زبان آذری

KARA_DENIZ

عضو جدید
از همه ی دوستای عزیزم که توی این تاپیک برای زبان شیرین و زیبای تورکی زحمت می کشند ممنون هستم.
:w33::w33::w33::w33::w33:

mehdi_moosavi

عضو جدید
ببین آخه 2 مدل ترکی داریم:
آذری
ترکی استانبولی

من یه چیزهایی ترکی استانبولی یاد دارم
دوست عزیز درسته که شاید به ظاهر بین زبان ترکی استانبلی و ترکی آذربایجانی تفاوتهایی باشه ولی هر دو دستور زبان مشترک ریشه افعال کاملا مشترک و از لحاظ لغاط هم تا 70_80% با هم اشتراک دارند مثلا اون جملاتی که شما در پست بعدیتون نوشتین وقتی یک نفر که زبان مادریش ترکی آذر هست بخونه کاملا متوجه میشه

mehdi_moosavi

عضو جدید
آقا من با خیلی از شما کردها بحث کردم و به یه نتیجه رسیدم یه کمه دیگه به شماها رو بدن ادعادی کرد بودن تبریز و اردبیل رو هم میکنید ولی همه این آرزوها و تشکیل یه کشور کرد خیالی واهی بیش نیست

mehdi_moosavi

عضو جدید
من نفهمیدم که مخاطب شما کیه ؟
اگر منم پایین یه ایکن داره که پاسخ با نقل قول بهش میگن.
راستی بله من یه کرد هستم که ساکن استان آتروپاتیکان هستم که به دلیل مخالفت کردها همواره با حکومت های مرکزی سرزمین آنها همواره کوچک شده و این استان هم کم کم به آذربایجان واگذار شد و حکومت مرکزی وقت با دانستن بی خطر بودن آذربایجانی ها و به کرد بودنم هم خیلی افتخار میکنم.

امضا بنده به هیچ عنوان ربطی به امضای شما ندارد.

در ضمن اگر شما بارها به مهاباد سفر کرده اید من سالها در تبریز زندگی کرده ام و از هر نظر با فرهنگ و اداب و رسوم شما آشنا هستم.

پس بدانید و بنویسید و دانسته عمل کنید

مهاباد در هیچ زمانی ترک نبوده.
مهاباد ، سردشت ، نقده ، سلماس ، خوی ، بوکان ، و حتی مرحمت آباد قدیم که جدیدا میاندوآب نام گرفته هرگز جزو خاک آذربایجان نبوده لطفا دسته کج.............. رو از سر این مرز و بوم بردارید.
آقا من با خیلی از شما کردها بحث کردم و به یه نتیجه رسیدم یه کمه دیگه به شماها رو بدن ادعادی کرد بودن تبریز و اردبیل رو هم میکنید ولی همه این آرزوها و تشکیل یه کشور کرد خیالی واهی بیش نیست

Arman K

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه کم یواش تر چه خبره؟ آدم عاقل کسیه که بدون توهین نظراتش وبگه؟
چرا داری دعوای کرد و ترک راه می ندازی ؟ اولا ما همه ایرانیم و ایران مال همه است نه تبریز مال تویه ترکه نه کردستان مال منه کرد . بلکه به همه ایران تعلق داره. در ضمن عزیزم به قول شما ترکها اگه
دانشماخ باشارمسن دانشمماخ که باشارسن.
امیدوارم سطح فرهنگ تو یکم ببری بالاتر و با اطلاعات و مستندات و منطق بیشتری بحث کنی!!!!!!

آخرین ویرایش:

ozra.m

عضو جدید
پیشنهاد میکنم که یاد بگیرین
به قوله پچه ها هر دو تا ترکی زیاد سخت نیست کافیه تو یه شهر ترک دانشجو بشی خیلی زود یاد میگیری چی به چیه(البته من خودم ترکم)

KARA_DENIZ

عضو جدید
دوست عزیز درسته که شاید به ظاهر بین زبان ترکی استانبلی و ترکی آذربایجانی تفاوتهایی باشه ولی هر دو دستور زبان مشترک ریشه افعال کاملا مشترک و از لحاظ لغاط هم تا 70_80% با هم اشتراک دارند مثلا اون جملاتی که شما در پست بعدیتون نوشتین وقتی یک نفر که زبان مادریش ترکی آذر هست بخونه کاملا متوجه میشه
درسته

KARA_DENIZ

عضو جدید
عالی گفتید
زنده باد آذربایجان

KARA_DENIZ

عضو جدید
یه کم یواش تر چه خبره؟ آدم عاقل کسیه که بدون توهین نظراتش وبگه؟
چرا داری دعوای کرد و ترک راه می ندازی ؟ اولا ما همه ایرانیم و ایران مال همه است نه تبریز مال تویه ترکه نه کردستان مال منه کرد . بلکه به همه ایران تعلق داره. در ضمن عزیزم به قول شما ترکها اگه
دانشماخ باشارمسن دانشمماخ که باشارسن.
امیدوارم سطح فرهنگ تو یکم ببری بالاتر و با اطلاعات و مستندات و منطق بیشتری بحث کنی!!!!!!
شما یکی لطفا حرف نزنید
فرهنگ ما تورک ها اونقدر بالاتر از شما ها است که لازم نیست شما بخاین خودتون رو در حدی بدونید که دم از فرهنگتون بزنید.
یاشاسین بیزیم گوزل آذربایجان

KARA_DENIZ

عضو جدید
من نفهمیدم که مخاطب شما کیه ؟
اگر منم پایین یه ایکن داره که پاسخ با نقل قول بهش میگن.
راستی بله من یه کرد هستم که ساکن استان آتروپاتیکان هستم که به دلیل مخالفت کردها همواره با حکومت های مرکزی سرزمین آنها همواره کوچک شده و این استان هم کم کم به آذربایجان واگذار شد و حکومت مرکزی وقت با دانستن بی خطر بودن آذربایجانی ها و به کرد بودنم هم خیلی افتخار میکنم.

امضا بنده به هیچ عنوان ربطی به امضای شما ندارد.

در ضمن اگر شما بارها به مهاباد سفر کرده اید من سالها در تبریز زندگی کرده ام و از هر نظر با فرهنگ و اداب و رسوم شما آشنا هستم.

پس بدانید و بنویسید و دانسته عمل کنید

مهاباد در هیچ زمانی ترک نبوده.
مهاباد ، سردشت ، نقده ، سلماس ، خوی ، بوکان ، و حتی مرحمت آباد قدیم که جدیدا میاندوآب نام گرفته هرگز جزو خاک آذربایجان نبوده لطفا دسته کج.............. رو از سر این مرز و بوم بردارید.
کم مونده که بگید کل ایران کرد نشین بوده.چه اعتماد به نفس بالا و پوچی دارید.
در ضمن من پیشنهاد میکنم که برید مطالعه کنید و کمی سطح اطلاعات خودتون رو بالا ببرید و بعد حرف بزنید.
اگه دست شما کرد ها باشه میگید اروپا و ... هم کرد نشینند

KARA_DENIZ

عضو جدید
معصوم خان
یه سوالی داشتم، برخی از دوستان میگن تحصیل تو دانشگاههای ترکیه برای آذری زبان ها تخفیف داره؟؟ این درسته؟؟؟
منم همین رو شنیدم.تا جایی که من می دونم حتی امتحان برای بورس کردن تورک های ایران در دانشگاه های ترکیه هم وجود داره.
بیشتر تعریف دانشگاه ازمیر و آنکارا رو شنیدم

Arman K

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما یکی لطفا حرف نزنید
فرهنگ ما تورک ها اونقدر بالاتر از شما ها است که لازم نیست شما بخاین خودتون رو در حدی بدونید که دم از فرهنگتون بزنید.
یاشاسین بیزیم گوزل آذربایجان
عزیزم این چه نوع ادبیاتیه که بکار می بری؟
مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید
من نمی خواهم بحث های بچه گانه و بدور از منطق شما رو ادامه بدم و باعث تفرقه بین برادران هموطن ایرانی بشم و متاسفم برای افراد تحصیل کرده ای چون شما که این طور عامیانه با مسائل برخورد می کنید .خواهشا از بحث های تفرقه انگیز بپرهیزید.آدم با فرهنگ وبی فرهنگ در هر قومیتی پیدا میشه و اگه کردها فرهنگ غنی نداشتند هیچوقت به کرد بودن خود افتخار نمی کردند و تا کنون دولتهای دیکتاتور وفاشیستی مثل ترکیه می توانستند ملت کرد را از بین ببرند ولی این غنی بودن فرهنگ هیچوقت همچین اجازه ای را به کوته فکران نمی دهد.در ضمن من با فرهنگ آذری ها بیش از شما آشنا هستم و مطئنم که این نظر شما با نظر آذریهای هموطنم فرق می کند واین نظر شخصی شماست که امیدوارم در راه اصلاح ان بکوشی تا ایران عزیزمان را در کنار همدیگر داشته باشیم و اجازه ندهیم تا پان... ها بر اراده ملی ما غلبه کنند.
به امید روزی که هر گونه تعصب خشک وخالی را کنار بگذاریم.

Elin_z

عضو جدید
اقاي kaveh_sharififar
كي گفته نقده شهر كردهاست؟؟
زادگاه من نقده هست و پدر و پدر بزرگ و جدم و.. همه تو نقده بودند با اينكه8 ساله كه ساكن اروميه هستيم اما تعصب زادگاهم رو دارم
نقده شهر تركهاست و تپه باستاني حسنلو كه قدمت آن به6000 سال قبل از ميلاد ميرسد و درزماني نه چندان دور در حاشيه شهر كردها ساكن شدند و از آنجايي كه زاد و ولدشان خيلي زياد است تعدادشان در مدت كمي برابر با تركها شده و حالا ادعا ميكنند نقده شهر كردهاست.:biggrin: تو خواب هم نميبينند. فقط آرزوشو به گور خواهند برد.زهي خيال باطل......:biggrin:

Arman K

عضو جدید
کاربر ممتاز
بحث

بحث

دوست عزیزم بحث در مورد تاریخچه شهرها وساکنان اولیه آن نه مربوط به این تاپیکه ونه در اون می گنجه ! واقعیت چیست؟؟؟ واقعیت این است که در این شهر همکنون هموطنان آذری وکرد بعد از آن حوادث تلخ که عدهای تندرو وبدخواه به وجود آوردند به خوبی وخوشی در صمیمیت زندگی می کنند بیایین لااقل اگر در راستای افزایش این صمیمیت کاری نمی توانیم بکنیم لااقل در خلاف آن نیز حرکت نکنیم . دوست عزیزم امنیت وثبات بهترین نعمتی است که تا وقتی آن را ازدست نداده ایم قدرش را نمی دانیم تو در ارومیه زندگی می کنی و باید درک کرده باشی که هموطنان ترک و کرد و آشوری و ارمنی در چه صمیمیت و مدنیتی زندگی می کنند (به غیر از اندک واقعا ناچیزی) دوستان من این تاپیک اسم با مسمای زبان آذری را دارد وهدف از آن آشنایی با زبان آذری است تورا به خدا به محل بحث های بی ربط تبدیلش نکنیم.
آفرین بر همه کسانیکه در عین احترام به دیگر قومیت هابه نژاد وزبان خود می بالند وافتخار میکنند. باید هم اینگونه یاشد:w30:

کربلایی

مدیر بازنشسته
سلام
آرمان عزیزم من بعنوان یه ترک با نظرات شما موافقم!
اما کاش در عمل بکطرفه قضاوت نمیکردید و به اون دوست کردمون هم اعتراض می کردید! همون طور که از این دوست ترک انتقاد کردید از دوست کردمون هم انتقاد میکردید، شاید با لحنی تندتر!
چرا که گفته های این دوست ترکمون در واقع پاسخی برای گفته های ایشون بود.
با همه اینها من اعتقاد دارم کرد و ترک و فارس و عرب و ...
همه در یک کشور و با یک دین زندگی میکنیم و باید به هم احترام بگزاریم.
یا علی

Arman K

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
آرمان عزیزم من بعنوان یه ترک با نظرات شما موافقم!
اما کاش در عمل بکطرفه قضاوت نمیکردید و به اون دوست کردمون هم اعتراض می کردید! همون طور که از این دوست ترک انتقاد کردید از دوست کردمون هم انتقاد میکردید، شاید با لحنی تندتر!
چرا که گفته های این دوست ترکمون در واقع پاسخی برای گفته های ایشون بود.
با همه اینها من اعتقاد دارم کرد و ترک و فارس و عرب و ...
همه در یک کشور و با یک دین زندگی میکنیم و باید به هم احترام بگزاریم.
یا علی
کربلایی عزیز دوست من
اگه متوجه شده باشی من عمدا نخواستم به حرفهای اون جواب بدم چون از لحن کلماتش باید فهمیده باشی با یک تعصب خشک وخالی مطالبشو نوشته!
اگه این تاپیک ودوست نداره چرا میاد؟؟؟؟؟؟ چرا به زبان شیرین آذری شما هموطنان عزیزم توهین می کنه؟ من خودم کردم ولی سالها با شما آذری های عزیز زندگی کردم وبجز چند مورد جزئی سوتفاهم ،کلی خاطرات شیرین از شما عزیزان دارم .ما نباید به افراد تندرو مجال واجازه دهیم موضوع تاپیک را عوض کنند ونباید محلشون بذاریم.در ضمن ایران مانند فرش دستباف رنگین وزیبایی است که با تمام قومیت هایش زیباست.
یاشاسین بیرلیمیز

Elin_z

عضو جدید
سلام
آقاي آرمان كريمي
من چيز بدي نگفتم وقتي دوست كردمون ميگه اين شهرها متعلق به كردهاست من هم بي تفاوت نميتونم باشم بايد جوابشو بدم ضمنا من به بحث هاي بي ربط تبديلش نكردم من جوابشو دادم بهتره به هم كيشت اين حرفارو بزني:mad:

Elin_z

عضو جدید
ضمنا من عاشق kivanc tatlitug هستم همون آواتارتو ميگم بهتره عوضش كني چون اون يه بازيگر تركه.:evil:شوخي ميكنم.افتخار ميكنم كه يه بازيگر ترك چقدر تو كارش وارده كه انقد طرفدار داره.
راستي من اصلا اهل تعصب هاي بيجا نيستم و آدم افراطي نيستم اما وقتي يه چيز دروغي راجع به وابستگي هام مثل زادگاهم(نقده) وطنم(ايران) و يا .... ميشنوم بهم بر ميخوره و اگه ساكت بمونم مثل اينه كه اراجيف اونو قبول دارم.

Arman K

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
آقاي آرمان كريمي
من چيز بدي نگفتم وقتي دوست كردمون ميگه اين شهرها متعلق به كردهاست من هم بي تفاوت نميتونم باشم بايد جوابشو بدم ضمنا من به بحث هاي بي ربط تبديلش نكردم من جوابشو دادم بهتره به هم كيشت اين حرفارو بزني:mad:
Elin_zعزیزم
لطفا به توضیحاتیکه برای کربلایی در زیر نوشتم توجه کن.
در ضمن اینم باید بدونی که اکثر خواننده های مشهور ترکیه کرد هستند. این آواتارم برای این انتخاب کرم چون دوستام لطف دارن ومی گن من به اون شبیهم (البته با چند عمل جراحی مفصل روی صورتم+ آرایش های انجام شده روی ایشون) والا نه من عاشقشم نه کارهایی رو که تو سریال انجام میده تائید می کنم.

Elin_z

عضو جدید
kivanc tatlitug بازيگر نقش بهلول در سريال عشق ممنوع كه عمراً كرد نيست شهرهاي دياربكير و وان و ... كرد هستن خوانندهاشم اكثراً نه ولي بعضياشون كرد هستن مثل ماحسون كيرميزيگول(ازش متنفرم) . ابراهيم تاتلي سس و آژدا پكا و چند تاي ديگه اين نميشه اكثر.
ضمنا دوستاي دوران دانشگاهيم اكثرا كرد بودند از نقده و مهاباد و بوكان كه دختراي خوبي بودند با بعضي هاشون هنوز ارتباط داريم حتي رفت و آمد خونوادگي هم داريم من حس بدي نسبت به كردها يا لرها يا هر كس ديگه اي ندارم فقط اون دوست كرد كه در گفت نقده مال كردهاست عصبانيم كرد.در ضمن اين موضوع رو همينجا تمومش ميكنم.
بو كونونو كاپاتيم، بننن بو كادار.

KARA_DENIZ

عضو جدید
ضمنا من عاشق kivanc tatlitug هستم همون آواتارتو ميگم بهتره عوضش كني چون اون يه بازيگر تركه.:evil:شوخي ميكنم.افتخار ميكنم كه يه بازيگر ترك چقدر تو كارش وارده كه انقد طرفدار داره.
راستي من اصلا اهل تعصب هاي بيجا نيستم و آدم افراطي نيستم اما وقتي يه چيز دروغي راجع به وابستگي هام مثل زادگاهم(نقده) وطنم(ايران) و يا .... ميشنوم بهم بر ميخوره و اگه ساكت بمونم مثل اينه كه اراجيف اونو قبول دارم.
منم با شما هم عقیده هستم

KARA_DENIZ

عضو جدید
عزیزم این چه نوع ادبیاتیه که بکار می بری؟
مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید
من نمی خواهم بحث های بچه گانه و بدور از منطق شما رو ادامه بدم و باعث تفرقه بین برادران هموطن ایرانی بشم و متاسفم برای افراد تحصیل کرده ای چون شما که این طور عامیانه با مسائل برخورد می کنید .خواهشا از بحث های تفرقه انگیز بپرهیزید.آدم با فرهنگ وبی فرهنگ در هر قومیتی پیدا میشه و اگه کردها فرهنگ غنی نداشتند هیچوقت به کرد بودن خود افتخار نمی کردند و تا کنون دولتهای دیکتاتور وفاشیستی مثل ترکیه می توانستند ملت کرد را از بین ببرند ولی این غنی بودن فرهنگ هیچوقت همچین اجازه ای را به کوته فکران نمی دهد.در ضمن من با فرهنگ آذری ها بیش از شما آشنا هستم و مطئنم که این نظر شما با نظر آذریهای هموطنم فرق می کند واین نظر شخصی شماست که امیدوارم در راه اصلاح ان بکوشی تا ایران عزیزمان را در کنار همدیگر داشته باشیم و اجازه ندهیم تا پان... ها بر اراده ملی ما غلبه کنند.
به امید روزی که هر گونه تعصب خشک وخالی را کنار بگذاریم.
آقای مهندس اینجا کسی قصد تفرقه انداختن نداره
اما اون گفته های دوست کردتون منو ناراحت کرده . در ضمن این برداشت و دید شماست که فکر می کنید اعتراض به حرف های نادرست یک شخصی یک برخورد عامیانه و از روی بی فرهنگی است.
به نظر منم بهتر دیگه این بحث رو تمومش کنیم
موفق باشید

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
بحث كرد و ترك خيلي وقته از مد افتاده

بحث كرد و ترك خيلي وقته از مد افتاده

سولدوزام بيرجه دنيز آغجا دوزوم وار چئوره مده ياشيل باشلي داغيم بيرجه دوزوم واريئمه يه يئمه لي،قيرميزي، آغ آلما اوزوم وارشيش لييه ائركه جيم،پورتمه يه ده ياغلي قوزوم وارگئمه يه آل قوماشيم،تيرمه يئليم ناغدا دوزوم وار.....چوخ كولك گورموشم نه دئييم بوندان ايره لياورهييم شادي قاراپپاق ائليني من گوره ليباجاريقلي اوليمه قيزلي و اوغلانلي سلامبوندان آرتيق نه سوزوم وار ، نه گوزوم واردي بالام

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: bmd

MASOOD BRIGAND

عضو جدید
سلام .

یاشاسین ایران . یاشاسین آذربایجان .

واقعا آذربایجان سر ایرانه ....

بالا