تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

EECi

مدیر بازنشسته
سلام
این تاپیک برای مباحثه کنکوری پیرامون دروس:
ریاضی مهندسی،معادلات دیفرانسیل و آمار و احتمال مهندسی ایجاد شده هست
کاربران گرامی هر گونه اشکال درسی ، نکته جدید کنکوری و هر صحبت و بحثی در مورد این دروس دارند، در این تاپیک مطرح کنند

1-از زدن اسپم خودداری کنید تا بار علمی تاپیک در سطح قابل قبولی ادامه پیدا کند
2-از درخواست جزوات کنکوری در این تاپیک خودداری کنید
3
-برای پرسیدن سوالات می توانید سوال خود را با خط خوانا نوشته و توسط موبایل عکسی تهیه کرده و انرا در خود سایت مهندسان اپلود کنید، کاربرانی هم که قصد پاسخ گویی دارند بهتر هست از همین روش استفاده کنند.
4- از درخواست معرفی منابع در این تاپیک خودداری کنید

موفق و پایدار باشید
:gol:

آخرین ویرایش:

EECi

مدیر بازنشسته
برای اینکه یخ دوستان اب بشه! من توضیحاتی رو میدم.
ببینید سوالات شما ممکنه از سوالات کنکور سراسری یا آزاد باشه که شما مسئله مبهی رو در اون پیدا کردید.
یا در فهمیدن یک قضیه ریاضی دچار مشکل شدید.
یا یک نکته جالب کنکوری بلدید ، می تونید این نکته رو بگید تا همه استفاده کنند.
یا تحلیل یک سوال و...

یاعلی، شروع کنید.
----------------------------
من شروع می کنم!
در کنکور 88 کامپیوتر در کمال نا باوری یه سوال از آنالیز فوریه داده بودن که دو گانه بود(یا دو بعدی )(یعنی دو تا انتگرال پشت سر هم بود!) این اتفاق برای اولین بار بود که می افتاد.

r.m.d

عضو جدید
سلام. از زحماتتون ممنونم
بچه ها یه سوال فنی دارم که البته زیاد هم نامربوط نیست. دوستان من مدتی از درس دور بودم به همین دلیل کلا که نه اما تا حدودی انتگرال گیری و اینطور مباحثو فراموش کردم وتسلط ندارم به نظرتون نیاز هست وقت بزارم و بخونم یا اینکه در طول دوران کنکور خوندن, مرور و یاداوری میشه. پیشاپیش از جوابی که میدین ممنونم

setiya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلااااام
من كارشناسي نا پيوسته ميخونم واسه همين درس رياضي مهندسي و آمار رو نداريم
ولي تو كنكور مياد
مطمئنم اين تاپيك واسم مفيد خواهد بود
ممنون:w30:

EECi

مدیر بازنشسته
سلام. از زحماتتون ممنونم
بچه ها یه سوال فنی دارم که البته زیاد هم نامربوط نیست. دوستان من مدتی از درس دور بودم به همین دلیل کلا که نه اما تا حدودی انتگرال گیری و اینطور مباحثو فراموش کردم وتسلط ندارم به نظرتون نیاز هست وقت بزارم و بخونم یا اینکه در طول دوران کنکور خوندن, مرور و یاداوری میشه. پیشاپیش از جوابی که میدین ممنونم
سلام:gol:
شما باید یه دید کلی در مورد نحوه انتگرال گیری داشته باشید( مثلا روش جز به جز ، انتگرال گیری مثلثاتی) شاید یه مرور چند ساعته مشکل شما رو حل کنه. در مورد سایر مسائل شما باید در مورد سری ها ، مثلثات،مفهوم حد و پیوستگی و مشتق گیری و قضایای ان یه دیدی که مسائل رو براتون قابل فهم کنه داشته باشید.

موفق باشید:gol:

EECi

مدیر بازنشسته
سلااااام
ولي تو كنكور مياد
سلام:gol: شما درس ریاضی مهندسی و امار رو باید بگذرنید چون فکر کنم در چارت ناپیوسته ها هم باشه.
ایشالله با کمک هم تاپیک مفیدی می سازیم
موفق باشید;)

jujushow

عضو جدید
سلااااام
ولي تو كنكور مياد
دوست عزیز مگه شما کجا میخونید که همچین درسهایی ندارید ؟ اگر غیر انتفاعی بخونید که بهتون کارشناسی برق بده نه مهندسی برق ممکنه این درسها رو نداشته باشید در غیر اینصورت حتما باید پاس کنید . نه به سراسری و ازاد بودن داره نه به پیوسته و ناپیوسته بودن . مگه میشه مهندس برق ریاضی مهندسی نخونه ؟ پس سیگنال و کنترل و مخابرات و مغناطیس چطوری پاس بشه ؟ ;)

ببخشید خارج از بحث پست زدم

setiya

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز مگه شما کجا میخونید که همچین درسهایی ندارید ؟ اگر غیر انتفاعی بخونید که بهتون کارشناسی برق بده نه مهندسی برق ممکنه این درسها رو نداشته باشید در غیر اینصورت حتما باید پاس کنید . نه به سراسری و ازاد بودن داره نه به پیوسته و ناپیوسته بودن . مگه میشه مهندس برق ریاضی مهندسی نخونه ؟ پس سیگنال و کنترل و مخابرات و مغناطیس چطوری پاس بشه ؟ ;)

ببخشید خارج از بحث پست زدم

سلام:gol: شما درس ریاضی مهندسی و امار رو باید بگذرنید چون فکر کنم در چارت ناپیوسته ها هم باشه.
ایشالله با کمک هم تاپیک مفیدی می سازیم
موفق باشید;)
نه اصلا تو چارتمون نيست
بچه ها خيلي در خواست دادن كه واسمون اضافه كردن ولي گفتن امكان نداره
رشتمم مهندسي تكنولزي الكترونيك هست (دانشگاه آزاد تهران_واحد شهر ري)

البته چارت درسي ما بهتر از دانشگاه هاي ديگس (مثل تهران مركز)

EECi

مدیر بازنشسته
خوب... بهتره به بحث اصلی تاپیک بر گردیم.
ولی به قول jujushow چطور میشه بدون ریاضی مهندسی دروسی مثل سیگنال و کنترل و چطور بدون آمار مخابرات رو پاس کرد ! و تمام درس هایی مثل مدار ( مثلا بخش فوریه ) و...
در هر صورت شما باید خیلی بیشتر تلاش کنید

setare soheyl

عضو جدید
سلام اگه میشه بگین برای فهم خوب آمار و احتمال چه کنم و درصد و تاثیرش تو کنکور ارشدبرق چه قدره؟تو درس الکترونیک کاربرد داره؟دیگه تو چه درسایی کاربرد داره ؟منبع پیشنهادی واسه فهم عمیق چیه ؟

r.m.d

عضو جدید
سلام اگه میشه بگین برای فهم خوب آمار و احتمال چه کنم و درصد و تاثیرش تو کنکور ارشدبرق چه قدره؟تو درس الکترونیک کاربرد داره؟دیگه تو چه درسایی کاربرد داره ؟منبع پیشنهادی واسه فهم عمیق چیه ؟

سلام دوست عزیز
خوب امار 3 یا 4 سوال ریاضی کنکور رو هر سال به خودش اختصاص میده و چون درس نسبتا اسونی هست هر کس بخونه ضرر نکرده:) ولی پیشنیاز درسای دیگه مثلا الکترونیک که گفتین هم نیست . من بهت امار و احتمال مهندسی تالیف نیکوکار , امار واحتمال تالیف مهندس هنری, و اگر پایت ضعیف هست امارواحتمال پارسه عبدالعالی رو معرفی میکنم به نظرم بهترینهای امار هستند

r.m.d

عضو جدید
ببخشین نمیدمنم تو چه فکری بودم که اشتباه نوشتم اما مولف کتاب امار پارسه معتقدی هست عذر میخوام

EECi

مدیر بازنشسته
احتمالا یا تو فکر مدار بودین یا الکترومغناطیس!
فکر کنم نویسندش طورانی باشه. درسته؟

setiya

عضو جدید
کاربر ممتاز
احتمالا یا تو فکر مدار بودین یا الکترومغناطیس!
فکر کنم نویسندش طورانی باشه. درسته؟
طوراني كيه؟
مگه رياضي مهندسي و ديف نيكوكار نيست؟
ميدونيد تو كنكور ارشد از هركدوم از رياضي و آمار و .... چند تا تست مياد؟

MILAD AHWAZI

عضو جدید
سلام دوست عزیز
خوب امار 3 یا 4 سوال ریاضی کنکور رو هر سال به خودش اختصاص میده و چون درس نسبتا اسونی هست هر کس بخونه ضرر نکرده:) ولی پیشنیاز درسای دیگه مثلا الکترونیک که گفتین هم نیست . من بهت امار و احتمال مهندسی تالیف نیکوکار , امار واحتمال تالیف مهندس هنری, و اگر پایت ضعیف هست امارواحتمال پارسه عبدالعالی رو معرفی میکنم به نظرم بهترینهای امار هستند

ببخشین نمیدمنم تو چه فکری بودم که اشتباه نوشتم اما مولف کتاب امار پارسه معتقدی هست عذر میخوام

سلام . دوست عزيز جسارتا اشتباه مي كنيد .

دكتر علي عبدالعالي مولف كتب زير در پارسه هستند :

مدار الكتريكي و الكترومغناطيس

و همچنين دكتر محمد صادق معتقدي كتب زير رو نوشته اند :

معادلات ديفرانسيل و رياضيات مهندسي

هيچ كدام از اساتيد فوق كتابي درباره امار ننوشته اند .

مولف كتاب امار و احتمالات مهندسي پارسه = طوراني هست .

EECi

مدیر بازنشسته
طوراني كيه؟
مگه رياضي مهندسي و ديف نيكوكار نيست؟
ميدونيد تو كنكور ارشد از هركدوم از رياضي و آمار و .... چند تا تست مياد؟
نویسنده کتا آمار پارسه اقای طورانی هست.
از ریاضی مهندسی 8 سوال
آمار4-3 سوال
معادلات 4-3 سوال
:gol:

EECi

مدیر بازنشسته
سوالی از محاسبات عددی و ریاضیات عمومی در کنکور سراسری نمیاد . ولی در کنکور ازاد 7 تا سوال از ریاضی 2 و1 میاد!!!!

r.m.d

عضو جدید
سلام . دوست عزيز جسارتا اشتباه مي كنيد .

دكتر علي عبدالعالي مولف كتب زير در پارسه هستند :

مدار الكتريكي و الكترومغناطيس

و همچنين دكتر محمد صادق معتقدي كتب زير رو نوشته اند :

معادلات ديفرانسيل و رياضيات مهندسي

هيچ كدام از اساتيد فوق كتابي درباره امار ننوشته اند .

مولف كتاب امار و احتمالات مهندسي پارسه = طوراني هست .
سلام . من شرمنده ام شما درست گفتین ممنون . حقیقتش من پارسه اصلا سروکار نداشتم و اعتقادی هم بهش ندارم . اساتید خوبی داره اما کتاباش به تنهایی اصلا پاسخگو ارشد نیست

EECi

مدیر بازنشسته
دوستان باید بگم واقعا هدفم از زدن این تاپیک این جور بحث ها نبودا!
من به قصد رفع اشکال و نکته این تاپیکو زدم ... بهتره بریم سر بحث های علمی

خواهشا همکاری کنید چون دارم سرد میشم

setare soheyl

عضو جدید
دوستان باید بگم واقعا هدفم از زدن این تاپیک این جور بحث ها نبودا!
من به قصد رفع اشکال و نکته این تاپیکو زدم ... بهتره بریم سر بحث های علمی

خواهشا همکاری کنید چون دارم سرد میشم
سلام ممنون میشم درباره اثبات و کاربرد سری و تبدیل وانتگرال فوریه توضیح بدین.

EECi

مدیر بازنشسته
خیلی ممنون که این سوال رو پرسیدید چون واقعا داشتم از ادامه تاپیک های رفع اشکال نا امید می شدم!

من فقط در مورد تاریخچه و اثبات و کاربردش توضیح میدم( گرچه در کنکور به درد نخواهد خورد!)
اول از همه شما باید بدونید که توابع sin و cos بر هم عمود هستند و دقیقا مثل بردار های واحد(یکه) هستند . پس ما می توانیم هر سیگنالی رو( در ریاضی تابع منظور هست) بوسیله این توابع یکه نشون بدیم( یا تجزیه کنیم). دلیل یکه بودن این توابع میتونه عمود بودنشون بر هم باشه.( انتگرال ضربشون صفر میشه، پس بر هم عمودند.)
حالا ما چرا از سری های فوریه و یا تبدیل های فوریه استفاده می کنیم؟ برای اینکه بتوانیم توابع متناوب و غیر متناوب به شکل دیگری که کاربردی تر هست نشون بدیم و اشکالاتی مثل ناپیوستگی رو تا حد ممکن کم بکنیم.
برای توابع متناوب از سری فوریه و برای نا متناوب ها از تبدیل فوریه استفاده می کنیم. انتگرال فوریه هم شبیه تبدیل فوریه هست ولی یکم فرق داره.
در سری فوریه ضرایبی رو داریم ، مثل a0,an,bn که این ضرایب خیلی تاثیر در شکل سری فوریه دارند. اگر بخواهیم چگونگی اثبات رو بفهمیم ، بهتره به کتاب کری زیگ مراجعه کنیم. چون امکان و وقت نوشتن اثبات هاش نیست. فقط این توضیح کوتاه رو بگم برای اثبات اونطور که من یادم مونده شماباید مثلا برای پیدا کردن an ، کسینوس رو به تابع ضرب کنید و سپس انتگرال بگیرید و برای bn هم سینوس رو ضرب می کنید...
a0 هم مقدار ثابت یا dc هست که روش های مختلفی برای بدست اوردنش وجود داره.
نمی دونم تونستم کمکی بکنم یا نه...

setare soheyl

عضو جدید
خیلی ممنون که این سوال رو پرسیدید چون واقعا داشتم از ادامه تاپیک های رفع اشکال نا امید می شدم!

من فقط در مورد تاریخچه و اثبات و کاربردش توضیح میدم( گرچه در کنکور به درد نخواهد خورد!)
اول از همه شما باید بدونید که توابع sin و cos بر هم عمود هستند و دقیقا مثل بردار های واحد(یکه) هستند . پس ما می توانیم هر سیگنالی رو( در ریاضی تابع منظور هست) بوسیله این توابع یکه نشون بدیم( یا تجزیه کنیم). دلیل یکه بودن این توابع میتونه عمود بودنشون بر هم باشه.( انتگرال ضربشون صفر میشه، پس بر هم عمودند.)
حالا ما چرا از سری های فوریه و یا تبدیل های فوریه استفاده می کنیم؟ برای اینکه بتوانیم توابع متناوب و غیر متناوب به شکل دیگری که کاربردی تر هست نشون بدیم و اشکالاتی مثل ناپیوستگی رو تا حد ممکن کم بکنیم.
برای توابع متناوب از سری فوریه و برای نا متناوب ها از تبدیل فوریه استفاده می کنیم. انتگرال فوریه هم شبیه تبدیل فوریه هست ولی یکم فرق داره.
در سری فوریه ضرایبی رو داریم ، مثل a0,an,bn که این ضرایب خیلی تاثیر در شکل سری فوریه دارند. اگر بخواهیم چگونگی اثبات رو بفهمیم ، بهتره به کتاب کری زیگ مراجعه کنیم. چون امکان و وقت نوشتن اثبات هاش نیست. فقط این توضیح کوتاه رو بگم برای اثبات اونطور که من یادم مونده شماباید مثلا برای پیدا کردن an ، کسینوس رو به تابع ضرب کنید و سپس انتگرال بگیرید و برای bn هم سینوس رو ضرب می کنید...
a0 هم مقدار ثابت یا dc هست که روش های مختلفی برای بدست اوردنش وجود داره.
نمی دونم تونستم کمکی بکنم یا نه...
سلام واقعا خوب توضیح دادین خیلی ممنون.

daneshpajooh

عضو جدید
تاپيك خوبيه
اميدوارم بچه ها همه ي سوالاتشون رو بپرسن
من فعلا سوالي ندارم ولي اگه داشتم حتما مي پرسم . :gol:

setare soheyl

عضو جدید
تاپيك خوبيه
اميدوارم بچه ها همه ي سوالاتشون رو بپرسن
من فعلا سوالي ندارم ولي اگه داشتم حتما مي پرسم . :gol:
سلام ممنون میشم اگه درباره ی اثبات فرمول های معادلات دیفرانسیل کامل مرتبه اول و اینکه چرا دیفرانسیل توابع دو متغیره به صورت مجموع مشتقات جزیی شون نوشته میشن؟کمی هم در مورد دیفرانسیل گرفتن بگین و نیز دیفرانسیل توابع چند متغیره .چه منبعی برای معادلات خوبه؟

siavash_m689

عضو جدید
سلام این سوال ریاضیه من یه سوال انتگرال رو حل کردم به این رسیدم
انتگراله حالا اگر خواستید سوالشم می گم انتگرال 3گانس تو صفحه 281 تست ریاضی 2 کتاب معتقدی- عمران 79

حجم محدود به صفحه z=0 از پایین و مخروط z=(x^2+y^2)^1/2 ( زیر رادیکال منظورم بود!!)!
از بالا
و استوانه x^2+y^2-2ax=0 از اطراف ،
با کدام رابطه برابر است؟؟؟؟؟؟؟؟
این تست خیلی برام سخت بود کلی روش وقت گذاشتم دومن هر چی رابطه ی مثلثات تو ذهنم بود استفاده کردم و حلش کردم اما جواب در نیومد!!! چون یه فرمولو بلد نبودم
وسطاش که حلش کردم رسیدم به cos^3a توان هست بعد تجزیه کردم و ... جواب غلط درومد
به حلش نگاه کردم دکتر معتقدی نوشته میدانیم کهcos3a=4cos^3a-3cosa لذا...
این فرمولا واقعا یادم نمی مونن... باید برای خودم اثبات کنم مطمعا" هستم که خیلی ها این فرمول رو بلد نبودید!!!! حالا میشه از راه دیگه این تستو حل کرد؟؟؟؟ و یا این که اثبات این فرمول رو بگید؟ یا حداقل یه راهنمایی کلی در این گونه تست ها بکنید

r.m.d

عضو جدید
انتگراله حالا اگر خواستید سوالشم می گم انتگرال 3گانس تو صفحه 281 تست ریاضی 2 کتاب معتقدی- عمران 79

حجم محدود به صفحه z=0 از پایین و مخروط z=(x^2+y^2)^1/2 ( زیر رادیکال منظورم بود!!)!
از بالا
این تست خیلی برام سخت بود کلی روش وقت گذاشتم دومن هر چی رابطه ی مثلثات تو ذهنم بود استفاده کردم و حلش کردم اما جواب در نیومد!!! چون یه فرمولو بلد نبودم
این فرمولا واقعا یادم نمی مونن... باید برای خودم اثبات کنم مطمعا" هستم که خیلی ها این فرمول رو بلد نبودید!!!! حالا میشه از راه دیگه این تستو حل کرد؟؟؟؟ و یا این که اثبات این فرمول رو بگید؟ یا حداقل یه راهنمایی کلی در این گونه تست ها بکنید
سلام عزیزم.
این فرمولها کلا زیاد نیستند تعدادشون حفظ کنی خیلی بهتره در ضمن کاربرد زیادی هم دارند من کتاب معتقدی رو ندیدم اما بی شک همه بچه ها برقی با این فرمولهای مختصاتی زیاد کار کردند و حتما قبلا دیدنش.:) اگه خواستی بگو برات بنویسم همشونو و بهت توصیه میکنم حفظ کن دنبال اثبات نباش دلیلشو میفهمی بعدا;)
موفق باشین

aban68

عضو جدید

از بالا
سلام
راستش من نمیدونم که باید حفظش کنی یا نه ولی فرمولش خیلی استفاده میشه
اینم اثباتش

پیوست ها

• 2010-08-19_2327.jpg
    2010-08-19_2327.jpg
    13.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
بالا