تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

yasser2222

عضو جدید
چرا يه تصوير دوبعدي از سطح سه بعدي پره رو براي اسلات انتخاب نمي كني در هردو حالت مسير جاروب شده يكي خواهد بود.
اونکارم کردم نشد .الان مسیر جاروب شده رو با swept path ایجاد کردم حالا باید از یه استوانه کمش کنم اما مسیر ایجاد شده قابل انتخاب و قید گذاری نیس اصلا

yones66

عضو جدید
دوستان کتیا V5 R23 هم اومد. همراه با آپدیت sp1 روی سایت طهاکو هست. بنام catia V5-6 R2013.خیلی دلم میخواد براتون بذارم ولی نمیشه. فقط خواستم بدونید.

yones66

عضو جدید
دوستان ما که آباکوس رو دانلود کردیم ولی چون برا کتیا 22 بود و من نسخه 23 رو دانلود کردم نصب نشد. خواستم بدونم که ایا میشه و راهی داره که رو این نسخه نصب شه؟؟ کلک رشتی چیزی؟؟؟ و ایا اینکه حالا فرض کنیم این نصب شد یعنی دیگه به خود اباکوس احتیاجی نیست؟؟؟؟

yones66

عضو جدید
دوستان کسی در مورد این برنامه CarSim 8.1 شبیه ساز نیروهای دینامیکی وارد بر خودرو چیزی میدونه؟؟ در مورد نحوه نصبش؟؟؟ میدونم ربطی به تایپیک نداره ولی خواهش میکنم کسی اطلاه داره بگه. من دانلود کردم ولی فایل لایسنسی نداره که بخواد نصب شه یه چند تا فولدر هست که باید کپی کنم ولی برنامه لایسنس میخواد.

mehd0551

عضو جدید
با درودیعنی کسی تا حالا توی بحث استانداردهای آماده توی کتیا به مشکل نخورده که هیچ جوابی براش ندارید ؟من تونستم یه برنامه پیدا کنم به اسم Trace Parts که حدود 100میلیون قطعه استاندارد داره ولی به V5 R15 و اینا می خوره به R21 که اصلا نمی خوره ، این هم لینکش که توضیحات کامل و داده http://www.tyaman.blogfa.com/post-92.aspx . حالا می خواستم ببینم کسی می تونه کمک کنه که فقط استانداردهای آماده DIN رو نه اون صد میلیون و تو کتیا داشته باشیم ؟پیشاپیش ممنونم .
سلاماول عید همگی مبارکبرا این که قطعات استاندارد را استفاده کنی یه نرم افزار دیگه که بلدی باهاش کار کنی (به شرطی که قطعات استاندارد داشته باشه)را انتخاب کن خوب حالا نرم افزارت یا تو مایه اتو کد و اینونتور و هستش یا از دسته سالید و کتیا اگه کتیا بود که حتما بچه مایه داری و قبلا قطعات استانداردش را خریدی اما اگه بقیه بود تبدیل کن به فرمت stp تو کتیا ذخیره کن برا اینکه هم خیلی خودت را خسته نکنی یه کلک رشتی بلدم که البته تو همین تایپیک از دوستمون مرسی فری یاد گرفتم همون نرم افزار قبلی که انتخاب کردی بگرد یه ماشینی چیزی که قبلا سر هم کردی پیدا کنی اگه هم نداشتی برو سر وقت دوستانت که دسترسی فیزیکی بهشون داری(برا اینکه هزینت کمتر بشه)ببین تو سیستمشون ماشینی فایل اسمبل شده ای چیزی با قطعات زیاد، چی دارن اون ماشین را تبدیل کن به قطعات سازندش و از همشون یه فرمت stp بگیر بیا تو محیط کتیا تبدیلش کن به قطعات استادارد کتیا حالا یه کلی قطعه داری که میتونی ازشون استفده کنی.اگه بازم گیر کردی بگو .....راستی تو اینترنت هم از این سایت های قطعات استاندارد زیاد هست که یه قسمتیش را رایگن بهت بدن.برا تبدیل فایل از فرمت استپ به فایل کتیا(پارت بادی)یه رش بلدم که سرعتت را زیاد میکنه خواستی بگو تا اونم برات بزارم

عشق کتی

عضو جدید
ایول ایده خوبی دادی. گشتم دستور swept volume رو دیدم. تونستم مسیر پره رو بسازم .4 تا فرمت برا سیو داشت. cgr,wrl,model,stl با چارتاش سیو کردم. cgr تو assemble باز میشه.اما فک میکنم بصورت ابر نقاطه و نمیشه قید روش گذاش. پسوندmodel اصلا باز نمیشه!. wrl که تو صفه ابی باز میشه و فک کنم فقط نمایشیه. stl تو اسمبل باز میشه و اونم قید پذیر نیس! چکار کنم
_ ببخشید من منظورم swept volume بود که اشتباها path finder گفته شد . محیط هم همون dmu kenematis هست.

_شکلی که بدست میاد ممکنه روتین نباشه ، بنابراین باید هندسه کمکی ایجاد کنی و از اونها برای قید گذاری استفاده استفاده کنی .
_ از .model. استفاده کن ، به این روش که اون بادی رو کپی و توی یک پارت جدید پیست کن . اون موقع قابل استفاده میشه.
_ پسوند model. از قویترین پسوندهای کتیاست که کاربردهای زیادی داره.

mehd0551

عضو جدید
pronest8

pronest8

کسی میدونه خروجی پرو نست با کتیا چه تفاوتی با هم داره>(جی کد هاشون) اگه اطلاعات یا منبع آموزشی پرو نست هم دارید بهم بدیدممنون

عشق کتی

عضو جدید
اگر کنترلر سیکل G73 رو پشتیبانی نمی کنه، دیگر اصلاح معنا نداره. ولی اگر پشتیانی می کنه ولی به فرمت خاص خودش (مثال: واحد Q به میکرون باشه بر عکس واحد مختصات سوراخ که میلی متر هستن یا کوچیک و بزرگ بودن حروف)، اون وقت می شه سیکل بالا رو اصلاح کرد. کاتالوگ کنترلر رو باید بخونید در این صورت.

G73 سیکل سوراخ کاری سرعتی هست که ابزار ابتدا تا ارتفاع R با سرعت G0 پایین می آد و بعد با سرعت پیش روی F تا عمق Q بوسه می زنه (نسبت به سطح R). سپس به مقدار D بالا می آد و دوباره تا عمق Q بوسه می زنه (نسبت به سطحی که قبل بوسه زده بود). ادامه پیدا می کنه این روند تا به عمق Z یرسه و بعد با حرکت خرگوشی به سطح اولیه باز می گردد.
اگر واقعاً نیاز می بینید که این مدل سوراخ کاری داشته باشید مجبورین که دستی مختصات ارتفاع های مختلف رو محاسبه کنید و از حرکت های خطی G1 استفاده کنید. گمان نمی کنم این روش مطلوبتون باشه به خصوص زمانی که تعداد سوراخ ها و عمقشون زیاد باشه. پس کاری که می تونید بکنید این هست که از سیکل سوراخ کاری G83 استفاده کنید. تفاوتش این هست که مته پس از بوسه زدن به سطح R برمی گرده هر بار.
توضیحات کامل تر:
کد:
http://www.linkfreak.org/5td62DG3QvZv2zK/G73%20VS%20G83.pdf

البته اگر برنامه نویسی با پاورمیل انجام بشه در خود استراتژی drilling می شه سیکل رو break chip انتخاب کرد و گزینه cycle output رو غیرفعال کرد. یه سوراخ کاری سرعتی خواهید داشت که سیکل نیست و نرم افزار خودش مختصات ها و حرکت های G1 را محاسبه می کنه. کتیا رو نمی دونم که همچین گزینه ای داره یا نه، هنوز اندر خم کوچه ی CAD اش هستم.

نرم افزار Traceparts کرکش موجوده و فقط هزینه دانلود می مونه. آخرین نسخه ارائه شده و کرک شده، Traceparts SP2 2.6.2 هست که تا R20 رو پشتیبانی می کنه.
تولبارهایی در کتیا اضافه می شه که مستقیم قطعه وارد کتیا می شه.
کد:
http://dl2.traceparts.com/dl/traceparts/tpdvd/updates/TraceParts_262SP2.iso
و کرک:
کد:
http://www.linkfreak.org/p8rQl7INOY3tMu1/TraceParts.exe

کنترولر ما سری g80 رو پشتیبانی میکنه ، و از همین روش (drilling dwell delay) در کتیا (به ناچار )برای سوراخکاری استفاده کردیم ، ولی چون g70 رو پشتیبانی نمیکنه از(drilling break chips) نتونستم استفاده کنم .حالا دنبال یک سیکل جایگزین میگردم. نمایندگیش میگه میشه ، ولی وقت اینکارو ندارن.
_ تو کتیا drilling break chips اینکارو انجام میده واقعا تنظیمات فوق العاده ای داره ، مخصوصا ماکروهای آماده کتیا خیلی دست رو برای مانور باز میزاره (معمولا سخت افزارها جلوی این ماکروها کم مییارن).

عشق کتی

عضو جدید
دوستان ما که آباکوس رو دانلود کردیم ولی چون برا کتیا 22 بود و من نسخه 23 رو دانلود کردم نصب نشد. خواستم بدونم که ایا میشه و راهی داره که رو این نسخه نصب شه؟؟ کلک رشتی چیزی؟؟؟ و ایا اینکه حالا فرض کنیم این نصب شد یعنی دیگه به خود اباکوس احتیاجی نیست؟؟؟؟

به نظر من فعلا با همون بسازین تا وقتی v6 راهاندازی شد از simula v6 استفاده کنین ، که روی هرچی انسیس ، آباکوس، استاتیکو دینامیکو ، سیالو ، گازو ، کامپوزتو ... خلاصه هر چی فکرشو بکنین در محاسبات و تحلیل زده.

yasser2222

عضو جدید
_ ببخشید من منظورم swept volume بود که اشتباها path finder گفته شد . محیط هم همون dmu kenematis هست.

_شکلی که بدست میاد ممکنه روتین نباشه ، بنابراین باید هندسه کمکی ایجاد کنی و از اونها برای قید گذاری استفاده استفاده کنی .
_ از .model. استفاده کن ، به این روش که اون بادی رو کپی و توی یک پارت جدید پیست کن . اون موقع قابل استفاده میشه.
_ پسوند model. از قویترین پسوندهای کتیاست که کاربردهای زیادی داره.

اره ممنون. حجم model ، کیلوبایته330.بعد مدت 15 دقیقه بالاخره باز شد.کپی کردم تو یه پارت دیگه اما هنو باز نشده حدود 25 دقیقه میشه.راحی نیس کم حجم تر شه؟

عشق کتی

عضو جدید
اره ممنون. حجم model ، کیلوبایته330.بعد مدت 15 دقیقه بالاخره باز شد.کپی کردم تو یه پارت دیگه اما هنو باز نشده حدود 25 دقیقه میشه.راحی نیس کم حجم تر شه؟

موقع کپی فقط حجم سه بعدی و axis system انتخاب کن ، ولی برای اینکه بدرستی توی موقعییت خودش بشینه ، بهتره کامل کپی بشه.

yones66

عضو جدید
به نظر من فعلا با همون بسازین تا وقتی v6 راهاندازی شد از simula v6 استفاده کنین ، که روی هرچی انسیس ، آباکوس، استاتیکو دینامیکو ، سیالو ، گازو ، کامپوزتو ... خلاصه هر چی فکرشو بکنین در محاسبات و تحلیل زده.

ببخشید مهندس این simulia V6 چی هست؟؟؟ نکنه همون کلاینته که روی کتیا v6 2013نصب میشه؟؟؟؟ مهندس جان من اون نسخه رو نمیتونم نصب کنم که بخوام باهاش کار کنم. یعنی راهی نداره مهندسین گل؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

yasser2222

عضو جدید
راسی کتیای من بعضی موقعا اولش ارور no warm avelable
میده اما باز میشه . مشکلی داره؟

yasser2222

عضو جدید

بالاخره باز شد .تو یه پارت کپی کردم.اما چرا یکپارچه نیس؟هزارات تکه است!. راهی نیس یکپارچه شه؟ حجمشم 600 مگه!!!. باید مرکزشو پیدا کنم تا یه استوانه روش بکشم.چجوری میشه مرکزو پیدا کرد؟

عشق کتی

عضو جدید
ببخشید مهندس این simulia V6 چی هست؟؟؟ نکنه همون کلاینته که روی کتیا v6 2013نصب میشه؟؟؟؟ مهندس جان من اون نسخه رو نمیتونم نصب کنم که بخوام باهاش کار کنم. یعنی راهی نداره مهندسین گل؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

_آره همونه ، ولی ماژول کتیا نیست ، اما جزء v6 2013 hi end .
_ فکر کنم v6 نمیشه روی یک pc نصب کرد ، البته درست هم همینه . مدتی که درگیر نصب به صورت singular شدم که هیچ نتیجه ای نداده ، بعضی ها هم میگن میشه ولی ........
_ اگه دو تا pc قوی دارین شروع کنین .
_ تو مراحل نصب متوجه شدم که فقط برای بالا اومدن 8 گیگ رم کامل درگیر میکنه .
_ بنابراین حداقل رم 16 گیگ و در شرایط معمولی 32 گیگ واقعا مورد نیاز هست .

عشق کتی

عضو جدید
بالاخره باز شد .تو یه پارت کپی کردم.اما چرا یکپارچه نیس؟هزارات تکه است!. راهی نیس یکپارچه شه؟ حجمشم 600 مگه!!!. باید مرکزشو پیدا کنم تا یه استوانه روش بکشم.چجوری میشه مرکزو پیدا کرد؟

_ نیازی به پیدا کردن مرکز نداری ، model. همون مختصات فایلو تو خودش داره ، فقط دوباره همون فایلو پیست کن تو مکانیزم اولیه ات ، سر جاش قرار میگیره.
_ نباید به این شکل باشه( هزاران تکه) ، یه جای کارت ایراد داره !

عشق کتی

عضو جدید
سلام ببخشید اگه کمک کنید ممنون میشم. یک سیکل سوراخکاری هست که برای مواد نرم مثل آلومینوم استفاده میشه، در این سیکل برای شکستن و خروج براده ها ، ابزار کمی میاد بالا(برای شکستن براده) سپس براده برداری رو ادامه میده ، قسمتی از کدش رو مشاهده میکنین ، مشکل اینجاست که کنترلر cnc ما سری G70 رو نمیخونه مثل g73 . میخام راهنمایی کنین تا به صورت دستی این برنامه رو بنویسم . و یا شاید هم اینکه همون قسمت g73 رو باید اصلاح کنم .

تو تاپیک cnc هم مطرح کردم ولی چون با کتیا گرفته شده ، گفتم شاید دوستانی باشن که بتونن کمک کنن.

N3 G0 X-36.902 Y-30.483 S1500 M3
N4 G00 Z9.5
.N5 Z-5
.N6 Z-6
.N7 G73 X-36.902 Y-30.483 Z-25.943 R-6. Q.5 D1 F100
N8 G80
N9 G0 Z3.5
N10 X-27.642 Y-24.536
N11 Z2.5
.N12 G73 X-27.642 Y-24.536 Z-25.943 R2.5 Q.5 D1 F100
N13 G80
N14 G0 Z3.5
N15 X-18.772 Y-18.022
.N16 Z-6
.N17 G73 X-18.772 Y-18.022 Z-25.943 R-6. Q.5 D1 F100
N18 G80
.N19 G0 Z-5
N20 Z9.5

در مورد سوالی که کرده بودم ، یه نفر از بچه های cnc راهنمایی کرد مشکل حل شد . ایشون (آقای پترام) گفتن : ((که
باید سیکلهای سوراخکاری را در نرم افزارت غیر فعال کنی ، مسترکم این قابلیت را داره .))
این هم محل جایی که در نرم افزار کتیا باید سیکل سوراخکاریش برداشته بشه . این هم کد تغییر یافته اش:

N3 G0 X-36.902 Y-30.483 S1500 M3
N4 G43 Z9.5 H1
.N5 Z-5
.N6 Z-6
.N7 G1 Z-8.577 F100
.N8 Z-9.077 F50
.N9 G4 X1
.N10 Z-8.077 F500
.N11 Z-9.577 F50
.N12 G4 X1
.N13 Z-8.577 F500
.N14 Z-10.077 F50
.N15 G4 X1
.N16 Z-9.077 F500
.N17 Z-10.577 F50
.N18 G4 X1
.N19 Z-9.577 F500
.N20 Z-11.077 F50
.....
.....

مشاهده پیوست 140454

آخرین ویرایش:

عشق کتی

عضو جدید
اگر کنترلر سیکل G73 رو پشتیبانی نمی کنه، دیگر اصلاح معنا نداره. ولی اگر پشتیانی می کنه ولی به فرمت خاص خودش (مثال: واحد Q به میکرون باشه بر عکس واحد مختصات سوراخ که میلی متر هستن یا کوچیک و بزرگ بودن حروف)، اون وقت می شه سیکل بالا رو اصلاح کرد. کاتالوگ کنترلر رو باید بخونید در این صورت.

G73 سیکل سوراخ کاری سرعتی هست که ابزار ابتدا تا ارتفاع R با سرعت G0 پایین می آد و بعد با سرعت پیش روی F تا عمق Q بوسه می زنه (نسبت به سطح R). سپس به مقدار D بالا می آد و دوباره تا عمق Q بوسه می زنه (نسبت به سطحی که قبل بوسه زده بود). ادامه پیدا می کنه این روند تا به عمق Z یرسه و بعد با حرکت خرگوشی به سطح اولیه باز می گردد.
اگر واقعاً نیاز می بینید که این مدل سوراخ کاری داشته باشید مجبورین که دستی مختصات ارتفاع های مختلف رو محاسبه کنید و از حرکت های خطی G1 استفاده کنید. گمان نمی کنم این روش مطلوبتون باشه به خصوص زمانی که تعداد سوراخ ها و عمقشون زیاد باشه. پس کاری که می تونید بکنید این هست که از سیکل سوراخ کاری G83 استفاده کنید. تفاوتش این هست که مته پس از بوسه زدن به سطح R برمی گرده هر بار.
توضیحات کامل تر:
کد:
http://www.linkfreak.org/5td62DG3QvZv2zK/G73%20VS%20G83.pdf

البته اگر برنامه نویسی با پاورمیل انجام بشه در خود استراتژی drilling می شه سیکل رو break chip انتخاب کرد و گزینه cycle output رو غیرفعال کرد. یه سوراخ کاری سرعتی خواهید داشت که سیکل نیست و نرم افزار خودش مختصات ها و حرکت های G1 را محاسبه می کنه. کتیا رو نمی دونم که همچین گزینه ای داره یا نه، هنوز اندر خم کوچه ی CAD اش هستم.

از مهندس AFROUZ-E ممنون کمک بزرگی کردن . چند تا قطعه حساس تو صف ماشینکاری ، برای حل همین نکته مونده بود.

yasser2222

عضو جدید
_ نیازی به پیدا کردن مرکز نداری ، model. همون مختصات فایلو تو خودش داره ، فقط دوباره همون فایلو پیست کن تو مکانیزم اولیه ات ، سر جاش قرار میگیره.
_ نباید به این شکل باشه( هزاران تکه) ، یه جای کارت ایراد داره !

اره سرجاش قرار گرف. حالا چطور از استوانه کمش کنم؟!!! رفتم قسمت part استوانه تا با دستور Boolean operation/ Remove از استوانه کمش کنم اما این قطعه رو انتخاب نمیکنه. راه حلی هس؟ تو خود اسمبل نمیشه از هم کم کنم؟

yasser2222

عضو جدید
اره سرجاش قرار گرف. حالا چطور از استوانه کمش کنم؟!!! رفتم قسمت part استوانه تا با دستور Boolean operation/ Remove از استوانه کمش کنم اما این قطعه رو انتخاب نمیکنه. راه حلی هس؟ تو خود اسمبل نمیشه از هم کم کنم؟
remove اسمبل هم انتخابش نکرد:confused:

عشق کتی

عضو جدید

خوب اگه استوانه هم توی همون پارت باشه ، میتونی تو محیط پارت انجام بدی . ولی اگه هر کدوم یک پارت جدا هستن ، تو اسمبلی بولین کن .
به هر حال شاخو شکوندی ، بقییه کار خیلی ساده است.

yasser2222

عضو جدید
الان سوال اینه چطور تو اسمبلی یه فایل با پسوند model یا cgr رو از یه پارت کم کنم؟ چون model و cgr انتخاب نمیشن. کسی میدونه؟

عشق کتی

عضو جدید
الان سوال اینه چطور تو اسمبلی یه فایل با پسوند model یا cgr رو از یه پارت کم کنم؟ چون model و cgr انتخاب نمیشن. کسی میدونه؟

جسمت باید سالید (تو پر) باشه ، مثل یک قطعه ای که توی یه پارت میکشی . دیگه model. - cgr و یا هر چیز دیگه ای معنی نداره.
اگه باز هم جواب نداد ، دوباره باید مراحلو طی کنی .

عشق کتی

عضو جدید
یه پروداکت parent داریم که چند تا پروداکت دیگه زیر شاخه اونن(child) ، وقتی خصوصیتی مثل متریال برای پارت یکی از این پروداکتهای زیر شاخه ، تعریف می کنیم (در حالتی که این پرداکت open in a new window) شده باشد، زمانی که به parent میرویم ، متریال داده شده دیده نمیشود ، آیا راهی سراغ ندارید تا بتوان دیدن این خصوصیات را همیشگی دید ؟ یعنی فرقی نداشته باشد که کدام شاخه فعال باشد.

مشاهده پیوست 140619

yasser2222

عضو جدید
هلپ کتیا تقریبا جامع . بلاخره تونستی یا نه !
اگه نتونستی و برات مقدوره ،فایلتو up کن یه بررسی با دوستان انجام بدیم .
فعلا چند ساعتی درگیرم.
نه نشد!! یه فایل سبکتر شبیه اون میزارم ممنون
میخام محور رو بچرخونین تا پره رو مسیر بچرخه.در نهایت باید مسیر پره با توجه به منحنی تو استوانه در بیاد.حالا روش دیگه با اساتید. ممنون.کتیای من r20

آخرین ویرایش:

arash59b

عضو جدید
نه نشد!! یه فایل سبکتر شبیه اون میزارم ممنون
میخام محور رو بچرخونین تا پره رو مسیر بچرخه.در نهایت باید مسیر پره با توجه به منحنی تو استوانه در بیاد.حالا روش دیگه با اساتید. ممنون.کتیای من r20

ببین یه هم چین چیزی بایددر بیاد