سوالات و مشکلات در نرم افزار فلوئنت و کامسول - FLUENT & COMSOL Multiphysics

armaghana

عضو جدید
سلام دوستان و بخصوص فرشته خانوم
ازتون راهنمایی میخواستم. من با فلوئنت آشنام و قبلا کمی باهاش کار کردم و نه خییلی حرفه ای، ابتدایی. و معمولانم با مشکلات زیاد مواجه میشدم حالا سوالم از شما اینه که برای منی که اول راهم آیا همون فلوئنتو ادامه بدم یا برم سراغ کامسول لطفا با دلایل قانعم کنید ممنون از همه ی دوستان:)

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
چطوری میشه این شرایط مرزی رو داد؟
ممنونم با جزییات جواب بدید
نه کلی
مشاهده پیوست 216155مشاهده پیوست 216156

و این شرط مرزی؟
راستی شما فایل رو دیدید؟ با کامسول مشاهده پیوست 2161574.4

سلام، پنج شنبه بعدازظهر نصب میکنم دوست عزیز
امشب از مراحل عکس میگیرم براتون میفرستم، درمورد شرط مرزی عکس اول که دما داره،منظور از Ts توی مقاله چه دمایی هستش؟ مقدارش رو دارین؟
عکس سوم: مربوط به کدوم ماژوله؟

سلام دوستان و بخصوص فرشته خانوم
ازتون راهنمایی میخواستم. من با فلوئنت آشنام و قبلا کمی باهاش کار کردم و نه خییلی حرفه ای، ابتدایی. و معمولانم با مشکلات زیاد مواجه میشدم حالا سوالم از شما اینه که برای منی که اول راهم آیا همون فلوئنتو ادامه بدم یا برم سراغ کامسول لطفا با دلایل قانعم کنید ممنون از همه ی دوستان:)
سلام دوست عزیز
راستش اول باید دید کارتون چی هست؟ خب ی سری کارها رو با فلوئنت بهتر میشه انجام داد ی سری کارهارو هم با کامسول
منم اول که شروع کردم مثه شما رفتم سراغ فلوئنت، برا جدید بودن کارم و اینکه تو فلوئنت کدنویسیشو نمیدونستم اومدم سراغ کامسول
مثلا کامسول تو انتقال جرم خیلی خیلی بهتر از فلوئنت عمل میکنه، و نیازی به کدنویسی هم نداره
اگه کارتون دوفازی هستش هردوشون خوبه، چون کار خودمم همین بود و بنظرم تفاوت انچنانی نداره
توی کامسول اومده هر رشته رو انگار جدا کرده، و هر کی سراغش بره زودتر مراحل براش پیدا میشه
درمورد فلوئنت باید جناب استاد الل_الباب نظر بدن، از راهنمایی های ایشون کمک بگیرین
اگه عنوان کاری که میخواین انجام بدین رو بگین خوبه

javad123444

عضو جدید
این عکس ها رو از یک مقاله انگلیسی برداشتم که سیال رو هم تو میدان الکتریکی هم در میدان مغناطیسی با کامسول مدل کرده
یعنی دقیقا عین کار منه
ولی خب به طبع مراحل مدل کردنشو ننوشته
سیالی که انتخاب کرده جیوه است در دمای523.15 کلوین
در مورد عکس سوم من نتونستم ماژولش رو پیدا کنم ماژوال های مختلفی هم امتحان کردم تا این شرطو اعمال کنم ولی پیدا نشد
توضیح انگلیسش رو واستون مینویسم شاید کمک کرد اینه
An electrical insulation boundary condition was applied to the border of the domain as this was assumed in the analytical solution. The boundary conditions are shown in Figure 3.

Capture.jpg
Figure 3. Applied Magnetostatics Boundary Conditions

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
این عکس ها رو از یک مقاله انگلیسی برداشتم که سیال رو هم تو میدان الکتریکی هم در میدان مغناطیسی با کامسول مدل کرده
یعنی دقیقا عین کار منه
ولی خب به طبع مراحل مدل کردنشو ننوشته
سیالی که انتخاب کرده جیوه است در دمای523.15 کلوین
در مورد عکس سوم من نتونستم ماژولش رو پیدا کنم ماژوال های مختلفی هم امتحان کردم تا این شرطو اعمال کنم ولی پیدا نشد
توضیح انگلیسش رو واستون مینویسم شاید کمک کرد اینه
An electrical insulation boundary condition was applied to the border of the domain as this was assumed in the analytical solution. The boundary conditions are shown in Figure 3.

مشاهده پیوست 216169
Figure 3. Applied Magnetostatics Boundary Conditions

فک میکنم باید از این قسمت رفت:
AC/DC--------------Magnetic and Electric Fields-----------------Magnetic Field

rasepideh

عضو جدید
با سلام

من احتیاج وافر به کمک یکی از دوستان دارم در مورد کامسول. می خواهم شکل ۲ این مقاله را درست کنم ولی هر کاری کردم نشده و کلافه!!!
http://web.stanford.edu/dept/cee/faculty/freyberg/ChuiFreyberg.pdf
مقاله نگفته که چند بعدی مدل را گرفته. کسی می تونه بگه چند بعدی هست؟ من دیگه دارم نامید می شم.
با تشکر

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
با سلام

من احتیاج وافر به کمک یکی از دوستان دارم در مورد کامسول. می خواهم شکل ۲ این مقاله را درست کنم ولی هر کاری کردم نشده و کلافه!!!
http://web.stanford.edu/dept/cee/faculty/freyberg/ChuiFreyberg.pdf
مقاله نگفته که چند بعدی مدل را گرفته. کسی می تونه بگه چند بعدی هست؟ من دیگه دارم نامید می شم.
با تشکر

دو بعدی هستش، تو مقاله عبارت dimensional رو سرچ کن میاد

saeedeh p

عضو جدید
ممنون فرشته جان واسه جواب. ولی سوال من دقیقا اینه که وقتی سه شکل تو در تو با ابعاد مختلف داریم چطوری مش بندی کنیم ؟
1- اگر همه شکل را tetrahedral بذارم و خیلی ریز سه چهار روز حلش طول میکشه و نهایتا مشکل کمبود حافظه میده.
2- اگر همه شکل ها را tetrahedral بذارم و یکی رو خیلی ریز، یکی رو معمولی و یکی رو درشت بذارم این خطا را میدهد ::Nan or Inf found when solving linear system using SOR
3-چه راه دیگری برای مش بندی دارم که هم حافظه کمی بخواهد و هم از نظر ساختاری درست باشد؟
من شکل ساختارم رو دوباره واستون فرستادم.
من واقعا دیگه نمی دونم چه باید بکنم.. هر چی امتحان می کنم خطا می ده؟
s1.jpg

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
ممنون فرشته جان واسه جواب. ولی سوال من دقیقا اینه که وقتی سه شکل تو در تو با ابعاد مختلف داریم چطوری مش بندی کنیم ؟
1- اگر همه شکل را tetrahedral بذارم و خیلی ریز سه چهار روز حلش طول میکشه و نهایتا مشکل کمبود حافظه میده.
2- اگر همه شکل ها را tetrahedral بذارم و یکی رو خیلی ریز، یکی رو معمولی و یکی رو درشت بذارم این خطا را میدهد ::Nan or Inf found when solving linear system using SOR
3-چه راه دیگری برای مش بندی دارم که هم حافظه کمی بخواهد و هم از نظر ساختاری درست باشد؟
من شکل ساختارم رو دوباره واستون فرستادم.
من واقعا دیگه نمی دونم چه باید بکنم.. هر چی امتحان می کنم خطا می ده؟
مشاهده پیوست 216183
سلام عزیزم
بصورت جدا جدا هر کدوم رو باید مش زد من ی شکل سه بعدی کشیدم و روش برات ی قسمتشو مش زدم که تو تصویر زیر میبینی

پیوست ها

• s.rar
    552 کیلوبایت · بازدیدها: 0

armaghana

عضو جدید
ممنون آیا خودم خودخوان بدون رفتن به کلاس میتونم یاد بگیرم؟ شما برای شروع چه پیشنهادی دارین؟:gol:

master1998

عضو جدید
سلام خدمتِ دوستانِ عزیز و مخصوصا خانومِ فرشته خانوم، من یه مدلِ جوشکاریِ لیزر در کامسل درست کردم که متاسفانه اون طور که باید تخمینِ دقیقی‌ از دما نمیده، می‌خواستم ببینم کسی‌ اطلاعی در این زمینهٔ انتقالِ حرارت و جریانِ سیال در کامسل داره؟.لطفا اگر اطلاعی دارید و برای وقتی‌ که برای من میگذارید هزینه رو در نظر دارید حتما خبرم کنید. ممنونم

saeedeh p

عضو جدید
مرسی از راهنماییتون فرشته جان.
ولی من هنوز تو مش بندی مشکل دارم.
مش بندی را با سایزهای دلخواه انحام دادم ولی 4 تا خطا می ده..
Failed to respect boundary element edge on geometry face و Failed to respect edge element edge on geometry edge
برای رفع این مشکلا چه کار باید انحام بده؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
ممنون آیا خودم خودخوان بدون رفتن به کلاس میتونم یاد بگیرم؟ شما برای شروع چه پیشنهادی دارین؟:gol:
فایلا و کتاب آموزشی بنظرم برا کامسول و فلوئنت خوبه، بستگی به خودتون داره

و این که چه عددی را به عنوان شرط اولیه گرفته؟ Initial value for pressure head or hydraulic head ?
باتشکر
pressure head رو صفر گرفته

سلام خدمتِ دوستانِ عزیز و مخصوصا خانومِ فرشته خانوم، من یه مدلِ جوشکاریِ لیزر در کامسل درست کردم که متاسفانه اون طور که باید تخمینِ دقیقی‌ از دما نمیده، می‌خواستم ببینم کسی‌ اطلاعی در این زمینهٔ انتقالِ حرارت و جریانِ سیال در کامسل داره؟.لطفا اگر اطلاعی دارید و برای وقتی‌ که برای من میگذارید هزینه رو در نظر دارید حتما خبرم کنید. ممنونم
با سلام
یعنی میخواین نمودار تغییرات دما رو مشاهده کنین؟ انتقال حرارت داخل یک سیال رو؟

مرسی از راهنماییتون فرشته جان.
ولی من هنوز تو مش بندی مشکل دارم.
مش بندی را با سایزهای دلخواه انحام دادم ولی 4 تا خطا می ده..
Failed to respect boundary element edge on geometry face و Failed to respect edge element edge on geometry edge
برای رفع این مشکلا چه کار باید انحام بده؟
ی عکس از مش بندیتون و نوع مش های بکار رفته میزارین؟ مقدار مش رو تو مقالتون قید نکرده؟

arash.t

عضو جدید
سلام به همه ی مهندسین گرامی
کسی میتونه راهنماییم کنه که چجوری میشه یه راکتور
Batch
تو کامسول شبیه سازی کرد؟؟؟ منظورم شکل راکتور با تیغه همزنو همه چیزاشه
با تشکر

javad123444

عضو جدید
Failed to find a solution.
Maximum number of Newton iterations reached.
Returned solution is not converged.
سلام
این خطا رو چجوری میشه برطرف کرد؟

saeedeh p

عضو جدید
من دو نوع مش بندی کردم که هر بار به خطا میزسم. یه چند تا عکس گرفتم که ببینین کجا دارم غلط میرم . در ضمن مقدار مش تو مقاله ام مشخص نشده.
مش بندی اول:
xjpg.jpgUntitled.jpg

آخرین ویرایش:

arash.t

عضو جدید
فایلا و کتاب آموزشی بنظرم برا کامسول و فلوئنت خوبه، بستگی به خودتون داره

pressure head رو صفر گرفته

با سلام
یعنی میخواین نمودار تغییرات دما رو مشاهده کنین؟ انتقال حرارت داخل یک سیال رو؟

ی عکس از مش بندیتون و نوع مش های بکار رفته میزارین؟ مقدار مش رو تو مقالتون قید نکرده؟

سلام
میشه راهنماییم کنین که چجوری میشه یه راکتور
Batch
با تشکر
قبلا هم لطف شما شامل حال من شده.ممنوون

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
عزیزم این پیغام برا این هستش که شما ی مرز رو دوبار برای مش انتخاب کردی، در صورتی که هر مرز فقط توانایی یکبار مش خوردن رو داره ،شما دفعه اول فرضاً Free Tetrahedral رو انتخاب کردی از منوی باز شدنیش عبارت domain رو انتخاب کن و ناحیه مربوطه رو ادد کن، سپس برای هندسه بعدی فرضاً میخواین Free Triangular باشه دوباره انتخاب domain و نهایتن مش بندی

سلام
میشه راهنماییم کنین که چجوری میشه یه راکتور
Batch
با تشکر
قبلا هم لطف شما شامل حال من شده.ممنوون

سلام به فصل رآکتورهای شیمیایی در کتاب مراجعه کنید یک راکتور plug شرح داده شده، اول اون رو فرا بگیرین بعد برید سراغ راکتور batch
برای ترسیم هندسه، درصورتی که سخت باشه میتونین از سالید ورک و یا اتوکد کمک بگیرین که هندسه کشیدنشون فوق العاده راحت تر از کامسوله

arash.t

عضو جدید
عزیزم این پیغام برا این هستش که شما ی مرز رو دوبار برای مش انتخاب کردی، در صورتی که هر مرز فقط توانایی یکبار مش خوردن رو داره ،شما دفعه اول فرضاً Free Tetrahedral رو انتخاب کردی از منوی باز شدنیش عبارت domain رو انتخاب کن و ناحیه مربوطه رو ادد کن، سپس برای هندسه بعدی فرضاً میخواین Free Triangular باشه دوباره انتخاب domain و نهایتن مش بندی

سلام به فصل رآکتورهای شیمیایی در کتاب مراجعه کنید یک راکتور plug شرح داده شده، اول اون رو فرا بگیرین بعد برید سراغ راکتور batch
برای ترسیم هندسه، درصورتی که سخت باشه میتونین از سالید ورک و یا اتوکد کمک بگیرین که هندسه کشیدنشون فوق العاده راحت تر از کامسوله
ممنووونم مهندس جان
فقط منظورتون از کتاب کدوم کتاب بود؟؟؟؟

rasepideh

عضو جدید
سلام
می تونید نشان بدید که این گزینه را چه طوری غیر فعال کنم؟
If your intention is to solve for steady state flow ( to get the initial value
then uncheck the "global equation option
if you have time dependent boundary conditions then make sure that you remove the time dependency: switch from transient to stationary solution.
کجاست این گزینه ی global equation option؟

saeedeh p

عضو جدید

سلام .

دقیقا مشکلم همین جاست که من ناحیه ناحیه مش بندی می کنم. اون ناحیه های وسط رو هر مشی بدم درست پیش میره. ولی برای box کلی که شامل ناحیه های وسط هم میشه Free Triangular را که سطح را فقط مش بندی می کنه قبول نمی کنه و خطای مفهومی می ده و اگر Free Tetrahedral انتخاب کنم که حجمی مش بندی می کنه این خطا رو می ده یعنی می گه یه مرز رو دو بار دارم مش بندی می کنم در حالی که من فقط یک ناحیه را انتخاب کردم. ویا می گه این مرز رو نمی بینه. چون صفحه های وسطم باریکه این خطا ها رو میده. وقتی یه مدل ساده کشیدم با ابعاد بزرگتر این خطا رو نمیده ولی برای اجسام باریک این خطا رو می ده نمی دونم چه راه حلی داره.:(

آخرین ویرایش:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام .

دقیقا مشکلم همین جاست که من ناحیه ناحیه مش بندی می کنم. اون ناحیه های وسط رو هر مشی بدم درست پیش میره. ولی برای box کلی که شامل ناحیه های وسط هم میشه Free Triangular را که سطح را فقط مش بندی می کنه قبول نمی کنه و خطای مفهومی می ده و اگر Free Tetrahedral انتخاب کنم که حجمی مش بندی می کنه این خطا رو می ده یعنی می گه یه مرز رو دو بار دارم مش بندی می کنم در حالی که من فقط یک ناحیه را انتخاب کردم. ویا می گه این مرز رو نمی بینه. چون صفحه های وسطم باریکه این خطا ها رو میده. وقتی یه مدل ساده کشیدم با ابعاد بزرگتر این خطا رو نمیده ولی برای اجسام باریک این خطا رو می ده نمی دونم چه راه حلی داره.:(

با کدوم ورژن کار میکنی؟ میشه فایل رو اینجا آپلود کنی

saeedeh p

عضو جدید
آخرین ویرایش:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام.
این فایلی که گذاشتم مثال ساده ایه که وقتی block 2 ارتفاع 0.01 داره خطا می ده و وقتی ارتفاعش رو 0.5 می ذارم بدون خطا مش بندی می کنه... ورژنم هم 4.3 اه.

مشاهده پیوست 216761

این مثاله رو زدم رو مش لب تاپم جواب کرده!!!!!!!!!!! چهار ساعت پیش گذاشتمش رو مش، رفتم کارامو انجام بدم و بیام، هواسم به لب تاپ نبود الان بعد چهار ساعت اومدم سراغش میبینم هنوز یک چهارمش رفته جلوووو!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
فعلا منتظریم

saeedeh p

عضو جدید
این مثاله رو زدم رو مش لب تاپم جواب کرده!!!!!!!!!!! چهار ساعت پیش گذاشتمش رو مش، رفتم کارامو انجام بدم و بیام، هواسم به لب تاپ نبود الان بعد چهار ساعت اومدم سراغش میبینم هنوز یک چهارمش رفته جلوووو!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
فعلا منتظریم

اه... واقعا؟ :eek: واسه من که سریع مش می کنه ... حالا بالاخره جواب داد؟

بالا