حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

esikh

عضو جدید
با سلام به دوستان
در مورد tio2 و خواصش کتاب و یا مقاله یا سایتی مرجع سراغ دارید ک بتونه کمک کنه ؟؟؟ با تشکر

emetal

عضو جدید
با سلام
من می حوام روی نحوه کروی کردن گرافیت در چدن های نشکن نایرزیست با استفاده از نیکل-منیزیم بجای فروسیلیکو منیزیم کار کنم.
به نظر شما چه نمونه استانداردی برای بررسی کرویت گرافیت باید بریزم؟
در استاندارد A439 نمونه را به صورت y block تعریف کرده است ولی در مقالات فارسی به صورت پله ای نمونه را ریخته اند.
با تشکر

alireza01

عضو جدید
درخواست توضیح در مورد چند اصطلاح

درخواست توضیح در مورد چند اصطلاح

با عرض سلام خدمت مهندسان گرامی لطفا در مورد اصطلاحات flaking ,fretting,chipping,spalling,peeling که در مورد معایب و خوردگی سطح هستند توضیح دهید

mahsa)

عضو جدید
........

........

:confused:سلام ... میشه لطف کنیدچند مقاله مقاله معتبر در رابطه با ایروژل واسم میل کنید...پایه سیلیکا.
تا فردا باید ب استادم تحویل بدم.راستش سرچ کردم ودیدم کس دیگه ای مث منم این درخاستو داشته و مث این ک چندتا مقاله بهش دادین. میشه اون مقاله ها رو داشته باشم؟ ممنون میشم

Andishe91

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشید من یه سوالی دارم که شاید خیلی هم به رشته شما مربوط نباشه اما به نظرم شما جوابش رو میدونید
میشه با جوش آرگون، الومینیوم رو به آهن جوش داد؟
سلام.به روش TIG میشه این دو فلز رو جوش داد که گاز محافظش ارگون باشه.به کتاب کلید جوشکاری مراجعه کن.

Andishe91

عضو جدید
سلام ببخشيد من نميدون كه اين تاپيكم درست هست يا نه ولي مجبور شدم ! چون نياز دارم به راهنمايي هاي شما دوستان!‌من ميخواستم درباره رشته مهندسي جوش اطلاعاتي جمع كنم ! اطلاعاتي دارما ولي برام كافي نيستش!‌به هركي مسيج ميدم جواب نميده !‌ من ميخوام اين رشته رو برم چون الان سوم رياضيم دارم براش تلاش ميكنم !‌حالا فقط نميدونم بازار كارش چطوريه!!؟ ميشه يكم برام توضيح بديد! راستي جوش يه جا رشته جداست يه جا يكي از گرايش هاي متالورژي هستش! حالا شما ميشه كامل برام توضيح بديد ! خيلي نياز دارم راهنمايي هاتون دوستان! ممنون

سلام.بازار کار این رشته در کشور ما بسیار خوب است.درصورت تحصیل در این رشته اینده شما درخشان است.
باید دوره کارشناسی رو متالورژی بخونی وبعد برای ارشد گرایش جوش رو انتخاب کنی که کار راحتی هم نیست

Andishe91

عضو جدید
سلام دوستان
من برای ساخت یه کوره دمای بالا نیاز به المنت گرافیتی داشتم. کسی میدونه چه طوری میشه تهیه کرد وقیمتش چنده؟ من شهرستانم آیا شرکت یا فروشگاهی هست که بشه خرید کرد وبفرسته شهرستان؟

سلام.
تماس بگیرین با شرکت تهران گداز سازه.وسوالاتتون از اونا بپرسین.
021-44843428

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام، خوبین؟
آقا برای یه کاربرد خاص میخایم به فرض یه مخزن یا لوله انتخاب کنیم. برای انتخاب جنس مواد از چه منابع و استانداردهایی میشه استفاده کرد؟
مثلاً برای محلول 99% اسید کلریدریک در دمای 40 درجه با حجم 2000 لیتر چه نوع جنس ماده ای مناسب است؟
یا برای پمپاژ سیالی با دبی 50 لیتر بر ساعت با مشخصات ترموفیزیک خاص چه نوع جنس لوله ای در خروجی پمپ باید استفاده کرد؟
ممنون

حیدر کارو

عضو جدید
با سلام , من ذوب و نورد الومینیوم دارم می خواستم بپرسم کسی می دونه علت پوسته زدن ورق الومینیوم بعد از نورد چی میتونه باشه

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان.
این میلگردی که توی ساختمون سازی استفاده میشه، چه فولادیه؟ آنالیز و کلیدشو کسی داره؟
ممنون از همه

Morteza_mortezai

عضو جدید
با سلام , من ذوب و نورد الومینیوم دارم می خواستم بپرسم کسی می دونه علت پوسته زدن ورق الومینیوم بعد از نورد چی میتونه باشه

پوسته ای شدن دلایل زیادی میتونه داشته باشه که بسته به اینکه نورد تو چه شرایطی انجام میشه دلایل مختلفی میتونه داشته باشه
اول اینکه شما آلیاژ استاندارد نورد میکنید یا ضایعاتی که خودتون ذوب میکنید نورد میکنید ؟
دوم شرایط نورد مثل دمای نورد ،سیال و...هم میتونن اثرگذار باشن
علت پوسته ای شدن میتونه هر کدوم از موارد بالا یا چند مورد با هم باشه برای اینکه با قطعیت صحبت کرد جزئیات کارتون باید مشخص باشه

حیدر کارو

عضو جدید
سلام . من فکر میکنم بیشتر از ریختگریم باشه . ما کوره سنتی مدل قبری داریم و ضایعات ظروف الومینیوم اب میکنیم برای ورق تولید قابلمه وظروف الومینیوم

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام . من فکر میکنم بیشتر از ریختگریم باشه . ما کوره سنتی مدل قبری داریم و ضایعات ظروف الومینیوم اب میکنیم برای ورق تولید قابلمه وظروف الومینیوم

اگه واقعا فکر میکنید اینجوریه باید فرآیند بازیافتتون رو اصلاح کنید

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
ی سوال برام پیش اومده ،
مشخصات عملیات حرارتی فولاد h13 رو داشتم تو اینترنت میدیدم که یه قسمت داشت hardening و یه قسمت quenching ،و دمای هر کدوم فرق داشت( دمای کوئنچ پایینتر بود ) دقیقا فرق اینا رو متوجه نمیشم ؟؟! مگه کوئنچ جدای از هاردنینگ هست ؟

chs

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
ی سوال برام پیش اومده ،
مشخصات عملیات حرارتی فولاد h13 رو داشتم تو اینترنت میدیدم که یه قسمت داشت hardening و یه قسمت quenching ،و دمای هر کدوم فرق داشت( دمای کوئنچ پایینتر بود ) دقیقا فرق اینا رو متوجه نمیشم ؟؟! مگه کوئنچ جدای از هاردنینگ هست ؟

در برخی از حالتهای عملیات حرارتی، کوئنچ کردن باعث سخت شدن نمیشه بلکه باعث ترد شدن میشه. برا همین به اون عمیات Hardening نمیگن. باید دید در دمای عملیات حرارتی چه فازی یا ترکیباتی ایجاد میشه و با سرد کردن چه کرنشی (یا تغییر ابعاد دانه ها) به ماده وارد میشه.

jamal20

عضو جدید
با سلام.
در اسید شویی بویلرها یکی از پارامترهایی که در حین انجام عملیات باید اندازه گیری شود پتانسیل اکسیداسیون احیا یا همان ORP است. متاسفانه از پتانسیومترها اطلاعات زیادی ندارم.
من میخاستم توسط دستگاه ph متر پتانسیل اکسیداسیون-احیا یک نمونه رو اندازه گیری کنم. اینوم می دونم که سل ph متر از دو الکترود مرجع و سل اندازه گیری تشکیل شده است و معمولاً این دو در یک مجموعه قرار می گیرد. در ph متر مورد استفاده نمی دونم که آیا هر دو سل متشکل از Ag/AgCl با بافر 3M از KCl است یا اینکه یکی از سل ها از جنس پلاتین هست؟ سل مورد استفاده از شرکت WTW سری sentix 81 است. لینک سل مربوطه
http://www.wtw.de/en/products/lab/ph/electrodes.html
لطفا از روی مشخصات سل بگین آیا یکی از سل ها پلاتین است یا خیر؟
حالا اگه فرض کنیم هر دو سل از نوع Ag/AgCl با بافر 3M از KCl باشد آیا برای اندازه گیری پتانسیل اکسیداسیون احیا باید سل پلاتین را از طریق پشت ph متر به قسمت reff. وصل کنم؟
همین شرکت آلمانی WTW الکترودهایی با عنوان SenTix® ORP Electrodes داره که فکر می کنم باید از این الکترودها استفاده بشه. که در یکی از اونها اشاره شده که سنسور از جنس پلاتینه.
http://www.wtw.de/en/products/lab/orp/electrodes.html
ممنون میشم اگه توضیحات تکمیلی هم در این زمینه بدین.

metalorgist

عضو جدید
نمونه گیر؟؟؟

نمونه گیر؟؟؟

دوستان کسی میدونه نمونه گیر نمونه های متالورژی چی هست (بجای مانت ظاهرا استفاده میشه) و از کجا میشه گیر آورد؟؟

tana_2007

عضو جدید
نیاز ضروری و مبرم به استاندارد NACE-TM0108

نیاز ضروری و مبرم به استاندارد NACE-TM0108

با سلام به استاندارد NACE-TM0108 به شدت نیاز دارم. اگر کسی واسش امکانش هست و به این استاندارد دسترسی داره ممنون می شم لینک دانلودش را برام قرار بده. با تشکر

engmr

عضو جدید
سلام دوستان موادی چه نوع استیلی بیشترین مقاومت رادر مقابل خوردگی اسید وسود داره ممنون میشم اگه به ترتیب بگین

emami_k

عضو جدید
سلام دوستان
اینجا کسی هست که تو بایو تو موضوع هیدروکسی آپاتیت کار کرده باشه؟
میخواستم ببینم الان تو چه زمینه هایی تو هیدروکسی اپاتیت جای کار هست یعنی چی بیشتر تازگی داره تو این زمینه مثلا عناصر جانشینی یا اسکافولدها یا...؟؟؟؟
:smile:

dodarebazam

عضو جدید
ساخت قالب pvc

ساخت قالب pvc

با سلام خدمت تمام دوستان من تو نت خیلی گشتم هیچی دستگیرم نشد !!

چگونه میتونم یک قالب پی وی سی برای قطعات دکوراتیو بسازم (اموزش کامل)

sirsband

عضو جدید
سوال فوری لطفا جواب بدین

سوال فوری لطفا جواب بدین

سلام. از دوستان کسی می دونه قیمت سیلیس و کربن که برای تبدیل آهن به چدن در کوره القلایی استفاده میشن الان تو بازار چنده؟

بالا