درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
ممنون از لطفتون.ولی لینکش مشکل داره فکر کنم آقای پوریا.فایل ها بعد از دانلود باز نمیشن
خواهش می کنم .. ولی فایل ها درست هستند .. یک بار دیگه براتون اپلود می کنم .

پیوست ها

• Documents.zip
    452 کیلوبایت · بازدیدها: 0

adgin

عضو جدید
من جریان رو در داخل یک لوله با قطر داخلی 0.2 متر و طول 8 متر، دمای ورودی برای هر سه ماده 300 کلوین در نظر گرفتم و دمای دیواره رو 313 کلوین. جریان در خروجی توسعه یافته و عدد رینولدز رو 5971 در نظر گرفتم که جریان آشفته باشه. از مدل k-e و انتقال حرارت استفاده کردم. نتیجه این شد:
gasoil 4176.9277
water 9353.8096
ethylene glycol 11387.487
که با توجه به رابطه هیلپرت پیش بینی میشد که در رینلودز یکسان، به ترتیب gasoil و بعد water و بعد اتیلن گلیکول بیشترین انتقال حرارت رو در تماس با دیواره داشته باشند.

ممنون، با توجه به رابطه ضریب انتقال حرارت متناسب است با (ضریب هدایت تقسیم بر ضخامت لایه مرزی)
و با توجه به رابطه فوق و روابطی که در ادامه گذاشتم به نظر میاد که منطقی است که آب بیشترین
مقدار انتقال حرارت رو داشته باشه.
اگه نظرتون متفاوته لطفا بگید ممنون.
http://up6.ir/3uBX

آخرین ویرایش:

akbar8

عضو جدید
آقایون من یه سوال دارم :
در فرآیند های Adiabatic داریم delta U = W و با توجه به اینکه میدونیم سمت چپ معادله یک تابع حالته پس فقط یک مقدار مشخص داشته باشه اما سمت راست چون یک تابع مسیره بنابرین به طرق مختلفی میتونه مثلا از A به B بره که با این وجود سمت راست معادله یعنی W ما میتونه اعداد مخاتلفی داشته باشه پس معادله غلطه !!!
دوستان ممنون میشم اگه راهنماییم کنید...

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون، امروز دفاع کردم و نمره کامل شدم.
با توجه به رابطه ضریب انتقال حرارت متناسب است با (ضریب هدایت تقسیم بر ضخامت لایه مرزی)
و با توجه به رابطه فوق و روابطی که در ادامه گذاشتم به نظر میاد که منطقی است که آب بیشترین
مقدار انتقال حرارت رو داشته باشه.
اگه نظرتون متفاوته لطفا بگید ممنون.
http://up6.ir/3uBX
ضریب انتقال حرارت با ضریب انتقال حرارتی و گرادیان نرمال دما در سطح نسبت مستقیم داره و با ضخامت مرزی نسبت عکس داره درسته نسبتی که برای هدایت حرارتی نوشتین برقراره اما ضخامت لایه لایه مرزی به عدد رینولدز بستگی داره و در رینولدز ثابت یکسان هست. با افزایش ضریب هدایت حرارتی گرادیان دما در سطح کاهش پیدا میکنه اینم باید در نظر بگیریم. رابطه ای که نوشتین در نهایت به ضریب اصطکاک پوسته ای میرسه و در نهایت به رابطه ای شبیه هیلپرت. یعنی همه اینا باید یک نتیجه بدند.
صمیمانه بهتون تبریک میگم:gol:

ns_ma

عضو
سلام . میتونید لطفا درباره تصفیه هوا با استفاده از نانولوله های کربنی یا حسگرهای نانوکربنی کمکم کنید.
فصل آخر پروژه ام مونده و اصلا نمیدونم باید چیکار کنم. هرچی میگردم پیدا نمیکنم. ممنون میشم کمکم کنید.

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام دوستان
در سیالی که در شبیه سازی استفاده کردم، چگالی با گذشت زمان کاهش پیدا میکنه چون حجم افزایش پیدا میکنه، این رو بخوایم از نظر علمی توجیه کنیم چطوری باید بیان کنیم
سوال دیگه اینکه ویسکوزیته با زمان تغییر میکنه و کاهش پیدا میکنه و سیال غیرنیوتنی هستش این رو از نظر علمی و قشنگتر و ادبیاتی علمی بخایم توجیه کنیم چی بنویسیم؟
ی استوانه داریم که میخایم در محیط فلوئنت شبیه سازی کنیم در خروجی استوانه مقداری از سیال حالت پف کنندگی پیدا میکنه برای اینکه این حالت رو نشون بدیم باید محیط اطراف رو در نظر بگیریم برای همین در بالای استوانه ، یک مکعب مستطیل را به عنوان فضای اطراف در نظر گرفته ایم، ابعاد این فضا چقدر باید باشه بازم از نظر علمی، یکی از اساتید گفت باید فضای بالای استوانه رو15 برابر بیشتر بگیریم، این مطلب توی مقالات کجا بیان شده است
با تشکر از شما

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
·▪•●پرسش‌ها و درخواست‌های درسی مهندسی شيمی تنها در اینجا گفته‌شوند●•▪·

·▪•●پرسش‌ها و درخواست‌های درسی مهندسی شيمی تنها در اینجا گفته‌شوند●•▪·

آقایون من یه سوال دارم :
در فرآیند های Adiabatic داریم delta U = W و با توجه به اینکه میدونیم سمت چپ معادله یک تابع حالته پس فقط یک مقدار مشخص داشته باشه اما سمت راست چون یک تابع مسیره بنابرین به طرق مختلفی میتونه مثلا از A به B بره که با این وجود سمت راست معادله یعنی W ما میتونه اعداد مخاتلفی داشته باشه پس معادله غلطه !!!

با سلام و احترام اين قضيه كاملا درسته و در زمانى كه فرايند آدياباتيك باشه صادقه يعنى dq=0 ImageUploadedByTapatalk1393653671.392403.jpg

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله akbar8 http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png

آقایون من یه سوال دارم :
مشاهده پیوست 198089
با سلام و احترام اين قضيه كاملا درسته و در زمانى كه فرايند آدياباتيك باشه صادقه يعنى dq=0
اصلا مشکلی پیش نمیاد. منظور این هست که تغییرات انرژی درونی بین نقاط یک و دو برابر کار خالص انجام شده در فرایند آدیاباتیک هست. حالا اگر مسیر متفاوت بشه انرژی درونی رو باز شما می تونی معادل کار خالص انجام شده در فرایند آدیاباتیک بگیری اما کار خالص انجام شده در مسیر جدید رو باید بر اساس تک تک فرایند های جدید حساب کنی. از این زاویه اگر مساله رو ببینی مشکلی پیش نمیاد.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
در سیالی که در شبیه سازی استفاده کردم، چگالی با گذشت زمان کاهش پیدا میکنه چون حجم افزایش پیدا میکنه، این رو بخوایم از نظر علمی توجیه کنیم چطوری باید بیان کنیم
سوال دیگه اینکه ویسکوزیته با زمان تغییر میکنه و کاهش پیدا میکنه و سیال غیرنیوتنی هستش این رو از نظر علمی و قشنگتر و ادبیاتی علمی بخایم توجیه کنیم چی بنویسیم؟
ی استوانه داریم که میخایم در محیط فلوئنت شبیه سازی کنیم در خروجی استوانه مقداری از سیال حالت پف کنندگی پیدا میکنه برای اینکه این حالت رو نشون بدیم باید محیط اطراف رو در نظر بگیریم برای همین در بالای استوانه ، یک مکعب مستطیل را به عنوان فضای اطراف در نظر گرفته ایم، ابعاد این فضا چقدر باید باشه بازم از نظر علمی، یکی از اساتید گفت باید فضای بالای استوانه رو15 برابر بیشتر بگیریم، این مطلب توی مقالات کجا بیان شده است
با تشکر از شما
برای قسمت حجم و چگالی که ادبیات خودتون درسته فقط مستندش کنید یعنی با توجه به شکل فلان حجم افزایش پیدا می کنه و با توجه به نرخ تغییرات جرم ، و رابطه فلان، چگالی با زمان کاهش پیدا می کند. (شکل ها رو بیارید مثلا شکل 1 تغییرات حجم با زمان و بعدش جرم با زمان و دست آخر دانسیته با زمان)
در مورد قسمت دوم باید ببینید که طبق رئولوژی حاکم بر سیالتون بگید با توجه به رفرنس فلان(مثلا مکانیک سیالات وایت بخش سیالات غیر نیوتنی) و اینکه سیال ما تیکسوتروپیک هست، ویسکوزیته سیالتون کاهشی هست. از ویژگی های سیال تیسکوتروپیک این هست که در صورت اعمال نرخ تنش برشی ثابت، مولکول ها با کذشت زمان آرایش ساختاری خودشون رو از دست می دند و ساختار های کوچک تری رو تشکیل می دند و ویسکوزیته اون ها کاهش پیدا می کنه، البته بعد از گذشت زمان زیادی از فرایند بین ترمیم و شکست مولکول ها یک تعادلی برقرار میشه و ویسکوزیته یک حالت حدی پیدا کنه و ثابت بشه.
در مورد شبیه سازی با فلوئنت هم به نظر من میرسه که باید فضا رو به قدری بزرگ بگیرید که اثرات جریان نزدیک دیواره روی قسمت هایی که در شبیه سازی شما مد نظر هستند تاثیر نگذاره، چون این دیواره ها مجازی هستند اما در شبیه سازی اثراتی رو روی میدان جریان دارند. پس به نظر می رسه باید فضا انقدر بزرگ باشه که این اثرات ناچیز باشند، اعدادی حول حوش 10، 25 و ... در شبیه سازی های مختلف لحاظ می شه و این بستگی به نوع جریانی که مدل میشه داره، من فکر می کنم حدود 10 برابر مناسب باشه اما اگر زمان شبیه سازی کوتاه هست برای اینکه استادتون ان قلت نیاره همون 15 برابر بگیرید.

آخرین ویرایش:

reza_19933

عضو جدید
پروژه(نرم افزار های تخصصی فرایند های غشایی)

پروژه(نرم افزار های تخصصی فرایند های غشایی)

سلام من موضوع پروژم نرم افزار های تخصصی فرایند های غشاییه

حالا من باید این نرم افزار ها رو پیدا و دانلود کنم. نرم افزار های فیلتراسیون، تراوش تبخیری، اسمز، اسمز معکوس (RO)، دیالیز و اینا

تا الان فقط یکیشو پیدا کردم . ROSA که واسه اسمز معکوسه. هرچی سرچ و تحقیق میکنم به جایی نمیرسم

امروز به یه نرم افزار دیگه ام رسیدم. COMSOL multiphysics که حجکش 3.52گیگ بود

وقتم داره میگذره و تقریبا هنوز به هیچی نرسیدم.

اگه کسی میتونه کمک کنه لطفا دریغ نکنید. ممنون میشم . خیلی گیرم!!!!!!!!!

اگه فقط اسم نرم افزار هارو بگین ممنون میشم. من رو اسمشو گیر کردم. یعنی نمیدونم چه نرم افزاریو باس دانلود کنم.

ممنون...

chem-engm

اخراجی موقت
باسلام

من به این مقاله خیلی خیلی احتیاج دارم ، اما از آنجائیکه به دیتابیس ها آنچنان آشنایی ندارم ، نتوانستم ان را پیدا کنم .

ممنون می شوم اگر لطف کنید و این مقاله را برای من پیدا نمایید :

Facilitated Transport of CO2 through Supported Liquid Membranes of Various Amine Solutions-Effect of Rate and Equilibrium of Reaction Between CO2 and Amine

Teramoto, M., Q. Huang, T. Watari, Y. Tokunaga, R. Nakatani, T. Maeda and H. Matsuyama,

J. Chem. Eng. Japan 30(2), 328–335 (1997).

از لطف شما ممنونم.

toteshan8602

عضو جدید
hi
Modeling Systems Containing Alkanolamines with the CPA Equation of State

[h=1]Ten Years with the CPA (Cubic-Plus-Association) Equation of State. Part 1. Pure Compounds and Self-Associating Systems[/h]
(I&EC research)

آخرین ویرایش:

P O U R I A

مدیر تالار

پیوست ها

• Industrial _ Engineering Chemistry Research Volume 47 issue 19 2008 [doi 10.1021_ie800040g] Avlu.pdf
    0 بایت · بازدیدها: 0

narshooka

عضو جدید
با سلام
من برای انجام پایان نامه ام نیاز به طراحی آزمایش و بهینه سازی با مینی تب دارم. اما کار کردن با این نرم افزار رو بلد نیستم . آیا کسی طراحی آزمایش انجام داده یا مطالب مفیدی در این زمینه داره؟ ممنون میشم راهنماییم کنیین. با توجه به اینکه این نرم افزار جزییات زیادی داره و آماری هست من فقط جزوه ای رو میخوام که به درد مهندسی بخوره با تشکر فراوان

آخرین ویرایش:

P O U R I A

مدیر تالار

پیوست ها

• Industrial _ Engineering Chemistry Research Volume 45 issue 14 2006 [doi 10.1021_ie051305v] Sten.pdf
    255.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

bendr96

عضو جدید
مقاله درباره ی رابطه ی بین ویسکوزیته (دینامیکی و سینماتیکی)و متغیرهای دما-فشار-غلظت در سیالات (مایعات و گازها)

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
فایل jou رو به تنهایی میشه باز کرد؟
من یه فایل دادم یکی فایل jou رو clean کرده فرستاده
حالا نمیدونم چیکارش کنم

atefe24

عضو جدید
سلام.روزتون بخیر بچه ها
من یه سری مطلب در مورد "بسترهای کاتالیستی" و "شکل دهی کاتالیزورها" میخواستم.کسی میتونه راجع به این دو تا موضوع یا حداقل یکیشون کمکم کنه؟ممنون

rghr

عضو جدید

پیوست ها

• Effect of membrane structure on gas absorption performance and long-term stability of membrane c.pdf
    1.1 مگایابت · بازدیدها: 0

P O U R I A

مدیر تالار

پیوست ها

• 10.1016-j.memsci.2013.02.001.pdf
    176.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

P O U R I A

مدیر تالار
با سلام
من برای انجام پایان نامه ام نیاز به طراحی آزمایش و بهینه سازی با مینی تب دارم. اما کار کردن با این نرم افزار رو بلد نیستم . آیا کسی طراحی آزمایش انجام داده یا مطالب مفیدی در این زمینه داره؟ ممنون میشم راهنماییم کنیین. با توجه به اینکه این نرم افزار جزییات زیادی داره و آماری هست من فقط جزوه ای رو میخوام که به درد مهندسی بخوره با تشکر فراوان
سلام
این جزواتی که برای شما قرار میدهم خیلی ساده برای کسانی که اشنایی زیادی با این نرم افزار ندارند نحوه کار با نرم افزار را توضیح داده :
1- فصل اول - کار با مینی تب
2- فصل دوم - محاسبات در مینی تب

پیوست ها

• Minitab_1_8.pdf
    178.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Minitab_2_24.pdf
    474 کیلوبایت · بازدیدها: 0

P O U R I A

مدیر تالار
با سلام
این پاورپوینت هم خیلی عالی نحوه کار با این نرم افزار رو توضیح داده ...
فایل های دیگه ای هم هست که توی تاپیک زیر می تونید دانلود کنید:
تاپیک: جزوات آموزشی برای Minitab

پیوست ها

• amoozesh-minitab.zip
    1.6 مگایابت · بازدیدها: 0

P O U R I A

مدیر تالار

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام من موضوع پروژم نرم افزار های تخصصی فرایند های غشاییه

حالا من باید این نرم افزار ها رو پیدا و دانلود کنم. نرم افزار های فیلتراسیون، تراوش تبخیری، اسمز، اسمز معکوس (RO)، دیالیز و اینا

تا الان فقط یکیشو پیدا کردم . ROSA که واسه اسمز معکوسه. هرچی سرچ و تحقیق میکنم به جایی نمیرسم

امروز به یه نرم افزار دیگه ام رسیدم. COMSOL multiphysics که حجکش 3.52گیگ بود

وقتم داره میگذره و تقریبا هنوز به هیچی نرسیدم.

اگه کسی میتونه کمک کنه لطفا دریغ نکنید. ممنون میشم . خیلی گیرم!!!!!!!!!

اگه فقط اسم نرم افزار هارو بگین ممنون میشم. من رو اسمشو گیر کردم. یعنی نمیدونم چه نرم افزاریو باس دانلود کنم.

ممنون...
در زمینه نرم افزار های فرایندی از نرم افزار های اسپن و chemCAD می تونید نام ببرید
در زمینه نرم افزار های CFD میتونین به CFX و FLUENT و COMSOL اشاره کرد که دانلود نکنین چون حجمش زیاده از .softgoza.com بخرید.
اگر بخواید رفتار این دستگاه ها رو در سطح نانو و ریز مقیاس ها بررسی کنید از DLPOLY و GROMACS و CHAARM و AMBER و GROMOS و ...میتونین نام ببرید.
دقت کنین که نرم افزار های فوق پدیده های انتقال رو مدل می کنن. این شما هستین که با توجه به کاربرد مورد نظرتون از این نرم افزار ها و ابزار هایی که در اختیارتون قرار می گیره case study خودتون رو مدل می کنین.
در کنار این نرم افزار های تخصصی زیر برای مدل سازی غشا و فرایند های مخصوص اون کاربرد دارند:
http://www.environmental-expert.com/water-wastewater/water-filtration/software
http://softadvice.informer.com/Reverse_Osmosis_Software.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2711391/

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
فایل jou رو به تنهایی میشه باز کرد؟
من یه فایل دادم یکی فایل jou رو clean کرده فرستاده
حالا نمیدونم چیکارش کنم
اگر در GAMBIT و FLUENT منظورتون هست فکر می کنم بدون حضور فایل های ران بتونین بازش کنید، این لینک ها رو نگاه کنید بد نیست:
https://www.sharcnet.ca/Software/Gambit/html/users_guide/ug02.htm
https://www.google.com/url?sa=t&rct...CxQCmJqi4jAMt0A&bvm=bv.62286460,d.ZGU&cad=rja
https://www.google.com/url?sa=t&rct...aX-gdk4FKLQj6vuSVJF2c-w&bvm=bv.62286460,d.ZGU
https://www.google.com/url?sa=t&rct...kurJacOf8rszbBlYKKuaGGg&bvm=bv.62286460,d.ZGU
لینک اخیر شیوه باز کردن فایل jou رو گفته

بالا