تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

عشق کتی

عضو جدید
دوستان کتیا کار حرفه ای
سلام
من با یه مسئله ای روبرو هستم که ممنون میشم راهنمایم کنید.
من یک مدل بیولوژیک در اختیار دارم که بخش خارجی اون از تعداد زیادی سطح تشکیل شده، کاری که من میخوام بکنم اینه این سطوح رو طوری به هم مماس کنم که یک سطح به وجود بیاد بدون اینکه پیچیدگی های مدل کم بشه. برای این به این کار نیاز دارم که بتونم در محیط تحلیل آباکوس مدل ساده تر و کم حجم تری داشته باشم. تصویر و فایل مدل هم پیوست شد.
پیشاپیش متشکرم!
مشاهده پیوست 142123

لینک دانلود مدل

_

_ دقیقا منظورتو نگرفتم ولی اگه منظورت شبیه قسمتهای یکپارچه این عکس میتونی تمام شکلو یکپارچه کنی !
_ البته اینکار فقط جواب به خواسته شماست ، اگر نه روشهای دیگر مانند آنچه مهندس جان نثاری توضیح دادند بهتر است.

مشاهده پیوست 142255

آخرین ویرایش:

baseri

عضو جدید
_

_ دقیقا منظورتو نگرفتم ولی اگه منظورت شبیه قسمتهای یکپارچه این عکس میتونی تمام شکلو یکپارچه کنی !
_ البته اینکار فقط جواب به خواسته شماست ، اگر نه روشهای دیگر مانند آنچه مهندس جان نثاری توضیح دادند بهتر است.

مشاهده پیوست 142255

سلام
دقیقا همین مد نظرم هست! ممکنه بگید چطور این کار رو کردید؟
با تشکر

baseri

عضو جدید
فراموش نکنید که یکپارچه کردن هر چند ممکن است کار را ساده تر کند اما از حجم مدل از دید آباکوس کم نمی کند.
مسئله ای که وجود داره اینکه که این سطوح، مش زدن مدل رو با مشکل روبرو میکنن. کاری که من میخوام انجام بدم اینه که مدل 3 بعدی ایجاد شده در نرم افزار میمیکس رو برای تحلیل با آباکوس آماده کنم. میمیکس امکان اکسپورت مدل به صورت مستقیم به صورت اورفان مش به آباکوس رو داره. نظر شما در مورد بهترین روند برای پروژه های مشابه چه هست؟
با تشکر و احترام

arash59b

عضو جدید
سلام یاسرجان
فایل های مربوط به استفاده از روش پاورکپی رو واستون اپ کردم

شما باید پره رو به تعدادی که نیاز دارید کپی کنید تا شکل نهایی بدست بیاد هر چند کلا روش دقیقی نخواهد بود و بستگی به دقت مورد نیاز شما داره. هرچه تعداد کپی ها رو زیاد کنید (فاصله بین اونها رو کمتر بگیرید) مسیر جارو شده دقیق تر خواهد بود. من برای سه کپی اول انجامش دادم و فاصله هر کپی رو 5 میلیمتر درنظر گرفتم که با توجه به طول مسیر شما که حدودا 530 میلیمتر هست کلا نیاز به 53 کپی خواهید داشت.
قسمت وقت گیر کار این است که نیاز دارید محل قرار گیری کپی ها رو با نقطه و صفحه به کتیا معرفی کنید یعنی به تعداد کپی ها تون باید نقطه (روی مسیر) و صفحه (مماس بر استوانه) داشته باشید اگه بشه با دستوره خاص یا نوشتن ماکرو این کار رو تسهیل کرد که کمک بزرگی در صرفه جویی زمان خواهد بود.

نکته اخر هم این که نحوه استفاده من از این دستور به شکلی است که کپی ها از حجم استوانه کم می شوند (استوانه خالی میشود). میشه دستور رو طوری نوشت که برعکس این کار هم انجام بشه یعنی شکل پره رو مسیر پر بشه. دیگه بستگی به خواسته شما از مساله داره که کدومش بکارتون میاد.

کد:
http://www.mediafire.com/?jthgce172x937ua

عشق کتی

عضو جدید
فراموش نکنید که یکپارچه کردن هر چند ممکن است کار را ساده تر کند اما از حجم مدل از دید آباکوس کم نمی کند.

surface simplification معمولا برای یکپارچه سازی سطوح ایجاد شده در محیطحهای سطح سازی کتیاست (آنهم موارد خاصی که به ندرت پیش میآید) ، اما وقتی با چنین شکلی (وجوه تکه تکه ) روبرو هستیم ، یکپارچه کردن از طرفی خوب است واز طرف دیگر با توجه به محدودیت این دستور در انتخاب یکجای سطوح (انتخاب تک تک ) روش بسیار خسته کننده ایست . ولی به هر حال سطح یکپارچه برای هر کاری از جمله مش بهتر از وجوه تکه تکه است.​

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
مسئله ای که وجود داره اینکه که این سطوح، مش زدن مدل رو با مشکل روبرو میکنن. کاری که من میخوام انجام بدم اینه که مدل 3 بعدی ایجاد شده در نرم افزار میمیکس رو برای تحلیل با آباکوس آماده کنم. میمیکس امکان اکسپورت مدل به صورت مستقیم به صورت اورفان مش به آباکوس رو داره. نظر شما در مورد بهترین روند برای پروژه های مشابه چه هست؟
با تشکر و احترام

کار مشابهی که ما انجام دادیم دقیقا انتقال داده ها و مش از برنامه میمیکس به hypermesh و سپس تحلیل با msc nastran بود. فکر نمی کنم روش کار با آباکوس متفاوت باشد. تنها نکته در این است که در کار ما مدل میمیکس بقدری دارای جزییات و بخش ها و خرده ریزه های اضافی بود که امکان تولید سطح از آن تقریبا غیرممکن بود. البته مدل شما ساده به نظر می رسد و شاید نیازی به انجام روش ما نداشته باشید.

کاری که ما کردیم این بود که در ابتدا توسط بخش digitize shape editor کتیا مش را خوانیدم. سپس توسط این بخش مش را اصلاح کرده و عیب و ایراد های آن را تا حدود 90 درصد گرفیتم (برای اینکار دانش کار با ابر نقاط کتیا لازم است). سپس مدل را باز هم بصورت مش ذخیره کرده و به برنامه hypermsh بردیم و سایر ایراد های پیوستگی و خلل و فرج نامناسب آن را رفع کردیم. در انتها هم توسط این برنامه از روش مش دوبعدی و سطحی مش حجمی تولید کردیم. مدل المان محدود را تکمیل کرده و توسط برنامه نسترن که البته بطور کامل توسط هایپرمش پشتیبانی می شود تحلیل کردیم.

این مشی که شما دارید به نظر پیچیده نمی آید و تصور نمی کنم ضرورتی برای انجام کار به روش بالا باشد. در خود کتیا یک سطح بسته از شکل تهیه کنید تا مطمئن شوید جایی از ان باز نیست سپس آن را توسط close surface به سالید تبدیل کنید و با فرمتی که آباکوس می خواند ذخیره کنید.
آباکوس چه فرمت هایی از فایلهای cad را می خواند؟ اگر stp می خواند اول از همه این فرمت را امتحان کنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام یاسرجان
فایل های مربوط به استفاده از روش پاورکپی رو واستون اپ کردم

شما باید پره رو به تعدادی که نیاز دارید کپی کنید تا شکل نهایی بدست بیاد هر چند کلا روش دقیقی نخواهد بود و بستگی به دقت مورد نیاز شما داره. هرچه تعداد کپی ها رو زیاد کنید (فاصله بین اونها رو کمتر بگیرید) مسیر جارو شده دقیق تر خواهد بود. من برای سه کپی اول انجامش دادم و فاصله هر کپی رو 5 میلیمتر درنظر گرفتم که با توجه به طول مسیر شما که حدودا 530 میلیمتر هست کلا نیاز به 53 کپی خواهید داشت.
قسمت وقت گیر کار این است که نیاز دارید محل قرار گیری کپی ها رو با نقطه و صفحه به کتیا معرفی کنید یعنی به تعداد کپی ها تون باید نقطه (روی مسیر) و صفحه (مماس بر استوانه) داشته باشید اگه بشه با دستوره خاص یا نوشتن ماکرو این کار رو تسهیل کرد که کمک بزرگی در صرفه جویی زمان خواهد بود.

نکته اخر هم این که نحوه استفاده من از این دستور به شکلی است که کپی ها از حجم استوانه کم می شوند (استوانه خالی میشود). میشه دستور رو طوری نوشت که برعکس این کار هم انجام بشه یعنی شکل پره رو مسیر پر بشه. دیگه بستگی به خواسته شما از مساله داره که کدومش بکارتون میاد.

کد:
http://www.mediafire.com/?jthgce172x937ua

برای تولید نقطه ها می توانید از یک helix و روش point on curve به روش تکرار استفاد کنید. همانند دستور pattern برای نقطه عمل می کند. برای تولید نمونه ها می توان از power copy استفاده کرد.

بهتر است کار را در سالیدورکس به روش curve driven pattern انجام دهید.

hs15

عضو جدید
سلام به همه دوستان عزیز
نکته های نصب catia v6 2013 hiend
داخل عکس ها توضیح دادم.

اینم عکسهای بزرگتر اون هستش.
http://upload7.ir/images/91531109690411857300.png
http://upload7.ir/images/07429473604952830101.png
http://upload7.ir/images/79516965795812432886.png
http://upload7.ir/images/04663650379313403418.png
http://upload7.ir/images/80039510808560805641.png
http://upload7.ir/images/80039510808560805641.png
http://upload7.ir/images/45260392798225592627.png
http://upload7.ir/images/45465129033010662849.png
http://upload7.ir/images/45050785080892785142.png

hs15

عضو جدید
نزدیک بود یادم بره ها
USE master
go
exec sp_configure 'show advanced options', 1
GO
RECONFIGURE
GO
exec sp_configure 'max degree of parallelism', 4
exec sp_configure 'cost threshold for parallelism', 15
RECONFIGURE
GO

AFROUZ-E

عضو جدید
The application offers the capability of creating polar patterns (for example, spiral patterns). To do so, you need to define formulas. For more information about formulas, refer to the Knowledge Advisor User's Guide Version 5

It is possible to create Cartesian patterns with variable steps. To do so, you need to define formulas. For more information, refer to Knowledge Advisor User's Guide Version 5

هم ساخت پترن های مارپبچ و هم پترن های کارتزین با گام متغیر با فرمول ممکن هست. من هنوز با میزکار knowledge advisor کار نکردم. دوستان همچین پترن هایی ساختین؟

توی دستور های پترن، هم می شه روی نقطه نمونه ها کلیک کرد و هم از simplified representation استفاده کرد تا نمونه های دلخواه خروجی گرفته نشوند. تفاوت این دو در نمایش در هنگام پیش نمایش هست فقط؟

yasser2222

عضو جدید
سلام ممنون از دوستان. میگم میشه دو تا ورژن کتیا همزمان نصب کرد؟ من r20 دارم. میخاستم یهr22 هم نصب کنم.

arash59b

عضو جدید
سلام ممنون از دوستان. میگم میشه دو تا ورژن کتیا همزمان نصب کرد؟ من r20 دارم. میخاستم یهr22 هم نصب کنم.

قبلا بدون مشکل دوتا کتیا رو باهم نصب کردم ولی نه این دوتارو

The application offers the capability of creating polar patterns (for example, spiral patterns). To do so, you need to define formulas. For more information about formulas, refer to the Knowledge Advisor User's Guide Version 5

It is possible to create Cartesian patterns with variable steps. To do so, you need to define formulas. For more information, refer to Knowledge Advisor User's Guide Version 5

هم ساخت پترن های مارپبچ و هم پترن های کارتزین با گام متغیر با فرمول ممکن هست. من هنوز با میزکار knowledge advisor کار نکردم. دوستان همچین پترن هایی ساختین؟

توی دستور های پترن، هم می شه روی نقطه نمونه ها کلیک کرد و هم از simplified representation استفاده کرد تا نمونه های دلخواه خروجی گرفته نشوند. تفاوت این دو در نمایش در هنگام پیش نمایش هست فقط؟

برای مساله مشابه یه مدت خیلی دنبال راه حل این گونه مسائل بودم و تقریبا همه جا استفاده از power copy رو توصیه می کردن. چون علاوه بر کپی اجازه تغیییراتی در قطعه کپی شونده رو هم میده

با استفاده از فرومول نویسی هم امکان پذیر هست. یادمه استاد جان نثاری تو پست های قدیمی (حدود100-150) یه توضیح کامل در این مورد برای یه فنر با گام و قطر متغیر زده بودند

عشق کتی

عضو جدید
تقدیر ، تقویم انسانهای عادیست و تغییر ،تدبیر انسانهای عالی ... زندگیتان پر از تغییرات عالی .

سال نو را بعدا تبریک میگم ! الان زوده .

mohammad.ef

عضو جدید
بهش v5-6 هم میگن ، v5-6 2013 هم اومده ولی دیگه دنبال V5 بیشتر از 2012 نباش. کم کم برو رو v6 . تا چند ماه دیگه اکثر بچه ای توی این تاپیک با v6 کار میکنن . حجمش 4.3 گیگ میشه

یه آموزش نصب v6 بذارین خیلی خوب میشه
مشکل save و open رو چجوری باید حل کرد ؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا

کاربرد simplified representation با خاموش کردن دانه ها در دستور pattern متفاوت است. با خاموش کردن دانه ها در یک دستور pattern در واقع آن دانه ها را غیرفعال کرده و تولید نمی کنیم چون بر اساس طراحی نباید باشند.
در مورد simplified representation قضیه کاملا متفاوت است. در این حالت تعداد دانه ها بسیار زیاد است (برای مثال ورقی که بصورت توری و شبکه بریده می شود) و کتیا زمان و حجم زیادی برای محاسبه و نگهداری داده ها نیاز خواهد داشت. در هر بار اصلاح و به روز کردن update مدل زمان زیادی صرف می شود. برای حل این مشکل می توان سوییچ simplified representation را فعال کرد تا بجای تولید همه دانه در ظاهر فقط تعدادی از آنها (مثلا در مورد یک الگوی مستطیلی rectangular pattern دانه هایی در گوشه های مستطیل) تولید می شود. با اینکار سرعت کار و اصلاح مدل بطور قابل توجهی افزایش می یاید. پس از انجام تغییرا و اصلاحات و تکمیل شدن کار طراحی، در آخرین مرحله طراح این سوییچ را خاموش کرده تا الگو بطور کامل تولید و قطعه بطور صحیح نمایش داده شود.

متاسفانه دستور pattern توانایی تولید الگوهای سه بعدی (برای مثال الگو در راستای یک منحنی) را ندارد و برای اینکار تنها می توان از power copy همراه با ماکرو و ... استفاده کرد.

عشق کتی

عضو جدید

سلام بر دوستان گرامی
من تونستم توی catia v6 فایل save کنم یا حتی export کنم. روش کار به این صورته که یا باید با اکانت project leader و یا creator که اختیاراتشون توی enovia مشخص می شه وارد catia می شید و به راحتی می تونید save یا همون propagate را انجام بدید و اکسپورت اون هم به صورت فایل های استاندارد step , iges و... (به جز CATpart و...) هست.

دوست خوبمون این زحمتو قبلا کشیدن

smmoosavian

عضو جدید
کتیا ورژن R22 وجود نداره. بعد از R21 ورژن V5-6 2012 اومد و بعد از اون V5-6 R2013 . من خودم از سایت سافت گذر دانلود کردم. شیوه کرک کردن با ورژن های قبلی به کلی متفاوته و نیاز به License server داره.
از لحاظ ظاهر هیچ فرقی با V5 معمولی نداره. فقط تباد اطلاعات بین V6 و V5 تسهیل شده.

AFROUZ-E

عضو جدید
نصب که بله، هر چند نسخه ی متفاوت نصب می شن، منتها بی بروبرگرد اختلال های آزاردهنده اما نابنیادی خواهند داشت. زمانی که از نسخه ای به نسخه ی دیگری می رین، تمام سفارشی های نوار ابزارها و تنظیمات میزکارها، به حالت پیش فرض برمی گردند. و حتی اگر از پلتفرم های متفاوت P2 و P3 باشند لایسنس های P3 شناخته نمی شوند و با پیغام خطا رو به رو می شوید. ریشه ی این اختلال ها در مسیر تنظیمات کاربری هست که به طور پیش فرض کتیا برای همه ی نسخه ها یک مسیر رو تعریف می کنه در هنگام نصب. پس از نصب برای متغیر catusersettingpath در evirionment editor کتیا، مسیر جداگانه معرفی کنید.

yones66

عضو جدید

با سلام خدمت شما و همه مهندسین گل. ضمن تبریک سال جدید و اینکه مشکل شما قابل حله و کافیه که شما بریدبه ادرس :Tool>option>General>Licensing و یک لایسنس هست بنام I3D البته اولش اینطور شروع میشه اینو غیر فعال کن و کتیا رو ریست کن یعنی ببند و باز کن دوباره نگاهی بندازی میبین که همه چی روبه راهه.موفق باشید