تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

sanup2006

عضو جدید
یک kcl تو نقطه vx زده جریان های بیس q1,q2 و مقاومت 5 کیلو را بدست اورده ...همچنین ولتاژ vx بر حسب vi بدست میاد....
از روی جریان بیس جریان کلکتور را حساب کرده و بهره بدست میاد..میتونی جریان بیس ها رو بصورت gm*vx/B در نظر بگیری....

چرا Vx/2.5 شده ؟
لطفا پاسخ رو تشریح بفرمایید.

sanup2006

عضو جدید
اشتباه شما اینجاست که تو محا سباتت صفر شدن جریان کلکتور را لحاظ نکردی...چون تو شکل جریان کلکتور هر دو ترانزیستور صفر است و دیگه بتا تو مقاومت امیتر تاثیری نداره...از مدل پای کمک بگیر و دوباره مسءله رو حل کن
اون وقت جواب کتاب بدست میاد ....البته بازم میگم مدل پای استفاده کن چون اینجا بهتره....کلا مدلا را برای راحتی کارمون استفاده میکنیم نه اینکه کارمون سختتر بشه....

درسته.عجب سوال آسونی بوده.
اینقدر مدل T کار کردم که مدل پای یادم رفته.با مدل پای راحت حل میشه.

Reza system 94

عضو جدید
Re: تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

این واسه منم سواله
سلام
مقاومت دیده شده از بیس و امیتر شرط داشتن
الان چون مدار از کلکتور جریان نمیکشه اون شرط رو ندارن پس باید مدل پای یا تی بکشید

mahdi_ml

عضو جدید
چرا Vx/2.5 شده ؟
لطفا پاسخ رو تشریح بفرمایید.

خیلی ریزه.....!!!! ولی فک کنم همون vx تقسیم بر آر پای باید باشه ....در حقیقت kcl از روش تحلیل گره ....اما اون روشی که خودم گفتم رو هم امتحان کن بنظرم اون بهتره....

mahdi_ml

عضو جدید

خیلی ریزه.....!!!! ولی فک کنم همون vx تقسیم بر آر پای باید باشه ....در حقیقت kcl از روش تحلیل گره ....اما اون روشی که خودم گفتم رو هم امتحان کن بنظرم اون بهتره....

یک kcl تو نقطه vx زده جریان های بیس q1,q2 و مقاومت 5 کیلو را بدست اورده ...همچنین ولتاژ vx بر حسب vi بدست میاد....
از روی جریان بیس جریان کلکتور را حساب کرده و بهره بدست میاد..میتونی جریان بیس ها رو بصورت gm*vx/B در نظر بگیری....

همونا که گفتم درست بود...آرپای دو ترانزیستور2.5 هستش...بعدvi رو بر حسب vx بدست آورده و بعد vx رو بر حسب vo ....تا بهره بدست بیاد

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
همیشه فکر می کردم Vt ماسفت عدد ثابتی هست که کارخونه برای هر سری از تکنولوژی CMOS می دهد ، اما با کمی تفکر فهمیدم W/L نقشی نه تنها در Vth دارد بلکه Idsat هم دارد (در همان تکنولوژی)، اگر در حالت فیزیکی ماسفت به فکر بیافتد با من هم عقیده می شوید اگر مخالف هستید لطفا دلیل خود رابیان بفرمایید
به عبارت دیگر مثلا در تکنولوژی 180nm همه این سری یک vth می دهد ، اما من می گویم با W/L های متفاوت Vth با کمی تغییرات وارد می کند به نظر شما در همان سری Vth یکان تولید می کند یا نه متفاوت خواهد بود
یک سوال دیگر هم داشتم ، وقتی می گویند 1.1V Standard Vt NMOS یعنی 1.1 ولت حداکثر ولتاژ VDD برای NMOS است یا حداقل VDD ؟

بچه ها کسی نظری نداره ... لطفا نگذارید پستم خاک بخوره ... با تشکر

890031156

کاربر ممتاز
سلام
همیشه فکر می کردم Vt ماسفت عدد ثابتی هست که کارخونه برای هر سری از تکنولوژی CMOS می دهد ، اما با کمی تفکر فهمیدم W/L نقشی نه تنها در Vth دارد بلکه Idsat هم دارد (در همان تکنولوژی)، اگر در حالت فیزیکی ماسفت به فکر بیافتد با من هم عقیده می شوید اگر مخالف هستید لطفا دلیل خود رابیان بفرمایید
به عبارت دیگر مثلا در تکنولوژی 180nm همه این سری یک vth می دهد ، اما من می گویم با W/L های متفاوت Vth با کمی تغییرات وارد می کند به نظر شما در همان سری Vth یکان تولید می کند یا نه متفاوت خواهد بود
یک سوال دیگر هم داشتم ، وقتی می گویند 1.1V Standard Vt NMOS یعنی 1.1 ولت حداکثر ولتاژ VDD برای NMOS است یا حداقل VDD ؟
سلام
سلامتی یوسف جان؟؟؟
با اسپایس شبیه سازی کردم درسته با سایز ترانزیستور، ترشلد عوض میشه
سوال دومت رو راستش نمیدونم ازونایی که کار کردن بپرس

890031156

کاربر ممتاز
سلام
یه تقسیم ولتاژ انجام بدی حله
بیس جریان نمیکشه یه بار دو تا ولتاژ دیود رو صفر بگیر و منبع بالا رو تقسیم ولتاژ کن یه بارم برعکس منبع بالا صفر دو تا دیودا رو تقسیم کن
مشکلی بود بگو حل کنم آپ کنم

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام
سلامتی یوسف جان؟؟؟
با اسپایس شبیه سازی کردم درسته با سایز ترانزیستور، ترشلد عوض میشه
سوال دومت رو راستش نمیدونم ازونایی که کار کردن بپرس
سلام دوست خوبم
دست درد نکنه ... سوال دوم فکر کنم حداکثر درست باشه ...ممنون

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام ممکنه خواهش کنم این سوال رو کامل و با نکته سنجی برام تحلیل بفرمایید؟

صورت سوال مربوط به کنکور سال 90 میشه

در مدار یک منبع جریان DC را نشان میدهد در صورتی که تغییرات ولتاژ بیس - امیتر با دما 2- تغییرات V1 با دما 5+ باشد میزان تغییرات چریان خروجی با درجه حرارت چند میکرو آمپر بر درجه سانتی گراد خواهد بود؟(از اثر تغییر تغییر مقاومت با دما صرف نظر کنید)
0.JPG

اگر از اثر تغییر مقاومت با دما صرف نظر نکنیم چطور؟

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
بچه ها کسی نظری نداره ... لطفا نگذارید پستم خاک بخوره ... با تشکر
سلام مهندس. خوب هستي ؟‌
مهندس وقتي داخل ماسفت ميخاي جريان برقرار بكني يعني جرياني از درين به سورس ، بايد علاوه بر اينكه بين درين و سورس ولتاژ مثبتي اعمال ميكني ( NMOS ) گيت اون رو هم تحريك بكني.
در واقع در ماسفت افزايشي دو ناحيه نوع N روي يك لايه نوع P رشد داده شده اند. وقتي به گيت ولتاژي اعمال نشه جرياني برقرار نميشه.مثل اين ميمونه كه دو ديود پشت به پشت رو به هم وصل كنيد كه يكي از اونها باياس معكوس داشته باشه.
پس براي برقراري جريان بين درين و سورس بايد به گيت ولتاژ بديم.اين ولتاژي كه به گيت ميديم اگر از ولتاژي به اسم ولتاژ آستانه يا Vt بيشتر باشه ناحيه اي يا كانالي از نوع n بين دو ناحيه درين و سورس تشكيل ميشه كه محلي براي برقراري و عبور جريان خواهد بود.
اين پديده ي تشكيل كانال اسمش وارونگي سطحي هستش. همونطور كه گفتم بايد ولتاژي بيشتر از Vt به گيت اعمال بشه تا كانال تشكيل بشه. اين ولتاژ آستانه به مشخصات كانال و مشخصات ماسفت بستگي داره. مطمئناً هرچه قدر سد پتانسيل بيشتر و بزرگتر باشه بايد ولتاژ بيشتري به گيت اعمال بشه تا كانال تشكيل بشه. سد پتانسيل هم ميتونه به طول و عرض ناحيه كانال بستگي داشته باشه.
==
فكر ميكنم وقتي گفته استاندارد يعني يك مقدار استاندارد. نه بيشينه و نه كمينه.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز

در مدار یک منبع جریان DC را نشان میدهد در صورتی که تغییرات ولتاژ بیس - امیتر با دما 2- تغییرات V1 با دما 5+ باشد میزان تغییرات چریان خروجی با درجه حرارت چند میکرو آمپر بر درجه سانتی گراد خواهد بود؟(از اثر تغییر تغییر مقاومت با دما صرف نظر کنید)
مشاهده پیوست 224943

سلام مهندس.
مهندس به نظرم بايد جريان خروجي (Ia) رو برحسب ولتاژ بيس-اميتر و ولتاژ V1 به صورت پارامتري به دست بياري و بعد نسبت به دما مشتق بگيري و بعد هم جايگذاري كني.
ميتوني از جريان هاي بيس هم صرف نظر كني. ( با توجه به B-ضريب تقويت جريان مستقيم )

mahdi_ml

عضو جدید

مشاهده پیوست 224943

والا منظورتونو از نکته سنجی نفهمیدم...
2014-10-26 19.04.10.jpg
خدمت شما....

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام مهندس.
مهندس به نظرم بايد جريان خروجي (Ia) رو برحسب ولتاژ بيس-اميتر و ولتاژ V1 به صورت پارامتري به دست بياري و بعد نسبت به دما مشتق بگيري و بعد هم جايگذاري كني.
ميتوني از جريان هاي بيس هم صرف نظر كني. ( با توجه به B-ضريب تقويت جريان مستقيم )

سلام مهندس
کتاب هم روش شما رو گفته و البته من فراموش کردم بنویسم مقدار بتا خیلی بزرگه ./
والا منظورتونو از نکته سنجی نفهمیدم...
مشاهده پیوست 224956
خدمت شما....

بسیار سپاس برای دست به قلم شدن و گذاشتن تصویر ...

اما سوال من اینجاست اگر اشتباه نکنم برای محاسبه جریان کلکتور از تحلیل DC استفاده میکنیم،هرکدوم از ترانزیستورها معادل دیود هستند با ولتاژ آستانه هدایتشون همون بیس-امیتر 0.7
از طرفی ترانزیستورهای 2 و 3 منبع جریان ویدلر رو میسازه ./ من یکم گیج شدم
از طرفی وقتی جای Q1 دیور معادل کنیم میتونه ولتاژ امیتر Q2 محسوب شه که زیرش یک کیلوئه که از قانون اهم جریان امیتر Q2 بدست میاد و ...

آخرین ویرایش:

mahdi_ml

عضو جدید
سلام مهندس
کتاب هم روش شما رو گفته و البته من فراموش کردم بنویسم مقدار بتا خیلی بزرگه ./

بسیار سپاس برای دست به قلم شدن و گذاشتن تصویر ...

اما سوال من اینجاست اگر اشتباه نکنم برای محاسبه جریان کلکتور از تحلیل DC استفاده میکنیم،هرکدوم از ترانزیستورها معادل دیود هستند با ولتاژ آستانه هدایتشون همون بیس-امیتر 0.7
از طرفی ترانزیستورهای 2 و 3 منبع جریان ویدلر رو میسازه ./ من یکم گیج شدم
از طرفی وقتی جای Q1 دیور معادل کنیم میتونه ولتاژ امیتر Q2 محسوب شه که زیرش یک کیلوئه که از قانون اهم جریان امیتر Q2 بدست میاد و ...

خاهش میکنم...
والا دقیق سوالتونو متوجه نمیشم اما توجه به یک نکته اینجا ضروریه اینکه ما داریم تحلیل دی سی انجام میدیم و فورمولای ای سی کاربردی نداره....
اگه دقیق تر سوالتونو مطرح کنین شاید بتونم بهتر کمکتون کنم...

Kaka_s

عضو جدید
مشاهده پیوست 225068
چرا vo به vi رو اینجوری نمیویسیم ؟

به خاطر اینکه M2 و M1 آینه جریان هستند و نقش منبع جریانو بازی میکنند پس وقتی میخوایم گین حساب کنیم تو حالت ac منبع جریان مدار باز میشه و تنها ترانزیستور M3 بصورت تقویت کننده سیگنال ظاهر میشه.

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان گلم

ممکنه توضیح دهید تحلیل مثال زیر چگونه است ؟مثلا قسمتی که نوشته شده چگونه دیود on شده؟:redface:

ممنون میشم تحلیلتون رو بفرمایید

0.jpg

Mr.Perfect

عضو جدید
یادش بخیر که چندوقت بود به این تاپیک سر نزده بودم:دي

خوب اول شما فرض کنید که دیود قطع هست در این صورت فیدبکی بر اپ امپ تحمیل نمیشه و میدانیم گین اپ امپ ایده ال بینهایته، حالا اگه فرض کنیم که ولتاژ ورودی مقدار مثبتی باشه، انگاه ولتاژ پایه منفی از مثبت بیشتر و ضرب در گین بالا هم که بشه در خروجی یک مقدار بسیار منفی ظاهر میشه و حالا با مقایسه دوسر دیود میشه گفت که ولتاژ سر مثبت دیود از منفی بیشتره...و دیود هدایت میکنه و اگه دیود ایده ال باشه...
ولتاژ پایه مثبت به خروجی انتقال پیدا میکنه و صفر را در خروجی داریم...

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

تو سواله زیر اگه بخواهیم مقاومت ماکزیمم رو بدست بیاریم چرا راه حلی که من رفتم اشتباهه!!!

لطفا اگه کسی این مبحثو مسلطه یه راه درست درمونی به ما هم یاد بده

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

ممکنه بگید سواله91 ازمون دوم نصیر چگونه حل میشه؟یعنی چطوری فعال و اهمی بودنشو تشخیص داده:redface::(

890031156

کاربر ممتاز
سلام دوستان

ممکنه بگید سواله91 ازمون دوم نصیر چگونه حل میشه؟یعنی چطوری فعال و اهمی بودنشو تشخیص داده:redface::(
سلام
اگه امکانش هست روی سوال رو قرار بدید با تشکر

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

تو سواله زیر اگه بخواهیم مقاومت ماکزیمم رو بدست بیاریم چرا راه حلی که من رفتم اشتباهه!!!

لطفا اگه کسی این مبحثو مسلطه یه راه درست درمونی به ما هم یاد بده

سلام دوستان

عجیبه واقعا هیشگی بلد نیست کمکمون کنه !!:confused:

mahdi_ml

عضو جدید

همیشه به این ترتیب قرار گیری فت ها اثبات میشه که پایینی فعال و بالایی اهمی است (تو دکتری این تستا بیشتر مطرحه)
تو حل سوال هم باید به جهت جریا آی دقت کرد چون برای فت بالایی باید جریان تو یک منفی ضرب بشه و تو فورمول استفاده بشه

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان سلام.این سوال سال 93 منو خیلی گیج میکنه.میگه بهره حلقه اما بهره حلقه اولا منظورش چیه؟؟

دوم اینکه وقتی با فیدبک حل میکنی از روش AF/1+AF اصلا به اون جواب مورد نظر نمیرسی.

Untitled.jpg

بالا