییییییلیییییییی سریع داغ میشه و خیلی سریع هم خنک میشه؟ اگر استیل k کمتری از مس داره (که داره) ، پس چرا سریع گرم یا سرد میشه؟ استیلی که سریع گرم یا سرد میشه ، چطوری میتونه مدت بیشتری اون شیر ما رو سرد نگه داره؟ میدونین معادلات و قوانین با ظاهر قضیه یه جورایی متناقض به نظر میرسه.
تعادل گرمایی با اتاق یا محیط یا افزایش دمای سیال در اثر حرارت دادن در یک زمان مشخص انجام می شه
مس فلزی هست با رسانایی بالا یعنی هم زودتر داغ می شه هم زودتر خنک می شه خودش
استیل هم خیلی طول می کشه گرم شه

شما به ضخامت ظرفهاتون دقت کنین ظروف مسی معمولاً ضخیم هستن ظروف استیل هم معمولاً نازک ترن؛ Kهدایت حرارتی با ضخامت x رابطه مستقیم داره

فرمول Q=mcdt رو در نظر بگیرین ، میگیم که یه سیب داریم که دماش 4 درجه هست ، میذاریمش در اتاق ، وزن سیب 0.1 کیلوگرم هست و c=4.1 (فرضا) ، حالا میگیم Q شد مثلا 2000 ژول.

این یعنی چی؟وقتی میگیم محتوای حرارتی سیب شد 2000 ژول ، یعنی چی؟ اگر بر حسب سرعت جریان بگیم و بیان کنیم که 2000 ژول بر ثانیه ، این مفهومش اینه که در هر ثانیه سیب 2000 ژول انرژی از دست میده؟

سوال از فیزیک دبیرستان هست؛ میزان گرما یا انرژی به شکل گرما یا حرارت یک ماده در صورت تغییر دما، تغییر می کنه. وقتی سیب رو از یخچال درمیارین میذارین تو اتاق به تعادل گرمایی می رسه و برای افزایش دماش، از محیط انرژی گرمایی می گیره؛ اگه 2000 ژول حساب کردین، فقط تا زمان رسیدن به دمای تعادل با محیط انرژی می گیره وقتی رسید به دمای تعادل، تبادل گرما تموم می شه

یه لوله فولادی داریم که ضخامتش 1 سانتی متر هست ، ضریب هدایت حرارتیش 43 هست ، قطر داخلیش هم 6 سانت هستش ، میخواهیم شیر رو از مخزن در جایگاه A از طریق همین لوله به جایگاه B منتقل کنیم ، فاصله ایندو جایگاه 40 متر هستش ، دمای سطح داخلی لوله در سمت جایگاه A برابر 4 درجه سانتی گراد هست و دمای محیط هم 32 درجه هست. گفته q رو حساب کنین. خب طبق معادله فوریه و.... q=1053814J/s

این مفهومش چیه؟ مفهومش اینه که در هر ثانیه ، این مقدار انرژی از محیط به شیر منتقل میشه و شیر رو گرم میکنه ، درسته تا اینجا؟

خب حالا سوال من اینجاست ، که با این q که از سمت محیط به شیر وارد میشه ، در جایگاه B که شیر 40 متر این مسیر رو طی کرده ، دماش چند درجه خواهد بود؟ فرض کنین سرعت جریان حجمی شیر هم مثلا 0.1 متر مکعب در هر ثانیه باشه فرضا.( دمای در نقطه A 4 درجه هست ، در نقطه ی B دما چند درجه خواهد بود؟)

این ها رو خودم طرح کردما اگر صورت مسئله غلط بود بگین (چون در اینصورت بدنبال جواب گشتن ، امکان پذیر نخواهد بود)
شیر موقع انتقال از یه مخزن با دمای یخچال (4 درجه) گرمای محیط رو می گیره و این طی زمان رخ می ده، آروم آروم گرم می شه بسته به کل مقدار شیر، به اندازه q هر ثانیه انرژی می گیره (تا به تعادل گرمایی برسه)
توو فرمولها بذارین جواب رو به دست بیارین خب! با توجه به چگالی شیر، جرم رو از سرعت حجمی به دست میارین، می ذارین توو رابطه Q=mcdt ، دمای ثانویه رو که مجهول هست به دست میارین؛ گرمای ویژه شیر و q و دمای اولیه رو هم دارین

ممنون از لطفتون مطالب ارسالی خوب بود. کمکم کرد.

خواهش می کنم:gol:

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
دو مورد آخر رو ممنون متوجه شدم ، ولی در مورد دو گزینه ی ابتدایی:

دقیقا اینی که میگین یعنی چی؟ متوجه نشدم چی میخوایین بگین : رفتار رقیق شدن سیالات وابسته به زمان هست؛ اندازه رقیق شدن در زمان طولانی با نیروی برشی کم یعنی رقیق شدن کمتر؛ در زمان کوتاه هم باز یعنی رقیق شدن کمتر
سرعت برشی یعنی میزان برش در واحد زمان وقتی زیاده یعنی یا زمان آزمایش و اعمال نیرو کم هست یا برعکس زمانت کوتاه و نیروی برشیت خیلی زیاده؛ برای همین میزان رقیق شدن کم می شه نه اینکه اصلا رقیق نشه!

در مورد مسئله ی بعدی: ضخامت رو بله خودمم بهش شک داشتم که شما هم اشاره کردین ، پس یعنی به نظر شما:

اگر دو ظرف مسی و استیل ، هم اندازه ، با ضخامت یکسان ، و در شرایط یکسان ، درونشان آب 100 درجه بریزیم و رویشان درپوش بگذاریم ، ظرف مسی حاوی آب 100 درجه سریع تر دمایش کاهش خواهد یافت نسبت به ظرف استیل. درسته؟

"ALPHA"

کاربر ممتاز
دو مورد آخر رو ممنون متوجه شدم ، ولی در مورد دو گزینه ی ابتدایی:

دقیقا اینی که میگین یعنی چی؟ متوجه نشدم چی میخوایین بگین : رفتار رقیق شدن سیالات وابسته به زمان هست؛ اندازه رقیق شدن در زمان طولانی با نیروی برشی کم یعنی رقیق شدن کمتر؛ در زمان کوتاه هم باز یعنی رقیق شدن کمتر

در مورد مسئله ی بعدی: ضخامت رو بله خودمم بهش شک داشتم که شما هم اشاره کردین ، پس یعنی به نظر شما:

اگر دو ظرف مسی و استیل ، هم اندازه ، با ضخامت یکسان ، و در شرایط یکسان ، درونشان آب 100 درجه بریزیم و رویشان درپوش بگذاریم ، ظرف مسی حاوی آب 100 درجه سریع تر دمایش کاهش خواهد یافت نسبت به ظرف استیل. درسته؟

سلام
رفتار رقیق شونده با برش یا مستقل از زمان هست مث رفتار شبه پلاستیکی یا وابسته به زمان که می شه تیکسو تروپی

در قسمت نزدیک به تنش صفر و تنش بی نهایت تفاوت کمی در میزان لزجت (شیب لحظه ای خط) نسبت به مقدار قبلی دیده می شه (نه اینکه ثابت و بی تغییر باشه) {اون جمله رو از کجا خوندین که تغییر نمی کنه؟؟}

در مورد رقیق شونده با برش

فقط تنش های خیلی کم یا خیلی بالا، توو مقدار لزجت نسبت به تنش کمتر از مقدار اعمال شده، تفاوت کم دیده می شه و جمله شما کاملاً درست به نظر نمی یاد

در مورد تیکسوتروپیک

وقتی آزمایش در واحد زمان و با احتساب مدت زمان باشه، می بینین که زمان آزمون کوتاه باشه و یک استرس خیلی بزرگ به سیال (سس) اعمال کنین، ویسکوزیته اش نسبت به ویسکوزیته اول چندان تفاوتی نمی کنه و این تفاوت به صورت کم شدن هست؛ بر عکس اگه در طی زمان خیلی طولانی مثل 24 ساعت، استرس خیلی کوچیک به اون وارد کنید، می بینید که ویسکوزیته اش باز هم چندان نفاوتی نمی کنه
دلیلش یک مفهومی به نام عدد دبورا و اثر زمان آزمون رو در مقدار کمیتهای مورد سنجش در سیالات نشون می ده؛ زمین رو در نظر بگیرین یک سیال هست ولی چون حرکتش در طی 24 ساعت خیلی آروم هست حرکتش حس نمی شه و برعکس نور که سرعتش چنان بالا هست که حرکتش رو حس نمی کنیم

سوال دوم
دو کمیت متفاوت رو باهم دارین می پرسین (هر بار یکی رو می پرسین) و باید تفکیک کنید که دمای ظرف رو می خواین در طی زمان بررسی کنین یا دمای آب رو؟

اون دو مفهوم یکی ظرفیت گرمایی ویژه هست یکی هدایت حرارتی

هدایت حرارتی ظرف برای آب داخل ظرف مد نظر هست؛ که در واحد زمان چقدر گرما به آب منتقل می شه که در شرایط یکسان آب داخل ظرف مسی، زودتر خنک می شه و دماش کمتر می شه چون استیل انواعش نارسانا هستن برای گرما
رسانائی گرمایی مس 401 W/m*K

ظرفیت گرمایی ویژه ظرف رو هم پیدا کنین که نشون می ده در واحد زمان چقدر خود فلز داره سرد یا گرم میشه و می تون گرما رو حفظ کنه ؛ اونی که ظرفیت کمتری داره، زودتر دماش کمتر می شه
ظرفیت گرمایی ویژه مس 380 J/kg*K
ظرفیت گرمایی انواع استیل مثل استیل کرین، استیل سایر فلزات رو نگاه کنین
برای مس کمتره و ظرف مسی خودش زودتر خنک می شه نسبت به ظرفی که استیل هست و همه شرایط هم یکسان هستن (حتی اگه آب رو خالی کنین از ظرف)

گرمای ویژه بالا باشه یعنی گرمای زیادی باید از دست بده تا یک درجه دماش کمتر بشه؛ مس 39/0 هست، استیل انواعش 45/0، 49/0 کیلوژول بر کیلوگرم درجه کلوین
مس گرمای کمتری از دست می ده تا دماش یک درجه بیاد پایین؛ از اونجایی که استیل هم عایق هست و گرما رو به آسونی به محیط نمی ده، مس زودتر خنک می شه

+البته اگه با دست و تجربی بخواین قضیه رو بفهمین، چون مس هدایتش زیاده، گرما رو حس می کنین و می گین: "مس گرم تره در حالیکه استیل سردتره"؛ ولی چون استیل عایق حرارتی هست و ظرفیت گرمایی هم بالاس، نسبت به مس طول می کشه تا یک درجه دمای انگشت یا دست رو ببره بالا و گرما رو حس کنین
پس تناقضی نداریم جز خطای تجربی و تفاوت بین دما و حس گرمی و سردی؛ {فیزیک دبیرستان- سال اول و سال دوم فصل دوم هم دقیقا قسمت مقدمه اولین صفحه همین مفهوم بودش :smile:}

آخرین ویرایش:

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
رفتار رقیق شونده با برش یا مستقل از زمان هست مث رفتار شبه پلاستیکی یا وابسته به زمان که می شه تیکسو تروپی

در قسمت نزدیک به تنش صفر و تنش بی نهایت تفاوت کمی در میزان لزجت (شیب لحظه ای خط) نسبت به مقدار قبلی دیده می شه (نه اینکه ثابت و بی تغییر باشه) {اون جمله رو از کجا خوندین که تغییر نمی کنه؟؟}

در مورد رقیق شونده با برش

فقط تنش های خیلی کم یا خیلی بالا، توو مقدار لزجت نسبت به تنش کمتر از مقدار اعمال شده، تفاوت کم دیده می شه و جمله شما کاملاً درست به نظر نمی یاد

در مورد تیکسوتروپیک

وقتی آزمایش در واحد زمان و با احتساب مدت زمان باشه، می بینین که زمان آزمون کوتاه باشه و یک استرس خیلی بزرگ به سیال (سس) اعمال کنین، ویسکوزیته اش نسبت به ویسکوزیته اول چندان تفاوتی نمی کنه و این تفاوت به صورت کم شدن هست؛ بر عکس اگه در طی زمان خیلی طولانی مثل 24 ساعت، استرس خیلی کوچیک به اون وارد کنید، می بینید که ویسکوزیته اش باز هم چندان نفاوتی نمی کنه
دلیلش یک مفهومی به نام عدد دبورا و اثر زمان آزمون رو در مقدار کمیتهای مورد سنجش در سیالات نشون می ده؛ زمین رو در نظر بگیرین یک سیال هست ولی چون حرکتش در طی 24 ساعت خیلی آروم هست حرکتش حس نمی شه و برعکس نور که سرعتش چنان بالا هست که حرکتش رو حس نمی کنیم

سلام
در مورد سوال اول ، جمله رو از کتاب اصول مهندسی جلد 1 پائول سینگ برداشتم. شاید ترجمه اش جالب انجام نشده!! شایدم درسته ، بالاخره در جمله نوشته لزجت ظاهری ، نگفته که لزجت ، حالا به هرحال ، اون تمثیلتون جالب بود یه جورایی متوجه شدم ، آفرین!

سوال دوم
دو کمیت متفاوت رو باهم دارین می پرسین (هر بار یکی رو می پرسین) و باید تفکیک کنید که دمای ظرف رو می خواین در طی زمان بررسی کنین یا دمای آب رو؟

اون دو مفهوم یکی ظرفیت گرمایی ویژه هست یکی هدایت حرارتی

هدایت حرارتی ظرف برای آب داخل ظرف مد نظر هست؛ که در واحد زمان چقدر گرما به آب منتقل می شه که در شرایط یکسان آب داخل ظرف مسی، زودتر خنک می شه و دماش کمتر می شه چون استیل انواعش نارسانا هستن برای گرما
رسانائی گرمایی مس 401 W/m*K

ظرفیت گرمایی ویژه ظرف رو هم پیدا کنین که نشون می ده در واحد زمان چقدر خود فلز داره سرد یا گرم میشه و می تون گرما رو حفظ کنه ؛ اونی که ظرفیت کمتری داره، زودتر دماش کمتر می شه
ظرفیت گرمایی ویژه مس 380 J/kg*K
ظرفیت گرمایی انواع استیل مثل استیل کرین، استیل سایر فلزات رو نگاه کنین
برای مس کمتره و ظرف مسی خودش زودتر خنک می شه نسبت به ظرفی که استیل هست و همه شرایط هم یکسان هستن (حتی اگه آب رو خالی کنین از ظرف)

گرمای ویژه بالا باشه یعنی گرمای زیادی باید از دست بده تا یک درجه دماش کمتر بشه؛ مس 39/0 هست، استیل انواعش 45/0، 49/0 کیلوژول بر کیلوگرم درجه کلوین
مس گرمای کمتری از دست می ده تا دماش یک درجه بیاد پایین؛ از اونجایی که استیل هم عایق هست و گرما رو به آسونی به محیط نمی ده، مس زودتر خنک می شه

+البته اگه با دست و تجربی بخواین قضیه رو بفهمین، چون مس هدایتش زیاده، گرما رو حس می کنین و می گین: "مس گرم تره در حالیکه استیل سردتره"؛ ولی چون استیل عایق حرارتی هست و ظرفیت گرمایی هم بالاس، نسبت به مس طول می کشه تا یک درجه دمای انگشت یا دست رو ببره بالا و گرما رو حس کنین
پس تناقضی نداریم جز خطای تجربی و تفاوت بین دما و حس گرمی و سردی؛ {فیزیک دبیرستان- سال اول و سال دوم فصل دوم هم دقیقا قسمت مقدمه اولین صفحه همین مفهوم بودش :smile:}

در مورد سوال دوم ، آره دقیقا ، درسته ،خطای تجربی باعث میشه آدم برعکس فکر کنه ولی با معادلات نتیجه ی درست حاصل میشه. متشکرم آلفای عزیز...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد نقطه ی شبنم هم میخواستم بپرسم.

فرض کنین کارخونه ی لبنی هستیم ، شیر سرد در داخل لوله ها جریان داره ، شیر دماش حدودا 4 درجه هستش ، دمای محیط هم 30 درجه هست فرضا ، شما می بینید که روی لوله ها آب هستش(شبنم).

1- اینجا این شبنمی که ایجاد شد ، چطوری ایجاد شد؟ یعنی مکانیسم ایجاد شبنم چیه؟ یعنی چه موقعی شبنم ایجاد میشه؟

2- فرض کنین میخواهیم کاری کنیم که این شبنم ایجاد نشه ، دمای محیط رو به چند درجه برسونیم که شبنم ایجاد نشه؟ ( با استفاده از چه فرمولی اینو میتونیم حساب کنیم؟)

3- آیا ایجاد شبنم ، فقط به دما بستگی داره یا به رطوبت نسبی محیط هم وابسته هست؟ اگر وابسته هست ،پس:

فرض کنین در یه کارخونه ی شکلات هستیم ، دمای اون محوطه و رطوبت نسبی اون محوطه رو در چه دما و رطوبتی تنظیم کنیم که روی شکلات هامون شبنم ایجاد نشه؟

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام
در مورد سوال اول ، جمله رو از کتاب اصول مهندسی جلد 1 پائول سینگ برداشتم. شاید ترجمه اش جالب انجام نشده!! شایدم درسته ، بالاخره در جمله نوشته لزجت ظاهری ، نگفته که لزجت ، حالا به هرحال ، اون تمثیلتون جالب بود یه جورایی متوجه شدم ، آفرین!

:surprised: لزجت ظاهری همون شیب خط هست توو نمودار یا ثابت تناسب بین تنش برشی و کشش برشی

در مورد سوال دوم ، آره دقیقا ، درسته ،خطای تجربی باعث میشه آدم برعکس فکر کنه ولی با معادلات نتیجه ی درست حاصل میشه. متشکرم آلفای عزیز...

در مورد نقطه ی شبنم هم میخواستم بپرسم.

فرض کنین کارخونه ی لبنی هستیم ، شیر سرد در داخل لوله ها جریان داره ، شیر دماش حدودا 4 درجه هستش ، دمای محیط هم 30 درجه هست فرضا ، شما می بینید که روی لوله ها آب هستش(شبنم).

1- اینجا این شبنمی که ایجاد شد ، چطوری ایجاد شد؟ یعنی مکانیسم ایجاد شبنم چیه؟ یعنی چه موقعی شبنم ایجاد میشه؟

2- فرض کنین میخواهیم کاری کنیم که این شبنم ایجاد نشه ، دمای محیط رو به چند درجه برسونیم که شبنم ایجاد نشه؟ ( با استفاده از چه فرمولی اینو میتونیم حساب کنیم؟)

3- آیا ایجاد شبنم ، فقط به دما بستگی داره یا به رطوبت نسبی محیط هم وابسته هست؟ اگر وابسته هست ،پس:

فرض کنین در یه کارخونه ی شکلات هستیم ، دمای اون محوطه و رطوبت نسبی اون محوطه رو در چه دما و رطوبتی تنظیم کنیم که روی شکلات هامون شبنم ایجاد نشه؟

1- واضحه، دمای حباب مرطوب و حباب خشک وقتی هم دما بشن می شه نقطه شبنم؛ روی خط نمودار سایکرومتری وقتی خط رطوبت نسبی و دماها تلاقی بکنن می شه نقطه dew
2- با نمودار سایکرومتری باید نگاه کنین؛ بهتره دما کمتر بشه نه اینکه زیادتر بشه مخصوصاً اگه محیط کاری هست
3- یه نمودار بیار سایکرومتری، دما و رطوبت نسبی ها رو نگاه کن؛ دما و رطوبت نسبی محیط داخلی رو هم اندازه بگیر، ببین کدوم رو می تونی تغییر بدی راحت تر، دما رو کم کن زیاد کن بسته به رطوبت نسبی، تا آب کندانس رو شکلات تشکیل نشه

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
:surprised: لزجت ظاهری همون شیب خط هست توو نمودار یا ثابت تناسب بین تنش برشی و کشش برشی

1- واضحه، دمای حباب مرطوب و حباب خشک وقتی هم دما بشن می شه نقطه شبنم؛ روی خط نمودار سایکرومتری وقتی خط رطوبت نسبی و دماها تلاقی بکنن می شه نقطه dew
2- با نمودار سایکرومتری باید نگاه کنین؛ بهتره دما کمتر بشه نه اینکه زیادتر بشه مخصوصاً اگه محیط کاری هست
3- یه نمودار بیار سایکرومتری، دما و رطوبت نسبی ها رو نگاه کن؛ دما و رطوبت نسبی محیط داخلی رو هم اندازه بگیر، ببین کدوم رو می تونی تغییر بدی راحت تر، دما رو کم کن زیاد کن بسته به رطوبت نسبی، تا آب کندانس رو شکلات تشکیل نشه

آره دیگه. مثلا در سرعت برشی x لزجت ظاهری پوره ی میوه بیشتر از سوسپانسیون نشاسته هست ، بر اساس یه فرضه دیگه ، فرض اینکه همه مایعات از قانون لزجت نیوتن تبعیت میکنن.....

در مورد شبنم ، هنوز اون قسمت رو مطالعه نکرده ام ، همینجوری سوال بودم در ذهنم گفتم بپرسم!!:gol::gol:

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
درست وقتی کسی اینجا نیست هی سوال به ذهنم میاد:

فرض کنین یه قطعه 5*10 هندوانه بریدیم و گذاشتیم در یخچال. اگر دمای یخچال 4 درجه باشه و دمای هندوانه 27 درجه باشه ، و اگر k حرارتی رو هم داشته باشیم ، میتونیم q رو برای این هندوانه پیدا کنیم ، حالا چجوری میتونیم بفهمیم که در همین شرایط ، بعد از چند دقیقه دمای هندوانه به 4 درجه میرسه!؟

بالا