تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

bigbomber

کاربر فعال
سلام من مدرس Catia مقدماتی و پیشرفته در جامعه قالبسازان ایران هستم اگر مایل بودید به آدرس Mail من یک Mail ارسال کنید تا جزوه تدریس خودمو واست بفرستم

سلام جناب مهندس

من نیاز به آموزش طراحی قالب (پرس و برش) در نرم افزار CATIA دارم، منبع و کتابی می توانید معرفی کنید (فارسی یا انگلیسی). سند های خود نرم افزار بیشتر نحوه ی استفاده از فرمان ها را توضیح دادند، درحالی که من یک آموزش کاملا عملی و قابل اجرا احتیاج دارم. متاسفانه وقتم محدود است و امکان مطالعه ی منابع مختلف را ندارم، لذا اگر ممکن است بهترین منبع را ذکر بفرمایید. با تشکر

pishrosanat

عضو جدید
سلام جناب مهندس

من نیاز به آموزش طراحی قالب (پرس و برش) در نرم افزار CATIA دارم، منبع و کتابی می توانید معرفی کنید (فارسی یا انگلیسی). سند های خود نرم افزار بیشتر نحوه ی استفاده از فرمان ها را توضیح دادند، درحالی که من یک آموزش کاملا عملی و قابل اجرا احتیاج دارم. متاسفانه وقتم محدود است و امکان مطالعه ی منابع مختلف را ندارم، لذا اگر ممکن است بهترین منبع را ذکر بفرمایید. با تشکر

برای طراحی قالبهای برش در کتیا باید :
1-با طراحی قالبهای فلزی آشنا باشید برای اینکار کتاب کتاب Handbook of die design کتاب بسیار خوبیه
2-قسمت Mold tooling Design را تمرین کنید

موفق باشید

hamed_bagheri

عضو جدید
سلام جناب مهندس

من نیاز به آموزش طراحی قالب (پرس و برش) در نرم افزار CATIA دارم، منبع و کتابی می توانید معرفی کنید (فارسی یا انگلیسی). سند های خود نرم افزار بیشتر نحوه ی استفاده از فرمان ها را توضیح دادند، درحالی که من یک آموزش کاملا عملی و قابل اجرا احتیاج دارم. متاسفانه وقتم محدود است و امکان مطالعه ی منابع مختلف را ندارم، لذا اگر ممکن است بهترین منبع را ذکر بفرمایید. با تشکر[/QUOTE]

من بهترین منابعی که دیدم واسه خود شرکت Dussualtمی باشد به اسم Catia Companion در ایران مهندس مهدی وکیلی این منابع را داره یه سوال ازش بپرس

yasser2222

عضو جدید
تو محیط نقشه کشی سوراخهایی که رزوه دارند رو چجوری نمایش میدن؟ مثلا سوراخی داریم که پیچ 12 قراره داخلش بپیچه. ممنون

mehd0551

عضو جدید
تو محیط نقشه کشی سوراخهایی که رزوه دارند رو چجوری نمایش میدن؟ مثلا سوراخی داریم که پیچ 12 قراره داخلش بپیچه. ممنون
اسم اون سوراخ را با حرف M بزرگ نشون میدن.اما اگه بخوای بدونی چطوری تو کتیا بیاریش سه راه حل داره (سه راه حل من بلدم)1. باید روی قطعه(تو محیط پارت) که میخوای سوراخ بزنی توسط فرمان Hole نوع پیچ-سایز پیچ -لبه انتهایی پیچ و سایر تنظیماتش را میاری و نقطه ای را انتخاب میکنی سوراخ میخوره و میشه یه سوراخ رزوه دار-2 . اما اگه سوراخ داری باید توسط فرمان thread/tap اول محیط داخلی سوراخ و بعد لبه بیرونی که رزوه بهش میرسه را انتخاب کنی یه جدول میاد که میتونی دستی یا استاندارد بودن رزوه را انتخاب کنی 3. تو محیط درفت عدد سوراخ را انتخاب میکنی کلیک راست میکنی و از properties سربرگ Dimension Texts را انتخاب میکنی از تو کادر بالا سمت چپ(prefix-suffix)روی فلش کوچک که رو به پایینه کلیک میکنی و حرف M را انتخاب میکنی.(نکته:این روش مربوط به عدادی هست که تو محیط پارت فقط سوراخ هستند و رزوه ندارن)-- برای نشون دادن رزوه ای که تو محیط پارت ایجاد شده در محیط درفت روی کادر قطعه کلید راست میکنیم و ازproperties و از قسمت Dress-up JD; تیک کنار Thread را میزنی حالت رزوه را روی قطعه (تو محیط درفت) میتونی ببینی - و بعد از منوی اندازه ها Thread Dimension را انتخاب میکنی(دهمین علامت اندازه گذاری میشه با دو خط عمودی) این علامت فقط روی رزوه ها کار میده نه روی هیچ چیز دیگه ای

mehd0551

عضو جدید
سلام. تو درفتینگ بعضی موقها جزئیات زیاده و وقتی اندازه گذاری میکنیم شلوغ میشه و جایی برای علائم صافی سطح و جزئیات دیگه نمیمونه. اگه تو یه sheet دیگه نقشه رو تکرار کنیم (البته بدون اندازه) و بقیه جزئیات رو روش اعمال کنیم از لحاظ استانداردهای نقشه کشی موردی نداره؟
توقسمت درفت از زیر مجموعه ابزار Drawing یه قسمت هست به نام new Detail Sheet که دقیقا همین کار را انجام میده یعنی زمانی که شما یه قطعه را اندازه گذای کردی و با کمبود جا مواجه شدی میاد برات یه ویو میسازه که دنباله اون اندازه ها را روش بزاری (متاسفانه به علت ادم استفاده روش دقیقش را فراموش کردم )اگه دوستان یه آموزش ازش بزارن خیلی عالی میشه و گرنه تا چند روز دیگه خودم همین پست را آپ میکنم

bigbomber

کاربر فعال
برای طراحی قالبهای برش در کتیا باید :
1-با طراحی قالبهای فلزی آشنا باشید برای اینکار کتاب کتاب Handbook of die design کتاب بسیار خوبیه
2-قسمت Mold tooling Design را تمرین کنید

موفق باشید

سلام.
مهندس کتاب Die Design HandBook نوشته ی Wilson را شما می فرمایید؟ چند هندبوک در اینترنت موجود است، اما من بیشتر دنبال هندبوک نوشته ی Wilson هستم. اگر برای شما مقدور است و این هندبوک را در اختار دارید، ممنون میشم یک نسخه از آن را آپلود بفرمایید. با تشکر...

pishrosanat

عضو جدید
سلام.
مهندس کتاب Die Design HandBook نوشته ی Wilson را شما می فرمایید؟ چند هندبوک در اینترنت موجود است، اما من بیشتر دنبال هندبوک نوشته ی Wilson هستم. اگر برای شما مقدور است و این هندبوک را در اختار دارید، ممنون میشم یک نسخه از آن را آپلود بفرمایید. با تشکر...

کتابی که من معرفی کردم عنوانش handbook of die design است و با کتاب die design handbook متفاوت است.این کتاب بسیار کاربردی است و من بهش خیلی رجوع میکنم.برای کسانی که مبتدی هستند کتاب die design fundamental که به فارسی نیز ترجمه شده نیز پیشنهاد میشود ولیکن کتاب handbook of die design By ivana suchy یه چیز دیگست.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام. تو درفتینگ بعضی موقها جزئیات زیاده و وقتی اندازه گذاری میکنیم شلوغ میشه و جایی برای علائم صافی سطح و جزئیات دیگه نمیمونه. اگه تو یه sheet دیگه نقشه رو تکرار کنیم (البته بدون اندازه) و بقیه جزئیات رو روش اعمال کنیم از لحاظ استانداردهای نقشه کشی موردی نداره؟

افزون بر مطالبی که دوستان گفتند می توانید مقیاس نقشه و مقیاس نما ها را تغییر دهید تا به تناسب مناسبی بین اندازه نما ها و اندازه ها دست پیدا کنید.

yasser2222

عضو جدید
سلام
رزوه هایی که با دستور thread ساخته میشن رو میشه سه بعدی دید؟ در حالت عادی دیده نمیشه.
ممنون

mehd0551

عضو جدید
سلام رزوه هایی که با دستور thread ساخته میشن رو میشه سه بعدی دید؟ در حالت عادی دیده نمیشه. ممنون
یکی از مشکلات کتیا (بازم نظر شخصی خود من هستش) عدم دیدن رزوه روی پیچ ها هستش. متاسفانه دیدن رزوه امکان پذیر نیست . ایجاد رزوه سه بعدی هم توسط فرمان Slot موجب بالا رفتن حجم فایلی اون قطعه میشه .شاید علت اینکه شرکت داسوفکری برای اون نکرده و همچنان این حالت را نشان نمیده جلو گیری از بالا رفتن حجم فایل مورد نظر باشه.

pishrosanat

عضو جدید
یکی از مشکلات کتیا (بازم نظر شخصی خود من هستش) عدم دیدن رزوه روی پیچ ها هستش. متاسفانه دیدن رزوه امکان پذیر نیست . ایجاد رزوه سه بعدی هم توسط فرمان Slot موجب بالا رفتن حجم فایلی اون قطعه میشه .شاید علت اینکه شرکت داسوفکری برای اون نکرده و همچنان این حالت را نشان نمیده جلو گیری از بالا رفتن حجم فایل مورد نظر باشه.

دقیقا همان که اشاره کردید.هیچ دلیلی برای نمایش رزوه نیست فقط باعث افزایش حجم و کاهش راندمان میشود.

smmoosavian

عضو جدید
دقیقا همان که اشاره کردید.هیچ دلیلی برای نمایش رزوه نیست فقط باعث افزایش حجم و کاهش راندمان میشود.
خيلي بهتر بود كه توي كتيا براي نمايش رزوه از همون روشي استفاده ميشد كه نرم افزارهايي مثل solidworks استفاده مي كنن.

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز

خيلي بهتر بود كه توي كتيا براي نمايش رزوه از همون روشي استفاده ميشد كه نرم افزارهايي مثل solidworks استفاده مي كنن.
بعضی از مواقع من برای رفع این اشکال(عدم نمایش رزوه در کتیا) و البته صرفه جویی در زمان برای استفاده از پیچ رزوه دار در کتیا ، پیچ رزوه دار را در سالید ایجاد میکنم و با پسوند STP ذخیره سپس وارد کتیا میکنم.

yasser2222

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله mehd0551 http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله pishrosanat http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله smmoosavian http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png

بعضی از مواقع من برای رفع این اشکال(عدم نمایش رزوه در کتیا) و البته صرفه جویی در زمان برای استفاده از پیچ رزوه دار در کتیا ، پیچ رزوه دار را در سالید ایجاد میکنم و با پسوند STP ذخیره سپس وارد کتیا میکنم.

از همتون تشکر میکنم دوستان

yasser2222

عضو جدید
سلام دوباره

فیلم های حرفه ای مث موتور وانکلی که لینکشو میزارم رو چجوری و با چه نرم افزاری میسازن؟ کتیا یا سالید دارن این توانایی رو؟
ممنون
http://www.aparat.com/v/FqiVe

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله mehd0551 http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله pishrosanat http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله smmoosavian http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png

از همتون تشکر میکنم دوستان

یک راه حل ساده برای تشخیص رزوه دار بودن یک سطح، این است که رنگ آن را متمایز از رنگ بقیه مدل قرار دهید. اینکار نوعی کدگذاری بر اساس رنگ است که در شرکت های مهندسی بسیار متداول است و نه تنها برای رزوه، بلکه برای وِیژگی های دیگر مانند تشخیص بخشی از مدل که دچار تغییر طراحی شده است بکار می رود. این روش حتی در مقایسه با نمایش رزوه هم بهتر است چرا که اگر فایل های کتیا با قالب step به برنامه دیگری (که مثلا سازنده قطعه استفاده می کند) منتقل شوند این کد گذاری قابل تشخیص است.

mehd0551

عضو جدید
یک راه حل ساده برای تشخیص رزوه دار بودن یک سطح، این است که رنگ آن را متمایز از رنگ بقیه مدل قرار دهید. اینکار نوعی کدگذاری بر اساس رنگ است که در شرکت های مهندسی بسیار متداول است و نه تنها برای رزوه، بلکه برای وِیژگی های دیگر مانند تشخیص بخشی از مدل که دچار تغییر طراحی شده است بکار می رود. این روش حتی در مقایسه با نمایش رزوه هم بهتر است چرا که اگر فایل های کتیا با قالب step به برنامه دیگری (که مثلا سازنده قطعه استفاده می کند) منتقل شوند این کد گذاری قابل تشخیص است.
برا من جالب بود. آیا مرجع خاصی هست که بشه برای انتخاب کد بندی رنگی به اون مراجعه کرد یا نه فقط توافق درون سازمانی مطرح هست تو این نوع رنگ بندی.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
برا من جالب بود. آیا مرجع خاصی هست که بشه برای انتخاب کد بندی رنگی به اون مراجعه کرد یا نه فقط توافق درون سازمانی مطرح هست تو این نوع رنگ بندی.

این تعریفی درون سازمانی است. البته در تعیین کد رنگها، نکاتی هم وجود دارد که باید در نظر گرفت. برای مثال رنگهای که بطور پیش فرض توسط برنامه معنایی برایشان فرض شده است نباید استفاده کرد. مثلا در کتیا، رنگ قرمز در هندسه سه بعدی به معنی به روز نبودن و یا عیب دار بودن هندسه است و نباید در کدبندی رنگها از آن استفاده کرد.

yasser2222

عضو جدید
تاپیک کتیا رفته بود پایین تو لیست. یه سوال میپرسم بیاد بالا!!

تو محیط اسمبلی چجوری میشه یه چنتا قطعه رو با هم حرکت داد و جابجا کرد تا موقعیتشون نسبت به هم عوض نشه؟

در واقع تو محیط dmu fitting میخوام یک track بسازم که شامل حرکت جنتا قطعه میشه. اما خب یکی بیشتر انتخاب نمیشه در حالیکه میخام چنتا قطعه با هم حرکت کنن.
ممنون

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
تاپیک کتیا رفته بود پایین تو لیست. یه سوال میپرسم بیاد بالا!!

تو محیط اسمبلی چجوری میشه یه چنتا قطعه رو با هم حرکت داد و جابجا کرد تا موقعیتشون نسبت به هم عوض نشه؟

در واقع تو محیط dmu fitting میخوام یک track بسازم که شامل حرکت جنتا قطعه میشه. اما خب یکی بیشتر انتخاب نمیشه در حالیکه میخام چنتا قطعه با هم حرکت کنن.
ممنون

از دستور shuttle استفاده و یک گروه را انتخاب کنید. سپس آن را به عنوان ورودی به دستور track بدهید.

NOV011935

عضو جدید
سلام من دنبال راهی برای تایپ فارسی برجسته در کتیا هستم . اون راهی که در محیط draft میرن رو انجام دادم اما نمیدونم چرا وقتی میخوام فایلی که متن فارسی درش نوشتم رو با فرمت dfx ذخیره کنم ، سیو نمیشه

لطفا اگه کسی راهی بلده کمک کنه ممنونه

smmoosavian

عضو جدید
سلام من دنبال راهی برای تایپ فارسی برجسته در کتیا هستم . اون راهی که در محیط draft میرن رو انجام دادم اما نمیدونم چرا وقتی میخوام فایلی که متن فارسی درش نوشتم رو با فرمت dfx ذخیره کنم ، سیو نمیشه

شما تو هیچ کدوم از محیط های کتیا نمی تونید فارسی تایپ کنید. دنبال فونت هایی مثل فونت های نرم افزار مریم بگردید. مثلاً F_yekan . برای تایپ تو این حالت صفحه کلید رو روی حالت EN قرار بدید و تایپ کنید.

mehd0551

عضو جدید

یه توضیح درمورد فارسی نویسی:

نرمافزارهای فارسی نویس مریم و Leoomon نرم افزارهایی هستند که میتونید فارسی را تو کتیا تایپ کنید برا این کار کافی تو فارسی نویس تایپ کنی کپی کنی و تو کتیا (بستگی به جای مورد نطر پیست کنی )البته توجه داشته باشید اگه برای اسم قطعه استفاده کنید خرچنگ غورباغه اون اسم را میبینی اما زمانی که تو bom فونت اون قطعه را به یکی از فونت هایی که با حرف fشروع میشن تبدیل کنید این مشکل برطرف میشه البته فقط تو جدول محیط ذرفت.اگ هم تو محیط درفت از اون استفاده کنید همون جا بعد از پیست کردن متن مورد نطرفونت را به فونت با حروفی که f دار جابجا کنید(البته پیداکردن فونتتون چون سرچ نداره یکم سخته ولی یه روش ابدایی من دارم برا این که تو کتیا زیاد از فونت فارسی استفاده میکنم و اونم اینه که تو تنظیمات تنها چند فونت خاص را نگهداشتم و مابقی فونت ها را پاک کردم و زماتی که فون موردنطر را بخوام میام و از نوار کرکره ای سریع انتخاب مبکنم.من تنها 3 فونت دارم)

hossein21

عضو جدید
تعریف محور مختصات در assembly

تعریف محور مختصات در assembly

سلام
توی محیط assembly میخوام اینرسی رو حول یک محور بگیرم چطور باید اونجا محور مختصات تعریف کنم
مرسی

mehd0551

عضو جدید
سلام برا محاسبات تیر یک سر گیردار تو کتیا چکار بایدبکنم .یکی از ذوستان یه پروژه داره گفته یه محاسبات برام انجام بده من اصلا سر در نمیارم چی میگه یا چی میخواد راهنمایی کنید لطفا .تشکر

hossein21

عضو جدید
خدمت شما

خدمت شما

سلام برا محاسبات تیر یک سر گیردار تو کتیا چکار بایدبکنم .یکی از ذوستان یه پروژه داره گفته یه محاسبات برام انجام بده من اصلا سر در نمیارم چی میگه یا چی میخواد راهنمایی کنید لطفا .تشکر

اول بگو میخوای تست کمانش بگیری یا نه؟اگر نه پس چه تستیه؟
اگر این تست شما قراره فقط توی ناحیه الاستیک حل بشه میسه توی کتیا نتیجه بگیری ولی اگر وارد محیط پلاستیک میشه تیرت دیگه نتایج کتیا درست نیست .

smmoosavian

عضو جدید
سلام
توی محیط assembly میخوام اینرسی رو حول یک محور بگیرم چطور باید اونجا محور مختصات تعریف کنم
مرسی

كتيا به صورت پيش فرض اينرسي رو نسبت به مركز جرم حساب مي كنه. براي محاسبه اينرسي نسبت به محورها يا نقاط ديگه بايد ابتدا دستور measure inertia رو اجرا كنيد و سپس روي دكمه customize‌ كليك كنيد و يكي از چهار گزينه آخر رو انتخاب كنيد.

فيلم ضميمه رو دانلود كنيد

پیوست ها

• measure.zip
    1.5 مگایابت · بازدیدها: 0

smmoosavian

عضو جدید
ديگه كاري نيست كه نشه با كتيا انجام داد!!!

;) :biggrin:

پیوست ها

• catia animation.zip
    2.1 مگایابت · بازدیدها: 0