تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

E_khaleghi

کاربر فعال
با سلام خدمت دوستان عزيز
روز مهندس رو به تمامي مهندسي عزيز كه در اين تاپيك فعال هستند به خصوص مهندس جان نثاري و مهندس موسويان كه از فعالترين افراد اين تاپيك هستند تبريك عرض ميكنم
اميدوارم هميشه در كنار هم بتونيم به تبادل اطلاعات بپردازيم و در بالاتر بردن سطح اطلاعاتمون به همديگر كمك كنيم
:gol:

mohammad_444_0o

عضو جدید
سلام
خسته نباشید
میخواستم اگه ممکنه توضیحاتی در مورد طراحی قطعات خودرو با CATIA بهم بدین
مثلا" توی طراحی چرخ دنده ها یا .... از چه قسمت هایی از نرم افزار استفاده میشه؟

yasser2222

عضو جدید
راستش تا حالا یه همچین موردی ندیدم اما چک کن ببین میتونی از تو فایل سند تو دایرکتوری را انتخاب کنی (تو کتیا 16)اگه ارور داد مربوط به اسم های مشترک است .اون را برطرف کن سند تو فایل(ارسال به فولدر مورد نظر) کن .حالا این فولدر جدیدت را ببر روی اون سیستم r21 .حالا بعد از باز شدن کتیا اول تاریخ سیستم را چک کن که با سیستم خودت هماهنگ باشه بعد امتحان کن ببین باز میشه یا نه اگه مشکلی پیش بیاد یعنی r21 درست نصب نشده -لایسنزی چیزیش درست نیست-

سلام دوستان.
چند تا فایل از کتیا v5 r16 دارم که میخوام تو v5 r21 بازشون کنم اما این خطا رو میاره.لطفا راهنماییم کنید.
Problem reading document. Load operation failed

مشاهده پیوست 196881

یه بار این مشکل برا من پیش اومد .بعدا دیدم اسم فایل و فولدرم فارسی بود .انگلیسی کردم درست شد.

1hosiin

عضو جدید
سلام دوستان.
چند تا فایل از کتیا v5 r16 دارم که میخوام تو v5 r21 بازشون کنم اما این خطا رو میاره.لطفا راهنماییم کنید.
Problem reading document. Load operation failed

مشاهده پیوست 196881

سلام دوست عزیز شما فولدری که فایل رو ذخیره کردی با نام فارسی گذاشتی درسته برو اصلاح کن مشکل حل میشه (یعنی انگلیسی تایپ کن)امیدوارم کمکی کرده باشم

smmoosavian

عضو جدید
صرفا جهت زنگ تفریح: :biggrin:
سوالات متداول بعضی افراد در مورد نرم افزارها:
این سوالات رو من جاهای مختلف دیده ام و واقعی هستند

1- آقا می خوام یه هلکوپتر تو کتیا تحلیل کنم. چطوری این کارو انجام بدم ؟؟ اگه فایل آموزشی بود ایمیل کنید مرسی ((پروژه آخر ترمه خیلی فوریه خواهش می کنم کمک کنید!!!))
2- آقا این بخش تونل باد تو آباکوس، کجاشه؟ فایل آموزش می خوام برا دانلود لطفاً لینکش رو برام ایمیل کنید
3- مکانیزم 6 درجه آزادی رو می خوام مدل کنم چی کار کنم لطفا راهنمایی کنید (یعنی تو سوال پرسیدنش کلی اطلاعات میده به آدم!!!)
4- دوستان هر کی لینک دانلود پروژه "شکل دهی رینگ اتوموبیل تو انسیس" رو داره برام بفرسته ، مرسی (خیلی حیاتیه پروژه لیسانس!!!)
5- آقا من یه دستگاه برش تیرآهن می خوام با کتیا بسازم!!! لطفا راهنمایی کنید (من => |: کتیا => O: )

یعنی من کشته و مرده این فعالیت طاقت فرسای بر و بچ مکانیک هستم توی کار با نرم افزارهای مکانیک :biggrin:
ولی جای شکرش باقیه که هنوز کلمه "نرم افزارهای مکانیک" تو اینترنت فــ ــــــیلــــــ ـــتـــر نشده

Edris1987_66

عضو جدید
سلام
خسته نباشید
میخواستم اگه ممکنه توضیحاتی در مورد طراحی قطعات خودرو با CATIA بهم بدین
مثلا" توی طراحی چرخ دنده ها یا .... از چه قسمت هایی از نرم افزار استفاده میشه؟

سلام دوست عزیز
من چند بار چرخ دنده طراحی کردم البته همه رو در محیط part کشیدم
میتونم چند تا راهنمایی بکنم تا راحت تر بتونی تغییرات در پارامترهاش بدی بدون اینکه شکل بهم بخوره
حتماً از دایره های کمکی استفاده کن
فرمول های مربوط به چرخ دنده رو در بیار و قطر سه دایره کمکی رو پارامتری کن
بعد با یه پاکت ساده میتونی حجم کم بکنی و به شکل دلخواه برسی
سعی کن همه چیز رو پارامتری کنی و فقط با دادان تعداد چرخ دنده(Z) و ماژول (Module) چرخ دنده مورد نظر شکل بگیره
اگر مایل بودی اطلاع بده فایل خودمو واست بفرستم

آخرین ویرایش:

Edris1987_66

عضو جدید
قدرت تحلیل کتیا چقدره ؟ و چقدر قابل اطمینانه ؟
تحلیل مدل چقدر باید پیچیده باشه تا برای تحلیل از انسیس استفاده کنم ؟
ممنون
در قسمت CAE با توجه به قابلیت های بسیار زیاد catia در تحلیل های استاتیکی ،دینامیکی و سینماتیکی،طیف گسترده ای از آنالیز های مهندسی را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد،ولی در این حیطه نمی توان Catia را با نرم افزارهای تخصصی تحلیل مانند Fluent Abaqus Adams Ansys مقایسه نمود
به مراتب تحلیل در Catia ضعیف تر از نرم افزارهای فوق می باشد
اما شرکت DS با خرید ماژول های مختلف امکان نصب آنها روی کتیا را فراهم نموده مانند Sim Designer For Catia Abaqus For Catia Fluent For Catia

با سلام خدمت شما
به نظر بنده اگر ابتدای کار هستید بهتره از کتباهای موجود در بازار استفاده کنید. کتابهای نگارنده دانش که سه سری کتاب در این مورد داره بسیار مناسبه.
بنده و بعضی از دوستام خیلی خوب از این کتب استفاده کردیم
موید و پیروز باشید
با سلام و آرزوي بهروزي
عزيزان محترم آيا لينك‌هايي براي دانلود كتابهاي هندبوك مرتبط با رشته مهندسي مكانيك و همچنين كتاب يا نرم‌افزارهايي براي آموزش كاتيا به صورت عملي در اختيار داريد؟ خوشحال خواهم شد اگر آنها را در اختيار من و ديگران هم قرار دهيد.
با تشكر فراوان

NOV011935

عضو جدید
سلام دوستان من یک سری فایل سالید با پسوند SLDPRT در اختیار دارم میخوام اونها رو در کتیا ببینم آیا راهی هست بدون نصب سالید بتونم این کارو انجام بدم؟؟؟
نرم افزاری چیزی هست این تبدیل ها رو انجام بده؟ ممنون

Asghar_

عضو جدید
سلام دوستان

من میخواستم کتیا رو یاد بگیرم،از یکی از دوستام که بلد بود پرسیدم که یاد گرفتنش سخته یا آسون؟ بهم گفت خیلی سخته و به این آسونی نیست و حتی یک ماه هم نمیتونی یاد بگیری!!

میخواستم بدونم من میتونم تو عید کتیا رو یاد بگیرم؟ باید از کجا شروع کنم؟میخوام ایمپلر پمپ و خود پمپ رو به صورت سه بعدی باهاش طراحی کنم.

با تشکر

آره بابا میتونی به نظرم. باید روزی 5 ساعت کار کنی
و باید یکی کنارت باشه تا بهت ایرادات رو بگه.
ببین طراحی بعضی وقتا ساده بنظر میرسه ولی سخته بعضی وقتا هم سخت به نظر میرسه ولی شاید ساده باشه. ایشالا که میتونی
سلام دوستان

من میخواستم کتیا رو یاد بگیرم،از یکی از دوستام که بلد بود پرسیدم که یاد گرفتنش سخته یا آسون؟ بهم گفت خیلی سخته و به این آسونی نیست و حتی یک ماه هم نمیتونی یاد بگیری!!

میخواستم بدونم من میتونم تو عید کتیا رو یاد بگیرم؟ باید از کجا شروع کنم؟میخوام ایمپلر پمپ و خود پمپ رو به صورت سه بعدی باهاش طراحی کنم.

با تشکر

بله. میتوانید از exchange که برای پاور میل هست استفاده کنی. به نظر جواب میده
سلام دوستان من یک سری فایل سالید با پسوند SLDPRT در اختیار دارم میخوام اونها رو در کتیا ببینم آیا راهی هست بدون نصب سالید بتونم این کارو انجام بدم؟؟؟
نرم افزاری چیزی هست این تبدیل ها رو انجام بده؟ ممنون

Asghar_

عضو جدید
آره بابا میتونی به نظرم. باید روزی 5 ساعت کار کنی
و باید یکی کنارت باشه تا بهت ایرادات رو بگه.
ببین طراحی بعضی وقتا ساده بنظر میرسه ولی سخته بعضی وقتا هم سخت به نظر میرسه ولی شاید ساده باشه. ایشالا که میتونی

سلام

من که کسی رو ندارم.شما بهم کمک میکنین؟

dardy45

عضو جدید
برای کسایی که میخواهند به صورت رایگان محیط های sketcher - part-draft-assembly-analys رو یاد بگیرند . یا به صورت حضوری به مرکز 4 فنی حرفه ایی یافت اباد مراجعه کنند . یا از طریق سایت سازمان www.portaltvto.com این دوره رو ثبت نام کنند.
66644751
طول دوره سه ماهه است . و دو نوبت صبح و عصر داره
از قسمت آموزش وارد ثبت نام دوره های آموزشی بشوید.
نام حرفه:
نقشه کش و طراح صنعتی با CATIA
اداره کل: تهران
مرکز: مرکز شماره 4 تهران(برادران شهید بهرامی)
دولتی

آخرین ویرایش:

smmoosavian

عضو جدید
سلام دوستان

با تشکر

يك ماه كه سهله!!!
من بعد از 7 سال كار با كتيا هنوز دارم ازش چيز ياد ميگيرم :biggrin:

mehd0551

عضو جدید
يك ماه كه سهله!!! من بعد از 7 سال كار با كتيا هنوز دارم ازش چيز ياد ميگيرم :biggrin:
سلام دوست من تمام اینها درسته که دوستان عزیز م در حال گفتن اون هستن اما این نکته را مد نظر داشته باش که اگه بتونی به منبع خوب دست رسی داشته باشی یا واقعا به یاد گیری اون علاقه داشته باشی در کمترین زمان ممکن ولو در حد نیاز اولیه هم که شده یاد میگیری .بله دوست من در ایام عید میتونی یاد بگیری من که احتمالا تا پایان عید بیکار باشم و کار خاصی برای انجام ندارم اگه اصفهان باشید هم من هم دوست خوبم آقای موسویان (به شرت بیکار بودن ایشان)میتونیم در حد طراحی مورد نظرت بهت آموزش بدیم. خوب حد اقل من حاضرم اینکار را بکنم از دیگران هم نقل قول نمیکنم .اگه میدونی شماره تماس برات ارسال کنم

Asghar_

عضو جدید
يك ماه كه سهله!!!
من بعد از 7 سال كار با كتيا هنوز دارم ازش چيز ياد ميگيرم :biggrin:

سلام دوست من تمام اینها درسته که دوستان عزیز م در حال گفتن اون هستن اما این نکته را مد نظر داشته باش که اگه بتونی به منبع خوب دست رسی داشته باشی یا واقعا به یاد گیری اون علاقه داشته باشی در کمترین زمان ممکن ولو در حد نیاز اولیه هم که شده یاد میگیری .بله دوست من در ایام عید میتونی یاد بگیری من که احتمالا تا پایان عید بیکار باشم و کار خاصی برای انجام ندارم اگه اصفهان باشید هم من هم دوست خوبم آقای موسویان (به شرت بیکار بودن ایشان)میتونیم در حد طراحی مورد نظرت بهت آموزش بدیم. خوب حد اقل من حاضرم اینکار را بکنم از دیگران هم نقل قول نمیکنم .اگه میدونی شماره تماس برات ارسال کنم

سلام دوستان

ممنون

گام اول اینه که چه نسخه ای از کتیا رو نصب کنم؟ممنون میشم بهم توضیح بدین.روش نصبش سخته؟

من میخواستم ایمپلر پمپ(در واقع کل پمپ) رو داخلش طراحی کنم و بعد مش بزنم.(حالا نمیدونم با کتیا میشه مش زد یا نه؟ولی با گمبیت میشه مش زد)ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

کلا برای طراحی توربوماشین ها کتیا خوبه؟یا سراغ نرم افزار دیگه ای برم؟

با تشکر

آخرین ویرایش:

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام دوستان

ممنون

گام اول اینه که چه نسخه ای از کتیا رو نصب کنم؟ممنون میشم بهم توضیح بدین.روش نصبش سخته؟

من میخواستم ایمپلر پمپ(در واقع کل پمپ) رو داخلش طراحی کنم و بعد مش بزنم.(حالا نمیدونم با کتیا میشه مش زد یا نه؟ولی با گمبیت میشه مش زد)ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

کلا برای طراحی توربوماشین ها کتیا خوبه؟یا سراغ نرم افزار دیگه ای برم؟

با تشکر

سلام
روش نصبش میشه گفت بله سخته و توی سرعت سیستمتون تاثیر میذاره
و اینکه به نظر من کار با سالید بهتر از کتیا هستش
البته اگه در ابتدا با فضای کتیا آشنا بشید یادگیری سالید براتون خیلی راحتتر میشه ولی به نظر من برای طراحی سالید بهتره

Asghar_

عضو جدید
سلام
روش نصبش میشه گفت بله سخته و توی سرعت سیستمتون تاثیر میذاره
و اینکه به نظر من کار با سالید بهتر از کتیا هستش
البته اگه در ابتدا با فضای کتیا آشنا بشید یادگیری سالید براتون خیلی راحتتر میشه ولی به نظر من برای طراحی سالید بهتره

سلام

ممنون

برای مش زدن و انتقال به گمبیت مشکلی نداره؟

با سلام خدمت تمامی مهندسین گرامی
من حمیدرضا هستم. مهندسی مکانیک از دانشگاه تهران
عذر خواهی میکنم. دارم بحثی رو مطرح میکنم که شاید واقعا به این موضوع ربط نداره. و حتما هم ربط نداره. احتمالا بخاطر این حرفم از این سایت تعلیق بخورم که برام خیلی هم مهم نیست.
بنده خودم مهندس مکانیکم مثل شما. ولی واقعا چقد از این بحث هایی که میشه جنبه اقتصاد محور داره. منظورم اینه که متاسفانه ما هرچقدر بیشتر یادمیگیریم کمتر پول درمیاریم. همه رو نمیگم. البته من منظورم تو مکانیکه. بنده خودم درآمدم از موارد دیگه خداروشکر خوبه. ولی واقعا حس نمیکنید که بایدیه چیزایی رو تغییر بدیم؟؟؟
یه کارای جدیدی تو این کار انجام بدیم که نظام مکانیک کشور رو یکم تغییر بده تا به وسیله اون بشه پول درآورد؟؟؟
چه ایده هایی واقعا لازمه که درآمد زایی بشه؟؟؟
دنبال درآمدهای خرد باشیم یا کلان؟؟؟ واقعا چه چیزی میشه درآمد زایی کرد؟؟؟
اگر امکانش هست یه تاپیک جدید درست کنیم و فوق العاده باهم بحث کنیم. من حتی حاضرم یه جایی باهم دیگه جمع بشیم و درموردش ماهی یک بار یا دوبار باهم بحث کنیم و
بتونیم پول دربیاریم.
لطفا نظرات منفی خودتون رو به بنده اعلام کنید.
ممنون اگر واقعا تو این بحث شرکت شه

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
عذر خواهی میکنم. دارم بحثی رو مطرح میکنم که شاید واقعا به این موضوع ربط نداره. و حتما هم ربط نداره. احتمالا بخاطر این حرفم از این سایت تعلیق بخورم که برام خیلی هم مهم نیست.
بنده خودم مهندس مکانیکم مثل شما. ولی واقعا چقد از این بحث هایی که میشه جنبه اقتصاد محور داره. منظورم اینه که متاسفانه ما هرچقدر بیشتر یادمیگیریم کمتر پول درمیاریم. همه رو نمیگم. البته من منظورم تو مکانیکه. بنده خودم درآمدم از موارد دیگه خداروشکر خوبه. ولی واقعا حس نمیکنید که بایدیه چیزایی رو تغییر بدیم؟؟؟
یه کارای جدیدی تو این کار انجام بدیم که نظام مکانیک کشور رو یکم تغییر بده تا به وسیله اون بشه پول درآورد؟؟؟
اگر امکانش هست یه تاپیک جدید درست کنیم و فوق العاده باهم بحث کنیم. من حتی حاضرم یه جایی باهم دیگه جمع بشیم و درموردش ماهی یک بار یا دوبار باهم بحث کنیم و
بتونیم پول دربیاریم.
سلام جناب مهندس
در مورد موضوعی که مطرح کردین باید دوستان هم نظر بدن و فک نمیکنم با قوانین باشگاه در تضاد باشه اما فک میکنم موضوعتون رو توی یکی از لینکای زیر مطرح کنید صحیح تر باشه و درخواست بزنید که یه تاپیکی با این موضوع تایید بشه ممکنه موافقت کنن(البته سعی کنید هدف از این موضوع رو واضح تر مطرح کنید فک میکنم بهتر باشه)
موفق باشید
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/511911-¸¸▂▃▅▆█-اتاق-فکر-تالار█▆▅▃▂
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/540675-کانون-متخصصین-تالار-مکانیک
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/541737-¸¸▂▃▅▆█☃☃دفتر-تالار☃☃█▆▅▃▂¸¸

ali_pishtaz

عضو جدید
بتونیم پول دربیاریم.

برای منی که دانشجوی ارشدم و بیکار و حالا حالاها نمیتونم با دختر مورد علاقم ازدواج کنم هم بحثی کنین!!!!واقعا نسل سوخته هستیم.

تو دانشگاه که مثل خر ازمون دارن کار میکشن که اصلا نمیتونی بری کار کنی وبعدش که سربازی رو میکنن 28 ماه!!!!!

به خدا خستم خیلی.فقط دلم خوشه که یه روزی ارشدم تموم بشه و برم به سمت کار ....ولی آنم بدبختی خاص خودشو داره چون تا به الان دنبال هیچ کار رسمی و قراردادی نرفتم.خستم خستم.

کار کار کار ........................آنم فقط پارنی هست.................چطوری میشه پول خوب درآورد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟واسه منی که تازه میخوام شروع کنم ......................ای کاش از لیسانس میرفتم دنبال کار....

هیچکی بهم نگفت .....حداقل سابقه کاری برام جور میشد..................تو این وضع جامعه کار مهمتره.......

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
برای منی که دانشجوی ارشدم و بیکار و حالا حالاها نمیتونم با دختر مورد علاقم ازدواج کنم هم بحثی کنین!!!!واقعا نسل سوخته هستیم.

تو دانشگاه که مثل خر ازمون دارن کار میکشن که اصلا نمیتونی بری کار کنی وبعدش که سربازی رو میکنن 28 ماه!!!!!

به خدا خستم خیلی.فقط دلم خوشه که یه روزی ارشدم تموم بشه و برم به سمت کار ....ولی آنم بدبختی خاص خودشو داره چون تا به الان دنبال هیچ کار رسمی و قراردادی نرفتم.خستم خستم.

کار کار کار ........................آنم فقط پارنی هست.................چطوری میشه پول خوب درآورد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟واسه منی که تازه میخوام شروع کنم ......................ای کاش از لیسانس میرفتم دنبال کار....

هیچکی بهم نگفت .....حداقل سابقه کاری برام جور میشد..................تو این وضع جامعه کار مهمتره.......
با سلام و درود به همه مهندسان سینه سوخته
لطف کنید موضوع بحث رو خارج از این تاپیک انجام دهید...
با تشکر

mohammad_ma

عضو جدید
با سلام خدمت همگي
فايل آموزي محيط DMU kinematic لازم دارم
ممنون ميشم كمكم كنيد

mehd0551

عضو جدید
سلام دوستان کسی تو شرکتش خط تولید نقاله و یا رولیک داره که بتونید عکس و یا نقشه از اون برام ارسال کنید ممنون میشم. شماره تماس 09137405452 آدرس ایمیل : m.mehdipour@msn.com

smmoosavian

عضو جدید

من مهندس مکانیک می شناسم که داره کابینت سازی انجام میده و ماهانه 3 تا 4 میلیون تومن درآمد داره. فقط محض اطلاع :biggrin: