خدا...هرگز زنده نبوده است.

hemmat27

عضو جدید
بازم با احترام به عقیده ی شما اصلا این حرف شما رو قبول ندارم
اگر خدا بر اساس شیعه یا سنی یا مسیحی یا یهودی بودن طرف بهشت رو بهش بده من اون خدا رو به خدایی قبول ندارم
البته این نظر من هستش و اصرار بر قبول کردنش از طرف دیگران ندارم
البته یه اعتراض به شما هم دارم
شما هر انسانی رو بر اساس شیعه بودن یا نبودنش می سنجید یا بر اساس معنوی بودنش (که نباید حتما دینی داشته باشه)؟
اگر که اینطور باشه با شما نمیشه بحث کرد چون اعتقادی بجز اعتقاد خودتون رو بهش احترام نمی زارین و این خیلی بده
دوست عزيز من فقط مذهب و مكتب خودم رو حق ميدونم چون واسش استدلال دارم. اين هم دليل نميشه كه به نظر شما توهين كنم. من به شما استدلال هام رو ارائه ميدم قبول كردي خوب خدارو شكر. اگه قانع شدي و لي قبول نكردي به نظرم خدا نميبخشه اينو!!!
و صد در صد جهنم تو كارشه.

vafaaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرد جوان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:biggrin::biggrin::biggrin:
بنده هم 4 سال پیش بدجوری معتقد بودم به خدا .
هاوکینگ هم تا چند ماه پیش به خدا اعتقاد داشت
تازه صحت این مطلب هم مورد تایید نیست

برات دعا میکنم که بشی مثل 4 سال پیشت :redface::redface:

tired_poet

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزيز من فقط مذهب و مكتب خودم رو حق ميدونم چون واسش استدلال دارم. اين هم دليل نميشه كه به نظر شما توهين كنم. من به شما استدلال هام رو ارائه ميدم قبول كردي خوب خدارو شكر. اگه قانع شدي و لي قبول نكردي به نظرم خدا نميبخشه اينو!!!
دوست گرامی.. به نظر میاد شما درباره مذهب اطلاعات خوبی داشته باشید.
بر طبق فرمایشات شما سوالی برام پیش اومد. اون هم اینه که این مساله ای که فرمودید (که اگر هر کسی با دین اسلام و مذهب شیعه به درستی آشنا بشه، اما بهش ایمان نیاره، بخشوده نخواهد شد و بهشتی نخواهد بود ) درباره مسلمان های دیگر هم صدق میکنه که عباداتشون به درستی انجام میدن، و اعتقاد کامل قلبی به خدا و حضرت محمد (ص) و معاد دارند، اما به علت زندگی در کشوری سنی مذهب (مثل عربستان)، و در میان سنی ها و علمای سنی، به اون مذهب اعتقاد دارن و نماز رو دست بسته میخونن و حضرت علی (ع) رو خلیفه چهارم میدونن، و امامت رو به کلی نمیپذیرن..؟ درباره سنی هایی که در کشورهای شیعه مذهبی مثل ایران زندگی میکنن چطور؟
و البته در مواجهه با اندیشه شیعه، مقاومت میکنن و با وجود شنیدن حرف شیعه، بهش ایمان نمیارن.. اما کماکان مسلمون هستن..
تکلیف این دسته از مسلمانان چیه؟ که با در دست داشتن منابع شیعه، بازهم بر مذهبشون باقی میمونن..
با سپاس پیشاپیش:gol:

آتشگاه

عضو جدید
عزیزم منم برای اعتقاد خودم استدلال دارم و قبولش دارم ولی اعتقاد خودم رو بر دیگران دیکته نمی کنم که اگر قبول نکردید جهنم در انتظارتونه:eek:
این به نظر من یک نظر (البته ببخشید منظورم شما نیستی) فاشیستیه که فقط نظر من و دیگران هیچ
هیتلر و موسیلینی هم دقیقا همین حرفا رو می زدن البته با چندین برابر خشونت
امیدوارم از حرفام ناراحت نشده باشی
به هر حال من به اعتقاد شما احترام می زارم:gol:

کاپلو

عضو جدید
کاربر ممتاز
قضیه و بحث روی وجود یک خالق و یا پدیده creator بوجود اورند و یا مجموعه ای از پدیده ها و علت ها برای این هستی نیست.
یعنی من لائیک هم بهش اعتقاد دارم.
بحث سر شخص وار بودن و دارا بودن صفت انسانی در باره این موضوع هست.
وگرنه این استدلال های شما را یک بت پرست و یک خورشید پرست هم میاورد.
این برهان ها مثل برهان نظم و غیره همه و همه چیز خاصی را اثبات نمیکنه.
توجه کن وقتی ما میگیم شخص وار نیست منظورمون نیست که هوشمند هم نیست.
بحث سر اینه وگرنه هر بیخدایی منکر حداقل یک علت برای بوجود اوردن این گیتی نیست.
مورد دومی که ما اعتقاد داریم این هست که مثلا الان انسانی هست یا میمونی یا گربه یا سگی یا سوسکی و غیره.
ما اعتقاد داریم که این creator که شخصوار نیست باعث بوجود امدنش نشده.یعنی اون creator اون حرکت ابتدایی را انجام داده و بر اثر تصادفات بوده که مثلا الان گونه های گیاهی و انسانی اینطوری هستند.
یعنی یعنی اگر مثلا یک گربه با فلان نژآد هست.
اون خالق نیومده بود که از قبل برنامه ریزی کنه وجودش.
حالا ممکن هست سوال بپرسید که پس چی هست و کی هست.
ما میگیم تا یک حدودی بهش رسیدیم از نظر علمی ولی هنوز خیلی مونده به رسیدن به جوابش
و دلیلی نداره چیزی که جوابی برایش نداریم.خودمون برایش جواب درست کنیم.
ما میگیم هزاران مدل خدا و خزاران مدل دین و ایین بوجود امده.
شما میگید همه اشتباه بوده غیر از ما
ما هم میگیم برای شما هم مثل قبلی ها اشتباه هست.

جنابعالی هم وقتی تصمیم به مناظره و اثبات خدا داری.
خدای خودت را اثبات کن.وگرنه این برهان ها و این دلایل ربطی به خدای شما نداری.
یعنی یک چیزی هست که همه ما بهش اعتقاد داریم

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرد جوان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:biggrin::biggrin::biggrin:
بنده هم 4 سال پیش بدجوری معتقد بودم به خدا .
هاوکینگ هم تا چند ماه پیش به خدا اعتقاد داشت
تازه صحت این مطلب هم مورد تایید نیست
اره دیگه. خدا رو چه دیدی.
یکوقت دیدی دوباره همه اینا دوباره ایمان اوردند.:D

arman23

عضو جدید
رفته با یه آی دی دیگه اومده که بگن شاهدت کیه بگن دمم!!

archi-tecture

عضو جدید

اینکه مکتبت رو حق می دونی یه قضیس و اینکه بقیه رو ناحق بدونی یه چیز دیگس!
من قبلا هم گفتم بحث در مورد اثبات اینکه من حق رو میگم وقت تلف کردنه انقدر تو این دنیا هست که باید یاد بگیریم که ارزشش از این جدل ها بیشتره. اینکه اعتقاد شما برتره هیچ دلیلی بر برتری عملتون بر دیگیری نیست. ترازوی خدا بر ااس حرف نیست عزیز بر اساس عمله.
اولا کسی که قانع میشه معلومه که قبول میکنه...قبول نکردنش نشونه قانع نشدنشه. من بازم اعتقادم بر اینه که خدا براش عمل مهمتر از اعتقاده. دوما میشه جهنم رو تعریف کنی؟ اینکه شخص در جهنمه یعنی عذاب میشکه یعنی از رحمت خدا دوره؟ اگه اره من قبول ندارم

درسته دوست من:smile:
در مورد رازی هم، ایشون تفکرات نهیلیستی نداشتند، اتفاقا خیلی هم مسلمان بودند.. اما در اواخر عمر یه سری سوالاتی درباره هستی و چیستی خدا؛ و زاویه بین علم و دین در مقوله آفرینش براش پیش میاد، که برای حل اونها شروع به نوشتن و نتیجه گیرهای شخصی میکنه.. که البته شرح ماوقع در حوصله این تاپیک نیست. همین قدر بگم که برای همین سوالات، دچار دردسر زیادی شد. البته اینها رو در ورژن اسلامیزه ای که برای من و شما از زندگی ایشون روایت کردن، کاملا حذف کردن. اما در صفحات قبل بحثی رو پیرامون سیاحت در عوالم موازی مطرح کردید که به زعم بنده شباهت هایی به مقوله کشف و شهود داشت.. (کتاب رو دانلود کردم و بعد از اتمام قرائت آن و در صورت جلب نظرم، برای استفاده از تجربیات شما مزاحمتون خواهم شد) که این نشون میده اهل مطالعه و تحقیق هستید.. بنابراین در صورت تمایل با تحقیق در کتب تاریخی معتبر درباره دانشمندان یا شخص ایشون که چاپ 30 سال اخیر نباشند، و یا اگر به زبان انگلیسی آشنایی دارید در کتب خارجی.. میتونید این مطلب رو مفصل مطالعه بفرمایید.
با سپاس و احترام، موفق باشید
ممنون دوستم برای اطلاعات خوبت. کلا تحقیق تو تاریخ کمک کنندس;)
در مورد برون فکنی شهود نمی شه بهش گفت فقط به یاد آوردن کاریش که ما هر شب انجام میدیم! قبلا هم گفتم اصلا پایه شیطان پرست ها هم که به Dark Magic خودشون می نازن سوء استفاده از این قدرت خدادایه که همه می تونن ازش استفاده کنن با تمرین
در مورد کتاب هم در حد دانسته هام در خدمتم;)

مرسي از استارتر :gol:

بحث در مورد اثبات خدا زياد بوده ، تا الان هيچ اثباتي نتونسته منو قانع كنه ، 90 % مدعي هاي وجود خدا كه توي اين تاپيك پست زدن هم حرفاشون تكراريه اكثريت كسايي كه به خدا ايمان دارن كسايي هستن كه بيخدايان رو به خاطر عقيده شون احمق ميخونن در حاليكه اين نشون ميده كه خودشون احمق هستن و هيچ مطالعه يي نداشتن پس وقتي اين دست افراد رو ديدين بيشتر به درست بودن اعتقادتون (بي خدايي) مطمئن شيد ... دسته ي دوم هم كسايي هستن كه خدارو از طريق دين اثبات ميكنن! اينا هم حرفاشون پر از تناقضه و اصلا" به نظر من اثبات خدا از طريق دين براي كسي كه وجود خدا رو قبول نداره چه برسه به دينش ، يه كار مسخره و خنده داريه !

اما تنها چيزايي كه توي اين تاپيك بعنوان اثبات خدا ديدم و برام تازگي داشت ، پستهاي archi-texture بود بايد سر فرصت لينكهايي كه داده رو بخونم ببينم چي به چيه ! :victory:

داداش خوشحالم با این تاپیک یادی از خاطرات سال پیش کردیم...خیلی مخلصیم:gol:
کلا بحث برون فکنی خیلی بحث باحالیه منم هزارتا استدلال از استدلال ریاضی بگیر تا برهان نظم و فلسفس خوندم ولی اونکه به دلم نشست این تمرین تسلط بر ناخودآگاه بود دلیلشم این بود که تونستم خودم رو ببینم یعنی خوده خوابیدمو:) وقتی یه سری چیزارو می بینی کلا می بری از این فاز مادی...کاش بشینم پاش خیلی هنره جالبیه فقط پشتکار و اعتقاد می خواد;)

sutern

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خداوند بی‌نهایت است و لامکان وبی‌زمان
اما به قدر فهم تو کوچک می‌شود
و به قدر نیاز تو فرود می‌آید
و به قدر آرزوی تو گسترده می‌شود
و به قدر ایمان تو کارگشا می‌شود
و به قدر نخ پیرزنان دوزنده باریک می‌شود…
پدر می‌شود یتیمان را و مادر
برادر می‌شود محتاجان برادری را
همسر می‌شود بی‌همسرماندگان را
طفل می‌شود عقیمان را
امید می‌شود ناامیدان را
راه می‌شود گمگشتگان را
نور می‌شود در تاریکی ماندگان را
شمشیر می‌شود رزمندگان را
عصا می‌شود پیران را
عشق می‌شود محتاجان به عشق را

خداوند همه چیز می‌شود همه کس را…
به شرط اعتقاد، به شرط پاکی دل، به شرط طهارت روح، به شرط پرهیز از معامله با ابلیس
بشویید قلب‌هایتان را از هر احساس ناروا
و مغزهایتان را از هر اندیشه خلاف
و زبان‌هایتان را از هر گفتار ناپاک
و دست‌هایتان را از هر آلودگی در بازار…
و بپرهیزید از ناجوانمردی‌ها،ناراستی‌ها ، نامردمی‌ها!
چنین کنید تا ببینید خداوند چگونه
بر سفره شما با کاسه‌ای خوراک و تکه‌ای نان می‌نشیند
در دکان شما کفه‌های ترازویتان را میزان می‌کند
و در کوچه‌های خلوت شب با شما آواز می‌خواند…
مگر از زندگی چه می‌خواهید که در خدایی خدا یافت نمی‌شود …؟

آتشگاه

عضو جدید
من حرفهای دوست عزیزمون archi-textureرو در مورد فرا فکنی قبول دارم و از یک راه دیگه انجام دادم و خیلی برایم جالب بوده و تجربیاتی هم داشتم ولی اینکار بدون یک راهنما در درون خطرناکه پس توصیه می کنم بدون راهنما این کارو انجام ندن و اگر سفر روح داشتن اگه طلب راهنما کنن خودش میاد و این خیلی جالبه پس حتما با راهنما این کارو انجام بدین

آخرین ویرایش توسط مدیر:

@spacechild@

عضو جدید
تو کار نجوم باشی و عظمت آسمان رو ببینی

ولی منکر خدا باشی؟؟؟

هرکسی خدای شخصی نداره

اون خصوصیاتی که میگی

بخشندگی مهربان گشایشگر یاور و.............

همه در وجود یک خدای واحده ولی افسوس که بعضیها نمیبینن
من منکر خالق نشدم.اما خدای شخصی رو اصلا قبول ندارم.خالق نمی تونه این چیزایی رو که تو درون یه وجود موحد جمعشون کردی داشته باشی به همون دلایلی که گفتم.

@spacechild@

عضو جدید
خوب اگه اینه که منم که برای نبود خدا استدلالای خودم رو دارم برای شمایی که قبولش نمی کنی متاسفم چون زندگیتو از دست می دی.
این که نشد که.

خردبین

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدا هرگز زنده نبوده است...خدایی وجود ندارد...هیچ خدایی وجود نداشته است.
من اعتقادای خودمو میگم...در مورد خدا.نه از این توهم ذهنی(=خدا)بدی دیدم...نه سرچیزی باهاش لج کردم...نه!فقط ایمان دارم که وجود نداره.
حالا چرا؟!
همه ما داریم نفس میکشیم...راه میریم..کار میکنیم...خلاصه این که روزمونو شب می کنیم...ولی زندگی چی؟ زندگی می کنیم؟!
زندگی شادی وخندست.زندگی هنره.ربطی به جامعه ما نداره..هیچ کس بلد نیست زندگی کنه.زندگی به هشیاری..هوشمندی...صبر و تحمل نیاز داره اما اونایی که بلد نبودن این چیزها رو درون خودشون به وجود بیارن..در واقع اونایی که فلج بودن...خدا رو به وجود آوردن...و در نتیجه اون پیامبران و بهشت.توی همه مذاهب چیزی که در مورد زندگی گفته میشه ترک کردنشه...اونا ما رو با بهشت آشنا می کنن و این یعنی این که لذت هایی که تو توی زندگی که الان داری و می تونی لمسشون کنی رو ترک کنی و به امید بهشت بمونی.
ولی ما نمی تونیم چیزی رو ترک کنیم بدون این که چیز بزرگ تر و با ارزش تری رو در عوضش به دست نیاری.پس خدا ساخته می شه...یک توهم کاملا انسانی.
دنیا رو ترک کن...خدا در دستان توست...به بهشت میری.
خدا اختراعی به دلیل وجود ترس هست...به خاطر ناکامی در زندگیش...از روی طمع.
یه نفر که نتونه نسبیت اینشتین رو درک کنه به طور طبیعی ردش می کنه یا دست کم قبولش نمی کنه..یه عکس العمل برای پوشاندن ناتوانیش.خدا ساخته فکر کسانی هست که هنر عشق و هنر زندگی کردن رو بلد نبودند.
درست مثه این می مونه که شما روی یه سنگ ایستاده باشید لبه یه پرتگاه.اگه تکون بخورید میفتید.هیچ راهی وجود نداره...شما چه کار میکنید؟!
امیدوار می مونید که یه نفر یه انسان پیدا شه و بتونه به شما کمک کنه...نجاتتون بده...فریاد میزنید وکمک میخواید ولی اونجا هیچ کسی نیست که به شما کمک کنه...اگر هم باشه ارتفاع شما اون قدر زیاده که نمی تونه بهتون برسه...ممکنه خودشم با شما بیفته..پس نمیاد...و باز شما توی ذهنتون دنبال یه موجود قدرتمند تر می گردید...کسی که بتونه هر کاری رو انجام بده...بتونه به کمک شما بیاد بدون این که خودش چیزیش شه...اینجا خدا ساخته می شه...و شما به امید این که خدا وجود داره شروع می کنید به دعا کردن..دعا کردن...دعا کردن...دست آخر خستتون میشه میخواید بشینید یا جای پاتونو عوض کنید و تعادلتون به هم می خوره و می افتید.خدا هم احتمالا داشته صبحونشو می خورده.
اما چیزی که شما اونجا فراموش کرده بودید...قدرت مغز خودتون بوده.کافی بود قبلش یه کم روش کار کرده بودید...قبل از این که تو یه همچین موقعیتی قرار بگیرید و می تونستید با کمک اون حتی سنگ رو ثابت نگهش دارید...این چیزیه که اثبات شده...اثبات تجربی.
آخرش این که...به جز زندگی خدایی وجو نداره
و به جز عشق نیایشی وجود نداره.
:w12:
حتمابایدخیلی فکرکرده باشیدکه به این حرفهارسیده باشید! شمابریدفیلسوف بشید! آخه خیلی استدلال های قوی وبرهان های محکمی برای ردخدامطرح می کنید!چنین تاپیک هایی درشان چنین سایتی نیست واین حرفهازاییده فکربیماریک سری افراده که برای جلب توجه مطرح میشه ازاون جهت که فقط توهمات ذهنی شخص دراون مطرح شده وبدون تفکربدون استدلال بدون دلیل وبرهان فقط خدارونفی می کنه.اصلاچنین تاپیکی رونبایدجدی گرفت که اینهمه درموردش بحث وگفتگوکرد.

@spacechild@

عضو جدید
خواهش می کنم.خوشم میاداینقدرمنطقی هستی که حرف حساب روبفهمی وقبول داری که بدون استدلال ودلیل فقط توهمات ذهنی خودت رومطرح کردی.
نه!من استدلالای خودمو قبول دارم.فقط منطق شما برام خیلی جالب بود..گفتم تشکری کرده باشم.

hemmat27

عضو جدید
اینکه مکتبت رو حق می دونی یه قضیس و اینکه بقیه رو ناحق بدونی یه چیز دیگس!
من قبلا هم گفتم بحث در مورد اثبات اینکه من حق رو میگم وقت تلف کردنه انقدر تو این دنیا هست که باید یاد بگیریم که ارزشش از این جدل ها بیشتره. اینکه اعتقاد شما برتره هیچ دلیلی بر برتری عملتون بر دیگیری نیست. ترازوی خدا بر ااس حرف نیست عزیز بر اساس عمله.
اولا کسی که قانع میشه معلومه که قبول میکنه...قبول نکردنش نشونه قانع نشدنشه. من بازم اعتقادم بر اینه که خدا براش عمل مهمتر از اعتقاده. دوما میشه جهنم رو تعریف کنی؟ اینکه شخص در جهنمه یعنی عذاب میشکه یعنی از رحمت خدا دوره؟ اگه اره من قبول ندارم

موافقم
اما باز هم ميگم اگر شما استدلال هاي دين اسلام رو شنيدي و قانع شدي اما ايمان نياوردي مطمئنا اعمالت باطله چون پاروي حق بزرگي گذاشتي و خدا هم گفته ان الدين عند الله الاسلام.
اما اينكه چطور يه شخصي چيزي رو كه در موردش قانع شده ولي قبولش نميكنه و بهش ايمان نمياره واست يه مثال ميزنم.
همه ي دكتر هاي روي زمين از مضرات سيگار آگاهند و كاملا از الحاظ عقلي اقتاع شدند كه سيگار مضر هست براي بدن. ولي آيا هيچ دكتر سيگاري نداريم؟
واسش از لحاظ عقلي اثبات شده اما بهش عمل نميكنه اين همون قبول نكردنيه كه من گفتم.
ابوسفيان جفت پيغمبر بود همه ي استدلالهاي پيغمبر وشنيد ، قانع شد اما آدم نشد؟ چرا چون قبول نكرد حق رو.
حالا شما بيا يه حقي رو بشنو و بعد اونو قبول نكن مثل همين قضيه ي دين اسلام و اصول دينش. اگر كسي نبود شما رو قانع كنه و منابعي براي تحقيق در دستتون نبود خوب چيزي گردنتون نيست اما اگه بدوني كساني هستند كه بتونند شمارو قانع كنند يا بدوني كتبي هستند كه بتونن شما رو قانع كنند و شما نخوني يا بخوني و قانع بشي و عمل نكني اون دنيا گردنته همش.
بله من كاملا نظرم در مورد جهنم همينه ميتونيد به آيات عذاب تو سوره ي توبه مراجعه كنيد. اما چرا نظرم اينه.
خدايي كه من دارم ميپرستم عادل و اگر اين كارو نكنه كه عدالتش زير سواله!!!
چون مني كه به عنوان يه مسلمون جون كندم خودم و از گناه حفظ كردم كلي كار خوب انجام دادم با يكي كه گناه اصلا براش معني نداشته ولي يه سري كار خوب كرده مساوي در نظر گرفته ميشيم.
اين عدالت خدا نيست!!!

آتشگاه

عضو جدید
موافقم
اما باز هم ميگم اگر شما استدلال هاي دين اسلام رو شنيدي و قانع شدي اما ايمان نياوردي مطمئنا اعمالت باطله چون پاروي حق بزرگي گذاشتي و خدا هم گفته ان الدين عند الله الاسلام.
اما اينكه چطور يه شخصي چيزي رو كه در موردش قانع شده ولي قبولش نميكنه و بهش ايمان نمياره واست يه مثال ميزنم.
همه ي دكتر هاي روي زمين از مضرات سيگار آگاهند و كاملا از الحاظ عقلي اقتاع شدند كه سيگار مضر هست براي بدن. ولي آيا هيچ دكتر سيگاري نداريم؟
واسش از لحاظ عقلي اثبات شده اما بهش عمل نميكنه اين همون قبول نكردنيه كه من گفتم.
ابوسفيان جفت پيغمبر بود همه ي استدلالهاي پيغمبر وشنيد ، قانع شد اما آدم نشد؟ چرا چون قبول نكرد حق رو.
حالا شما بيا يه حقي رو بشنو و بعد اونو قبول نكن مثل همين قضيه ي دين اسلام و اصول دينش. اگر كسي نبود شما رو قانع كنه و منابعي براي تحقيق در دستتون نبود خوب چيزي گردنتون نيست اما اگه بدوني كساني هستند كه بتونند شمارو قانع كنند يا بدوني كتبي هستند كه بتونن شما رو قانع كنند و شما نخوني يا بخوني و قانع بشي و عمل نكني اون دنيا گردنته همش.
بله من كاملا نظرم در مورد جهنم همينه ميتونيد به آيات عذاب تو سوره ي توبه مراجعه كنيد. اما چرا نظرم اينه.
چون مني كه به عنوان يه مسلمون جون كندم خودم و از گناه حفظ كردم كلي كار خوب انجام دادم با يكي كه گناه اصلا براش معني نداشته ولي يه سري كار خوب كرده مساوي در نظر گرفته ميشيم.
اين عدالت خدا نيست!!!
در مورد این آیه ان الدين عند الله الاسلام علامه طباطبایی می فرماید که منظور خداوند از این آیه فقط اسلام نبوده بلکه سایر ادیان الهی نیز بوده است این یک
دوم عزیزم شما چطور در مورد اعمال خداوند تصمیم می گیری که این کارو می کنه و این کارو نمی کنه
اگه یکی بیاد و شما رو قانع کنه که این اعتقادی که داری به قول شما پا روی حق گذاشته شما ازش برمیگردی فکر نمی کنم چون همیشه خودتون رو بر حق می دونید
و اگر شما این حق رو به خودتون میدید که بر اعتقاداتون بمونید به دیگران نیز این حق رو بدید این خیلی بهتره نه؟
سوما شما عدالت خداوند رو چطور ارزیابی می کنید؟ اگه می شه یک توضیح کامل بدید تا من چند تا سوال بپرسم لطفا فقط دیدگاهتون رو می خوام بدونم اگه می شه از آیات قرآن چیزی نیارید چون قرآن رو همه قبول دارند

آتشگاه

عضو جدید
حتمابایدخیلی فکرکرده باشیدکه به این حرفهارسیده باشید! شمابریدفیلسوف بشید! آخه خیلی استدلال های قوی وبرهان های محکمی برای ردخدامطرح می کنید!چنین تاپیک هایی درشان چنین سایتی نیست واین حرفهازاییده فکربیماریک سری افراده که برای جلب توجه مطرح میشه ازاون جهت که فقط توهمات ذهنی شخص دراون مطرح شده وبدون تفکربدون استدلال بدون دلیل وبرهان فقط خدارونفی می کنه.اصلاچنین تاپیکی رونبایدجدی گرفت که اینهمه درموردش بحث وگفتگوکرد.
عزیزم شما خیلی تندی یه کم آروم تر شما اگه استدلالی برای وجود خدا داری بزار که همه استفاده کنن تا بدونن که شمایی که فیلسوفی شما چرا از بحث فرار می کنی و می خوای صورت مسئله رو کلا پاک کنی اگه می تونی وارد بحث شو و این بحث بی ارزش رو با ارزش کن و این افکار بیمار رو سعی کن شفا بدی نه اینکه بهشون توهین کنی اگه فکر می کنی خیلی فیلسوفی بیا تا با هم بحث کنیم
من نه خدا رو رد می کنم نه به قول بچه ها بی خدام . من عاشق خدام فقط همین
ولی این دلیل نمیشه که به کسان دیگه و اعتقادات دیگه توهین کنم;)

خردبین

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه!من استدلالای خودمو قبول دارم.فقط منطق شما برام خیلی جالب بود..گفتم تشکری کرده باشم.
منطق من برپایه واساس حرفهای شمابودببخشیدکه کمی تلخ بود.
استدلال! ببخشیدشمااصلامعنی استدلال رومی دونید؟شمافقط به همین سوال بنده جواب بدیدکه شمادرکجای تاپیک برای ردخدا استدلال کرده اید؟مگه شمارومجبورکردن وقتی حرفی برای گفتن نداریدازتخیلات خودتون استفاده کنیدو واردبحث بشید؟

خردبین

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزم شما خیلی تندی یه کم آروم تر شما اگه استدلالی برای وجود خدا داری بزار که همه استفاده کنن تا بدونن که شمایی که فیلسوفی شما چرا از بحث فرار می کنی و می خوای صورت مسئله رو کلا پاک کنی اگه می تونی وارد بحث شو و این بحث بی ارزش رو با ارزش کن و این افکار بیمار رو سعی کن شفا بدی نه اینکه بهشون توهین کنی اگه فکر می کنی خیلی فیلسوفی بیا تا با هم بحث کنیم

من به اعتقادات کسی توهین نکردم.وقتی کسی ادعایی رومطرح میکنه بایداون رواثبات کنه وگرنه نمیشه که هرکسی ازراه برسه وبرای جلب توجه بخوادبااوهامات خودش خدا روردکنه.من هم بازسوالم روتکرارمی کنم که کدوم بخش حرفهاش ایشان بادلیل وبرهان خدارو ردکرده؟فقط یک مشت حرفهای بدون دلیل وزاییده تخیلات خودشان رادراین تاپیک قرارداده اند.همین هرکسی که دراین موردکمی مطالعه داره متوجه میشه ایشان چقدربی مطالعه وبدون اطلاعات صحبت میکنه وگرنه یک بحث فلسفی برپایه دلیل وبرهان بایدباشه نه اینکه من بخوام بیام داستان تعریف کنم. ذکرهزادعایی بایدبادلیل ومنطق باشه.

ALviin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان گل...:gol:
حال شما؟
میبینم که جمع جمعه و همه دست به دست هم دادن که....
عزیز این یه نیاز فطری هستش که هر کسی نیازمند یه نیروی برتر از خودشه...
یه موجود قدرتمند...
حالا نه اینکه صرفا خدا باشه...اونم خدایی که مسلمونا میپرستنش...وحتما شما هم میخوای بگی از بچگی به زور وادارت کردن قبولش کنی...:redface:
حالا شما دوست نداری این خدارو(الله)رو بپرستی..یکی دیگه...
ماشالا تو این زمونه کم خدا نداریم:D
ولی حتما مشکلت اینه که با این خدا نمیتونی کنار بیای!!!

خردبین

عضو جدید
کاربر ممتاز

شمادراینجابه اتهام زدن پرداختید.درحالیکه من نه ادعای فیلسوف بودن کردم ونه صورت مسئله روپاک کردم وازبحث فرارکردم بلکه فقط تاپیک ایشان راموردنقدقراردادم.اینگونه تاپیک هاجایش دراین سایت نیست.بیش ازده برهان برای ردخدامطرح شده که به همگی این برهان هاجواب داده شده اینکه من وشماکه درمباحث فلسفی سرآمدنیستیم بخوایم دراین موردبحث کنیم اونهم درحالیکه این مباحث دربین فیلسوفان انجام شده وبه نتیجه رسیده به نظرمن مضحکه. عقل حکم میکنه وقتی کسانی ازشمادرزمینه ای برترهستندبرای دریافت جواب به آنهارجوع کنیدوگرنه نتیجه مباحثه کسی که بدون مطالعه وبدون اطلاع صحبت می کنه میشه خزعبلاتی که درتاپیک مشاهده کردیم.ایشان ادعای مستدل بودن تاپیک رومی کننددرحالیکه یک استدلال منطقی بایدسه شرط روداشته باشه:
از الگوی منطقی یا قیاس منطقی درستی پیروی کند
فرضهای درستی داشته باشد
فرضها به هم بی ارتباط نباشند

حالاشمابفرماییدچه استدلال منطقی دراین تاپیک می بینید.وقتی استدلالی مطرح نشده پس چیزی هم برای جواب دادن وجودنداره.به همین سادگی.​

ghasem1122

عضو جدید
جواب

جواب

• بحث خدا از ابتدای وجود بشر تا حالا بوده هر کس برای خودش خدایی داشته
  • انسان برای اینکه نمیتونسته بر طبیعت غلبه کنه همیشه دنبال یه نیروی برتر از خودش بوده
  • از خدایان انسان غارنشین بگیر تا عصر دین و خداهای مطابق با فرهنگ خودشون مثل یهود و اسلام
  • همیشه کارخانه خداسازی بشر فعال بوده و به قول یک فیلسوف که میگفت
  • انسان از خلق یک پشه هم عاجزه ولی تا دلتون بخواد خدا درست کرده
  • میبینیم که استدلال های دخالت خدا در زندگی انسان ( نه دلایل وجود) بسیار عوام گرایانه است
  • مثلا همین سیل اخیر پاکستان که این همه انسان رو بدبخت کرد
  • خیلی ها گفتن این کار خداست ولی من میگم به دلیل تعصبات کورکورانه پاکستانی در
  • دین هست که مانع هر پیشرفت کارهای زیربنایی مثل ساخت سد درست و کارهای دیگه میشه
  • و این فقر رو به اونها تحمیل کرده و این همه انتحاری میده بیرون
  • به نظر من خدا وجود داشته باشه یا نه این اهمیتی نداره و ما باید با قدرت فکرمون
بتونیم بر طبیعت چیره بشیم و راهی برای زندگی بهتر پیدا کنیم نه اینکه به خاطر یک مشت اباطیل
انسان ها را بکشیم و غارت کنیم و خونه نشین کنیم و سنگسار و قطع دست و پا و دیگر رفتار های وحشیانه

ولی شما که ذهنیت مذهبی دارید بحث با شما اونم تو تایپک بی نتیجه است
چون شما اول یه چیزی رو تو مغزتون سنگی کردید بعد میخواهید بیایید اونو به دیگران قالب کنید
  • افراد مثل شما هم زیاد بودن . ولی جالب توجه اینه هر کس به خاطر خدا شمشیر میکشه همیشه
  • یه منافع مادی هم توش بوده و این طنز تلخ دین . جالبتر هم میشه موقعی که افراد مذهبی هم
  • به هیچ وجه حاضر نیستند کوچکترین اشتباهی در زمینه های اصلی فکریشون رو بپذیرند
  • افکاری که هزاران قصه جن و پری رو به عنوان واقعیت مسلم پذیرا شدند
  • من شاید بتونم با ساعت ها بحث حضوری با این افراد به شرط امنیت بحث این افراد رو یه تغییر کوچکی بدم
  • ولی اینجا تو تایپک با این دسته افراد بحث کردن 2 نتیجه داره
  • 1- یا میگن تو نجس هستی و کار به تکفیر میکشه-- مثل بزرگترین فیلسوف اسلامی غزالی
  • 2- یا اگه دستشون برسه تو رو محاکمه و بازداشت و احیانا ... می برند

archi-tecture

عضو جدید
من حرفهای دوست عزیزمون archi-textureرو در مورد فرا فکنی قبول دارم و از یک راه دیگه انجام دادم و خیلی برایم جالب بوده و تجربیاتی هم داشتم ولی اینکار بدون یک راهنما در درون خطرناکه پس توصیه می کنم بدون راهنما این کارو انجام ندن و اگر سفر روح داشتن اگه طلب راهنما کنن خودش میاد و این خیلی جالبه پس حتما با راهنما این کارو انجام بدین
ممنون از دوستم برای توضیحات:gol:
برون فکنی هیچ خطری نداره تنها خطری که داره ترس از برون فکنی بعد از انجامشه که اونم با تمرین حله ولی حرفت کاملا درسته. اولویت با درخواست راهنماست که همه دارن. راهنما ها هم سرعت کار رو می برن بالا همه خطرها رو کم می کنن. اینجا منظورم از خطر مواجه شدن با جفت برون فکن شده ی سطح پایینه یا ارواح سرگردان و پسته! در مواجه با اینها باید همیشه به یاد آورد که اونها فقط می تونن بترسونن ولی هیچ آسیبی نمی تونن که برسونن...با اراده میشه مثل سوپر من لهشون کرد عین Alice in wondeland ;)

من منکر خالق نشدم.اما خدای شخصی رو اصلا قبول ندارم.خالق نمی تونه این چیزایی رو که تو درون یه وجود موحد جمعشون کردی داشته باشی به همون دلایلی که گفتم.
آقا سرکاریه؟ پس به خالق اعتقاد داری! یه حر قبلا زدی که خدا قصد نداشت که مثلا میمون رو خلق کنه و اتفاقات همه به صورت اتفاقی افتادن! یاد حرف فیزیکدانه افتادم(هاکینگ) که چند روز پیش خبرش اومد بیرون http://news.yahoo.com/s/nm/20100902/lf_nm_life/us_britain_hawking

LONDON (Reuters) – God did not create the universe and the "Big Bang" was an inevitable consequence of the laws of physics, the eminent British theoretical physicist Stephen Hawking argues in a new book.
یاد مثالی تو کتاب انسان روح است نه جسد افتادم. اونجا می گفت اگه شما یه ساعت پیدا کنی که کلی امکانات داشته باشه مطمئنا نتیجه ای که میگیری اینه که طراح اولیش عقلش بیشتر کشیده چون چیزی رو طراحی کرده که بدون به اتکا به خالق و با دقت کار می کنه. از دید خودم تمام این دنیا با کهکشان هاش جز لایه آخرینن و طبیعیه که طوری طراحی شدن که با چند تا قانون جامع کار کنن! حتی اعتقاد دارم اتفاقاتی مثل طوفان نوح چیزی بوده که بر اساس قانون طبیعت چیزی شبیه سیل شدید بوده و خدا چون به قوانینش مسلط بوده و خدا با زیرکی تمام مهلت هزار ساله رو به قوم نوح داده تا ایمان بیارن! به قول ما عمرانی ها تاریخچه زمانی وقع این سیل عظیم مثلا هر هزار سال یکبار بوده و چون خدا قانونشو نوشته فقط به موسی متذکر شده که فلان سال قبلش شروع کن به ساختن کشتی و فلان روز قراره بارون بیاد یعنی عین زمانی که ما خورشید گرفتگی رو دقیق محاسبه می کنیم. این دنیا هرکاریش کنیم قوانین محدود و قابل کشفی داره که در آخز زمان همه چیزش بر بشر گشوده میشه! ولی این آخر ماجرا نیست چراکه این فقط اولین مرحله حیاته! کلی دنیا های دیگه با قوانین لطیف تر و پیچیده تر وجود داره که وقتی واردش بشیم به این 2 2 تا 4 تامون و قوانینی که کشف کردیم می خندیم و بچه بازی می خونیمشون
موافقم
اين عدالت خدا نيست!!!
ممنون از نظرت دوست عزیز و مطالبی که بهم آموختی:gol:
من هم به عدالت اعتقاد دارم ولی قصدم از این سوال این بود که عذاب رو بیشتر تشریح کنیم نه اینکه بخوام نفیش کنم! اعتقاد من (هرچند ممکنه اشتبه باشه!) اینه که عذاب عملا کمبود انرژی شخص گناه کاره. پس از خروج از جهان آخر و ورود به عالم بعدی (به هر عالمی از عوالم 6 گانه باقی مانده که درک معنوی شخص رسیده باشه) انسان بخاطر تاثیر گیری از بدن زمینیش که خشن ترین کالبدشه یه سری عادت ها داره. هم عادات داره و هم اعمالی . در عوالم بالا حساسیت خیلی بالاست. شما اگه در دنیا مثلا بشینی و فکر کنی که داری این کوه رو جابجا می کنی فوق العاده زمان و انرژی لازمه تا این کار صورت بگیره و میشه گفت به عمرمون نمی کشه! در عوالم بالا هر فکری بر محیط پیرامون که به گفته دانشمندان متافیزیک از ماده رقیق تر ساخته شده ( بسیط تر از ماده دنیا) تاثیر گذاره. یعنی مثلا شما تصور می کنید که داری پرواز می کنی و همون اتفاق همون لحظه میفته. انسان هایی که گناه کردن و یا حتی کارهای منفی کردن چون حقیقت خارجی نداره انرژیشون بی فایده هدر میدن و پس از اینکه انرژیشون ته کشید در سیاه مطلق فرو می رن که خود یه عذابه. مثلا کسی که دامنشو حفظ نکرده ممکنه یهو تفکرات شهوانی شدیدی به ذهنش برسه. در این لحظه تفکر شخص توی دنیای بعدی(که حداقلش عالم پایین اختریه و سکونت گاه ارواح کم انرژیه) صورت ظاهری میگیره! این شخص تمام انرژیش صرف این میشه که اون صحنه رو بسازه ولی یهو کمبود انرژی بش دست میده!! چون داره چیزی رو میسازه که خلاف قوانین اون دنیاس یعنی خلاف جریان آب حرکت کردن!! تا داره صحنه رو تموم می کنه کل انرژیش مصرف شده و تمام ساختهاش هیچ میشن و تو کمبود انرژی می شوزه یعنی وقتی که کمبود انرژی پیدا کرد نورش(که احتمالا چراغ قو هم نیست!) از دست میده و همنه که خدا می گه از نور به ظلمات می رسن. شرمنده زیادی انگار حرفیدم:D

آخرین ویرایش:

خردبین

عضو جدید
کاربر ممتاز
  • بحث خدا از ابتدای وجود بشر تا حالا بوده هر کس برای خودش خدایی داشته
  • انسان برای اینکه نمیتونسته بر طبیعت غلبه کنه همیشه دنبال یه نیروی برتر از خودش بوده
  • از خدایان انسان غارنشین بگیر تا عصر دین و خداهای مطابق با فرهنگ خودشون مثل یهود و اسلام
  • همیشه کارخانه خداسازی بشر فعال بوده و به قول یک فیلسوف که میگفت
  • انسان از خلق یک پشه هم عاجزه ولی تا دلتون بخواد خدا درست کرده
  • میبینیم که استدلال های دخالت خدا در زندگی انسان ( نه دلایل وجود) بسیار عوام گرایانه است
  • مثلا همین سیل اخیر پاکستان که این همه انسان رو بدبخت کرد
  • خیلی ها گفتن این کار خداست ولی من میگم به دلیل تعصبات کورکورانه پاکستانی در
  • دین هست که مانع هر پیشرفت کارهای زیربنایی مثل ساخت سد درست و کارهای دیگه میشه
  • و این فقر رو به اونها تحمیل کرده و این همه انتحاری میده بیرون
  • به نظر من خدا وجود داشته باشه یا نه این اهمیتی نداره و ما باید با قدرت فکرمون
بتونیم بر طبیعت چیره بشیم و راهی برای زندگی بهتر پیدا کنیم نه اینکه به خاطر یک مشت اباطیل
انسان ها را بکشیم و غارت کنیم و خونه نشین کنیم و سنگسار و قطع دست و پا و دیگر رفتار های وحشیانه

ولی شما که ذهنیت مذهبی دارید بحث با شما اونم تو تایپک بی نتیجه است

چون شما اول یه چیزی رو تو مغزتون سنگی کردید بعد میخواهید بیایید اونو به دیگران قالب کنید
  • افراد مثل شما هم زیاد بودن . ولی جالب توجه اینه هر کس به خاطر خدا شمشیر میکشه همیشه
  • یه منافع مادی هم توش بوده و این طنز تلخ دین . جالبتر هم میشه موقعی که افراد مذهبی هم
  • به هیچ وجه حاضر نیستند کوچکترین اشتباهی در زمینه های اصلی فکریشون رو بپذیرند
  • افکاری که هزاران قصه جن و پری رو به عنوان واقعیت مسلم پذیرا شدند
  • من شاید بتونم با ساعت ها بحث حضوری با این افراد به شرط امنیت بحث این افراد رو یه تغییر کوچکی بدم
  • ولی اینجا تو تایپک با این دسته افراد بحث کردن 2 نتیجه داره
  • 1- یا میگن تو نجس هستی و کار به تکفیر میکشه-- مثل بزرگترین فیلسوف اسلامی غزالی
  • 2- یا اگه دستشون برسه تو رو محاکمه و بازداشت و احیانا ... می برند

خب شماهم که تکلیفتون کاملامشخصه. ترکیب کردن مباحث بی ربط باموضوع وخلط موضوع. شماهم به جای استدلال کردن فقط توهمات ذهنی تان رامطرح کردیدوبه سفسطه کردن اتهام زدن وتوهین به ادیان دیگربدون ذکردلیل وبرهان پرداختید.شمابایدابتدایه تغییری درخودتون بدیدوآداب بحث کردن روبیاموزید.

آتشگاه

عضو جدید
شمادراینجابه اتهام زدن پرداختید.درحالیکه من نه ادعای فیلسوف بودن کردم ونه صورت مسئله روپاک کردم وازبحث فرارکردم بلکه فقط تاپیک ایشان راموردنقدقراردادم.اینگونه تاپیک هاجایش دراین سایت نیست.بیش ازده برهان برای ردخدامطرح شده که به همگی این برهان هاجواب داده شده اینکه من وشماکه درمباحث فلسفی سرآمدنیستیم بخوایم دراین موردبحث کنیم اونهم درحالیکه این مباحث دربین فیلسوفان انجام شده وبه نتیجه رسیده به نظرمن مضحکه. عقل حکم میکنه وقتی کسانی ازشمادرزمینه ای برترهستندبرای دریافت جواب به آنهارجوع کنیدوگرنه نتیجه مباحثه کسی که بدون مطالعه وبدون اطلاع صحبت می کنه میشه خزعبلاتی که درتاپیک مشاهده کردیم.ایشان ادعای مستدل بودن تاپیک رومی کننددرحالیکه یک استدلال منطقی بایدسه شرط روداشته باشه:
از الگوی منطقی یا قیاس منطقی درستی پیروی کند
فرضهای درستی داشته باشد
فرضها به هم بی ارتباط نباشند

حالاشمابفرماییدچه استدلال منطقی دراین تاپیک می بینید.وقتی استدلالی مطرح نشده پس چیزی هم برای جواب دادن وجودنداره.به همین سادگی.​
عزیزم من به شما اتهامی نزدم و اگر باعث شدم که این برداشت رو داشته باشید از شما عذر می خوام
فکر نکنم در این باشگاه کسی باشه که رشته ی فلسفه خونده باشه پس ما هیچ کدوم فیلسوف نیستیم ولی می تونیم در حد اطلاعات خودمون با هم بحث کنیم
هر کسی نظری داره و برای خودش محترمه آیا درسته کسی که حرف شما رو قبول نداره به شما بگه که حرفاتون خزعبلاته؟
شما بیا و برای ایشون استدلال بیار در حد فهم همه نه با حرفهای قلمبه و سلمبه و سعی در قبولاندن نظرت به دیگران نکن این می شه یک تبادل نظر درست
به نظر من هیچ نظری مضحک نیست و هر عقیده ای محترمه

كربلايي حسام

اخراجی موقت
سَنُرِيهِمْ آيَاتِنَا فِي الْآفَاقِ وَفِي أَنفُسِهِمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ
به زودى نشانه‏هاى خود را در افقها[ى گوناگون] و در وجود خودشان بديشان خواهيم نمود تا برايشان روشن گردد كه او خود حق است

وهمچنین در سوره جاثیه ایه 4:

وَفِي خَلْقِكُمْ وَمَا يَبُثُّ مِن دَابَّةٍ آيَاتٌ لِّقَوْمٍ يُوقِنُونَ

و در آفرينش خودتان و آنچه از [انواع] جنبنده[ها] پراكنده مى‏گرداند براى مردمى كه يقين دارند نشانه‏هايى است

و در اخر سوره روم آیه 20:
وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَكُم مِّن تُرَابٍ ثُمَّ إِذَا أَنتُم بَشَرٌ تَنتَشِرُونَ
و از نشانه‏هاى او اين است كه شما را از خاك آفريد پس بناگاه شما [به صورت] بشرى هر سو پراكنده شديد

با اینکه با پیشرفت علم بسیاری از اسرار کشف شده ولی هنوز دانشمندان به اسرار وجود درون انسان زیاد اگاهی ندارند.

ردی از هشام شاگرد امام صادق(ع) می‌پرسد اگر از من پرسیدند خدا را چگونه شناختی به او چه جوابی بدهم؟

هشام می‌گوید:

خداوند را به وسیله‌ی خودم شناختم زیرا او نزدیک‌ترین چیزها به من است. ساختمان بدنم رو می‌بینم که که اجزاء مختلفی دارد و هر کدام با هم هماهنگ هستند. ترکیب دقیق این اجزاء و نحوه‌ی کارشون نشانگر یک خالق و آفریننده است.

گوش‌ها، چشم‌ها، بینی، حس بویایی و چشایی و دائقه و ....

از این‌ها پی بردم خدایی وجود دارد.

یک سوال؟

چگونه ممکن است برای پی بردن به اعضای بدن انسان سال‌ها زمان نیاز داشته باشیم

اما برای افرینش انسان، به دست عوامل فاقد شعور(طبیعت) صورت گیرد؟ ایا عقلی است؟

از مغز انسان به راحتی نمیشه گذشت. وسیله‌ای که فرمان تمام کارهای بدن رو می‌دهد.

اما عجیب‌ترین افرینش خداوند روح انسان است

روح با اینکه‌ از همه چیز به ما نزدیک‌تر است اما با این همه، چیزهای بسیار کمی در مورد ان میدانیم.

خداوند در سوره اسراء ایه 85 می‌فرماید:

وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّي وَمَا أُوتِيتُم مِّن الْعِلْمِ إِلاَّ قَلِيلاً

و در باره روح از تو مى‏پرسند بگو روح از [سنخ] فرمان پروردگار من است و به شما از دانش جز اندكى داده نشده است

این سخن خدا نشان از سربسته بودن شگفتی‌های روح بر انسان‌ها دارد.

روح انسان‌ فعالیت‌های مختفلی دارد.

از قبیل:

اندیشیدن

ابتکار

حافظه

تجزیه و تحلیل مسائل

تخیل

تصمیم و اراده

محبت، دوستی و دشمنی.

و اما شناخت خویشتن:

حضرت علی(ع) است که می‌فرماید من عرف نفسه فقد عرف ربه

و دیگراینکه: