تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیز میشه راهنمای کنید؟
1-یکی ازدوستان گفته بود اگه از 3طرف نورگیری داشته باشیم،گذاشتن نورگیرباعث مردودی میشه.آیا واقعا همینطوره؟
2-درکارهای دوسرنورگیرفاصله دوپنجره 16 متریاکمترباشه گذاشتن نورگیرنمره منفی دارد.میشه این موضوع باز بشه؟
3-درب دوبندخودبسته شومحافظ دربرابر حریق به مدت حداقل 20دقیقه یا 1ساعت بنویسیم؟
با تشکر.

modabber.23

عضو جدید
دوستان عزیز میشه راهنمای کنید؟
1-یکی ازدوستان گفته بود اگه از 3طرف نورگیری داشته باشیم،گذاشتن نورگیرباعث مردودی میشه.آیا واقعا همینطوره؟
2-درکارهای دوسرنورگیرفاصله دوپنجره 16 متریاکمترباشه گذاشتن نورگیرنمره منفی دارد.میشه این موضوع باز بشه؟
3-درب دوبندخودبسته شومحافظ دربرابر حریق به مدت حداقل 20دقیقه یا 1ساعت بنویسیم؟
با تشکر.
بخاطر این این حرف رو در مورد نورگیر زدن که خود بر های نورگیر احتمالا جوابگوی نور فضا ها هست! از یک طرفم مث آزمون قبی ممکنه زمینی بدن که از دو طرفم نورگیر داشته باشه ولی بدون نورگیرم قایب حل نباشه! بستگی داره به طرحتون!
چون حداکثر عمق نورگیر 8 متره میگن اگه از دو سر نورگیر باشه نور تا ته فضاها میرسه احتمالا و نیازی به نورگیر نخواهیم داشت.
در خود بسته شو حداقل یک ساعت مقاوم در برابر حریق

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
بخاطر این این حرف رو در مورد نورگیر زدن که خود بر های نورگیر احتمالا جوابگوی نور فضا ها هست! از یک طرفم مث آزمون قبی ممکنه زمینی بدن که از دو طرفم نورگیر داشته باشه ولی بدون نورگیرم قایب حل نباشه! بستگی داره به طرحتون!
چون حداکثر عمق نورگیر 8 متره میگن اگه از دو سر نورگیر باشه نور تا ته فضاها میرسه احتمالا و نیازی به نورگیر نخواهیم داشت.
در خود بسته شو حداقل یک ساعت مقاوم در برابر حریق
مگه 7 متر نیس؟؟؟
هلوووو کتابو ضابطه رو وردارو بیااا...
:D

modabber.23

عضو جدید
مگه 7 متر نیس؟؟؟
هلوووو کتابو ضابطه رو وردارو بیااا...
:D

نور جبهه شمالی و جنوبی با هم فرق می کنه!
جبهه جنوبی تا 8.5 مترم ممکنه باشه
جبهه شمالی 6.5 متر
خلاصش می کنن می گن 7 متر!
آخه فصل به فصلم عمق نفوذ نور خورشدی فرق داره واقعا نمیشه عدد قطعی براش گفت اینا همه حدودین و برا اینه که حداکثر فضاها قادر به داشتن نور طبیعی باشن!
رو عددا زیاد کلید نکنی بهتره ههههههه این البته نظر منه! فقط حدود درست باشه کافیه!

modabber.23

عضو جدید
من بار سفر بستم دارم میره به شهری که حوزم اونجاست....
اگه بتونم میام باز اگه نه که حلال بفرمایید و دعا کنین برام
منم قطعاااا شما رو دعا می کنم
موفق باشید همگی
نفس عمیق نفس عمیق نس عمیییییییییییییق

واتو واتو

عضو جدید
دوستان عزيز
اگه همکف جا براى دسترسى به حياط کم باشه ميشه از زير زمين داد؟
بعد پله هاى حياط رو داخل زيربنا بزنيم يا بيرون تو حياط؟

manoom

عضو جدید
دوستان عزيز

تا چایی که من میدونم هم از هم کف باید به حیاط دیترسی بدیم هم از زیرزمین.
پله ها رو اگه فضانداشتی بیار تو حیاط.

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دوستان عزيز

پله های همکف به حیاط فقط جهت دسترسیه،
ولی زیرزمین به حیاط،دومین راه خروج افراد پیاده مطابق مبحث 3 هستش

manoom

عضو جدید
من بار سفر بستم دارم میره به شهری که حوزم اونجاست....
اگه بتونم میام باز اگه نه که حلال بفرمایید و دعا کنین برام
منم قطعاااا شما رو دعا می کنم
موفق باشید همگی
نفس عمیق نفس عمیق نس عمیییییییییییییق

موفق باشید.توکلتون به خدا باشه.فقط به خدا.اینطوری میتونید بدون استرس برید سر جلسه.
نفس عمیق نفس عمیق

rohi58

عضو جدید
نور جبهه شمالی و جنوبی با هم فرق می کنه!
جبهه جنوبی تا 8.5 مترم ممکنه باشه
جبهه شمالی 6.5 متر
خلاصش می کنن می گن 7 متر!
آخه فصل به فصلم عمق نفوذ نور خورشدی فرق داره واقعا نمیشه عدد قطعی براش گفت اینا همه حدودین و برا اینه که حداکثر فضاها قادر به داشتن نور طبیعی باشن!
رو عددا زیاد کلید نکنی بهتره ههههههه این البته نظر منه! فقط حدود درست باشه کافیه!

چی حدودیه مگه مبحث 4 چاپ 92 رو نخوندی.

بانوبانو

عضو جدید
دقیقش چنده دوست عزیز؟

اگه طول بنا(سطح اشغال)کمتراز14مترباشه دیگه نمیتونیم نورگیرداشته باشیم،درسته؟

ص 59 مبحث 4 سال 92

عمق نورگیری برای هر فضا حداکثر 7 متر است.
با این وجود ممکن است اگر طوبل بنا کمتر از 14 متر باشد نیاز به نورگیر داشته باشیم . بستگی به نوع طراحی و تعداد واحدها دارد.

با آرزوی موفقیت برای همه شما در روز آزمون

fereshte2013

عضو جدید
دوستان این خط چین پله ها باید رعایت بشه یا نه؟؟؟؟؟؟تو کار عارفه جون ندیدم .:(
(توی زیرزمین 4-5 تا پله اول یا همون1/3 یا به ارتفاع 1.2 رو خطوط پله کامل و بقیه خط چین ک فلش راه پله از اولین پله ادامه داره تا اولین پله ک خط چین میشه
توی همکف همین داستانه فزقش با زیر زمینه اینه ک فلش رو تا انتهای بازوی دوم ادامه میدیم
توی آخرین پله هم همه پله ها دیده میشه پس باید همه رو کامل کشید خط فلش هم از اول تا آخر ادامه پیدا میکنه.....)

holooooooo

کاربر ممتاز
دوستان این خط چین پله ها باید رعایت بشه یا نه؟؟؟؟؟؟تو کار عارفه جون ندیدم .:(
(توی زیرزمین 4-5 تا پله اول یا همون1/3 یا به ارتفاع 1.2 رو خطوط پله کامل و بقیه خط چین ک فلش راه پله از اولین پله ادامه داره تا اولین پله ک خط چین میشه
توی همکف همین داستانه فزقش با زیر زمینه اینه ک فلش رو تا انتهای بازوی دوم ادامه میدیم
توی آخرین پله هم همه پله ها دیده میشه پس باید همه رو کامل کشید خط فلش هم از اول تا آخر ادامه پیدا میکنه.....)
آره بذاری بهتره، ولی انقدر چیزای مهمتر هست که مثل حل پارکینگا،
رعایت سازه تو نورگیرو ....
که این ریزه کاریا گویا دیده نمیشه

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
شدم 25 دقیق ایمان جان ، به قولی خورد به تیرک ولی رف تو گل :D
ایول مهم اینه که گل شده /اتفاقا هیجان این جور گلها که اولش توپ به تیرک میخوره خیلی بیشتره
ولی ایکاش مهندس حداقل طرح پارکینگ و همکفتو میذاشتی دقیق هم نمیخواییم میدونم حوصله میخواد اگه یادته شماتیک بزارش /البته اگه مقدوره و وقتشو دارین /ممنون

fereshte2013

عضو جدید
آره بذاری بهتره، ولی انقدر چیزای مهمتر هست که مثل حل پارکینگا،
رعایت سازه تو نورگیرو ....
که این ریزه کاریا گویا دیده نمیشه

مرسی هلوی عزیزم که به سوالاتم جواب میدی :w27: ی سوال دیگه ارتفاع خرپشته و ضخامت سقفش چقدره ؟ و دیوار اطراف تراس رو 10 میگیرن یا 20؟؟

holooooooo

کاربر ممتاز
مرسی هلوی عزیزم که به سوالاتم جواب میدی :w27: ی سوال دیگه ارتفاع خرپشته و ضخامت سقفش چقدره ؟ و دیوار اطراف تراس رو 10 میگیرن یا 20؟؟

سقف خرپشته ضخامتش مثل طبقات،ارتفاعش برابر با ارتفاع موتورخانه آسانسور برابره، 2.7 مفید،
ضخامتشو 10،
خواهش میکنم دوست من

yas..

عضو جدید
مبحث 11 مبحث صنعتی سازی ساختمانه. , و کاربردش تو انبوه سازیه. مسایل مطرح شده توش بدرد طراحی فاز 1 نمی خوره! مگر اینکه: تو صورت سوال ذکر بشه طراحی برای ساخت صنعتی!!! اونوقته که کارمون در میاد ، بهترین روش طراحی برا ساخت صنعتی استفاده از مدول های طراحیه! خیلی بحثه جالبیه کلا پیش ساخته سازی و طراحی برای ساخت صنعتی! طراحیشم سخت نیست و آسونه! ولی خیلی بعیده که اینجوری بدن ...چون باید یه پیش زمینه ی ذهنی داشته باشی همین جوری از صفر بشینی به طراحیش یک کم گیج کننده است و خیلی راحت بیراهه میره آدم! تو پیش ساختگی و ساخت صنعتی اندازه همه قطعاااتتتت کاملا مشخصه و تیپ هم تکرار میشن چه واحد 120 متری بخوای چه 60 متری اندازه های پایه عوض نمیشه حالا فرصت کنم بعدا مفصل دربارش مینویسم تو انجمن نمونه های آکادمیک طراحیشم میذارم. الان که دیگه وقتش نیست.
تو طراحی با مدول یک عدد هایی اعداد کلیدی هستن!
10 و 30 سانت از مهمتریناشونن!
وقتی می خوای وسیله ی جدیدی به اتاق مدول دار اضافه کنی 10 سانت 10 سانت اتاق رو بزرگ میکنی تا جایی که وسیله ی جدید جا بشه! و کوچکترین وسیله ای که مدول داره پاتختیه که ابعاد حداقلش 30*30 هست. اکثر ابزار هایی که استفاده می کنیم اندازشون مضربی از همین 30 هستش. مثلا گاز 60*60 ماشین های ظرفشویی و لباسشویی حداقل ارتفاع کابینت که 90 هست کف پنجره ها تو طراحی صنعتی 90 گرفته میشه و ... همشون مضربی از 30 هستن و همین باعث میشه که بتونیم با مدول یک ساختمان رو صنعتی و پیش ساخته بسازیم.

البته ناگفته نماند عددهای دیگه رو هم میتونین مدول پایه بگیرین! مثلا با مضربهای 15 کار کنین ولی این 30 که گفتم یه هوا راحتتره! باهاش بهتر میشه کار کرد!

مبحث 8: درباره اجراست. ساخت ساختمان با استفاده از مصالح بنایی. اینم خوب برای طراحی در صورتی کاردبرد داره که تصمیم گرفته باشی با مصالح بنایی ساختمون و بسازی و از دیوار باربر استفاده کنی!
اگه موضوع ویلا باشه میشه ازش استفاده کرد بیشتر. چون حداکثر طبقاتش 2 بدون احتساب زیر زمینه!
تو پلان دیوار هاتون باید رو هم باشن تقریبا چون باربرن و ستونی ندارن که بار و به زمین منتقل کنه پس باید به محل دیواراتون خیلی دقت کنین! دیوار جدا کننده 10سانتی یا همون تیغه میتونین بذارین عیبی نداره! کلاف و شناژ بتنی هم هر جا گیر کردین می ذارین که حالتی شبیه تیر داره و میتونه کمک کنه به انتقال بار!
بجز اون تو رسم یک کم فنی تر مقطع میتونه کمک کننده باشه چون اگه جایی شناژ دارین بهتره بهش اشاره کنین تو مقطع مثلا تو پاگرد فرعی پله شناژ میذارن زیرز سرش و بارشو میذارن رو دیوار باربر گفتم که ستون ندارم تا بارو منتقل کنن به ستون! البته حداکثر هر 5 متر یکبار کلاف قایم میبندن تو دیوارها (شناژ قایم) که حجم میلگرد و بتن توش کمتره و البته کار ستون و کم و بیش انجام میده ولی نه کامل کارش اینه که با کلاف افقی با هم کل ساختمون و یکپارچه می کنن و باعث میشن همه جای ساختمون تو زلزله و بلایای طبیعی مثل یک سیستم یکپارچه عمل کنه و هر طرف برا خودش نره!
سلام,تشکر فراوان به خاطر توضیحاتی که دادین ولی به نظر میرسه توی آزمون کاربردی نداشته باشن.فکر کنم بیشتر میخوان دیوارهای پیش ساخته دوجداره را تو طراحی در نظر بگیریم.

manoom

عضو جدید
من خیلی استرس دارم:( خدا کنه سوال غافلگیرمون نکنه و مثل روال این چند دوره باشه

rahim.k

عضو جدید
مبحث چهارم : پارکینگ و رمپ (5)

اگر بخواهیم در مسیر رمپ گردش ایجاد کنیم به دو صورت امکانپذیر میباشد:
1) اگر جهت رمپ با زاویه 90 درجه یا بیشتر تغییر پیدا کند باید در محل تغییر جهت رمپ یک ایستگاه به صورت مربع 5 در 5 متر(بدون شیب) ایجاد شود.
مشاهده پیوست 222285

2) محل گردش به صورت رمپ با شعاع گردش 6.5 متر
مشاهده پیوست 222286

همچنین طبق ضوابط آتشنشانی حتیالامکان باید رمپ از بر زمین 2.5 متر فاضله داشته باشد و سپس شروع شود. ولی در زمانی که رعایت این فاصله، در طراحی سخت و مشکلزا باشد، میتوان رمپ را بر زمین نیز شروع کرد.

تعداد پارکینگهای مورد نیاز برای واحدهای مختلف:

مسکونی:
تا 150 مترمربع 1 پارکینگ
151 مترمربع تا 250 مترمربع 2 پارکینگ
بیش از 250 متر مربع 3 پارکینگ

تجاری : تا 25 مترمربع 1 پارکینگ

اداری : تا 50مترمربع 1 پارکینگ

خدماتی : تا 100 مترمربع 1 پارکینگ

البته دوستان در نظر داشته باشید که در آزمون نظام مهندسی تعداد پارکینگ رو معمولا مشخص می کنند.

سلام به همه
طول رمپ رو وقتی با شعاع گردش می کنه چطور حساب میشه؟

holooooooo

کاربر ممتاز
سلام به همه
طول رمپ رو وقتی با شعاع گردش می کنه چطور حساب میشه؟

ربع دایره اس،
عرض رمپ 3.5،شعاع گردش 6.5
شعاع داخلی4.75
شعاع خارجی 8.25
طول رمپم 10.21
با اتوکد بکشین متوجه میشین

Unique.f

عضو جدید
منم یه اسکیس مانند کوچیک زدم ازش!
خود بخود اینجوری می شه! تو طبقه همکف پارکینگ و انباری و فضای ورودی و بازی بچه ها می شه یک لطفیم کرد و برا بچه ها سرویس هم گذاشت!
بعد تو تراز بعدی که طبقه اول باشه فضاهای عمومی + خواب مهمان
بعد تو تراز 2 خواب ها و فضا های خصوص
تراز 1 یک مقدار از 100 متر بیشتر فضا می خواد که با توجه به ویلایی بودن فضا و اینکه دستمون تو طراحی بازه (چون کل متراز خواسته شده 180 و سطح طراحی 169 متره) قشنگ میتونیم شکست پیش آمدگی تراس ووید همه چی بذاریم!

فقط یه چیزی! استنباط آقای صدیق این بوده که کلا از این پله فقط می شه رفت بالا یا پله تغییر تراز توی خود واحد رو جاشو تغییر دادن؟ چون تو اینجور کارا قشنگ میشه از پله به عنوان المان اون وسط مسطا استفاده کرد!

نه برای رفتن از تراز یک به دو توی واحدیه پله دو بازوی معمولی در نظر گرفته شده

Unique.f

عضو جدید
مشکل ستون c5 رو نمیفهمم مشکلی نداره!
خوبه کارت، فقط یه سرویسی کنار باکس پلت داری، اونو داکتشو بیار سمت دیوار باکس پله تو کنج، تو طبقه ی بالا مثل وصله شده،
کارت خوب بود دوستم...
در مورد اینکه طبقه 4 رو فقط رو یکی از واحدا در نظر گرفت، اینطوری به نظرت فرق چندانی با طبقه ی پایینیی میکنه؟!! همونو بر میداریم کپی پیست میکنیم دیگه، به نظرم صورت سوال میخواد که یه واحده سه خوابه ی بزرگ داشته باشیم
فقط، یه پارکینگ کم در آوردی!
7 تا میخواد الان سواو دیدم من خودم اینکارو نزدم
هلو جون دقیقا همون جایی ستون c5 هست جای پارک ماشین هفتم بوده ولی بعد دید ای ستون باید به آکس 4 نزدیک بشه و از محدوده پارک ماشین هفت بره به لبه این محدوده.برای همین یا باید تنها این ستون رو از آکس 5 خارج می کردم و به آکس 4 نزدیک میردم یا هم اینکه کلا آکس پنج رو بالا میبردم.اما توی این حالت دیگه آکس 5 سر پخ قرار نمیگرفت.
حالا سوال من اینه.
1.خارج کردن یه ستون از آکسش و تعریف آکس جدید برای اون اشتباهه یا نمره منفی داره؟
2.وقتی پخ داریم مثل اینجا باید دو سر پخ ستون باشه یا اینکه میتونیم یه سرشو ستون نذاریم و یکم اونطرف تر ستونو قرار بدیم که وسط پارکینگ هفتم نیفته

Unique.f

عضو جدید
تو سوال گفته هر واحد باید همه از شمال و هم از جنوب نور بگیره پس واحدها باید در طول زمین باشند .

نگفته هر واحد. گفته در طراحی ساختمان نورگیری از شمال و جنوب حائز اهمیته
کله ساختمان نه هر واحد جدا.
که طبق این حتما باید از شمال سه متر حیاط خلوت میدادیم یا همین نورگیرها هم قبولن؟

yaghoobb

عضو جدید
[FONT=&quot]بچه ها من چند تا سوال داشتم اگه کسی میتونه کمک کنه ممنون میشم:[/FONT]​
[FONT=&quot]1.ارتفاع سنگ ازاره[/FONT]​
[FONT=&quot]2.فضای ابتدای ورودی رمپ چقر باید باشد[/FONT]​
[FONT=&quot]3.جهت ماشین ها در پارکینگ به جه سمتی باید باشد[/FONT]​
[FONT=&quot]4.آیا در پخ می توان پنجره ،در و ... داد.[/FONT]​
[FONT=&quot]5.آیا در پلان بام برای محاسبه شیب میتوانیم کد ارتفاعی های مختلف داشته باشیم.چون طولها با هم فرق میکند باید ارتفاع ابتدای کروم را متغیر بگیریم.[/FONT]​
[FONT=&quot]6.حداقل ابعاد انباری چقدر است و در باید به داخل انباری باز شود یا خارج.[/FONT]​
[FONT=&quot]7.خطچین روی پلان بام چیست[/FONT]​
[FONT=&quot]8.اندازه او کا بی در پنجره های مختلف.[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​

yaghoobb

عضو جدید
بچه ها من چند تا سوال داشتم اگه کسی میتونه کمک کنه ممنون میشم:
1.ارتفاع سنگ ازاره
2.فضای ابتدای ورودی رمپ چقر باید باشد
3.جهت ماشین ها در پارکینگ به جه سمتی باید باشد
4.آیا در پخ می توان پنجره ،در و ... داد.
5.آیا در پلان بام برای محاسبه شیب میتوانیم کد ارتفاعی های مختلف داشته باشیم.چون طولها با هم فرق میکند باید ارتفاع ابتدای کروم را متغیر بگیریم.
6.حداقل ابعاد انباری چقدر است و در باید به داخل انباری باز شود یا خارج.
7.خطچین روی پلان بام چیست
8.اندازه او کا بی در پنجره های مختلف.

MK6

کاربر بیش فعال
بچه ها حداقل و حداکثر عمق تراس رو تو کدوم ص مبحث 4 نوشتن هر چی میگردم نیست ممنون میشم راهنماییم کنید لطفا.

وضعیت
موضوع بسته شده است.