تاپیک رفع اشکال درس بررسی سیستم های قدرت کنکور کارشناسی ارشد

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
چرا تو این سوال (تمرین 3-3 کتاب هادی سعادت) برای حساب کردن امپدانس بار بر حسب اهم ، چرا برای ولتاژ خط به خط عدد 200 رو بر مزدوج توان مختلط بار 3فاز تقسیم کرده؟
چرا ولتاژ خود بار (یعنی 20 کیلو ولت) رو بر مزدوج توان مختلط بار 3فاز تقسیم نکرده؟

HTML:
http://cld.persiangig.com/download/YLx1NPFSeM/%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%203-3.jpg/dl

جواب سوال

HTML:
http://cld.persiangig.com/download/5mgs2qnggi/%D8%AC%D9%88%D8%A7%D8%A8%20%D9%85%D8%AB%D8%A7%D9%84%203-3.jpg/dl

آخرین ویرایش:

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
1) این سوال(تمرین 3-14 کتاب هادی سعادت)قسمت محاسبه امپدانس بارش تقریبا مثل سوال بالاس ، ولی برای محاسبه امپدانس بار برحسب اهم ، چرا برای ولتاژ خط به خط ، ولتاژ خود بار (یعنی 4 کیلو ولت) رو بر اندازه توان (j10 مگاولت آمپر) تقسیم کرده؟

2) ترانس چهارم ( T4 ) سه سیم پیچه هستش، روی شکل کدوم اولیه س کدوم ثانویس و کدوم ثالثیه س؟

HTML:
http://cld.persiangig.com/download/PhEnqHV6sE/%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%203-14.jpg/dl

HTML:
http://cld.persiangig.com/download/kArnNBpThB/%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%203--14.jpg/dl

جواب سوال

HTML:
http://cld.persiangig.com/download/H8jOE28N5h/%D8%AC%D9%88%D8%A7%D8%A8%203-14.jpg/dl

آخرین ویرایش:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
1) این سوال(تمرین 3-14 کتاب هادی سعادت)قسمت محاسبه امپدانس بارش تقریبا مثل سوال بالاس ، ولی برای محاسبه امپدانس بار برحسب اهم ، چرا برای ولتاژ خط به خط ، ولتاژ خود بار (یعنی 4 کیلو ولت) رو بر اندازه توان (j10 مگاولت آمپر) تقسیم کرده؟

2) ترانس چهارم ( T4 ) سه سیم پیچه هستش، روی شکل کدوم اولیه س کدوم ثانویس و کدوم ثالثیه س؟

HTML:
http://cld.persiangig.com/download/PhEnqHV6sE/%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%203-14.jpg/dl

HTML:
http://cld.persiangig.com/download/kArnNBpThB/%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%203--14.jpg/dl

جواب سوال

HTML:
http://cld.persiangig.com/download/H8jOE28N5h/%D8%AC%D9%88%D8%A7%D8%A8%203-14.jpg/dl

گفته که بار خازن 4kv هستش
پس سیم پیچ سوم اونی هست که به load متصله

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
برای محاسبه اندوکتانس تو خطوط تکفاز و سه فاز از کجا باید تشخیص داد که شکلی که به ما داده میشه برا تک فازه یا سه فاز؟

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برای محاسبه اندوکتانس تو خطوط تکفاز و سه فاز از کجا باید تشخیص داد که شکلی که به ما داده میشه برا تک فازه یا سه فاز؟
خب اگه سه فاز a,b,cکشیده میشه سه فاز ولی اگه نوشته مثلن خط رفتa و برگشت b میشه تکفاز

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
برای محاسبه اندوکتانس دومداره سه فاز اگه هادی هر فاز به صورت تکی یا دوتایی باشه،فرجه رادیکال GMD (تو عکس فرجه رو با رنگ قرمز مشخص کردم) چطور حساب میشه؟ مگه فرجه GMD از حاصلضرب m*n حساب نمیشه؟ الان اینجا m چنده و n چنده؟
فرجه رادیکال Dab همیشه 4 باید باشه، چون تو محاسبه Dab برای یک هادی و دو هادی رابطه ی یکسان با فرجه یکسان داریم!!!

اگه باندل 3تایی یا 4تایی(مثل شکل زیر) داشته باشیم اونوقت GMD چطور حساب میشه؟

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
gmd همشون با هم برابره.باندل کردن خطوط فقط رو gmr تاثیر میذاره.تو این مسائل یادت باشه فرجه = تعداد پارامترهای زیر رادیکال.یادم نیس m و n چی بودن!!!

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
gmd همشون با هم برابره.باندل کردن خطوط فقط رو gmr تاثیر میذاره.تو این مسائل یادت باشه فرجه = تعداد پارامترهای زیر رادیکال.یادم نیس m و n چی بودن!!!
دستت درد نکنه، m و n تعداد هادی ها بود ( فرضا m تعداد هادی سمت رفت و n تعداد هادی سمت برگشت ) ، تو محاسبه GMD فرجه رادیکالش وقتی حاصلضرب m*n میشه که سیستم تکفاز باشه و هادی ها گروهی باشن.

آخرین ویرایش:

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دستت درد نکنه، m و n تعداد هادی ها بود ( فرضا m تعداد هادی سمت رفت و n تعداد هادی سمت برگشت ) ، تو محاسبه GMD فرجه رادیکالش وقتی حاصلضرب m*n میشه که سیستم تکفاز باشه و هادی ها گروهی باشن.
اره راست میگی.یعنی اینجا میشه 9 ولی بخاطر اینکه مثلن Dab=Dba همون فرجه سه رو داریم

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اره راست میگی.یعنی اینجا میشه 9 ولی بخاطر اینکه مثلن Dab=Dba همون فرجه سه رو داریم
دقیقا همینه
مثلا اگه باندل 4تایی باشه تو هر فاز 8 تا هادی داریم و 8*8 میشه فرجه رادیکال ، حالا به جای جمله های زیر رادیکال میتونیم یه جمله رو بنویسیم به توان 16 ، توان 16 با فرجه رادیکال حذف میشه در نتیجه فرجه رادیکال میشه 4 :)
البته برای راحتی محاسبه، میشه وقتی باندل داریم تو محاسبه gmd برای این مدل سوالا هادی های هر رشته رو متمرکز در نظر بگیریم.

آخرین ویرایش:

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دقیقا همینه
مثلا اگه باندل 4تایی باشه تو هر فاز 8 تا هادی داریم و 8*8 میشه فرجه رادیکال ، حالا به جای جمله های زیر رادیکال میتونیم یه جمله رو بنویسیم به توان 16 ، توان 16 با فرجه رادیکال حذف میشه در نتیجه فرجه رادیکال میشه 4
البته برای راحتی محاسبه، میشه وقتی باندل داریم تو محاسبه gmd برای این مدل سوالا هادی های هر رشته رو متمرکز در نظر بگیریم.
درسته.معلومه که خوب درس خوندیااااا.ایشالا شیرینی قبولیتو میل بفرمایم.:)
بله دلیل اینکه باندل کردن خطوط رو gmd تاثیر نمیذاره همینه

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
درسته.معلومه که خوب درس خوندیااااا.ایشالا شیرینی قبولیتو میل بفرمایم.:)
بله دلیل اینکه باندل کردن خطوط رو gmd تاثیر نمیذاره همینه
من که کنکور نمیدم ، بیخیالش شدم.:D
چندروز دیگه امتحان بررسی یک دارم واسه اونه دارم میخونم :)

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام.بچه ها کسی جزوه خوب از بررسی 2 نداره؟

سلام به دوست عزیز همزبون
والله ما اونوقت که بررسی 2 داشتیم دهنمون رو استادمون با کتاب هادی سعادت صاف کرد!!!! معیار سطوح برابر!!!!
شما که ماشالله الان ارشد داری میخونی واسه درس دینامیک بعید میدونم جزوه خیلی به کارت بیاد، مفصل کتابشو کار کن.

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به دوست عزیز همزبون
والله ما اونوقت که بررسی 2 داشتیم دهنمون رو استادمون با کتاب هادی سعادت صاف کرد!!!! معیار سطوح برابر!!!!
شما که ماشالله الان ارشد داری میخونی واسه درس دینامیک بعید میدونم جزوه خیلی به کارت بیاد، مفصل کتابشو کار کن.
سلام.همین قسمت سطوح برابرشو میخاستم.اخه رفتم کتایشو از کتاب خونه بگیرم همه بچه ها کارشناسی کتابخونه را صاف کرده بودن گفتم شاید جزوشو کسی داره

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام.همین قسمت سطوح برابرشو میخاستم.اخه رفتم کتایشو از کتاب خونه بگیرم همه بچه ها کارشناسی کتابخونه را صاف کرده بودن گفتم شاید جزوشو کسی داره

اگه کتاب ماشین بیم بهارا رو هم داشته باشی کارت راه میفته، تو قسمت ماشین سنکرون توضیح داده، اگه ایشالله تا فردا یه چیز بدرد بخور دیدم برات میفرستم.

s.alipour

عضو جدید
سلام دوستان.شاید براتون عجیب باشه ولی ما بحث پارامترهای خط انتقال رو برامون تدریس نکردن همون بحثgmd وgmr.ازکدوم کتاب یاجزوه بخونم مشکلم حل میشه وکامل میفهمم این بخشو؟

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام دوستان.شاید براتون عجیب باشه ولی ما بحث پارامترهای خط انتقال رو برامون تدریس نکردن همون بحثgmd وgmr.ازکدوم کتاب یاجزوه بخونم مشکلم حل میشه وکامل میفهمم این بخشو؟

سلام، والله اگه اینا رو نگفته براتون، چی گفته براتون؟؟؟؟!!!!
بهترین کار اینه جلد اول هادی سعادت رو بخونی، چون قبلا روشون کار نکردید کتاب کنکوری بدردت نمیخوره فعلا.

s.alipour

عضو جدید
سلام، والله اگه اینا رو نگفته براتون، چی گفته براتون؟؟؟؟!!!!
بهترین کار اینه جلد اول هادی سعادت رو بخونی، چون قبلا روشون کار نکردید کتاب کنکوری بدردت نمیخوره فعلا.

والله همه چیو گفتن الا این بحث و بحث خطوط انتقال(تو یه دانشگاه درپیت درس خوندن ینی همین دیگه).استاد اینارو گذاشت برا آخرترم ولی آخرترم زمان نموند و با اصرار من و چندتا همکلاسی خط انتقال کوتاه رو توضیح داد همین.:(:mad:

3aber-sr

عضو جدید

اگه یه گتاب دانشگاهی خوب میخوای کتاب احد کاظمی روبخون .

scrat_68

عضو جدید
سلام کتاب بررسی مدرسان دم دستون هست؟ صفحه 17 و 18 مثالهای 25 و 26
نیست؟ الان خودم میگم
میگه یه خط دون تلفات داریم اگر اندازه ولتاژ شین فرستنده یه کوچولو افزایش پیدا کند توان راکتیو در خط چگونه تغییر می کند؟
خب از فرمول معروف Q=V1^2/X - (V1V2/X).cosa برداشته نسبت به V1 مشتق گرفته آخرش شده V^2/X گفته این که همواره مثبته پس افزایش میابد

مثال درست بعد از اون گفته توان اکتیو از شین 1 به 2 چگونه تغییر می کند ؟

از فرمول P=(V1V2 /X).sina نسبت به V1 مشتق گرفته شده (V1V2/X) sina بعد گفته مشتق نسبت به V1 مستقل از آن است پس تقریبا ثابت می ماند ( پس اون V1 چیه تو صورت مشتقش ؟) مثلا بالایی چرا افزایش می یابد ولی این نه ؟ میدونم عملا اینطوریه ولی تئوریا چرا اینجوری در میاد؟

undefined

عضو جدید
سلام کتاب بررسی مدرسان دم دستون هست؟ صفحه 17 و 18 مثالهای 25 و 26
نیست؟ الان خودم میگم
میگه یه خط دون تلفات داریم اگر اندازه ولتاژ شین فرستنده یه کوچولو افزایش پیدا کند توان راکتیو در خط چگونه تغییر می کند؟
خب از فرمول معروف Q=V1^2/X - (V1V2/X).cosa برداشته نسبت به V1 مشتق گرفته آخرش شده V^2/X گفته این که همواره مثبته پس افزایش میابد

مثال درست بعد از اون گفته توان اکتیو از شین 1 به 2 چگونه تغییر می کند ؟

از فرمول P=(V1V2 /X).sina نسبت به V1 مشتق گرفته شده (V1V2/X) sina بعد گفته مشتق نسبت به V1 مستقل از آن است پس تقریبا ثابت می ماند ( پس اون V1 چیه تو صورت مشتقش ؟) مثلا بالایی چرا افزایش می یابد ولی این نه ؟ میدونم عملا اینطوریه ولی تئوریا چرا اینجوری در میاد؟
سلام کتاب رو ندارم ولی اگه مشتق گرفته تو حالت دوم صورت نباید V1 داشته باشد البته استدلالشم بدرد نمی خوره آخه مشتق که صفر نشده مشتق یک مقدار ثابت شده و بدیهی است که تغییرات V1 روی P نیز تاثیر می گذارد.مشتق اولی رو هم درست حساب نکرده چه بلایی سر V2 اومد که غیب شده؟

گرچه استدلال هایش اشتباه است ولی نتیجه گیریش درسته!چون در حالت دوم P متناسب با تغییرات V1 هست پس اگه اون یه کوچولو اضافه شه اونم فقط یه کوچولو اضافه شده ولی در مورد Q اگه از V1 فاکتور بگیری می بینی که تو هر دوتا عبارت هست پس Q یه کوچولو به توان دو(تقریبا مگرنه کمتر) اضافه می شه
خواستی بهتر ببینی از داده های یکی از سوالات کنکور استفاده کن و خودت اثر تغییر رو ببین موفق باشی:victory:

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من کتاب بررسی 1 هادی سعادت رو خوندم، ولی کتاب احد کاظمی رو نه!
کسی هست که هردو کتاب رو خونده باشه و یه مقایسه بینشون انجام بده؟
نکات کدوم کتاب برا ارشد تاثیرگذارتر و بهتره؟

hoomif

عضو جدید
من کتاب بررسی 1 هادی سعادت رو خوندم، ولی کتاب احد کاظمی رو نه!
کسی هست که هردو کتاب رو خونده باشه و یه مقایسه بینشون انجام بده؟
نکات کدوم کتاب برا ارشد تاثیرگذارتر و بهتره؟

سلام.
دوست عزیز این 2 تا یک کتاب هست...نوشته هادی سعادت با ترجمه احد کاظمی...
;)

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام.
دوست عزیز این 2 تا یک کتاب هست...نوشته هادی سعادت با ترجمه احد کاظمی...
;)
واقعا؟ :surprised:
من pdf زبان اصلیش رو داشتم ،
نمیدونستم کاظمی ترجمه ش کرده،
انقدر میگفتن احد کاظمی فکر کردم خودش نویسنده کتابه :D

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
واقعا؟ :surprised:
من pdf زبان اصلیش رو داشتم ،
نمیدونستم کاظمی ترجمه ش کرده،
انقدر میگفتن احد کاظمی فکر کردم خودش نویسنده کتابه :D

احد کاظمی دو تا کتاب داره. یکیش ترجمه احد کاظمی هستش که همون هادی سعادته.یکی هم کتاب داره خودش تالیف کرده. فرق میکنن باهم

3aber-sr

عضو جدید
احد کاظمی ویژه ارشد هم یه کتابی نوشته ( از انتشارات مدرسان شریف ) که اونم کتاب خوبیه .

scrat_68

عضو جدید
سلام به قدرتی های عزیز خسته نباشید
این مثال کتاب مدرسان هست که تو سوال بالایی چون توی سوال نگفته مرجع فاز کدوم هست قاعدتا سر بار رو ولتاژ مرجع میگیره و با توجه به اون مساله رو حل میکنه ( که تو واقعیت هم این درسته دیگه خط 20 کیلو به ما چه اولش ولتاژش چقدره مهم اینه تهش 20 کیلو باشه دیگه )
اما تو مساله پایین 55 ایندفه ولتاژ مرجع رو اول خط گرفته بلاخره مرجع رو کدوم بگیریم
انگار هر کدام محاسباتش بیشتر شد اون درسته همیشه !

پیوست ها

• power1.jpg
    power1.jpg
    45.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام به قدرتی های عزیز خسته نباشید
این مثال کتاب مدرسان هست که تو سوال بالایی چون توی سوال نگفته مرجع فاز کدوم هست قاعدتا سر بار رو ولتاژ مرجع میگیره و با توجه به اون مساله رو حل میکنه ( که تو واقعیت هم این درسته دیگه خط 20 کیلو به ما چه اولش ولتاژش چقدره مهم اینه تهش 20 کیلو باشه دیگه )
اما تو مساله پایین 55 ایندفه ولتاژ مرجع رو اول خط گرفته بلاخره مرجع رو کدوم بگیریم
انگار هر کدام محاسباتش بیشتر شد اون درسته همیشه !

سلام، ببین دوست عزیز ما همیشه ولتاژ دو سر بار رو به عنوان مرجع انتخاب میکنیم،تو مثال دوم نکته مهم اینه که بخاطر وجود ترانس مجبوریم ولتاژ بیس رو به نسبت تبدیل ترانس تبدیل کنیم در سر اولیه ولتاژ بیس 10 میشه پس تو دیاگرام امپدانسی ولتاژ ابتدای خط 1 پریونیت میشه.
کتابی که انتخاب کردی بسیار خوبه، سعی کن دقیق کار کنی روش،سال قبل من با کمک ااین کتاب درصد خوبی تونستم بزنم.

scrat_68

عضو جدید
سلام، ببین دوست عزیز ما همیشه ولتاژ دو سر بار رو به عنوان مرجع انتخاب میکنیم،تو مثال دوم نکته مهم اینه که بخاطر وجود ترانس مجبوریم ولتاژ بیس رو به نسبت تبدیل ترانس تبدیل کنیم در سر اولیه ولتاژ بیس 10 میشه پس تو دیاگرام امپدانسی ولتاژ ابتدای خط 1 پریونیت میشه.
کتابی که انتخاب کردی بسیار خوبه، سعی کن دقیق کار کنی روش،سال قبل من با کمک ااین کتاب درصد خوبی تونستم بزنم.
مرسی که جوابمو دادین و امیدوارم بتونم مثل شما درصد خوبی بزنم ;)
اما وقتی ما سیستم رو پریونیت کردیم خب دیگه نسبت تبدیل برای ترانس در نظر نمیگیریم و فرض کنید من ولتاژ بار رو بگیرم 1 پریونیت
خب چون خط ما و ترانس ما دارای راکتانس هستن خب ولتاژ اولیه باید بشه 1 و خرده ای ( از یک بیشتر ) ینی در واقعیت سر بار من باید 100 کیلو ولت داشته باشم پس در ثانویه ترانس مثلا باید 105 کیلو ولت داشته باشم و در اولیه ترانس باید 12 کیلو ولت داشته باشم تا راکتانس ها رو جبران کنه پس جریان بار باید بشه 0.2 امپر یا 2 پریونیت همونطوری که روی سوال نوشتم آخه اگر مرجع سر بار باشه و 1 پریونیت هم اونجا دارم خب تقسیم بر راکتانسش میکنم جریانش در میاد دیگه کاری ندارم قبلش چی بوده.... :warn:
اشکال بعدی .... شرمنده سرعت تولید اشکال بیشتر هستش انگار
اشکال بعدی
تو سوال 15 zaa و zbb و zcc که امپدانس های هر خط هستند که ممکن هست برابر هم نباشند رو اصلا نه تو گزینه ها هست و نه تو جواب به حساب آورده ... میشه راهنمایی کنید ؟

پیوست ها

• power2.jpg
    power2.jpg
    81.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
بالا