تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

ممکنه بگید معادله زیر رو چگونه حل کرده؟؟؟راستش معادلات نخوندم

اگه ممکنه یکم توضیح دهید.صفحه 449 ریاضی مهندسی استاد کریمی

231120142040.jpg

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
حتی کتابه معادلات اقای کریمی رو گشتم اما پیداش کردم همچین چیزی رو:(.نمیدونم کدوم قسمتشه:(

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

حتی کتابه معادلات اقای کریمی رو گشتم اما پیداش کردم همچین چیزی رو:(.نمیدونم کدوم قسمتشه:(

روي سوال رو قرار بده ببينيم چيه خب
جواب گذاشتي روي سوالو بايد حدس بزنيم؟!
كتاب كريمي من قديميه تك جلدي

Sent from my iPhone using Tapatalk

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
روي سوال رو قرار بده ببينيم چيه خب
جواب گذاشتي روي سوالو بايد حدس بزنيم؟!
كتاب كريمي من قديميه تك جلدي

Sent from my iPhone using Tapatalk

سلام

فکر نکنم به سوال کاری داشته باشه. رسیده به این معادله . گفته با روش اولر حل میشه .مربوط به معادلات گرما و حالت هستش راه حلهای قسمت قبلیش به این ربط نداره معادله رو ساده کرده رسیده به این ...

power4ever

عضو جدید
دوستان اگه ممکنه این سوال رو بصورت تشریحی واسم حل کنن نیاز به توضیح ندارم میخوام حل رو ببینم
soal.jpg

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
تو سواله زیر از کجا فهمیده مشتقfx ناپیوسته است:cry: و
در روش سوم گفته هارمونیک زوج باید داشته باشد .مگه قرار نشد اگر قرینه را نسبت به a/2رسم کنیم اگر منطبق ششد هارمونیک فرد دارد اینجا گفته منطبق میشود هارمونیک زوج دارد:redface:

1.jpg
2 (2).jpg

keyhan386

عضو جدید
سلام دوستان
تو سواله زیر از کجا فهمیده مشتقfx ناپیوسته است:cry: و
در روش سوم گفته هارمونیک زوج باید داشته باشد .مگه قرار نشد اگر قرینه را نسبت به a/2رسم کنیم اگر منطبق ششد هارمونیک فرد دارد اینجا گفته منطبق میشود هارمونیک زوج دارد:redface:

مشاهده پیوست 227121
مشاهده پیوست 227122
سلام دوست عزیز
1- مشتق یعنی شیب نمودار خب کافیه در یک نقطه مثل 0 شیب را در "0 مثبت "و" 0 منفی" چک کنی
حالت اول : اگر شیب در "0 مثبت "و" 0 منفی" یکسان بود پس مشتق تابعه در این نقطه پیوسته
حالت دوم : اگر شیب در "0 مثبت "و" 0 منفی" یکسان نبود پس مشتق تابع در این نقطه ناپیوسته
در ضمن خط مماس برنمودار یعنی شیب ( مشتق)
خب حالا اگرتوی "0 مثبت "یک خط مماس برنمودار رسم کنی خواهی دید شیب خط دارای زاویه حاده ( کمتر از 90 درجه ) داره در حالی که مماس بر نمودار توی " 0 منفی" یک خط با زاویه منفرجه ( بیشتر از 90 ) خواهد بود پس این دوشیب باهم یکسان نیستند و در این نقطه مشتق تابع پیوسته نیست . میتونستیم توی نقطه pi و یا و... چک کنیم .

2-
خب این تعریفی که توی حل انجام داده با تعریف شما یکسان نیست . کتاب یا جزوه رو دوباره بخونید .حتما فرق تعریف هارمونیک زوج با فرد توی کتاب است . شما فقط تعریف هارمونیک فرد را یاد گرفتید . درحالی که توی حل از تعریف هارمونیک زوج استفاده کرده . ( خب حتما نباید هارمونیک فرد باشه مثل این مثال امکان هارمونیک زوج هم است فقط باید ببینید کدوم تعریف هارمونیک فرد یا زوج تومسئله صدق میکند.) موفق باشید.

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
1- مشتق یعنی شیب نمودار خب کافیه در یک نقطه مثل 0 شیب را در "0 مثبت "و" 0 منفی" چک کنی
حالت اول : اگر شیب در "0 مثبت "و" 0 منفی" یکسان بود پس مشتق تابعه در این نقطه پیوسته
حالت دوم : اگر شیب در "0 مثبت "و" 0 منفی" یکسان نبود پس مشتق تابع در این نقطه ناپیوسته
در ضمن خط مماس برنمودار یعنی شیب ( مشتق)
خب حالا اگرتوی "0 مثبت "یک خط مماس برنمودار رسم کنی خواهی دید شیب خط دارای زاویه حاده ( کمتر از 90 درجه ) داره در حالی که مماس بر نمودار توی " 0 منفی" یک خط با زاویه منفرجه ( بیشتر از 90 ) خواهد بود پس این دوشیب باهم یکسان نیستند و در این نقطه مشتق تابع پیوسته نیست . میتونستیم توی نقطه pi و یا و... چک کنیم .

2-
خب این تعریفی که توی حل انجام داده با تعریف شما یکسان نیست . کتاب یا جزوه رو دوباره بخونید .حتما فرق تعریف هارمونیک زوج با فرد توی کتاب است . شما فقط تعریف هارمونیک فرد را یاد گرفتید . درحالی که توی حل از تعریف هارمونیک زوج استفاده کرده . ( خب حتما نباید هارمونیک فرد باشه مثل این مثال امکان هارمونیک زوج هم است فقط باید ببینید کدوم تعریف هارمونیک فرد یا زوج تومسئله صدق میکند.) موفق باشید.

ممنون از توضیح عالیتون:gol::gol:

صفحه 21 کتا استاد کرریمی اینجور گفته :
اگر در یک تابع قرینه نیم پریود اول را نسبت به مقدار متوسط a/2 به دست اوریم و ان را به اندازه ی نیم پریود به راست حرکت دهیم در صورتی که بر نیم پریود دیگر منطبق شود بسط فوریه تابع فقط شامل هارمونیک هایفرد است.
خب در اینجا قرینه نیم پریود اول را نسبت به a/2 رسم کنیم چی میشه ؟؟
البته فکر کنم اشتباه چاپ شده باید بنویسد چون منطبق نمی شود لذا دارای هارمونیک زوج است.اگر لازم است عکس صفحه ی این نکته رو بزارم...
ممنون

keyhan386

عضو جدید
ممنون از توضیح عالیتون:gol::gol:

صفحه 21 کتا استاد کرریمی اینجور گفته :
اگر در یک تابع قرینه نیم پریود اول را نسبت به مقدار متوسط a/2 به دست اوریم و ان را به اندازه ی نیم پریود به راست حرکت دهیم در صورتی که بر نیم پریود دیگر منطبق شود بسط فوریه تابع فقط شامل هارمونیک هایفرد است.
خب در اینجا قرینه نیم پریود اول را نسبت به a/2 رسم کنیم چی میشه ؟؟
البته فکر کنم اشتباه چاپ شده باید بنویسد چون منطبق نمی شود لذا دارای هارمونیک زوج است.اگر لازم است عکس صفحه ی این نکته رو بزارم...
ممنون
خواهش میکنم . لطفا دقت کنید . فکر کنم متوجه منظورم نشدید .
اگر قرینه نیم پریود اول را نسبت به به a/2 رسم کنیم و ان را به اندازه ی نیم پریود به راست حرکت دهیم بر نیم پریود دیگر منطبق نیست پس هارمونیک فرد نیست . ( اینو که توی حل بررسی نکرده . اینو خودمون باید بررسی میکردیم . وقتی هارمونیک فرد نیست دلیلی نداره توی حل بگه هارمونیک فرد نیست .ولی اگر هارمونیک فرد بود خب سریع گزینه ای که هارمونیک فرد است رو میزدیم. ) خب به ذهن کسی که سوال را حل میکنه و باتوجه به گزینه ها میرسه که شاید هارمونیک زوج باشه . پس سریع میاییم تعریف هارمونیک زوج رو هم چک میکنه تا اگر هارمونیک زوج بود گزینهای که هارمونیک زوجه رو بزنیم. خب من از شما خواستم تعریف هارمونیک زوج هم مثل تعریف هارمونیک فرد ازتوکتاب پیدا کنید( اگر تو کتاب تعریف کرده باشه :D ) و یادبگیرید (خیر سرم خواستم ماهیگیری یادتون بدم و ماهی رو همینجوری بهتون ندم و ... ) خب بیاد باهم تعریف هارمونیک زوج رو هم یادبگیریم :
تعریف اول :هرگاه تابع در یک دوره 2 بار تکرار شده باشد شامل هارمونیک های زوج است ( توی این مثال توی یک دوره به اندازه 2pi تابع 2 بار تکرار شده پس هارمونیک زوج )
تعریف دوم : اگر نیم پریود اول را به اندازه نیم دانه به راست جابجا کنیم بر نیم پریود دوم منطبق بشه ( توی این مثال نیم پریود اول (از 0 تا pi) رو با اندازه نیم دانه (pi) به راست ببریم منطبق بر نم پریود دوم میشه .
تعریف دوم همون تعریفی است که توی حل استفاده شده دوباره حل رو بخونید . موفق باشید

آخرین ویرایش:

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام، دوستان سوال سری فوریه کنکور 93 رو میشه یه نگاهی بندازید،

طبق تعریف برای محاسبه سری داریم:

خب اگر ما L رو نصف بازه در نظر بگیریم، و باتوجه به سری فوریه زوج L برابر خواهد شد با 1، اما توی صورت سوال طبق سری که داده L برابر با 2 هست، یه نفر لطف میکنه این تضاد رو برام روشن کنه؟ خیلی ممنون

keyhan386

عضو جدید
سلام دوست عزیز
شکل علاوه براین که زوج است با توجه به این که بازه سری فقط توی ... 1,3,5=n های فرد مقدار داره هارمونیک فرد نیز هم است نکته تست همینه :)راهنمایی تست هم همین بازه n و هم L=2 است . پس شما باید شکل را توی 0 بصورت زوج و توی 1 بصورت فرد گسترش بدید و بعد ضریب an را حساب کنید. ;) دقت کنید شکل حاصل دارای دوره تناوب 4 میباشد . از 2- تا1- مقدارش -1 از 1- تا 0 مقدارش 1 از 0تا 1 باز مقدارش 1 از 1تا 2 مقدارش 1- که شکل هم زوج و هم هارمونیک فرد میشه . موفق باشید

آخرین ویرایش:

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام دوست عزیز
شکل علاوه براین که زوج است با توجه به این که بازه سری فقط توی ... 1,3,5=n های فرد مقدار داره هارمونیک فرد نیز هم است نکته تست همینه :)راهنمایی تست هم همین بازه n و هم L=2 است . پس شما باید شکل را توی 0 بصورت زوج و توی 1 بصورت فرد گسترش بدید و بعد ضریب an را حساب کنید. ;)

مرسی، پس باید شکل جوری بسط داده بشه که مقدار a0 صفر بشه، اوکی ممنونم
حالا یه سوال دیگه، بعضی سوالات که از ما پایه های متعامد یه مسئله( اغلب مسئله لاپلاس) رو میخاد، چطوری باید مقدار DC سیگنال رو حساب کنیم؟ فرضا مسئله زیر:
پایه های متعامد رو که محاسبه میکنم گزینه 1و4 توی جواب صدق میکنه اما وجه تمایزشون وجود یا عدم وجود مقدار ثابته، من چطوری باید این مقدار ثابت رو محاسبه کنم؟
اگه یکی از دوستان این مشکل منو حل بکنه کمک بزرگی بهم کرده. ممنونم

keyhan386

عضو جدید
اگر توی گزینه مورد نظرتون تمام هارمونیک ها بودند خب مقدار dc هم باید باشد ( حالا مقدارش زیاد مهم نیست البته 1/2 میشه ) اما اگر هارمونیک های فرد حضور داشتند خب مقدار dc دیگه جزو هارمونیک های فرد نیست که بخود باشه ( مقدارش مهم نیست) . خب الان توی این تست جواب میشه گزینه یک چون پایه متعامد هارمونیک فرده و نباید شامل dc باشه. اگر پایه متعامد هارمونیک فرد نبود( زمانی که شرایط مرزی دریکله باشه) و تمام فرکانس هاروداشت ازبین گزینه 2 و3 که دارای تمامی هارمونیک ها هستند گزینه 3 میشد جواب سوال چون برعکس گزینه 2مقدار dc رو هم داره. موفق باشید ان شا... توکنکور ریاضی رو 100 بزنی:D

ehsan0641

کاربر بیش فعال
اگر توی گزینه مورد نظرتون تمام هارمونیک ها بودند خب مقدار dc هم باید باشد ( حالا مقدارش زیاد مهم نیست البته 1/2 میشه ) اما اگر هارمونیک های فرد حضور داشتند خب مقدار dc دیگه جزو هارمونیک های فرد نیست که بخود باشه ( مقدارش مهم نیست) . خب الان توی این تست جواب میشه گزینه یک چون پایه متعامد هارمونیک فرده و نباید شامل dc باشه. اگر پایه متعامد هارمونیک فرد نبود( زمانی که شرایط مرزی دریکله باشه) و تمام فرکانس هاروداشت ازبین گزینه 2 و3 که دارای تمامی هارمونیک ها هستند گزینه 3 میشد جواب سوال چون برعکس گزینه 2مقدار dc رو هم داره. موفق باشید ان شا... توکنکور ریاضی رو 100 بزنی:D

مرسیٍ راست میگیٍ، توجه نکرده بودم که شماره صفر زوجه. ممنونم

saeed930829

عضو جدید
اگه قسمت 0 تا 3 رو یه بار بسط سینوسی بدی و یه بار بسط کسینوسی بعد با هم جمع کنی و نصف کنی تابع صورت سوال بدست میاد حالا bn هم نصف bn بسط سینوسیه و an هم نصف بسط کسینوسی البته غیر a0

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه قسمت 0 تا 3 رو یه بار بسط سینوسی بدی و یه بار بسط کسینوسی بعد با هم جمع کنی و نصف کنی تابع صورت سوال بدست میاد حالا bn هم نصف bn بسط سینوسیه و an هم نصف بسط کسینوسی البته غیر a0

ممنون
چطور بسط سینوسی تابع با خودش برابر شده؟

reza.mech2012

عضو جدید
سلام دوستان.
کسی مشابه این مثال رو تو کتابی دیده، معرفی کنه برم ببینم؟
مسئله دو بعدی و ناهمگن.

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=227693&d=1417985086

پیوست ها

• pde.JPG
    pde.JPG
    10.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام دوستان.
کسی مشابه این مثال رو تو کتابی دیده، معرفی کنه برم ببینم؟
مسئله دو بعدی و ناهمگن.

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=227693&d=1417985086

سلام دوست عزیز، این سبک معادله بعید میدونم مربوط به تست کنکور باشه، درسته؟
اما درباره کتاب میتونی به کتاب معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی تالیف محمود حصارکی مراجعه کنی، تو نت هم میشه پیداش کرد. مسالهای زیادی داره.

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
فصل های اول و دوم کتاب ریاضی استاد کریمی یه روش توضیح دادند که اگر مثلا تابع fx و مشتق اف ناپیوسته باشد سرعت همگرایی ضریب c/n2 است تو تست زیر با این حساب کدوم دو گزینه ها رو میشه حذف کرد؟1.jpg

keyhan386

عضو جدید
سلام دوستان
فصل های اول و دوم کتاب ریاضی استاد کریمی یه روش توضیح دادند که اگر مثلا تابع fx و مشتق اف ناپیوسته باشد سرعت همگرایی ضریب c/n2 است تو تست زیر با این حساب کدوم دو گزینه ها رو میشه حذف کرد؟مشاهده پیوست 227819
سلام دوست عزیز
سرعت همگرایی برای سری فوریه تعریف میشه نه انتگرال فوریه:surprised: اما حل این تست به صورت تستی :
چون سمت چپ تساوی سینوس داری پس fw همون Bw است و چون Bw یک تابع فردبر حسب w است بنابراین گزینه 1 و 3 حذف(چون برحسب w تابعه ای زوج اند ). خب بین گزینه 2 و 4 از این ترفند میریم : اول کسینوس رو توی بازه ای که مسئله داده رسم میکنیم (0 تا pi)( سمت راست صورت سوال) حالا گسترش فرد میدیمش ( چون Bw فرد بود) خب توی شکل حاصل ملاحظه میکنید در یک دوره تناوب توی 0 تا pi جهش(ناپیوستگی) داری و میزان این ناپیوستگی (جهش) هم در 0 و هم درpi مثبت است پس باید این میزان توی رابطه با علامت + با هم جمع بشن که گزینه 2 به این شکل است (توی گزینه 2 مقدار 1 با کسینوس جمع شده ولی توی گزینه 4 کم شده ) موفق باشید

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
سرعت همگرایی برای سری فوریه تعریف میشه نه انتگرال فوریه:surprised: اما حل این تست به صورت تستی :
چون سمت چپ تساوی سینوس داری پس fw همون Bw است و چون Bw یک تابع فردبر حسب w است بنابراین گزینه 1 و 3 حذف(چون برحسب w تابعه ای زوج اند ). خب بین گزینه 2 و 4 از این ترفند میریم : اول کسینوس رو توی بازه ای که مسئله داده رسم میکنیم (0 تا pi)( سمت راست صورت سوال) حالا گسترش فرد میدیمش ( چون Bw فرد بود) خب توی شکل حاصل ملاحظه میکنید در یک دوره تناوب توی 0 تا pi جهش(ناپیوستگی) داری و میزان این ناپیوستگی (جهش) هم در 0 و هم درpi مثبت است پس باید این میزان توی رابطه با علامت + با هم جمع بشن که گزینه 2 به این شکل است (توی گزینه 2 مقدار 1 با کسینوس جمع شده ولی توی گزینه 4 کم شده ) موفق باشید

سلام جناب کیهان عزیز
ممنون از پاسختون
اینم متن کتاب برای سرعت همگرایی
091220142113.jpg

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوستان اگه ممکنه این سوال رو بصورت تشریحی واسم حل کنن نیاز به توضیح ندارم میخوام حل رو ببینم
مشاهده پیوست 227029

سلام كزنيه ي يك ميشه جوابش؟

اكه درسته اعلام بنمو جوابمو فردا برات بذارم ,اكه هم نادرسته ,ديه خودمونو رسوا نكينم :D

power4ever

عضو جدید
سلام كزنيه ي يك ميشه جوابش؟

اكه درسته اعلام بنمو جوابمو فردا برات بذارم ,اكه هم نادرسته ,ديه خودمونو رسوا نكينم :D
آره درسته من خودم از گزینه ها تونستم به جواب برسم ولی از خود سوال نه
در هر صورت ممنون میشم جوابت رو بزاری

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
آره درسته من خودم از گزینه ها تونستم به جواب برسم ولی از خود سوال نه
در هر صورت ممنون میشم جوابت رو بزاری
درودي مجدد
ميبينم كه آدم كم شانسي هم هستي :D
ما اومديم جوابو بفرستيم ؛اول چقد كه گرفتار بوديم تا عكس سند شه ؛بعد كه آپلود كرديم موقع ارسال پست برقمون رفت:razz:

تازه برق اومده ؛گفتم تا زلزله اي سيلي سونامي چيزي نيومده بفرستمش!

روش حلش دقيقا برعكس روال عادي هست كه هميشه براي اين فرم سوالا مي رفتيم تا به متغيير برسيم

بالا