تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

reza.hasanzad

عضو جدید
کسی هست جواب ما رو بده؟
لطفا
در مرجله اول باید تنش و تغییر شکل محور ها رو تحلیل کنید. برای این کار به فصل shaft در کتاب شیگلی مراجعه کنید. در این تحلیل تنش های خمشی و پیچشی حداکثر رو (با توجه به ضریب تمرکز تنش پله ها و ...) به دست آورده و تنش معادل فون مایسز برای نقطه بحرانی محور رو به دست بیارید.

amin dd

عضو جدید
در مرجله اول باید تنش و تغییر شکل محور ها رو تحلیل کنید. برای این کار به فصل shaft در کتاب شیگلی مراجعه کنید. در این تحلیل تنش های خمشی و پیچشی حداکثر رو (با توجه به ضریب تمرکز تنش پله ها و ...) به دست آورده و تنش معادل فون مایسز برای نقطه بحرانی محور رو به دست بیارید.
میتونی بگی دقیقا کدوم فصل هستش؟
دوستان با توجه به اینکه به امتحانای دانشگاه نزدیک میشیم و ضمنا این پروزه برای من 7 نمره داره امکانش هست کسی تحلیلشو انجام بده

hd2010

عضو جدید
در محيط mold و core چطوري ميشه قطعه رو بددي و قالب رو با سمبه و ماتريس تحويل بگيري؟
راهنماي اين دوتا محيط رو كسي داره؟

mirhamida

عضو جدید
سلام
کدوم گزینه تنظیمات درفتینگ مربوط به این میشه که خطوط رابط اندازه به جسم بچسبند و فاصله (گپ) بین اونها و جسم نباشه؟

smmoosavian

عضو جدید
سلام
کدوم گزینه تنظیمات درفتینگ مربوط به این میشه که خطوط رابط اندازه به جسم بچسبند و فاصله (گپ) بین اونها و جسم نباشه؟

باید مربوط به استاندارد drafting باشه ، ولی من الان دوباره نگاه کردم چیزی در این مورد ندیدم . فکر کنم فقط باید به طور دستی تغییرشون بدید. طبق عکس عمل کنید و گزینه های نشان داده شده رو فعال کنید.

از مسیر زیر عمل کنید تا به برگه manipulators برسید :
tools>options>mechanical design > Drafting

مشاهده پیوست 76770
.
.
.
مشاهده پیوست 76771

mirhamida

عضو جدید
توی محیط درفتینگ بعضی از اندازه ها آبی و بعضی سیاه میشن. همین مشکل رو توی سالید هم داشتم. توی سالید اندازه رو انتخاب میکردم و توی قسمت پروپرتیس اش لایه اش رو فرمت قرار میدادم تا از خاکستری به سیاه تبدیل میشد. ولی توی کتیا نمیدونم چیکار باید کرد؟
مشاهده پیوست 76780

smmoosavian

عضو جدید
توی محیط درفتینگ بعضی از اندازه ها آبی و بعضی سیاه میشن. همین مشکل رو توی سالید هم داشتم. توی سالید اندازه رو انتخاب میکردم و توی قسمت پروپرتیس اش لایه اش رو فرمت قرار میدادم تا از خاکستری به سیاه تبدیل میشد. ولی توی کتیا نمیدونم چیکار باید کرد؟
مشاهده پیوست 76780

توی محیط drafting یه تولبار هست به نام visualization که با استفاده از فعال ا غیر فعال کردن گزینه های اون می تونید نمایش رنگ ها یا چیزهای دیگر مثل قیدها رو کنترل کنید.

E_khaleghi

کاربر فعال
مشاهده پیوست 76780

در محيط درفتينگ اندازه هايي كه حالت Drive geometry داشته باشند به رنگ آبي نشان داده ميشوند
يعني چي؟
يعني اينكه اندازه يك خط اگر آبي باشند و حالت Drive geometry باشند مثل قيد هستند مثلا اگه اندازه يك خط رو گذاشته باشيم طول اون خط وابسته به اون اندازه هست و اگر دوبار روي اندازه كليك كنيد پنجره كوچكي باز مي شود كه ميتوان اندازه را تغيير داد و به طبع طول خط نيز تغيير ميكند ولي اگر اندازه مشكي باشد اون اندازه فقط نمايش دهنده طول خط هست و در مقابل تغييرات طول خط مقاومتي نميكند

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
ساده ترین راه برای ایجاد متن در محیط پارت برای برجسته سازی یا فرورفتگی چیست؟ نمیدونم چرا کتیا تو محیط اسکچ چیزی به اسم note نداره اونوقت منحنی درجه دو و درجه سه و هذلولی و ... رو داره؟

smmoosavian

عضو جدید
ساده ترین راه برای ایجاد متن در محیط پارت برای برجسته سازی یا فرورفتگی چیست؟ نمیدونم چرا کتیا تو محیط اسکچ چیزی به اسم note نداره اونوقت منحنی درجه دو و درجه سه و هذلولی و ... رو داره؟

به این سایت سر بزنید
http://www.textincatia.com/

amin dd

عضو جدید
خوب اول باید از استاد بپرسید که چیشو باید تحلیل کنید. هزار تا چیز رو تو این میشه تحلیل کرد.

اصلا فکر نمیکنم بتونه اجرا کنه
فقط میخوام یه چیزی بهش داده باشم
یه چندتا تنش رو حساب کنه بسه
دستت درد نکنه

hoomanb

عضو جدید
سلام
فایلهای مدل را هم می گذاشتی تا دوستان بتوانند بهتر کمک کنند

tyaman

عضو جدید
مشاهده پیوست 76780
میتونی از آپشن تمام رنگهایی که برای انواع اندازه در نظر گرفته شده رو سیاه کنی، ولی اینکارو نکن

Analysis Display Mode
This option lets you visualize the colors assigned to the different types of dimensions.
These displayed colors correspond to the colors customized in the Options dialog box. To modify these colors, go to Tools -> Options -> Mechanical Design -> Drafting (Dimension tab). Then select the Activate analysis display mode check box and, if needed, click the Types and colors switch button to assign the desired color(s) to the desired dimension types

sherimetal

عضو جدید

سلام دوست عزیز
نوشتن در محیط part یه کوچولو مشکله ولی میشه.
برای این کار باید ابتدا یک بخش در محیط درفتینگ باز کنی و نوشته خودت رو با ابزار text بنویسی.
بعد این فایل رو با فرمت dxf. یه جا ذخیره کنی.
بعد مجدد اون فایل dxf رو باز کنی و کل نوشته خودتو رو select کنی.بعد به محیط sketcher بری. و در جایی که میخای نوشتت بیادpaste کنی.
میتونی با ابزار scaling در محیط part هم اندازتو کم یا زیاد کنی. وبعد به نوشتت pad بدی.

گاهی اوقات در این موقع ها حجم فایلت خیلی بالا میره که میتونی با محیط Generative Shape Design منحنی ها رو curve smooth کنی تا حجم به طور قابل توجهی پایین بیاد.

اگه خواستی اون مورد هم بهت توضیحشو میدم.

MSS13

عضو جدید
سلام خدمت دوستان،1 سوال دارم،خواستم ببینم اگه یه جسم ورقی رو تو محیط سورفیس بکشیم و به سطح تبدیلش کنیم،حالا میتونیم گستردش رو هم بدست بیاریم تا بتونیم مقدار ورق مورد نظر رو برای ساختش حساب کنیم یا نه،یا اینکه نرم افزاری غیر از کتیا باید بکار بگیریم،ممنونم;)

MEHDI MARZOOGH

عضو جدید
سلام به همه به دوستان.
من یه مشکلی دارم که خواهشنا اگه کسی میتونه منو به طور کامل راهنمایی کنه..
من قصد طراحی بدنه خودرو در محیط کتیا رو دارم.
از محیط sketch tracer عکسهای blue print رو وارد و آماده میکنم اما نمیدونم چطور شروع به طراحی و سطح سازی بکنم. اصلا از همین محیط باید واسه سطح سازی استفاده کرد یا محیط های دیگه؟؟!
توی نت که سرچ کردم دیدم بعضی ها از free style و بعضی دیگه از Generative shape design رفتن جلو که من با هیچ کدوم از این دو محیط آشنا نیستم.
اگه میتونید کمکم کنید و لینک فیلم های طراحی ماشین رو در یکی از این دو محیط بذارید که من از روی فیلم ها یاد بگیرم بدنه ماشین رو طراحی کنم..

ضمنا اگه میتونید این سوال رو هم جواب بدید که ، کدوم یکی واسه این کار بهتره؟؟! free style یا Generative shape design

با تشکر ..:gol:

sherimetal

عضو جدید
سلام به همه به دوستان.
من یه مشکلی دارم که خواهشنا اگه کسی میتونه منو به طور کامل راهنمایی کنه..
من قصد طراحی بدنه خودرو در محیط کتیا رو دارم.
از محیط sketch tracer عکسهای blue print رو وارد و آماده میکنم اما نمیدونم چطور شروع به طراحی و سطح سازی بکنم. اصلا از همین محیط باید واسه سطح سازی استفاده کرد یا محیط های دیگه؟؟!
توی نت که سرچ کردم دیدم بعضی ها از free style و بعضی دیگه از Generative shape design رفتن جلو که من با هیچ کدوم از این دو محیط آشنا نیستم.
اگه میتونید کمکم کنید و لینک فیلم های طراحی ماشین رو در یکی از این دو محیط بذارید که من از روی فیلم ها یاد بگیرم بدنه ماشین رو طراحی کنم..

ضمنا اگه میتونید این سوال رو هم جواب بدید که ، کدوم یکی واسه این کار بهتره؟؟! free style یا Generative shape design

با تشکر ..:gol:

محیط sketch tracer به تنهایی این کار رو نمیکنه برای طراحی سطوح
شما از محیط های دیگه ای هم مثل free style و generative shape design باید استفاده کنی یه نگاه به این فلم ها بنداز .امیدوارم کمکت کنه.

http://www.mediafire.com/?d3nonfoech6ch96

iman761

عضو جدید
با عرض سلام
آیا راهی وجود دارد که فایل jpg (عکس ) را وارد محیط sktcher کنیم به عنوان مثال بعضی عکس هارا باید اسکن کنم و به محیط اسکچر انتقال بدم و روی لبه های مرز خطوط عکس اسکچ ترسیم کنم اما در این قسمت با محدودیت مواجه هستم و سوال دیگر اینکه چگونه بر روی قطعه در محیط پارت حروف انگلیسی یا فارسی حک کنم چه به صورت فرو رفته یا برجسته ( یک روش یاد دارم که باید فایل رو از محیط drafting کپی و پست کنم اما به دنبال راه ساده تری هستم )
با تشکر

sherimetal

عضو جدید
با عرض سلام
آیا راهی وجود دارد که فایل jpg (عکس ) را وارد محیط sktcher کنیم به عنوان مثال بعضی عکس هارا باید اسکن کنم و به محیط اسکچر انتقال بدم و روی لبه های مرز خطوط عکس اسکچ ترسیم کنم اما در این قسمت با محدودیت مواجه هستم و سوال دیگر اینکه چگونه بر روی قطعه در محیط پارت حروف انگلیسی یا فارسی حک کنم چه به صورت فرو رفته یا برجسته ( یک روش یاد دارم که باید فایل رو از محیط drafting کپی و پست کنم اما به دنبال راه ساده تری هستم )
با تشکر

شاید بتونی با محیط photo studio روی شکلت عکس بندازی.البته باید view رو بر روی گزینه shading with material بذاری سپس در محیط photo studio یه sticker ایجاد کنی و عکس رو روش بندازی.

سوال دومم به نظر من این تنها راه برای نوشتن تو کتیا باشه.البته میتونی با ابزار profile هم خودت تو sketcher بنویسی که سخته و دقت زیاد میخاد :دی

tyaman

عضو جدید
با عرض سلام
با تشکر
در مورد سوال دوم باید بگم که کافی صفه قبلی تاپبگ رو نگاه کنی (صفحه 200) یکی از دوستان این مشکلو حل کرده و با معرفی نرم افزرای که خودمم تستش کردم میشه براحتی تکست نوشت و بصورت اتومات وارد محیط پارت میشه و تمام.
اما سوال اول ، اگر میخای یک عکس وارد کنی و روش اسکچ بکشی ، مستقیمان در محیط اسکچ نمیشه و باید اول اونو در محیط درفتینگ وارد کنی ، اسکیلش کنی و با دستورات مشابهی که در اونجا و محیط اسکچ وجود داره اسکچ رو رسم کنی و بعد با کپی پیست وارد محیط اسکچش کنی.

tyaman

عضو جدید
سلام خدمت دوستان،1 سوال دارم،خواستم ببینم اگه یه جسم ورقی رو تو محیط سورفیس بکشیم و به سطح تبدیلش کنیم،حالا میتونیم گستردش رو هم بدست بیاریم تا بتونیم مقدار ورق مورد نظر رو برای ساختش حساب کنیم یا نه،یا اینکه نرم افزاری غیر از کتیا باید بکار بگیریم،ممنونم;)
بله
با استفاده از دستور قدرتمند unfold در همین محیط

tyaman

عضو جدید
چگونه میتوان شناسنامه قطعات رو وارد جدول نقشه کرد؟

چگونه میتوان شناسنامه قطعات رو وارد جدول نقشه کرد؟

سلام دوستان
یکی دیگر از دقدقه های من
من تمام خصوصیات قطعه رو در پراپرتیس پارتش تعریف میکنم. اما میخام جدول نقشه ای داشته باشم که از همون خصوصیات استفاده کنه. یعنی همون خصوصیات رو بدلخاه وارد جدول نقشه کنم. آیا میشه یک جدول نقشه در محیط درفتینگ ساخت که بتونه خصوصیات پارت رو در خودش داشته باشه، هر خصوصیتی که من در پراپرتیس دارم و طبق معمول بشه از این جدول برای تمام قطعات استفاده کرد.
ممنون میشم در حل این معما هم در کتیا کمکم کنید.

sherimetal

عضو جدید
سلام دوستان
یکی دیگر از دقدقه های من
من تمام خصوصیات قطعه رو در پراپرتیس پارتش تعریف میکنم. اما میخام جدول نقشه ای داشته باشم که از همون خصوصیات استفاده کنه. یعنی همون خصوصیات رو بدلخاه وارد جدول نقشه کنم. آیا میشه یک جدول نقشه در محیط درفتینگ ساخت که بتونه خصوصیات پارت رو در خودش داشته باشه، هر خصوصیتی که من در پراپرتیس دارم و طبق معمول بشه از این جدول برای تمام قطعات استفاده کرد.
ممنون میشم در حل این معما هم در کتیا کمکم کنید.

احتمالا منظورتون bill of material نیست؟
متوجه سوالتون نمیشم

MEHDI MARZOOGH

عضو جدید
با تشکر از پیامتون باید بگم که فیلمی که شما گذاشتین خیلی خیلی سریعه و چون من تازه کار هستم و با ابزارهای این محیط آشنا نیستم در حال حاضر نمیتونم ازش استفاده کنم. من نیاز به آموزش قدم به قدم به طراحی بدنه دارم اما نمیدونم بعد از وارد کردن blue print چه کار کنمو از کدوم محیط وارد طراحی بدنه بشم.
اگه کسی میتونه کمکم کنه کمال تشکر رو دارم.
لینک سایتی یا دانلود فیلمی یا هر چیز دیگه ای که مفید باشه..
ممنون ازهمه..:gol: