تاپیک سوالات قدرتی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
دوستان عزیز از کنتاکتور و بی متال در کجاها استفاده میشه؟وطریقه بستشان در مدار را توضیح دهید.با تشکر

کنتاکتور:دارای تیغه های باز و بسته است و در مدارات برق صنعتی در مدار فرمان و قدرت استفاده میشود... به گونه ای که برای قطع کردن مسیر برق بعد از فعال شدن کنتاکتور از تیغه های بسته و از تیغه های باز ان برای وصل یک مسیر برق استفاده میشود.1-3-5 ورودی های سه فاز به کنتاکتور هستند و 2-4-6خروجی.برای دائم کار کردن کنتاکتور از تیغه ی 13-14 یا 23-24 استفاده میشود..(تیغه هایی که یکان 1و2 دارند در حالت عادی(قطع) کنتاکتور بسته وتیغه هایی که یکان 3و4 دارند در حالت عادی باز هستند که پس از رسیدن برق به کنتاکتور تیغه های بسته باز و تیغه های باز بسته میشوند.)A2 قسمت نول به ان وصل میشود..
رله بی متال:حفاطت مصرف کننده در مقابل اضافه ولتاژ...به گونه ای که اگر نوسان در شبکه بوجود بیاید ویا مصرف کننده توانی بیشتر از توان نامی خود مصرف کند...بلافاصله مدار را قطع میکند.از تیغه ی 95-96 ان در مدار فرمان برای قطع مدار استفاده میشود و مانند کنتاکتور سه ورودی فاز و سه خروجی دارد که به مصرف کننده متصل میشود.

بی متال : دو فلز غیر هم جنس که در وسایل برقی خانگی برای حفاطت مدار در مقابل اضافه ولتاژ استفاده میشود.به طوری که پس از بالا رفتن ولتاژ از حد مجاز حرارت بیشتر شده و این فلرات خم میشود و جریان برق را قطع میکنند.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
به کاتالوگ کولر نگاه بنداز. برای مصارف خانگی جون صنعتی و تجاری نیست معمولا ضریب قدرت درج نمیشه . لااقل من ندیدم و شایدم دقت نکردم . اما به هر حال بار سلفی به شبکه تحمیل میکنه که توسط جبران سازهای توی پست های توزیع جبران میشه . که معمولا بانک های خازنی و رگولاتوری هستند .
....
ممنون مهندس .. من و این تاپیک تو رو نداشتیم چیکار میکردیم..!!! خوب من الان 4 تا کولر دارم که توی گرمای ابادان 24 ساعته روشن هستن ... چند تا خازن هم تو خونه افتاده ..گفتم بیکار نشینم و خازن بذارم با این وضع هزینه ی برق...!!!خوب من از این رابطه رفتم.. ببین مشکلی نداره...؟؟
2500=220*13*cosfi خوب اینطوری میشه حساب کرد درسته؟

مهندس یه چیز دیگه؟؟ تو درسای کارشناسی اصلاح ضریب توان رو کامل درس میدن یا فقط به اون اشاره میشه؟؟؟؟مثلا طریقه ی نصب و مدارات و کنترل روهم میگن؟؟؟؟
راستی راجع به کنترل دور موتور با مبدل فرکانس... شنیدم قیمت این مبدل از خود موتور هم ممکنه بیشتر بشه... پس بهتره موقعه سیم بندی موتور ... چند طبقه با گروه کلاف متفاوت و تعداد قطب مختلف سیم بندی کنیم ... که حداقل به چند رنج سرعت دسترسی داشته باشیم.

amirkanaani

عضو جدید
سلام
براي يك الكتروموتور 50 اسب ستاره مثلث چند كيلووار خازن بايد نصب بشه ؟؟ خيلي ممنون .خداحافظ

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مهندس یه چیز دیگه؟؟ تو درسای کارشناسی اصلاح ضریب توان رو کامل درس میدن یا فقط به اون اشاره میشه؟؟؟؟مثلا طریقه ی نصب و مدارات و کنترل روهم میگن؟؟؟؟
نه تو کارشناسی و نه تو هیچ کجای دیگه به شما اینجور چیزها رو درست و حسابی یاد نمیدن.
اگه دوست داری برو کتاب تاسیسات الکتریکی نوشته ی فرج بخش سیف رو بگیر یه فصل کامل در مورد بانک خازنی صحبت کرده.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون مهندس .. من و این تاپیک تو رو نداشتیم چیکار میکردیم..!!! خوب من الان 4 تا کولر دارم که توی گرمای ابادان 24 ساعته روشن هستن ... چند تا خازن هم تو خونه افتاده ..گفتم بیکار نشینم و خازن بذارم با این وضع هزینه ی برق...!!!خوب من از این رابطه رفتم.. ببین مشکلی نداره...؟؟
2500=220*13*cosfi خوب اینطوری میشه حساب کرد درسته؟

راستی راجع به کنترل دور موتور با مبدل فرکانس... شنیدم قیمت این مبدل از خود موتور هم ممکنه بیشتر بشه... پس بهتره موقعه سیم بندی موتور ... چند طبقه با گروه کلاف متفاوت و تعداد قطب مختلف سیم بندی کنیم ... که حداقل به چند رنج سرعت دسترسی داشته باشیم.
در حد اطلاعات ناقصم درخدمت شما و سایر دوستان هستم .
فرمول که درست هست از نظر تئوری . چون توان هم واته هست . اما ببین ضریب قدرت منطقی در میاد یا نه . ضریب قدرت در میاد 0.8741257 که بنظرم منطقی هست .حالا از روی این باید ببینی چقدرتوان راکتیو مصرف میکنه یعنی توان دواته اونرو حساب کن که فکر کنم میشه 12.82246 kvar
محاسبات اصلاح ضریب قدرت رو هم تو هیچ جای کارشناسی بصرت کاربردی یاد نمیدن . اصلا چی رو بصورت کاربردی یاد میدن که این دومی باشه !! میتونی بعنوان پروژه ارائه بدی تا یاد بگیری. اما برای مصارف خانگی اون خازن ها چیز پیچیده ای ندارند. البته باید توجه داشته باشی که اصلاح ضریب توان فقط با خازن نیست. خازن معمولا برای اصلاح ضریب توان بار هست . گاهی از سلف استفاده میشه . مثلا برای خطوط .

در رابطه با کنترلر فرکانسی حق با شماست . کنترلر ال جی حدود 1.6 میلیون هست . تو این فکر بودم نمونه ی ساده ی اونرو بسازم که وقت نشد ..

آخرین ویرایش:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان عزیز از کنتاکتور و بی متال در کجاها استفاده میشه؟وطریقه بستشان در مدار را توضیح دهید.با تشکر

دوستمون خوب توضیح دادند اما منم یه گریزی میزنم
ما هر مدار کنتاکتوری که ببندیم باید از خروجی تیغه های اصلی کنتاکتور به موتور سه فازمون ببریم( تیغه های قدرت داریم که سه فاز وصل میشه و تیغه های فرمان که برق فرمان وصل میشه که میتونه متناوب یا دیسی باشه )
رله هم سه تا ورودی داره سه تا خروجی و دو تا تیغه فرمان
از سه تا خروحی کنتاکتور وصل میکنیم به ورودی رله و از خروجی رله هم به موتور
در واقع در مسیر کنتاکتور و موتور سری قرار میگیره
سمتی که میره به خروجی کنتاکتور تیغه داره و سری که به موتور میره پیچ .
ساختمان پیچیده ای هم نداره
از رو تجربه هم میگم
هر جا سراغ چنین مدارهایی برای عیب یابی رفتی اول از همه برو سراغ رله و بعد باقی جاها رو بررسی کن

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
در حد اطلاعات ناقصم درخدمت شما و سایر دوستان هستم .
فرمول که درست هست از نظر تئوری . چون توان هم واته هست . اما ببین ضریب قدرت منطقی در میاد یا نه . ضریب قدرت در میاد 0.8741257 که بنظرم منطقی هست .حالا از روی این باید ببینی چقدرتوان راکتیو مصرف میکنه یعنی توان دواته اونرو حساب کن که فکر کنم میشه 43.64
محاسبات اصلاح ضریب قدرت رو هم تو هیچ جای کارشناسی بصرت کاربردی یاد نمیدن . اصلا چی رو بصورت کاربردی یاد میدن که این دومی باشه !! میتونی بعنوان پروژه ارائه بدی تا یاد بگیری. اما برای مصارف خانگی اون خازن ها چیز پیچیده ای ندارند. البته باید توجه داشته باشی که اصلاح ضریب توان فقط با خازن نیست. خازن معمولا برای اصلاح ضریب توان بار هست . گاهی از سلف استفاده میشه . مثلا برای خطوط .

در رابطه با کنترلر فرکانسی حق با شماست . کنترلر ال جی حدود 1.6 میلیون هست . تو این فکر بودم نمونه ی ساده ی اونرو بسازم که وقت نشد ..
اره والا ..نمیدونم دانشگاه مایه ی پیشرفت یا پسرفت؟؟!!!!!ایده ی خوبیه یه وسیله ی ساده تر و ارزان تر که بتونه فرکانس و ولتاژ رو تغییر بده.هنوز وقت هست ... نیست؟؟؟ بازم تشکر مهندس..

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
براي يك الكتروموتور 50 اسب ستاره مثلث چند كيلووار خازن بايد نصب بشه ؟؟ خيلي ممنون .خداحافظ

اگر مصرف کننده سه فازه که احتمالا هست...یا باید جریان یا ضریب قدرت یا توان ظاهری رو داشته باشی به علاوه ی توان مفید که شما گفتی....و اینکه میخوای چقدر اصلاح بشه؟؟ یعنی ضریب قدرتش به چند برسه؟؟؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام به همه ی دوستان...نکته ای ساده اما مفید در برق ساده ی ساختمان ...بسیار جالب بود از هر برق کار یا استادی پرسیدم نتونست جواب بده... حالا میخوام هم نظر شما رو بدونم هم اینکه تجربه هامون رو در اختیار هم قرار بدیم...

کلید را از حالت خاموش به روشن تغییر میدهیم... لامپ ممکن است روشن شود ... ممکن است روشن نشود... ممکن است اگر کلید را در همین وضعیت وصل بگذاریم بعد از مدت زمانی لامپ روشن شود ... یا اینکه لامپ روشن بوده و خود به خود خاموش شود.... با توجه به این که هیچ تغییری در مدار رخ نداده... یا حتی ممکن است لامپ گاهی اوقات چشمک بزند...
به نطر شما مشکل کجای کار است.؟؟؟؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام به همه ی دوستان...نکته ای ساده اما مفید در برق ساده ی ساختمان ...بسیار جالب بود از هر برق کار یا استادی پرسیدم نتونست جواب بده... حالا میخوام هم نظر شما رو بدونم هم اینکه تجربه هامون رو در اختیار هم قرار بدیم...

کلید را از حالت خاموش به روشن تغییر میدهیم... لامپ ممکن است روشن شود ... ممکن است روشن نشود... ممکن است اگر کلید را در همین وضعیت وصل بگذاریم بعد از مدت زمانی لامپ روشن شود ... یا اینکه لامپ روشن بوده و خود به خود خاموش شود.... با توجه به این که هیچ تغییری در مدار رخ نداده... یا حتی ممکن است لامپ گاهی اوقات چشمک بزند...
به نطر شما مشکل کجای کار است.؟؟؟؟
نمونه مشابه رو چند سال پیش خودم تجربه کردم
اینطور بود ه همه ی لامپهای راه پله ساختمان با فرکانس ثابتی همزمان شروع به چشمک زدن میکردند. البته من برای تعمیرات نرفته بودم و فقط از خونه روبرویی این صحنه رو دیده بودم . حدس من خراب بودن الکترو تایمر راه پله بود . برای مورد شما باید بدونی لامپ ، کلید و مدار چی هست . مثلا لامپ های گازی بعد از کلید زنی و پس از مدتی روشن میشن . و یا اگر مدار تایمر راه پله ممکنه سشتی گیر کنه و خاموش نشه . ولی اگر منظورت همین کلید های تک و دو پل معمولی هست که مثلا به یه لامپ مهتابی وصل هستند شخصا تجربه ای ندارم و نمیتونم حدسی بزنم .
البته بعضی ها اشتباها بجای دو پل ممکنه تبدیل ببندند که در این صورت اون اشتباهات رخ میده . اما اینکه تاخیر زمانی تو قطع و وصل داشته باشه رو توضیح خاصی ندارم برای برق ساختمون .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
نمونه مشابه رو چند سال پیش خودم تجربه کردم
اینطور بود ه همه ی لامپهای راه پله ساختمان با فرکانس ثابتی همزمان شروع به چشمک زدن میکردند. البته من برای تعمیرات نرفته بودم و فقط از خونه روبرویی این صحنه رو دیده بودم . حدس من خراب بودن الکترو تایمر راه پله بود . برای مورد شما باید بدونی لامپ ، کلید و مدار چی هست . مثلا لامپ های گازی بعد از کلید زنی و پس از مدتی روشن میشن . و یا اگر مدار تایمر راه پله ممکنه سشتی گیر کنه و خاموش نشه . ولی اگر منظورت همین کلید های تک و دو پل معمولی هست که مثلا به یه لامپ مهتابی وصل هستند شخصا تجربه ای ندارم و نمیتونم حدسی بزنم .
البته بعضی ها اشتباها بجای دو پل ممکنه تبدیل ببندند که در این صورت اون اشتباهات رخ میده . اما اینکه تاخیر زمانی تو قطع و وصل داشته باشه رو توضیح خاصی ندارم برای برق ساختمون .
بله مهندس در مورد لامپ های گازی درسته ...منظور من همونطور که گفتید مدار ساده ی تک پل است که هیچ اشکالی در مدار نیست.. حالا لامپ رو هم از نوع رشته ای فرض کنیم .

یک تاخیر غیر قابل کنترل.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
دوستان لطفا امتحان کنید!!!!!!... با یک امپر متر جریان چند لامپ کم مصرف را گرفتم... اگر به جای اون لامپ ها از لامپ رشته ای با توان مساوی استفاده میکردم... برای مثال 5 امپر مصرف میشد...حالا که لامپ ها کم مصرق هستند.. جریان فاز 2.5 و جریان نول هم 2.5 است... لطفا شما هم امتحان کنید اگر به این صورت باشه.... پس نمیشه به این نوع لامپ ها گفت کم مصرف...
چون کنتور جریان برگشتی از نول رو هم حساب میکنه..

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان لطفا امتحان کنید!!!!!!... با یک امپر متر جریان چند لامپ کم مصرف را گرفتم... اگر به جای اون لامپ ها از لامپ رشته ای با توان مساوی استفاده میکردم... برای مثال 5 امپر مصرف میشد...حالا که لامپ ها کم مصرق هستند.. جریان فاز 2.5 و جریان نول هم 2.5 است... لطفا شما هم امتحان کنید اگر به این صورت باشه.... پس نمیشه به این نوع لامپ ها گفت کم مصرف...
چون کنتور جریان برگشتی از نول رو هم حساب میکنه..

برای تکفاز چیزی بنام جریان فاز و نول نداریم .
اگر یک یا ان تا لامپ رو سری یا موازی یا مختلط ببندیم و اون ها رو بصورت یک شبکه فرض کنیم که با یک لاین ( فاز و نول ) تغذیه میشه
حالا اگر امپر متر وصل کنیم ، جریانی که روی خط فاز نشون میده همونی هست که خط نول نشون میده
در غیر اینصورت قوانین kvl و kcl نقض خواهند شد
مگر اینکه شبکه ما lti نباشه که اینطور فرض نمیشه .
کنتور های قدیمی دو تا بوبین دارند
جریان و ولتاژ
جریان سر راه فاز هست ( کنتاکت سمپ چپ )
ولتاژ هم که موازی هست
حالا برای کنتورهای جدید چیزی غیر از این باشه من اطلاعی ندارم .
بحث جالبی هست .
اگر اطلاعات مفیدی داری لطفا ارائه کن تا بقیه دوستان هم استفاده کنند
تشکر مهندس .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بله مهندس در مورد لامپ های گازی درسته ...منظور من همونطور که گفتید مدار ساده ی تک پل است که هیچ اشکالی در مدار نیست.. حالا لامپ رو هم از نوع رشته ای فرض کنیم .

یک تاخیر غیر قابل کنترل.

نمیدونم .
به نتیجه ای رسیدی در جریان بذار .
اگر رشته ای ساده باشه و مدار هم یه مدار عادی با فرض بی عیب بودن منبع تغذیه باشه و با توجه به اینکه عنصر ذخیره کننده مثل سلف و خازن نداریم پس دلیل تاخیر چی میتونه باشه ؟
بعضی از برقکارها یه کارهایی میکنند که ادم شاخ که هیچ ، دو و سم هم در میاره .
مدرا رو باید بررسی کنی ببینی چیکار کرده .
البته تو بعضی از خونه ها از محافظ های مخصوصی استفاده میکنند که علاوه بر اصلاح ضریب قدرت بعد از قطع برق شبکه ، وقتی برق مجدد برقرار میشه تاخیر کنترل شده ای اعمال میشه که بعد از اون برق خونه متصل بشه . دلیلشم متعادل شدن ولتاژ خط هست ( زمانی برای عمل کردن تب چنجر های ترانس بخاطر زیر بار رفتن همزمان تمامی بار ها بصورت همزمان -- ضریب همزمانی بالا ) .
این مورد دومی موردی هست که از تاخیرات تو برق ساختمون خاطرم هست که البته کنترل شده هست.
به نتیجه ای رسیدی حتما خبرمون کن ..

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
برای تکفاز چیزی بنام جریان فاز و نول نداریم .
اگر یک یا ان تا لامپ رو سری یا موازی یا مختلط ببندیم و اون ها رو بصورت یک شبکه فرض کنیم که با یک لاین ( فاز و نول ) تغذیه میشه
حالا اگر امپر متر وصل کنیم ، جریانی که روی خط فاز نشون میده همونی هست که خط نول نشون میده
در غیر اینصورت قوانین kvl و kcl نقض خواهند شد
.
اتفاقا منم میگم هر جریانی که از فاز رد میشه باید از نول رد بشه ... ولی چرا هر جا و همه میگن نول باید صفر امپر باشه... یه نفر از اشنا ها به اصطلاح خواست برق دزدی کنه... فاز رو از شبکه گرفت اما به کنتور وصل نکرد و فقط نول رو وصل کرده بود ... اما بازم هزینه ی برق برای اون حساب شد...طبق این قضیه گفتم اگر فقط نول هم بتونه هزینه بر باشه... پس لامپ های کم مصرف از فاز 2.5 امپر و از نول هم 2.5 امپر رو حساب میکنه و هیچ فرقی بین لامپ ها نیست ... خوب من برم دوباره با لامپ رشته ای امتحان کنم ببینم بازم نول برق داره یا نه؟؟؟؟!!!!

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
نمیدونم .
به نتیجه ای رسیدی در جریان بذار .
اگر رشته ای ساده باشه و مدار هم یه مدار عادی با فرض بی عیب بودن منبع تغذیه باشه و با توجه به اینکه عنصر ذخیره کننده مثل سلف و خازن نداریم پس دلیل تاخیر چی میتونه باشه ؟
بعضی از برقکارها یه کارهایی میکنند که ادم شاخ که هیچ ، دو و سم هم در میاره .
مدرا رو باید بررسی کنی ببینی چیکار کرده .
البته تو بعضی از خونه ها از محافظ های مخصوصی استفاده میکنند که علاوه بر اصلاح ضریب قدرت بعد از قطع برق شبکه ، وقتی برق مجدد برقرار میشه تاخیر کنترل شده ای اعمال میشه که بعد از اون برق خونه متصل بشه . دلیلشم متعادل شدن ولتاژ خط هست ( زمانی برای عمل کردن تب چنجر های ترانس بخاطر زیر بار رفتن همزمان تمامی بار ها بصورت همزمان -- ضریب همزمانی بالا ) .
این مورد دومی موردی هست که از تاخیرات تو برق ساختمون خاطرم هست که البته کنترل شده هست.
به نتیجه ای رسیدی حتما خبرمون کن ..

دلیلش واضحه اما بین مطالب گم شده...
کنتاکت کلید بر اثر اینکه زیاد قطع و و صل شده ... و یا به خاطر اینکه خیلی ارام این کنتاکت را تغییر وضعیت میدهیم...باعث ایجاد سوختگی بسیار کمی در ناحیه ی کنتاکت شده که این سوختگی ارتباط الکتریکی را بین کنتاکتها قطع و وصل میکند و گاهی هم به طور کامل قطع میکنند... این یک مثال ساده در ساختمان بود ... که ممکن است هر جایی ودر هر کلیدی رخ دهد...
که من شاهد همین اتفاق در کات اوت فیوز و متاسفانه جان دادن یک برقکار شدم...(با نهایت تاسف)

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دلیلش واضحه اما بین مطالب گم شده...
کنتاکت کلید بر اثر اینکه زیاد قطع و و صل شده ... و یا به خاطر اینکه خیلی ارام این کنتاکت را تغییر وضعیت میدهیم...باعث ایجاد سوختگی بسیار کمی در ناحیه ی کنتاکت شده که این سوختگی ارتباط الکتریکی را بین کنتاکتها قطع و وصل میکند و گاهی هم به طور کامل قطع میکنند... این یک مثال ساده در ساختمان بود ... که ممکن است هر جایی ودر هر کلیدی رخ دهد...
که من شاهد همین اتفاق در کات اوت فیوز و متاسفانه جان دادن یک برقکار شدم...(با نهایت تاسف)

راستش منم همچین حدسی به ذهنم خطور کرده بود ( البته معما چون حل گردد آسان شود ) ولی فکر میکردم اکسیداسیون و اثرات مربوط به یونیزه شدن سطح کنتاکتها فقط مال کیلد های قدرت هست
در هر حال ممنون که گفتی

amir0o

عضو جدید
اتفاقا منم میگم هر جریانی که از فاز رد میشه باید از نول رد بشه ... ولی چرا هر جا و همه میگن نول باید صفر امپر باشه... یه نفر از اشنا ها به اصطلاح خواست برق دزدی کنه... فاز رو از شبکه گرفت اما به کنتور وصل نکرد و فقط نول رو وصل کرده بود ... اما بازم هزینه ی برق برای اون حساب شد...طبق این قضیه گفتم اگر فقط نول هم بتونه هزینه بر باشه... پس لامپ های کم مصرف از فاز 2.5 امپر و از نول هم 2.5 امپر رو حساب میکنه و هیچ فرقی بین لامپ ها نیست ... خوب من برم دوباره با لامپ رشته ای امتحان کنم ببینم بازم نول برق داره یا نه؟؟؟؟!!!!

سلام. مهندس فکر کنم اگه اگه فاز رو از کنتور بگیره نول رو بهش وصل نکنه کنتور شماره نندازه یا کمتر بندازه..

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام. مهندس فکر کنم اگه اگه فاز رو از کنتور بگیره نول رو بهش وصل نکنه کنتور شماره نندازه یا کمتر بندازه..
منمن نظرم هسن هست
شنیدم جاهایی میان نولی که باید از کنتور گرفته بشه رو وصل میکنند به چاه ارت
بنظرم با اینکار بوبین ولتاژ از کار میفته .
مسلما ب اینکار دستگاه های منزل کار خواهد کرد
ولی اینکه کنتور هم کار میکنه یا نه مطمئن نیستم .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
حالا من یکی ازتجربه هامو تو برق ساختمون بصورت سوال مطرح میکنم .

یه روزی رفتم تو یه ساختمونی برای عیب یابی متوجه شدم
هیچکدوم از دستگاه ها کار نمی کنن
برق هم داریم
و نکته ی عجیب اینکه وقتی فازمتر به پریز میزنم هم برای فاز و هم برای نول روشن میشه !
چواب سختی نداره
امابعنوان یه تجربه ی جدید ( البته سال ها پیش ) چیز جالبی هست .

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز

برق هم داریم
و نکته ی عجیب اینکه وقتی فازمتر به پریز میزنم هم برای فاز و هم برای نول روشن میشه !
چواب سختی نداره

مگه فقط وقتی فازمتر رو به فاز وصل می کنیم روشن نمی شه؟ نول چرا روشن شد؟!

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز

برق هم داریم
چواب سختی نداره

قطع شدن نول باعث بوجود اومدن این وضعیته . یکی از بدترین ایرادهایی که حتی تو ماشین آلات هم پیدا کردنش سخته .

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

برق هم داریم
چواب سختی نداره

سلام در دستگاه های برقی وقتی نول دستگاه قطع بشه هم فاز برق داره هم نول ما

یعنی فازمتر رو اگر هم به فاز بزنی هم نول روشن میشه

این رو خودم عینا رو دستاه سنگ فرز دیدم

سیم نول قطع شده بود هر دو سیم روشن میکرد فازمتر رو

alone.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام در دستگاه های برقی وقتی نول دستگاه قطع بشه هم فاز برق داره هم نول ما

یعنی فازمتر رو اگر هم به فاز بزنی هم نول روشن میشه

این رو خودم عینا رو دستاه سنگ فرز دیدم

سیم نول قطع شده بود هر دو سیم روشن میکرد فازمتر رو
چه جالب منم همین دیشب تجربه کردم حالا چرا اینطوریه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

alone.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی فیوز خونه ما سر راه نول قرار داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟که هروقت قطع میکنیم هردوش برق داره ینی فازمتر روشن میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟