دستفروشی که در خرمشهر خودسوزی کرده‌ بود، درگذشت

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به هر نحو باید در برابر ظلم ایستاد
کسی از مجتهد نپرسیده که آیا در برابر ظلم ما میتوانیم از جونمون بگذریم یا گناهه؟؟؟؟
یه زمانی هواپیماها تاخیر داشتن هیشکی اعتراض نمیکرد اونا هم هیچ کاری واسه ارزش گذاشتن به وقت مسافر و هیچ تلاشی برای نظم دادن به پروازها نمیدادن
الان هر هواپیمایی که تاخیر داره ملت پیاده نمیشن و مطالبه حقشونو میکنن و اتفاقا خیلی هم تاثیر گذاشته این کار ....حتی شده رئیس آژانس هواپیمایی اومده و ازشون معذرت خواسته
و یک هدیه ای هم داده بهشون فکر کنم بلیط رفت و برگشت مشهد و چندین موارد مشابه
حق گرفتنیه دادنی نیست
کسی خودکشی می کنه...به نشانه اعتراض......منجر به اعتراضات عمومی میشه.........ولی توی ایران منجر به:biggrin::D:biggrin:

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
کجای این تاپیک یا اون تاپیک کسی دیگران را به خود کشی تشویق کرده است !!؟؟؟؟
فقط همدردی کرده و عمل او را تقبیح ننموده و عملکرد دولت و شهرداری را تقبیح کرده اند .
فقط همین
دو جواب عملا گفته اند اعتراض و تشویق........وگرنه قبل این مسئله پست بنده مشخص است.........

it2015

عضو جدید
متأسّفانه چند سالى است که در شهر ما خودکشى شایع شده، و عدّه اى از جوانان و نوجوانان اقدام به این کار زشت مى کنند. ولى بنظر مى رسد که اگر جنبه شرعى و عواقب اجتماعى آن به صورت مشروح براى این گروه سنّى تشریح گردد، بسیارى از آنها از عمل خود منصرف گشته، و حتّى فکر آن را نخواهند کرد. با عنایت به این موضوع، لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید:
الف) حکم شرعى قتل نفس چیست؟ ب) با توجّه به این که بدن متعلّق به خود شخص مى باشد، نه به دیگرى، و مسؤولیّت آن به خود شخص بر مى گردد، چرا خودکشى حرام است؟ ج) افرادى که قتل نفس مى کنند، در عالم برزخ چه وضعى خواهند داشت؟ د) فردى که خودکشى مى کند، آیا اثر سوء این عمل در دادگاه خداوند متعال، گریبانگیر والدین او نیز مى شود؟ هـ) گرفتن مجالس سوگوارى و دفن آنها در قبرستان مؤمنین چگونه است؟ و) در برخى موارد، خانواده هاى داغدیده با این توجیه که این کار در حالت عادى صورت نگرفته، آداب و رسوم مرگ طبیعى را براى آنها اعمال مى کنند، آیا این عمل صحیح است؟ ز) آیا افرادى که خودکشى مى کنند از شفاعت اهل بیت (علیهم السلام) برخوردار مى گردند؟ ح) آیا احتمال بخشودگى در درگاه حق تعالى، با عنایت به فرمایشات معصومین(علیهم السلام) براى چنین افرادى، وجود دارد؟

آیت الله العظمی مکارم شیرازی

جواب: خودکشى به یقین از گناهان کبیره است، و مالکیّت انسان نسبت به نفس خویش، نمى تواند دلیل بر خودکشى شود. همان گونه که مالکیّت انسان نسبت به اموالش، نمى تواند مجوّز آتش زدن آن گردد. البتّه باید تمام مراسم را براى این گونه افراد مانند مسلمان عادّى انجام داد، و براى نجات آنها دعا کرد، شاید مشمول عفو الهى واقع شوند.
شهر شما کجاست؟؟
خب ببین عزیز من.......یک رزمنده که میره همچین کاری رو میکنه.........اولا کار برای خداست و اینکه خودش به شهادت میرسه برای اینکه دیگران بتونن عبور کنن ........برای یک کار الهی است.......نه مسائل مادی .......مثلا خیلی از رزمنده ها بودن.....کلی شکنجه تحمل کردن در زندان های رژیم صدام که برادرانشون رو لو ندن......چون اگر لو میدادن قتل های بیشتری رخ میداد

همه چیز خیلی واضح است.......اولا این فرد خودسوزی کرده......با خودکشی فرق داره.......البته اگر خودسوزی نمایشی کرده باشه و هدف اولیش این بوده باشه.......ولی به فوت انجامیده..برخی هستن خودسوزی میکنن که کشته بشن .......به قول خودشون از دنیا سیر شدن.....ما هم گفتیم انشاالله مورد عفو و بخشش خداوند قرار گیرد...........ولی چیزی که قرآن صراحتا گفته رو برای شما فرستادم و فتاوی مراجع......
آیا مسائل مادی کمتر از مسائل معنوی هست!!؟؟

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ایستادگی در برابر ظلم و بی عدالتی مگر یک کار خدایی نیست؟؟؟مگه کار الهی نیست؟؟؟ اگر این فرد سکوت میکرد مثل خیلیااااااااا و این ظلم ادامه پیدا میکرد چی؟؟؟

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
شهر شما کجاست؟؟

آیا مسائل مادی کمتر از مسائل معنوی هست!!؟؟

شخصى به جهت ناراحتى و مشكلات زندگى خودكشى كرده است، اوّلاً اصل اين عمل شرعاً چه صورت دارد؟ و ثانياً آيا لازم است از اموال او كفاره پرداخت شود؟

مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی
جواب: اصل اين عمل از گناهان كبيره است و ناراحتى و مشكلات هر چه و هر مقدار باشد مجوّز ارتكاب چنين گناه بزرگى نمى شود و در صورت وقوع، ظاهراً پرداخت كفاره از مال او واجب نيست ولى بهتر است با رضايت همه ورثه از مال او كفاره قتل پرداخت شود

......................

به نظر شما ارزش مادیات و معنویات یکی است؟.........فردی که به خاطر فقر و مسائل مالی و مشکلات زندگیش دست به همچین خبطی میزنه یعنی ناامید شده از رحمت خداوند ........این معنوی است؟!
البته من اول هم گفتم......فقط مخاطب بنده دوستان مسلمان هستند .............

خودکشی مذموم است........اینم از خودم نگفتم........آیات قرآن و روایات کاملا گفته اند........و همینطور فتاوی مراجع محترم

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ای خارجی های کافر .....نه بابا مشکل مالی و خانوادگی واجتماعی دلیل خودسوزی نمیشه که فقط شکمش سیر نبوده فقط گشنش بوده همین خودش خونوادش بچش زنش
این فرد اگر به خاطر همین اتفاقات بیخیال کسب در آمد حلال میشد و خودسوزی هم نمیکرد و میرفت مثلا دنبال در آمد حرام جاش توی جهنم نبود و حتما میرفت بهشت خخخخخ خنده داره استدلال برخی ها
اینو خارجی ها ...مجبور کردند ...خود سوزی کنه:Dو گرنه هیچ مشکل مالی و خانوادگی و اجتماعی نداشته:biggrin: فرض بگیر این اتفاق توی یه کشور اروپایی می افتاد ...رسانه های دولتی غوغا برپا می کردند:Dهمه کارشناس مسایل اجتماعی و مالی و فرهنگی می شدند....به این میگم.....الگوی ایرانی اسلامی....:D

it2015

عضو جدید
ایستادگی در برابر ظلم و بی عدالتی مگر یک کار خدایی نیست؟؟؟مگه کار الهی نیست؟؟؟ اگر این فرد سکوت میکرد مثل خیلیااااااااا و این ظلم ادامه پیدا میکرد چی؟؟؟
در روايات كه هست عبادت 9 قسم است كه 8 قسم آن كسب روزي حلال است
http://pasokhgoo.ir/node/48001

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند:
اَلْعِبادَةُ سَبْعُونَ جُزْءً اَفْضَلُها طَلَبُ الْحَلالِ.

عبادت هفتاد جزء است که برترين آنها كسب روزي حلال است.
الكافي، ج 5، ص 78
https://www.rasekhoon.net/hadith/show/573972/%D8%B9%D8%A8%D8%A7%D8%AF%D8%AA-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D8%AC%D8%B2%D8%A1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1%D9%8A%D9%86-%D8%A2%D9%86%D9%87%D8%A7-%D9%83%D8%B3%D8%A8-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%8A-%D8%AD%D9%84%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/

عبادت دارای 70 جزء است، و به ‌دست آوردن روزی حلال دارای فضیلت بیشتری است،

http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa24477

it2015

عضو جدید
شخصى به جهت ناراحتى و مشكلات زندگى خودكشى كرده است، اوّلاً اصل اين عمل شرعاً چه صورت دارد؟ و ثانياً آيا لازم است از اموال او كفاره پرداخت شود؟

مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی
جواب: اصل اين عمل از گناهان كبيره است و ناراحتى و مشكلات هر چه و هر مقدار باشد مجوّز ارتكاب چنين گناه بزرگى نمى شود و در صورت وقوع، ظاهراً پرداخت كفاره از مال او واجب نيست ولى بهتر است با رضايت همه ورثه از مال او كفاره قتل پرداخت شود

......................

به نظر شما ارزش مادیات و معنویات یکی است؟.........فردی که به خاطر فقر و مسائل مالی و مشکلات زندگیش دست به همچین خبطی میزنه یعنی ناامید شده از رحمت خداوند ........این معنوی است؟!
البته من اول هم گفتم......فقط مخاطب بنده دوستان مسلمان هستند .............

خودکشی مذموم است........اینم از خودم نگفتم........آیات قرآن و روایات کاملا گفته اند........و همینطور فتاوی مراجع محترم
این هم مادی ::

الكافي، ج 5، ص 78
https://www.rasekhoon.net/hadith/sho...7%D8%B3%D8%AA/

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
اعتراض بله درست است.اعتراض به کار شهرداری بوده است.
ولی تشویق من ندیدم میشه یه نقل قول از اون پست بزارید؟؟

نظرتون خیلی محترمه اما واقعا واسم عجیب بود... شما خودتو نسوزون. بشین فقط نگاه کن.
این بنده خدا هم دست فروش نبوده دکه داشته. حتی اگه دست فروشم بوده حق نداشتن مالشو ازش بگیرن و بیکارش کنن. دست شهرداری درد نکنه که با یه کم رشوه به خیلی ها اجازه میده بساط پهن کنن... دستش درد نکنه که یه جا واسه این بنده خداها فراهم نمی کنه... دست شمام درد نکنه با این ابراز همدردیت....!!! امیدوارم روزی نرسه که از فرط درماندگی و عصبانیت مجبور شی کاری کنی که صداتو بشنون...
خیلی برام عجیبه تو خونه ی گرم و نرممون لم دادیم و این بنده خدا رو نقد می کنیم.
اگرم مشکل روانی با هر چی داشته دمش گرم که حداقل اون قدر مرد بوده که واسه اعتراض یه حرکتی کرده...
نه مثل بعضیا فقط بشینه غر غر کنه...

این غیر تشویق به خودسوزی و خودکشی است؟.........بنده هم به ایشون گفتم به جای تشویق به این کار بروید خودتان رو بسوزانید!

it2015

عضو جدید
این غیر تشویق به خودسوزی و خودکشی است؟.........بنده هم به ایشون گفتم به جای تشویق به این کار بروید خودتان رو بسوزانید!
فقط نوشته اعتراض !!
تشویق به خود سوزی نکرده !
فقط تشویق کرده که برای اعتراض باید کاری کرد !

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عبادت به جز خدمت خلق نیست – به تسبیح و سجاده و دلق نیست

الكافي، ج 5، ص 78
https://www.rasekhoon.net/hadith/show/573972/عبادت-هفتاد-جزء-است-که-برترين-آنها-كسب-روزي-حلال-است/

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز

الكافي، ج 5، ص 78
https://www.rasekhoon.net/hadith/show/573972/عبادت-هفتاد-جزء-است-که-برترين-آنها-كسب-روزي-حلال-است/

خوشحالم با یک مسلمان رو به رو هستم........خب خواهر عزیز مگر من گفتم روزی حلال بد است؟........کجا نوشته برای بدست آوردن روزی حلال مجوز خودکشی دارید؟.......شما که اهل قرآن و ایمان هستید......بگردید و پیدا کنید........جستجو کنید نظر اسلام درباره خودکشی .........آيا خودكشي در هر شرايطي از نظر اسلام ممنوع و نهي شده و هيچ گونه استثنايي در اين مورد ندارد؟ ........خب شما که اهل جستجو هستید جستجو کنید......

آیا یک نفر که میخاد روزی حلال داشته باشه.......حق دارد خودش را بکشد؟!.........جستجو کنید ........

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط نوشته اعتراض !!
تشویق به خود سوزی نکرده !
فقط تشویق کرده که برای اعتراض باید کاری کرد !
. شما خودتو نسوزون. بشین فقط نگاه کن.
آن قدر مرد بوده که واسه اعتراض یه حرکتی کرده.......نه مثل بعضیا فقط بشینه غر غر کنه

.
.
.
حالا حرکت این فرد چه بوده خودسوزی منجر به فوت ...........به هر حال این برداشت من از حرف ایشون بود و تمام واکنش بنده هم سر این ماجراست........تمام!

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پس چی که زیاد بودهههههههه
باید میرفت دنبال کارای خلاف
نون حلال و خدمت به مردم میخاسته بکنههههه
شهرداری دیگه ... بیچاره مگه چیز زیادی خواسته ؟ فقط میخواسته دکه برای ادامه زندگیش بزنه ... حالم از ادم های بیشعور به هم میخوره

it2015

عضو جدید
شهرداری دیگه ... بیچاره مگه چیز زیادی خواسته ؟ فقط میخواسته دکه برای ادامه زندگیش بزنه ... حالم از ادم های بیشعور به هم میخوره
فقط همین نیست آخه !!
15 سال بود که دکه رو داشت و کار میکرد مشکلی نبود توی یه لحظه به علت .... دکه اش رو جمع کردن و بهش ندادن اون هم وقت عید که هم خرج ها زیاد میشه !!

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز

'ی ع' حدود 15 سال در بازار روز خرمشهر به صورت دستفروشی اقدام به فروش میوه می کرد که روز چهارشنبه گذشته ماموران شهرداری بساط میوه فروشی او را جمع و مانع از کار او شدند.

شهرداری خرمشهر روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای در خصوص خودسوزی این شهروند اعلام کرد: با نهایت تاسف و تالم از وقوع حادثه خودسوزی رو به روی شهرداری خرمشهر، با آرزوی سلامتی و ابراز همدردی عمیق با شهروند گرامی و خانواده وی به اطلاع عموم مردم فهیم و شریف خرمشهر می رساند، انتظار می رود شهروندان در صورت هرگونه اعتراض به عملکرد شهرداری موارد را به مقام مافوق اطلاع دهند تا از بروز چنین حوادث ناگواری پیشگیری شود.

it2015

عضو جدید
خوشحالم با یک مسلمان رو به رو هستم........خب خواهر عزیز مگر من گفتم روزی حلال بد است؟........کجا نوشته برای بدست آوردن روزی حلال مجوز خودکشی دارید؟.......شما که اهل قرآن و ایمان هستید......بگردید و پیدا کنید........جستجو کنید نظر اسلام درباره خودکشی .........آيا خودكشي در هر شرايطي از نظر اسلام ممنوع و نهي شده و هيچ گونه استثنايي در اين مورد ندارد؟ ........خب شما که اهل جستجو هستید جستجو کنید......

آیا یک نفر که میخاد روزی حلال داشته باشه.......حق دارد خودش را بکشد؟!.........جستجو کنید ........
اولا" کجای اواتار و نام کاربریم خواهره؟
ثانیا" خودسوزی کرده گناه کرده
ثالثا" اون معاون یا کارمند شهرداری که شنیده این میخاد خودسوزی کنه نباید جلوشو میگرفت این کارمند گناه نکرده؟

شهردار گناه نکرده؟

فرماندار گناه نکرده؟
وزیر کار گناه نکرده ؟
دولت گناه نکرده ؟

فقط این که خودسوزی کرده گناه کرده بقیه بیگناهن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط همین نیست آخه !!
15 سال بود که دکه رو داشت و کار میکرد مشکلی نبود توی یه لحظه به علت .... دکه اش رو جمع کردن و بهش ندادن اون هم وقت عید که هم خرج ها زیاد میشه !!

شما از کجا میگید ایشون دکه داشته؟.........ممنون میشم با منبع حرف بزنید!

it2015

عضو جدید
'ی ع' حدود 15 سال در بازار روز خرمشهر به صورت دستفروشی اقدام به فروش میوه می کرد که روز چهارشنبه گذشته ماموران شهرداری بساط میوه فروشی او را جمع و مانع از کار او شدند.

شهرداری خرمشهر روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای در خصوص خودسوزی این شهروند اعلام کرد: با نهایت تاسف و تالم از وقوع حادثه خودسوزی رو به روی شهرداری خرمشهر، با آرزوی سلامتی و ابراز همدردی عمیق با شهروند گرامی و خانواده وی به اطلاع عموم مردم فهیم و شریف خرمشهر می رساند، انتظار می رود شهروندان در صورت هرگونه اعتراض به عملکرد شهرداری موارد را به مقام مافوق اطلاع دهند تا از بروز چنین حوادث ناگواری پیشگیری شود.
یعنی مقام ما فوق اطلاع نداره که بهش اطلاع بدیم !!؟
این دستور از فرماندار و از اهران رسیده که برای استقبال از عید همه رو جارو کنید خود دستور از مافوقه آخه

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب معلومه اگه بقیه گناه کار بودن که میومدن استعفا میکردن و عذر خواهی میکردن و از عذاب وجدان زندگیشون تلخ میشد
ثالثا" اون معاون یا کارمند شهرداری که شنیده این میخاد خودسوزی کنه نباید جلوشو میگرفت این کارمند گناه نکرده؟

شهردار گناه نکرده؟

فرماندار گناه نکرده؟
وزیر کار گناه نکرده ؟
دولت گناه نکرده ؟

it2015

عضو جدید

شما از کجا میگید ایشون دکه داشته؟.........ممنون میشم با منبع حرف بزنید!
پست بالا خودتون نوشتید !!! دکه منظورم همون دست فروشی هست ! حالا زیاد روی کلمات خورده نگیرید !

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز

شهردار گناه نکرده؟

فرماندار گناه نکرده؟
وزیر کار گناه نکرده ؟
دولت گناه نکرده ؟

طوری که احساسی حرف میزدین به نظر خواهر می آمدین تا برادر!..........به هر حال بابت سوتفاهم پیش آمده معذرت میخوام

اگر به فتاوی مراجع دقت کرده بودین.....اینو نمیگفتین.....نجات کسی که خودکشی میکنه واجب است.......پس همه اونهایی که دیدن و عکس گرفتند هم گناهکارند......بله همه اونها بسته به فعالیتشون مقصرند ........

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
پست بالا خودتون نوشتید !!! دکه منظورم همون دست فروشی هست ! حالا زیاد روی کلمات خورده نگیرید !

این بنده خدا اگر دکه و کانکس داشت که نیروی شهرداری بساطشو مثل بقیه دست فروش ها جمع نمیکرد......دکه مجوز میخواد......ولی دست فروشی یه دزدم راحت انجام میده......اینجاس که گفتم قبل این تر و خشک با هم میسوزن

it2015

عضو جدید
طوری که احساسی حرف میزدین به نظر خواهر می آمدین تا برادر!..........به هر حال بابت سوتفاهم پیش آمده معذرت میخوام

اگر به فتاوی مراجع دقت کرده بودین.....اینو نمیگفتین.....نجات کسی که خودکشی میکنه واجب است.......پس همه اونهایی که دیدن و عکس گرفتند هم گناهکارند......بله همه اونها بسته به فعالیتشون مقصرند ........
پس چرا فقط به این بیچاره گیر دادید و هی آیه و حدیث و حکم شرعی براش میارید!!
بری شهردار و فرماندار و وزیر کار و ورییس جمهور هم آیه و حکم شرعی بزارید !!

it2015

عضو جدید
این بنده خدا اگر دکه و کانکس داشت که نیروی شهرداری بساطشو مثل بقیه دست فروش ها جمع نمیکرد......دکه مجوز میخواد......ولی دست فروشی یه دزدم راحت انجام میده......اینجاس که گفتم قبل این تر و خشک با هم میسوزن
15 سال مشکلی نداشت فقط امروز مشکل داره !!

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس چرا فقط به این بیچاره گیر دادید و هی آیه و حدیث و حکم شرعی براش میارید!!
بری شهردار و فرماندار و وزیر کار و ورییس جمهور هم آیه و حکم شرعی بزارید !!

چون کسی نگفت کار مسئولان درست بوده و تعریف و تمجید نشدن!........اگر همچین حرفی زده شده بود قرار میدادیم.....البته گفتم در فتاوی مراجع که گذاشتم بود .......