سوالات پزشکی

shayesteh-namvar

عضو جدید
یه سؤال؟؟؟؟؟

یه سؤال؟؟؟؟؟

سلام...
برای انتخاب رشته بعد از پزشکی و داروسازی و دندون و دام،علوم تغذیه بهتره یا علوم آزمایشگاهی؟اصلا چی بهتره؟مردم از سردرگمی:confused:

morta

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

یه مقاله ی انگلیسی میخواستم در رابطه با " آمادگی جسمانی و آثار آن بر تندرستی "

یا fitness and it's role in healthiness

Spectrum

کاربر فعال تالار زبان انگلیسی ,
سلام

یه مقاله ی انگلیسی میخواستم در رابطه با " آمادگی جسمانی و آثار آن بر تندرستی "

یا fitness and it's role in healthiness

سلام / همه PDF هستن / امیدوارم بدردتون بخورن

http://www.iom.edu/~/media/Files/Report Files/2012/Fitness-Measures/Fitness_measures_rb.pdf

http://www.nationalacademyofosteopa...ic_exercises_and_its_role_in_body_fitness.pdf

http://www.righttoplay.com/International/our-impact/Documents/Final_Report_Chapter_2.pdf

3D.MAX

عضو جدید
احتیاج به کمک دارم

احتیاج به کمک دارم

سلام به دوستای خوبم در باشگاه
من مدتیه که دوچار درد شدید از کمر به سمت مچ پا هستم که دکتر و حتی ام آر آی هم رفتم...علت دقیق بیان نشده ولی خودم با توجه به علائمی که دارم فکر میکنم سیاتیک باشه(نشستن روی صندلی به شدت برام دردناکه)
الان حدود 5 ماهه که با این درد درگیرم..
به خاطر دردم قرص نوافن و مگافن میخورم..میخوام ببینم مصرف این قرص باعث صدمه جدی به کبد و کلیه هام میشه؟؟؟
یعنی حتمان آسیب میزنه و من بعده ها باید با مشکلات کلیه کبد روبرو بشم؟؟؟

مسکن دیگه هست که مثل این کپسول ها تاثیر گزار باشه ولی اسیب نرسونه به کلیه و کبد..
من روزانه یکی مصرف می کنم...

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی،
اینجا کسی هست که با پرتو درمانی آشنا باشه؟

سلام

( رادﻳﻮﺗﺮاﭘﻲ ) ﭘﺮﺗﻮدرﻣﺎﻧﻲ

قواعد کار با پرتو در مراکز پرتو درماني

آشنایی با رشته تکنولوژی پرتو در مانی

امروزه با توجه به ابعاد گسترش علم پزشكي ، علم راديوتراپي در درمان بيماران سرطاني ارزش والايي را كسب نموده است.
به همين دليل نياز به تربيت افرادي كه آشنا به اين علم و استفاده از آن در جهت درمان بيماريهاي باشند ، از اهميت خاصي برخورداراست
.

-1تعريف و هدف

دوره كارداني پرتو درماني جهت تربيت نيروي انساني موردنياز بخشهاي پرتو درماني در سطح كاردان ، تهيه و تنظيم شده است
.
فارغ التحصيلان اين دوره قادر خواهند بود در مراكز پرتو درماني ( راديوتراپي )سراسر كشوربعنوان تكنسين راديوتراپي زير نظر متخصصان اين رشته كليه خدمات مورد لزوم را انجامدهند
.

-2
ضرورت و اهميت

باتوجه به توسعه روز افزون تكنيك هاي پرتو درماني ونيز گسترش علم پرتو درماني در درمان بيماران سرطاني و همچنين توسعه مراكز آموزشي وبخشهاي پرتو درماني در سراسر كشور جهت اجراي دستورات صحيح متخصصين اين رشته نياز به تربيت كاردان تكنولوژي پرتو درماني احساس و لذا رشته فوق ايجاد مي گردد.

بازار کار:
فارغ التحصيلان دوره فوق ديپلم دوره كارداني تكنولوژي پرتو درماني بايد مهارتهاي نظري و عملي زير را كسب كرده باشند.

الف)فراگيري نظري اشعه ايكس و چگونگي توليدآن ، مواد راديو اكتيو و قوانين مربوط به آن
.

ب)انجام تكنيكهاي مختلف پرتودرماني و شيمي درماني زير نظر مستقيم پزشك متخصص پرتو درماني

ج)فراگيري طرق مختلف از اشعه ايكس و تشعشعات حاصل از مواد راديواكتيو ، حفاظت در برابر خطرات ناشي ا زتشعشع پرتوهاي يونيزان

elnaz0020

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ..خسته نباشید ...درمورد پلاکت بالا میخوام بدونم ...راه درمان برای شخصی که پلاکت خونش خیلی بالاست چیه؟؟

elnaz0020

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب چرا اینجا کسی پاسخ گو نیست !!!!:surprised:...اخه من این اطلاعاتو لازم دارم...راه درمان چه سنتی چه راه علمیش چیه ؟؟...کسی بین اشناهاشون کسی رو با مشکل پلاکت بالا دیده؟؟؟؟واقعا واسم علامت سواله چون هرکاری انجام شده پایین نیومده:(

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب چرا اینجا کسی پاسخ گو نیست !!!!:surprised:...اخه من این اطلاعاتو لازم دارم...راه درمان چه سنتی چه راه علمیش چیه ؟؟...کسی بین اشناهاشون کسی رو با مشکل پلاکت بالا دیده؟؟؟؟واقعا واسم علامت سواله چون هرکاری انجام شده پایین نیومده:(

پلاکت خون بالا ممکن باعث بسته شدن رگ بشه

وارفارین هم هست که جلوی لخته‌شدن خون را می‌گیرد، بنابراین از مشکلات ناشی از تشکیل لخته در رگ‌های خونی پیشگیری می‌کند و در مواردی که احتمال ترومبوز یا آمبولی عروقی بالا است مانند پس از جراحی قلب باز، سکته مغزی اخیر و ... مصرف می‌شود.

جایی خوندم ویتامین k باید مصرف بشه
مهمترین فایده این ویتامین جلوگیری از خونریزی است.ویتامین کا در کنترل و درمان خونریزی ناشی از بیماری‌های کبد ٬ زردی و زخم معده سودمند است و همچنین خونریزی‌های ناشی از استفاده طولانی مدت از آسپرین‏ها و آنتی‏ بیوتیک‏ها را درمان می‌کند.همچنین این ویتامین در درمان خونریزی شدید در دوران قاعدگی مفید است.به نوزادان زودرس که امکان خونریزی در آنها زیاد است هم بعد از تولد ویتامین کا تزریق می‌کنند.همچنین این ویتامین در پیشگیری از سنگ کلیه و درمان پوسیدگی استخوان سودمند است.نوع مصنوعی آن که محلول در آب است در درمان زخم‌های پوستی مفید است.
اما شما باید برید دکتر، اینجا از این قبیل
سوالات که می پرسید، نمیشه جواب قطعی و مناسبی داد.

:gol:

آخرین ویرایش:

elnaz0020

عضو جدید
کاربر ممتاز

پپلاکت خون بالا ممکن باعث بسته شدن رگ بشه

وارفارین هم هست که جلوی لخته‌شدن خون را می‌گیرد، بنابراین از مشکلات ناشی از تشکیل لخته در رگ‌های خونی پیشگیری می‌کند و در مواردی که احتمال ترومبوز یا آمبولی عروقی بالا است مانند پس از جراحی قلب باز، سکته مغزی اخیر و ... مصرف می‌شود.

جایی خوندم ویتامین k باید مصرف بشه
مهمترین فایده این ویتامین جلوگیری از خونریزی است.ویتامین کا در کنترل و درمان خونریزی ناشی از بیماری‌های کبد ٬ زردی و زخم معده سودمند است و همچنین خونریزی‌های ناشی از استفاده طولانی مدت از آسپرین‏ها و آنتی‏ بیوتیک‏ها را درمان می‌کند.همچنین این ویتامین در درمان خونریزی شدید در دوران قاعدگی مفید است.به نوزادان زودرس که امکان خونریزی در آنها زیاد است هم بعد از تولد ویتامین کا تزریق می‌کنند.همچنین این ویتامین در پیشگیری از سنگ کلیه و درمان پوسیدگی استخوان سودمند است.نوع مصنوعی آن که محلول در آب است در درمان زخم‌های پوستی مفید است.
اما شما باید برید دکتر، اینجا از این قبیل
سوالات که می پرسید، نمیشه جواب قطعی و مناسبی داد.

:gol:

گلم میدونم ...تا دلت بخواد به دکتر مراجعه شده ..بهتریناشون ولی متاسفانه با هر روشی خواستیم غلبه کنیم جواب نداده..حتی طب سنتی هم خیلی طول میکشه پایین بیاره ...میدونم اینجا راهی قطعی نداره ولی من اینجا خواستم مطرح کنم تا ببینم اگه کسی بین اطرافیانش این مشکل رو داشته چطور درمان کردن؟؟؟به تجربیات احتیاج دارم...:gol:
راستی ویتامین k که موجب انعقاد میشه ..چطور میگین باید مصرف بشه؟؟؟:surprised:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

maryam ss

عضو جدید
سلام.یکسری اطلاعات میخواستم در مورد اندیکاتور و تست های اتوکلاو با شکل از اتو کلاو.ممنون

nayyerr

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام وقتتون بخیر
نمیدونم درست هست اینجا سئوال مطرح کردن یانه ولی باین حال ......

می خواستم بدونم آزمایشهای ازدواج شامل چه چیزهای هست؟
چرا اول از آقایون میگیرن درصورت نیاز از خانوم هم آزمایش گرفته میشه؟(یعنی آزمایش ایدز و هپاتیت شامل آزمایش ازدواج نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟) فقط تالاسمی هست که اگه اقا مینورباشه از خانوم هم گرفته میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یکی دیگه اینکه اسم بیماری که خانومها در اثر بار داری (نابینا یا فلج )میشن چی هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟بعد این آزمایشم گرفته میشه قبل ازدواج یااینکه خودشخص باید درخواست بکنه؟
باتشکر

*tasnim*

کاربر فعال تالار پزشکی ,
کاربر ممتاز
سلام من ی دیکشنری اصطلاحات پزشکی برا گوشیم میخوام !

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام وقتتون بخیر
نمیدونم درست هست اینجا سئوال مطرح کردن یانه ولی باین حال ......

می خواستم بدونم آزمایشهای ازدواج شامل چه چیزهای هست؟
چرا اول از آقایون میگیرن درصورت نیاز از خانوم هم آزمایش گرفته میشه؟(یعنی آزمایش ایدز و هپاتیت شامل آزمایش ازدواج نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟) فقط تالاسمی هست که اگه اقا مینورباشه از خانوم هم گرفته میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یکی دیگه اینکه اسم بیماری که خانومها در اثر بار داری (نابینا یا فلج )میشن چی هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟بعد این آزمایشم گرفته میشه قبل ازدواج یااینکه خودشخص باید درخواست بکنه؟
باتشکر

سلام

مسمومیت دوران بارداری خطر نابینایی مادر را تشدید می‌کند.

----------------------------------------------------------------------------------

در آزمایش های قبل از ازدواج از خون و ادرار افراد نمونه گیری می شود.

از بررسی نمونه گیری خون فرد می توان به بیماری های خونی (تالاسمی)، ژنتیكی و مقاربتی و از نمونه ادرار می توان به اعتیاد یا عدم اعتیاد فرد پی برد.

1.آزمایش عدم اعتیاد

برای تشخیص اعتیاد زوجین به انواع مواد مخدر از هر دو نفر چه دختر و چه پسر نمونه ادرار گرفته و آزمایش و بررسی می شود. علت اصلی توجه به این آزمایش این است كه مصرف سیگار و مواد مخدر در زن یا مرد نه تنها باعث برخی بیماری های عصبی، پرخاشگری و ... در خود فرد می شود و زندگی زناشویی را به نابودی می كشاند بلكه بر قدرت باروری زن و یا ایجاد اختلالات رفتاری و عقب ماندگی های ذهنی در جنین و نوزاد بسیار تاثیرگذار می باشد.

2. بررسی بیماری تالاسمی
تالاسمی یك بیماری ارثی است كه در آن مغز استخوان قادر به ساختن هموگلوبین به مقدار كافی نمی باشد. هموگلوبین نام ماده ای در خون است كه سلولهای قرمز خون به وسیله آن اکسیژن را به قسمتهای مختلف بدن می رساند.
تالاسمی دو نوع است: مینور و ماژور

- تالاسمی مینور:
این تالاسمی در علم پزشكی به عنوان بیماری تلقی نشده و فرد مبتلا به آن به راحتی می تواند به زندگی شخصی خود ادامه دهد. مشكل این افراد زمانی بروز می نماید كه با فردی ازدواج نمایند كه او هم تالاسمی مینور دارد. در این حالت 25 درصد احتمال دارد كه فرزند آنها با بیماری تالاسمی ماژور به دنیا بیاید.

- تالاسمی ماژور: در تالاسمی ماژور فرد به دلیل اختلال در هموگلوبین بدنش به کم خونی شدید مبتلا می گردد و به همین دلیل درگیر مشكلاتی چون پوکی استخوان، اختلال عملکرد غدد داخلی مانند لوزالمعده و بروز دیابت، مشکلات قلبی عروقی، مشکلات گوارشی و... می گردد. بر این اساس معمولاً طول عمر این افراد کوتاهتر از افراد معمولی می باشد.

هزاران نوع بیماری ارثی وجود دارند كه ممکن است از طریق به ارث رسیدن ژنهای مشترک در پدر و مادر، فرزندان را مبتلا سازند. هدف اصلی مشاوره ژنتیک، مشخص کردن خطر وقوع یا تکرار بیمارهای ارثی و انتقال آن از مادر به نوزاد است

3. بررسی بیماریهای مقاربتی چون سوزاک، سیفلیس، ایدز و ...
بیماریهای مقاربتی به بیماری هایی گفته می شود که در زمان تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. متخصصین بر این باورند كه افراد باید قبل از ازدواج به وسیله برخی آزمایش های خاص از عدم وجود این بیماری ها در خود و فرد مقابل اطمینان حاصل نمایند تا هم سلامت خودشان تامین گردد و هم نسبت به سلامت فرزندانشان در آینده اطمینان حاصل نمایند.

4. آزمایش های ژنتیك
هزاران نوع بیماری ارثی وجود دارند كه ممکن است از طریق به ارث رسیدن ژنهای مشترک در پدر و مادر، فرزندان را مبتلا سازند. هدف اصلی مشاوره ژنتیک، مشخص کردن خطر وقوع یا تکرار بیمارهای ارثی و انتقال آن از مادر به نوزاد است.
معمولاً متخصصان توصیه میکنند که تمام اقشار جامعه قبل از ازدواج به متخصصین ژنتیک مراجعه كرده و آزمایش های آن را انجام دهند اما از دید آنها انجام این آزمایش ها برای برخی از افراد و گروهها لازم و ضروری می باشند كه در زیر به برخی از آنها اشاره می شود.

افرادی که قصد ازدواج فامیلی دارند. (با هر نسبتی)
ازدواج غیرفامیلی که در آن یکی از طرفین (دختر یا پسر) دارای اختلال ژنتیکی مادرزادی هستند.
دختر و پسر سالمی که بستگان درجه یکشان دچار اختلالات ژنتیكی می باشند.
خانم‌هایی که در سن زیر 18 سال و بالای 33 سال حامله می ل ؟شوند.
ازدواج با دختر یا پسری که در مراکز پرخطری چون کارخانه مواد شیمیایی، انرژی هسته ‌ای و ... کار می‌کنند.
و ...

آخرین ویرایش:

nayyerr

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام ممنون بابت پاسخ به سئوالم ولی یکی از سئوال هامو متوجه نشدم

این سئ.الم که خانم ها هنگام بارداری فلج یا نابینا میشن؟
چند سال پیش تلویزیون یه فیلم کذاشتن که توی آزمایش قبل ازدواج مشخص شد که خانوم دراثر بارداری نابینا میشن ولی بااین وجود ازدواج کردن بنا به این که باردار نشن ولی باردارشدن بعدهم نابینا

البته بین همکارهای پدرم هم یه خانومی درآثربارداری فلج شده بودن ویکی هم خواهرشون نابینا شده بودن می خواستم اسم این بیماری رابدونم واینکه تشخیص این بیماری توی آزمایش ازدواج هست یااینکه باید بنا به درخواست خود افراد گرفته شود؟

بعدسئوال دیگه که داشتم اینه فردی که ویروس ایدز یا هپاتیت وارد بدنش شده چند ساعت یا وقت زمن میبره تا اینکه توی آزمایش مشخص بشه یعنی اگه کسی امروز این ویروس به بدنش وارد بشه همون روز هم آزمایش بده مشخص میشه؟

واینکه علائم این بیماری چه موقع بروز پیدا میکنه و چگونه هست؟

aynaz.m

کاربر فعال تالار ادبیات ,
کاربر ممتاز
راهنمایی

راهنمایی

سلام و خسته نباشید
من نیاز به اطلاعات در مورد بیماریهای متابولیکی دارم البته بیشتر نیاز به روش تغذیه این بیمارها دارم از پزشکان محترم خواهش میکننم راهنماییم کنید
تا بتوانم مطالب لازم بدست بیاورم
اول لطفا نام بیماریها متابولیکی میخواستم و بعد سایت یا منبع معتبری برای پیدا کردن مطالب به من معرفی کنید

سپاسگزارم

aynaz.m

کاربر فعال تالار ادبیات ,
کاربر ممتاز
لطفا راهنمایی کنید
ممنون میشم برای یه کار مهم نیاز دارم

yas87

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
Sorry
L-carnitine tabletss what are disadvantage
Give me an explanation?

amiriq

عضو جدید
درخواست معرفی کتاب

درخواست معرفی کتاب

با سلام. دوستان یه کتاب خوب و جامع در مورد ریه و عملکرد ریه و هر چیزی که به ریه مربوط میشه میخواستم.ممنون میشم کسی کمکم کنه و کتاب بهم معرفی کنه.ممنون:que:

A_Aghaei

عضو جدید
در خواست 7 مقاله

آنتي اكسيدان هاي طبيعي: تركيبات عملگر جديد Fulltext

نويسند‌گان:
[ مهدي قره خاني ] - دانشجوي كارشناسي ارشد علوم و صنايع غذايي، گروه علوم و صنايع غذايي ، دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي گرگان
[ عليرضا صادقي ماهونك ] - استاديار، گروه علوم و صنايع غذايي ، دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي گرگان
[ محمد قرباني ] - استاديار، گروه علوم و صنايع غذايي ، دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي گرگان
محل انتشار: [ دومين كنفرانس ملي غذاي فراسودمند (عملگر) ]
http://www.civilica.com/Paper-FUNCFO...OOD02_058.html

J Pharm Pharmacol. 2009 Jul;61(7):941-7. doi: 10.1211/jpp/61.07.0014.
Protection of DNA and membranes from gamma-radiation induced damages by Centella asiatica.
Joy J, Nair CK.

Indian J Exp Biol. 2002 Nov;40(11):1245-9.
Mentha piperita (Linn) leaf extract provides protection against radiation induced alterations in intestinal mucosa of Swiss albino mice.
Samarth RM, Saini MR, Maharwal J, Dhaka A, Kumar A.

Phytother Res. 2004 Aug;18(8):619-23.
Polyherbal extract of septilin protects mice against whole body lethal dose of gamma radiation.
Jagetia GC, Baliga MS.

Plant Extracts as Ultraviolet Radiation Protectants for the Beet Armyworm (Lepidoptera: Noctuidae) Nucleopolyhedrovirus: Screening of Extracts
Martin Shapiro, Said El Salamouny, and B. Merle Shepard
Journal of Agricultural and Urban Entomology Apr 2009 : Vol. 26, Issue 2, pg(s) 47-61 doi: 10.3954/1523-5475-26.2.47

Protection against radiation-induced conditioned taste aversion by Centella asiatica
Physiology & Behavior, Volume 73, Issues 1–2, May 2001, Pages 19-23
V Shobi, H.C Goel View Abstract

Fruit Extract of Aegle marmelos Protects Mice Against Radiation-Induced Lethality
Integr Cancer Ther December 2004 3: 323-332

miss.x0000

عضو جدید
سلام میخواستم یه سری اصطلاحات که برای تشخیص خوش خیم و یا بد خیم بودن سرطان سینه هستو توضیح بدین bare nuclei _ clump thickness_ normal nucleoli_ single epithelial cell size_ bland chromatin خیلی به مفهومشون نیاز دارم ممنون

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام
میشه لطف کنید از عوارض استفاده ناصحیح یا استفاده زیاد از موس بر مچ دست را ذکر بفرمایید
و راههای درمانش چی هست ؟
متشکرم

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام عرض شد
یه سوال خیلی تخصصی: من تعدادی ویال خون پلاستیکی دست دوم گرفتم که توش الکل بریزم و نمونه حشره بذارم! چجوری اینا رو ضدعفونی کنم که یه وقت خدای نکرده یه مرض لاعلاج نگیرم؟!
یه ساعت بذارم تو آبجوش قُل قُل کنه کافیه؟ با الکل ضدعفونی میشه؟ ...؟

آخرین ویرایش:

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام عرض شد
یه سوال خیلی تخصصی: من تعدادی ویال خون دست دوم گرفتم که توش الکل بریزم و نمونه حشره بذارم! چجوری اینا رو ضدعفونی کنم که یه وقت خدای نکرده یه مرض لاعلاج نگیرم؟!
یه ساعت بذارم تو آبجوش قُل قُل کنه کافیه؟ با الکل ضدعفونی میشه؟ ...؟

بزار تو اتوکلاو

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
ئه، تو اینجا چکار میکنی؟!
اتوکلاوم کجا بود؟ با همین امکانات خانگی بگو چکارشون کنم!

امیرحسین گفت مشکل داری :D

پلاستیکیه یا شیشه ای ؟

خون آدمیزاد توش بوده یا حیوون ؟

بدون اتوکلاو تضمینی نداره زنده بمونی :D

ببر یه جایی برات اتوکلاوش کنن اگر شیشه ایه بزارن تو آون بهتره

اگر نمیشه ، الکل ۷۰ درصد بگیر حسابی با الکل بشورش

بعدشم میتونی بندازی تو آب جوش قل قل هم بزنه :D