سوالات و مشکلات در نرم افزار فلوئنت و کامسول - FLUENT & COMSOL Multiphysics

javad123444

عضو جدید
[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]اون قسمت که فرمودید که توو مدل های کتابخانه ای هست رو دیدم از ی ماژول هایی استفاده کرده که فکر نمیکنم مربوط به مساله من باشه[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]فکر کنم[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] زیاد مساله رو متوجه نشدید[/FONT]

[FONT=&quot]یک سیال آرام را در نظر بگیرید که با رینولدز پایین وسرعت کمی مثلا2متر بر ثانیه توی ی کانال مستطیل شکلی جاری هست البته متریال سیال باید دی الکتریک باشه مثلا میتونیم[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] هوا رو در نظر بگیریم.همه این مواردو دو بعدی در نظر بگیرید. یعنی وقتی من میگم کانال مستطیلی ما میتونیم توو محیط 2بعدی یک مستطیل بکشیم وتوش سیال رو جاری کنیم. پس تا اینجای کار من توو کامسول باید یک مستطیل بکشم مش بزنم و متریالشو هوا بگیرم واز ماژول لمینار فلوو استفاده کنم؟ سوالی که اینجا دارم اینکه چجوری سرعت 2متر رو به سیال بدم؟
حالا فرض کنید توی همون کانال مستطیلی من دوتا الکترود ی دونه بالا ی دونه پایین کانال میذارم با قطب های مخالف.در اثر اعمال ولتاژ بالا به این الکترود ها در اثر یونیزاسیون در مجاورت الکترود یون های مثبت ایجاد میشود که این یون ها در طی رانده شدن از الکترود آند به سمت کاتد در اثر نیروی الکتریکی[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] با ذرات خنثی سیال تبادل اندازه حرکت مینمایند وباعث به حرکت در اومدن سیال میشن به اصلاح بهش میگن باد یونی. حالا من تو کامسول دو تا دایره کوچیک کشیدم که مثلا نماد این الکترودان. ولی نمیدونم از کدوم ماژول استفاده کنم؟[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] شما قبلا فرمودید[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] از[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Secondary current..[/FONT]
[FONT=&quot]استفاده کنم ولی من اصلا به این ماژول آشنایی ندارم نمیدونم چجوری ی الکترودو مثبت بیست کیلو وات بدم یکیشو منفی؟من فایلی دارم که طرف اومده از محیط[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]electric currents[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ولتاز داده.البته ازش زیاد سر در نیاوردم. ای کاش میشد اونو برات میفرستادم شمام بهش ی نگاهی میکردید.

حالا بعد از همه این قضایا فرض کنید تو همون[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] کانال مستطیلی یک جسم جامدی جلوی سیال هست مثلا یک کره که تحت یک شار گرمایی ثابتی قرار داره یعنی[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]q=cons[/FONT][FONT=&quot]و با سیال اطرافشم انتقال حرارت بده که ما میخوایم دماشو توی نقاط مختلفش[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] اندازه بگیریم و ببینیم وقتی به سیال ولتاز دادیم دماش چقدر عوض شد حالا من اومدم چون فرضمون دو بعدی بوده بجای کره یک دایره کشیدم جنسشم آلومنیم گذاشتم اینجا باید از[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]solid[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]heat transfer in[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]استفاده کنم؟ این شرایطو مرزیو چجوری بهش بدم؟ آخه اینجا وقتی رابطه [/FONT]
[FONT=&quot]q=hA(t2-t1)[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]استفاده میشه من باید دمای هوا رو هم[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] بهش بدم ؟ آخه دمای هوا بعداعمال ولتاز عوض میشه پس نباید یک دمای ثابتی بهش بدم اینجا رو چیکار کنم؟
به نظرت باید از [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]heat transfer in fluid[/FONT][FONT=&quot]هم استفاده کنم[/FONT][FONT=&quot]؟
ممنونتون میشم اگه کمکم کنید
[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

آخرین ویرایش:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز

سلام کتاب تصویری شما کامسول 4.4 رو آموزش میده؟
سلام دوست عزیز ماشالا خیلی تایپ کردین، من سوالات رو جدا کردم و تک تک ج میدم
تنها کتاب فارسی که برای کامسول ورژن 4 به بالا موجوده متاسفانه همین کتاب هستش، ورژن 4 به بالای کامسول مشابه هم هستن، بعدشم فرقی نمیکنه شما با کدوم ورژن کار کنین، کتاب ورژنش 4.2 هست میتونین با اون برین جلو
چجوری سرعت 2متر رو به سیال بدم؟
تو کتاب فصل مکانیک سیالاتش این موضوع کامل شرح داده شده، طبق حرفاتون شما باید سه ماژول انتخاب کنین 1. لمینارفلو2.هیت ترنسفر3.الکتریکی
وقتی لمینار فلو انتخاب شد تو قسمت اینلت سرعت رو وارد میکنین

ای کاش میشد اونو برات میفرستادم شمام بهش ی نگاهی میکردید.

ی جا تو ی سایت دیگه آپلود کنین و لینکش رو اینجا قرار بدین دوست عزیز

solidheat transfer in
استفاده کنم؟ این شرایطو مرزیو چجوری بهش بدم؟

تو فصل دوم کتاب ماژول های انتقال حرارت شرح داده شدن، و شرط مرزی فلاکس حرارتی رو وارد کنین
باید دمای هوا رو هم بهش بدم ؟

تو قسمت لمینار فلو که هوا رو به عنوان سیال میگیرین دمای هوا رو وارد کنین
آخه دمای هوا بعداعمال ولتاز عوض میشه پس نباید یک دمای ثابتی بهش بدم اینجا رو چیکار کنم؟

باید دما رو بعنوان تابعی از ولتاژ تعریف کنین، من با ماژول هاتی الکتریکی کار نکردم اما فک میکنم توی این ماژول ها باید جایی باشه تا بشه دما رو هم تحت نظر گرفت
به نظرت باید از heat transfer in fluidهم استفاده کنم؟
اگه بخاین به هوا حرارت رو اعمال کنین باید این ماژول رو در نظر بگیرین

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز

javad123444

عضو جدید
نه نیستش
ی بنده خدایی کار کرده بود
البته عینا مساله من نبود ولی میشد ازش کمک گرفت
الان من نمیتونم این فایلو با ورزن 4.2 سیو کنم تا شما بتونی بازش کنی

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
نه نیستش
ی بنده خدایی کار کرده بود
البته عینا مساله من نبود ولی میشد ازش کمک گرفت
الان من نمیتونم این فایلو با ورزن 4.2 سیو کنم تا شما بتونی بازش کنی

نه نمیشه، مگه اینکه کل مراحل رو تو ورژن دیگه برین و بعد ذخیرش کنین
تو هفته دیگه یکی از دوستان میاد شهرمون، و ورژن 4.4 رو دارن از ایشون میگم میبینم براتون

javad123444

عضو جدید
ممنونم
ازش فیلم میگیرم واستون میفرستم تمام آیکونها و مازول هاشو باز میکنم

آخرین ویرایش:

masti11

عضو جدید
سلام.من ورژن 3.4 کامسولا دارم.کار کردن باهاش با ورژنای جدیدش خیلی فرق داره؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام.من ورژن 3.4 کامسولا دارم.کار کردن باهاش با ورژنای جدیدش خیلی فرق داره؟

سلام
ورژن های 4 به بالا مشابه هم هستن
ورژن 3.5 رو شنیدم ولی 3.4 رو نمیدونم، 3.5 ورژن قدیمی هست و با 4 به بالا کاملا متفاوته

saeedeh p

عضو جدید
سلام دوستان.
من ارشد الکترونیک می خونم. پایان نامم با کامسوله. تو مش بندیش دچار مشکل شدم. چون یه قسمت از ساختارم میلیمتری یه قسمت میکرومتر... تاپیک شما رو دیدم گفتم شاید بتونین به من کمک کنید. من نمی دونم برای صفحه کلی و صفحات مرکزی از چه نوع مشی استفاده کنم . :( s1.jpg

javad123444

عضو جدید
کسی هست پروژه منو بتونه حل کنه
من واقعا نمیتونم
هرکسی انجام بده پولشم میدم

آخرین ویرایش:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
من ارشد الکترونیک می خونم. پایان نامم با کامسوله. تو مش بندیش دچار مشکل شدم. چون یه قسمت از ساختارم میلیمتری یه قسمت میکرومتر... تاپیک شما رو دیدم گفتم شاید بتونین به من کمک کنید. من نمی دونم برای صفحه کلی و صفحات مرکزی از چه نوع مشی استفاده کنم . :( مشاهده پیوست 215688

برای قسمت هایی که واحدها همخونی نداره تبدیل انجام بدین، مگه مش مورد نظر رو تو مقاله ذکر نکرده؟ برای هر قسمت دقیقا چه مشی میخواین، مثلا مش مثلثی، افقی، عمودی ، مربعی و ...

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
کسی هست پروژه منو بتونه حل کنه
من واقعا نمیتونم
هرکسی انجام بده پولشم میدم

پروژتون فقط قسمت ولتاژش می مونه، شما شروع کنین حل کردن، مراحلشو که اشکال دارین تک تک بپرسین،میتونین قدم به قدم از مراحل شبیه سازی عکس بگیرین و اینجا قرار بدین و سوالاتش رو بپرسین

saeedeh p

عضو جدید
سلام .
ممنون که جواب دادین.
مقاله ام به صورت کلی شکل را کشیده و وارد جزئیات نشده و از شبیه سازی FDTD استفاده کرده ولی با توجه به اینکه استاد من از من خواسته با کامسول کار کنم من دارم از کامسول استفاده میکنم و حتی نمی دانم جواب مشابهی می گیرم یا نه... من برای گشیدن هندسه شکل تبدیل واحد کردم ولی برای مش بندی وقتی حالت مربعی Etremely fine کل ساختار را می گذارم خطای کمبود حافظه را میدهد و وقتی قسمتهای داخلی را در این حالت و قسمتهای میانی و خارجی را در حالت مثلثی می گذارم با سایز بزرگتر مشهای مثلثی را تاثیر نمی دهد.

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام .
ممنون که جواب دادین.
مقاله ام به صورت کلی شکل را کشیده و وارد جزئیات نشده و از شبیه سازی FDTD استفاده کرده ولی با توجه به اینکه استاد من از من خواسته با کامسول کار کنم من دارم از کامسول استفاده میکنم و حتی نمی دانم جواب مشابهی می گیرم یا نه... من برای گشیدن هندسه شکل تبدیل واحد کردم ولی برای مش بندی وقتی حالت مربعی Etremely fine کل ساختار را می گذارم خطای کمبود حافظه را میدهد و وقتی قسمتهای داخلی را در این حالت و قسمتهای میانی و خارجی را در حالت مثلثی می گذارم با سایز بزرگتر مشهای مثلثی را تاثیر نمی دهد.

منظورتون اینه که هرقسمت رو میخواین به ی تعداد مش متفاوت تقسیم کنین درسته
هر نوع مشیرو که انتخاب میکنین روش راست کلیک کنین و عبارت Distribution رو انتخاب کرده و هر قسمت رو با هر تعدادی که میخاین مش بزنین

Rheoman

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود.

خسته نباشید توی ورژن کامسول 4.3 با تعریف متغیرها آشنایی دارید؟ من برای ورودی یک لوله در فضای سه بعدی می خوام پروفیل سهموی وارد کنم ولی شعاع توی فضای 3بعدی تعریف نشدس(مگه اینکه بجز r با اسم دیگه ای تعریف شده باشه) میخواستم ببینم چطور میشه این پروفیل رو به سیستم داد برای ورودی
ممنون

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
درود.

خسته نباشید توی ورژن کامسول 4.3 با تعریف متغیرها آشنایی دارید؟ من برای ورودی یک لوله در فضای سه بعدی می خوام پروفیل سهموی وارد کنم ولی شعاع توی فضای 3بعدی تعریف نشدس(مگه اینکه بجز r با اسم دیگه ای تعریف شده باشه) میخواستم ببینم چطور میشه این پروفیل رو به سیستم داد برای ورودی
ممنون

سلام
شعاع رو با همین عنوان r (یا هر عنوانی که میخواین) تو قسمت پارامتر تعریف کنین بعد تو قسمت variable مرز رو انتخاب کنین

Rheoman

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
شعاع رو با همین عنوان r (یا هر عنوانی که میخواین) تو قسمت پارامتر تعریف کنین بعد تو قسمت variable مرز رو انتخاب کنین

THx
khob tooye bakhshe parametere bayad value dade beshe

age r tarif konam, value ro chi bedam?

bayad local definition bashe ya global definition?

akhe inke migin marz ro entekhab konam baram ashna nist

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
THx
khob tooye bakhshe parametere bayad value dade beshe

age r tarif konam, value ro chi bedam?

bayad local definition bashe ya global definition?

akhe inke migin marz ro entekhab konam baram ashna nist

وای انگلیسی ننویسین لطفاً:smile:

شعاع حتما توی مقاله یا دیتاهاتون براش چیزی تعریف شده، حالا چه r چه عنوان دیگه ای
وقتی میخواین ی تابع یا فرمول رو تعریف کنین باید تک تک اجزاشو شناسایی کنین و به نرم افزار تعریفش کنین، تو شکل زیر دوقسمتی که به رنگ قرمز هست رو خودمون وارد میکنیم و مقدار value رو خودش برا اساس سیستم اندازه گیری که انتخاب کردیم محاسبه میکنه
12121212.jpg

منظور از
local definition و global definition کدوم قسمت رو میگین؟ چون تو بعضی ماژولها این قسمت هست تو بعضی ها نه
وقتی پارامترهارو تک تک تعریف کردین باید تو قسمت
Variables تابع رو تعریف کنین، ینی مرزی که قراره این تابع انجام بشه رو انتخاب کنین، منظورم اینه تو کدوم قسمت از هندسه میخواد این تابع اعمال بشه

Rheoman

عضو جدید
کاربر ممتاز
وای انگلیسی ننویسین لطفاً:smile:

شعاع حتما توی مقاله یا دیتاهاتون براش چیزی تعریف شده، حالا چه r چه عنوان دیگه ای
وقتی میخواین ی تابع یا فرمول رو تعریف کنین باید تک تک اجزاشو شناسایی کنین و به نرم افزار تعریفش کنین، تو شکل زیر دوقسمتی که به رنگ قرمز هست رو خودمون وارد میکنیم و مقدار value رو خودش برا اساس سیستم اندازه گیری که انتخاب کردیم محاسبه میکنه
مشاهده پیوست 215884

منظور از
local definition و global definition کدوم قسمت رو میگین؟ چون تو بعضی ماژولها این قسمت هست تو بعضی ها نه
وقتی پارامترهارو تک تک تعریف کردین باید تو قسمت
Variables تابع رو تعریف کنین، ینی مرزی که قراره این تابع انجام بشه رو انتخاب کنین، منظورم اینه تو کدوم قسمت از هندسه میخواد این تابع اعمال بشه
ممنون
رابطه ی مورد نظر من (v(1-(r/R)^2 هست R و v رو توی پارامتر تعریف میکنیم ولی r رو که متغیر هست باید چجوری معرفی کرد؟ این عکسی که فرستادم global definition و local رو مشخص میکنه توی global جایی برای انتخاب محل اعمال نیست فکر کنم باید توی local باشه درسته؟
10540373_10202307661159509_944363804_n.jpg

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
ممنون
رابطه ی مورد نظر من (v(1-(r/R)^2 هست R و v رو توی پارامتر تعریف میکنیم ولی r رو که متغیر هست باید چجوری معرفی کرد؟ این عکسی که فرستادم global definition و local رو مشخص میکنه توی global جایی برای انتخاب محل اعمال نیست فکر کنم باید توی local باشه درسته؟
مشاهده پیوست 216034

R,v رو که تعیین کردی، r میشه متغیر، که وقتی توی هندسه از Rectangle استفاده کنی خودش r رو در نظر میگیره
چون ی ذره درگیر کارام، اگه مشکل حل نشد بگین تا این قسمت رو بازتر با مثال بگم، اما شاید فردا یا پسفردا، شرمنده

rasepideh

عضو جدید
یک سوال
اگر بخواهیم از کارمون مقاله بدیم حالا در کنفرانس یا مجله اینکه از کرک استفاده کردیم مشکل زا نیست؟ اگر هست باید چی کار کرد؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
یک سوال
اگر بخواهیم از کارمون مقاله بدیم حالا در کنفرانس یا مجله اینکه از کرک استفاده کردیم مشکل زا نیست؟ اگر هست باید چی کار کرد؟

تو ایران مشکل ساز نیست، تو مقالات خارجی مطمئن نیستم، سوالتون رو تو تاپیک زیر قرار دادم دوستان پاسخ میدن
تجربیــــات مقاله نویســـی

javad123444

عضو جدید
سلام

سلام

چطوری میشه این شرایط مرزی رو داد؟
ممنونم با جزییات جواب بدید
نه کلی
Capture1.jpgCapture3.jpg

بالا