حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

j.re

عضو جدید
در خواست کمک

در خواست کمک

دوستان عزیز من سمینار درباره انجماد یوتکتیک دارم. اگه کسی مطلبی در این مورد داره ممنون میشم بهم کمک کنه

noushin

عضو جدید
کمک:شکستن متان بااستفاده از کاتالیزورهای گازی

کمک:شکستن متان بااستفاده از کاتالیزورهای گازی

سالم کسی در ای مورد میتونه بهم کمک کنه؟ممنون میشم
شکستن متان با استفاده از کاتالیزورهای گازی

fireworks_47

عضو جدید
سلام
مدتی هست که به دنبال منابع مناسبی در باره فرآیندهای lapping و grinding , پایان کاری محصولات فلزی حساس و ظریف هستم . لطفا اگر اطلاعاتی دارید کمک بفرمایید...:redface:

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام
مدتی هست که به دنبال منابع مناسبی در باره فرآیندهای lapping و grinding , پایان کاری محصولات فلزی حساس و ظریف هستم . لطفا اگر اطلاعاتی دارید کمک بفرمایید...:redface:

به هندبوک ASM جلد 5 فکر کنم باشه
مراجعه کنید اطلاعات خوبی در این زمینه اونجا هست
موفق باشید

ahmad amiri

عضو جدید
سلام میخواستم ببینم کسی مطلب در مورد تاثیر جای خالی و بین نشینی روی نابجایی داره؟ممنون میشم کمکم کنید

amin gh

عضو جدید
سلام . چند صفحه می خوای ؟؟ مطلب که زیاده
چند تا کتاب و مقاله معرفی میکنم می تونی تو اینا پیدا کنی
1-Y.ESRTIN, G.GOTTSTEIN and S.SHVINDLRMAN "THERMODYNAMICS EFFECTS ON THE KINETICS OF VACANCY – GENERATING PROCESSES" Acta mater. Vol 47 No 13 , pp 3541-3549,Elsevier science.
COtterell ,a,h, dislocation and plastic flow in crystal
theory of dislocations , lother
مقاله هم
On thermodynamics of crystal plasticity / V.L. Berdichevsky / Scripta Materialia 54 (2006) 711–716
Thermodynamic variational approach for climb of an edge dislocation /Yunxin Gao A.C.F. Cocks/Acta Mechanica Solida Sinica, Vol. 22, No. 5, October, 2009

ahmad amiri

عضو جدید
amin gh خیلی ممنون،میخواستم ببینم مطلب فارسی هم هست؟

من یه سمینار برای درس نابجایی ها دارم که موضوعش اینه:
matual interaction of vacancies and interstituals on dislocation
اثر متقابل جای خالی و بین نشینی بر روی نابجایی
ممنون میشم اگه منابع فارسی هم میشناسی بهم معرفی کنی

amin gh

عضو جدید
منابع فارسی در زمینه نابجایی ها خیلی کم هست شاید بهترین هاش کتاب هال و هرتزبرگ ترجمه دکتر اکرامی باشه که در این مورد مطلب خاصی نداره
اما بازم میگردم اگه پیدا کردم به شما معرفی میکنم :)

متال 86

عضو جدید
فوم فلزی یا سنتز احتراقی؟

فوم فلزی یا سنتز احتراقی؟

با سلام به همگی
برای پروژه ارشد رو کدوم یکی کار کنم بهتر و آینده دار تره؟ سنتز احتراقی پودر و یا تولید فوم فلزی؟

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
با سلام به همگی
برای پروژه ارشد رو کدوم یکی کار کنم بهتر و آینده دار تره؟ سنتز احتراقی پودر و یا تولید فوم فلزی؟

جفتش خیلی خوبه! سنتز احتراقی برای آینده بهتره چون یکی از روش های تولید نانوپودر فلزی و سرامیکی است

amin gh

عضو جدید
سلام كسي در مورد TBC و FGM ميتونه كمكم كنه براي پروژم ميخوام
پوشش های سد حرارتی هم موضوع خوبی هست (thermal barrier coating ) که اخیرا روی حالت FGM اون هم تخقیقاتی شده. معمولا این پوشش ها رو برای توربین بخار - تیغه های موتور های جت - نازل های سوختی استفاده میکنند . معمولا شیب حرارتی تولیدی او ن هم بین 150 تا 200 درجه با توجه به ضخامت و نحوه ی اعمال پوشش تغییر می کنه . اگه تصمیم داری کار عملی رو پروژه خودت انجام بدی یه خورده کارت سخت هست چون هم موادش تو ایران سخت گیر میاد و گرونه و هم روش های گرونی مثل EB-PVD یا پاشش حرارتی نیاز یا SOL -JEL داری . می تونی ماده های مختلفی استفاده کنی از زیرکونیا تا آلومینا و YSZ , CSZ , میشه کار کرد . کتاب فارسی زیاد نیست اما لاتین کتاب های خوبی هست .
مقالات هم که فراوونه .

amin gh

عضو جدید
سلام
چه کمکی؟ روی TBC یا همون پوشش های سدحرارتی کار کردم! FGM هم در حد آشنایی می دونم. بفرمایید تا بتونم کمکتون کنم

سلام . ببخشید می تونم بپرسم روی چه ماده کار کردی ؟؟ زیر لایه شما چی بوده ؟؟ یه سوال دمایی که برای انتخاب لایه TGO و تست اکسیداسیون انجام داده می شود . چگونه انتخاب می شود . آیا شما تست شک حرارتی هم برای نمونه هاتون گرفتید ؟؟؟
یک سوال مهم دیگه اگه جواب بدید ممنون میشم . ماده BOND COAT و (TOP COAT (8%YSZ را از کجا ها می توان خریداری کرد ؟؟ جایی را سراغ دارید معرفی کنید . اگه پودرش نانو باشه که عالی هست .
مرسی

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام . ببخشید می تونم بپرسم روی چه ماده کار کردی ؟؟ زیر لایه شما چی بوده ؟؟ یه سوال دمایی که برای انتخاب لایه TGO و تست اکسیداسیون انجام داده می شود . چگونه انتخاب می شود . آیا شما تست شک حرارتی هم برای نمونه هاتون گرفتید ؟؟؟
یک سوال مهم دیگه اگه جواب بدید ممنون میشم . ماده BOND COAT و (TOP COAT (8%YSZ را از کجا ها می توان خریداری کرد ؟؟ جایی را سراغ دارید معرفی کنید . اگه پودرش نانو باشه که عالی هست .
مرسی

تولید نانوپودر زیرکنیای تثبیت شده با ایتریا به روش سل ژل - و پوشش دهی هم به همون روش روی سوپرآلیاژهای پایه نیکل و MrcAlloy .!
پژوهشکده سرامیک پژوهشگاه مواد و انرژی داره - برای تست هم اونجا هست!
درضمن من تئوری کار کردم. عملی ش نمی صرفه و کاربرد صنعتی نداره. تو مپنا و موادکاران استفاده می شه.! خیلی متداول نیست

m_mahdi_tbt

عضو جدید
سلام كسي در مورد TBC و FGM ميتونه كمكم كنه براي پروژم ميخوام
سلام
مهندس وکیل نژاد استاد بنده اطلاعات کامل و مفیدی دارند
بنده هم پایان نامه کارشناسیم در این مورد بود البته متاسفانه نتونستم عملی کار کنم ، تئوری کار کردم اگر کمکی از بنده هم بر میاد در خدمتم.

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلاممهندس وکیل نژاد استاد بنده اطلاعات کامل و مفیدی دارندبنده هم پایان نامه کارشناسیم در این مورد بود البته متاسفانه نتونستم عملی کار کنم ، تئوری کار کردم اگر کمکی از بنده هم بر میاد در خدمتم.
زنده باد مهندس. خودتون که استاد TBC هستید. شکست نفسی می فرمایید. لطف دارید

amin gh

عضو جدید
تولید نانوپودر زیرکنیای تثبیت شده با ایتریا به روش سل ژل - و پوشش دهی هم به همون روش روی سوپرآلیاژهای پایه نیکل و MrcAlloy .!
پژوهشکده سرامیک پژوهشگاه مواد و انرژی داره - برای تست هم اونجا هست!
درضمن من تئوری کار کردم. عملی ش نمی صرفه و کاربرد صنعتی نداره. تو مپنا و موادکاران استفاده می شه.! خیلی متداول نیست

مرسی ازلطفت مهندس . آره تو ایران اونچنان ازش استقبال نشده . اما اون طرف دارن با این پوشش ها کارهای هایتک انجام میدن . پس خود پودرش رو هم پژوهشکده داره ؟؟
ممنون از راهنماییت

m_mahdi_tbt

عضو جدید
مرسی ازلطفت مهندس . آره تو ایران اونچنان ازش استقبال نشده . اما اون طرف دارن با این پوشش ها کارهای هایتک انجام میدن . پس خود پودرش رو هم پژوهشکده داره ؟؟
ممنون از راهنماییت
دوست عزیز پژوهشگاه اگر پودرشم داشته باشه در اختیار من و شما قرار نمیده( یعنی بعیید میدونم این کار رو بکنه) من قبل از تحریم های جدید و این وضع وانفسای دلار پودر نانو زیرکونیا با 8% ایتریا با سایز 50 نانو ( ساخت دایکون آلمان قیمت کردم گرمی حدود 110 هزار تومان) یعنی از طلا گرون تر بود، اگر واقعا قصد کار کردن رو این موضوع رو دارید به نظر من شما باید پودر رو خودتون سنتز کنید یعنی از زیرکن ، زیرکونیا سنتز کنید و اون داستان PSZ رو هم که باید موقع سنتز در نظر داشته باشید.

shazdekochooloo

کاربر فعال
سلام
مورد "نحوه شناسایی و تعیین مقدار فریت دلتا" در عملیات حرارتی میدونید؟
ببخشید اگر میدونید لطف میکنید در اختیارم بذارید؟

amin gh

عضو جدید
دوست عزیز پژوهشگاه اگر پودرشم داشته باشه در اختیار من و شما قرار نمیده( یعنی بعیید میدونم این کار رو بکنه) من قبل از تحریم های جدید و این وضع وانفسای دلار پودر نانو زیرکونیا با 8% ایتریا با سایز 50 نانو ( ساخت دایکون آلمان قیمت کردم گرمی حدود 110 هزار تومان) یعنی از طلا گرون تر بود، اگر واقعا قصد کار کردن رو این موضوع رو دارید به نظر من شما باید پودر رو خودتون سنتز کنید یعنی از زیرکن ، زیرکونیا سنتز کنید و اون داستان PSZ رو هم که باید موقع سنتز در نظر داشته باشید.

مرسی از لطفت . واقعا این قیمت هست ؟؟ الان هم که با کلی تحریم مطمئنا گرون تر هم شده . می تونم بپرسم از کجا قیمت گرفتید و من هم الان قیمتی بگیرم ببنیم به صرفه هست کار روی این موضوع یا نه ؟؟
ممنون میشم اگه یه تلفن و یا آدرس جایی که میشه تهیه کرد رو بدی ؟؟؟
از راهنماییت هم ممنون

m_mahdi_tbt

عضو جدید
مرسی از لطفت . واقعا این قیمت هست ؟؟ الان هم که با کلی تحریم مطمئنا گرون تر هم شده . می تونم بپرسم از کجا قیمت گرفتید و من هم الان قیمتی بگیرم ببنیم به صرفه هست کار روی این موضوع یا نه ؟؟
ممنون میشم اگه یه تلفن و یا آدرس جایی که میشه تهیه کرد رو بدی ؟؟؟
از راهنماییت هم ممنون
الان دیگه نباید به فکر قیمت باشی باید به فکر این باشی که اصلا هست یا نه؟!
الان خاطرم نیست باید بگردم ببینم شماره او شرکت رو پیدا میکنم یا نه اگر پیدا کردم حتما در اختیارتون میزارم.
ناصر خسرو هم رفتم همین بود اوضاع

shazdekochooloo

کاربر فعال
مخفف Functionally Graded Material می باشد . FGM ها مواد کامپوزیتی با ریز ساختار ناهمگن می باشند ، که خواص آنها بطور ملایم و پیوسته از یک سطح به سطح دیگر جسم تغییر میکند. نوع رایج آن ترکیب پیوسته ای از سرامیک وفلز می باشد. این مواد از اختلاط پودر فلز و سرامیک بدست می آیند. تغییر فلز وسرامیک از یک سطح به سطح دیگر کاملا پیوسته می باشد. بگونه ای که یک سطح از جنس سرامیک خالص و یک سطح فلز خالص است. بین دو سطح ترکیب پیوسته ای از هردو می باشد. خواص آنها نیز با توحه به نوع ترکیب تغیییرات پیوسته ای در جهت ضخامت دارد. این مواد با توجه به پیوستگی ترکیب مواد تشکیل دهنده دارای خواص موثری نسبت به مواد کامپوزیت لایه ای می باشد.از مزایای مواد FGM نسبت به مواد کامپوزیت لایه ای ،عدم گسستگی در محل اتصال لایه ها می باشد، زیرا همانطور که گفته شد در مواد FGM ترکیب سرامیک و فلز پیوسته می باشد.

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. برای ترجمه یک کتاب و چاپ اون آیا اجازه از نویسنده لازمه؟ شرایطش چیه؟ممنون

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام
معمولا بايد با ناشر اون كتاب مكاتبه كنيد و اجازه بگيريد
البته بعضي ها هم هستن كه بدون رعايت اين موضوع اين كار رو انجام ميدن
ولي خب معمولا كساني كه وجدان دارن حتما اجازه ميگيرن

مهندس2010

عضو جدید

سلام، تا جایی که من میدونم باید اجازه گرفته شه...
مثلا همین چندوقت پیش کتاب انجماد فلزات فردریکسون رو میخواستن برای اولین بار در ایران ترجمه کنن، آخه در ایران ترجمه ی این کتاب هنوز موجود نیست...:wallbash:
ولی وقتی با آقای فردریکسون مکاتبه کردند ایشون راضی نبودند و مخالفت کردند...:cry:
هر چند گاهی در حق ایران و ایرانیان اجهاف میشه...ولی به هر حال نظر نویسنده مهمه...البته آقای فردریکسون دلایل خاص خودشون رو داشتند.:redface:
ناگفته نمونه که هنوز مکاتبات ادامه داره تا بتونن رضایت ایشون رو بگیرند...:w24:

lorde

عضو جدید
کمک

کمک

با سلام به کلیه مهندسین
کسی هست که فیلمی یا توضیحی در مورد خط ccmبده ؟
باتشکر

meraj rezaei

عضو جدید
سلام
اگر سوالی در مورد وایرکات داشتین در خدمت هستم
ماشینکاری قطعات , فروش قطعات ,
انواع کنترلرهای siemens , fanuc , HEIDENHAIN , Fidia, .... درایو و خط کش و اینکودر......

perlitic

عضو جدید
سلام
کسی میتونه این سوال رو واسم حل کنه،
فرمولش رو نوشتم ولی حلش رو بلد نیستم

لطفا کمک کنید
با تشکر
DSC04557.jpg

بالا