تاپیک رفع اشکال درس بررسی سیستم های قدرت کنکور کارشناسی ارشد

ehsan0641

کاربر بیش فعال
مرسی که جوابمو دادین و امیدوارم بتونم مثل شما درصد خوبی بزنم ;)
اما وقتی ما سیستم رو پریونیت کردیم خب دیگه نسبت تبدیل برای ترانس در نظر نمیگیریم و فرض کنید من ولتاژ بار رو بگیرم 1 پریونیت
خب چون خط ما و ترانس ما دارای راکتانس هستن خب ولتاژ اولیه باید بشه 1 و خرده ای ( از یک بیشتر ) ینی در واقعیت سر بار من باید 100 کیلو ولت داشته باشم پس در ثانویه ترانس مثلا باید 105 کیلو ولت داشته باشم و در اولیه ترانس باید 12 کیلو ولت داشته باشم تا راکتانس ها رو جبران کنه پس جریان بار باید بشه 0.2 امپر یا 2 پریونیت همونطوری که روی سوال نوشتم آخه اگر مرجع سر بار باشه و 1 پریونیت هم اونجا دارم خب تقسیم بر راکتانسش میکنم جریانش در میاد دیگه کاری ندارم قبلش چی بوده.... :warn:
اشکال بعدی .... شرمنده سرعت تولید اشکال بیشتر هستش انگار
اشکال بعدی
تو سوال 15 zaa و zbb و zcc که امپدانس های هر خط هستند که ممکن هست برابر هم نباشند رو اصلا نه تو گزینه ها هست و نه تو جواب به حساب آورده ... میشه راهنمایی کنید ؟

اولا بخاطر دقتی که داری بهت تبریک میگم، اما اصل مطلب،ما تو سیستمهای قدرت یه مقدار متفاوت از مدارهای معمولی تحلیل انجامیدیم، به 2 دلیل اولا اینکه سیستممهای قدرت مدار فشرده نیستن و قانونهای kvl.kcl توشون صدق نمیکنه که تو فصل سوم کامل میبینی ایین قضیه رو و تو این سوال مطرح نیست، دوما وقتی ما در سیستم پریونیت محاسبه میکنیم تو همچین سوالاتی معمولا افت ولتاژ رو در نظر نمیگیریم چون افت ولتاژ عددی خیلی کوچیککه و ما نمیتونیم ببه پریونییت محاسبش کنیم، سوال ولتاژ ارسال خط رو داده بنابرین ملزم کرده شما رو که این مقدار رو بپذیرید. اگر سوال ولتاژ ارسال رو نمیداد راه حل شما درست بود
تو سوال بعدی سیستم سه فاز متعادل هست، اصولا بررسی 1 فقط سییستمهای متعادل رو تحلیل میکنه و سیستمهای ناممتعادل جز سرفصل نیس.

scrat_68

عضو جدید
اولا بخاطر دقتی که داری بهت تبریک میگم، اما اصل مطلب،ما تو سیستمهای قدرت یه مقدار متفاوت از مدارهای معمولی تحلیل انجامیدیم، به 2 دلیل اولا اینکه سیستممهای قدرت مدار فشرده نیستن و قانونهای kvl.kcl توشون صدق نمیکنه که تو فصل سوم کامل میبینی ایین قضیه رو و تو این سوال مطرح نیست، دوما وقتی ما در سیستم پریونیت محاسبه میکنیم تو همچین سوالاتی معمولا افت ولتاژ رو در نظر نمیگیریم چون افت ولتاژ عددی خیلی کوچیککه و ما نمیتونیم ببه پریونییت محاسبش کنیم، سوال ولتاژ ارسال خط رو داده بنابرین ملزم کرده شما رو که این مقدار رو بپذیرید. اگر سوال ولتاژ ارسال رو نمیداد راه حل شما درست بود
تو سوال بعدی سیستم سه فاز متعادل هست، اصولا بررسی 1 فقط سییستمهای متعادل رو تحلیل میکنه و سیستمهای ناممتعادل جز سرفصل نیس.
مرسی از توجهتون
فقط نباید ظاهر سوال رو ببینم

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
سوال زیر رو من اخر با اینکه از چند تا دوستان عزیز پرسیدم متوجه نشدم.یکی ممکنه کامل بگه چیکار باید بکنیم؟!
و همچنین منظوره چند تا سوال رو نمیفهمم یکی اینکه اون ایکس سمت چپ چیه و ایا در محاسبه z باید در نظر گرفته شود یا خیر؟
و دوم اینکه گفته ولتاژ منبع ولتاي رو حساب کنیم منظور چیه؟
http://s6.picofile.com/file/8184135668/Untitled.jpg

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
سوال زیر رو من اخر با اینکه از چند تا دوستان عزیز پرسیدم متوجه نشدم.یکی ممکنه کامل بگه چیکار باید بکنیم؟!
و همچنین منظوره چند تا سوال رو نمیفهمم یکی اینکه اون ایکس سمت چپ چیه و ایا در محاسبه z باید در نظر گرفته شود یا خیر؟
و دوم اینکه گفته ولتاژ منبع ولتاي رو حساب کنیم منظور چیه؟
http://s6.picofile.com/file/8184135668/Untitled.jpg
سلام
ایکس سمت چپ امپدانس داخلی ژنراتوره.باید در محاسبات در نظر گرفته بشه
منظور ولتاژ شین سمت چپ هست که وقتی جریان بدست بیاد محاسبه اون ولتاژ راحته

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ایکس سمت چپ امپدانس داخلی ژنراتوره.باید در محاسبات در نظر گرفته بشه
منظور ولتاژ شین سمت چپ هست که وقتی جریان بدست بیاد محاسبه اون ولتاژ راحته

ممنون از شما
اول من اومدم zb رو حساب کردم یعنی اومدم گفتم vb به توانه 2 تقسیم بر sb که شد 0.5
و بعد پریونیت r x رو بدست اوردم که به ترتیب شد 2.2 و 4j
توانه پریونیت هم حساب کردم شد 0.5 به فازور 53
خب جریان و ولتاژ چطوری بدست میاد حاالا؟

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از شما
اول من اومدم zb رو حساب کردم یعنی اومدم گفتم vb به توانه 2 تقسیم بر sb که شد 0.5
و بعد پریونیت r x رو بدست اوردم که به ترتیب شد 2.2 و 4j
توانه پریونیت هم حساب کردم شد 0.5 به فازور 53
خب جریان و ولتاژ چطوری بدست میاد حاالا؟
شما در شین دوم ولتاژ و توان دارید و با توجه به اینکه s=v*i جریان بدست میاد
و با توجه به رابطه
(v1-v2) تقسیم بر z برابر i میزان v1بدست می اید.البته در محاسبات همون x ژنراتور هم پریونیت کنید و وارد محاسبات کنید

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

ممکنه سوال زیر رو راهنمایی کنید.

http://s6.picofile.com/file/8184397718/Untitled.png

اینجا به نظره من فقط باید بنویسیم امپدانس برابر است با امپدانس یکه که همون 0.2 هست ضربدر نسبت توانه 900 به 1100 و از انجاییکه ولتاژهای مبنای ترانسفورماتور با مقدار نامی برابر استلذا نسبت 1 است و لذا جواب بدست می اید؟؟ ایا این راه حل اشتباه است؟

آخرین ویرایش:

farhad1371

عضو جدید
سلام دوستان

ممکنه سوال زیر رو راهنمایی کنید.

http://s6.picofile.com/file/8184397718/Untitled.png

اینجا به نظره من فقط باید بنویسیم امپدانس برابر است با امپدانس یکه که همون 0.2 هست ضربدر نسبت توانه 900 به 1100 و از انجاییکه ولتاژهای مبنای ترانسفورماتور با مقدار نامی برابر استلذا نسبت 1 است و لذا جواب بدست می اید؟؟ ایا این راه حل اشتباه است؟
سلام ، فکر کنم همون طور که توان مبنای جدیدرو 900 گرفتی و مبنای قدیم رو 1100 باید ولتاژ مبنای قدیم رو 400 بگیری و جدید رو 380 ولت شبکه،به عبارتی نسبت بالا رو در مجذور نسبت 400 به300 ضرب کنید به جای یک

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

تو سواله زیر اگه ولتاژ شین سمت چپ ترانسفورماتور رو 1 و ولتاژ سمت راست رو 2 فرض کنیم مگه vb1=vb و vb2=vb1 *n2/n1 مگه نیست؟ خب اینجا پس ولتاژ شین ولتاژ همون ولتاژ مبنا میشه. ایا این تحلیل درست است؟(بعید میدونم :D) لطفا راهنمایی بفرمایید
http://s4.picofile.com/file/8184471150/Untitled.jpg

farhad1371

عضو جدید
سلام

تو سواله زیر اگه ولتاژ شین سمت چپ ترانسفورماتور رو 1 و ولتاژ سمت راست رو 2 فرض کنیم مگه vb1=vb و vb2=vb1 *n2/n1 مگه نیست؟ خب اینجا پس ولتاژ شین ولتاژ همون ولتاژ مبنا میشه. ایا این تحلیل درست است؟(بعید میدونم :D) لطفا راهنمایی بفرمایید
http://s4.picofile.com/file/8184471150/Untitled.jpg
سلام مهندس، سوالت ایراد داره اگه ولتاژ سمت چپ ترانس 1 پریونیت هست پس ولتاژ سمت راست اون هم 1 پریونیته چون همزمان با ولتاژ واقعی ولتاژ مبنا هم زیاد می شه!

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندس، سوالت ایراد داره اگه ولتاژ سمت چپ ترانس 1 پریونیت هست پس ولتاژ سمت راست اون هم 1 پریونیته چون همزمان با ولتاژ واقعی ولتاژ مبنا هم زیاد می شه!

منظورتون رو دقیق نفهمیدم ممکنه بیشتر توضیح بدید!

farhad1371

عضو جدید
منظورتون رو دقیق نفهمیدم ممکنه بیشتر توضیح بدید!
سلام حتما، فرض کن یه ترانس با نسبت تبدیل 10 به 100 داریم اگه ولتاژ طرف اولیه 20 ولت باشه و ولتاژ مبنای طرف اولیه رو 5 ولت فرض کنیم مقدار پریونیت ولتاژ در طرف اولیه ترانس می شه 4 پریونیت ،حالا بریم طرف ثانویه ترانس با توجه به نسبت تبدیل ولتاژ طرف ثانویه 200 ولته و از اونجایی که بر خلاف توان ، ولتاژ مبنا ثابت نیست و در نسبت ترانس ها ضرب می شه مقدار ولتاژ مبنا در طرف ثانویه 50 ولته در نتیجه مقدار ولتاژ پریونیت در طرف ثانویه هم می شه همون 4 پریونیت!

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
دنبال یه جزوه خوب ، مختصر و روان برای درس سیستم قدرت می خوام ... ممنون میشم برام آپ یا معرفی کنید

shakiba.h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی میتونه کشیدن مدار زیر رو در متلب کمک کنه؟! تا حالا درس بررسی با متلب کار نکردم
http://s6.picofile.com/file/8190363792/0.jpg:cry:
سلام
باید حتما تو متلب باشه؟؟تو سیمولینکشه احتمالا ...
تو پروتئوس هم میتونین اینو راحت بکشین ...اگه پی اسپایسم دارین که راحت تر

آخرین ویرایش:

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
باید حتما تو متلب باشه؟؟
تو پروتئوس هم میتونین اینو راحت بکشین ...اگه پی اسپایسم دارین که راحت تر

در اینجا گفته 1 شین اسلک و شینهای 2 و 3 شین بار است .نوشته تو matlab/simulink رسم بشه یا pscad/emtdc و ولتاژ روی شینها رو بدست بیارید
اخه در پروتیوس مگه میشه توان و ضریب قدرت رو لحاظ کرد؟

shakiba.h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در اینجا گفته 1 شین اسلک و شینهای 2 و 3 شین بار است .نوشته تو matlab/simulink رسم بشه یا pscad/emtdc و ولتاژ روی شینها رو بدست بیارید
اخه در پروتیوس مگه میشه توان و ضریب قدرت رو لحاظ کرد؟

شما فرمودین فقط رسم مدار نفرمودین جواب گرفتن ...!!
تا اونجایی که خودم کار کردم پروتئوس آدمو میکشه تا یه جواب بده ولی واسه رسم خوبه ...
متلبم چون در هر حال حاضر سیستم ندارم نمیتونم راهنمایی کنم دقیقا از کجا ...
ایشالا دوستان سریعتر بیان کمکتون ..موفق باشین

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما فرمودین فقط رسم مدار نفرمودین جواب گرفتن ...!!
تا اونجایی که خودم کار کردم پروتئوس آدمو میکشه تا یه جواب بده ولی واسه رسم خوبه ...
متلبم چون در هر حال حاضر سیستم ندارم نمیتونم راهنمایی کنم دقیقا از کجا ...
ایشالا دوستان سریعتر بیان کمکتون ..موفق باشین

ممنون از شما

s.alipour

عضو جدید
سلام دوستان
دنبال یه جزوه خوب ، مختصر و روان برای درس سیستم قدرت می خوام ... ممنون میشم برام آپ یا معرفی کنید

سلام.بنظرمن کتاب و جزوه پوران پژوهش و بگیر.کتابشم بخونی باهاش حال میکنی.کتاب سیستم های قدرت دکتر امین حلم زاده(انتشارات پوران پژوهش)

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

کسی میتونه بگه سوال زیر رو چطور تحلیل کنم؟
0.jpg

Majid Nemo

عضو جدید
من کتاب بررسی سیستم های قدرت مدرسان شریفو بهت پیشنهاد میکنم کتاب خوب وجم جوریه همونوتهیه کنی اوکی میشی...

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین برو تو سیمولینک متلب
تک تک المان ها رو از تو library سرپ کن واست میاره
کپیشون کن تو صفحه بهم وصلشون کن

گذاشتن سلفو اینا رو بلدم مشکلم اینجاست این شین ها رو چطوی باید گذاشت چی باید زد تو سیمبولیک ؟؟؟؟اخه میخواهیم توان هارو بهش بدیم.....

scrat_68

عضو جدید
سلام به قدرتی ها خسته نباشید
توی این لینک صفحه کتاب رو آپلود کردم سوال 16 خدایی گزینه 3 درسته یا 4 میدونم 4 ولی میخوام 100 درصد مطمئن شم اشتباه نمیکنم
http://s2.img7.ir/zxF4y.jpg

ali_gsm

عضو جدید
با سلام به دوستان عزیز.
من حل تشریحی با توضیحات سوال 31 بررسی سیستم های قدرت کنکور ارشد برق سال 89 رو اگر ممکنه میخواستم.
عکس سوال رو هم براتون آپلود کردم.جواب گزینه 1 میشه ولی حل تشریحی براش پیدا نکردم.
یک فایل در یک سایت قرار داده شده بود ولی غلط حل کرده بود و جواب رو گزینه 3 بدست آورده بود.

ممنون.

31b.jpg

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

زمانی میتونیم از گوس سایدل استفاده کنیم ک درایه های قطر اصلی y که برابر مجموع ادمیتانس های هر شین است صفر نشه .اینجا مجموع y روی هر شین صفر میشه.باید کاری کنیم که این اتفاق نیوفته.هر ادمیتانس 10 رو تبدیل میکنیم به دو تا ادمیتانس 5. یعنی اینظوری....
و دو تا شین اضافی تولید میشه

مشاهده پیوست 252049

Capture.jpg

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
تو حل سوالات پخش بار یه سوالی برام پیش اومده:
فرض کنید یه سیستم قدرت سه باسه داریم و باس اول باس اسلک باشه.
باس دوم PV و باس سوم PQ باشه.
حالا اگه بخواییم معادلات جریان تزریقی رو بنویسیم، چندتا معادله برحسب جریان تزریقی داریم؟(منظورم همون آی اینجکتد 1 و 2 و ...)

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
تو حل سوالات پخش بار یه سوالی برام پیش اومده:
فرض کنید یه سیستم قدرت سه باسه داریم و باس اول باس اسلک باشه.
باس دوم PV و باس سوم PQ باشه.
حالا اگه بخواییم معادلات جریان تزریقی رو بنویسیم، چندتا معادله برحسب جریان تزریقی داریم؟(منظورم همون آی اینجکتد 1 و 2 و ...)
ما این سوال رو n سال قبل پرسیدیم
الان که نگاش میکنم
هیچی ازش یادم نمیاد.

بالا