تاپیک رفع اشکال درس بررسی سیستم های قدرت کنکور کارشناسی ارشد

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من یک سوال داشتم
سال 91 یک سوال ماتریس معکوس ژاکوبین رو خواسته

نظر من اینه که نباید عبارات P و Q در منفی ضربش کرد اما توی حل یکی از اساتید دیم که این کارو کرده . نظر شما چیه ؟
کتاب مدرسان گفته همونو استفاده میکنیم .
این شک رو بیشتر میکنه که توی شکل P و Q رو به عنوان بار نمایش داده و تفاوتی نگذاشته با اونی که توی صورت سوال داده !
امکان آپلود عکس ندارم متاسفانه
ممنون
:gol:

من کلا این فصلو درست نخوندم اما خب در این سوال معکوس ماتریس ژاکوبینو خواسته ، باید ژاکوبینو حساب کرد بعد معکوسش کرد ، کتاب حلم زاده هم همینجوری حل کرده.

shadegan

عضو جدید
من یک سوال داشتم

نظر من اینه که نباید عبارات P و Q در منفی ضربش کرد اما توی حل یکی از اساتید دیم که این کارو کرده . نظر شما چیه ؟
این شک رو بیشتر میکنه که توی شکل P و Q رو به عنوان بار نمایش داده و تفاوتی نگذاشته با اونی که توی صورت سوال داده !
ممنون

دوست عزیز اتفاقا اون استادی که گفته توی منفی ضرب کنی درست گفته چون اساس پخش بار توان تزریقیه به خاطر همین اگر چه سنجش جواب رو توی منفی ضرب نکرده ولی استادای بررسی گفتن منطقیش ضرب توی یه منفیه توی سایت حلم زاده یه تاپیک واسه همین سوال زده خواستی چک کن

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من یک سوال داشتم

ممنون
البته ادم خجالت میکشه که جواب سوالا شمارو بده سطح شماکجاما کجا! هروقت هم که جواب میدیم اشتباه درمیاد هه ه هه ه.ولی بنظر من باید در منفی ضرب ! ظرب؟! بشه.چون ما تو روش سایدل هم توان بار رو منفی در نظر میگرفتیم.یادمه استادمون سر این فصل گفت همیشه تو محاسبات پخش بار یادتون باشه توان بار منفی هست!من بنظرم باید در منفی زرب! ضرب×ظرب؟! بشه

omid-power

عضو جدید
هم اکنون نیازمند یاری شما هستیم

هم اکنون نیازمند یاری شما هستیم

درخواست :
از بچه ها کسی خلاصه بررسی را داره؟( جزوه 90درصد پارسه یا فایلی شبیه اون!)
اگه لطف کنه و آپلود کنه ممنون میشم

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوست عزیز اتفاقا اون استادی که گفته توی منفی ضرب کنی درست گفته چون اساس پخش بار توان تزریقیه به خاطر همین اگر چه سنجش جواب رو توی منفی ضرب نکرده ولی استادای بررسی گفتن منطقیش ضرب توی یه منفیه توی سایت حلم زاده یه تاپیک واسه همین سوال زده خواستی چک کن

البته ادم خجالت میکشه که جواب سوالا شمارو بده سطح شماکجاما کجا! هروقت هم که جواب میدیم اشتباه درمیاد هه ه هه ه.ولی بنظر من باید در منفی ضرب ! ظرب؟! بشه.چون ما تو روش سایدل هم توان بار رو منفی در نظر میگرفتیم.یادمه استادمون سر این فصل گفت همیشه تو محاسبات پخش بار یادتون باشه توان بار منفی هست!من بنظرم باید در منفی زرب! ضرب×ظرب؟! بشه

اگ همچین سوالی بیاد ما باید حر سنجشو گوش کنیم یا استادان رو؟؟

گیج می شوی ی ی ی یم!!:confused::D

juvefans

کاربر ممتاز
درخواست :

من فقط خلاصه های خودم رو دارم . اما این درس که حجمش خیلی کمه و نیازی به مطالعه خلاصه کسی نیست . به نظر من نه این درس ، بلکه همه دروس بهتره خودمون خلاصه بنویسیم تا نسبت به تک تک جملاتی که نوشتیم حساس باشیم . این خلاصه های حاضر آماده دیگه فرقی با کتاب ندارن .;)

Joe_Bel

کاربر ممتاز
درخواست :

[h=2]خلاصه دروس کنکور کارشناسی ارشد برق[/h]

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]آمار و احتمال مهندسی[/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif][/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]ریاضی مهندسی[/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]
[/FONT]

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]معادلات دیفرانسیل[/FONT]
[/FONT]

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]مدارهای الکتریکی[/FONT]
[/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]کنترل خطی[/FONT]
[/FONT]

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]ماشین های الکتریکی[/FONT]
[/FONT]

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]تجزیه و تحلیل سیستمها[/FONT]
[/FONT]

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]الکترومغناطیس [/FONT]

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]الکترونیک[/FONT]

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

امیدوارم ک خوب و خوش سلامت باشید

یه سوال داشتم:

برای اصلاح ضریب و محاسبه ظرفیت خازن مورد نیاز،توان ابتدا Qc رو محاسبه میکنیم،بعد اون رو تقسیم بر 3 میکنیم تا Qc یک فاز رو بدست بیاریم!

حالا سوال اینجاست ک اگر بانک خازنی مطلوب مثلث باشه، نباید مقدار ظرفیت خازن بدست اومده از محاسبات Qc برای یک فاز رو ضرب در 3 بکنیم تا مقدار ظرفیت خازن در اتصال مثلث بدست بیاد؟ (تبدیل ستاره ب مثلث؟چون توی تحلیل یک فاز،باید بارها و... ستاره باشن دیگه!!)

اگر جوابتون مثبت هست،میشه یه کتابی چیزی قرار بدید تا من اون بنده خدایی رو ک باهاش سر این مسئله مشغول شدم رو قانع کنم؟؟چون الان هیچ کتاب و جزوه ای دم دستم نیس.

اگرم جواب منفی هست،دلیلش چی هست؟؟

ممنونم از لطفتون;)

علی121

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

امیدوارم ک خوب و خوش سلامت باشید

یه سوال داشتم:

برای اصلاح ضریب و محاسبه ظرفیت خازن مورد نیاز،توان ابتدا Qc رو محاسبه میکنیم،بعد اون رو تقسیم بر 3 میکنیم تا Qc یک فاز رو بدست بیاریم!

حالا سوال اینجاست ک اگر بانک خازنی مطلوب مثلث باشه، نباید مقدار ظرفیت خازن بدست اومده از محاسبات Qc برای یک فاز رو ضرب در 3 بکنیم تا مقدار ظرفیت خازن در اتصال مثلث بدست بیاد؟ (تبدیل ستاره ب مثلث؟چون توی تحلیل یک فاز،باید بارها و... ستاره باشن دیگه!!)

اگر جوابتون مثبت هست،میشه یه کتابی چیزی قرار بدید تا من اون بنده خدایی رو ک باهاش سر این مسئله مشغول شدم رو قانع کنم؟؟چون الان هیچ کتاب و جزوه ای دم دستم نیس.

اگرم جواب منفی هست،دلیلش چی هست؟؟

ممنونم از لطفتون;)
سلام ثمین جان
در صورتی که بانک خازنی با اتصال مثلث باشه،از اونجا که ولتاژ فاز با ولتاژ خط در حالت مثلث یکسان هست پس برای راکتانس خازنی در حالت محاسبات تکفاز خواهیم داشت: Xc=(V line)^2/Qc و پس از محاسبه راکتانس هم که ظرفیت خازنی محاسبه میشه و نیازی به سه برابر کردن این مقدار نیست..اصلا بیا از دیدگاه مداری به قضیه نگاه کنیم:شما یک عنصر راکتیو داری با اتصال مثلث،شما ولتاژ هر فاز و همین طور توان راکتیو هر فاز رو هم داری پس اصلا نیازی به تبدیل اتصال مثلث به ستاره نیست...چرا که با معلوم بودن همون 2 مقدار میتونی ظرفیت عنصر راکتیو رو محاسبه کنی..اما در صورتی که علاقه مند به پیچیده کردن مسئله و تبدیل اتصال مثلث به ستاره باشی،باید دقت کنی که در این حالت راکتانس بدست اومده،راکتانس مربوط به اتصال ستاره هست که 1/3 مقدار راکتانس مثلث بوده...که در صورتی که منظورت همین بوده باشه،بله شما باید پس از تبدیل مثلث به ستاره و محاسبه راکتانس در حالت ستاره،مقدار رو به اتصال اصلیمون برگردونی که همون مثلثه و بله باید ضرب در 3 کنی.

علی121

عضو جدید
کاربر ممتاز
تشکر بابت سرعت عمل دوستان این تاپیک
بخصوص کاربر علی 121

جوابهای این رو میخواستم....برا کتاب بررسی سیستم های قدرت 1 احد کاظمی ه
http://upload7.ir/imgs/2014-06/10943126742194719209.jpg
خواهش میشه..
الان جواب قبلیم رو نگاه کردم دیدم زیاد واضح نیست..شرمنده..یک بار دیگه با وضوح بهتر میذارم الان..
برای این 4 سوال هم الان یکم سرم شلوغه..تا اونجا که بشه سعیم رو میکنم جواباتون رو یکی یکی قرار بدم..
http://upcity.ir/images2/45074833689404754243.jpg

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تشکر بابت سرعت عمل دوستان این تاپیک
بخصوص کاربر علی 121

جوابهای این رو میخواستم....برا کتاب بررسی سیستم های قدرت 1 احد کاظمی ه
http://upload7.ir/imgs/2014-06/10943126742194719209.jpg

سوال اول که خط کوتاس با فرمول v1=zI+V2 حل میشه.مقاومت و اندوکتانس را داری پس امپدانس رو داری.ولتاژ ته خط هم داده واسه بدست اوردن جریان از فرمول S=3I*V که توان رو داری ولتاژ هم داری پس جریانشو بدست بیار و بذار تو فرمول اول ولتاژ سر خط بدست میاد
سوال دوم دوتا فرمول V1=AV2+BI2 و I1=CV2+BI2 و( Aبه توان دو =BC )متغیر C را حذف کن و جواب بدست میاد
(راستش نمیتونستم عکس بذارم وگرنه حل میکردم اگه این دوتا را فهمیدی بگو تا بعدی ها رو بگم)

علی121

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی میتونه مثال صفحه 24 کتاب بررسی حلم زاده رو برام توضیح بده؟؟؟
سلام دوست عزیز.. تو این مثال باید روابط زیر رو در نظر بگیری.
1. راندمان موتورها R= توان خروجی موتور / توان ورودی موتور
2.از طرفی ، p ورودی = رادیکال 3 * vl * il * cos
پس (IL=P(out) /( #3 * VL*COS*R (که # نماد رادیکاله. )
بنابراین جریان هرکدوم از شاخه ها ، حاصل میشه ، که با جمع اونها ،جریان خط اصلی بدست میاد، بعدش جریان خط و امپدانس خط و ولتاژ آخر خطو داری ، میبری تو تکفاز ،ولتاژ فاز اولیرو بدست میاری ، بعدش هم توان ورودی اول خط و توان خروجی آخر خط رو بدست میاریو به هم تقسیم میکنی تا راندمان کل خط بدست بیاد.از طرفی ولتاژ اولیه و ثانویه رو هم که داری پس %REG هم بدست میاد

آخرین ویرایش:

mohammad0861

عضو جدید
سلام دوست عزیز.. تو این مثال باید روابط زیر رو در نظر بگیری.
1. راندمان موتورها R= توان خروجی موتور / توان ورودی موتور
2.از طرفی ، p ورودی = رادیکال 3 * vl * il * cos
پس (IL=P(out) /( #3 * VL*COS*R (که # نماد رادیکاله. )
بنابراین جریان هرکدوم از شاخه ها ، حاصل میشه ، که با جمع اونها ،جریان خط اصلی بدست میاد، بعدش جریان خط و امپدانس خط و ولتاژ آخر خطو داری ، میبری تو تکفاز ،ولتاژ فاز اولیرو بدست میاری ، بعدش هم توان ورودی اول خط و توان خروجی آخر خط رو بدست میاریو به هم تقسیم میکنی تا راندمان کل خط بدست بیاد.از طرفی ولتاژ اولیه و ثانویه رو هم که داری پس %REG هم بدست میاد

دستت درد نکنه ولی نمیدونم چرا تو سایت نوشته هاتون بی نظم و قاطی پاتی برام به نمایش در میاد...اگه امکانش هست عکس از این نوشته هاتون بگیرید و بزارید...
دستت دردنکنه و یک دنیا سپاس

علی121

عضو جدید
کاربر ممتاز

pouya13691369

عضو جدید
سلام...
بچه ها 2سوال داشتم ...

1_ بچه ها منبعی سراغ دارید واسه تبدیل روابط فازور و i و j تو فصل اول واسه محاسبات به مشکل برمیخورم

2_واسه درک بهتر ولتاژ فاز و خط چیکار کنم....الان من یه سری فرمول رو فقط به صورت حفظ میدونم که مثلا rمثلث 3برابر ستارست....درک نکردم که رو مدار کجا ولتاژ میگن فاز کجا مثلا خط....
ممنون میشم کمکم کنید

haajparviz

عضو جدید
سلام کتاب پوران پژوهش فصل دوم سوالات تالیفی سوال ۴ پاسخ رفته gmr 2 بدست اورده یعنی چی دیوونم کرده ؟

p0Ria_1

عضو جدید
سلام کتاب پوران پژوهش فصل دوم سوالات تالیفی سوال ۴ پاسخ رفته gmr 2 بدست اورده یعنی چی دیوونم کرده ؟

به نظرم صورت سوال نسبت اندوکتانس 1و2 رو میخواسته نه 1و3 !

و یه سوال اساتید واسه بررسی از چه منبعی میخونن ؟

power9722

عضو جدید
سوال آخربررسی سیستمهای قدرت سال 93 رو من نمیفهمم یکی میتونه برام شرح بده ممنون میشم.

آخرین ویرایش:

mohammad0861

عضو جدید
سلام
دو تا مشکل داشتم تو بررسی

اولی تو تقلیل مرتبه ادمیتانس باس توی فصل 4 هستش....در روش ریاضی ماتریس های وای 1 ، وای2، وای 3و4 چطوری حساب میشه؟؟
منظور از n-p چیه؟؟؟

سوال دو :در تشکیل تدریجی ماتریس زد باس ، این 4 حالت رو نمیفهمم چطوری مینویسه...منظورش چیه؟؟ یکی میشه با یه مثال بهم بگه؟؟

بالا