تمرین گروهی آزمون طراحــی - مرداد 94

تمرین گروهی آزمون طراحــی - مرداد 94

• مجموع رای دهندگان
    74
وضعیت
موضوع بسته شده است.

mane1

عضو جدید
مطمئنید؟ فکر نمیکنم انقد زیاد باشه. من 80 سانت میدونستم ولی اخیرا شنیدم باید 65 سانت اضافه کرد.
به ازای هر یک متر با شیب 10 درصد 0.33 متر به طول رمپی که از محاسبه 15% بدست آمده اضافه یشه

آخرین ویرایش:

مبینا.

عضو جدید
اینجا کسی نیست در مورد دوبلکس توضیح بده؟اختلاف سطح دو تراز چقدره در دوبلکس؟

من عکس کارهام هرکاری کردم نشد که بزارم.اما یه توضیح میدم لطفا اگه میتونین نطر بدین .برای خرداد و ابان 93 من از 2 باکس پله 3.23 استفاده کردم.. از زیرزمین و همکف تعدادی پله قرار دادم تا به تراز برسم.مثلا همکف لابیم در ابان در تراز 1.67 قرار گرفت ایا اینطوری ایرادی نداره؟

آخرین ویرایش:

mane1

عضو جدید
مبحث چهار رو بخش پارکینگ مطالعه بفررمایید ...گفته شده دو خودرو بین دو دیوار عرض 5 متر کفایت میکنه
در مبحث 4 غیر از حالت انفرادی در موردحالت بودن دیوار در کنار خودرو (دوخودرو به بالا )مطلبی نگفته
http://s3.picofile.com/file/8199332068/IMG_4476.JPG

سلام، آقای صمصام گفتن : در صورتیکه پارکینگ بصورت انفرادی حد فاصل دو دیوار قرار گیرد باید عرض آن را 3 متر در نظر گرفت. لازم به ذکر است دو پارکینگ و سه پارکینگ مشمول این قاعده نمی باشد.
رفتم توجزوه ها دیدم این قاعده که گفتم را جناب صمصام نفرموده بودند بلکه جناب هاشمی فرموده بودند

آخرین ویرایش:

MK6

کاربر بیش فعال
اینجا کسی نیست در مورد دوبلکس توضیح بده؟اختلاف سطح دو تراز چقدره در دوبلکس؟

من عکس کارهام هرکاری کردم نشد که بزارم.اما یه توضیح میدم لطفا اگه میتونین نطر بدین .برای خرداد و ابان 93 من از 2 باکس پله 3.23 استفاده کردم.. از زیرزمین و همکف تعدادی پله قرار دادم تا به تراز برسم.مثلا همکف لابیم در ابان در تراز 1.67 قرار گرفت ایا اینطوری ایرادی نداره؟

در مورد سوال دوبلکستون دقیقا مثل پله معمولی هست یعنی تمام نکاتی که در مورد پله رعایت میکنید توی دوبلکسم همینطوری با این تفاوت که توی دوبلکس بحث void مطرحه، و اینکه معمولا فضاهای خصوصی رو در طبقه بالا در نظر میگیرن(خواب)، ولی فضاهای عمومی مثل پذیرایی، آشپزخانه و خواب میهمان تو طبقه پایین در نظر گرفته میشه، و برای اختلاف سطح حداقل ارتفاع 3 متر رو رعایت کنید امیدوارم جواب سوالتون رو توضیح داده باشم.

در مورد سوال دومتون دقیق توضیح بدید مثلا خرداد 93 از کف چندتا پله رفتید تا به طبقه همکف برسید؟؟ همینطور در مورد آبان؟؟ تا بتونیم درست نظر بدیم.

rahmati8829

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان اگه نورگیر بذاریم فاصله پنجره های رو بروی هم یا باید 4 یا 6 باشه. حالا اگه داخل نورگیر بخواییم کنار هم برای یک واحد ویا دو واحد جدا گانه پنجره بذاریم ضوابطش چی میشه؟ داخل مبحث 4پیدا نکردم.

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دوستان اگه نورگیر بذاریم فاصله پنجره های رو بروی هم یا باید 4 یا 6 باشه. حالا اگه داخل نورگیر بخواییم کنار هم برای یک واحد ویا دو واحد جدا گانه پنجره بذاریم ضوابطش چی میشه؟ داخل مبحث 4پیدا نکردم.
در صورتی که دو فضای اصلی باشه دو طرف یعنی 2 خواب ... یا یه خواب یه پذیرایی فاصله میشه 6 متر ...
اگر یه فرعی یه اصلی باشه مثلا آشپزخونه و خواب میشه 4 متر ...
سوال دومتونو متوجه نشدم منظورتون رو اون یکی ضلعه نورگیره؟ برا یه واحد چه دو واحد مشکلی نیس ولی برا یه واحد به نظرمن مثلا برا دو فضا قراار باشه نور بگیرید باید نورگیر بزرگتر شه

افروغ

عضو جدید

(اگه منظورتون اون پنجره پایینی توی شکل هست) منم یه بار این سوالو پرسیدم ، دوستان گفتن وقتی تو عرض پنجره داری،مجاز نیست تو طول پنجره بدی.....یعنی اون آشپزخونه نمیتونه از این پاسیو نور بگیره

حالا اگه فقط اتاق واحد سمت چپ و آشپزخونه واحد سمت راست،به همین شکل بخوان نور بگیرن( پنجره اتاق تو عرض پاسیو ، پنجره آشپزخونه تو طول پاسیو)،چطور میشه؟!!!

پیوست ها

• 17.jpg
    17.jpg
    12.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

zeinab_m2

عضو جدید
سلام مهندس
اشکالات پلان پارکینگ:اون فضای 5 در 5 رمپ اشتباهه و باید شعاع گردش رو بکشین ماشین اونجا نمیتونه بچرخه.دو تا ماشین رو بچسبونید به دیوار و جای انبار رو عوض کنید.انباری میتونه 1.2 در 1.5 باشه.
اشکالات پلان همکف: ورودی رو از طرف 0.00 بدین شیب ورودی رو محاسبه نکردین.تعداد پله ها رو چه جوری حساب کردین برای رسیدن به طبقه ی اول؟ارتفاع تجاری رو در نظر نگرفتین...

آخرین ویرایش:

faza@bana

عضو جدید
سلام و وقت به خیر
1-.ببخشید تو یکی از جزوه ها خوندم که اگه زمین از 3 طرف نور بگیره ؛اگه در پلان نور گیر بزاری اشتباهه؛حالا اون ضلع که نور نداره طولش 23 متر و عمق نور گیری حداکثر 8 متره به نظرتون نباید نور گیر بزاریم ؟
2-اگر امکان گذاشتن پنجره به سرویس بهداشتی و تهویه طبیعی باشهباز نیاز به داکت هست یا نه؟

3-میگن اگه قراره تعداد پله رو کم کنید از پله های ابتدایی و از یک بازو کم کنید این جمله فقط برا پله های پارکینگ {زیر زمین }شامل میشه یا در طبقات هم این شرایط صدق میکنه ؟{یعنی ما در پله های طبقات اگه یه بازو 10پله داشته باشه وبازوی دیگه 6 پله غلط هستش}
ممنون از راهنماییتون

smosalli

عضو جدید
درباره نیم طبقه تو مبحث1 صفحه54 گفته که :
میان طبقه
طبقه ای واقع بین هر یک از طبقات اصلی ساختمان که حداکثر یک سوم مساحت طبقه زیر خود را داشته باشد.

(البته اصلش تو مبحث3 صفحه13 هست.)

آخرین ویرایش:

holooooooo

کاربر ممتاز
سلام دوستان
سرگيري رمپ ايستگاه دار چجوري حساب ميشه.؟
فرقی نداره از انتهای رمپ 3.33 باید بیای
فقط کاری به ایستگاره نداری
مثلا اگر بعد از ایستگاه 2.5 داری ... قبل از ایستگاه هم 0.83 باید کم کنی

مبینا.

عضو جدید
در مورد سوال دوبلکستون دقیقا مثل پله معمولی هست یعنی تمام نکاتی که در مورد پله رعایت میکنید توی دوبلکسم همینطوری با این تفاوت که توی دوبلکس بحث void مطرحه، و اینکه معمولا فضاهای خصوصی رو در طبقه بالا در نظر میگیرن(خواب)، ولی فضاهای عمومی مثل پذیرایی، آشپزخانه و خواب میهمان تو طبقه پایین در نظر گرفته میشه، و برای اختلاف سطح حداقل ارتفاع 3 متر رو رعایت کنید امیدوارم جواب سوالتون رو توضیح داده باشم.

در مورد سوال دومتون دقیق توضیح بدید مثلا خرداد 93 از کف چندتا پله رفتید تا به طبقه همکف برسید؟؟ همینطور در مورد آبان؟؟ تا بتونیم درست نظر بدیم.
ممنون از توضیحتون :smile:متوجه شدم یعنی دوبلکس یعنی همون 1 طبقه میریم بالا ولی voidداره.. برای امتحان ابان 93از تراز 2.60_ در زیرزمین 5پله زدم به تراز 1.56_رسیدم بعد یه باکس پله به ارتفاع 3.23 رفتم بالا به تراز 1.67+ یعنی در همکف رسیدم ....یعنی لابی مسکونیم دهمکف در تراز 1.67+قرار رگرفت که افراد مسکونی ازقسمت 0.5_با 14 پله به همکف یعنی تراز1.67+میرسن البته موضوع ستون گذاریش فکر میکنم حل شد.برای خرداد شبیه همین کار انجام دادم.ایا اینطوری قابل قبوله؟

ha@sa

عضو جدید

دوست عزیز سلام . اختلاف سطح 3 متر برای دوبلکس ؟!!!!!!!!!!!!!!!والا من واسه ازمونای قبل یه بار کار کردم اختلاف ترازهامم هم 3 متر بود یچه ها باشگاه گفتن اشتباه و اختلاف تراز شون تقریبا 5 تا پله بود بین فضای عمومی و خصوصی . میشه منو راهنمایی کنید ومن واقعا گیج شدم:(:confused:

ha@sa

عضو جدید
سلام مهندس
اشکالات پلان پارکینگ:اون فضای 5 در 5 رمپ اشتباهه و باید شعاع گردش رو بکشین ماشین اونجا نمیتونه بچرخه . دوست عزیز ممنون بابت وقتی که گذاشتین ولی تا جایی که خوندم فضای مربعی 5*5 برای چرخشه کافیه دیگه
دو تا ماشین رو بچسبونید به دیوار و جای انبار رو عوض کنید.انباری میتونه 1.2 در 1.5 باشه.بله حق با شماست اصلاحش میکنم
اشکالات پلان همکف: ورودی رو از طرف 0.00 بدین شیب ورودی رو محاسبه نکردین والا منم از طرف 000 ورودی رو دادم اما باببت اون یه مقدار شیب تو کار خیلی از دوستان حتی قبولی ها همون جور ک من گرفتم گرفتن اما بازم چشم اصلاح میکنم
تعداد پله ها رو چه جوری حساب کردین برای رسیدن به طبقه ی اول؟ارتفاع تجاری رو در نظر نگرفتین..یه پله 4 بازو با 28 تاپله 17 سانتی . یه کم هول هولی شد . فک کنم دوستانو ه اشتباه انداختم

تشکر دوباره

ha@sa

عضو جدید
دوستان سلام همگی خسته نباشید . ازمون اذر سال نود دو رو طرح زدم . اگه نقدش کنید ممنون میشم DSC_0002-1[1].jpgDSC_0001-1[2].jpg

مبینا.

عضو جدید
کارتون خوبه...فقط برای باکس پله واسانسور گویا فقط باکس پله نیاز به در داره اون در دوم احتمالا اضافیه.یا شاید هم ضرورتی نباشه باز اگر اشتباه میکنم افراد توضیح بدن...از بابت پلانها خوبه که طوری طراحی کردین که نیاز به پاسیو نبوده اما اندازه اش نمیدونم فقط اینکه فاصله نورگیری از پنجره تا انتهای فضاییکه باید بهش نور برسه تا 7 متره...برای شیب بندی هم وقتی شیبهای مخالف دارین یه خط گویا باید بکشین یعنی از خط خرپشته خط بکشین تا پایین.....یه سوالاتی هم پیش اومده برام.. شما یه داکت برا سرویسهای واحدها گذاشتین ایا میشه یه داکت برای 2 واحد باشه؟اگر برای تهویه یه پنجره به داکت بزنن واحدها به هم دید پیدا میکنن...این چطوریه؟؟سوال دیگه اینکه تو کارها دیدم برای شیب بندی هاشور میزنن ایا مربوط به سنگ جان پناهه؟از بابت دوبلکس هم گفتین بنطر میاد حرف شما درسته اگر 3 متر بره بالا میشه 1 طبقه چرا پس میگن دوبلکس؟اگر میشه در مورد دوبلکس افراد توضیح بدین که اطمینان حاصل بشه....فقط اگر میشه کارهاتون تو یه تاپیک قرار بدین تا افراد برای دیدن کارها مجبور به باز کردن صفحات زیاد نشن...

آخرین ویرایش:

b_arch_5

کاربر بیش فعال
بچه ها پاسخنامه اشراق رمپ آبان ٩٣ رو چجوري حل كرده.؟
طوله رمپ شده ٩.٨٦

holooooooo

کاربر ممتاز
دوستان سلام همگی خسته نباشید . ازمون اذر سال نود دو رو طرح زدم . اگه نقدش کنید ممنون میشم مشاهده پیوست 246577مشاهده پیوست 246576
تو هم کف لابیه آسانسور نیاز به در نداره
فقط باکس پله در داشته باشه اونم رو به بیرون باز بشه حتما
ترسیم پله از خط برش به بعد فقط در زیرزمین به صورت خط پین در بقیه طبقات فقط خط برشو بذارین و تمامیه خطوط به صورت خط باشن
در تاسیسات رو به بیرون باز شود و دیواراشو هاشور بزنین بنویسین ضد حریق
تو طبقات عمق نورگیری 7 متر براشما زیاد شده
عمق تراساتون چقدره؟ زیاده انگار و اینکه چرا جلوشو دیوار کشیدین!

rahmati8829

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
(اگه منظورتون اون پنجره پایینی توی شکل هست) منم یه بار این سوالو پرسیدم ، دوستان گفتن وقتی تو عرض پنجره داری،مجاز نیست تو طول پنجره بدی.....یعنی اون آشپزخونه نمیتونه از این پاسیو نور بگیره

حالا اگه فقط اتاق واحد سمت چپ و آشپزخونه واحد سمت راست،به همین شکل بخوان نور بگیرن( پنجره اتاق تو عرض پاسیو ، پنجره آشپزخونه تو طول پاسیو)،چطور میشه؟!!!

تو مبحث 4 که ننوشته که نمیشه. فقط زده پنجره روبروی هم! شما جای دیگه در موردش مطلبی دیدید؟

rahmati8829

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در صورتی که دو فضای اصلی باشه دو طرف یعنی 2 خواب ... یا یه خواب یه پذیرایی فاصله میشه 6 متر ...
اگر یه فرعی یه اصلی باشه مثلا آشپزخونه و خواب میشه 4 متر ...
سوال دومتونو متوجه نشدم منظورتون رو اون یکی ضلعه نورگیره؟ برا یه واحد چه دو واحد مشکلی نیس ولی برا یه واحد به نظرمن مثلا برا دو فضا قراار باشه نور بگیرید باید نورگیر بزرگتر شه

پس اگه مساحت رو زیاد کنیم میشه پنجره گذاشت؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.