راهنمایی ,سوالات , درخواست ها , کمک , مشکلات

mohammadjavaad

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسین برق عزیز.
راستیتش به یه مدار ساده نیاز دارم که روزی یک بار و در ساعت مشخصی(مثلا غروب) روشن بشه و بعد از 1 ساعت کار خود به خود خاموش بشه.
این مدار باید یه موتور پمپ رو فعال کنه.
ما یه چیزایی قبلا خوندیم ولی چیز زیادی یادم نمیاد.
میخواستم بدونم از فتوسل و تایمر استفاده کنم؟ یا کلا از تایمر استفاده بشه؟ میشه از دوستان خواهش کنم اگه کسی میتونه نحوه ی بستن مدار رو نشونم بده؟ و اینکه ایا به فتوسل میشه اعتماد کرد که روزی یک بار فقط روشن بشه یا نه با یه کم تاریکی هوا هم روشن میشه؟
خیلی ممنون از همگی مهندسین .

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت مهندسین برق عزیز.
راستیتش به یه مدار ساده نیاز دارم که روزی یک بار و در ساعت مشخصی(مثلا غروب) روشن بشه و بعد از 1 ساعت کار خود به خود خاموش بشه.
این مدار باید یه موتور پمپ رو فعال کنه.
ما یه چیزایی قبلا خوندیم ولی چیز زیادی یادم نمیاد.
میخواستم بدونم از فتوسل و تایمر استفاده کنم؟ یا کلا از تایمر استفاده بشه؟ میشه از دوستان خواهش کنم اگه کسی میتونه نحوه ی بستن مدار رو نشونم بده؟ و اینکه ایا به فتوسل میشه اعتماد کرد که روزی یک بار فقط روشن بشه یا نه با یه کم تاریکی هوا هم روشن میشه؟
خیلی ممنون از همگی مهندسین .

در حال حاضر همچین تایمری تو بازار هست، اگه خیلی اجبار به ساخت نداشته باشی می تونی بری از بازار بخری. ما برای برق پارکینگ ساختمونمون از همچین تایمری که روزی دو ساعت برق روشن باشه و بعدش خاموش بشه استفاده کردیم.

8ing

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسای خوب کشور
بنده یک عدد موتور 24 ولت ac دارم که وقتی به سوکت دستگاه وصل میکنم ولتاژ دستگاه صفر میشه .به نظر شما دلیلش چی میتونه باشه.

دوست - قدیمی

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسای خوب کشور
بنده یک عدد موتور 24 ولت ac دارم که وقتی به سوکت دستگاه وصل میکنم ولتاژ دستگاه صفر میشه .به نظر شما دلیلش چی میتونه باشه.

کم بودن توان منبع تغدیه
توان موتور احتمالا از توان منبع تغدیتون بیشتر هست که نتیجه اون افت ولتاژ هست.

مثلا اگر موتور 24 ولت و (24) وات باشد 1 امپر جریان می کشد
حال اگر مثلا ترانس شما 24 ولت و نیم امپر باشه که میشه ( 12 وات )نمی تونه موتوررو راه اندازی کنه و در زمان اتصال ولتاژ اون صفر میشه یا به صفر نزدیک میشه.

به مشخصات منبع و مصرف کننده دقت کنید.

سلام

پایان نامه من در مورد طراحی،ساخت و کنترل کوادروتوره خواستم اگر سایتی،کتابی یا منبعی سراغ دارید به من معرفی کنید منتظر راهنمایی شما هستم یا علی

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
سلام

پایان نامه من در مورد طراحی،ساخت و کنترل کوادروتوره خواستم اگر سایتی،کتابی یا منبعی سراغ دارید به من معرفی کنید منتظر راهنمایی شما هستم یا علی

واقعا؟ مهندسی کشاورزی واسه چی باید پروژه طراحی و ساخت کواد روتور داشته باشه؟

کواد روتور، مهمترین بخشش IMU شه! که مسائل پیچیده داره.

کلا کواد روتور تشکیل شده از:
1- موتور براشلس و ملخ های پولر و پوشر
2- مدار درایو یا مدار speed control ( به هر دوتا اسم می گن بهش) که واسه هر موتور یه دونه احتیاج داری
3- مدار کنترل
4- IMU که شامل شتاب سنج، قطب نما و جیروسکوپ هستش و یه سری فیلتر که دیتا ها رو درست کنه. رو بعضی IMU ها خودش یه میکرو داره که روش این محاسبات فیلتر ها انجام می شه. این محاسبات نسبتا سنگین هستند و نمی شه اینا رو انداخت رو میکروی مدار کنترل
5- برای کنترل ارتفاع می تونی یا از سنسور فشار سنج استفاده کنی (که رو بعضی IMU ها با یه دماسنج وجود داره) و یا برای ارتفاع های کم یه فاصله یاب از زمین
6- برای پرواز های فضای باز، GPS خیلی خوبه.
7- یه بدنه هم لازم داره
8- باتری
9- فرستنده و گیرنده رادیویی.

ولی پیشنهاد می کنم تا دیر نشده، موضوع تون رو عوض کنید! کواد کپتر کار هر کسی نیست! اکثرا تو مسابقات هم می بینید، می رن همه چی رو آماده می خرن و مدار کنترل هم از مثلا apm 2.6 استفاده می کنن که خودش هم IMU داره و هم ورودی واسه گیرنده رادیویی و GPS و خروجی واسه موتور ها. نرم افزار های کالیبره خودشم رو داره و به راحتی می شه تمام سنسور هاشو کالیبره کرد! ضرایب کنترلی ش رو عوض کرد! واسش استراتژی های پروازی متفاوت تعریف کرد! خودش فشار سنج و کنترل ارتفاع داره. می شه واسش محدوده پروازی در فضای باز تعیین کرد که به هیچ وجه از اون خارج نشه. می شه واسش به راحتی تعریف کرد که مثلا اگه باتریش داره تموم می شه و یا از محدوده برد ریموت کنترلش خارج شد و یا از یه ارتفاع خاصی بالاتر رفت، خودش اتوماتیک برگرد به نقطه شروع پرواز. می شه براش تعریف کرد که یک منطقه رو دائم به طور کاملا اتوماتیک در فضای باز هی دور بزنه و خلاصه همه چی تکمیله! کواد روتور چیزی نسیت که خودت بتونی تنهایی از صفر طراحی و بسازی. حداقل باید یه گروه 10 نفره باشی و اگر هم بخوای یه کار قابل عرضه واسه بازار بدی، حداقل 50 میلیون باید پول خرج کنی. هی آزمایش کنی، بزنی بدنه و ملخ و برد رو بترکونی تا یه چیز بدرد بخور در بیاد. ولی نه! اگه بخوای از وسایل آماده استفاده کنی، آنچنان هزینه ای نداره! همون برد آماده apm 2.6 فقط 450 هزار تومنه. یه فرستنده گیرنده رادیویی متوسط 600 هزار تومنه! یه بدنه پلاستیکی که قیمت هاش تو بازار ریخته، راحت می تونی پیدا کنی.

تازه یکم هم بگردی کدهای apm 2.6 فک کنم رو نت هست. چون یه محصول open source و Arduino based محسوب می شه.

آخرین ویرایش:

دوست - قدیمی

عضو جدید
الکتریکال و اینسترومنت
چیه؟ممنون
همونطور که دوستان در بالا اشاره کردن به معنی تجهیزات الکتریکی هست و

یکی از مباحث کنترل کیفیت گمانم . مطمئن نیستم!

کار با مولتی متر و امثالهم.

آخرین ویرایش:

masoodxl

عضو جدید
همونطور که دوستان در بالا اشاره کردن به معنی تجهیزات الکتریکی هست و

یکی از مباحث کنترل کیفیت گمانم . مطمئن نیستم!

سلام
کار الکتریکال و اینسترومنت توی پالایشگاه گاز
چیه؟ممنون

کار با مولتی متر و امثالهم.

الکتریکیکال یعنی الکتریکی
اینسترومنت یعنی وسیله

سلام
کار الکتریکال و اینسترومنت توی پالایشگاه گاز
چیه؟ممنون

reza119

عضو جدید
سلام
آیا برای ساختمان های مسکونی 3 طبقه روی پیلوت برای گرفتن پروانه ساختمانی از شهرداری باید سیستم اعلان حریق طراحی شود و یا طراحی کپسول آتش نشانی کافی است ؟

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
آیا برای ساختمان های مسکونی 3 طبقه روی پیلوت برای گرفتن پروانه ساختمانی از شهرداری باید سیستم اعلان حریق طراحی شود و یا طراحی کپسول آتش نشانی کافی است ؟

در شهر تهران شما وقتی دارای 6 طبقه بالای پارکینگ داشته باشین نیز با طراحی و اجرای سیستم اعلام حریق دارین (کاربری مسکونی). البته زیر بنا هم شرط هست باید بفرمایید چقدر زیربنا دارین.

Mojtaba_1366

کاربر بیش فعال
سلام.
کسی میدونه 1 اورستد چند آمپر بر متر (A/m) یا آمپر بر سانتی متر (A/cm) میشه؟؟؟

alis55

عضو جدید
سلام کسی میدونه کلاسی که روی کلیدهای اتوماتیک نوشته مربوطط به چی هستش
ممنون
IMG_1401.jpg

Hidden shadow

عضو جدید
سلام...
برای شرکت زدن راهنمایی می خواستم...
کلا هرکاری که لازمه تا یه شرکت زده بشه...

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام...
برای شرکت زدن راهنمایی می خواستم...
کلا هرکاری که لازمه تا یه شرکت زده بشه...

به اداره ثبت اسناد مراجعه کنید
...
1- تشکبل یک هیئت مدیره به همراه دو بازرس
2- مشخص شدن سهام داران
3-داشتن ملک سند یا قولنامه اجاره یک ملک به عنوان محل شرکت
و خورده کاری های دیگه که با مراجعه به اداره ثبت اسناد متوجه میشید

Mahtab TALA

عضو جدید
سلام
از دوستان کسی به برنامه HSPICE مسلط هست ؟
من یک برنامه طراحی مدار با نرم افزار HSPICE دارم. می خوام یکم مدارو تغییر بدم ... مدار ، مربوط به طراحی یک مالتی پلکسر با یک نوع خاص FET هست (اطلاعات و برنامه FETهم نوشته شده) ، فقط می خوام شکل مدارو تغییر بدم
برنامه نوشته شده موجود هست
کسی می تونه کمکم کنه ؟
با تشکر

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
به اداره ثبت اسناد مراجعه کنید
...
1- تشکبل یک هیئت مدیره به همراه دو بازرس
2- مشخص شدن سهام داران
3-داشتن ملک سند یا قولنامه اجاره یک ملک به عنوان محل شرکت
و خورده کاری های دیگه که با مراجعه به اداره ثبت اسناد متوجه میشید

دوست عزیز روال ثبت شرکت کاملاً با این چیزی که شما میگین تفاوت داره و الان مدتهاست مراجعه حضوری لازم نیست. باید اینترنتی اقدام بشه. در ضمن بسته به نوع شرکت خیلی چزها با هم فرق داره.
امکان ثبت شرکت توسط افراد با کمترین هزینه وجود داره ولی بهتره از شرکتهایی که کاره مشاوره در زمینه ثبت شرکت کار می کنند هم استفاده بشه.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
دوست عزیز روال ثبت شرکت کاملاً با این چیزی که شما میگین تفاوت داره و الان مدتهاست مراجعه حضوری لازم نیست. باید اینترنتی اقدام بشه. در ضمن بسته به نوع شرکت خیلی چزها با هم فرق داره.
امکان ثبت شرکت توسط افراد با کمترین هزینه وجود داره ولی بهتره از شرکتهایی که کاره مشاوره در زمینه ثبت شرکت کار می کنند هم استفاده بشه.

ممنون
متوجه نشدم تفاوتش در چی هست , یک سال پیش شخصا از اداره ثبت مدارک مورد نیاز رو پرسیدم .
اگر مظورتون اینه که میشه بدون بازرس و هیئت مدیره شرکت زد که باید بگم اینو همه میدونن که این قوانین فقط حرفه.و بله 100 در 100 میشه
اینترنتی رو نمیدونستم چون بلاخره نیازه که از طرف ثبت یک بازرس برای تایید ثبت شرکت شما حضوری مراجعه کنه.
توسط کدوم افراد؟بدون داشتن لیسانس به هیچ وجه شرکت ثبت نمیشه

STELLA_PB

عضو جدید
سلام به بچه های برق
من دانشجوی لیسانس کامپیوتر هستم و برای پایان نامه استاد راهنمام مهندس برق هستند و از من تحقیق درباره پروتکل زیگبی رو خواستند تحقیق رو انجام دادم اما از من نمونه پروژه و نحوه کار با این پروتکل رو هم خواسته و من هیچ مطلبی پیدا نکردم استاد گفتن بچه های برق می تو نن کمک کنن ممنون میشم اگه کسی میتونه در این زمینه کمک کنه.در واقع از من خواستن که نحوه پیاده سازی و کار با این پروتکل رو بلد باشم.

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون
متوجه نشدم تفاوتش در چی هست , یک سال پیش شخصا از اداره ثبت مدارک مورد نیاز رو پرسیدم .
اگر مظورتون اینه که میشه بدون بازرس و هیئت مدیره شرکت زد که باید بگم اینو همه میدونن که این قوانین فقط حرفه.و بله 100 در 100 میشه
اینترنتی رو نمیدونستم چون بلاخره نیازه که از طرف ثبت یک بازرس برای تایید ثبت شرکت شما حضوری مراجعه کنه.
توسط کدوم افراد؟بدون داشتن لیسانس به هیچ وجه شرکت ثبت نمیشه

دوست عزیز داشتن بازرس و این حرفا وقتی هست که شما بخواهید شرکت سهامی داشته باشی، اگه مسئولیت محدود باشه نیاز به بازرس نیست. منظور اینه قوانین و کارها خیلی وابسته به نوع شرکت شما هست و نمیشه قانون کلی ارائه داد.
در خصوص شرایط ثبت شما اینترنتی اقدام می کنید، در صورتی که موضوع شما نیاز به مجوز نخداشته باشه که شرکت ثبت میشه. ولی اگه نیاز به مجوز برای موضوعات داشته باشی یا باید حضوری بری یا از وکیل استفاده کنی.
حرف من اینه با یه سوال پرسیدن کسی رو راهنمایی نمی کنند.

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به بچه های برق
من دانشجوی لیسانس کامپیوتر هستم و برای پایان نامه استاد راهنمام مهندس برق هستند و از من تحقیق درباره پروتکل زیگبی رو خواستند تحقیق رو انجام دادم اما از من نمونه پروژه و نحوه کار با این پروتکل رو هم خواسته و من هیچ مطلبی پیدا نکردم استاد گفتن بچه های برق می تو نن کمک کنن ممنون میشم اگه کسی میتونه در این زمینه کمک کنه.در واقع از من خواستن که نحوه پیاده سازی و کار با این پروتکل رو بلد باشم.

دوست عزیز پروتکل زیگبی یک پروتکل وایرلس هست که در شبکه های هوشمند ساختمان کاربرد بیشتری داره، اگه میخواهی اطلاعات کاربردی بدست بیاری باید دنبال برندهایی از Home Automation باشی که رو این پروتکل کار می کنند.

nasimparsi

عضو جدید
با درود

دوستان من نزدک به 20 تا 30 LED که 1 وات (ولت؟) هستند خریداری کردم و می خوام همه رو به هم وصل کنم و سپس اینها رو به برق وصل کنم که همه روشن بشن.

پرسش اینه که من پیش تر برای روشن کردن 3 تا از اونها یک آداپتور 3 وات بهش وصل می کردن و هر دو روشن می شدن. حالا که 20 یا 30 تا هستند چجوری 20 وات (ولت؟) بهشون بدم که همشون روشن بشن؟ چون آداپتورها تا درجه 12 بیش تر ندارن

دوستان ببخشید من زیاد تخصص ندارم ولی اگر کمی توضیح رو آسون تر بدین می تونم مقاومت ها رو بخرم و وصل کنم

ببنید من قرار هست 20 تا led یک والت پاور رو نصب کنم توی 10تا جای هالوژن. یعنی توی هر کدوم از این این جای هالوژن ها دوتا LED لحیم شده روی هدسینگ قرار می گیره و سیمش به هدسینگ بعدی وصل هست.

حالا من باید چکار کنم؟ یعنی اگر بخوام آداپتور بزارم که خرجم زیاد می شه. من این 20 تا رو چجوری باید به برق وصل کنم تا روشن بشن؟

با سپاس

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با درود

دوستان من نزدک به 20 تا 30 LED که 1 وات (ولت؟) هستند خریداری کردم و می خوام همه رو به هم وصل کنم و سپس اینها رو به برق وصل کنم که همه روشن بشن.

پرسش اینه که من پیش تر برای روشن کردن 3 تا از اونها یک آداپتور 3 وات بهش وصل می کردن و هر دو روشن می شدن. حالا که 20 یا 30 تا هستند چجوری 20 وات (ولت؟) بهشون بدم که همشون روشن بشن؟ چون آداپتورها تا درجه 12 بیش تر ندارن

دوستان ببخشید من زیاد تخصص ندارم ولی اگر کمی توضیح رو آسون تر بدین می تونم مقاومت ها رو بخرم و وصل کنم

ببنید من قرار هست 20 تا led یک والت پاور رو نصب کنم توی 10تا جای هالوژن. یعنی توی هر کدوم از این این جای هالوژن ها دوتا LED لحیم شده روی هدسینگ قرار می گیره و سیمش به هدسینگ بعدی وصل هست.

حالا من باید چکار کنم؟ یعنی اگر بخوام آداپتور بزارم که خرجم زیاد می شه. من این 20 تا رو چجوری باید به برق وصل کنم تا روشن بشن؟

با سپاس
با چه ولتاژی روشن میشن؟
منبع باتریه یا برق شهر ؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
والا اینها یک ولت هستند گمون کنم. منبع برق هم شهری هست و توی خونه می خوام ازشون کار بگیرم
پایه بلند ال ای دی ها رو به هم وصل کن. پایه کوتاه ال ای دی ها رو به هم وصل کن.سر پایه کوتاه رو بده به نول شبکه . سر پایه بلند رو به فاز.
اداپتور برای زمانیه که بخوان از باتری تغذیه بشن.