تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

mehd0551

عضو جدید
دوستان نظرتون راجع به ورژن r16 کتیا چیه ؟ من با لپ تاپ کار می کنم و r21 یکم واسم کنده می خواستم بدونم تفاوت های r16 و r21 رو و اینکه چطوری میشه فایلی با ورژن بالاتر رو توی ورژن پایینتر توی کتیا باز کرد مرسی
سلام دوست من ضمن خسته نباشید باید بگم برگشت به عقب نه تنها برا کتیا بلکه برای اکثر نرم افزارهای روز دنیا غیر قابل امکان هستش پس اینکه بتونی فایلی را که با نرم افزارورژن جدید کشیدی را بتونی با ورژن قبل باز کنی فکر کنم غیر ممکن باشه.البته غیر ممکن نه اینکه نتونی بازش کنی اما باز کردن با این حالت ممکنه که به درخت طراحیت آسیب برسونه و به جای درخت فقط یک قطعه داشته باشی که هیچ مرحله از طراحی روش انجام نشده ولی آماده هستش که بهش میگن قطعه صلب و برای مجموعه های مونتاژی هم همین طور مجموعه را بدون هیچ گونه قیدی میتونی انتقال بدی روش اون هم تغییر در پسوند فایل اصلیت هستش

mehdibaghaee

عضو جدید
لوله‌هایی در محیط پایپینگ کتیا ترسیم شده است. چگونه می توان مدل این لوله ها را تبدیل به Solid کرد؟

mzibast

عضو جدید
سلام

دوستان کسی اطلاع داره که آیا نرم افزارهای شبیه ساز تزریق تو محیط کتیا هم چیزی وجود داره یا نه؟
من خودم با نرم افزار mold flow کار کردم اما خیلی وقته ازش استفاده نکردم و دیگه بالا نمیاد.

دوست عزیز نرم افزار کتیا قابلیت تزریق را دارا می باشد.

mzibast

عضو جدید
دوستان نظرتون راجع به ورژن r16 کتیا چیه ؟
من با لپ تاپ کار می کنم و r21 یکم واسم کنده
می خواستم بدونم تفاوت های r16 و r21 رو
و
اینکه چطوری میشه فایلی با ورژن بالاتر رو توی ورژن پایینتر توی کتیا باز کرد
مرسی

نسخه R16 قدیمی می باشد. و نسخه R21 آخرین نسخه ای است که در حال حاضر در بازار موجود می باشد. و می توان آن را تهیه نمود.
اینکه بخواهید فایل های نسخه R21 را در R16 اجرا کنید امکان پذیر نیست درواقع نمی توان نسخه های قدیمی نسخ های جدید را اجرا کنند. ولی عکس این عمل اماکن پذیر می باشد.

mohandes_ali

عضو جدید
سلام
بچه ها پایان نامه من در مورد طراحی یک میکسر صنعتی هستش میخوام بدونم کتیا میتونه نحوه کار میکسر منو شبیه سازی کنه کهه ببینم کار میکنه ؟ یاا مواد رو میتونه مخلوط ککنه ممنوون ممیشم ج بدید

VAHID.MAKU

عضو جدید
دوستان من يه خرپا طراحي كردم ميخام تير ها رو با جوش كاري به هم وصل كنم و حداكثر وزني رو كه ميتونه تحمل كنه رو محاسبه كنم با نرم افزار كتيا اما نميدونم از كدوم قسمت نرم افزار استفاده كنم واسه جوشكاري و محاسبات حداكثر بار . ممنون ميشم راهنماييم كنيد. اگه جزوه يا كتابي در مورد اين دو تا محيط دارين همينجا بزاريد تا بقيه هم استفاده كنن:gol::gol::gol:

smmoosavian

عضو جدید
سلام
1- تو محیط اسمبلی چطور میتوان 2 منحنی رو به طور دقیق به هم مماس کرد. دو منحنی غیر هم شکل. تو dmu kenemativ میخام curve sliding استفاده کنم اما چون دو منحنی دقیق مماس نیستن نمیشه
ممنون
ضروریه هرچه سریعتر بهتر

ابتدا یکی از قطعات رو فیکس کنید، سپس روی هر منحنی یک نقطه ایجاد کنید و از اون نقاط به منحنی یک خط مماس رسم کنید. سپس دو نقطه رو با استفاده از فرمان coincidence به هم متصل کنید و دو خط رو هم بر هم منطبق کنید. بقیه قیدهای kinematics رو ایجاد کنید. در آخر قیدهایی که بین نقطه ها و خطوط مماس ایجاد کرده اید رو حذف کنید

VAHID.MAKU

عضو جدید
دوستان من يه خرپا طراحي كردم ميخام تير ها رو با جوش كاري به هم وصل كنم و حداكثر وزني رو كه ميتونه تحمل كنه رو محاسبه كنم با نرم افزار كتيا اما نميدونم از كدوم قسمت نرم افزار استفاده كنم واسه جوشكاري و محاسبات حداكثر بار . ممنون ميشم راهنماييم كنيد. اگه جزوه يا كتابي در مورد اين دو تا محيط دارين همينجا بزاريد تا بقيه هم استفاده كنن:gol::gol::gol:

كسي اينجا نيست سوال منو جواب بده ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه؟؟؟

mehd0551

عضو جدید
كسي اينجا نيست سوال منو جواب بده ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه؟؟؟
جوشکاریت را تو محیط جوشکاری -ولدینگ انجام بده-برای محاسبات هم باید بری تو محیط های آنالیز .ببین دوست من هر کسی در حد توان خودش جواب میده جواب من در حد خودم بود اما پاسخ شما را نمیده این دلیل بر این که بپرسی کسی اینجا نیست نمیشه امید وارم بتونی جواب خودت را از این دو محیط استخراج کنی

VAHID.MAKU

عضو جدید
جوشکاریت را تو محیط جوشکاری -ولدینگ انجام بده-برای محاسبات هم باید بری تو محیط های آنالیز .ببین دوست من هر کسی در حد توان خودش جواب میده جواب من در حد خودم بود اما پاسخ شما را نمیده این دلیل بر این که بپرسی کسی اینجا نیست نمیشه امید وارم بتونی جواب خودت را از این دو محیط استخراج کنی
مرسي داداش همين كه جواب دادي در حد خودت كلي ارزش داره:gol:

lottopi

عضو جدید
با درود
کسی آموزش کامل مدلسازی مته را داره؟
یا ی مدل آماده از مته؟
با تشکر

ufa007

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
ببخشید یک سوال فنی

این یک لوله اسپیرال هست میشه لطفا کمک کنید برا طراحیش

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=200034&d=1394480868

یک لوله صاف را فرض کنید یک طرفش ثابت باشه و بعد از طرف دیگه بچرخونیش یک تابی ور میداره حالا همین لوله تاب خورده تو یک لوله معمولی قرار داره

چه طوری لوله را تاب بددم تو کتیا مثل حالت مارپیچ شه

من اون نما از روبرو را کشیدم اما حجم میدم نمیشه نمیدونم اشکالم کجاست

ابعادش هم اینه به میلی متر
93679469995053491844.jpg
ممنونم پیشاپیش

آخرین ویرایش:

sadeghforghani

کاربر فعال
سلام

جدیدا کتیا V5R19 را روی لپتاپی با سیستم عامل ویندوز 8 اورجینال برای کسی نصب کردم که اندازه ها را در محیط اسکچر به صورت D -1 / # IO نشان می دهد. لطفا راهنمایی کنید مشکل حل شود.

با سپاس

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
flex in SolidWorks

flex in SolidWorks

سلام خدمت دوستان
ببخشید یک سوال فنی

یک لوله صاف را فرض کنید یک طرفش ثابت باشه و بعد از طرف دیگه بچرخونیش یک تابی ور میداره حالا همین لوله تاب خورده تو یک لوله معمولی قرار داره

مشاهده پیوست 209744
ممنونم پیشاپیش
با سلام و درود به همه دوستان کتیایی عزیز
اینکه این قطعه رو تو کتیا میشه طراحی کرد توش شکی نیست.
در پاسخ به این سوال باید عرض کنم که در سالیدورکز دستور قدرتمندی هست که مشابهش فکر نمیکنم تو کتیا باشه به اسم flex
من خیلی از تصویر چیزی نفهمیدم ولی برای پیچوندن ( که کار خوبی نیست.!)
قطعات میتونید از دستور flex استفاده کنید:
مثلا شما این سطح مقطع رو مستقیم حجم میدید بعد با flex میپیچونیدش:

cable-8.png
البته در این تصویر دوبار از دستور فلکس استفاده شده.
راهنمای خود سایت solidWorks رو هم میتونید مشاهده کنید: از ایـــنـــجـــا

کاربرد های دیگر flex:
Bending خم کردن
Twisting پیچوندن
Tapering مخروطی کردن
Stretching کشیدن

شاد باشید...:)

yasser2222

عضو جدید
ابتدا یکی از قطعات رو فیکس کنید، سپس روی هر منحنی یک نقطه ایجاد کنید و از اون نقاط به منحنی یک خط مماس رسم کنید. سپس دو نقطه رو با استفاده از فرمان coincidence به هم متصل کنید و دو خط رو هم بر هم منطبق کنید. بقیه قیدهای kinematics رو ایجاد کنید. در آخر قیدهایی که بین نقطه ها و خطوط مماس ایجاد کرده اید رو حذف کنید
ممنون از پاسخ- مشکل اینجاس که معلوم نیس کجای دو منحنی با هم مماس میشن!!. منظورم اینه نقطه تماس دو منحنی مشخص نیس!

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان
ببخشید یک سوال فنی

مشاهده پیوست 209744
ممنونم پیشاپیش

با سلام و درود به همه دوستان کتیایی عزیز
اینکه این قطعه رو تو کتیا میشه طراحی کرد توش شکی نیست.
در پاسخ به این سوال باید عرض کنم که در سالیدورکز دستور قدرتمندی هست که مشابهش فکر نمیکنم تو کتیا باشه به اسم flex
من خیلی از تصویر چیزی نفهمیدم ولی برای پیچوندن ( که کار خوبی نیست.!)
قطعات میتونید از دستور flex استفاده کنید:
مثلا شما این سطح مقطع رو مستقیم حجم میدید بعد با flex میپیچونیدش:

مشاهده پیوست 210090
البته در این تصویر دوبار از دستور فلکس استفاده شده.
راهنمای خود سایت solidWorks رو هم میتونید مشاهده کنید: از ایـــنـــجـــا

کاربرد های دیگر flex:
Bending خم کردن
Twisting پیچوندن
Tapering مخروطی کردن
Stretching کشیدن

شاد باشید...:)

من سطح مقطع زیر را پیچوندم با دستور فلکس خوب نشد

01.jpg

سطح خارجیش هم تاب برداشت
از دستور sweep cut استفاده کردم و گزینه option را بر روی twist Along path گذاشتم نتیجه بهتر شد.

02.jpg

ببین به جواب مورد نظرت نزدیکه؟!

ufa007

عضو جدید
مهندس جان خیلی خیلی ممنونم از بابته کمک و توجهتون
حل شد
بازم از لطفت بینهایت سپاسگزارم دوست عزیز
خیلی خیلی ممنونم:redface:

mohandes_ali

عضو جدید
در مورد پایان نامه ام اگه میتونید راهنمایی بفرمایید.پایان نامه من طراحی یک نوع میکسر هست.همینطور که در تصویر میبینید ما در دو طرف استوانه هایی داریم که اینها رو با دو نوع پودر پر میکنیم پودر اول در استوانه های کوچک سمت چپ و پودر دوم در استوانه های کوچک سمت راست.این پودرها باید بصورت لایه ای مخلوط بشن.به اینصورت که ابتدا ستون مشخص شده با فلش سفید خالی میشود(از دو طرف) بعد از یک دقیقه ستون فلش سبز خالی .شود بعد یک دقیقه ستون فلش زرد و در نهایت ستون فلش قرمز...من نمیدونم مکانیزم این خالی شدن ها چطوریه دستگاه باید خودش ستون ها رو در مدت زمان مشخص خالی کنه لطفا راهنمایی کنیدالبته من الکی طراحی کردم که شما ببینید

پیوست ها

• l.jpg
    l.jpg
    13 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yavar064

عضو جدید
سلام رفقا
میخوام default واحد اندازه گیری رو تو محیط drafting عوض کنم نمیتونم اگه ممکنه راهنمایی کنید.یعنی وقتی sheet ANSI B انتخاب میکنم همه اندازه ها به صورت اینچ میاد و default روی اینچ تنظیم شده کلا تو منوی STYLE چطور میشه DEFAULT رو تغییر داد ممنون

[h=2][/h]

science

عضو جدید
با سلام به مهندسان عزیز
یک سوال داشتم
در محیط تحلیل ، اعمال بار متمرکز به یک نقطه از جسم ، به چه صورت انجام میشه ؟
با تشکر و خسته نباشید به همه

Arash_f_d

عضو جدید
هنگام انتخاب license ؛ اونهایی که academic و educational هستند و i3d رو تیک نزن. این اخری برای save هست.

mer30fery

کاربر ممتاز
rename

rename

سلام
فرض کنید یک نقشه داریم از یک قطعه
برای تغییر نام قطعه دوستان چه روشی رو پیشنهاد میدن؟
من خودم فایل رو RENAME میکنم بعد که نقشه رو باز میکنم با DESK فایل Rename شده را بهش معرفی میکنم.
این راه برای کار با قطعاتی که دارای زیر مجموعه های زیادی هست دردسر داره.
راه بهتری هست؟ روش شما چیه؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
فرض کنید یک نقشه داریم از یک قطعه
برای تغییر نام قطعه دوستان چه روشی رو پیشنهاد میدن؟
من خودم فایل رو RENAME میکنم بعد که نقشه رو باز میکنم با DESK فایل Rename شده را بهش معرفی میکنم.
این راه برای کار با قطعاتی که دارای زیر مجموعه های زیادی هست دردسر داره.
راه بهتری هست؟ روش شما چیه؟

می توانید از File-save management و گزینه save as استفاده کنید که امکان تغییر نام گروهی قطعات را هم فراهم می کند. برای اینکار بهتر است نقشه یا مجموعه هایی که از قطعه استفاده می کنند را همزمان باز کنید تا لینک بطور خودکار بروز شود. در اینصورت نیازی به file-desk-find وجود ندارد.

mer30fery

کاربر ممتاز
می توانید از File-save management و گزینه save as استفاده کنید که امکان تغییر نام گروهی قطعات را هم فراهم می کند. برای اینکار بهتر است نقشه یا مجموعه هایی که از قطعه استفاده می کنند را همزمان باز کنید تا لینک بطور خودکار بروز شود. در اینصورت نیازی به file-desk-find وجود ندارد.
ممنون از پاسختون
مشکلی که save management داره اینه که فایل رو save as میکنه و فایل اول رو دوباره باید بریم دستی پاک کنیم.
که شاید همون desk در بعضی موارد راحت تر باشه.
اگر راه حل بهتری برای تغییر نام وجود نداره مجبورم با همین روشی که شما گفتی بسازم دیگه
سپاس;)

eliham69

عضو جدید
catia

catia

سلام به دوستان
1سوال داشتم کتیارو میشه با کتاب یاد گرفت یا حتما باید کلاس برم؟؟

mehd0551

عضو جدید
سلام دوست من از گزینه کپی و بعد پیست اسپیکال هم میتونی استفاده کنی اما مشکل اینه که این روش هم مثل روش دکتر قطعات را باقی میزاره و باید دستی پاکش کنی.