تمرین گروهی آزمون طراحی - بهمن94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

افروغ

عضو جدید
  • Like
واکنش ها: gony

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان آزمون اسفند 91
مچکر میشم انتقادی پیشنهادی :)
عذرمیخوام پلانو سایز کوچیک نمی شه گذاشت مجبورم کیفتشو کم کنم بد میشه :|
.
پلان پارکینگ:
در انباری ایراد داره به داخل باز شه؟
فاصله ی دوتا انبار سمت چپ با فضای پارک 60 سانته... کافیه؟
ستون 40 سانتی که ایراد نداره؟

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
پلان همکف اسفند 91:
پلان حیاط رو هم گذاشتم کنار همین
ورودی پیاده رو از حیاط گذاشتم با رمپ معلول (البته فک می کنم که نباید این کارو می کردم :|)
درکل فک می کنم چون رمپ طولانیه، جک معقول تره
پله خروجی از پارکینگ گذاشتم
اون خط سبز کنار پله محل رد شدن تیره ینی باید پله رو به اندازه 20سانت به چپ شیفت می کردم درسته؟
ورودی تجاری رو از پخ دادم ایراد داره؟
یکم فاصله ستونا تو پخ کم شده چقد ایراد داره بنظرتون؟
ورودی تجاری بنظرتون اون عقب رفتگی لزومی داره؟ گذاشتم ولی بنظرم بی مورده و فضای اتاق مدیریتو هم خراب کرده
لابی مسکونی سرویس گذاشتم درحالی که نخواسته بود... مهمه؟
برای تجاری و اداری سرویس ها حتما باید دوتا باشه؟ (مردونه و زنونه/ البته من دوتا گذاشتم)
درب پله هم که تو همکف رو به بیرون باز می شه یکم بدجور شده :| .... خیلی بده؟؟؟

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسفند 91 پلان طبقات:
خب پله که باید شیفت شه به چپ
تو واحد بالایی اون خط چین نارنجی رو گذاشتم بعنوان سقف کاذب چون مسیر کانال کولر ازون جاست! امکانش هست از ورودی کانال کولرو از سقف کاذب حموم رد کرد که دیگه اینجور نشه؟!
کمد کفشکن برا ورودی نذاشتم چقد بده به نظرتون؟
ارتباط ورودی با سرویس ها بده، نه؟ البته یه ادیت پایین گذاشتم واسه واحد پایین که مشکل سرویس رو حل کرده تا حدودی
آشپزخونه هم بعد طراحی این پلان فهمیدم نباید نور پذیرایی از آشپزخونه باشه ، اما عکسش ممکنه که تو اون پلان ادیت شده اینم حل شده
منتظر نقداتون هستم :) لطف می کنین اگه نقد کنین :cry:

ادیت واحد جنوبی
تو این ادیت سمت چپ یه شکل دیگه از داکت کولر رو گذاشتم... به نظرتون کدوم بهتره؟ بالایی یا این؟

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها این پنجره به داکت باید باشه یا نه؟!!
و داکت تاسیسات رو هم باید جدا از داکت اصلی که پشت آسانسور گذاشتم باید درنظر می گرفتم؟ داکت جدا برا تاسیسات نذاشتم!
و سوال بعدی
ارتفاع مجاز ساختمونا رو درنظر بگیریم حتما؟

rezahabibi66

عضو جدید
دوستان در سوال آذر 90 قسمتی رو که مشخص کردم پیاده رو محسوب میشه یا جزو بناست و اگه جزو بناست می توان حیاط گرفت و رمپ را از ابتدای آن گرفت ؟؟؟؟؟

9090.jpg

ج.ع

عضو جدید
سلام دوستان یه سوال داشتم.
اگر یک بازو ی باکس پله 5 تا پله داشت پله سرگیر میشه؟ کلا این سرگیری تو پله ها رو از بازوی چندتایی به بعد دیگه نداریم؟

بعد اینکه اگر یک باکس پله 3 بازو گذاشتیم و درب باکس پله عوض شد( یعنی افتاد تو پاگرد مقابل) اونوقت میشه درب آسانسور رو هم عوض کنیم یعنی تو اون طبقه به طرف دیگه باز بشه؟؟

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه سوال داشتم.
اگر یک بازو ی باکس پله 5 تا پله داشت پله سرگیر میشه؟ کلا این سرگیری تو پله ها رو از بازوی چندتایی به بعد دیگه نداریم؟
مجموع پله های دو پاگرد از 14 کمتر نشه. مثلا 5 و 9 بزاری دیگه سرگیر نیست

بعد اینکه اگر یک باکس پله 3 بازو گذاشتیم و درب باکس پله عوض شد( یعنی افتاد تو پاگرد مقابل) اونوقت میشه درب آسانسور رو هم عوض کنیم یعنی تو اون طبقه به طرف دیگه باز بشه؟؟
کابین اسانسور فقط از سمتی که وزنه تعادل در اون هست باید ثابت باشه. از سه سمت دیگه میشه وا شه

جواب به شما

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان در سوال آذر 90 قسمتی رو که مشخص کردم پیاده رو محسوب میشه یا جزو بناست و اگه جزو بناست می توان حیاط گرفت و رمپ را از ابتدای آن گرفت ؟؟؟؟؟

مشاهده پیوست 256102

آره اون حیاط هستش.آره میتونی ازش واسه رمپ استفاده کنی.ولی به مقدار استفاده ازش باید توجه کنی.

متوجه منظورتون نشدم مقدار استفاده ازش چقدره ؟؟؟

ببینین بستگی به خودتون و اون طرحیکه فکر میکنین درسته و انجامش میدین داره.
مثلا میتونین همکفو 1.20 بیارین بالا،و از اول حیاط سه متر بذارین و بعد رمپو حساب کنین.
یا ...

mr.reza.h

عضو جدید

مشاهده پیوست 256102
ازین قسمت نمیتونی به عنوان زیربنای مسقف استفاده کنی.مساحتی که باید برای طراحی در نظربگیری مشخص شده.

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 256102

حیاط است دقیقا، رمپ میتونی بگیری البته اگر جواب بده باید ضوابط امدادرسانی رو هم اعمال کنی
ولی به قول دوستمون نمیتونی مسقف اش کنی و یا فضاهایی غیر از رمپ رو قرار بدی

mahfa90

عضو جدید
سلام.خسته نباشین..ممنون میشم منو راهنمایی کنید...ابعاد درها و تک لنگه یا دو لنگه بودنشون و جهت باز شدن درها مثلا در موتور خانه، در راه پله در پارکینگ و همکف و طبقات،در واحد...

armooni

عضو جدید
سلام- خانوم مهندس عارفه من یه سوال داشتم...
شعاع گردش داخلی رمپ چقدره؟ 5 یا 6.5
بیشتر اساتید میگن تو کلاسا 5 که معقول تر به نظر میرسه... من گیج شدم...
ممنون از شما...

khazaei1

عضو جدید
دوستان آزمون اسفند 91
.
پلان پارکینگ:
در انباری ایراد داره به داخل باز شه؟ بله به دلیل اینکه فضای لازم برای باز شدن درب رو ب داخل مقداری از فضای انباریو اشغال میکنه.
فاصله ی دوتا انبار سمت چپ با فضای پارک 60 سانته... کافیه؟ بله
ستون 40 سانتی که ایراد نداره؟ نخیر

درب تاسیسات باید دو لنگه 120 سانتی روبه بیرون باشه .
درب انباری و تاسیسات نباید با هم تداخل داشته باشه
فضای لازم برای پارک دو ماشین وقتی دو طرف دیوار باشه 5 متره
بهتره برای لابی آسانسور در زیرزمین درب بذارین.
پله بعد از خط برش خط چین میخوره
کل رمپو داخل حیاط حل کنین ک تو زیرزمین مزاحم محل گردش ماشینا نباشه
داکت برای تاسیسات نذاشتین

khazaei1

عضو جدید
پلان همکف اسفند 91:
پلان حیاط رو هم گذاشتم کنار همین
ورودی پیاده رو از حیاط گذاشتم با رمپ معلول (البته فک می کنم که نباید این کارو می کردم :|) بله نباید این کارو می کردین :smile:
درکل فک می کنم چون رمپ طولانیه، جک معقول تره بله
پله خروجی از پارکینگ گذاشتم نمیدونم در مورد پله های خروج از زیرزمینم حداکثر پله هر بازو 12 تا باید باشه یا نه اگه یکی دو تا بیشتر بشه ایرادی نداره
اون خط سبز کنار پله محل رد شدن تیره ینی باید پله رو به اندازه 20سانت به چپ شیفت می کردم درسته؟ بله عرض مفید پله رو کم کرده
ورودی تجاری رو از پخ دادم ایراد داره؟ بله تو پخی نباید ورودی بذارین
یکم فاصله ستونا تو پخ کم شده چقد ایراد داره بنظرتون؟ ایرادی نداره
ورودی تجاری بنظرتون اون عقب رفتگی لزومی داره؟ گذاشتم ولی بنظرم بی مورده و فضای اتاق مدیریتو هم خراب کرده ب نظرم وقتی اختلاف ارتفاعتون بیشتر از 20 سانته از جک استفاده کنین. اینجوری فضای کمتری هم برای ورودی از دست میره
لابی مسکونی سرویس گذاشتم درحالی که نخواسته بود... مهمه؟ ب نظرم چیزیو ک ازتون نخواسته نذارین
برای تجاری و اداری سرویس ها حتما باید دوتا باشه؟ (مردونه و زنونه/ البته من دوتا گذاشتم) اگه دوتا بتونین بذارین ک خوبه ولی ی دونه هم کافیه
درب پله هم که تو همکف رو به بیرون باز می شه یکم بدجور شده :| .... خیلی بده؟؟؟ نه باید روب بیرون بازشه دیگه

درب ورودی اصلی هم بهتره دولنگه 120 سانتی باشه

khazaei1

عضو جدید
اسفند 91 پلان طبقات:
خب پله که باید شیفت شه به چپ
تو واحد بالایی اون خط چین نارنجی رو گذاشتم بعنوان سقف کاذب چون مسیر کانال کولر ازون جاست! امکانش هست از ورودی کانال کولرو از سقف کاذب حموم رد کرد که دیگه اینجور نشه؟! نمیدونم احتمالا بشه
کمد کفشکن برا ورودی نذاشتم چقد بده به نظرتون؟ سعی کنین حتما بذارین
ارتباط ورودی با سرویس ها بده، نه؟ البته یه ادیت پایین گذاشتم واسه واحد پایین که مشکل سرویس رو حل کرده تا حدودی
آشپزخونه هم بعد طراحی این پلان فهمیدم نباید نور پذیرایی از آشپزخونه باشه ، اما عکسش ممکنه که تو اون پلان ادیت شده اینم حل شده. واحدات بیشتر از 75 متره پس حتی عکسش هم ممکن نیس و هرکدوم نیاز به نورگیری مستقل دارن
منتظر نقداتون هستم :) لطف می کنین اگه نقد کنین :cry:

ادیت واحد جنوبی
تو این ادیت سمت چپ یه شکل دیگه از داکت کولر رو گذاشتم... به نظرتون کدوم بهتره؟ بالایی یا این؟

برا هر واحد هم ی دونه تراس کفایت میکنه. تو واحد بالایی ب نظرم تراسی ک تو پخی گذاشتینو بردارین. نمی دونم تو پخی تراس گذاشتن ایراد داره یانه
به عمق نورگیری هم توجه نکردین. باید از لبه جان پناه تراس 7 متر باشه. ب ی نورگیر حداقل 6 متری احتیاج دارین تو این طرح

ج.ع

عضو جدید
سلام دوستان
دیوارهای اطراف داکتها 20 سانتی باید باشه؟؟

دیوار اطراف نورگیر که 20 سانتی ست درسته؟؟

بعد دوستمان گفتند برای سرگیر نشدن پله ها مجموع دو بازو از 14 پله کمتر نشه. مثلا 5 و 9 بذاریم سرگیر نیست. حالا اگر 4 و 10 بگذاریم سرگیر میشه؟؟

خیلی ممنون از دوستانی که جواب میدن.

ج.ع

عضو جدید
دوستان یک سوال دیگه اینکه آیا عمق نورگیری رو باید در فضای فروشگاه هم رعایت کنیم؟ منظورم در فضایی ست که اجناس به فروش می رسند؟ اتاق مدیریت چهطور؟ باید نورطبیعی بگیرد؟؟

سحر خوشان

عضو جدید
حیاط است دقیقا، رمپ میتونی بگیری البته اگر جواب بده باید ضوابط امدادرسانی رو هم اعمال کنی
ولی به قول دوستمون نمیتونی مسقف اش کنی و یا فضاهایی غیر از رمپ رو قرار بدی
ینی باید طوری باشه که ماشین بتونه داخل حیاط جلوی خونه هم بیاد؟پس یا باید 2تا ماشین ماشین رو بزاریم یا اینکه رمپو از همون ابتدا شروع نکنیم و ببریم عقب؟

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
دیوارهای اطراف داکتها 20 سانتی باید باشه؟؟
بله
دیوار اطراف نورگیر که 20 سانتی ست درسته؟؟
بله
بعد دوستمان گفتند برای سرگیر نشدن پله ها مجموع دو بازو از 14 پله کمتر نشه. مثلا 5 و 9 بذاریم سرگیر نیست. حالا اگر 4 و 10 بگذاریم سرگیر میشه؟؟
این تعداد پله برای کدام آزمون مورد استفاده قرار گرفته؟!!
خیلی ممنون از دوستانی که جواب میدن.
خواهش میکنم:D
دوستان یک سوال دیگه اینکه آیا عمق نورگیری رو باید در فضای فروشگاه هم رعایت کنیم؟ منظورم در فضایی ست که اجناس به فروش می رسند؟ تا اونجاییکه میتونی رعایت کن،اما بعضی تجاریها اونقد بزرگ میشن که دیگه نمیشه کاریش کرد.وبخاطر واحدهای بالاش ممکنه نشه نورگیر گذاشت.حالا نمیدونم اگه نورگیر واحدهای بالا روی این فضا باشه میشه آوردش تا همکف یا نه.
اتاق مدیریت چهطور؟ باید نورطبیعی بگیرد؟؟
آره نورمیخواد

آخرین ویرایش:

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
ینی باید طوری باشه که ماشین بتونه داخل حیاط جلوی خونه هم بیاد؟پس یا باید 2تا ماشین ماشین رو بزاریم یا اینکه رمپو از همون ابتدا شروع نکنیم و ببریم عقب؟

اون 4متر حیاطه،میدونی 3متر برای آتشنشانی بذاری و
واز 3به بعد رمپو شروع کنی،تواین مورد همکفو 1.20 بیاری بالا.
یه راه دیگه هم که هست ،اینه که از اول حیاط رمپو شروع کنی و همکفو فک کنم باید 60 سانت بیاری بالا.
که اولی باید بهتر باشه،البته باتجربه ها باید نظر بدن.

setayesh1234

عضو جدید
دوستان آزمون اسفند 91
.
پلان پارکینگ:
در انباری ایراد داره به داخل باز شه؟
فاصله ی دوتا انبار سمت چپ با فضای پارک 60 سانته... کافیه؟
ستون 40 سانتی که ایراد نداره؟

با اجازه خانم ایس دریم دوتا سوال دارم که می خام رو طرح شما بپرسم
1 من ستونام رو در تمرینام تا حالا 40در 40 می گرفتم و با کس پلم هم این مدلی شده که گرفتم با توجه با شانه گیر بودن پله بهتر نیست ستونا رو فلزی بگیرم؟؟؟؟؟؟چون گاهی 20 سانتم 20 سانته
2 برا دو تا پارکینگ همه جا نوشته 4.5 در 5 ولی گاهی لازمه باشه 5در 5 ؟در این پلان 4.5 در 5 گرفته درسته؟اصن اون خط چینی که برا دو تا ماشین می کشیم 4.5 در 5 باشه یا 5.5 ؟؟؟؟؟؟؟
لطفا به این دو تا سوالم جوب بدین برام خیلی مهمه بدونم

nosh

عضو جدید
با اجازه خانم ایس دریم دوتا سوال دارم که می خام رو طرح شما بپرسم
1 من ستونام رو در تمرینام تا حالا 40در 40 می گرفتم و با کس پلم هم این مدلی شده که گرفتم با توجه با شانه گیر بودن پله بهتر نیست ستونا رو فلزی بگیرم؟؟؟؟؟؟چون گاهی 20 سانتم 20 سانته
2 برا دو تا پارکینگ همه جا نوشته 4.5 در 5 ولی گاهی لازمه باشه 5در 5 ؟در این پلان 4.5 در 5 گرفته درسته؟اصن اون خط چینی که برا دو تا ماشین می کشیم 4.5 در 5 باشه یا 5.5 ؟؟؟؟؟؟؟
لطفا به این دو تا سوالم جوب بدین برام خیلی مهمه بدونم

با این تعداد طبقات محدود تو سوالات گذشته فلزی بگیرید بهتره ....25*25یا نهایت 30*30 فلزی بگیرید....سعی کنید از حداقل ها تا حد امکان بیشتر بگیرید4.5 استاندارده ولی وقتی دوطرف دیواره بهتره بیشتر بگیرید تا جایی که بهتون فضا میده..........موفق باشید

ج.ع

عضو جدید
خواهش میکنم:D

آره نورمیخواد

ممنون از جوابتون. در مورد پله ها که پرسیدین این مربوط میشد به سوال آبان 93 که تو اشراق اومده باکس پله طبقه همکف به اول رو 4 بازو ئه در نظر گرفته و بازوها رو 5 تایی و 9 تایی گذاشته. حالا سوال شد برام رو چه حسابی 5 و 9؟ یعنی مثلا 4 و 10 تایی بگیریم سرگیر میشه آیا؟؟؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.