حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه ی مهندسان عزیز
برای یک کارتحقیقاتی مربوط به یک شرکت،مقایسه دونمونه ورق کم کربن (درحد0.05)دارم انجام میدم.
ورق هابه صورت دمبلی باوایرکات برش خورده اند.تااینجاهمه چیزعادیه!
ولی مشکل اینجاست ضخامت ورقهااونقدرکم هستندکه وقتی نمونه دمبلی بین فک های آجداردستگاه
کشش قرارمیگیرن متاسفانه سرمیخورن.ومنحنی تنش کرنش عجیب وغریبی بدست میاد.(شمابخونیدچرت وپرت)
ازچه ترفندی استفاده کنم ورقهابین فک های دستگاه گیرکنن وسرنخورن؟
کسی تجربه ای داره؟

Morteza_mortezai

عضو جدید
برای یک کارتحقیقاتی مربوط به یک شرکت،مقایسه دونمونه ورق کم کربن (درحد0.05)دارم انجام میدم.
ولی مشکل اینجاست ضخامت ورقهااونقدرکم هستندکه وقتی نمونه دمبلی بین فک های آجداردستگاه
کشش قرارمیگیرن متاسفانه سرمیخورن.ومنحنی تنش کرنش عجیب وغریبی بدست میاد.(شمابخونیدچرت وپرت)
کسی تجربه ای داره؟
منم همین تجربه رو دارم
مقدار کمتری رو بذار داخل گیره تا نیرو گیرش بیشتر بشه و سر نخوره

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم همین تجربه رو دارم
مقدار کمتری رو بذار داخل گیره تا نیرو گیرش بیشتر بشه و سر نخوره

البته خودم به صورت تجربی یه کارایی روش انجام دادم.قسمتهایی که به فکهابسته میشه زخمی کردم تادرگیریش باآجهای فکهازیادبشه.خیلی بهترشدولی اونی میخواستم نشد.
یک سوال شمانتیجه ای که میخواستین گرفتین؟؟؟

میثم ش

عضو جدید
کسی تجربه ای داره؟

بهتره یک ورق کوچک با ضخامت ۳-۴ میلیمتر رو روی فک گیر نمونه قرار بدی و بعد ادامه فک گیر رو دورش بگردونی، (مثل ساندویچ) اینجوری فک ها راحت تر نمونه رو میگیرند.

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
بهتره یک ورق کوچک با ضخامت ۳-۴ میلیمتر رو روی فک گیر نمونه قرار بدی و بعد ادامه فک گیر رو دورش بگردونی، (مثل ساندویچ) اینجوری فک ها راحت تر نمونه رو میگیرند.
ممنون دوست عزیز
این به نظرم روش جالبی بیاد.حالاشنبه امتحانش میکنم ان شالله که جواب بده.

ali30589

عضو جدید
ممنون دوست عزیز
این به نظرم روش جالبی بیاد.حالاشنبه امتحانش میکنم ان شالله که جواب بده.
آره دوست عزیز این کار را حتما انجام بده البته ممکن است در ابتدا مقداری سر بخورد ولی نمونه کشش را بهتر است به نمونه های با ضخامت 3 تا 4 میلیمتری با چسب نواری (برق یا کاغذی) به همدیگر متصل کنب بهتر نتیجه می گیرید این کار را انجام بده مشکلی نیست

sina1293

عضو جدید
سلام دوستان
آیا کسی فرمولاسیون واکس لاستیک خودرو را میدونه لطفا عرض کنه

Morteza_mortezai

عضو جدید
البته خودم به صورت تجربی یه کارایی روش انجام دادم.قسمتهایی که به فکهابسته میشه زخمی کردم تادرگیریش باآجهای فکهازیادبشه.خیلی بهترشدولی اونی میخواستم نشد.
یک سوال شمانتیجه ای که میخواستین گرفتین؟؟؟
آره خیلی خوب

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره دوست عزیز این کار را حتما انجام بده البته ممکن است در ابتدا مقداری سر بخورد ولی نمونه کشش را بهتر است به نمونه های با ضخامت 3 تا 4 میلیمتری با چسب نواری (برق یا کاغذی) به همدیگر متصل کنب بهتر نتیجه می گیرید این کار را انجام بده مشکلی نیست

سلام دوستم منظورتونو درست متوجه نشدم چسب نواری؟برق؟پاره میشه که:D

E_khaleghi

کاربر فعال
سلام دوستان
من ميله آهني و ck خريدم براي انجام كاري
قطر 8 ميليمتر و به صورت L شكل خم شده و طول كليش هم 50 سانتيمتر است
ميخوام وزنه اي به سر اين وصل كنم
ولي ميخوام اين ميله سفت باشه و دچار ارتعاش نشه
ايني كه الان خريدم با كمي فشار چند ميليمتري راحت بازي ميكنه
ميخوام عين ميله اي كه جك پرايد داره محكم باشه (بعد از اينكه ميله ها رو خريدم ميله جك پرايد رو ديدم )
حالا كسي ميدونه جنس ميله جك پرايد چيه؟
و چطور ميتونم كاري كنم اين چيزهايي كه خريدم سفت بشن؟
با كشش ميشه كرنش سختي توش بوجود آورد؟

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من ميله آهني و ck خريدم براي انجام كاري قطر 8 ميليمتر و به صورت L شكل خم شده و طول كليش هم 50 سانتيمتر است ميخوام وزنه اي به سر اين وصل كنم ولي ميخوام اين ميله سفت باشه و دچار ارتعاش نشه ايني كه الان خريدم با كمي فشار چند ميليمتري راحت بازي ميكنه ميخوام عين ميله اي كه جك پرايد داره محكم باشه (بعد از اينكه ميله ها رو خريدم ميله جك پرايد رو ديدم ) حالا كسي ميدونه جنس ميله جك پرايد چيه؟ و چطور ميتونم كاري كنم اين چيزهايي كه خريدم سفت بشن؟ با كشش ميشه كرنش سختي توش بوجود آورد؟
سلام بعیدمیدونم میله جک پرایدآلیاژخاصی باشه(صرف نمیکنه)احتمالاckهست ولی درصدکربنش بایدپایین باشه. یک سوال؟میله حتمابایدقطر8باشه؟وسوال بعدچجوروزنه ای سرمیله قرارمیگیره؟ اگرمیله ای که خریدیدمثلاck45باشه بایک عملیات حرارتی ساده میتونیدسختیشو زیادترکنید. اگربکشیدش شایددچارکرنش سختی بشه ولی شکلش بهم میخوره والبته ازقطرش کاسته میشه!

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
با سلام.
در اسید شویی بویلرها یکی از پارامترهایی که در حین انجام عملیات باید اندازه گیری شود پتانسیل اکسیداسیون احیا یا همان ORP است. متاسفانه از پتانسیومترها اطلاعات زیادی ندارم.
من میخاستم توسط دستگاه ph متر پتانسیل اکسیداسیون-احیا یک نمونه رو اندازه گیری کنم. اینوم می دونم که سل ph متر از دو الکترود مرجع و سل اندازه گیری تشکیل شده است و معمولاً این دو در یک مجموعه قرار می گیرد. در ph متر مورد استفاده نمی دونم که آیا هر دو سل متشکل از Ag/AgCl با بافر 3M از KCl است یا اینکه یکی از سل ها از جنس پلاتین هست؟ سل مورد استفاده از شرکت WTW سری sentix 81 است. لینک سل مربوطه
http://www.wtw.de/en/products/lab/ph/electrodes.html
لطفا از روی مشخصات سل بگین آیا یکی از سل ها پلاتین است یا خیر؟
حالا اگه فرض کنیم هر دو سل از نوع Ag/AgCl با بافر 3M از KCl باشد آیا برای اندازه گیری پتانسیل اکسیداسیون احیا باید سل پلاتین را از طریق پشت ph متر به قسمت reff. وصل کنم؟
همین شرکت آلمانی WTW الکترودهایی با عنوان SenTix® ORP Electrodes داره که فکر می کنم باید از این الکترودها استفاده بشه. که در یکی از اونها اشاره شده که سنسور از جنس پلاتینه.
http://www.wtw.de/en/products/lab/orp/electrodes.html
ممنون میشم اگه توضیحات تکمیلی هم در این زمینه بدین.

جوابتون رو پیدا کردید ؟ اگر نه بفرمایید براتون توضیح بدم چون درخواستتون مال 3 هفته پیشه پرسیدم

MASIH.E

عضو جدید
کسب اطلاعات درباره ی روشهای نوین ریخته گری المینیوم

کسب اطلاعات درباره ی روشهای نوین ریخته گری المینیوم

سلام خدمت بزرگواران
کدوم یک از دوستان میتونه یه منبع به من معرفی کنه جهت کسب اطلاعات درباره ی روشهای نوین ریخته گری المینیوم؟ترجیها انگلیسی باشه

sahba fb

عضو جدید
ارشد سرامیک

ارشد سرامیک

سلام. برا ارشد این دروس جبرانی که تو چارتش هس قضیه ش چیه که نوشته طبق قوانین دوره کارشناسی؟؟؟!!

sara.ceramic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. برا ارشد این دروس جبرانی که تو چارتش هس قضیه ش چیه که نوشته طبق قوانین دوره کارشناسی؟؟؟!!
سلام دوست عزیز.
نمیدونم شما به کدوم چارت اشاره دارین، ولی بعضی از دانشگاها برای دانشجویانی که از سایر گرایش ها مثل متالوژی صنعتی یا کلن رشته های دیگه تو مقطع ارشد سرامیک قبول میشن یه سری دروس جبرانی مربوط به رشته سرامیک میزارن. از جمله این دروس، ساختار سرامیک‌ها، فرآیندهای ساخت سرامیک، خواص حرارتی و الکتریکی سرامیک‌ها هستش.

sahba fb

عضو جدید
سلام دوست عزیز.
نمیدونم شما به کدوم چارت اشاره دارین، ولی بعضی از دانشگاها برای دانشجویانی که از سایر گرایش ها مثل متالوژی صنعتی یا کلن رشته های دیگه تو مقطع ارشد سرامیک قبول میشن یه سری دروس جبرانی مربوط به رشته سرامیک میزارن. از جمله این دروس، ساختار سرامیک‌ها، فرآیندهای ساخت سرامیک، خواص حرارتی و الکتریکی سرامیک‌ها هستش.
سلام سارا جان منظورم اینه دروس جبرانی ای که تابع قوانین کارشناسیه یعنی منظورشون از رو نمره کارشناسیه یا چیز دیگه؟؟

sara.ceramic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام سارا جان منظورم اینه دروس جبرانی ای که تابع قوانین کارشناسیه یعنی منظورشون از رو نمره کارشناسیه یا چیز دیگه؟؟
تا جایی که میدونم ربطی به نمره نداره.
ولی اینکه به چی مربوطه نمیدونم :redface:

12250

عضو جدید
فرایند رخنه دهی- infiltration

فرایند رخنه دهی- infiltration

[h=2]سلام
دوستان و مهندسان گرامی، در مورد فرایند رخنه دهی- infiltration هر اطلاعاتی اعم از جزوه یا مقاله یا ... دارید و میتونید بهم کمک کنید ممنون میشم.
سپاسگزارم
[/h]

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام
دوستان و مهندسان گرامی، در مورد فرایند رخنه دهی- infiltration هر اطلاعاتی اعم از جزوه یا مقاله یا ... دارید و میتونید بهم کمک کنید ممنون میشم.
سپاسگزارم

سلام
چی رو تو چی میخواین رخنه بدین؟ مقالات انگلیسی زیادی در این زمینه وجود داره، یه جستجوی ساده تو سایت های معتبر علمی انجام بدین میتونید مقالات خوبی پیدا کنید.

12250

عضو جدید
من در ابتدای کار دنبال مفهوم این موضوع هستم....که اصلا چه فرایندی هست و کجا استفاده میشه...
ولی پروژه ام سرامیکی و غیر اکسیدی هست....دنبال ساخت کامپوزیته دما بالا هستم....جزوه های ابتدایی فارسی یا کتاب راجع به این موضوع میخوام
ممنون

textile88

عضو جدید
CNF

CNF

سلام . اطلاعاتی در مورد خواص مکانیکی، الکتریکی و حرارتی نانو الیاف کربن تهیه شده از الکتروریسی، می خاستم.

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ببخشیدنمیدونم جاش اینجاست یاتو قسمت نرم افزار؟
نرم افزارپروکست روسیستمم نصب کردم (اول دانلودکردم)همه مراحلش رودرست رفتم حتی برای اطمینان فیلم نصبش روهم گرفتم ولی موقع اجرا نمیتونم وارد محیط مش کست بشم.ویندوزم سون 32 بیت .کسی میدونه ایرادکجاست؟

سوال دوم کسی بانرم افزارimage jبلده کارکنه.چجوریاست؟دنبال کلمکس گشتم پیدانکردم.جاش image jنصب کردم چجوری کارمیکنه؟

Reza-Bakhshi

عضو جدید
سلام به همه دوستان
اطلاعاتی درباره نانو رس ها میخوام ، برای پروژه پایانی
لطفا اگه کسی مطلبی داره کمک کنه مرسی

بالا