تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

tyaman

عضو جدید
یه مخالفت کوچیک دارم. قطعات استاندارد inventor واقعا فوقالعادس
قبول
اما فکر نکنم 8 گیگ قطعه استاندارد داشته باشه ، traceparts بجز استانداردهای معتبر دنیا مثل ( din, iso, asme, ansi, iec, api, , ................) و غیره استاندارد شرکت های معروف و لیدر در صنعت خودشونو هم داره ، مثلا فکر نکنم اینونتور قطعات هیدرولیک و پنوماتیک و یا قطعات مربوط حمل و نقل مثل هوک جرثقیل و غیره رو داشته باشه .

آخرین ویرایش:

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
قبول
اما فکر نکنم 8 گیگ قطعه استاندارد داشته باشه ، traceparts بجز استانداردهای معتبر دنیا مثل ( din, iso, asme, ansi, iec, api, , ................) و غیره استاندارد شرکت های معروف و لیدر در صنعت خودشونو هم داره ، مثلا فکر نکنم اینونتور قطعات هیدرولیک و پنوماتیک و یا قطعات مربوط حمل و نقل مثل هوک جرثقیل و غیره رو داشته باشه .
نه دیگه اونقدر نداره. اما از همه نرم افزارها بهتره

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام دوستان....
بازم یک سوال سخت
کسی میدونه وقتی از مجموعه هایی که در استراکچر دیزاین ساختیم نما میگیریم، چجوری میشه خط محور پروفیل ها رو در نقشه ببینیم. این بزرگترین مشکل من در حال حاضره،، پلیز هلپ می
البته تیک مربوط به axis line و center line رو هم در پراپرتیس فعال میکنم. اما بازم نشون نمیده.و خط محور پروفیل هم در سازه ها مهمترین چیزه

در ابتدا خطوط محور اعضای سازه را در محیط اسمبلی از حالت پنهان hidden خارج کرده و نمایش دهید. سپس در بخش نقشه کشی، در خواص properties نمای مورد نظر گزینه 3D wireframe و Is always visible را فعال کنید.

vazirdaftar

عضو جدید
تلرانسهای برنامه کم هست،من اگه بخوام انطباق H7 n6 را قرار بدم ندارد،فقط f7 ,p6 ,h6 را دارد و بقیه را ندارد چکار باید بکنم،ضمنا برای علامت صافی سطح به روش مثلث را ندارد؟منظورم از روش مثلث همینی هست که شکلش را هم گذاشتم.مشاهده پیوست 69455

smmoosavian

عضو جدید
یک سایت بی نظیر با هزاران قطعه و مجموعه رایگان
حتما توی این سایت عضو بشید
www.grabcad.com

توی این سایت شما می تونید مدل های نرم افزاری رو به صورت رایگان دانلود کنید و یا خودتون مدل های رایگان رو توی این سایت آپلود کنید

48055

عضو جدید
چه طور ميشه تو كتيا يك مدل ساليد رو با يك surface بريد به طوري كه دو پارت رو ايجاد كنه . مثل split ساليدورك

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
چه طور ميشه تو كتيا يك مدل ساليد رو با يك surface بريد به طوري كه دو پارت رو ايجاد كنه . مثل split ساليدورك

در ابتدا دو کپی از part body به روش special paste-as result with link بگیرید سپس توسط surface هر دو را ببرید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا

بهترین کار این است که دو کپی از part body به روش special paste- as result with link بگیرید. سپس دو part body جدید را توسط surface ببرید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
تلرانسهای برنامه کم هست،من اگه بخوام انطباق H7 n6 را قرار بدم ندارد،فقط f7 ,p6 ,h6 را دارد و بقیه را ندارد چکار باید بکنم،ضمنا برای علامت صافی سطح به روش مثلث را ندارد؟منظورم از روش مثلث همینی هست که شکلش را هم گذاشتم.مشاهده پیوست 69455

1- در هنگام تعریف تلورانس (چه عددی و چه نمادی symbolic) می توانید تلورانس مورد نظر را در پنجره تلورانس خودتان وارد کنید. روی dimension کلیک کنید سپس در پنجره تلورانس که در نوار آیکون ها فعال می شود تلورانس مورد نظر را بطور دستی وارد کنید مثلا h6/M6

2- استفاده از نماد مثلثی برای تعریف صافی سطح تقریبا از رده خارج شده است چون به کاملی و وضوح نماد جدید نیست. بهر حال اگر قصد استفاده از آن را دارید می توانید با کمی کلک از نمادهای موجود کتیا استفاده کنید. برای اینکار:
روی دستور متن کلیک کنید. در نقشه روی خطی که نشان دهنده سطح مورد نظر است کلیک کنید (اینطوری متن به خط می چسبد و مثلا اگر با تغییر طراحی خط جابجا شود متن هم در نقشه با آن جابجا و به روز می شود). از نوار نمادها که نشانه آخر در خط تنظیم متن است (در انتها و بعد از نشانه های B, I, S,S,x2,A,A) نماد Insert symbol را انتخاب و از بین نمادهای آن مثلث روبه بالا را انتخاب کنید. این نماد به متن اضافه می شود همین کار از یک تا چهار بار با توجه به کیفیت سطح تکرار کنید تا تعداد مثلث مورد نظر اصافه شود. حال مرحله آخ سروته کردن مثلث ها یا به بیان بهتر متن است. بر اینکار در بخش properties متن در بخش text گزینه flip horizontal را برای mirroring انتخاب کنید. متن سروته می شود و به شکل مناسب نمایش داده می شود.

مشاهده پیوست 69559

آخرین ویرایش:

tyaman

عضو جدید
در ابتدا خطوط محور اعضای سازه را در محیط اسمبلی از حالت پنهان hidden خارج کرده و نمایش دهید. سپس در بخش نقشه کشی، در خواص properties نمای مورد نظر گزینه 3D wireframe و Is always visible را فعال کنید.
سلام
این کار به نظرم رسید اما مشکل اینه که حالا باید یکی یکی تمام خطوط رو به خط محور تبدیل کنم. ولی این کار منطقی نیست. نمیشه کاری کرد که وقتی نشون داده میشن بصورت خط محور باشن یعنی همون وایر فریم ها با خاصیت خط محور

hossein21

عضو جدید
سینماتیک

سینماتیک

سلام
میخواستم مکانیزم لنگ رو تو کتیا اجرا کنم
قید gear رو واسه قطعات محرک تعریف کردم اما نمیدونم چطور باید بین محورلنگ و سوپاپ ها قید cam تعریف کنم
لطفا کمکم کنید

yhz7

عضو جدید
سلام
توی محیط Structure Design انتهای شیپ ها رو با دستور cutback برش میدیم ولی برای برش و اندازه کردن plate یا صفحه که درون شیپها (پروفیل ها) مانده از چه دستوری باید استفاده کرد؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

haha4646

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید خدمت مهندسین عزیز
دوستان من می خواهم یک dual tracker طراحی کنم که 2 درجه آزادی این گیربکس توسط چرخ حلزون تامین بشه
در رابطه با طراحی و تحلیل گیربکس چه نرم افزار هایی را پیشنهاد می کنید؟
من در حد 12 تا 15 درصد کتیا بلدم
با Adams هم سرو کله زدم کما بیش ولی نتونستم از کتیا import کنم
با سپاس فراوان
خادمی

tyaman

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید خدمت مهندسین عزیز
دوستان من می خواهم یک dual tracker طراحی کنم که 2 درجه آزادی این گیربکس توسط چرخ حلزون تامین بشه
در رابطه با طراحی و تحلیل گیربکس چه نرم افزار هایی را پیشنهاد می کنید؟
من در حد 12 تا 15 درصد کتیا بلدم
با Adams هم سرو کله زدم کما بیش ولی نتونستم از کتیا import کنم
با سپاس فراوان
خادمی
سلام
میتونی از simdesigner استفاده کنی ، یک پلاگین برای کتیاست که مسائل حرکتی و تحلیل تنش رو میتونه با حل گر نرم افزارهای شرکت msc مانند adams, nastran, patran, ls dina حل کنه مخصوصا اینکه میتونه تحلیل flex رو هم انجام بده و به هیچ عنوان مشکل ایمپورت نخواهی داشت. چون اگر مسئله انقدر پیچیده باشه که نشه با خودش حلش کنی میتونی با استفاده از gateway مسئله رو به راحتی به adams ببری

smmoosavian

عضو جدید
یک روش جالب برای بهتر مدیریت کردن قطعات در محیط اسمبلی :

زمانی که بخواهیم قطعات مربوط به هم را بدون اینکه در یک sub assembly یا یک component جای دهیم ، دسته بندی کنیم می توانیم از دستوراتی که مربوط به محیط DMU navigator هستند استفاده کنیم. برای استفاده راحت تر از این دستورات می توانیم مستقیما این دستورات را در محیط اسمبلی اجرا کنیم.

1- فرمان group : با استفاده از این دستور می تونید قطعات را در گروه های مجزا جای دهید و با hide/show کردن آن گروه تمام قطعات درون اون رو مخفی کنید.
2- فرمان current selection : زمانی که یک اسمبلی با قطعات زیاد داشته باشید این دستور به شما کمک می کنه یک یا چند قطعه رو بین تمام قطعات به خوبی شناسایی کنید.
برای دیدن فیلم می تونید از لینک زیر استفاده کنید.

لینک دانلود

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

زمانی که بخواهیم قطعات مربوط به هم را بدون اینکه در یک sub assembly یا یک component جای دهیم ، دسته بندی کنیم می توانیم از دستوراتی که مربوط به محیط DMU navigator هستند استفاده کنیم. برای استفاده راحت تر از این دستورات می توانیم مستقیما این دستورات را در محیط اسمبلی اجرا کنیم.

1- فرمان group : با استفاده از این دستور می تونید قطعات را در گروه های مجزا جای دهید و با hide/show کردن آن گروه تمام قطعات درون اون رو مخفی کنید.
2- فرمان current selection : زمانی که یک اسمبلی با قطعات زیاد داشته باشید این دستور به شما کمک می کنه یک یا چند قطعه رو بین تمام قطعات به خوبی شناسایی کنید.

لینک دانلود
روش بدی نیست. ولی نمیدونم که از لحاظ طراحی مهندسی روشی درست است یا نه حتما باید دسته بندی کنیم. البته خوبی این روش اینه که دیگه مشکل Context ایجاد نمیشه.

MEHDISH12

عضو جدید
یه سوال
قسمتproduct(بالا سمت چپ) خیلی کوچیک شده چه جوری میشه بزرگش کرد؟؟

tyaman

عضو جدید

لینک دانلود
مرسی ، جالب بود.

smmoosavian

عضو جدید
روش بدی نیست. ولی نمیدونم که از لحاظ طراحی مهندسی روشی درست است یا نه حتما باید دسته بندی کنیم. البته خوبی این روش اینه که دیگه مشکل Context ایجاد نمیشه.

بهترین استفاده ای که از این روش میشه کرد اینه که وقتی قطعات رو در یک زیر مجموعه جدید دسته بندی می کنید دیگه نمیشه با فعال بودن سرشاخه قطعات درون اون رو حرکت داد. ولی با این روش خیلی راحت یک دسته از قطعات رو hide/show می کنیم و یا حرکت می دیم

teltool

عضو جدید
سلام من تازه وارد هستم یک سئوال در رابطه با کتیا دارم از دوستان اگه کسی هست کمکم کنه . من کتیا v5r21 را نصب کردم و طبق دستور العمل نصب شرکت jordan کرک را هم در مسیر مشخص شده نصب کردم (cd مال شرکت نرم افزاری jordan است)ویندوز من سون است و 64 بیت و من نرم افزار مربوط به همان را نصب کردم الان برنامه باز و فعال است ولی پس از بستن برنامه امکان ذخیره کردن نیست و پیغام میده فایل نمی تواند ذخیره بشود. اگه امکان داره راهنمایی کنید با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

m.e_93

عضو جدید
سلام دوستان عزیزم
من ترم اول مکانیکم خوبه از الان به فکر یادگیری catia بیافتم؟ چرا؟
کلا این نرم افزار به چه دردی میخوره؟ کی به درد می خوره؟ کجا به درد می خوره؟ چرا؟ چطوری؟ کجا؟ چه زمانی؟ در چه حالتی؟....

teltool

عضو جدید
ممنون چطور میتونم به این دسترسی پیدا کنم . من در صفحه کتیا راست کلیک میکنم ولی صفحه ای باز نمیشه . با تشکر

teltool

عضو جدید
سلام
یک این گزینه
move profile to path
رو توضیح میده
تیکشو بذاری و ورداری خیلی عوض میشه شکل
مشاهده پیوست 70182
ممنون چطور میتونم به این دسترسی پیدا کنم . من در صفحه کتیا راست کلیک میکنم ولی صفحه ای باز نمیشه . با تشکر​

آخرین ویرایش:

yhz7

عضو جدید
سلام به همه دوستان
توی محیط Structure Design چطور میشه plate (صفحه) را که با shape تداخل دارد برش داده و اندازه دیواره داخلی چهارچوب کرد؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
یک این گزینه
move profile to path
رو توضیح میده
تیکشو بذاری و ورداری خیلی عوض میشه شکل
مشاهده پیوست 70182

با فعال بودن این سوییچ، مبدا مختصات sketch به نقطه شروع منحنی مسیر منتقل می شود و محور عمودی sketch بر اساس pulling direction یا reference surface تنظیم می شود.
در حالت عادی نیازی به بکارگیری این سوییچ نیست. این سوییچ بر این مبنا ایجاد شده است که از یک sketch در چند جای مختلف و دستورهای rib مختلف استفاده شود که وقوع این حالت بسیار نادر و کم است.