سوال رباتیک

wolf.man

عضو جدید
سلام.
1.بین پردازش تصویر با استفاده از متلب و پردازش تصویر با استفاده از opencv چه تفاوتی هست؟
2.برای شروع یادگیری پردازش تصویر کدوم یکی بهتره؟ متلب یا opencv؟

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
سلام.
1.بین پردازش تصویر با استفاده از متلب و پردازش تصویر با استفاده از opencv چه تفاوتی هست؟
2.برای شروع یادگیری پردازش تصویر کدوم یکی بهتره؟ متلب یا opencv؟

0- من نمی دانم پردازش تصویر به چه درد رباتیک می خورد؟
1- یکی اش با زبان متلب است و دیگری با زبان سی پلاس پلاس
2- معلوم است دیگر زبان متلب بسیار راحت تر از زبان سی پلاس پلاس است

===============

چون در تالار رباتیک پست دادی ، یک مطلبی به رباتیکی ها بگم که رباتیکی های صفر کیلومتر گمراه نشوند
رباتیکی عزیز! به جای وقت تلف کردن در پردازش تصویر برو بینایی یاد بگیر حالا چه بینایی ماشین چه بینایی کامپیوتر و چه بینایی ربات
در بین این سه بینایی یعنی ماشین ، کامپیوتر ، ربات ؛ یادگیری بینایی ربات از همه بهتر است
برای بینایی ربات فعلا از opencv استفاده کنید تا بعدا openrv ساخته شود

wolf.man

عضو جدید
0- من نمی دانم پردازش تصویر به چه درد رباتیک می خورد؟
1- یکی اش با زبان متلب است و دیگری با زبان سی پلاس پلاس
2- معلوم است دیگر زبان متلب بسیار راحت تر از زبان سی پلاس پلاس است

===============

چون در تالار رباتیک پست دادی ، یک مطلبی به رباتیکی ها بگم که رباتیکی های صفر کیلومتر گمراه نشوند
رباتیکی عزیز! به جای وقت تلف کردن در پردازش تصویر برو بینایی یاد بگیر حالا چه بینایی ماشین چه بینایی کامپیوتر و چه بینایی ربات
در بین این سه بینایی یعنی ماشین ، کامپیوتر ، ربات ؛ یادگیری بینایی ربات از همه بهتر است
برای بینایی ربات فعلا از opencv استفاده کنید تا بعدا openrv ساخته شود
1.چرا به درد یک رباتیکی نمی خوره؟
2.فرق بین بینایی ماشین، کامپیوتر و ربات چیه؟
یه سوال دیگه برای یادگیری ROS باید پیش زمینه خاصی داشت یا نه؟

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
1.چرا به درد یک رباتیکی نمی خوره؟
2.فرق بین بینایی ماشین، کامپیوتر و ربات چیه؟
یه سوال دیگه برای یادگیری ROS باید پیش زمینه خاصی داشت یا نه؟

1- چون از نظر لغوی ربات از ریشه کار می آید و با پردازش کاری ندارد
البته از پردازش در حد بسیار ابتدایی استفاده می کند

2- ابتدا فرق بینایی را با پردازش تصویر می گویم
پردازش تصویر یعنی تبدیل یک تصویر به تصویر دیگر با یک سری اعمال حطی یا غیر خطی
مانند خاکستری کردن تصویر رنگی - لبه گرفتن از تصویر - تبدیل فوریه گرفتن از تصویر - و ...
یا مانند فشره سازی تصویر - فرمت ذخیره تصویر - نویزگیری - و ...

بهترین نرم افزار پردازش تصویر ، نرم افزار فتوشاپ است
به کسانی که که می خواهند پردازش تصویر کار کننئ به شدت توصیه می کنم اول به فتوشاپ مسلط به شوند و بعد بروند کد نویسی یاد بگیرند
چون شما با کد نویسی قرار است فسمت کوچکی از فتوشاپ را پیاده کنید و اگر حرفه ای شوید بتوانید فیلتر های بهتر و ابزار های قوی تری برای فتوشاپ بنویسید

کاربرد پردازش تصویر در عکاسی ها ، پزشکی (بهبود کیفیت تصویر ایکس یا تصاویر دیگر) و ... است

بینایی یعنی درک تصویر با استفاده از هر وسیله ای
مثلا تشخیص لبخند - تشخیص اشیا - اندازه گیری موقعیت و سرعت و شتاب اجسام یا هدف - تشخیص میوه سالم از خراب - و ...
بینایی ربات ، بینایی ماشین و بینایی کامپیوتر در واقع بینایی هستند و فقط روش اجرا (الگوریتم) با توجه به هدف فرق می کند
در بینایی کامپیوتر هدف این است که بهترین بینایی موجود را داشته باشیم بنابراین الگوریتم های پیچیده و زمان بر استفاده می شود. معمولا تصاویر تمام رنگی استفاده می شود
در بینایی ماشین هدف این است که سریع ترین بینایی را داشته باشیم بنابراین از الگوریتم هایی استفاده می شود که کمترین عملیات ریاضی را داشته باشد. معمولا از تصاویر سیاه سفید استفاده می شود
در بینایی ربات هدف این است که روش سریع اما مقاوم را داشته باشیم. بنابراین الگوریتم های استفاده می شود که نسبت به نویز و اغتشاش مقائم و در عین حال سریع باشد. معمولا از تصاویر با تعداد رتگ محدود استفاده می شود مثلا 16 رنگ

برای درک بهتر فرق این سه بینایی یک مثال می زنم
تشخیص چهره
در بینایی کامپیوتر دقیق ترین الگورتم ها را بکار می بریم که یک چهره خاص را بشناسد مانند بعضی از لپ تاپ ها که سیستم تشخیص چهره دارد
در بینایی ماشین می خواهیم سریع ترین الگوریتم را بکار ببریم مثلا تا کسی جلوی دوربین آمد عکس بگیرد
در بینایی ربات می خواهیم بین سرعت و مقاومت (نه دقت) بالانسی برقرار کنیم. مثلا می گویم اگر چهره ای با رنگ پوست قهوه ای آمد تعقیبش کن

نتیجه
بین پردازش تصویر و درک تصویر تفاوت وجود دارد
پردازش یک تصویر را به تصویر دیگر تبدیل می کند
بینایی از تصویر یک سری دانش استخراج می کند مانند موقعیت
پردازش تصویر به درد رشته کامپیوتر ، مخابرات ، دیجیتال و مهندسی پزشکی می خورد
بینایی به درد رشته رباتیک و کامپیوتر می خورد

3- پیشنیاز
واجب: زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس در حد حرفه ای - لینوکس
مستحب: زبان برنامه نویسی جاوا - زبان برنامه نویسی پایتون - زبان برنامه نویسی لیسپ - لینوکس جنتو

wolf.man

عضو جدید
ممنون از راهنمایت تان. پس:
1. کتاب پردازش تصاویر دیجیتال در متلب گونزالس به درد من می خوره یا نه؟
2. برای بینایی ربات،ماشین متلب به درد میخوره یا نه؟
3.از کجا شروع کنم؟ چه پیش نیازهای لازمه؟ کدوم منابع رو به غیر از opencv پیشنهاد میکنید؟
4. سری کتابهای Springer STAR به درد دوره کارشناسی می خوره یا نه؟

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
ممنون از راهنمایت تان. پس:
1. کتاب پردازش تصاویر دیجیتال در متلب گونزالس به درد من می خوره یا نه؟
2. برای بینایی ربات،ماشین متلب به درد میخوره یا نه؟
3.از کجا شروع کنم؟ چه پیش نیازهای لازمه؟ کدوم منابع رو به غیر از opencv پیشنهاد میکنید؟
4. سری کتابهای Springer STAR به درد دوره کارشناسی می خوره یا نه؟

1- گنزالس دو تا کتاب دارد

Digital Image Processing
این کتاب پردازش تصویر را به صورت ریاضی توضیح می دهد.
مرجع درس پردازش تصویر در ارشد کامپیوتر است

Digital Image Processing Using MATLAB
این کتاب پردازش تصویر را به معرفی دستورات و مثال های نرم افزار متلب توضیح می دهد.
برای کسانی مفید است که فقط و فقط می خواهند با متلب پردازش تصویر کنند

کتاب اولی پایه است و باید یک زبان برنامه نویسی هم بلد باشی تا فرمول های ریاضی آن را پیاده سازی کنی، مثلا اکثر دوستان ویژوال سی شارپ کار می کنند
کتاب دوم ، کتاب عملی است و لازم است برنامه نویسی متلب بلد باشی

هر دو تا کتاب برای پردازش تصویر مفید است

2- متلب تا چند سال پیش بینایی نداشت. چند سالی است که تولباکس بینایی کامپیوتر را به آن اضافه کرده است
هر چند با متلب ورژن های جدید می شود بینایی کار کرد ، اما توصیه می شود از کار کردن با آن خودداری کنید
علت اصلی اش هم کند بودن متلب است
مثلا شما بخواهید سرعت چیزی را به دست بیاورید، تا بیایید چند تا موقعیت بدست بیارید جسم از صحنه خارج شده است
حتی اگر شما دنبال سرعت نباشید و فقط بخواهید موانع را تشخیص بدهید تا متلب درک کند که مانع هست ربات به مانع برخورد کرده
مشکل منطق و صحت متلب نیست. تنها مشکل ، مشکل سرعت است که به هیچ وجه قابل اقماض نیست

همه بینایی کار ها را به openxv در سیستم عامل لینوکس توصیه می کنم

3- چه چیزی را پردازش تصویر یا بینایی؟
مگر opencv منبع است؟ که مانبع دیگر پیشنهاد کنم!

4- به درد منبع درسی نمی خورد.
اما به درد ترجمه بابت غالب کردن تحت عنوان پروژه کارشناسی می خورد
بعضی هاش که واقعا سرکاری است و کلا بدرد نمی خورد ، مثلا ربات انسان نما
بعضی های دیگرش از نظر علمی خوب است
کتاب های خوبش ، زمانی مفید است که بخواهی در چیزی ریز شوی
فقط حواست باشد پول بابت کتاب سرکاری ندی، اول نشخه غیرقانونی آن را دانلود کن ، اگر دیدی سرکاری نیست پول بابتش بده

wolf.man

عضو جدید
سلام.
1.همونطور که خودتان گفتید پردازش تصویر بدرد یه رباتیکی نمیخوره. پس من میرم سراغ بینای ماشین یا ربات. منظور من این بوده که این بینایی(چه ماشین و چه ربات) رو از کجا شروع کنم؟چه پیش نیازهایی برای opencv نیاز هست.(کلن برای بینایی ماشین یا ربات).
2. منبع رو اشتباهی نوشتم. منظورم نرم افزار برای بینایی بود. یعنی به غیر از متلب و opencv نرم افزار دیگری برای بینایی ماشین یا ربات هست که ارزش گذاشتن وقت رو داشته باشه؟
3. فرق opencv در ویندوز با لینوکس چیه؟ و چرا لینوکس رو توصیه میکند؟

آخرین ویرایش:

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
سلام.
1.همونطور که خودتان گفتید پردازش تصویر بدرد یه رباتیکی نمیخوره. پس من میرم سراغ بینای ماشین یا ربات. منظور من این بوده که این بینایی(چه ماشین و چه ربات) رو از کجا شروع کنم؟چه پیش نیازهایی برای opencv نیاز هست.(کلن برای بینایی ماشین یا ربات).
2. منبع رو اشتباهی نوشتم. منظورم نرم افزار برای بینایی بود. یعنی به غیر از متلب و opencv نرم افزار دیگری برای بینایی ماشین یا ربات هست که ارزش گذاشتن وقت رو داشته باشه؟
3. فرق opencv در ویندوز با لینوکس چیه؟ و چرا لینوکس رو توصیه میکند؟

درست است که بینایی ربات با بینایی ماشین با بینایی کامپیوتر متفاوت است
اما این تفاوت ماهیتی نیست ، بلکه تفاوت جزئی است
تفاوتش در این است که هر کدام با معیار خود (هدف) می گویند کدام روش مناسب و کدام نامناسب است
من توصیه می کنم سخت نگیری و مطلب آموزشی در مورد هر بینایی بود بخوانی
ممکن است در یک کتاب بینایی کامپیوتر برای یک مسئله چند روش گفته باشد و گفته باشد مثلا روش الف بهتر است ، اما شما که روش ج را نیز خواندی متوجه شوی برای ربات این بهتر است (بینایی ربات)
در بعضی از مسائل فقط یک راه ارائه شده ، در این صورت هر سه بینایی از یک الگوریتم یکسان برای آن مسئله استفاده می کنند
باتوجه به این که جمعیت کامپیوتری ها در جهان زیاد تر از رباتیک ها هستند ، منابع ، مثال و ... بینایی کامپیوتر بیشتر پیدا می شود ، پس بهتر است از آن ها استفاده کنی
به طور خلاصه بینایی ، بینایی است

1- برای شروع بینایی (بدون توجه به ابزار) بهتر است ابتدا شناسایی الگو (پترن ریکاگنیشن) سپس یادگیری ماشین (ماچین لرنینگ) را مطالعه کنی که هر کدام یک کتاب است و پیشنیازی جز محاسبات عددی و برنامه نویسی ندارد
البته دیدم کسانی بدون مطالعه این دو ، مستقیم رفتند دنبال بینایی و پروژه های خوبی نیز انجام دادند اما از نظر من آن ها همیشه دارای ضعف پشتوانه ی علمی هستند.
بنابراین شما هم می توانی مستقیم شروع کنی هر چند از نظر من درست نیست

تنها پیشنیاز واجب opencv ، برنامه نویسی سی پلاس پلاس است
اما دو پیشنیاز علمی مستحب را گفتم
همچنین پیشنیاز های مستحب دیگری نظیر لینوکس ، Cmake و GIT دارد

2- نرم افزار زیاد است ، اما من هیچ کدام در حدی نمی دانم که ارزش وقت گذاشتن داشته باشد
opencv نرم افزار نیست. یکی سری کتابخانه به زبان سی پلاس پلاس است
همان طور که stdio یک کتابخانه است یا math یک کتابخانه است
در واقع opencv یکی سری کد است که به زبان سی پلاس پلاس نوشتند تا لازم نباشد شما هر برنامه ای که می نویسی این کد ها را کپی پیست کنی

به نظر من برای رباتیکی ها وقت گذاشتن برای یادگیری دستورات کتابخانه های opencv واقعا ارزش دارد

3- از نظر یادگیری هیچ وقتی ندارد
از نظر کد نوشتن (کد بینایی محض) ، فقط تو ویندوز چهار خط اضافه نیاز دارد که در تمامی برنامه نیز یکسان است
از نظر کامپایل، لینوکس کمی راحت تر است چون از cmake می توانی استفاده کنی!

برای این که فرقش را در این دو سیستم عامل بدونی ، نیاز است که در مورد نحوه کامپایل برنامه و نحوه اجرای برنامه بدونی
که من حوصله ندارم توضیح بدم. برو تو تالار کامپیوتر بپرس فرق کامپایلر ویژوال سپ پلاس پلاس با کامپایلر G++ چیسیت و هر کدام چگونه کد ها را به برنامه تبدیل می کنند
همین طور یک تاپیک دیگر در تالار کاپیوتر باز کن و بپرس تفاوت اجرای برنامه ها در این دو سیستم عامل چیست، چگونه این ها از رم، سی پی یو و ... استفاده می کنند

اما یک تفاوت اصلی دارد، سرعت اجرا در لینوکس چند برابر بیشتر است ، دلایلش را نیز با دو تاپیکی که تو تالار کامپیوتر می زنی متوجه می شوی
یک تفاوت فرعی دارد که مهم نیست، چون تو لینوکس فقط برنامه سی پلاس پلاس می نویسی دردسر کمتری داری تا وقتی که که تو ویندوز باید با ویژوال استدیو و تنظیمات بسیارش سرکله بزنی. به عبارت دیگر تو ویندوز به جای سی پلاس پلاس باید ویژوال سی پلاس پلاس بنویسی

تو بینایی بر خلاف پردازش تصویر سرعت عامل مهمی است
حتی تو بینایی کامپیوتر نیز محدودیت سرعت وجود دارد. اگر برنامه کامپیوتر کند باشد مشتری می رود از کس دیگری می خرد

4- هر لینوکسی سخت نیست که ازش می ترسی!
لینوکس خود انواع مختلفی دارد
سختی کار با لینوکسی مانند kubuntu چیزی در حد ویندوز است. برای همین مناسب افرادی مانند شما است که دنبال سختی نیستند
اما سختی کار با لینوکس gentoo زیاد است. برای همین به تازه واردان هرگز توصیه نمی شود اما سریع تر از بقیه است
چون بینایی می خواهی کار کنی ، از بین هزاران لینوکس ، لینوکس هایی را انتخاب کن رومیزی KDE داشته باشند.
دلیلش این است که opencv با KDE سازگار تر است تا Gnome

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
در ادامه صحبت رباتیک عزیز، شاید هم تکراری باشه، اما به قول ایشون خواند بینایی بسیار بهتر هست. بینایی ماشین یا ربات (خیلی فرق نذاریم) بسیار کاملتر و پایه ای تر هست تا پردازش تصویر. کتاب بینایی ماشین سونکا هم با اینکه خیلی مفصله اما کتاب خوبیه :gol:

برای دوستانی که میخوان با OpenCV کار کنند باید بگم نسخه ای وجود داره EmguCV که گرفته شده از OpenCV هست برای زبان سی شارپ که خب در برخی موارد اذیت کننده است اما بعد از اینکه متوجه شدید مشکلاتش رو، کار کردن باهاش خیلی راحت تره. در کل اگر تخصصی بهش نگاه کنید OpenCV برای بینایی هست ولی متلب بسیار ساده (البته در برخی موارد چون OpenCV مختص بینایی هست، مواردی را بصورت پیاده سازی شده دارد که شما باید کلی زمان در متلب برای آن ها صرف کنید)
:gol:

wolf.man

عضو جدید
درست است که بینایی ربات با بینایی ماشین با بینایی کامپیوتر متفاوت است
اما این تفاوت ماهیتی نیست ، بلکه تفاوت جزئی است
تفاوتش در این است که هر کدام با معیار خود (هدف) می گویند کدام روش مناسب و کدام نامناسب است
من توصیه می کنم سخت نگیری و مطلب آموزشی در مورد هر بینایی بود بخوانی
ممکن است در یک کتاب بینایی کامپیوتر برای یک مسئله چند روش گفته باشد و گفته باشد مثلا روش الف بهتر است ، اما شما که روش ج را نیز خواندی متوجه شوی برای ربات این بهتر است (بینایی ربات)
در بعضی از مسائل فقط یک راه ارائه شده ، در این صورت هر سه بینایی از یک الگوریتم یکسان برای آن مسئله استفاده می کنند
باتوجه به این که جمعیت کامپیوتری ها در جهان زیاد تر از رباتیک ها هستند ، منابع ، مثال و ... بینایی کامپیوتر بیشتر پیدا می شود ، پس بهتر است از آن ها استفاده کنی
به طور خلاصه بینایی ، بینایی است

1- برای شروع بینایی (بدون توجه به ابزار) بهتر است ابتدا شناسایی الگو (پترن ریکاگنیشن) سپس یادگیری ماشین (ماچین لرنینگ) را مطالعه کنی که هر کدام یک کتاب است و پیشنیازی جز محاسبات عددی و برنامه نویسی ندارد
البته دیدم کسانی بدون مطالعه این دو ، مستقیم رفتند دنبال بینایی و پروژه های خوبی نیز انجام دادند اما از نظر من آن ها همیشه دارای ضعف پشتوانه ی علمی هستند.
بنابراین شما هم می توانی مستقیم شروع کنی هر چند از نظر من درست نیست

تنها پیشنیاز واجب opencv ، برنامه نویسی سی پلاس پلاس است
اما دو پیشنیاز علمی مستحب را گفتم
همچنین پیشنیاز های مستحب دیگری نظیر لینوکس ، Cmake و GIT دارد

2- نرم افزار زیاد است ، اما من هیچ کدام در حدی نمی دانم که ارزش وقت گذاشتن داشته باشد
opencv نرم افزار نیست. یکی سری کتابخانه به زبان سی پلاس پلاس است
همان طور که stdio یک کتابخانه است یا math یک کتابخانه است
در واقع opencv یکی سری کد است که به زبان سی پلاس پلاس نوشتند تا لازم نباشد شما هر برنامه ای که می نویسی این کد ها را کپی پیست کنی

به نظر من برای رباتیکی ها وقت گذاشتن برای یادگیری دستورات کتابخانه های opencv واقعا ارزش دارد

3- از نظر یادگیری هیچ وقتی ندارد
از نظر کد نوشتن (کد بینایی محض) ، فقط تو ویندوز چهار خط اضافه نیاز دارد که در تمامی برنامه نیز یکسان است
از نظر کامپایل، لینوکس کمی راحت تر است چون از cmake می توانی استفاده کنی!

برای این که فرقش را در این دو سیستم عامل بدونی ، نیاز است که در مورد نحوه کامپایل برنامه و نحوه اجرای برنامه بدونی
که من حوصله ندارم توضیح بدم. برو تو تالار کامپیوتر بپرس فرق کامپایلر ویژوال سپ پلاس پلاس با کامپایلر G++ چیسیت و هر کدام چگونه کد ها را به برنامه تبدیل می کنند
همین طور یک تاپیک دیگر در تالار کاپیوتر باز کن و بپرس تفاوت اجرای برنامه ها در این دو سیستم عامل چیست، چگونه این ها از رم، سی پی یو و ... استفاده می کنند

اما یک تفاوت اصلی دارد، سرعت اجرا در لینوکس چند برابر بیشتر است ، دلایلش را نیز با دو تاپیکی که تو تالار کامپیوتر می زنی متوجه می شوی
یک تفاوت فرعی دارد که مهم نیست، چون تو لینوکس فقط برنامه سی پلاس پلاس می نویسی دردسر کمتری داری تا وقتی که که تو ویندوز باید با ویژوال استدیو و تنظیمات بسیارش سرکله بزنی. به عبارت دیگر تو ویندوز به جای سی پلاس پلاس باید ویژوال سی پلاس پلاس بنویسی

تو بینایی بر خلاف پردازش تصویر سرعت عامل مهمی است
حتی تو بینایی کامپیوتر نیز محدودیت سرعت وجود دارد. اگر برنامه کامپیوتر کند باشد مشتری می رود از کس دیگری می خرد

4- هر لینوکسی سخت نیست که ازش می ترسی!
لینوکس خود انواع مختلفی دارد
سختی کار با لینوکسی مانند kubuntu چیزی در حد ویندوز است. برای همین مناسب افرادی مانند شما است که دنبال سختی نیستند
اما سختی کار با لینوکس gentoo زیاد است. برای همین به تازه واردان هرگز توصیه نمی شود اما سریع تر از بقیه است
چون بینایی می خواهی کار کنی ، از بین هزاران لینوکس ، لینوکس هایی را انتخاب کن رومیزی KDE داشته باشند.
دلیلش این است که opencv با KDE سازگار تر است تا Gnome

سلام. خیلی ممنون به خاطر پاسخ کاملی که دادید.
فقط من یادم نمیاد جایی گفته باشم(نوشته باشم) که از چیزی میترسیم یا از سختی فرار میکنم. من هیچ آشنایی با لینوکس ندارم، به همین خاطر بود که پرسیدم. سعی میکنم کار در محیط لینوکس رو هم یاد بگیرم.
برای Pattern recognition و Machine learning کدام یک کتاب ها رو معرفی می کنید؟

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
فقط من یادم نمیاد جایی گفته باشم(نوشته باشم) که از چیزی میترسیم یا از سختی فرار میکنم. من هیچ آشنایی با لینوکس ندارم، به همین خاطر بود که پرسیدم. سعی میکنم کار در محیط لینوکس رو هم یاد بگیرم.

در بین لینوکس ها، Gentoo Linux از بقیه سریع تر است. برای همین حرفه ای هایی (لینوکس) که در رباتیک کار می کنند از جنتو استفاده می کنند
هر چه قدر Gentoo Linux مزیت داشته باشد، به میزان بیشتری سختی دارد به طوری که خیلی ها قید کارکردن با آن را می زنند
بعضی ها که ادعا داشتند آمدند و اول با جنتو کار کردند (بدون این که با سایر لینوکس ها کار کرده باشند) ؛ بعد از یک ماه دل زده شده اند و گفتند هرگز به سمت لینوکس باز نمی گردند

همان طور که گفتم در کار با opencv بهتر است از لینوکسی استفاده کنید که یا کلا رومیزی نداشته باشد و شما برایش KDE نصب کنید (مثل جنتو) و یا به طور پیشفرض فقط رومیزی KDE داشته باشد.

لینوکس هاس زیر رایج ترین لینوکس ها با رومیزی KDE هستند

Mageia
openSUSE
PCLinuxOS
Slackware
OpenMandriva Lx
Kubuntu
Kwheezy
ROSA
Chakra GNU
Netrunner

البته جنتو با سختی هایش از سه مورد آخر بیشتر کاربر دارد!

برای Pattern recognition و Machine learning کدام یک کتاب ها رو معرفی می کنید؟

Pattern Classification by Richard O. Duda, Peter E. Hart and David G. Stork - Nov 9, 2000

Pattern Recognition and Machine Learning by Christopher M. Bishop - Oct 1, 2007

Machine Learning by Tom M. Mitchell - Mar 1, 1997

wolf.man

عضو جدید
سلام. دروس روش های و سیستمهای فازی و کنترل فازی با هم یکی هستند یا نه متفاوتند؟