[ تعیین راستا با یک نقطه معلوم ] روشهای پیاده سازی

After Life

عضو جدید
سلام چطوری میشه یک خط کاملا صاف از یک نقطه به نقطه دیگر در طول 15 متر رسم کرد ؟ محدوده زمین ما از یک نقطه مشخص هستش و حالا من میخوام 3 نقطه دیگه اش رو رسم کنم بدون اینکه حتی چند سانت این ور اون ور بشه حالا به این منظور چطوری میشه یه خط دقیقا صاف رو به طول 15 متر ادامه داد کسی میتونه کمک کنه؟

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام چطوری میشه یک خط کاملا صاف از یک نقطه به نقطه دیگر در طول 15 متر رسم کرد ؟ محدوده زمین ما از یک نقطه مشخص هستش و حالا من میخوام 3 نقطه دیگه اش رو رسم کنم بدون اینکه حتی چند سانت این ور اون ور بشه حالا به این منظور چطوری میشه یه خط دقیقا صاف رو به طول 15 متر ادامه داد کسی میتونه کمک کنه؟

با سلام ..........

ابتدا بایدعرض کنم ...........بهتر بود در تالار نقشه برداری این سوال رو مطرح می کردید......

بله با یک نقطه ................هیچ وقت به یک خط نمی رسیم...................... چون گفتید 15 متر پس میشه نتیجه گرفت نقطه دوم وجود داره .............. اما شما دقیق نمی دونید کجا می افته .................. چون شما محل دو نقطه دیگر رو نمی دونید............... پس باید از نقطه اول یک کمان به شعاع 15 متر بکش حالا باید فاصله نقطه سوم رو از نقطه اول داشته باشی ................که با این حساب یک کمان هم از این نقطه ترسیم میشه .................... تا اینجا فاصله فواصل از نقطه اول به دوم و سوم مشخص هستش ....فقط می مونه فاصله نقطه دوم از سوم ..که اگه فاصله این دو نقطه رو داشتین مشکل حله اما اگر فاصله نقطه دو م از سوم را نداریم با یک رابطه مثلثی که با داشتن اندازه دو ضلع از مثلث اندازه ضلع سوم رو میشه بدست بیاریم.................. بدرود.

After Life

عضو جدید
ممنون دوست عزیز اما متاسفانه هیچی نفهمیدم اصلا

الان زمین از یه نقطه محدوده اش مشخص هستش و حالا من میخوام از همین نقطه 15 متر برم جلو و نقطه بعدی رو مشخص کنم اما نمیدونم چطوری کاری کنم که نقطه اول و دوم دقیقا با هم تو یه راستا باشن
یعنی اگه یه خط از نقطه اول به دوم بکشی کاملا صاف باشه

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز اما متاسفانه هیچی نفهمیدم اصلا

الان زمین از یه نقطه محدوده اش مشخص هستش و حالا من میخوام از همین نقطه 15 متر برم جلو و نقطه بعدی رو مشخص کنم اما نمیدونم چطوری کاری کنم که نقطه اول و دوم دقیقا با هم تو یه راستا باشن
یعنی اگه یه خط از نقطه اول به دوم بکشی کاملا صاف باشه

با سلام
شما اگه محل نقطه دوم که 15 متر فاصله داره رو می دونید................. ابتدا یک ریسمان کار از نقطه اول در راستای نقطه دوم بکشید..................... حالا راستای کار مشخص است ...............15 متر در این راستا جدا کنید...........و رنگ بریزید............

البته مطلب بالایی که توضیح دادم کاربردی تر هستش ................... اما متوجه نشدید................ اگه فرصت داشتم ترسیم میکردم و فایلشو ضمیمه میکردم تا متوجه بشید................. ..

آخرین ویرایش:

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
در ادامه پست دوست خوبم رهپرداز بگم که
بهترین روش برای پیدا کردن دو نقطه در یک راستا ، در صورت نبود دوربین روش قراول رویه ، که اکثرا حتی اگه دوربینم باشه باز اول قراول روی میکنن.
نیازشم فقط اینه که 2 تا ژالن ( میله صاف به طول 1.8 متر ) که بازم در صورت نبودن میتونید از لوله آب با همین اندازه استفاده کنی.
روش کارم به این صورته ک شما یه ژالن رو روی نقطه اول میذاری و ژالن بعدی رو روی نقطه دومت که چون نقطه رو نداری تو همون فاصله 15 متری میذاری ، اونوقت از ژالن اول 1 متر فاصله میگیری و نگاه میکنی تا دو تا ژالن توی یه راستا باشن ، البته شما باید کاملا صاف و پشت ژالن باشی یعنی توی یه راستا تا دیدت هم درست باشه. بعد به کسی که ژالن دوم رو داره راهنمایی میکنی تا با ژالن توی نقطه اولت هم راستا بشه ( توی یه خط قرار گرفتن ) نقطه دومت رو پیدا میکنی . به همین راحتی

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
بهترین روش برای پیدا کردن دو نقطه در یک راستا ، در صورت نبود دوربین روش قراول رویه ، که اکثرا حتی اگه دوربینم باشه باز اول قراول روی میکنن.
نیازشم فقط اینه که 2 تا ژالن ( میله صاف به طول 1.8 متر ) که بازم در صورت نبودن میتونید از لوله آب با همین اندازه استفاده کنی.
روش کارم به این صورته ک شما یه ژالن رو روی نقطه اول میذاری و ژالن بعدی رو روی نقطه دومت که چون نقطه رو نداری تو همون فاصله 15 متری میذاری ، اونوقت از ژالن اول 1 متر فاصله میگیری و نگاه میکنی تا دو تا ژالن توی یه راستا باشن ، البته شما باید کاملا صاف و پشت ژالن باشی یعنی توی یه راستا تا دیدت هم درست باشه. بعد به کسی که ژالن دوم رو داره راهنمایی میکنی تا با ژالن توی نقطه اولت هم راستا بشه ( توی یه خط قرار گرفتن ) نقطه دومت رو پیدا میکنی . به همین راحتی

با سلام و تشکر...........

مهندس جان با یک نقطه معلوم که نمیشه ژالون گیری کرد...........................اگر بخواهیم با ژالون به راستا مورد نظر برسیم حتما باید دو نقطه معلوم داشته باشیم ................................ تا نقطه سوم رو در راستا قرار بدیم و پیدا کنیم
...........
با این حساب دوستمون با دو تا میخ میتونه کارشو راه بندازه...................به شرطی که محل نقطه دوم رو بدونه .............یک میخ میزنه روی نقطه اول که معلومه حالا سر مترو قلاب می کنه به سر میخ حالا در فاصله 15 متری میخ دوم رو میکوبه.......تمام..............

اما فکر نکنم دوستمون راستای و محل نقطه دوم رو بدونه ........................... در این صورت ساده ترین روش روش اول هستش ......................بدرود.

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید

ضمن تشكر از دوست گرانقدرم مهندس راه پرداز :gol:... دوست عزيزم نقشه اي كه قراره روي زمين پياده كنيد رو با مشخص كردن 4 نقطه گوشه زمين اينجا قرار بديد تا بهتر و دقيق تر بشه نظر داد .

اينجوري بدون نقشه نه ما منظور شما رو دقيق ميفهميم نه شما منظور ما رو ... :)

همچنين بايد شكل زمين مشخص بشه ... مستطيله ؟ ذوزنقه هست ؟ پس لطف كنيد يك پلان تقريبي از نقشه خودتون كه نقاط گوشه هاي زمين انديس گذاري شده , قرار بديد . ;)

آخرین ویرایش:

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز

وقتی نقطه دوم نداریم یعنی راستا هم نداریم که بتونیم ژالونهارو نسبت به اون راستا تنظیم کنیم
وگرنه 2 تا ژالون رو هر طور بزاریو از پشت اولی دومیو نگاه کنی یه راستا بهمون میده .
و این روش ، روش دقیقی هم نیست و برای بدست آوردن تقریبیه اگر که یه راستا داشته باشیم

After Life

عضو جدید
ممنون
ببینید قضیه خیلی روشنه الان عکس زیرو ببینید من میخوام از نقطه شماره 1 ( کوشه سمت چپ زمین ) یک خط بکشم به نقطه شماره 2 جوری که صاف باشه و ضلع سمت چپ زمین رو مشخص کنه
چون میخوام ساختمونی که میسازم کج نباشه و دقیقا صاف بشه ( ساختمون 2 واحده هست و حتی 3-4 سانت هم نمیخوام کم و زیاد بشه )

طول زمین 15 متره

TO.jpg

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون
ببینید قضیه خیلی روشنه الان عکس زیرو ببینید من میخوام از نقطه شماره 1 ( کوشه سمت چپ زمین ) یک خط بکشم به نقطه شماره 2 جوری که صاف باشه و ضلع سمت چپ زمین رو مشخص کنه
چون میخوام ساختمونی که میسازم کج نباشه و دقیقا صاف بشه ( ساختمون 2 واحده هست و حتی 3-4 سانت هم نمیخوام کم و زیاد بشه )

طول زمین 15 متره

مشاهده پیوست 151871

همون طور که مهندس RAHPARDAZ گفت فقط کافیه 2 تا میخ توو نقطه 1 و 2 بکوبی (میخ چوبی یا حتی میلگرد) ریسمانکار رو محکم ببند (تا میتونی محکم ببند که بازی نکنه و شکم نداشته باشه البته طول زیادی هم نیست که بخواد خودشو بندازه)
بعد روی ریسمانکار رو گچ بریز همین:smile:

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی برای پیدا کردن جای دقیق نقطه دومت باید از کانال آب (جدول شهرداری)، یا حتی کابل برق تیرهای چراغ برق یا دیوار همسایه و ... کمک بگیری
بالاخره یه راستایی باید توو حوالی ساختمونت باشه دیگه

reza2011

عضو جدید
من فكر ميكنم مسلمه كه دوستمون موقعيت نقطه دوم رو نداره ...

خب حالا من با شكل زير توضيحاتمو ميدم ...

در شكل بالا خط آبي رنگ همون طول زمين شماست كه از نقطه A شروع و به نقطه B ختم ميشه . در مورد نقاط C و D توضيح ميدم . خب شما نقطه A رو داري . اگر يك راستا داشته باشيد كه اون رو من با خط بنفش رنگ مشخص كردم و اين راستا به قول دوستم شهرام جان ميتونه ديوار يا كانال آب يا جدول بتني باشه بنابر اين مسلمه كه شما بايد طول زمينتون به موازات اين راستا باشه ...

خب با فرض اينكه فاصله نقطه A از خط مرجع بنفش رنگ معادل با d1 باشه ... شما ميتوني نقطه كمكي C رو كه مثلا فاصلش تا نقطه A معادل با 10 متر هست رو به فاصله d1 به كمك متر از خط مرجع بنفش رنگ مشخص كني ... حالا شما يك ريسمان از نقطه A به C ميكشي . ريسمان كار بايد بسيار محكم كشيده بشه تا خطاي محاسبه بسيار كم بشه .

بعد از بستن ريسمان روي نقطه كمكي D كه مثلا به فاصله 5 متري از نقطه A هست فاصله d1 رو بايد توسط متر كنترل كني . يعني فاصله خط تراز از ريسمان بايد معادل با d1 باشه . حالا ميشه با اطمينان گفت خط AD كاملا به موازات خط بنفش رنگ هست ... حالا با داشتن راستا و نقطه A ميتوني به فاصله 15 متر از نقطه A و در راستاي ريسمان نقطه B رو تعيين كني .

اگر فاصله d1 خيلي زياد بود من توصيه ميكنم به روش گونيا زدن نقطه C رو تعيين كنيد . كلا با گونيا زدن موقعيت نقطه C خيلي دقيق تر بدست مياد .

ولي اگه كلا حوصله انجام كارهاي بالا رو نداشته باشيد يك روش ساده و بسيار دقيق هم هست كه يك نقشه بردار براتون به سادگي اين كار رو انجام ميده ... تئودوليت رو روي نقطه A قرار ميده و بسيار ساده موقعيت نقطه B رو مشخص ميكنه ولي خب در اين حالت كمي بايد از جيب خرج كنيد ...

آخرین ویرایش:

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز

مهندس جان با یک نقطه معلوم که نمیشه ژالون گیری کرد...........................اگر بخواهیم با ژالون به راستا مورد نظر برسیم حتما باید دو نقطه معلوم داشته باشیم ................................ تا نقطه سوم رو در راستا قرار بدیم و پیدا کنیم
...........
با این حساب دوستمون با دو تا میخ میتونه کارشو راه بندازه...................به شرطی که محل نقطه دوم رو بدونه .............یک میخ میزنه روی نقطه اول که معلومه حالا سر مترو قلاب می کنه به سر میخ حالا در فاصله 15 متری میخ دوم رو میکوبه.......تمام..............

اما فکر نکنم دوستمون راستای و محل نقطه دوم رو بدونه ........................... در این صورت ساده ترین روش روش اول هستش ......................بدرود.

وقتی نقطه دوم نداریم یعنی راستا هم نداریم که بتونیم ژالونهارو نسبت به اون راستا تنظیم کنیم
وگرنه 2 تا ژالون رو هر طور بزاریو از پشت اولی دومیو نگاه کنی یه راستا بهمون میده .
و این روش ، روش دقیقی هم نیست و برای بدست آوردن تقریبیه اگر که یه راستا داشته باشیم

همون طور که مهندس RAHPARDAZ گفت فقط کافیه 2 تا میخ توو نقطه 1 و 2 بکوبی (میخ چوبی یا حتی میلگرد) ریسمانکار رو محکم ببند (تا میتونی محکم ببند که بازی نکنه و شکم نداشته باشه البته طول زیادی هم نیست که بخواد خودشو بندازه)
ممنون از تمام دوستای گلم
دوستان روش ژالون گیری خیلی دقیقتر از ریسمانکار هست. شما از کجا میدونی که ریسمانکارت درست توی نقطه مورد نظرته
اگه ب شکل نگاه کنید میبینید که دوتا نقطه اش توی ی راستا ( به شکل ضلع مستطیله ) پس در اونصورت نقطه دوم عمود به نقطه اول میشه و وقتی ما پشت ژالون و در یک راستا باشیم تنها زاویه ای که میشه نقطه دوم رو پیدا کرد زاویه 90 درجه هست. یعنی زمانی که نقطه دوم عمود بر نقطه اول باشه و این چیزیه که استارتر دقیقا میخواد.
این روش که میگم دقیقا انجام شده ، یعنی خودم انجامش دادم اما اونجا فاصله ما 10 متر بود و بعدش هم با دوربین چک کردیم و دقیقا درست بود.
یه کار دیگه ای هم که میشه کرد استفاده از گونیای مساحی . که در صورت نبود دوربین دقیق ترین وسیله هست.
روش کار ب اینصورته که ما روی نقطه اول می ایستیم و یک نقطه هم کنارمون میزنیم . فاصله مهم نیست میتونیم این نقطه 1 متر کنار ما باشه. اونوقت ب 3 تا ژالون نیاز داریم . ژالون اول روی نقطه اول و ژالون دوم روی نقطه دوم میذاریم و توی گونیا نگاه میکنیم تا دوتا ژالون توی ی راستا باشن. اونوقت روی نقطه سوم که 15 متر فاصله داره و دقیقا هم مشخص نیست میریم و کسی که ژالون داره رو راهنمای میکنیم تا روی نقطه ای قرار بگیره ک ژالونش در گونیای مساحی در راستای دوتا ژالون ما باشه. اونوقت نقطه دوم به طور دقیق پیداغ میشه.
اما این روش ی مشکلی اینجا داره که این دوستمون احتمالا نه کار با گونیای مساحی رو بلده و نه گونیا مساحی داره. این روشه فقط برای اطلاع دوستان گفتم

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز

...........

و یک نکته ای ک استارتر هم گفت نقطه دوم رو نداریم پس نمیشه دو تا میخ زد. اگه داشتیم ک میشد قراول روی هم کرد. :smile:
بازم تشکر از دوستای خوبم رهپرداز و شهرام خان گل :gol:

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
و یک نکته ای ک استارتر هم گفت نقطه دوم رو نداریم پس نمیشه دو تا میخ زد. اگه داشتیم ک میشد قراول روی هم کرد. :smile:
بازم تشکر از دوستای خوبم رهپرداز و شهرام خان گل :gol:

:gol::heart:
درسته منم اشاره کردم که برای پیدا کردن نقطه دوم باید از یه راستای معلوم (مرجع) کمک بگیریم که مهندس REZA2011 عزیز کامل راجبش توضیح دادن

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از تمام دوستای گلم
دوستان روش ژالون گیری خیلی دقیقتر از ریسمانکار هست. شما از کجا میدونی که ریسمانکارت درست توی نقطه مورد نظرته
اگه ب شکل نگاه کنید میبینید که دوتا نقطه اش توی ی راستا ( به شکل ضلع مستطیله ) پس در اونصورت نقطه دوم عمود به نقطه اول میشه و وقتی ما پشت ژالون و در یک راستا باشیم تنها زاویه ای که میشه نقطه دوم رو پیدا کرد زاویه 90 درجه هست. یعنی زمانی که نقطه دوم عمود بر نقطه اول باشه و این چیزیه که استارتر دقیقا میخواد.
این روش که میگم دقیقا انجام شده ، یعنی خودم انجامش دادم اما اونجا فاصله ما 10 متر بود و بعدش هم با دوربین چک کردیم و دقیقا درست بود.
یه کار دیگه ای هم که میشه کرد استفاده از گونیای مساحی . که در صورت نبود دوربین دقیق ترین وسیله هست.
روش کار ب اینصورته که ما روی نقطه اول می ایستیم و یک نقطه هم کنارمون میزنیم . فاصله مهم نیست میتونیم این نقطه 1 متر کنار ما باشه. اونوقت ب 3 تا ژالون نیاز داریم . ژالون اول روی نقطه اول و ژالون دوم روی نقطه دوم میذاریم و توی گونیا نگاه میکنیم تا دوتا ژالون توی ی راستا باشن. اونوقت روی نقطه سوم که 15 متر فاصله داره و دقیقا هم مشخص نیست میریم و کسی که ژالون داره رو راهنمای میکنیم تا روی نقطه ای قرار بگیره ک ژالونش در گونیای مساحی در راستای دوتا ژالون ما باشه. اونوقت نقطه دوم به طور دقیق پیداغ میشه.
اما این روش ی مشکلی اینجا داره که این دوستمون احتمالا نه کار با گونیای مساحی رو بلده و نه گونیا مساحی داره. این روشه فقط برای اطلاع دوستان گفتم

:gol:
این روش هم عالی هستش
چون تا حالا استفاده نکردم بلد نیستم ولی میدونم روش کاربردیی باید باشه:redface::(

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
:gol:
این روش هم عالی هستش
چون تا حالا استفاده نکردم بلد نیستم ولی میدونم روش کاربردیی باید باشه:redface::(
فوق العادست ، با یه وسیله 60-70 گرمی که از قانون منشور ساخته شده میشه با دقتی نزدیک ب دوربین عمود روی نقطه یا خط استخراج کرد. کاربرد اصلی این دستگاهم همینه

بالا