[ محاسبه ضریب مقیاس ] و تعیین مقیاس نقشه Scale Factor

rasoul2023

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیزم :

نرم افزار فوق نرم افزار کنترل مهندسی است که با استفاده از آن قادر خواهید بود طول دقیق در سیستم مختصات UTM را محاسبه کنید همان طور که میدانید طولهایی که ما در نقشه برداری استفاده مینماییم طولهایی هستند که در یک صفحه فرض میشوند حال در صورتی که ما نیاز به طول بر روی بیضوی در کارهای بسیار دقیق هستیم در ضمن دوستانی هم که بنچ مارکهای GPS در منطقه دارند و هنگامی که پیمایشی را انجام میدهند و به کمیت مطلوب نمیرسند مشکل از همین جاست که ضریب منطقه یا همان ضریب مقیاس را به مشهادات خود اعمال نمیکنند با استفاده از این برنامه میتوانید ضریب را محاسبه و به دستگاه خود اعمال کنید این ضریب عددی است تقربیا برابر با 1.0XXXXX البته نرم افزار LGO نیز قادر به تعدیل و محاسبه این ضریب میباشد .
در ضمن فرمولهای محاسبه در برنامه موجود است لطفا در صورت هر گونه مشکل اعلام نمایید تا نسبت به رفع آن اقدام نماییم .

کپی برداری از این برنامه باذکر نام برنامه نویس بلامانع میباشد .
برنامه نویس و طراح : سید محمد رسول برومند .

با تشکر فروان از استاد عزیز و گرانقدرم در رشته ژئودزی مهندس کاظم ناظریان که در آموختن به دانشجویان خود کوتاهی نکردند .

پیوست ها

• C-ENG.zip
    197.6 کیلوبایت · بازدیدها: 17
آخرین ویرایش توسط مدیر:

cna1366

عضو جدید
سلا م
کسی نحوه محاسبه ی ضریب مقیاس رو بلد نیست
یه سری بنچ مارک gps داریم ...وقتی میخوایم اونارو به هم توجیه کنیم خطا میده در حد سانت برای حذف باید ضریب مقیاس به توتال اعمال بشه چه جوری اونو محاسبه کنم

middbox

کاربر بیش فعال
سلا م
کسی نحوه محاسبه ی ضریب مقیاس رو بلد نیست
یه سری بنچ مارک gps داریم ...وقتی میخوایم اونارو به هم توجیه کنیم خطا میده در حد سانت برای حذف باید ضریب مقیاس به توتال اعمال بشه چه جوری اونو محاسبه کنم

دوست عزیز برو به این تاپیک

cna1366

عضو جدید
سلام
من برنامتونو دانلود کردم
دستت درد نکنه
فقط چندتا سوال :
1-مقادیر M و V چیه؟
2-در صورتی که ما بنچ مارکهای GPS ی داشته باشیم برای توجیه اونا و جلوگیری از خطای توجیه (همون تفاوت طول روی بیضوی و زمین) عدد نهایی که ما باید اونو به دوربین بدیم (ضریب مقیاس) همون K1 توی برنامه ست دیگه -یعنی ما باید مقدار K1 رو به دوربین بدیم؟
3-و اینکه چون مقدار EM که همون متوسط easting هست در محاسبه ضریب مقیاس K1 دخیل هست،یعنی ما ضریب مقیاسو فقط برای 2تا از بنچ مارک هامون محاسبه میکنیم و اگه خواستیم از بنچ مارک های دیگه استفاده کنیم باید easting اونا رو بذیم و دوباره ضریب مقیاسو محاسبه و به دوربین اعمال کنیم ؟

ببخشید که سوالام زیاد شد
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

بـــــا تشــــــــــــــــکر

sheitonak

عضو جدید
کاربر ممتاز
محاسبه ضریب مقیاس و تعیین مقیاس نقشه

محاسبه ضریب مقیاس و تعیین مقیاس نقشه

سلام .یه سوال داشتم,اگه یه نقشه داشته باشیم که نه مقیاس خطی داشته باشه نه هیچ مقیاس دیگه ایی.نه یه چیز ثابتی که بشه با توجه به اون مقیاس کلی رو دراورد.اونوقت چه جوری باید مقیاسشو دربیاریم. مثلا یه نقشه جهان یا نقشه یه شهر رو بدن.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ajamincc

عضو جدید
سلام .یه سوال داشتم,اگه یه نقشه داشته باشیم که نه مقیاس خطی داشته باشه نه هیچ مقیاس دیگه ایی.نه یه چیز ثابتی که بشه با توجه به اون مقیاس کلی رو دراورد.اونوقت چه جوری باید مقیاسشو دربیاریم. مثلا یه نقشه جهان یا نقشه یه شهر رو بدن.

تنها راهش اینه که بری چند طول مشخص روی نقشه رو، روی زمین متر بزنی و بعد با اندازه ترسیمی مقایسه کنی ببینی مقیاس نقشه ات چقدره. من اینکار رو برای نقشه های تفکیکی قدیمی که بعضیاش روی گونی چسبونده شده انجام میدم. البته من کل قسمت های مورد نظر از نقشه رو با توتال بر روی زمین برداشت میکنم و بعد نقشه رو اسکن میکنم و میارمش توکد و با دستور Aligne و با مبنا قرار دادن برداشت ها، عکس رو بر روی نقشه به اصطلاح فیت میکنم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sheitonak

عضو جدید
کاربر ممتاز
تنها راهش اینه که بری چند طول مشخص روی نقشه رو، روی زمین متر بزنی و بعد با اندازه ترسیمی مقایسه کنی ببینی مقیاس نقشه ات چقدره. من اینکار رو برای نقشه های تفکیکی قدیمی که بعضیاش روی گونی چسبونده شده انجام میدم. البته من کل قسمت های مورد نظر از نقشه رو با توتال بر روی زمین برداشت میکنم و بعد نقشه رو اسکن میکنم و میارمش توکد و با دستور Aligne و با مبنا قرار دادن برداشت ها، عکس رو بر روی نقشه به اصطلاح فیت میکنم
اگه دسترسی به اون مکان نباشه دیگه کاری نمی شه کرد؟؟

ebrahim_m

عضو جدید
سلام
يک سری اطلاعات در مورد محاسبه ضریب مقیاس برای یک نقطه می خواستم.
همینطور اگه اطلاعاتی از نقشه برداری تونل داری؟
تصور کن هیچ چیزی از این مباحث نمیدونم
با تشکر فراوان

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام
يک سری اطلاعات در مورد محاسبه ضریب مقیاس برای یک نقطه می خواستم.
همینطور اگه اطلاعاتی از نقشه برداری تونل داری؟
تصور کن هیچ چیزی از این مباحث نمیدونم
با تشکر فراوان

با سلام .................

دوست من به این توضیحات این لینک توجه کن در خصوص ماده 147 و ضریب مقیاس و سایر قضایا ............که نرم افزار تبدیل هم داره که می تونید دانلود کنید........................... لینک مطلب ............................ بدرود.

poopoo_11

عضو جدید
فرمول تبدیل فی ولاندا( طول و عرض جغرفیایی) به مختصات utmچیه؟ و Scale Factor را چگونه حساب میشه کرد

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
فرمول تبدیل فی ولاندا( طول و عرض جغرفیایی) به مختصات utmچیه؟ و Scale Factor را چگونه حساب میشه کرد

با سلام .......... دوست عزیز اگه جستجو می کردید ............به پاسخ سریعتر می رسیدید...........

به این لینک مراجعه کنید ..............هم برنامه مورد نظر وجود داره و هم آموزش .............جناب مهندس آجامی زحمتشو کشیدن....................لینک مطلب .................بدرود.

poopoo_11

عضو جدید
با سلام .......... دوست عزیز اگه جستجو می کردید ............به پاسخ سریعتر می رسیدید...........

به این لینک مراجعه کنید ..............هم برنامه مورد نظر وجود داره و هم آموزش .............جناب مهندس آجامی زحمتشو کشیدن....................لینک مطلب .................بدرود.

بسیار ممنون از لینک خیلی عالی هست .حال اینکه دسترسی به چیزی نداریم و در جایی هستیم که 2 تا مختصات UTM به ما می دهند چطور به صورت ذهنی یا دستی می شه طول و عرض جغرافیایی رو حساب کرد؟

morteza53335

عضو جدید
هر کسی میتونه لطفا لطفا لطفا نحوه ی محاسبه cale factorدر دوربین leica
به من یاد بده.

alireza19910417

عضو جدید
مهم

مهم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندسین عزیز: راستیتش ما یه پروژه ای تو غرب کشور گرفتیم بعد کار کردن به یه مشکل اساسی برخورد کردیم اونم اینه که تو دادن ضریب مقیاس اگه منطقه ما بین دو زون مختلف قرار داشته باشه مثلا بین 38و 40 چاره چیه؟ ممنون میشیم اگه کمک کنید.

ghahremanimehdi

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندسین عزیز: راستیتش ما یه پروژه ای تو غرب کشور گرفتیم بعد کار کردن به یه مشکل اساسی برخورد کردیم اونم اینه که تو دادن ضریب مقیاس اگه منطقه ما بین دو زون مختلف قرار داشته باشه مثلا بین 38و 40 چاره چیه؟ ممنون میشیم اگه کمک کنید.

وسعت منطقه چقدره ؟ چه پروژه ای هست راه ؟ چند کیلومتره؟

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
فکر نکنم به ضریب مقیاس نیاز داشته باشی
یکی از کاربردهای ضریب مقیاس برای تبدیل سیستم مختصات هست حالا که شما نمیخای یه زون رو utm یه زون دیگه رو لامبرت کار کنی که
جفتشون utm هست
میتونی این کار رو هم بکنی که کل پروژه رو با هر سیستم مختصات محلی کار کنی بعد بنچ مارکها رو gps بزاری ، سرشکن کنی تا درست شه

در کل مشکل ضریب مقیاس نداری

industrail zone

عضو جدید
ضریب فاکور و تبدیلات و مقایسه مختصات مسطحاتی و UTM

ضریب فاکور و تبدیلات و مقایسه مختصات مسطحاتی و UTM

سلام به همگی
در این تاپیک می خواهم توضیحاتی در خصوص ضریب مقیاس و GPS دو فرکانسه و مختصات UTM و مسطحاتی و مقایسه آنها بگویم که امیدوارم در صورت اشتباه بودن اصلاح فرمایید و سایر مطالب تکمیلی نیز به آن افزوده شود.
همانطور که همه می دانیم هر GPS از جمله دو فرکانسه مختصات را بصورت ژئوئید برای هر نقطه در سیستم مختصات جهانی در اختیار ما قرار می دهد و از طرفی به علت شکل کرویت زمین فاصله بین دو نقطه با استفاده از مختصات آن دو نقطه در سیستم مختصات UTM بیشتر از فاصله مسطحاتی و برداشت با دوربین است که این اختلاف طول نسبی به نوعی همان ضریب مقیاس نام دارد حال اگر یک نقشه برداشت شده با دوربین یعنی با سیستم مختصات مسطحاتی محلی در اختیار داشه باشیم و بخواهیم تبدیل به UTM کنیم چند ایستکاه از نقشه را روی زمین با GPS دو فرکانسه قرائت می کنیم و برداشتهای انجامی را با نقاطی روی نقشه مشخص می کنیم حال برای تطبیق نقشه برداشت شده قبلی و ایستگاههای آن با نقاط UTM باید از دستور move , rotate بهترین Fit را برای آن بدست آورید و یا می توان از دستور transform civil 3D نیز استفاده کرد حال قطعا این دو سری ایستگاه یعنی مسطحاتی و UTM اختلاف استقراری با هم خواهند داشت که در هر 1000 متر تقریبا 50 سانتیمتر بستگی به زون منطقه خواهد داشت حال هدف ما این است که با دقت بسیار بیشتر از این این ایستگاهها روی هم قرار گیرند.
1. حالت اول این است که ایستگاههای دوربین را با ضریب مقیاس تبدیل به UTMء کنی که این کار نیاز به تبدیل مختصاتها با استفاده از نرم افزار matlab دارد که باز هم مشکل ما را حل نمی کند چون در این صورت کل نقشه برداشت شده را باید با استفاده از ضریب مقیاس بزرگتر کرد که آن هم خود داستانی دارد که چگونه و نسبت به کجا ضریب مقیاس برای کل نقشه مسطحاتی برداشت شده باید اعمال شود؟؟؟؟؟
2. حالت دوم این است (که البته به نظر من کار اشتباهی است) یک مختصات درست UTM را می خواهیم به مختصات مسطحاتی تبدیل کنیم و سپس نقشه کلی برداشت شده را با ایستگاههای آن تطبیق دهیم که این کتر نیز ار عملی گردد بسیار راحت تر از حالت اول است ولی در مورد این که چطوری ان مختصاتها را در سیستم محلی و UTM با عنایت به شکل بیضوی زمین و ضریب مقیاس خواهشمند است راهنمایی فرمایید؟
3. اگر بخواهیم از GPS دو فرکانسه برای برداشت استفاده کنیم و سپس یک سری عملیات دیگر را بخواهیم با دوربین بعدا انجام دهیم بایستی در قسمت تنظیمات دوربین ضریب مقیاس را از عدد 1 به عدد ضریب مقیاس که بیشتر از یک است تغییر داد تا برداشتهای انجامی با دوربین با برداشتهای GPS مطابقت داشته باشد.
:gol::gol::gol::gol:

surveyingsouth

عضو جدید
باسلام
اگرممکنه یک مثال عددی تونرم افزاربزنیدکه درکش راحت باشه وبه ایمیلم بفرستید
باتشکر.amin.varnaseri@yahoo.com

surveyingsouth

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیزم :

نرم افزار فوق نرم افزار کنترل مهندسی است که با استفاده از آن قادر خواهید بود طول دقیق در سیستم مختصات UTM را محاسبه کنید همان طور که میدانید طولهایی که ما در نقشه برداری استفاده مینماییم طولهایی هستند که در یک صفحه فرض میشوند حال در صورتی که ما نیاز به طول بر روی بیضوی در کارهای بسیار دقیق هستیم در ضمن دوستانی هم که بنچ مارکهای GPS در منطقه دارند و هنگامی که پیمایشی را انجام میدهند و به کمیت مطلوب نمیرسند مشکل از همین جاست که ضریب منطقه یا همان ضریب مقیاس را به مشهادات خود اعمال نمیکنند با استفاده از این برنامه میتوانید ضریب را محاسبه و به دستگاه خود اعمال کنید این ضریب عددی است تقربیا برابر با 1.0XXXXX البته نرم افزار LGO نیز قادر به تعدیل و محاسبه این ضریب میباشد .
در ضمن فرمولهای محاسبه در برنامه موجود است لطفا در صورت هر گونه مشکل اعلام نمایید تا نسبت به رفع آن اقدام نماییم .

کپی برداری از این برنامه باذکر نام برنامه نویس بلامانع میباشد .
برنامه نویس و طراح : سید محمد رسول برومند .

با تشکر فروان از استاد عزیز و گرانقدرم در رشته ژئودزی مهندس کاظم ناظریان که در آموختن به دانشجویان خود کوتاهی نکردند .

باسلام
اگرممکنه یک مثال عددی تونرم افزاربزنیدکه درکش راحت باشه وبه ایمیلم بفرستید
باتشکر.amin.varnaseri@yahoo.com

surveyingsouth

عضو جدید
اسکل فاکتور در دوربین توتال

اسکل فاکتور در دوربین توتال

[FONT=&quot]باسلام[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot]یک توضیح درمورداسکل فاکتوردردوربین توتال میخواستم بدین ودرچه مواقعی کاربردی دارد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot]و اگر واردنشود چه مشکلی پیش می آید[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot]amin.varnaseri@yahoo.com[/FONT]​

Topaya

عضو جدید
سلام به همگی
در این تاپیک می خواهم توضیحاتی در خصوص ضریب مقیاس و GPS دو فرکانسه و مختصات UTM و مسطحاتی و مقایسه آنها بگویم که امیدوارم در صورت اشتباه بودن اصلاح فرمایید و سایر مطالب تکمیلی نیز به آن افزوده شود.
همانطور که همه می دانیم هر GPS از جمله دو فرکانسه مختصات را بصورت ژئوئید برای هر نقطه در سیستم مختصات جهانی در اختیار ما قرار می دهد و از طرفی به علت شکل کرویت زمین فاصله بین دو نقطه با استفاده از مختصات آن دو نقطه در سیستم مختصات UTM بیشتر از فاصله مسطحاتی و برداشت با دوربین است که این اختلاف طول نسبی به نوعی همان ضریب مقیاس نام دارد حال اگر یک نقشه برداشت شده با دوربین یعنی با سیستم مختصات مسطحاتی محلی در اختیار داشه باشیم و بخواهیم تبدیل به UTM کنیم چند ایستکاه از نقشه را روی زمین با GPS دو فرکانسه قرائت می کنیم و برداشتهای انجامی را با نقاطی روی نقشه مشخص می کنیم حال برای تطبیق نقشه برداشت شده قبلی و ایستگاههای آن با نقاط UTM باید از دستور move , rotate بهترین Fit را برای آن بدست آورید و یا می توان از دستور transform civil 3D نیز استفاده کرد حال قطعا این دو سری ایستگاه یعنی مسطحاتی و UTM اختلاف استقراری با هم خواهند داشت که در هر 1000 متر تقریبا 50 سانتیمتر بستگی به زون منطقه خواهد داشت حال هدف ما این است که با دقت بسیار بیشتر از این این ایستگاهها روی هم قرار گیرند.
1. حالت اول این است که ایستگاههای دوربین را با ضریب مقیاس تبدیل به UTMء کنی که این کار نیاز به تبدیل مختصاتها با استفاده از نرم افزار matlab دارد که باز هم مشکل ما را حل نمی کند چون در این صورت کل نقشه برداشت شده را باید با استفاده از ضریب مقیاس بزرگتر کرد که آن هم خود داستانی دارد که چگونه و نسبت به کجا ضریب مقیاس برای کل نقشه مسطحاتی برداشت شده باید اعمال شود؟؟؟؟؟
2. حالت دوم این است (که البته به نظر من کار اشتباهی است) یک مختصات درست UTM را می خواهیم به مختصات مسطحاتی تبدیل کنیم و سپس نقشه کلی برداشت شده را با ایستگاههای آن تطبیق دهیم که این کتر نیز ار عملی گردد بسیار راحت تر از حالت اول است ولی در مورد این که چطوری ان مختصاتها را در سیستم محلی و UTM با عنایت به شکل بیضوی زمین و ضریب مقیاس خواهشمند است راهنمایی فرمایید؟
3. اگر بخواهیم از GPS دو فرکانسه برای برداشت استفاده کنیم و سپس یک سری عملیات دیگر را بخواهیم با دوربین بعدا انجام دهیم بایستی در قسمت تنظیمات دوربین ضریب مقیاس را از عدد 1 به عدد ضریب مقیاس که بیشتر از یک است تغییر داد تا برداشتهای انجامی با دوربین با برداشتهای GPS مطابقت داشته باشد.
:gol::gol::gol::gol:

بحث جالبیه
حیفم اومد شرکت نکنم هرچند دیر!
اگه نقشه رو مسطحاتی برداشت کردیم و قراره UTM کنیم در صورتیکه وسعت منطقه بالاست به نظر من 1 راه بیشتر نداریم:
1-طبق فرمایش شما چند تا ایستگاه UTM بزنیم و به دوربین Scale Factor رو که با توجه به زون و موقعیت منطقه در زون مورد نظر حساب کردیم , اعمال کنیم و بعد بقیه داستان......
در صورتیکه بخواهیم نقشه موجود رو که مسطحاتیست UTM کنیم باید همه نقاط رو Transfer کنیم که کار زمانبریه البته اگه فایل برداشت ها رو داشته باشیم میشه نقاط رو یکجا تو ماتریس به MATLAB داد و خروجی گرفت.
فراموش نکنیم برنامه ای که تو MATLAB مینویسیم باید راجع به ترانسفورماسیون افاین با یک ضریب مقیاس مساوی برای هر دو محور باشه که مساوی Scale Factor مربوطه است.
در صورتیکه وسعت منطقه خیلی بالاست باید تیکه تیکه این کارا رو با توجه به Scale Factorهای متفاوت بدست اومده انجام بدیم.
به نظر من بهتره این کارا رو به GPS و ایستگاههای مختلفی که در طول منطقه میزنیم بسپاریم. من که تا حالا همچین کاری نکردم ولی به نظر کار سخت و حساسیه .پس بهتره ایستگاه بزنیم Scale Factor بدیم و برداشت کنیم(کاداستر).

rezababaali2

عضو جدید
با سلام و ارز ادب خدمت دوست عزیز
سالمن ازشما در مورد قسمت سومتون است
ا ضیب مقیاسی که باید به دوربین اعمال شود باید ضریب نقطه ایی باشد که دوربین مستقر است؟؟؟یا باید ضریب نقطه ایی باشد که رفلکتور مستقر شده؟؟؟؟
آخه ضرب هر دو با هم فرق مکینه.
خواهش میکنم کمک کنید

rezababaali2

عضو جدید
ا ضیب مقیاسی که باید به دوربین اعمال شود باید ضریب نقطه ایی باشد که دوربین مستقر است؟؟؟یا باید ضریب نقطه ایی باشد که رفلکتور مستقر شده؟؟؟؟
خواهش میکنم کمک کنید

rezababaali2

عضو جدید
ببخشید ضریب مقیاس نقطه ایی که دوربین مسقر شده رو باید وارد دوربین کنیم یا ضریب نقاطی که منشور مستقر شده؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
اعمال ضریب مقیاس در اندازه گیری های توتال استیشن برای حصول مختصات UTM ضروری است. این کار در ابزاری مانند GPS بطور خودکار بسیار راحت و سریع انجام می گیرد . از آنجا که نقاط UTM انتشار داده شده در کشور توسط سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای انجام گرفته است و کلیه نقاط مربوطه ضریب مقیاس بر آنها اعمال شده است لذا هنگام استفاده در نقشه برداری زمینی توسط دوربین توتال استیشن بایستی ضریب مقیاس مربوطه در تنظیمات دوربین وارد گردد . در غیر اینصورت هنگام کنترل نقاط GPS توسط دوربین اختلاف فاحشی بروز مینماید که در اکثر اوقات باعث سوء تعبیر و اشکال به مختصات نقاط GPS میگردد .

قابل ذکر است برای محاسبه مساحت از طول های واقعی بدون ضریب مقیاس استفاده شود ولی برای مختصات گوشه ها در توتال ضریب مقیاس لازم است

دانلود برنامه محاسبه ضریب مقیاس

پیوست ها

• UTM.rar
    314.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
پی پی ام PPM
پی پی ام مخفف کلمات Part Per Million (قسمت در میلیون) است و دارای سه مفهوم جداگانه در نقشه برداری است که عموما با هم اشتباه گرفته میشود.

۱- یکی از مفهومها در بحث دقت اندازه گیری است. دقت ۱ پی پی ام یعنی مجاز بودن خطای یک میلیمتر در اندازه گیری یک بازه طول(base) یک میلیون میلمتری (معادل یک کیلومتر). همچنین در اعلام دقت یک طولیاب از عبارت ریاضی x mm +/- y ppm x D استفاده میکنند که خطای y وابسته بطول مورد اندازه گیری است. لذا 2mm +/- 2 ppm x D یعنی انحراف معیار حاصل از اندازه گیریهای یک بازه یک کیلومتری (D=1 km) برابر با ۴+/- خواهد بود.
۲- مفهوم دیگر اشاره به عددی است که در هنگام اندازه گیری طول به طولیاب یا توتال استیشن معرفی میشود. این عدد اختلاف ضریب شکست محیط در دما و فشار معین با ضریب شکست شرایط استاندارد ( معمولا فشار یک اتمسفر و دما صفر و گاهی ۲۵ درجه) است. اما چون ضریب شکست هوا معمولا درحد ۰۰۰۲۹۷ر۱ است و اختلاف در رقم منتهی الیه سمت راست است٬ مقدار ورودی بصورت قسمت در میلیون وارد میشود. بنابراین تصحیح ۳ پی پی ام یعنی ضریب شکست محیط برابر با ۰۰۰۳۰۰ر۱ فرض میشود. بتقریب هر ۵ درجه سانتیگراد ۱ میلیمتر و هر ۲۵ میلیمتر جیوه یک میلیمتر طول اندازه گیری شده را متفاوت از مقدار واقعی نشان خواهد داد.
گرچه در برداشتهای توپوگرافی ممکن است بتوان تصحیح پی پی ام را نادیده گرفت ولی قطعا در مشاهدات پیمایش بایستی دما و فشار را به دستگاه معرفی کرد تا طول و به طبع آن مختصات درست بدست آید.
۳- مفهوم سوم در زمینه ضریب مقیاس است که با توجه به کاربرد آن در ژئودزی و ساده سازی مسائل مرتبط به آن٬ بسبب استفاده از نرم افزارهای تبدیل مختصات در این زمینه٬ بطور عملی کمتر بکار می آید.

Topaya

عضو جدید
خواهش میکنم کمک کنید

آقای مهندس بابا علی خوش آمدید
امیدوارم من رو به خاطر بیارید
البته اگه اشتباه نکنم
شما هر کدوم رو که راحتی وارد کنید از نظر من قبوله (فرشاد):biggrin::biggrin:

معمولا با توجه به مقیاس نقشه برای هر شیت نقشه یک ضریب مقیاس مرکزی وارد میکنند.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
فرمول محاسبه اسکیل فاکتوری

فرمول محاسبه اسکیل فاکتوری

نقل قول از : کانال نقشه برداری تونل و مترو

پیوست ها

• SCALE FACTOR FORMOOL.rar
    4 کیلوبایت · بازدیدها: 2

m_khademi

عضو جدید
سلام مهندس . من دارم خط لوله انتقال کار میکنم . بنچ مارک با جی پی اس زده شده که اسکیل فاکتور اعمال شده در مختصات ها . ولی وقتی با دوربین توچیه میکنم خطای زیادی میده . حالا ضریب مقیاس دوربین باید .9996 بزارم یا 1 ؟

بالا