درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

حسن اقبالی

عضو جدید
سلام دوست عزیز
در شرایطی که شما مطرح کردین مسلما دما پایین تر از حالت بحرانیه چون کمی مایع مشاهده میشه . در فشار و دمایی که هستیم دما رو زیاد میکنیم . با افزایش دما به ماده ای میرسیم به نام (مایع بخار) اما چرا ؟ مایع به ماده ای گفته میشه که حجمش کمتر متاثر از فشار باشه و با افزایش دما تبدیل به بخار بشه و بخار ماده ای هست که حجمش متاثر از فشار باشه و با کاهش دما به مایع تبدیل بشه . امه چون حالتی که داخلش هستیم به طور قاطع هیچ کدوم از حالات رو نداره به اون (مایع بخار ) گفته میشه . این حالت شبیه به مه میمونه . حالا در این شرایط سعی میکنیم با افزایش دما و در صورت امکان کاهش فشار به حالت بخار برسیم . پس در بالاتر از نقطه بحرانی باید به تدریج و مرحله ای این کار انجام بشه .

با تشکر..
لطفا اگه امکان داره روی نمودار Tبر حسب V توضیح بدین که در فشار بالاتر از بحرانی (در یک فشار ثابت) چه زمانی مایع به بخار تبدیل میشه...آیا دقیقا خط عمود بر محور V که از نقطه بحرانی می گزره مرز تبدیل مایع به بخاره ..چون قبل از این مرحله دما از دمای بحرانی کمتره و فشار از فشار بحرانی بیشتر پس به نظر می رسه کل مایع بصورت متراکم باشه تا اینکه دما از دمای بحرانی بیشتر میشه و در یک لحظه کل مایع به بخار تبدیل میشه؟ ...
یا اینکه هیچ نقطه مشخصی را روی نمودار فشار ثابت نمی توان برای تبدیل مایع به بخار در نظر گرفت...
از توضیحاتتون اینجور فهمیدم که تا قبل از دمای بحرانی (فشار بالاتر از بحرانی) علاوه بر مایع بخار هم وجود داره ولی با خصوصیات متفاوت نسبت به مایع و بخار درسته؟ ...
لطفا اگه امکانش بود باز هم توضیحاتتون رو تکمیل تر کنین...
با تشکر فراوان..

farhad4116

عضو جدید
help me please

help me please

سلام خدمت مهندسان عزیز ، دارم روی بهینه سازی تولید گاز طبیعی مایع LNG با استفاده از پینچ برای پایان نامه ام کار میکنم ، خواستم بگم اگه کسی هست که در این مورد کار کرده به من کمک کنه.
گاز طبیعی در دومرحله یکی پیش از سرد سازی و دیگری مایع سازی بدست می آید در مرحله پیش سرمایشی 3 مبدل حرارتی و 9 جریان گرم و سرد وجود داره و در مرحله مایع سازی هم به همین صورت ، برای بدست آوردن نقطه پینچ باید برای هر 6 مبدل انجام بدم یا خیر ، استاد مون که در دسترس نیست. بهش میل زدم اما جوابی نداده . ممنون میشم اگه کسی کار کرده به من کمک کنه. :confused::que::que::que:

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
سلام خدمت مهندسان عزیز ، دارم روی بهینه سازی تولید گاز طبیعی مایع LNG با استفاده از پینچ برای پایان نامه ام کار میکنم ، خواستم بگم اگه کسی هست که در این مورد کار کرده به من کمک کنه.
گاز طبیعی در دومرحله یکی پیش از سرد سازی و دیگری مایع سازی بدست می آید در مرحله پیش سرمایشی 3 مبدل حرارتی و 9 جریان گرم و سرد وجود داره و در مرحله مایع سازی هم به همین صورت ، برای بدست آوردن نقطه پینچ باید برای هر 6 مبدل انجام بدم یا خیر ، استاد مون که در دسترس نیست. بهش میل زدم اما جوابی نداده . ممنون میشم اگه کسی کار کرده به من کمک کنه. :confused::que::que::que:

اسم پینچ که میاد من گیج میزنم. تنها چیزیه که من تو درکش مشکل دارم. در مورد پینج کتاب انگلیسی هست ولی نمیدونم بدرت میخوره یا نه.

mehrzad1

عضو جدید
با تشکر..
لطفا اگه امکان داره روی نمودار Tبر حسب V توضیح بدین که در فشار بالاتر از بحرانی (در یک فشار ثابت) چه زمانی مایع به بخار تبدیل میشه...آیا دقیقا خط عمود بر محور V که از نقطه بحرانی می گزره مرز تبدیل مایع به بخاره ..چون قبل از این مرحله دما از دمای بحرانی کمتره و فشار از فشار بحرانی بیشتر پس به نظر می رسه کل مایع بصورت متراکم باشه تا اینکه دما از دمای بحرانی بیشتر میشه و در یک لحظه کل مایع به بخار تبدیل میشه؟ ...
یا اینکه هیچ نقطه مشخصی را روی نمودار فشار ثابت نمی توان برای تبدیل مایع به بخار در نظر گرفت...
از توضیحاتتون اینجور فهمیدم که تا قبل از دمای بحرانی (فشار بالاتر از بحرانی) علاوه بر مایع بخار هم وجود داره ولی با خصوصیات متفاوت نسبت به مایع و بخار درسته؟ ...
لطفا اگه امکانش بود باز هم توضیحاتتون رو تکمیل تر کنین...
با تشکر فراوان..
سلام
راه حل های مختلف زمانی درست هستند که به یک جواب مشخص و واحدی برسن . وقتی روی نمودار p-t بحث میکنیم شرایط تفاوتی با نمودار t-v نداره . در فشار ثابت با افزایش دما این کار انجام میشه . نقطه مشخصی نداره و در یک محدوده عمل میکنه . تا جایی که بعضی ها میگن تغییر فاز در اون قسمت اصلا حکم مشخصی نداره . کسی نمیتونه در مورد یکی از عجیب ترین نقطه های دنیا نظر 100% بده . اونهایی که حرم منو در مورد عجیب بودنش قبول ندارن دلیلشونو بیارن . منم دلیلمو برای عجیب بودنش میارم .

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اسم پینچ که میاد من گیج میزنم. تنها چیزیه که من تو درکش مشکل دارم. در مورد پینج کتاب انگلیسی هست ولی نمیدونم بدرت میخوره یا نه.

سرمد پینچ فوق العاده جالب و سنگینه به زودی مطالبی رو قرار میدم

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
Vortex tube

Vortex tube

ورتکس تیوپ یک وسیله مکانیکی بدون ادوات متحرکه که به وسیله نیروی اینرسی و تفاوت چگالی هوای گرم و سرد رو از هم جدا میکنه

از دوستان اگه کسی اطلاعات بیشتری از طرز کار این دستگا داره اینجا قرار بده

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
What is a Vortex Tube

What is a Vortex Tube

The vortex tube, also known as the Ranque-Hilsch vortex tube, is a mechanical device that separates a compressed gas into hot and cold streams. It has no moving parts.
Pressurized gas is injected tangentially into a swirl chamber and accelerates to a high rate of rotation. Due to the conical nozzle at the end of the tube, only the outer shell of the compressed gas is allowed to escape at that end. The remainder of the gas is forced to return in an inner vortex of reduced diameter within the outer vortex.
There are different explanations for the effect and there is debate on which explanation is best or correct.
What is usually agreed upon is that the air in the tube experiences mostly "solid body rotation", which simply means the rotation rate (angular velocity) of the inner gas is the same as that of the outer gas. This is different from what most consider standard vortex behaviour — where inner fluid spins at a higher rate than outer fluid. The (mostly) solid body rotation is probably due to the long time which each parcel of air remains in the vortex — allowing friction between the inner parcels and outer parcels to have a notable effect.
It is also usually agreed upon that there is a slight effect of hot air wanting to "rise" toward the center, but this effect is negligible — especially if turbulence is kept to a minimum.
One simple explanation is that the outer air is under higher pressure than the inner air (because of centrifugal force). Therefore the temperature of the outer air is higher than that of the inner air.
Another explanation is that as both vortices rotate at the same angular velocity and direction, the inner vortex has lost angular momentum. The decrease of angular momentum is transferred as kinetic energy to the outer vortex, resulting in separated flows of hot and cold gas.[1]
This is somewhat analogous to a Peltier effect device, which uses electrical pressure (voltage) to move heat to one side of a dissimilar metal junction, causing the other side to grow cold.
When used to refrigerate, heat-sinking the whole vortex tube is helpful.
The vortex tube was invented in 1933 by French physicist Georges J. Ranque. German physicist Rudolf Hilsch improved the design and published a widely read paper in 1947 on the device, which he called a Wirbelrohr (literally, whirl pipe).
Vortex tubes also seem to work with liquids to some extent.

Vortex tubes have lower efficiency than traditional air conditioning equipment. They are commonly used for inexpensive spot cooling, when compressed air is available. Commercial models are designed for industrial applications to produce a temperature drop of about 45 °C (80 °F). With no moving parts, no electricity, and no Freon, a vortex tube can produce refrigeration up to 6000 BTU using only filtered compressed air at 100 PSI. A control valve in the hot air exhaust adjusts temperatures, flows and refrigeration over a wide range.

Dave Williams, of dissigno, has proposed using vortex tubes to make ice in third-world countries. Although the technique is inefficient, Williams expressed hope that vortex tubes could yield helpful results in areas where using electricity to create ice is not an option.
There are industrial applications that result in unused pressurized gases. Using vortex tube energy separation may be a method to recover waste pressure energy from high and low pressure sources.

shinto

عضو جدید

سلام.
همون کتاب طراحی مفهومی فرایند های شیمیایی مرجع خوبیه.
آقا حامد درست میگه ، پینچ هم جالبه هم سنگین. تکنولوژی پینچی که تو پالایشگاه اصفهان دیدم بی نظیر بود..
;);)

ehsan1981

عضو جدید
سوختم سوختم کمک کمک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

سوختم سوختم کمک کمک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

سلام به مهندسای گل باشگاه
کسی درباره پلیمر های زیست تخریب پذیر مثل(loose-fill) اطلاعات داره
ممنون میشم کمکم کنید
پروژه پولسازیه!!!!!!!!!!!!;);)
arashma81@yahoo.com

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یک سری اطلاعات کامل در مورد مبدلهای cross flowمیخواستم
راستش پروژه کارشناسیم حل سیالاتی مبدلهای حرارتی با فلوئنت هست که حل با فلوئنت این نوع رو بلد هستم ولی مطلب در مورد این نوع ندارم
ممنون میشم اگه کمکم کنید
همین واحدم مونده که هنوز تحویل ندادم و دیر هم شده
:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:
saeed10373@yahoo.com

دوست عزیز کتاب مشخصّی در مورد cross flow heat exchangers پیدا نشد ولی امیدوارم مطالب زیر بتونه بهتون کمک کنه: :smile:

Handbook for Heat Exchangers and Tube Banks design
by: Donatello Annaratone

دانلود

archive password: ebooksclub.org

TEMA Standards, 9th Edition (2007)
by: Tubular Exchanger Manufacturers Association (TEMA)

دانلود

دانلود

farhad4116

عضو جدید
مرسی Mer30

مرسی Mer30

من روش کار با پینچ روبلدم که باید چیکار کنم . خودم تا تونستم اطلاعات در مورد این تکنولوژی که به گفته آقا حامد خیلی جالب و خیلی هم سنگینه پیدا کردم ، البته هر قدر گشتم تا نرم افزارش رو که به نام HTFS هست رو پیدا کنم نتونستم ، البته در نت هست اما در رپیدشر آپلود شده و من اکانت ندارم که بگیرمش . مشکل اصلی من اینه که برای پروژه ام که تولید گاز طبیعی مایع بر اساس روش Pinch ( که مبنای آن قانون اول ترمودینامیکه) هست رو باید در هر 6 مبدل حرارتی محاسبه کنم یا نه فقط 3 مبدل که برای مایع سازی هست. آخه فرایندتولید گاز طبیعی در دو مرحله انجام می شه که قبلا گفته بودم . در هر صورت ممنون ام از شما مهندسان عزیز:smile::smile::smile::gol::gol:

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
سلام دوستان
یک سری اطلاعات کامل در مورد مبدلهای cross flowمیخواستم
راستش پروژه کارشناسیم حل سیالاتی مبدلهای حرارتی با فلوئنت هست که حل با فلوئنت این نوع رو بلد هستم ولی مطلب در مورد این نوع ندارم
ممنون میشم اگه کمکم کنید
همین واحدم مونده که هنوز تحویل ندادم و دیر هم شده
:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:
saeed10373@yahoo.com

سلام

امیدوارم مفید باشد:

MATHEMATICAL MODEL FOR SINGLE-PASS
CROSSFLOW HEAT EXCHANGER

http://www.p-a-hilton.co.uk/H351_Edition.2_GREY.pdf

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
لوله گردابی

لوله گردابی

لوله گردابی لوله ای است با یک شکاف طولی در بالای آن. این لوله در بستر کانال و در عرض کانال نصب می گردد.
عملکرد این لوله بر اساس نیروی ثقل ذرات رسوبی و نیروی چرخشی حلزونی شکل است که درون لوله به وجود می آید و می توان ذرات رسوبی را از شکاف بالایی در اثر وزن ذره به درون لوله سقوط داده به یک سمت لوله هدایت نماید.
این سازه ابتدا توسط پارشال(1951) معرفی و در ابتدای یکی از کانالها که مستقیما از رودخانه منشعب می شود نصب گردیده،عملکرد آن پس از 55 سال هنوز قابل توجه می باشد.
از مهمترین اهداف آبگیری به روش ثقلی ، انتقال بیشترین میزان دبی و کمترین میزان رسوب برای شرایط هیدرولیکی یکسان می باشد.انتقال رسوب رودخانه به آبگیر و کانال انتقال،مشکلات عدیده ای را همراه دارد که از جمله ترتیب آنها در کانال باعث کاهش ظرفیت و افزایش هزینه های نگهداری تاسیسات می شود.
معمولاً تلاش می گردد تا از ورود رسوبی که به صورت بار بستر در رود خانه ها حرکت می کند به آبگیر جلوگیری شود که روشهای افزایش تراز کف آبگیر ، از جمله این روش هاست.
حتی با طراحی این سازه ها و با توجه به ثابت بودن رقوم این سازه ها و بر عکس متغیر بودن شرایط هیدرولیکی بخصوص در مواقع سیلابی که حجم رسوب زیادی به همراه دارد ، امکان ورود رسوب در زمانهای سیلابی به آبگیر قطعی است.لذا طراحی سازه های ساده و مقرون به صرفه که بتواند رسوب بستر را جدا و مجددا به رود خانه هدایت کند الزامی است.
در صورت عدم وجود چنین سازه هایی رسوب بستر که درشت دانه تر است در ابتدای کانال ترسیب شده و مشکلاتی را در بهره برداری و بخصوص زمانهای کم آبی ایجاد می کند.
سازه جدا کننده رسوب لوله گردابی از جمله سازه هایی است که به راحتی و با وجود هزینه کم می توان در ابتدای کانالها نصب نمود.حتی در کانالهایی که در کال بهره برداری هستند احداث آن به راحتی امکان پذیر است.

peymanfarashi

عضو جدید
سلام.اگه کسی مطلب یا هر چیز دیگه ای در باره (شناخت جاذب های مختلف ، روش ساخت ، بررسی روش های ذخیره گاز طبیعی و بررسی جامع ang داشت واسم بزاره )خیلی نیاز دارم.تشکر

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
اغلب چهار نوع ترانسمیتر در نیروگاه وجود دارد:

FT = flow transmitter PT= pressure transmitter

LT = level transmitter TT =temperature transmitter

FT - 1:

فلوترانسمیتر ها وظیفه تبدیل کمیت فیزیکی شار به جریان 4 – 20 میلی آمپر را برعهده دارند.

جهت اندازه گیری فلو گذرنده از یک لوله روش های مختلفی وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1- 1: orifice: یک مانع حلقوی است که در مسیر عبور سیال قرار داده می شود .

وقتی که سیال از یک طرف سوراخ وارد می شود در طرف دیگر جریان های گردابی به وجود می آید. اگر

اختلاف فشار طرف ورودی و طرف جریانهای گردابی اندازه گیری شود این اختلاف فشار متناسب با فلوی

عبوری از لوله است.با وصل لوله های دو طرف orifice به ورودی های ترانسمیتر , فشارهای موجود به دو

طرف cell خازنی واردمی شود. عمل تبدیل فشار به جریان 4 تا 20 میلی آمپر توسط بردهای الکتونیکی

و با استفاده از تکنولوژی SMD داخل ترانسمیتر صورت می گیرد.

2-1: vortex : نوع دیگری از فلومترها با استفاده از ایجاد vortex در جریان می باشد .

در این ترانسمیتر یک سنسور منشوری مانند در مسیر فلوی لوله قرار می گیرد. برخورد جریان فلو به این

سنسور باعث ایجاد جریان های گردابی شده و باعث ایجاد لرزش می شود که توسط پیزو الکتریک

موجود در داخل منشور این نوسانات به کارت الکترونیکی داخل ترانسمیتر منتقل شده و در نتیجه می

توان مقدار فلوی جریان را بر حسب جریان 4 تا 20 میلی آمپر بیان کرد.

اگر سنجش از روی فرکانس چرخش جریانهای vortex باشد به آن vortex flow meter می گویند و

چنانچه جریان از روی اندازه تنش ایجاد شده روی جداره مانع باشد نشان دهنده جرم سیال در حال عبور

می باشد که به آن vortex mass flow mitter می گویند.

3-1: ventury tube: روش دیگری برای ایجاد اختلاف فشار وجود دارد که بیشتر در مسیرهای هوا

استفاده می شود و به آن ventury می گویند.

4-1: آینوبار: از آینوبار در مواردی که قطر لوله بسیار بزرگ است استفاده می شود که به صورت

عمودی در مسیر لوله قرار می گیرد. در این حالت جریان سیال از یک طرف که دارای تعداد سوراخ بیشتری

است وارد و از طرف دیگر خارج می شود . اختلاف فشار در اثر عدم نا برابری منافذ مسیر ورودی و

خروجی حاصل می شود. به طوریکه طرف دارای سوراخ بیشتر به طرف H ترانسمیتر و طرف دارای سوراخ

کمتر به طرف L ترانسمیتر وصل می شود.

PT - 3ها ( ترانسمیترهای فشار):
از ترانسمیترهای فشار در قسمتهای مختلف نیروگاهها برای اندازه گیری فشار آب یا بخار استفاده شده

است که از آن جمله می توان به اندازه گیری فشار بخار خروجی لوله ها اشاره کرد .

اگر بخواهیم از این ترانسمیترها برای اندازه گیری فشار گیج استفاده کنیم باید طرف H را به لوله و طرف L

را به فشار وصل کنیم .برای اندازه گیری فشار روش ها و سنسورهایی وجود دارد که در اینجا به چند

نمونه اشاره می کنیم:

1-3: Bellow: در این سنسور فشار به منطقه آکاردئونی وارد می شود . انتهای محفظه به عقربه متصل

می شود فشار وارد به محفظه آکاردئونی باعث حرکت این عقربه می شود که این حرکت متناسب فشار

است.

3-3: Electrical pressure sensor : در این سنسور ها فشار به یک محفظه آکاردئونی وارد می شود

که قابلیت ارتجاعی دارد . به طرف دیگر محفظه یک LVDT ( linear rotating variable diff transformer )

به عبارت دیگر سنسور تبدیل کننده جابه جایی به ولتاژ الکتریکی یا یک سنسور خازنی وصل می شود.

به طوریکه با تغییر شکل محفظه هسته موجود در LVDT جابه جا می شود و LVDT این جا به جایی را

تبدیل به ولتاژ الکتریکی می کند.

4-3- Pizo electric : سنسور پیزوالکتریک از ماده ای ساخته شده است که در اثر فشار یا نیرویی که به

آن وارد می شود تولید بار الکتریکی یا پتانسیل الکتریکی می نماید. مواد پیزوالکتریک مانند یک کریستال

منفرد کوارتز یا مواد کریستالی باریم و تایتانات حاوی مولکولها با بار نا متقارن هستند.

4- LT ها ( Level transmitter ) :

LT ها وظیفه تبدیل اندازه سطح به جریان 4 – 20 میلی آمپر را برعهده دارند .از LT ها در قسمتهای

مختلف نیروگاه ها و در هر جایی که نیاز به اندازه گیری و کنترل ارتفاع سیال داخل مخزن وجود دارد

استفاده می شود .

در اینجا به چند سنسور اندازه گیری سطح اشاره می کنیم:

1-4:Ultrasonic transmitter : در مخازن زیر زمینی از ترانسمیترهای آلتراسونیک برای اندازه گیری

سطح استفاده می شود. در این حالت سنسور به سقف مخازن وصل می شود و ترانسمیتر یک پالس

آلتراسونیک را به سطح مایع می فرستد این سیگنال پس از برخورد به سطح مایع توسط قسمت گیرنده

سنسور دریافت می شود. مدت زمان عملکرد انتقال و دریافت پالس به آنرا Runtime می گویند که به

صورت مستقیم با فاصله سنسور و مایع متناسب است.

5- TT ها( Temperature Transmitter) :

1-5: ترموکوپل ها ( thermocouple) : اساس کار ترموکوپل ها بر پایه اثر seebeck می باشد .اثر

seebeck بیان می کند که هرگاه دو فلز غیر هم جنس را به همدیگر در دو نقطه متصل کنیم در اثر

اختلاف دما در دو سر نقاط تماس بین این دو سر ولتاژ الکتریکی ایجاد می شود و این ولتاژ متناسب با

اختلاف دمای دو نقطه اتصال بوده و مقدار آن به جنس دو نوع فلز غیر هم جنس و اختلاف دمایی نقاط

تماس بستگی دارد . این ولتاژ معمولا در حد میلی ولت است. ترموکوپل ها می توانند از سیم های

بسیار نازک ساخته شوند و پاسخ زمانی آنها بسیار سریع است. ترموکوپل ها روی شاخه ای از لاین

منشعب می شوند و thermowell نام دارد نصب می شوند

آخرین ویرایش:

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
دستگاهvortex tube وسيله اي است که قادر خواهد بود که هواي فشرده شده ورودي به آن را به دو بخش گرم و سرد تبديل کند. جريان هواي فشرده شده به صورت مماسي توسط نازل هايي به داخل محفظه لوله وارد مي شود.
جدايش هواي گرم و سرد مي تواند در صنايعي همچون خنک سازي ماشين هاي تراش وCNC،يخچال ها و سرمايش هواپيما و فرايند هاي گرمايشي به علت نداشتن عوارضي همچون گاز هاي گلخانه اي، مورد استفاده قرار گيرد. در اين وسيله فاقد قسمت هاي متحرک بوده و به هزينه نگهداري به مراتب کمتري نياز دارد.

در طراحي اين وسيله دو پارامتر مهم مي با شد :
● شکل هندسي وسيله (طول و قطر لوله و تعداد نازل ها ، قطر قسمت گرم و يا سرد و..)
● پارامتر هاي فيزيکي- گرمايي وسيله (همچون دما و فشار ورودي ، رطوبت گاز هاي ورودي، نوع گاز و..)

با ورود جريان به درون لوله ، به علت خاصيت گردابه اي که دارد ، سبب مي شود که جدايش جريان درون لوله صورت گيرد. اين جدايش به کمک اندازه گيري فشار ، سرعت و ميدان دمايي امکان پذير مي باشد.
باتوجه به بررسي هاي تحليلي و عددي (توسط روش حجم محدود) صورت گرفته شده در اين مورد ،هنوز به طور دقيق رفتار فيزيکي جريان کاملاً درک نشده است.در نتيجه پيچيدگي هايي در يافته هاي تجربي وجود دارد.

◄ عوامل دخيل در عملکرد اين وسيله عبارتند از :
1- نسبت جرم هواي سرد : اين پارامتر عامل مهمي در کارايي vortex tubeو جدايش دما / انرژي در داخل سيال مي باشد.
2- افت دمايي هواي سرد(Cold air temperature drop): اين پارامتر به صورت اختلاف دماي هواي ورودي و دماي هواي سرد تعريف مي شود :

که Tiدماي هواي ورودي و Tcدماي هواي سرد مي باشد.

3- قطر ارفيس سرد : به صورت نسبت قطر ارفيس قسمت سرد (d) به قطر لوله گردابه تعريف مي گردد:

◄ طبقه بندي vortex tube:
1- جريان مخالف ( Counter-flow vortex tube):
با توجه به شکل ،اين وسيله شامل يک قسمت ورودي با يک سري نازل هايي با يک سوراخ مرکزي ،و يک vortex tube (يا لوله گرم ) و يک شير مخروطي مي باشد.يک گاز فشرده شده درفشار بالا به درون نازل ها با يک سرعت بالا وارد مي شود.با انبساط هواي داخل لوله ، گردابه اي سريع تشکيل شده و با تنظيم شير مخروطي مي توان مقدار هواي سرد را تغيير داد.
و در نهايت گاز هايي که از اطراف سوراخ عبور مي کنند سرد و باقي مانده آن، گرم مي شود. شکل آن در زير(A) آورده شده است.

منبع

khoonevadegi

عضو جدید
سلامی دوباره.کمک فوری.جواب این سوالاتم میخوام نیاز اساسی دارم بهشون
دستور کارهای:دانسیته نفت، حلالیت نفت، ویسکوزیته نفت، گرمای ویژه نفت، نقطه ی کدری شدن(نقطه جاری شدن)، نقطه ی اشتعال نفت، ویسکوزیته ی استوالد

fear009

عضو جدید
سلام عزيزان گل
اگه داريد كتاب رفتار فازي هيدروكربن ها از طارق احمد
رو ميخواستم لطفا فارسي باشه يعني ترجمه شده
مرسي:surprised:

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام عزيزان گل
سلام
دوست عزیز کتابهای فارسی در نت قرار نمی گیرد .
لینک دانلود کتاب در خواستی شما درپست اول کتاب های معروف مهندسی شیمی و نفت موجود می باشد :
http://www.www.www.iran-eng.ir/showpost.php?p=169048&postcount=1

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام عزيزان گل

دوست عزیز کتاب فارسی توی باشگاه قرار داده نمیشه. :smile:
لینک کتاب درخواستی شما به زبان انگلیسی:

دانلود

و یا