تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

mahdi_ml

عضو جدید
4 تا سوال دارم و بخاطر محدودیت تو 2 تا پست قرار میدم.
ممنون میشم دوستان همت کنن و راهنمایی کنن.
مشاهده پیوست 223824مشاهده پیوست 223825

در رابطه با سوال فیدبک شما ....
در اینجا معلوم نیس ترانزیستور ها یکسان اند یا نه بنا براین دو تا gm داریم ...مقاومت تو گیت که تاثیری نداره بنابر این برای محاسبه جریان عبوری از این دو ترانزیستور(m1,m2) سری vi را بر 1/gm11/+ gm2 تقسیم میکنیم اکنون جریان بدست آمده رو در مقاومت گیت ترانزیستور3 ضرب میکنیم تا ولتاژ گیت ترانزیستور سوم بدست آید و از این طریق جریان ترانزیستور سوم و سپس ضرب در مقاومت بار میکنیم تا vo برحسب vi بدست آید...
امید وارم مفهوم باشه

mahdi_ml

عضو جدید

در رابطه با جریان 0.1 آمپر....
اگه یک kvl تو حلقه ترانزیستور بالایی بزنی 0.1 آمپر بدست میاد...البته میدونیم که vD=0.7 هستش و تو kvl هم باید اینجوری بنویسیم....
اگه سوال بعدی رو حلشو بزاری میتونم کمکت کنم چون امکان عکس گزاشتن ندارم شرمنده....

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
4 تا سوال دارم و بخاطر محدودیت تو 2 تا پست قرار میدم.
ممنون میشم دوستان همت کنن و راهنمایی کنن.
مشاهده پیوست 223824مشاهده پیوست 223825
سلام
در مورد مقاومت Rout خروجی از کلکتورQ3 گرفته شده چون روابط مقاومت دیده شده از کلکتور برای Q3هستن فقط فرقی که داره چون از امیتر فیدبک گرفته شده باید مقاومت فیدبک رو قرار بدیم(روی سوال بیشتر مفهوم تر بود!!!)
سوال دوم هم تمرین خوبیه برا گین طبقه به طبقه برای راحتی تحلیل سورس M1 رو Vx بگیر حالا هر دو گیت سورس 1 و 2 رو داریم و جریان M1 بدست اومد I1 ضرب در مقاومت 5k میشه گیت سورس 3 و ضرب در gm2 شه میشه جریان M3 و ضرب در مقاومت خروجی میشه ولتاژ خروجی
http://s5.picofile.com/file/8145953768/WP_002444.jpg

sanup2006

عضو جدید
در رابطه با جریان 0.1 آمپر....
اگه یک kvl تو حلقه ترانزیستور بالایی بزنی 0.1 آمپر بدست میاد...البته میدونیم که vD=0.7 هستش و تو kvl هم باید اینجوری بنویسیم....
اگه سوال بعدی رو حلشو بزاری میتونم کمکت کنم چون امکان عکس گزاشتن ندارم شرمنده....

مگر نمیشه :
اینجوری که i=1.8 میشه

sanup2006

عضو جدید
سلام
در مورد مقاومت Rout خروجی از کلکتورQ3 گرفته شده چون روابط مقاومت دیده شده از کلکتور برای Q3هستن فقط فرقی که داره چون از امیتر فیدبک گرفته شده باید مقاومت فیدبک رو قرار بدیم(روی سوال بیشتر مفهوم تر بود!!!)
سوال دوم هم تمرین خوبیه برا گین طبقه به طبقه برای راحتی تحلیل سورس M1 رو Vx بگیر حالا هر دو گیت سورس 1 و 2 رو داریم و جریان M1 بدست اومد I1 ضرب در مقاومت 5k میشه گیت سورس 3 و ضرب در gm2 شه میشه جریان M3 و ضرب در مقاومت خروجی میشه ولتاژ خروجی
http://s5.picofile.com/file/8145953768/WP_002444.jpg

متن مفهوم نبود ولی شکل خیلی عالی بود و کمک کرد فقط یک مشکل کوچک هست که رو شکل کشیدم . گیت سورس 3 مگر نمیشه -(I1 ضرب در مقاومت 5 کیلو). منفی رو چرا ننوشتینن ؟WP_002444-p.jpg

mahdi_ml

عضو جدید
سلام دوستان این تحلیلی که واسه Vomin کردم درسته؟ دومی هم نمیدونمچوری شده؟ر
http://upload7.ir/imgs/2014-10/78461317661435962065.png

سلام......
یک kvl هستش که حاصلش اینجوری میشه...
Vo=0.7+0.7-0.7+0.2
البته از راست به چپ بخونین واینطوری 0.9 بدست میاد البته فلش بیس امیتر ها همه به سمت پایینه....

890031156

کاربر ممتاز
متن مفهوم نبود ولی شکل خیلی عالی بود و کمک کرد فقط یک مشکل کوچک هست که رو شکل کشیدم . گیت سورس 3 مگر نمیشه -(I1 ضرب در مقاومت 5 کیلو). منفی رو چرا ننوشتینن ؟مشاهده پیوست 223854
سلام و شب بخیر
بابت تاخیر شرمنده
دیشب بعد کلی تمرین اینا خسته بودم یادم رفته درسته یه منفی داره گیت سورس 3

mahdi_ml

عضو جدید
اینوکه نوشتم همش درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

kvlهایی که زدی درسته اما برای پیدا کردن مقادیر برای Vo لازم نیست شرط اشباع همه ترانزیستور ها چک بشن چون یه سری از ترانزیستور ها اصلا به اشباع نمیرن...
مثلا ترانزیستور هایی که بیس شون به کلکتور وصله میدونیم که در صورت روشن بودن فعالند حالا ممکنه تو یه سوال 10تا ترانزیسور باشه ما که نمیتونیم بیایم این همه kvl بزنیم که...
کلا سوالای سویینگ یکم مهارتی هستش یعنی وقتی که میخای سوالا حل کنی باید بفهمی کجا ها محدودیت ایجاد میکنن ....

وحیدایکس

کاربر بیش فعال
Re: تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

دوستان تو شکل زیر ک مقاومت ورودی رو میخواد چه بلاییی سر re1 اومده? چون اصلا لحاظ نشده.

Sent from my HUAWEI G730-U10 using Tapatalk

llvll.asoud

کاربر ممتاز

دوستان تو شکل زیر ک مقاومت ورودی رو میخواد چه بلاییی سر re1 اومده? چون اصلا لحاظ نشده.

حدس ميزنم اينطوري باشه

Sent from my iPhone using Tapatalk

وحیدایکس

کاربر بیش فعال

حدس ميزنم اينطوري باشه

ممنون مسعود جان..اره ممکن هست.. البته تو تفاضلی تو حالت مشترک گفته ک اثر مقاومت "rمو" هم ک همون مقاومت بین کلکتور و بیس هست محاسبه میشه..
البته rپای. همچین کوچیکم نیست چون در واقع همون re هست ک تو 1+B ضرب شده..
دوستان نظر دیگه ای ندارن?

llvll.asoud

کاربر ممتاز

ممنون مسعود جان..اره ممکن هست.. البته تو تفاضلی تو حالت مشترک گفته ک اثر مقاومت "rمو" هم ک همون مقاومت بین کلکتور و بیس هست محاسبه میشه..
البته rپای. همچین کوچیکم نیست چون در واقع همون re هست ک تو 1+B ضرب شده..
دوستان نظر دیگه ای ندارن?

اخه ميدوني وقتي مثلا آر پاي ٢ كيلو باشه آر ا ٥٠ كيلو ميشه حالا هردو تو بتا بعلاوه يك هم ضرب بشن باز فرقي نميكنه
ولي اينجا مقاومتهاي تو اميتر چرا تو دو ضرب نشده؟!

armineca7

عضو جدید
سلام دوستان . یه سوال چرا در یک تقبویت کننده تفاضلی (با شرط Va به سمت بی نهایت) اگه مقاومت ها کلکتواشو با هم تطابق ندشته باشه تاثیری در جریان dc ندارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟//

890031156

کاربر ممتاز
سلام دوستان . یه سوال چرا در یک تقبویت کننده تفاضلی (با شرط Va به سمت بی نهایت) اگه مقاومت ها کلکتواشو با هم تطابق ندشته باشه تاثیری در جریان dc ندارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟//
سلام
چون در مدارات تفاضلی منبع جریان وظیفه بایاسینگ رو بر عهده داره فرقی نمیکنه ترانزیستور ها ارلی داشته باشن یا مقاومت کلکتور هاشون متفاوت باشه فرقی در جریان بایاسینگ نداره
فقط چیزی که مهمه اینه که جریان کشی ترانزیستور نسبت بهم چقدره(یا همون سطح مقطع)

sanup2006

عضو جدید
چرا دیگه بعد یک سیکل دیود روشن نمیشه ؟
مگر خازن شارژ و دشارژ نمیشه ؟
IMG_20141019_014135.jpg

dars

عضو جدید
بچه ها من تازه میخوام الکترونیک رو شروع کنم اما کتاب اسلام پناه جلد اول رو که خوندم فصل اولش دیود رو خیلی کم گفته.وقتی با کتابای دیگه مقایسه میکنم این فصلش خیلی خلاصه و کم گفته شده.چرا اینجوریه؟ بقیه فصل هاش که اینجوری نیست.هست؟ فصل دیودش نیازه از کتاب دیگه ای خونده بشه یا کافیه به نظر شما؟

malih9068

عضو جدید

چون re1 نسبت به (b+1)R قابل چشم پوشی است در نظرش نمیگیریم ولی اگر R نبود در نظر گرفته میشد

Send from my sony using Taptalk

وحیدایکس

کاربر بیش فعال

چون re1 نسبت به (b+1)R قابل چشم پوشی است در نظرش نمیگیریم ولی اگر R نبود در نظر گرفته میشد

Send from my sony using Taptalk
پس اینطور :)
ممنون.

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممکنه علت قسمتی که مشخص کردم رو بفرمایید!؟

2 (3).jpg

1 (2).jpg

آخرین ویرایش:

mahdi_ml

عضو جدید
تشکر بابت پاسختان

ممکنه یه توضیح کوچیک بفرمایید چطور q4 و q2 رو قطع در نظر گرفتید؟

خواهش میکنم....
توضیحش میشه همون ماهیت مدارات پوش پول....با توجه به اون نیمه پایینی رو در نظر نگرفتیم چون تو محاسباتمان برای مقاومت تاثیری نداره....
درس نامه همون منبعت رو بخون اگه مشکلی بود در خدمتم....عکسا رو هم نمیشه دید!!!

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

سوال صفحه193 جلد دوم ی اسلام پناه (مهندسی برق84) در پاسخ نوشته:

هنگام قطع شدن q2حدااکثر جریان برابر 0.1 است .لذا vo 5 است .واز لحاظ اشباع q1خروجی میتواند -11 کاهش یابد.سوالم اینجاست ایا در این حالت نیز q2قطع است؟چرا؟

و اگرنه چرا +0.7مربوط به ترانززیستور دومی را در نظر نگرفته؟

چرا q2 نمیتواند اشباع باشد؟
خیلی گیج شدم:redface:

بالا