درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
کمکککککککککککککککککککم کنید
کتاب حل المسایل انتقال جرم بهمنیار رو نیاز دارم. :cry::cry:

سلام، وجود ندارد. هیچ کسی جز خودشون نمیتونن تمریناتش رو حل کنن. چند وقت پیش یک سریشون رو حل کردم ولی همیشون نبودن.

seyedmahdi

عضو جدید
سلام، وجود ندارد. هیچ کسی جز خودشون نمیتونن تمریناتش رو حل کنن. چند وقت پیش یک سریشون رو حل کردم ولی همیشون نبودن.
سلام فکر میکنم موجود هست در بازار .چند سال پیش من توی بازار(انقلاب) دیدم کتابی رو که یکی از د انشجوهای استاد حل کرده بودن(البته نمیدونم الان تجدید چاپ میشه یا نه).البته چندتایی غلط در حل مسایل داشت که من برای اون اقا فرستادم.متاسفانه هرچی فکر کردم مولف(حل کننده)رو خاطرم نیومد(چهار سال پیش بود این جریان)

atefe24

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشید
من برای پروژه درس راکتور پیشرفته یه موضوع خوب میخوام.کسی میتونه چندتا موضوع خوب بهم معرفی کنه؟موضوع پیشنهادی هرچقدر به صنعت نزدیک تر باشه بهتره.ممنون بچه ها:)

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من هندسه ای رو که در ادامه قرار دادم رو به صورتی که می بینید مش زدم
اما استادم میگه مش اشتباست و جوابات وابسته به نوع مش میشه
درست هم میگه چون در وکتورهایی که بهم میده اثر مش بخصوص در
قسمتهایی که زاویه داره مشخصه!!!
لطفا راهنماییم کنید که این هندسه و چه جوری مش بزنم
تشکر فراوان
http://up6.ir/3orZ
سلام. من نمی دونم این هندسه اصلا چی هست و چرا یک لوزی و 4 مثلث دارید. اما به صورت کلی به نظرم میرسه mesh sensitivity یا Grid Independence Study رو باید در نظر بگیرید. در هنکام حل مسایل CFD باید از مش های سازمان یافته یا بدون سازمان استفاده که کنید که علاوه بر هندسه به ماهیت پارامتر های مورد بررسی و پدیده های حاکم بر هندسه شما تعیین میشه. مش های مثلثی یا مربعی هم با توجه به موارد بالا روش بحث میشه. دو راه دارید یکی اینکه از نظر تولید شبکه و کیفیت مش مثلا ضریب منظر یک cell یا همگن بودن سلول های تولیدی یا مقادیر skew مش رو مورد بررسی قرار بدین یا کار راحت تر ببینید هندسه و پدیده های یکسان با چه مشی شبیه سازی شدند.
اما برای بررسی استقلال مش که در اول پستم بهش اشاره کردم شما باید مش رو به صورت منطقی ریز کنید و نتایج شما تغییر نکنه در این صورت می تونین بگین حل من مستقل از شبکه هست. در مسایل CFD اصلا به صورت شهودی تحلیل نکنید که مثلا کانتور رو گرفتم رنگش خوب نیست یا وکتور ها منظم نیستند ممکنه گردابه ای تولید شده باشه و در اون منطقه توربولنسی افزایش پیدا کرده باشه. بنابراین با توجه به مقالات نوع مش رو تعیین و اون رو از یک مقدار نرمال و حتی کمی بزرگتر ران بذارین و مش رو ریز کنید و تغییرات پارامتر رو بررسی کنید. مثلا مش سایز 8 و 5 و 3( صرفا مثاله و با توجه به هر کیس فرق میکنه) رو بررسی کردین و نتایج از 5 و 3 به بعد تفاوتی با هم ندارند. پس مش 5 به عنوان بهینه ترین مش تولیدی انتخاب خواهد شد
.

Octienne

عضو جدید
سلام.ساختار new man و ساهرس پروپان شکل های زیر میشه؟

آخرین ویرایش:

adgin

عضو جدید
سلام. من نمی دونم این هندسه اصلا چی هست و چرا یک لوزی و 4 مثلث دارید. اما به صورت کلی به نظرم میرسه mesh sensitivity یا Grid Independence Study رو باید در نظر بگیرید. در هنکام حل مسایل CFD باید از مش های سازمان یافته یا بدون سازمان استفاده که کنید که علاوه بر هندسه به ماهیت پارامتر های مورد بررسی و پدیده های حاکم بر هندسه شما تعیین میشه. مش های مثلثی یا مربعی هم با توجه به موارد بالا روش بحث میشه. دو راه دارید یکی اینکه از نظر تولید شبکه و کیفیت مش مثلا ضریب منظر یک cell یا همگن بودن سلول های تولیدی یا مقادیر skew مش رو مورد بررسی قرار بدین یا کار راحت تر ببینید هندسه و پدیده های یکسان با چه مشی شبیه سازی شدند.
اما برای بررسی استقلال مش که در اول پستم بهش اشاره کردم شما باید مش رو به صورت منطقی ریز کنید و نتایج شما تغییر نکنه در این صورت می تونین بگین حل من مستقل از شبکه هست. در مسایل CFD اصلا به صورت شهودی تحلیل نکنید که مثلا کانتور رو گرفتم رنگش خوب نیست یا وکتور ها منظم نیستند ممکنه گردابه ای تولید شده باشه و در اون منطقه توربولنسی افزایش پیدا کرده باشه. بنابراین با توجه به مقالات نوع مش رو تعیین و اون رو از یک مقدار نرمال و حتی کمی بزرگتر ران بذارین و مش رو ریز کنید و تغییرات پارامتر رو بررسی کنید. مثلا مش سایز 8 و 5 و 3( صرفا مثاله و با توجه به هر کیس فرق میکنه) رو بررسی کردین و نتایج از 5 و 3 به بعد تفاوتی با هم ندارند. پس مش 5 به عنوان بهینه ترین مش تولیدی انتخاب خواهد شد
.

سلام و ممنون از پاسختون
من مش استادی رو انجام دادم و این هندسه رو بر اساس همون تعداد مشی که
از مش استادی به دست آوردم مش زدم، و مشکل من مش استادی نیست
مساله ی اصلی نوع مشیه که برای قسمت مثلثی انتخاب کردم
و در ادامه گردابه هایی که از این هندسه به دست می آید را گذاشتم
استادم میگه اون قسمتهایی که مشکی افتاده به خاطر اینه که مش اشکال داره
لطفا راهنماییم کنید که آیا میشه توجیهش کرد یا نه باید مشو تغییر بدم.
http://up6.ir/3puL

angel1

عضو جدید
سلام.میشه در مورد غشاهای نانو کامپوزیتی و نانو فیلتراسیون هم مقاله بذارین یا منبعی معرفی کنین؟
مرسی

almaparsa

عضو جدید

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
آخرین ویرایش:

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
A square 4
A triangle has 3
A line 2 ends
A life has 1 end, but
Engineer brain is like circle which has no end
Happy “Engineer” da day
مهندسین عزیز روزتون مبارک

chem-engm

اخراجی موقت
سلام

من یک سوال دارم :

در نوشتن مقاله می توان ازیک منبع در چند جای مختلف استفاده کرد ؟

یعنی می توان در قسمت introduction اسم آن را ذکر کرد و درقسمت description بعضی ازخصوصیات آن را تحلیل کرد و سرانجام در بخش نتیجه گیری از نتایج آن جهت مقایسه بهره برد ؟

یا این کار باعث بر هم خوردن ترتیب رفرنس گذاری با استفاده از نرم افزار اند نوت و .... می شود .
ممنون می شوم در این زمینه من را راهنمایی بفرمایید .

از لطف شما ممنونم.

chem-engm

اخراجی موقت
سلام

یک درخواست دارم که خودم موفق به پیدا کردن آن نشدم:

من یک مقاله به زبان انگلیسی ازنوع مروری review paper می خواستم که در ان در مورد انواع سیکل های ترمودینامیکی مانند رانکین ، برایتون ، استرلینگ و ... توضیح داده باشد .

خیلی خیلی به این مقاله احتیاج دارم .

ممنون میشوم لطف بفرمایید و این مقاله را در اختیار من قرار دهید .

از لطف شما ممنونم.

adgin

عضو جدید
سلام

من یک سوال دارم :

در نوشتن مقاله می توان ازیک منبع در چند جای مختلف استفاده کرد ؟

یعنی می توان در قسمت introduction اسم آن را ذکر کرد و درقسمت description بعضی ازخصوصیات آن را تحلیل کرد و سرانجام در بخش نتیجه گیری از نتایج آن جهت مقایسه بهره برد ؟

یا این کار باعث بر هم خوردن ترتیب رفرنس گذاری با استفاده از نرم افزار اند نوت و .... می شود .
ممنون می شوم در این زمینه من را راهنمایی بفرمایید .

از لطف شما ممنونم.

سلام دوست عزیز
تا اونجا که من اطلاع دارم شما میتونید این کارو بکنید
به عنوان مثال از یک مقاله در مقدمه نام ببرید و از همون
مقاله برای کار اعتبارسنجی و یا استفاده از ابعاد گفته
شده در اون مقاله برای بخش عددی و یا آزمایشگاهیتون
استفاده کنید.
در مورد اندنوت هم مشکلی به وجود نمیاد، اندنوت در اولین
باری که از اون مقاله نام میبرید به اون شماره ارجاع میده
و در سایر جاها هم از همون شماره استفاده میکنه
موفق باشید

akbarpour

کاربر فعال
دوستان کالبد شکافی کنیم چرا رونق تالار مهندسی شیمی کم شده است ؟

دوستان کالبد شکافی کنیم چرا رونق تالار مهندسی شیمی کم شده است ؟

راستش بدلیل مشغله جدی کاری حدود 2 سال خیلی کم به تالار سرکشی کردم بعد از این مدت شاهد هستم که تالار خیلی کمتر از دو سال پیش رونق دارد علتش مشخص نیست عواملی که در اینخصوص به نظرم می رسد
1- رفتن بچه های فعال
2- اشباع شدن دوستان از علم
3-ممکن است کل تالار ها کم رونق شده باشد یا هر چیز دیگر
این موضوع در ذهنم است که برای فعال تر شدن تالار چه باید کرد لطفا دوستان راهنمایی کنند

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام

یک درخواست دارم که خودم موفق به پیدا کردن آن نشدم:

من یک مقاله به زبان انگلیسی ازنوع مروری review paper می خواستم که در ان در مورد انواع سیکل های ترمودینامیکی مانند رانکین ، برایتون ، استرلینگ و ... توضیح داده باشد .

خیلی خیلی به این مقاله احتیاج دارم .

ممنون میشوم لطف بفرمایید و این مقاله را در اختیار من قرار دهید .

از لطف شما ممنونم.
سلام
این 2مقاله به دردتون می خوره.

پیوست ها

• Thermodynamic_Cycl.pdf
    334.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • thermo.pdf
    434.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

P O U R I A

مدیر تالار
سلام
خسته نباشید
Effects of Supercritical CO2 Conditioning on Un-Cross-Linked Polyimide Membranes for Natural Gas Purification

Adam M. Kratochvil , Shilpa Damle-Mogri andWilliam J. Koros *
Macromolecules, 2010, 43 (5), pp 2642–2642
DOI: 10.1021/ma902847w
لینک : http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021...Natural+Gas+Purification%5D&searchHistoryKey=
با تشکر
سلام
برای دریافت مقالات خود در تالار زیر درخواست فرمایید.
تالار: مقالات درخواستی لاتین

andy2008

عضو جدید
سلام دوستان اگه میشه لطفا جواب سوالات زیر رو بهم بدید

1- نیروی محرکه انتقال جرم در عملیات جذب چیست؟
2- میزان مجاز گازهای اسیدی در فرایند شیرین سازی چقدر هست؟
3- برای جلوگیری از پدیده کف کردن تو برج جذب چه کارهای باید انجام داد؟
4- فرایند مراکس چیست؟
5- تعریف utility
6- فرق بین NPSH required و NPSH available
7- درایوینگ فورس در مایعات و گازها ؟
8- معادلات ناویر استوکس؟
9- چرا از بخار بیشتر واسه گرم کردن در مبدلها استفاده میشه؟
10 - پروفایل های سرعت رژیم های جریان رو بنویسید؟
با سپاس فراوان

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد

4- فرایند مراکس چیست؟
5- تعریف utility
8- معادلات ناویر استوکس؟
با سپاس فراوان

سلام،

جواب 2: حد مجاز دی اکسید کربن کمتر از ppm20 و حد مجاز هیدروژن سولفید کمتر از ppm4 است.
جواب 3: روش های مختلفی هست مثلا میاد ضد کف اضافه می کنن، از پکیج توری شکل در بالای برج استفاده می کنن، محلول آمین رو دوباره بازیافت میکنن این اتفاق رخ میده چون به خوبی خالص سازی صورت نگرفته، پاششی کردن محلول مایع (امین)، استفاده از همزن قبل از تزریق امین به برج، تغییر ناگهانی دما توی برج و ....
جواب 4: فرآیند که توش با استفاده از یک کاتالیست فلزی میان سرعت تبدیل اکسیداسیون مرکاپتان به دی سولفیدها رو افزایش میدن که توی صنعت با اضافه کردن سه مرحله هیدروکسید سدیم به گاز و شستشو با کاتالیست بدست میاد که همه اینا توی برج مراکس طی سه مرحله رخ میده. مرحله آخر خیلی مهم هستش.
جواب 5: تاسیسات جانبی یا مجموعه عملیاتی که برای رسیدن به محصول نهایی در یک واحد پالایشگاهی یا پتروشیمی استفاده میشه رو میگن.
جواب 6: خیلی خلاصه و شسته و رفته میشه NPSHa باید از NPSHr بیشتر باشه، یعنی NPSHa اون چیزی هستش که کارخانه پمپ به ما میده مثلا میگه 10 هد، اما ما NPSHr که لازم داریم 15هد هستش پس این پمپ به کار ما نمیاد. یعنی هد خالص مثبت مکش این پمپ تا 10 هد بیشتر نیست و اگر بیشتر بشه سیال شروع به جوش خوردن می کنه و کاویتاسیون رخ میده. باید بریم یه پمپی که NPSHa بالاتر از 15 داره رو تهیه کنیم.
بقیش رو فرصت نکردم جواب بدم، انشالا دوستان تکمیلش می کنن.

nafas\

عضو جدید
سلام مقاله درباره نانو ذره ی آلومینیوم اکسید آلفا
و تاثیرش بر تشکیل هیدرات میخواستم.

andy2008

عضو جدید
مهندس پیرجو عزیز بسیار از شما دوست گلم ممنون و سپاسگزارم
ممنون میشم جواب بفیه سوالات رو هم بنویسید خیلی متشکرم

P O U R I A

مدیر تالار

4- فرایند مراکس چیست؟
5- تعریف utility
8- معادلات ناویر استوکس؟
با سپاس فراوان
جواب 1: نیروی محرکه در عمیلیات های جذب اختلاف غلطت هست و یا بهتر بخوام بگم اختلاف پتانسیل شیمیایی .
جواب 8: این معادلات با به کار بردن قانون دوم نیوتن برای حرکت سیال به دست می آیند . در کنار این فرض که تنش در سیال شامل یک جمله ویسکوزیته ( مربوط به گرادیان سرعت ) به اضافه یک جمله فشار می باشد .
فایل پیوست شامل مراحل بدست اوردن معادلات ناویر استوکس در مختصات کارتزین است. همچنین معادلات در مختصات استوانه ای و حل چند مثال نیز در این فایل می باشند.
جواب 9: به دلیل گرمای نهان تبخیر و یا میعان ان است. بدین معنی که برای کندانس کرد بخار مقدار زیادی انرژی می توان از ان گرفت و همچنین ضریب انتقال حرارت بالایی نیز دارد.

پیوست ها

• File1.pdf
    1.6 مگایابت · بازدیدها: 0

eng.che

کاربر فعال
سلام
بچه ها مرجع یا هندبوکی هست که بتونم محصولات یا استوکیومتری واکنش هایی که مثلا برای چدن در دمای خاصی با اسید رخ میده رو ببینم؟

andy2008

عضو جدید
جواب 1: نیروی محرکه در عمیلیات های جذب اختلاف غلطت هست و یا بهتر بخوام بگم اختلاف پتانسیل شیمیایی .
جواب 8: این معادلات با به کار بردن قانون دوم نیوتن برای حرکت سیال به دست می آیند . در کنار این فرض که تنش در سیال شامل یک جمله ویسکوزیته ( مربوط به گرادیان سرعت ) به اضافه یک جمله فشار می باشد .
فایل پیوست شامل مراحل بدست اوردن معادلات ناویر استوکس در مختصات کارتزین است. همچنین معادلات در مختصات استوانه ای و حل چند مثال نیز در این فایل می باشند.
جواب 9: به دلیل گرمای نهان تبخیر و یا میعان ان است. بدین معنی که برای کندانس کرد بخار مقدار زیادی انرژی می توان از ان گرفت و همچنین ضریب انتقال حرارت بالایی نیز دارد.
مهندس گرامی از لطف شما بسیار ممنون و سپاسگزارم دست گلت درد نکنه

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
درایوینگ فورس:
نیرو محرکه...
یه چیزی که باعث جاری شدن میشه...چیزی که جاری میشه می تونه یه سیال، حرارت، یا نیرو باشه، عامل جاری شدن به هر حال اون نیرو محرکه هست.

بالا