سوال رباتیک

taklotus

عضو جدید
سلام دوستان کسی میتونه به این سوال من جواب بده؟
How can we use robotic solutions to mechanize a warehouse?based on different types of warehouse items and parts,classify and design automated storage and retrieval systems
(ASRS)

چگونگی مکانیزه وهوشمند کردن یک انبار توسط ربات ها....
AS/RS :
ذخیره سازی طراحی خودکار و سیستم بازیابی

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
وسایل نقلیه با هدایت خودمختار

AGV
Autonomous Guided Vehicle

=============

عبارت Autonomous Guided Vehicle را در موتور های جست و جو وارد کن

متاسفانه رباتیک در ایران هنوز وارد صنعت نشده است.
هنوز صنعتگران نمی دانند اتونوموس چیست

==============

البته این اتونوموس که گفتم رباتیکی است چون عنوان تاپیک شما بود
بعد شما در خط آخر نوشتید "خودکار"
هیچ رباتی خودکار نیست. ربات همواره خودمختار است
اگر وسیله ای خودکار باشد مکاترونیکی است و نه رباتیکی
اگر دنبال مکاترونیکی هستید به حای عبارت فوق از عبارت
AGV
automatic guided vehicle
استفاده کنید
ویکی پدیا کاملا سیستم های مکاترونیکی را توضیح داده
http://en.wikipedia.org/wiki/Automated_guided_vehicle

=========

من نمی دانم رشته شما چیست و این سوال را از کجا مطرح کردید
باید بگویم که بیایید کمی رباتیکی فکر کنیم

taklotus

عضو جدید
این سوال مربوط به درس رباتیک است.کلا در مورد ربات های ASRS میخوام.منظورم همونی هست که در غبارت انگلیسی بالا هست.شاید من اشتباهی به جای ربات خودمختار از کلمه حودکار استفاده کردم
کلا یه ایده برای مکانیزه کردن انبارها به وسیله ربات میخوام.حالا هر کاری که یه ربات در یک انبار انجام بده از قبیل ذخیره اقلام در انبار و بازیابی اقلام و ....
وسایل نقلیه با هدایت خودمختار

AGV
Autonomous Guided Vehicle

=============

عبارت Autonomous Guided Vehicle را در موتور های جست و جو وارد کن

متاسفانه رباتیک در ایران هنوز وارد صنعت نشده است.
هنوز صنعتگران نمی دانند اتونوموس چیست

==============

البته این اتونوموس که گفتم رباتیکی است چون عنوان تاپیک شما بود
بعد شما در خط آخر نوشتید "خودکار"
هیچ رباتی خودکار نیست. ربات همواره خودمختار است
اگر وسیله ای خودکار باشد مکاترونیکی است و نه رباتیکی
اگر دنبال مکاترونیکی هستید به حای عبارت فوق از عبارت
AGV
automatic guided vehicle
استفاده کنید
ویکی پدیا کاملا سیستم های مکاترونیکی را توضیح داده
http://en.wikipedia.org/wiki/Automated_guided_vehicle

=========

من نمی دانم رشته شما چیست و این سوال را از کجا مطرح کردید
باید بگویم که بیایید کمی رباتیکی فکر کنیم

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
این سوال مربوط به درس رباتیک است.کلا در مورد ربات های ASRS میخوام.منظورم همونی هست که در غبارت انگلیسی بالا هست.شاید من اشتباهی به جای ربات خودمختار از کلمه حودکار استفاده کردم
کلا یه ایده برای مکانیزه کردن انبارها به وسیله ربات میخوام.حالا هر کاری که یه ربات در یک انبار انجام بده از قبیل ذخیره اقلام در انبار و بازیابی اقلام و ....

همان طور که گفتم شما به Autonomous Guided Vehicle نیاز دارید

در گوگل جست جو کنید موارد بسیاری می بینید

چندی مدل تجاری از شرکت های مختلف در بازار (غیر ایران) وجود دارد

wolf.man

عضو جدید
سلام. مجلاتی مانند Servo, Nuts and Voltage و Elektro می تونن مفید باشن؟ میشه از اونا چیزی یاد گرفت؟ ارزش دانلود دارن؟

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
سلام. مجلاتی مانند Servo, Nuts and Voltage و Elektro می تونن مفید باشن؟ میشه از اونا چیزی یاد گرفت؟ ارزش دانلود دارن؟

مجلات خوب و مفیدی هستند. اما از نوع عمومی هستند. یعنی مهندسی نیستند.

بهتر است خودتان یک شماره دانلود کنید تا منظورم را بهتر بفهمید.

اگر به همین اطلاعات عمومی نیاز داشتید بقیه شمارگان را نیز دانلود کنید

wolf.man

عضو جدید
سلام. بین درسهای اختیاری مهندسی رباتیک کدوم مفیدتره؟
مدار2، شبکه های عصبی، کنترل فازی.... .

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
سلام. بین درسهای اختیاری مهندسی رباتیک کدوم مفیدتره؟
مدار2، شبکه های عصبی، کنترل فازی.... .

مقدمه
سه درس زیر را بسیار مفیدند

کنترل فازی - شبکه های عصبی- طراحی ماشین با کامپیوتر

بعدش دو درس

مدار های الکتریکی 2 - کنترل مدرن

سپس در صورت ناچاری

علم مواد - یاتاقان و روغن کاری - آزمایشگاه ارتعاشات

اگر دیگر نشد

سیستم های محرکه - مدار های واسطه - اندازه گیری الکتریکی

توضیحات
درس مدار 2 جهت شرکت در کنکور کلیه گرایش های کارشناسی ارشد برق باید برداشته شود اگر در کنکور دیگری شرکت می کنید می توانید برندارید
درس کنترل مدرن جهت ادامه تحصیل در ارشد برق کنترل باید برداشته شود اگر نمی خواهید برق کنترل بروید می توانید برندارید
درس اندازه گیری الکتریکی و همچنین درس یاتاقان جهت اخذ نمره و بالا بردن معدل استفاده می شود

تعداد درس

دروس اختیاری حداقل 13 واحد است می توان تا 15 واحد برداشت که سه حالت دارد
* چهار تا درس 3 واحدی + یک درس 1 واحدی
* چهار تا درس 3 واحدی + یک درس 2 واحدی
* پنج تا درس 3 واحدی

نتیجه گیری

اگر دنبال علم هستید دروس زیر را بردارید

کنترل فازی - شبکه های عصبی- طراحی ماشین با کامپیوتر - مدار های الکتریکی 2 - کنترل مدرن

اگر دنبال نمره هستید

علم مواد - اندازه گیری الکتریکی - آزمایشگاه ارتعاشات - سیستم های محرکه - مدار های واسطه

wolf.man

عضو جدید
سلام. ممنون از پاسختون. میشه درباره
طراحی ماشین با کامپیوتر بیشتر توضیح بدین. من گشتم چیز مفیدی پیدا نکردم.

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
سلام. ممنون از پاسختون. میشه درباره
طراحی ماشین با کامپیوتر بیشتر توضیح بدین. من گشتم چیز مفیدی پیدا نکردم.

این درس دارای دو قسمت عملی و تئوری است

در قسمت تئوری شما با موارد زیر آشنا می شوید

* انواع مدل سازی گرافیکی
* روش تفاضل محدود
* مقدمه ای بر روش المان محدود
* آشنایی با انواع مش ها و موارد استفاده آن
* مقدمه ای بر روش های ساخت و تولید

در قسمت عملی با موارد زیر آشنا می شوید

* مدل سازی در نرم افزار سالید ورکز و کتیا
* تحلیل تنش و کرنش در بارگزاری عادی با نرم افزار abaqus
* تحلیل تنش و کرنش در بارگزاری سریع مانند تصادفات با نرم افزار abaqus
* تحلیل دینامیک ربات ها یعنی سرعت، شتاب و نیرو مثلا یک بازو با نرم افزار abaqus
* برنامه نویسی G code
* کار با ماشین های CNC و نوشتن دستی برنامه
* حداقل یک از نرم افزار های cam جهت تولید کد دستگاه cnc
* کار با دستگاه های cmm

حالا اگر موارد فوق از نظر شما مفید نیستند بحث دیگری است پس من نمی توانم شما را متقاعد کنم در نتیجه این درس را بر ندارید

اما از نظر من و دوستانم یکی از مفید ترین درس هایی بود که گذراندیم ، یادم نمی یاد کسی گفته باشد محتوای درس چیزی ندارد یا بی خود است !!!

wolf.man

عضو جدید
سلام. ممنون از راهنمایی تان. بحث مفید بودن یا نبودن نیست، من چون هیچ آشنایی قبلی با این درس نداشتم برای همین پرسیدم و هدفم هم اینه که درس هایی بخوم که در عمل هم فایده و کاربردی دارند.
این درس دارای دو قسمت عملی و تئوری است

در قسمت تئوری شما با موارد زیر آشنا می شوید

* انواع مدل سازی گرافیکی
* روش تفاضل محدود
* مقدمه ای بر روش المان محدود
* آشنایی با انواع مش ها و موارد استفاده آن
* مقدمه ای بر روش های ساخت و تولید

در قسمت عملی با موارد زیر آشنا می شوید

* مدل سازی در نرم افزار سالید ورکز و کتیا
* تحلیل تنش و کرنش در بارگزاری عادی با نرم افزار abaqus
* تحلیل تنش و کرنش در بارگزاری سریع مانند تصادفات با نرم افزار abaqus
* تحلیل دینامیک ربات ها یعنی سرعت، شتاب و نیرو مثلا یک بازو با نرم افزار abaqus
* برنامه نویسی G code
* کار با ماشین های CNC و نوشتن دستی برنامه
* حداقل یک از نرم افزار های cam جهت تولید کد دستگاه cnc
* کار با دستگاه های cmm

حالا اگر موارد فوق از نظر شما مفید نیستند بحث دیگری است پس من نمی توانم شما را متقاعد کنم در نتیجه این درس را بر ندارید

اما از نظر من و دوستانم یکی از مفید ترین درس هایی بود که گذراندیم ، یادم نمی یاد کسی گفته باشد محتوای درس چیزی ندارد یا بی خود است !!!

wolf.man

عضو جدید
سلام. بین کتابهای برنامه نویسی به زبان C جعفرنژاد قمی و زبان برنامه نویسی C از دنیسی ریچی(ترجمه حسین ابراهیم زاده) کدوم یکی برای شروع به یادگیری، مفیدتر هستش؟

rkm7232

عضو
اگه منظور از یادگیری، یادگیری خود برنامه نویسی از پایه س زیاد روی کتابای مرجع حساب باز نکنین...
ولی اگه خواستین با اینجور کتابا جلو برین مثالا رو فراموش نکنین و حتما سعی کنین تمریناشو حل کنین.
این کتابا برا استفاده دم دسته! یعنی وقتی یادگرفتین موقعیت هایی مثل فراموشی یا کسب اطمینان که پیش میاد کاربرد دارن و مبنا رو بر این گذاشتن که شما روی برنامه نویسی تسلط دارین.

بنظر من کتاب یا فیلمی که درعمل بهتون یاد بده و مثالای زیاد داشته باشه تاثیر بیشتری داره...
فک کنم کتاب الگوریتم و فلوچارت بدردتون بخوره...

پیوست ها

• Algoritm flocharts.pdf
    5.4 مگایابت · بازدیدها: 0

MohammadAli.E

عضو جدید
Field Robots و Service Robots دو نوع از انواع روبات ها هستند . بطور مختصر :

Field robots are non-factory robots, typically mobile, that operate in complex, and dynamic environments: on the ground (of Earth or planets), under the ground, underwater, in the air or in space. Service robots are those that work closely with humans to help them with their lives

نمونه هایی از Field Robots :

نمونه هایی از Service Robots :

آخرین ویرایش:

wolf.man

عضو جدید
سلام. فرق بین کتاب های استاتیک مریام، هیبلر و جانستون چیه؟ کدوم یکی مطالبش بیشتر به درد رباتیک میخوره.

wolf.man

عضو جدید
سلام.
1. آیا بیو-رباتیک و نانورباتیک جزو مهندسی رباتیک(یا کلن رباتیک) محسوب میشن، یا نه؟
2. چرا در بعضی از دانشگاه ها( مثل TÜ München, KTH, ETH,...) کنترل و رباتیک ارائه میشه؟ تنها خود رباتیک یا کنترل نه؟

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
سلام.
1. آیا بیو-رباتیک و نانورباتیک جزو مهندسی رباتیک(یا کلن رباتیک) محسوب میشن، یا نه؟
2. چرا در بعضی از دانشگاه ها( مثل TÜ München, KTH, ETH,...) کنترل و رباتیک ارائه میشه؟ تنها خود رباتیک یا کنترل نه؟

1-
بیو رباتیک
از نظر رشته بستگی به دانشگاهی دارد که ارائه می شود
از نظر علمی یک رشته بین رشته ای بین رباتیک و پزشکی است
تو ایران جز مهندسی پزشکی است و در دانشگاه های علوم پزشکی از بهمن 1392 تدریس می شود البته اسمش را گذاشته اند "رباتیک پزشکی" !!!

نانو رباتیک
جز رشته رباتیک محسوب می شود

2- شما ابتدا به سوال زیر پاسخ بده
چرا بعضی از دانشگاه ها به دارای دو رشته متفاوت مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر هستند ولی تعداد قابل توجهی دارای رشته "مهندسی برق و کامپیوتر" هستند؟
همچنین موارد زیر را بار ها دیده ام
مهندسی مکانیک و مواد
مهندسی مکانیک و هوافضا
مهندسی صنایع و سیستم
از همه جالبتر در تعدادی از دانشگاه ها دیدم که رشته ای با عنوان "مهندسی" دارد. و دانشجو از هر چیزی که فکر می کنید می تواند درس بردارد. مثلا شما می توانید سازه، واکنش های شیمیایی،توربوجت، ماشین الکتریکی و .. را حتی توی یک ترم بردارید

وقتی دانشگاه هایی دارای رشته "مهندسی" هستند این که شما رباتیک و کنترل می بینید عجیب نیست.

اگر خودت تونستی به با توجه به سوالات فوق به این سوال (شماره 2) پاسخ دهی، که شاد باش. اگر نتونستی بگو تا در یک جمله رک بگویم چرا
بدین جهت جمله رک را به کار نبردم که باز چند نفری پیام خصوصی می زنند می گویند مشکل شما با ... ها چیست

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
سلام.
لطفاً جمله رک رو بگید. چون من نتونستم جواب بدم.
استاد با سواد رباتیک به اندازه کافی (بستگی به کشور حدود 4 تا) نداشتند. حتی دانشگاه هایی پیدا می شود که یک عدد استاد رباتیک ندارند و برای این که اسم رباتیک داشته باشند رشته های تحت عناوین زیر ایجاد می کنند

کنترل و رباتیک
اتوماسیون و رباتیک
مکاترونیک و رباتیک
سیستم های هوشمند، رباتیک و کنترل
رباتیک و ساخت تولید
و ...

طبق قوانین بعضی از دانشگاه ها (خارج از کشور) جهت ایجاد رشته دکتری باید چند استاد تمام داشته باشند (مثلا 3 تا) بعد می بینی هر رشته ای دارای دو یا یک استاد تمام بیشتر نیست. بعد تصمیم می گیرند رشته ای با عنوان "مهندسی" ایجاد کنند تا این اساتید سرگرم بشوند

wolf.man

عضو جدید
نداشتند؟ آقا من درباره KTH یا ETH حرف میزنم. ایناکه جزوه بهترین های اورپا هستند. تو خوده ETH رباتیک(ارشد) به صورت Robotics, Systems and Control ارائه میشه. (تازه نانورباتیک(دکترا) هم ارائه میشه.)

استاد با سواد رباتیک به اندازه کافی (بستگی به کشور حدود 4 تا) نداشتند. حتی دانشگاه هایی پیدا می شود که یک عدد استاد رباتیک ندارند و برای این که اسم رباتیک داشته باشند رشته های تحت عناوین زیر ایجاد می کنند

کنترل و رباتیک
اتوماسیون و رباتیک
مکاترونیک و رباتیک
سیستم های هوشمند، رباتیک و کنترل
رباتیک و ساخت تولید
و ...

طبق قوانین بعضی از دانشگاه ها (خارج از کشور) جهت ایجاد رشته دکتری باید چند استاد تمام داشته باشند (مثلا 3 تا) بعد می بینی هر رشته ای دارای دو یا یک استاد تمام بیشتر نیست. بعد تصمیم می گیرند رشته ای با عنوان "مهندسی" ایجاد کنند تا این اساتید سرگرم بشوند

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
نداشتند؟ آقا من درباره KTH یا ETH حرف میزنم. ایناکه جزوه بهترین های اورپا هستند. تو خوده ETH رباتیک(ارشد) به صورت Robotics, Systems and Control ارائه میشه. (تازه نانورباتیک(دکترا) هم ارائه میشه.)

این رشته در دانشکده برق KTH ارائه می شود که لیست گروه هایش در صفحه ی زیر هست

http://www.kth.se/en/ees/kontakt/avdelningar-pa-skolan-for-elektro-och-systemteknik-1.6542

ببین اصلا گروه رباتیک می بینی؟

روی گروه های دیگر کلیک کن بعد گزینه ی People را بزن بعد تعداد استاد تمام یعنی "professor" بدون پیشوند و پسوند را نگاه کن
ببین در کل گروه هایش چند تا استاد رباتیکی می بینی (که زمینه اصلی اش رباتیک باشد)

در مورد ETH هم به صفحه زیر قسمت Tutor نگاه کن

http://www.master-robotics.ethz.ch/people/index

روی استاد ها کلیک کن ببین چند تاشون مدک رباتیک دارند و یا چند تاشون زمینه اصلی تحقیقاتشان رباتیک است (با زمینه فرعی کار ندارم)

فرق دانشگاه های خوب دنیا با دانشگاه تهران با دانشگاه های شهرستان در این است که
دانشگاه های مطرح دنیا تا 6 تا استاد نداشته باشند رشته ای را ایجاد نمی کنند.
دانشگاه های تهران تا 4 تا استادیار "Assistant Professeor" که رباتیک به عنوان یکی از زمینه های کاریشان (رشته دیگر ولی با فعالیت رباتیک) نداشته باشند رشته ایجاد نمی کنند
دانشگاه های شهرستان وقتی حتی استادیار هم نداشته باشند رشته ایجاد می کنند و افرادی با مدرک ارشد جذب می کنند که به کارشناسی ها درس بدهند.

اگر قرار بود ETH و KTH هم مانند ایران وقتی استاد ندارند رشته ایجاد کنند که رنکشان همانند دانشگاه های ایران می شد.

در خارج از کشور اکثرا اساتید در یک ترم فقط یک درس (بقیه دو درس) ارائه می دهند. یک استاد ممکن است دروسی را خیلی هم خوب بلد باشد اما به این دروس تسلط کامل نداشته باشد. در این صورت هیچ وقت این دروس را تدریس نمی کند. و وقتی از ا« ها خواسته شود درس ... را هم بدهید می گوید تسلط کافی ندارد و هرگز نمی پذیرد.
اما تو ایران می بینیم یک استاد چند تا درس ارائه می دهد و تو همه اش هم مدعی است.
توی دانشگاه های شهرستان ها که یک مربی یا استادیار در یک ترم تا 10 درس هم ارائه می دهد

به عنوان نمونه به دانشگاه کارنگی ملون که رشته رباتیک را رائه می کند در صفحه زیر نگاهی بیاندازید

http://www.ri.cmu.edu/ri_people.htm...e=detail&list_type=current&selected_letter=AZ

آیا تفاوت آن با ایران را احساس کردید؟

اگر هم می خواهی با سطح آموزشی ایران به این دانشگاه های برتر دنیا نگاه کنید و بگویید استاد دارند و توانایی ایجاد رشته دارند، حقیقتا ره به افسانه زدید. و من نمی توانم جواب شما را بدهم. و توصیه می کنم در همین دانشگاه های ایران ادامه دهید.

wolf.man

عضو جدید
آره تفاوتو فهمیدم. من منظورم اصلا این نبود که چرا فلان رشته رو ایجاد میکنن یا نمی کنن. فقط این برام سوال بود که چرا مثلن کنترل و رباتیک، سیستمهای هوشمند و رباتیک و.... با هم ارائه میشن.

http://www.kth.se/en/ees/kontakt/avdelningar-pa-skolan-for-elektro-och-systemteknik-1.6542

روی گروه های دیگر کلیک کن بعد گزینه ی People را بزن بعد تعداد استاد تمام یعنی "professor" بدون پیشوند و پسوند را نگاه کن
ببین در کل گروه هایش چند تا استاد رباتیکی می بینی (که زمینه اصلی اش رباتیک باشد)

روی استاد ها کلیک کن ببین چند تاشون مدک رباتیک دارند و یا چند تاشون زمینه اصلی تحقیقاتشان رباتیک است (با زمینه فرعی کار ندارم)

دانشگاه های تهران تا 4 تا استادیار "Assistant Professeor" که رباتیک به عنوان یکی از زمینه های کاریشان (رشته دیگر ولی با فعالیت رباتیک) نداشته باشند رشته ایجاد نمی کنند
دانشگاه های شهرستان وقتی حتی استادیار هم نداشته باشند رشته ایجاد می کنند و افرادی با مدرک ارشد جذب می کنند که به کارشناسی ها درس بدهند.

اگر قرار بود ETH و KTH هم مانند ایران وقتی استاد ندارند رشته ایجاد کنند که رنکشان همانند دانشگاه های ایران می شد.

در خارج از کشور اکثرا اساتید در یک ترم فقط یک درس (بقیه دو درس) ارائه می دهند. یک استاد ممکن است دروسی را خیلی هم خوب بلد باشد اما به این دروس تسلط کامل نداشته باشد. در این صورت هیچ وقت این دروس را تدریس نمی کند. و وقتی از ا« ها خواسته شود درس ... را هم بدهید می گوید تسلط کافی ندارد و هرگز نمی پذیرد.
توی دانشگاه های شهرستان ها که یک مربی یا استادیار در یک ترم تا 10 درس هم ارائه می دهد

به عنوان نمونه به دانشگاه کارنگی ملون که رشته رباتیک را رائه می کند در صفحه زیر نگاهی بیاندازید

http://www.ri.cmu.edu/ri_people.htm...e=detail&list_type=current&selected_letter=AZ

اگر هم می خواهی با سطح آموزشی ایران به این دانشگاه های برتر دنیا نگاه کنید و بگویید استاد دارند و توانایی ایجاد رشته دارند، حقیقتا ره به افسانه زدید. و من نمی توانم جواب شما را بدهم. و توصیه می کنم در همین دانشگاه های ایران ادامه دهید.

matak49

عضو جدید

جالب بود!!! به سایتی که گفتید ی نیگا انداختم! همشون با چهره خندادن عکس گرفته بودن! حالا استادای ما چی؟؟ همون عکسشون آدمو میخوره!!!

wolf.man

عضو جدید
آیا میشه خروجی برنامه متلب رو مستقیم به سخت افزار داد؟ مثلن به یه میکروکنترلر یا هر سخت افزار دیگه.
اگه بله، چطوری؟ کدوم قسمت یا جعبه ابزار این قابلیت رو داره؟

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
آیا میشه خروجی برنامه متلب رو مستقیم به سخت افزار داد؟ مثلن به یه میکروکنترلر یا هر سخت افزار دیگه.

به هر سخت افزاری نمی توان داد. به اکثر میکروکنترلر ها می توان داد

برای اتصال با سخت افزار های شرکت مث ورک xPC Target را نگاه کن
برای اتصال با سایر سخت افزار ها Instrument Control Toolbox را نگاه کن

روش اول توصیه شده خود شرکت سازنده متلب یعنی مث ورک است. بسیار آسان تر از روش دوم است. اما بسیار گران تر است.

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
می شه! من به روش ابتدایی ش رو بلدم، یه بار این کارو کردم برای AVR aTmega 16 فک کنم! با استفاده از UART در AVR و یک تبدیل یو اس بی به سریال! در این زمینه از دستور های ارتباط سریال استفاده کردم!

wolf.man

عضو جدید
به هر سخت افزاری نمی توان داد. به اکثر میکروکنترلر ها می توان داد

برای اتصال با سخت افزار های شرکت مث ورک xPC Target را نگاه کن
برای اتصال با سایر سخت افزار ها Instrument Control Toolbox را نگاه کن

روش اول توصیه شده خود شرکت سازنده متلب یعنی مث ورک است. بسیار آسان تر از روش دوم است. اما بسیار گران تر است.
ممنون از راهنمایتان. خیلی مفید بود.
این لینک هم برای اطلاعات بیشتره:
http://paginas.fe.up.pt/~hmiranda/st2/instrument.pdf
2.میشه چندتا میکروکنترلر رو نام ببرید؟

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک